Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Івано-Франківський університет права
імені Короля Данила Галицького
Юридичний факультет
Кафедра «Цивільного права і процесу»
Навчально-методичний комплекс
з навчальної дисципліни «Теоретичні проблеми трудового права»
для студентів заочної форми навчання,
освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр»
галузі знань 0304 «Право» напряму підготовки
за спеціальністю 8.03040101 «Правознавство»
Курс VІ, семестр XI
Форма контролю екзамен
м. Івано-Франківськ 2014
ББК 67.301.163. +67
УДК 351. 74:349.6 (035)
Теоретичні проблеми трудового права. Навчально-методичний комплекс. Івано-Франківський університет права імені Короля Данила Галицького, 2011 р. 22с.
Укладач:
Грицкевич С.Г. кандидат юридичних наук, доцент кафедри «Цивільного права і процесу»
© Івано-Франківський університет права імені Короля Данила Галицького, 2011р.
Зміст навчально-методичного комплексу за темами лекцій………………………………………......……………….......................................6
Методика проведення семінарських занять………………………………………..7
План семінарських занять…………………………………………………………….8
Методика написання домашніх контрольних робіт..…….......................................8
Тематика домашніх контрольних робіт……………………………………..............10
Зміст самостійної роботи студентів…………………………………………………. 11
Критерії оцінювання для студентів заочної форми навчання……………………12
Програмові вимоги з дисципліни.…………………………...….................................15
Список рекомендованої літератури.............................................................................17
Дисципліна “ Теоретичні проблеми трудового права” входить до циклу навчальних дисциплін для підготовки студентів денної та заочної форми навчання, освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» галузі знань 0304 «Право» напряму підготовки за спеціальністю 8.03040101 «Правознавство».
Мета: формування основних знань студентів про правове регулювання суспільних відносин щодо безпосереднього здійснення трудової діяльності і зясування шляхів регуляції суспільних відносин за допомогою трудового права. Завдання: студент повинен:
- знати типові наявні проблеми галузі трудового права та можливі напрямки їх розвитку та виникнення, їх класифікацію, види прогалин та колізій в трудовому праві, проблеми адаптації національного трудового законодавства до міжнародних стандартів за умов глобалізації..
- вміти тлумачити поняття трудових правовідносин, застосовувати на практиці методи та прийоми усунення прогалин та колізій.
Предмет: суспільні відносини, які виникають в процесі виникнення, зміни та припинення трудових правовідносин.
Зміст дисципліни розкривається в темах:
1. Проблеми реалізації права людини на працю і державних гарантій його забезпечення.
2.. Проблеми адаптації національного трудового законодавства до міжнародних стандартів за умов глобалізації.
3. Прогалини в трудовому праві та способи їх подолання.
4. Юридичні колізії в трудовому праві, причини їх виникнення і способи подолання.
5. Проблеми правового регулювання умов праці в новому Трудовому кодексі України.
Опис дисципліни
«Теоретичні проблеми трудового права»
Курс: VI Підготовка: магістр |
Галузь знань, напрям підготовки |
Характеристика навчального курсу |
Загальна кількість годин: 72 |
0304 «Право» 8.03040101 «Правознавство» |
Обовязковий Рік підготовки: 6 Семестр: 11 Лекції: 6 Семінари: 2 Вид контролю: МКР, екзамен. |
Теоретичні проблеми трудового права є однією з дисциплін, які вивчають у вищих навчальних закладах України Викладання дисципліни передбачає розкриття соціальної суті та юридичного змісту договору, законодавства, яке регулює договірний процес взаємозвязку його норм, оволодіння вмінням їх наукового та практичного застосування. Конституція України є концептуальним джерелом права, яка містить норми прямої дії. Вона має вищу юридичну силу. Тому всі правові норми повинні відповідати Конституції.
Метою курсу є формування:
Завдання:
У процесі вивчення дисципліни рекомендується використовувати, окрім підручників і навчальних посібників, Закони України, постанови Верховної Ради України, укази Президента, Уряду України, нормативні акти органів державної влади і управління, органів місцевого самоврядування з питань організації та здійснення трудової діяльності Пропонована робоча навчальна програма з курсу забезпечена навчально-методичними матеріалами для вивчення даної дисципліни за вимогами кредитно-модульної системи організації навчального процесу. Зокрема, робоча навчальна програма містить: анотацію дисципліни (в т.ч. перелік вимог, що повинен знати та вміти студент), опис дисципліни, зміст програми за темами лекцій, зміст семінарських і практичних занять, зміст індивідуальної роботи студентів, зміст самостійної роботи студентів, список рекомендованої літератури, програмові вимоги для модульного і підсумкового контролю (екзамену), критерії оцінювання.
Тематичний план
з «Теоретичних проблем трудового права »
(заочна форма навчання)
№ п\п |
Назва теми |
В тому числі |
||
Всього годин |
Лекції |
Семін. заняття |
||
1. |
Проблеми реалізації права людини на працю і державних гарантій його забезпечення. |
2 |
2 |
|
2. |
Прогалини в трудовому праві та способи їх подолання. |
4 |
2 |
2 |
3. |
Юридичні колізії в трудовому праві, причини їх виникнення і способи подолання. |
2 |
2 |
|
Всього: |
72 |
6 |
2 |
Зміст програми за темами лекцій з навчальної дисципліни
«Теоретичних проблем трудового права »
Тема 1. Проблеми реалізації права людини на працю і державних гарантій його забезпечення.
Право людини на працю: проблеми наповнення поняття, змісту, відповідності міжнародним стандартам. Проблеми реалізації державних гарантії трудових прав за законодавством України. Сучасні тенденції на ринку праці в Україні. Актуальні проблеми розвитку законодавства про працю.
Тема 2. Прогалини в трудовому праві та способи їх подолання.
Поняття та види прогалин трудовому праві. Проблемні питання розмежування прогалин в трудовому праві та оціночних понять. Класифікація прогалин. Проблема виявлення прогалин. Способи усунення прогалин.
Тема 3. Юридичні колізії в трудовому праві, причини їх виникнення і способи подолання.
Проблем колізій в трудовому праві. Проблема відмежування категорії колізія від суміжних правових категорій (конкуренція, прогалина тощо). Причини виникнення колізій. Вплив юридичних колізій на нормативно-правове регулювання трудових відносин. Попередження колізій. Спеціальні прийоми усунення колізій.
Методика проведення семінарських занять
Згідно з п. 3.2 Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах від 02.06.93 за № 161, розробленого Міністерством освіти України, Положення про державний вищий заклад освіти, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 року за № 1074, одним з видів навчальних занять є семінарське заняття.
Семінарські заняття проводяться у відповідності до програми, тематичного плану Загальної частини цивільного права згідно з розкладами навчальних занять з тем, що вказані в робочих навчальних програмах і планах семінарських занять. Семінарське заняття проводиться з широким використанням чинного цивільного законодавства і рекомендованих джерел.
Цей вид занять є засобом розвитку у студентів культури наукового мислення, а також призначений для поглибленого вивчення дисципліни, оволодіння методикою наукового пізнання. Семінарське заняття являє собою групове заняття, яке проводиться під керівництвом викладача, як правило, після прочитаної лекції з відповідної теми курсу і самостійної підготовки студентів групи. Це форма навчального заняття, за якою викладач організовує дискусію навколо попередньо визначених тем.
Семінарські заняття є однією із найважливіших форм навчально-виховної роботи, на яких студенти вчаться логічно мислити, аналізувати явища і узагальнювати факти. Проведення семінарських та практичних занять привчає студентів самостійно працювати над літературою, формувати своє відношення до змісту предметів трудового права.
Основне призначення методичних рекомендацій це набуття студентами теоретичної підготовки та глибоке оволодіння практичними вміннями і навичками застосування основних положень трудового права у майбутній практичній діяльності.
У результаті вивчення та проведення семінарських занять студенти спеціальності «Правознавство» повинні:
а) Знати: типові наявні проблеми галузі трудового права та можливі напрямки їх розвитку та виникнення, їх класифікацію, види прогалин та колізій в трудовому праві, проблеми адаптації національного трудового законодавства до міжнародних стандартів за умов глобалізації., коло суспільних відносин, що регулюються трудовим правом; нормативно-правову базу забезпечення таких відносин; основні положення окремих інститутів трудового права;
б) - уміти: тлумачити поняття трудових правовідносин, застосовувати на практиці методи та прийоми усунення прогалин та колізій, застосовувати теоретичні знання та нормативно-правову базу у майбутній практичній діяльності; професійно захищати законні права та інтереси різних субєктів трудових правовідносин.
Структура практичних занять охоплює назву теми та перелік питань, список літератури до кожної теми та практичні і тестові заняття.
Отже, основна мета методичних рекомендацій підготувати майбутніх правознавців до їх практичної роботи у відповідних установах та організаціях нашої держави, тобто вміння ними застосувати засвоєний теоретичний матеріал на практиці та здатність до аналітичної роботи і логічного підходу під час вирішення конкретних спірних питань.
План семінарських занять
Семінарське заняття № 2 (2 год.)
для студентів заочної форми навчання
Тема 2. Прогалини в трудовому праві та способи їх подолання.
Література: 1, 50, 51, 52, 53.
Методика виконання індивідуальних завдань
Індивідуальна робота з дисципліни «Цивільне та сімейне право» виконується у формі домашніх контрольних робіт.
Індивідуальні завдання виконуються самостійно кожним студентом під керівництвом викладача.
Метою написання домашніх контрольних робіт є глибоке та повне розуміння студентами найважливіших проблемних питань навчальної дисципліни.
Методика написання домашніх контрольних робіт
1. Загальні положення
Домашні контрольні роботи є важливим засобом розвитку у студентів навичок самостійної наукової творчої праці, кращого засвоєння теоретичного матеріалу. В результаті наукового дослідження студент за власним вибором поглиблює певні правові проблеми, які відповідають його науковим інтересам і наближають його до майбутньої практичної діяльності.
В процесі написання контрольних робіт студент виявляє своє вміння відбирати, систематизувати і творчо осмислювати матеріали, працювати із спеціальною літературою, робити правильні і обґрунтовані висновки, знаходити в них головне, формулювати та логічно викладати свої думки. Оскільки контрольна робота є самостійною, творчою науковою працею, то вона є обов'язковою для написання всіма студентами. Виконання письмових робіт сприяє поглибленому вивченню навчального предмету студентами і є однією з важливих форм перевірки їх знань.
Тематика контрольних робіт розробляється та затверджується кафедрою. Студент самостійно обирає тему контрольної роботи із переліку затверджених кафедрою тем.
Контрольна робота з візою наукового керівника має бути здана на кафедру до початку екзаменаційної сесії.
2. Мета контрольної роботи:
- розвинути здібності студента до поглибленого аналізу наукової літератури, чинних нормативно-правових актів і матеріалів юридичної практики;
- виробити вміння систематизувати й узагальнювати науковий та практичний матеріал, критично його оцінювати;
- закріпити навички формування загальнотеоретичних понять, аргументованого, логічного, грамотного викладу теоретичного матеріалу;
- навчити студентів застосовувати ці положення для аналізу юридичної практики.
Виконання контрольної роботи повинно сприяти формуванню у студента навичок творчої, дослідницької роботи.
3. Критерії оцінки контрольної роботи
Контрольні роботи оцінюються за наступною схемою:
№ п/п |
Обєкти оцінювання |
Кількість балів |
Ступінь розробки теми |
5 |
|
Повнота охоплення рекомендованої літератури, нормативних актів та юридичної практики |
5 |
|
Наукова обґрунтованість теоретичних висновків |
10 |
|
Стиль викладу і грамотність |
5 |
|
Оформлення контрольної роботи відповідно до встановлених вимог викладених нижче |
5 |
|
Разом |
40 |
4. Структура контрольної роботи
Структурно контрольна робота повинна містити:
1. Титульний аркуш.
2. Зміст.
3. Вступ.
4. Основна частина.
5. Висновки.
6. Список використаних джерел (не менше 5).
У вступі обґрунтовуються актуальність теми, мета та завдання дослідження.
Основна частина роботи розкриває центральну ідею і вирішення намічених у плані завдань. Структура основної частини може бути різною: розділи з підрозділами або без них. Розділи і підрозділи повинні мати заголовки і нумерацію. Заголовки розділів не повинні повторювати назви теми, а заголовки підрозділів назви розділів.
Висновки в роботі свідчать, що вона має завершений характер і складаються:
з теоретичних підсумків;
з експериментально-практичних висновків;
з оцінки новизни питання, що потребують подальшої розробки.
Текст роботи може подаватися написаним від руки або в машинописному вигляді.
Обсяг контрольної роботи написаної від руки складає 15-20 сторінок; друкованого тексту до 15 сторінок (інтервал 1,5; шрифт 14).
При використанні цитати, що береться в лапки чи викладу думки автора літературного джерела, посилання викладається по тексту, наприклад [4, с. 27], де перше число означає порядковий номер джерела у списку використаної літератури, а друге номер сторінки джерела.
Список використаних джерел роботи розміщується в алфавітному порядку і нумерується.
Тематика домашніх контрольних робіт
Зміст самостійної роботи студентів
В зміст самостійної роботи входять винесені на самостійне опрацювання окремі питання програмного матеріалу навчальної дисципліни на підставі тематичного плану.
Результати самостійної роботи мають бути підтверджені представленим законспектованим матеріалом або усною відповіддю студента на семінарському чи індивідуальному занятті.
З питаннями, які виносяться на самостійне опрацювання студенти ознайомлюються на лекційному занятті з відповідної теми:
Критерії оцінювання для студентів заочної форми навчання .
Оцінювання знань студентів здійснюється у відповідності до Положення про систему оцінювання знань та визначення рейтингу студентів відповідно до вимог Європейської кредитно-трансферної системи, схваленого Науково-методичною Радою Івано-Франківського університету права ім. Короля Данила Галицького 30.09.2011р. Контроль успішності студента - це перевірка розуміння та засвоєння певного матеріалу, вироблених навичок проведення індивідуальної і самостійної роботи згідно робочої навчальної програми, вміння самостійно опрацьовувати тексти, здатності осмислити зміст теми чи розділу, вміння усно чи письмово викласти певний матеріал.
Академічні успіхи студента університету з навчальної дисципліни визначаються за стобальною шкалою з наступним переведенням балів до національної шкали та шкали ECTS, яке здійснюється в такому порядку:
Шкала оцінювання знань студентів за ECTS
Шкала в балах |
Національна шкала |
Шкала ECTS |
90-100 балів |
5 «відмінно» |
А |
80-89 балів |
4 «дуже добре» |
В |
65-79 балів |
4 «добре» |
С |
55-64 бали |
3 «задовільно» |
D |
50-54 бали |
3 «достатньо» |
Е |
35-49 балів |
2 «незадовільно» |
FX |
1-34 бали |
2 «неприйнятно» |
F |
Оцінка "відмінно" Відповідь студента базується на рівні самостійного мислення з елементами творчого підходу. Знання структури куpcу, теми викладеного питання, вміння скласти розгорнутий план з поставленого питання, вміння користуватись понятійним апаратом, точність формулювань, вміння синтезувати знання з декількох тем. грамотне і логічне викладення матеріалу. Студент володіє різнобічними навичками і методами розв'язання поставленої задачі, показує глибокі знання законодавства зі спеціальності, вміння самостійно викладати їх зміст, робити узагальнюючі висновки.
Оцінка "дуже добре" Відповідь будується на рівні самостійного мислення. Знання структури курсу. Дає відповіді на запитання грамотно і по суті. Програмний матеріал освоєно. Можливі несуттєві проблеми в освоєнні деяких неосновних питань. Студент володіє різнобічними навичками і методами розв'язання поставленої задачі, показує глибокі знання законодавства зі спеціальності, вміння самостійно викладати їх зміст, робити узагальнюючі висновки.
Оцінка "добре" Відповідь будується на рівні самостійного мислення. Добрі знання структури курсу. Дає відповіді на запитання грамотно і по суті. Володіє навичками і метолами виконання практичних завдань Програмний матеріал освоєно. Можливі несуттєві проблеми в освоєнні деяких основних питань. Студент вміє використовувати свої знання для аналізу сучасної дійсності. показує знання зі спеціальності та іншої передбаченої програмою літератури.
Оцінка "задовільно" Знання основної частини програмного матеріалу курсу. Вміння пов'язати теоретичні положення дисципліни з рішенням практичних завдань.
Оцінка "достатньо". Знання структури курсу. Знає зміст основних категорій дисципліни. Студент не знає значної частини програмного матеріалу. допускає суттєві помилки.
Оцінка "незадовільно" Студент не знає значної частини програмного матеріалу, допускає суттєві помилки, не знає змісту основних правових категорій.
Навчальна дисципліна «Цивільне та сімейне право» вивчається у ІІІ, ІVсеместрі і складається із 4 змістових модулів.
За результатами вивчення кожного ЗМ студент може одержати максимальну кількість балів - 100, при цьому має місце наступний розподіл балів між структурними елементами ЗМ:
Види навчальної діяльності (структурні елементи ЗМ) |
Кількість балів (максимальна) |
|
Денна ф.н. |
Заочна ф.н. |
|
1. Аудиторна робота, в тому числі: - поточний контроль (на семінар-ських, практичних, лабораторних заняттях); - модульна контрольна робота. |
70 50 20 |
20 |
2. Самостійної робота студентів (СРС) |
15 |
- |
3.Індивідуальна навчально-дослідна робота студентів (ІНДРС) |
15 |
80 |
Програмові вимоги з дисципліни
“ Теоретичні проблеми трудового права ”
Примітка:
Програмові вимоги для підсумкового контролю:
Екзамен: з 1 по 72.
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:
Основна
Навчальна:
Адреса веб-сайту 1 |
Назва веб-ресурсу 2 |
www.president.gov.ua |
Президент України |
www.rada.gov.ua |
Верховна Рада України |
www.kmu.gov.ua |
Кабінет Міністрів України |
www.ccu.gov.ua |
Конституційний Суд України |
www.scourt.gov.ua |
Верховний Суд України |
www.arbitr.gov.ua |
Вищий Господарський Суд України |
www.ornbudsman.kiev.ua |
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини |
www.rainbow.gov.ua |
Рада національної безпеки та оборони України |
www.minjust.gov.ua |
Міністерство юстиції України |
www.vru.gov.ua |
Вища рада юстиції України |
www.gp.gov.ua |
Генеральна прокуратура України |
www.cvk.gov.ua |
Центральна виборча комісія України |
www.uba.kiev.ua |
Асоціація правників України |
www.pravosud.org.ua |
Українське правосуддя |
www.nplu.kiev.ua |
Національна парламентська бібліотека України |
www.uamedia.visti.net/golos |
Газета «Голос України» |
www.uamedia.visti.net/uk |
Газета «Урядовий кур'єр» |
www.pravo.biz.ua |
Електронна бібліотека з правознавства |
www.pravo.org.ua |
Центр політико-правових реформ |
www.chitalka.info |
Електронні підручники он-лайн/ Право |
www.uapravo.org |
Правовий журнал |
www.nau.kiev.ua |
Нормативні акти України законодавство для практиків |
www.cmlaw.com.ua |
Юридична компанія «Чечель, Маллаєв та Партнери» |
www.pravoved.com.ua |
Спеціалізований ресурс для правників |
www.lawyer.org.ua |
Корпорація «Юриспруденція он-лайн» |
www.legality.kiev.ua |
Інститут проблем законодавства |
www.khpg.org |
Харківська правозахисна група |
www.vybor.8m.com |
Судові проблеми (інформація про судову систему, як поводитися в суді, як написати скаргу до Європейського Суду з прав людини) |
www.pension.kiev.ua |
Пенсійне забезпечення в Україні |
www.uapravo.org |
UАргаvо (Сайт корисної правової інформації: є методичні матеріали, закони, юридичні консультації тощо) |
www.whoiswho.com.ua |
«Хто є хто в Україні?» (Сайт пропонує необхідну контактну інформацію про органи державної влади. Надається довідкова інформація з номерами телефонів, адресами, біографіями чиновників тощо) |
www.helsinki.org.ua |
Українська Гельсінська спілка з прав людини |
www.u21.org.ua |
Юрист XXI століття |
www.accent.kiev.ua |
Політична та економічна інформація про Україну |
www.coe.kiev.ua |
Рішення Європейського суду |