Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 2 Податкова система Великої Британії
Теми рефератів:
1. Становлення податкової системи Великої Британії
Вихідним моментом для формування державного і фінансового права Великої Британії послужила Велика хартія вільностей (1215 р.), на яку посилалися всякий раз, коли виникала загроза правам і свободам. Закони, прийняті пізніше, по суті підтверджують, захищають, розвивають засади, вперше закладені у Хартії.
(Так, Конституція США опирається на ідеї та навіть містить окремі положення, безпосередньо запозичені з Великої хартії).
Донині Велика хартія вільностей і Білль про права виконують роль актів адміністративного і податкового права основаного на прецедентах конституційно-державного ладу Великої Британії, що можна вважати переконливим доказом послідовності та взірцем сили законів у правовій державі.
Сучасна податкова система Великобританії складається з п'яти основних великих груп податків:
- прямі податки на доходи (особистий прибутковий податок, корпоративний податок, податок на спадщину, на капітал, на доходи від нафти, внески на соціальне страхування,);
- непрямі податки (податок на додану вартість, акцизи, мито, гербові податки, податок із грального бізнесу);
- місцеві податки (податок на нерухомість та ін.);
- податки на ділову активність;
- інші податки.
Основними принципами податкової політики уряду Великої Британії:
- заохочувати зайнятість і бути стимулом до праці для кожного
- сприяти накопиченню і довгостроковим інвестиціям
- бути справедливою
У фіскальному відношенні країна поділена на 15 податкових округів, яким підпорядковані 600 дільниць і 135 центрів збирання податків, які підпорядковані Управлінню податкових зборів.
Місцеві бюджети формуються в основному за рахунок муніципального податку на нерухоме майно. Найбільше значення серед позабюджетних державних фондів відіграють соціальні і науково-дослідні.
У рейтингу податкових систем світу (2011 р.) Великобританія посідає 16 місце (із 183), тут існує 15 податків, щороку витрачають 23 год. на ведення податкового обліку, а сукупна податкова ставка становить 76%.
2. Прямі податки на доходи у Великій Британії
Прибутковий податок фіскально й соціально найбільш важливий податок у Великій Британії.
Разом з тим прибутковий податок передбачає і низку пільг (2013 2014рр.), а саме неоподатковуваний мінімум для:
- осіб, які народилися після 5 квітня 1948 (до 68 років у 2014р.) і дохід яких не перевищує 100 000 фунтів, становить 9440 фунтів;
- осіб, які народилися між 6 квітня 1938 р. і 5 квітня 1948 старших (68-78 років) 10 500 фунтів;
- осіб, які народилися до 6 квітня 1938 р. (більше 78 років) 10 660 фунтів;
- сліпих 2160 фунтів;
- допомога подружній парі у віці 75 років і вище 7915 і вище.
Ставки (2013-2014 рр.)
0 - £ 2790 10 % ( початкова ставка, лише для заощаджень)
0 - £ 32010 20 % (базова ставка), крім дивідендів, які оподатковують 10%
£ 32011 - £ 150,000 40 % (вища ставка), крім дивідендів, які оподатковують 32,5%
Понад £ 150,000 45 % (додаткова ставка), крім дивідендів, які оподатковують 37,5%
По відношенню до прибуткового податку діє правило маржинальної ставки. Це означає, що платник, який сплачує податок за найвищою ставкою 40%, буде на такому ж рівні сплачувати податок на всі додаткові доходи.
Британський прибутковий податок мав так звану шедулярну форму, що означає групування оподатковуваних доходів за певною ознакою, яка до 2005 р. зазнала кардинальних змін:
Група A доходи від власності та орендованого майна (землі, будинку, квартири, якщо це буде навіть автофургон чи яхта, пристосовані для постійного проживання); до даної групи відносяться також доходи від колишньої групи B (комерційна експлуатація лісів, що знаходяться у приватній власності), яка відмінена у 1988 р.;
Група C доходи від облігацій державних позик скасована у 1996 р.;
Група D доходи від виробничо-комерційної діяльності (наприклад, прибуток власника магазину), від надання послуг особами вільних професій (адвокатами, лікарями і т. д.), аліменти, гонорари, доходи британських підданих від цінних паперів і майна, що знаходиться за кордоном);
Група E заробітна плата, пенсії з приватних пенсійних фондів, оподатковувані соціальні допомоги (передбачає збирання податку в момент і по місцю одержання доходу за процедурою pay-as-you-earn “платіть там і тоді, де і коли заробляєте”) скасована у 2003 р.;
Група F дивіденди та інші виплати, здійснювані компаніями з 2005 р. не застосовується.
Після реформи 2005 р. всі Групи були обєднані в прибутковий податок (Торгівля та інші доходи), а Групи А і D й досі залишаються актуальними в цілях оподаткування корпоративним податком.
З метою прибуткового оподаткування податковий рік розпочинається з 6 квітня одного року до 5 квітня наступного року.
Корпоративний податок (corporation tax) податок на прибуток компаній-резидентів від комерційних операцій, постійних представництв нерезидентів і асоціацій, що торгують в ЄС.
Компанією-резидентом є компанія, яка здійснює і контролює свою діяльність у Великій Британії, тобто або зареєстрована тут, або знаходиться її керівний орган.
Основна ставка у 2013-2014 податковому р. 23% для прибутку понад 1,5 млн ф. ст.; для малих компаній, прибутки яких не досягають 300 тис. ф. ст., 20%, для оподатковуваного доходу від 300 000 до 1500 000 в.ст. 3/400 частка.
Групу доходів (шедулу) D поділяють:
I - Прибуток від торгівлі у Великобританії
III - Процентні доходи і прибутки / збитки від кредитів, деривативів, фінансових інструментів і нематеріальних активів
V - Заморські доходи
VI - Річний дохід, що не підпадає під випадки I, III і V, та інші доходи / прибутки.
Інші доходи входять до ІІ і ІV груп
Розвинена система амортизаційних відрахувань. Так наприклад при інвестуванні коштів у новий завод чи обладнання на амортизацію можна віднести протягом двох років до 250 000 ф. ст., високі ставки амортизаційних відрахувань для обладнання і машин з низьким рівнем забруднення навколишнього середовища.
Справляння даного податку здійснюється за процедурою pay and file “заплати і поклади в папку”, що означає обовязок компанії сплатити належний податок через 9 місяців після закінчення розрахункового періоду, а звіт подати ще через три місяці.
Корпоративний податок ділиться на дві частини: авансовий і основний податок. Авансовий податок застосовується як взаємодія стягнення податку з компанії як юридичної особи і прибуткового оподаткування дивідендів її акціонерів.
Усно! Даний порядок стає зрозумілішим у порівнянні з альтернативною системою, коли залишок прибутку компанії після сплати корпоративного податку розподіляється між акціонерами у вигляді дивідендів, які підлягають повторному оподаткуванню за повними ставками прибуткового податку.
При визначенні оподатковуваного доходу компаній (корпорацій) вирахуванню з валового доходу підлягають (коротко!):
Фінансовий рік триває з 1 квітня до 31 березня наступного календарного року
Велика Британія нафтодобувна країна. Для компаній, які добувають нафту і газ у Північному морі, крім загального податку на корпорації, встановлено спеціальний податковий режим.
Роялті податок, сплачуваний підприємствами, які розробляють мінеральні ресурси, оскільки всі права на них у Великій Британії належать Короні (державі). Ставка 12,5% від вартості нафти на місці видобутку та 12,5% від вартості нафти, доставленої на сушу. Для деяких нафтових і газових родовищ роялті скасовані.
Податок з доходу від видобутку нафти (petroleum revenue tax, PRT) доповнення до роялті, оподатковують дохід від видобутку нафти та газу після відрахування виробничих витрат, роялті, податкових знижок. За ставкою 75%.
Економічною базою податку на (приріст) капітал є збільшення ринкової вартості активів за період між їх придбанням і продажем, (тобто, в ряді випадків оподаткування торкається спекулятивних операцій).
Від оподаткування звільняються доходи від продажі приватних автомобілів, житлових будинків, витворів мистецтва, державних цінних паперів (облігацій, ощадних сертифікатів), а також доходи від полісів на страхування життя та азартних ігор.
Даний податок справляється за ставками 18 і 28%. Податок сплачують резиденти (як фізичні особи, так і компації), не резидентські компанії від нього звільнені. На податок на капітал також поширюється правило маржинальної податкової ставки.
Індивідувальна річна податкова пільга у 2014 р. 10900 ф. ст..
Податок на спадщину один із самих складних в адмініструванні податків, оскільки його справляння передбачає велику кількість нюансів юридичного характеру. Це різновид податку на багатство, яким оподатковується все майно (власність) небіжчика, залишене на момент смерті з урахуванням вартості дарувань, зроблених ним в останні сім років життя. Ставка податку на спадщину становить 40% вартості майна, що перевищує 325 тис. ф. ст. (2010 р.)
Передача власності в середині подружжя, які є резидентами Великобританії не оподатковується.
Оподаткування дарувань установлене з метою попередити можливе ухилення від податку шляхом розподілу майна між родичами у формі дарунків. При цьому вартість дарувань, одержаних протягом року, не повинна перевищувати 3 тис. ф. ст. Продаж або дарування будь-якої власності (будівель, цінних паперів і т. д.) розглядаються як активи, передача яких оподатковується податком на реалізований приріст ринкової вартості капіталу.
3. Непрямі податки у Великій Британії
Податок на додану вартість запроваджений у 1973 р. як фіскальна умова членства Великої Британії в Європейському Союзі.
Станом на 2013-2014 рр. річний оборот для реєстрації платником ПДВ повинен становити 79 000 ф.ст., або якщо ця сума досягається протягом найближчих 30 днів. Для зняття з реєстрації річний оборот повинен становити не більше 77 000 ф. ст..
Ставки податку: З січня 2011 р. 20% (до цього 17,5%).
Звільнені від ПДВ земля, поштові, страхові та фінансові послуги, освіта і охорона здоровя, гральний бізнес і лотереї, професійні спілки (тред-юніони), спортивні змагання, твори мистецтва, ритуальні послуги.
До товарів з нульовою ставкою відносяться продукти харчування, ліки, книги і журнали, дитяча одежа і взуття, золото, цінні папери, транспортні послуги.
Ставка 5% поширюється на послуги по постачанню паливом та електроенергією підприємств і організацій некомерційного характеру.
Перевірки платників ПДВ здійснюються з інтервалом 1 раз 9 років, великих підприємств щомісяця. Порушення в залежності від обставин караються 30% або трикратним штрафним відшкодуванням податку, за карний злочин передбачено увязнення на строк від шести місяців до семи років.
Акцизами оподатковуються алкогольні напої, нафтопродукти, тютюнові вироби, транспортні засоби, азартні ігри. Акциз на спиртні напої та пальне стягується в твердих сумах на одиницю проданого товару, акциз на тютюнові вироби встановлений у формі процентної надбавки (10 30%) до ціни товару.
Мито у відповідності з режимом митного роззброєння в межах Європейського Союзу (ЄС) не поширюється на імпорт із країн-партнерів по ЄС. Але по відношенню до країн, які не входять до ЄС, діє спільний зовнішній митний тариф, що захищає внутрішній ринок ЄС.
Суми, зібрані через спільний тариф, минаючи державний бюджет Великої Британії, перераховуються в бюджет ЄС.
Країнам Африки, Карибського моря та Тихоокеанського басейну, асоційованим із ЄС за так званою Ломейською конвенцією, дозволено безмитне ввезення на митну територію ЄС всіх промислових товарів і більшості сільськогосподарської продукції.
Гербові збори справляються в твердих сумах або за адвалерним принципом при оформленні документів на цивільно-правові угоди.
Необхідним реквізитом юридичних і комерційних документів є марка або штамп про сплату гербового збору, що тим самим засвідчує законність трансакції. Ставки гербового збору становлять 0,5- 4 % залежно від виду операції чи послуги або у твердих сумах.
До непрямих податків відносяться також податки на гральний бізнес, кінні верхогони, собачі перегони.
4. Державне регулювання податкової системи Великої Британії
Державне регулювання податкової системи Великої Британії забезпечують такі органи влади в межах своїх повноважень:
Крім нього, до вищого керівництва належать генеральний скарбник (член кабінету міністрів), фінансовий секретар (перший замісник міністра, член кабінету), парламентський секретар і 5 лордів-уповноважених.
Загальні уповноважені комплектуються з-поміж знаних на місцях людей (підприємців, юристів, просто авторитетних обивателів), які виконують роль радників на громадських засадах, але мають штатних помічників. Головна перевага загальних уповноважених знання локальних умов, людей, обставин тієї чи іншої справи. Спеціальні уповноважені оплачувані кваліфіковані спеціалісти. За аналогією судової процедури роль перших нагадує присяжних засідателів, а других професійних суддів.
Рішення уповноважених мають однакову силу для платників і податкової служби, але можуть бути оскаржені у Канцлерському суді (структурний підрозділ Верховного суду).
Збирачі забезпечують надходження податків, у тому числі і стягнення в примусовому порядку, а контроль за правильністю податкових зобовязань здійснюють інспектори.
Інспектори розсилають платникам нагадування і бланки податкових декларацій; перевіряють декларації та іншу податкову звітність; нараховують податкові зобовязання у випадках неподання належної декларації або неточності даних. У підпорядкуванні податкового інспектора знаходяться помічники і клерки.
Робота податкових структур Великої Британії спрямована на задоволення інтересів платника податків.
Оцінюючи британську систему податкової адміністрації, варто наголосити, що в ній скомбіновані апаратно-бюрократичні й громадські засади. Представники громадськості можуть приймати активну участь у податковому процесі, до якого напряму залучені парламентські структури. У такій системі оподаткування платник не пасивний субєкт, а активний компаньйон фіску. Він при нагоді нарівні конфліктує з державою, зберігаючи строгий пієтет до влади. Такий порядок є ознакою правової держави і громадянського суспільства, що заслуговує поваги і наслідування. .