Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Виховання за Дістервегом
Керівною ідеєю педагогічної системи Дістервега є ідея загальнолюдської освіти. Він вважав, що школа повинна освічувати людину насамперед як людину, а вже потім як громадянина і члена нації. Метою виховання Дістервег вважав підготовку гуманних і свідомих людей. Виховання любові до всього людства і до свого народу, на його думку, має бути головним завданням виховання дітей і молоді. Основними принципами виховання Дістервег вважав: природовіповідність, культуровідповідність, самодіяльність. Найголовніша мета виховання, на думку Дістервега, полягає в тому, щоб розвинути в підростаючого покоління «самодіяльність в служінні істині, красоті і добру». Головне завдання навчання, за Дістервегом, збуджувати пізнавальні нахили вихованця, щоб вони розвивались у засвоєнні і пошуках істини. Виховувати означає збуджувати розумову активність учнів таке головне положення його дидактики розвиваючого навчання, що лежить в основі цілої системи дидактичних правил. Він вимагав розвиваючого, виховного і освітнього навчання.
Під природовідповідністю він розумів здійснення виховання відповідно з природним ходом розвитку дитини, враховуючи її вікові та психологічні особливості. Як і Песталоцці, Дістервег вважав, що людина має природні задатки, яким характерне прагнення до розвитку. Завдання виховання збудити задатки, щоб вони могли самодіяльно розвиватись. Він виділив такі ступені шкільного розвитку. 6-9 років у цьому віці переважає чуттєве сприйняття, тобто превалює фізична форма самодіяльності. Відбувається посилений розвиток моторики, жвавості, прагнення до активної ігрової діяльності, схильність до фантазії, любов до казок. Завдання вчителя розвивати почуття дитини і керувати чуттєвим сприйняттям. 9-14 років активний розвиток памяті, початки абстрактного мислення. Завдання вчителя дати учням якомога більше тих практичних знань, які їм будуть потрібні, навчити школярів робити висновки, формулювати правила, застосовувати їх на практиці. 14-16 років в цей час відбувається активна діяльність розсудку і одночасно з цим розвиваються моральні якості, формуються моральні ідеали.
Суть принципу культуровідповідності полягає в тому, щоб у процесі виховання дітей, що відбувається в умовах певного часу і місця та розвитку культури, передавати молодому поколінню досягнення культури даної історичної епохи. Самодіяльність, під якою Дістервег розумів активність, ініціативу, вважав важливою рисою особистості. В розвитку дитячої самодіяльності він бачив і кінцеву мету і неодмінну умову всякої освіти. А положення про те, що «розум наповнити нічим не можна. Він повинен самодіяльно все охопити, засвоїти і переробити», є актуальним і в наші дні. Самодіяльність він вважав головною метою виховання, головним завданням навчання, оскільки на його погляд воно веде до самостійності, самопізнання і оскільки все вільне, оригінальне і самобутнє виходить із самодіяльності.