Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Укргазбанк Історія створення та розвитку ВАТ АБ Укргазбанк

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 25.11.2024

Зміст

Вступ……………………………………………………………………………….2

Розділ Ι.   Загальна характеристика банківської установи ВАТ АБ «Укргазбанк»

  1.  Історія створення та розвитку   ВАТ АБ «Укргазбанк»………….3
    1.  Організаційна структура банку…………………………………….8
    2.  Відносини ВАТ АБ «Укргазбанк» з Національним банком України……………………………………………………………...10

Розділ ΙΙ.  Основні аспекти та особливості фінансової діяльності ВАТ АБ «Укргазбанк»

2.1.            Формування капіталу банку і його структура……………………..15

2.2.             Депозитні операції  Укргазбанку: особливості виконання  та розрахунок відсоткової ставки…………………………………………………18

2.3.           Кредитна діяльність банку: види кредитів, порядок їх надання та погашення………………………………………………………………………..21

2.4.         Методологія проведення розрахунково-касового обслуговування у ВАТ АБ «Укргазбанк»…………………………………………………………..32

2.5.           Бухгалтерський облік банківських операцій в Укргазбанку ……...36

Розділ ΙΙΙ.  Аналіз показників діяльності ВАТ АБ «Укргазбанк» та прогнозування його подальшого розвитку

3.1.           Форми фінансової та бухгалтерської звітності Укргазбанку……46

3.2.           Фінансові показники ВАТ АБ «Укргазбанк» та їх аналіз………..48

3.3.    Фінансове прогнозування, перспективи розвитку та практичні рекомендації щодо зміцнення фінансової стійкості  Укргазбанку………….54

Заключення……………………………………………………………………..57

Список використаної літератури……………………………………………...58

 

Вступ

        Дана робота є результатом проходження економічної практики у банківській установі та містить у собі опис та аналіз діяльності конкретного українського комерційного банку.

        Банківська система відіграє величезну роль у   державі, особливо якщо вона функціонує в умовах ринкової економіки.  Повноцінне управління фінансовими потоками держави та підтримання стабільності макроекономічних показників та національної грошової одиниці  неможливе без належного проведення грошово-кредитної політики. Саме тому стан банківського сектору дуже тісно пов’язаний із  загальним фінансово-економічним положенням держави.

          Відомо, що банківська система України складається з двох безпосередньо пов’язаних між собою рівнів. На першому з них – Національній банк України, який координує та регламентує процеси,пов’язані з рухом грошових потоків як на всіх рівнях банківської сфери, так і на рівні держави. Що стосується другого рівня банківської системи, то він являє собою сукупність усіх комерційних банків,що функціонують у державі та підпорядковуються Національному банку.

         Кожен з комерційних банків веде свою діяльність,виконуючи спектр операцій та банківських послуг,перелік яких наведено у банківській ліцензії.

       Комерційні банки є активними учасниками фондового  та валютного ринків, а деякі з банківських установ здійснюють операції з міжнародними розрахунками.

        Отже, питання щодо аспектів роботи саме комерційних банків є досить актуальним на сьогоднішній день, тому що їх від фінансового стану,розвиненості та ефективності роботи залежить загальна позиція держави на міжнародному фінансовому ринку.

Розділ Ι.   Загальна характеристика банківської установи ВАТ АБ «Укргазбанк».

  1.  Історія створення та розвитку   ВАТ АБ «Укргазбанк».

     Відкрите акціонерне товариство акціонерний банк «Укргазбанк» починає свою історію з 1993 року, коли було створено та зареєстровано акціонерне товариство закритого типу — акціонерний комерційний банк «Хаджибейбанк». У 1995 році нове керівництво АКБ «Хаджибейбанк» визначає такі стратегічні орієнтири розвитку банку:

універсалізація банківських послуг;

висока якість банківських послуг;

стабільність росту прибутковості;

провідне місце в обслуговуванні національної економіки;

досягнення високого рівня конкурентоспроможності.

Для реалізації нової стратегії розвитку Правління банку збільшує статутний фонд до 1 млрд. карбованців, здійснивши другу емісію акцій товариства. Головний офіс банку переведено з м. Одеси до м. Києва (із створенням Одеської філії). Назву банку змінено на АБ «Інтергазбанк».

Розпочинається активна комерційна і фінансова діяльність банку. Впроваджено програмний комплекс «Клієнт-Банк», що забезпечує якісне та оперативне обслуговування клієнтів.

         1996 року банк реорганізовано в акціонерний банк АБ «Укргазбанк» у формі закритого акціонерного товариства. Отримує ліцензію НБУ на право здійснення операцій з валютними цінностями і приєднується до міжнародної системи REUTERS, яка дає змогу в найкоротші терміни здійснювати всі види міжнародних фінансових розрахунків та вести активну діяльність на валютному ринку України.

        1997 року банк активно інтегрує в газовий комплекс України: його клієнтами стають потужні газопостачальники – ДАХК «Укргаз», АТЗТ «Інтергаз» та інші. Для підвищення рівня надійності та платоспроможності, а також достатності капіталу, банк збільшує статутний фонд до 2,3 млн. гривень.

На виконання рішень загальних зборів акціонерів банк реорганізовано у відкрите акціонерне товариство АБ «Укргазбанк», засновниками якого є ДАХК «Укргаз», АТ «Київоблгаз», СП «Арго» та інші.

24 липня 1997 року АБ «Укргазбанк» отримав генеральну ліцензію № 123 на право здійснення банківських операцій. Банк стає повноправним членом Української міжбанківської валютної біржі (УМВБ).

Для оцінки діяльності банку, відповідно до міжнародних стандартів, вперше залучено міжнародну аудиторську компанію «Deloitte & Touche».

       1998 року клієнтом банку стає одна з найпотужніших компаній паливно-енергетичного комплексу – НАК «Нафтогаз України».

Банк збільшує темпи капіталізації: внаслідок другої емісії акцій акціонерного товариства АБ «Укргазбанк» статутний капітал сягає 7,05 млн. гривень.

Розпочинається активна диверсифікація послуг банку в регіонах України. В листопаді 1998 року АБ «Укргазбанк» ініціює приєднання АКБ «Сервіс» (м. Ужгород).

Отримавши від НБУ право перевозити цінності та виконувати інкасацію коштів АБ «Укргазбанк» розширює спектр послуг. Банк входить до складу Асоціації українських банків (АУБ).

       1999 року банк завершує процедуру приєднання АКБ «Сервіс» і здійснює третю емісію акцій, збільшуючи свій статутний фонд до 13,95 млн.грн. Для реалізації стратегічного плану розвитку банк розширює ліцензію на право залучення і розміщення іноземної валюти на міжнародних ринках.

АБ «Укргазбанк» починає здійснювати конверсійні та арбітражні операції з іноземною валютою для якісного обслуговування грошових потоків клієнтів, пов`язаних з експортно-імпортними операціями.

Для покращення обслуговування клієнтів у регіонах шляхом розвитку регіональних представництв на виконання рішень загальних зборів акціонерів АБ «Укргазбанк» і АКБ «Укрнафтогазбанк» здійснено реорганізацію АКБ «Укрнафтогазбанк» шляхом приєднання до АБ «Укргазбанк». Внаслідок об`єднання кількість установ банку, розташованих у регіонах України, зросла до дев`яти.

         У 2000 році, в рамках концепції універсалізації банківських послуг, банком проведено емісію локальних платіжних карток «ЕНЕРГІЯ™», за допомогою яких впроваджено зарплатні проекти для найбільших клієнтів АБ «Укргазбанк». 28 вересня 2000 року банк став принциповим членом міжнародної асоціації Еuropay Іnternational. Розпочато власну емісію міжнародних платіжних карток Еurocard/МаsterСагd.

Відкрито регіональні відділення у містах Суми, Полтава та Бориспіль. У результаті (станом на початок 2001 року) кількість філій банку зросла до 12 установ.

В серпні 2000 року банк розширив ліцензію на здійснення валютних операцій на міжнародних ринках. Банк запровадив нову послугу з надання клієнтам у користування індивідуальних депозитних сейфів. Для забезпечення фінансової стійкості та захисту інтересів клієнтів банком проведено п`яту емісію акцій та збільшено статутний фонд до 36,56 млн. грн.

       У 2001 році банк реорганізовано у відкрите акціонерне товариство акціонерний банк «Укргазбанк». З метою активного просування банківських послуг у регіони банк збільшив кількість регіональних відділень в Україні до 40 установ. Цього ж року банк отримав статус фінансового менеджера та агента із залучення фінансових інвестицій ЗАТ «Єврокар».

2002

Банк розширює присутність на ринку. Розпочато  роботу ще 5 філій банку у містах: Дніпропетровськ, Донецьк, Київ, Рівне та Харків. На кінець 2002 року функціонувало 17 філій та 34 безбалансових відділень банку в 13 областях України. Враховуючи динамічне зростання обсягу активних та пасивних операцій АБ «Укргазбанк», в порівнянні з іншими банками, Комісія з питань нагляду та регулювання діяльності банків своїм рішенням включила АБ «Укргазбанк» до групи крупних банків.

Почесним президентом АБ «Укргазбанк» стає Василь Михайлович Горбаль.

      2003 року АБ «Укргазбанк» виграв тендер Всесвітнього банку по обслуговуванню рахунків для розміщення коштів Всесвітнього банку, спрямованих на фінансування проекту «Розвиток приватного сектора».

Збільшилась кількість фінансових установ банку. На кінець року 18 філій та 45 безбалансових відділень якісно обслуговували клієнтів у 17 регіонах країни.

      У 2004 році АБ «Укргазбанк» збільшив свій статутний фонд до 120 млн. грн. та увійшов у першу двадцятку банків України. Значно зросла емісія платіжних карток банку. На кінець року вона складала майже 180 тисяч штук. На кінець року 1 517 працівників обслуговували майже 220 тисяч приватних та корпоративних клієнтів у Головному офісі, 20 філіях та 76 відділеннях банку. Чистий прибуток банку склав 12,16 млн. грн.  

     У 2005 році за допомогою універсалізації послуг банк відповідає найвищим вимогам клієнтів. АБ «Укргазбанк» пройшов сертифікацію термінального устаткування (POS-термінали та банкомати) у міжнародній платіжній системі MasterCard WorldWide, розпочав еквайрінг чіп-карт даної платіжної системи. За підсумками жовтня 2005 року банк посів третє місце серед торговців корпоративними облігаціями в Першій фондовій торгівельній системі (ПФТС). В  листопаді впровадив нову систему біометричної ідентифікації клієнтів у депозитарії – «МАСТ-IПРА «Депозитарій».

На кінець року банк мав 120 власних представництв майже в усіх регіонах країни. Обсяг емісії міжнародних платіжних карток перевищив 260 тисяч штук. З них понад десять тисяч карток є чіповими, що значно підвищує рівень захищеності відповідних карткових рахунків. Розпочалося введення в обіг карток з паливним бонусним доповненням «PetrolPlus» Термінальна мережа АБ «Укргазбанк» і банків-партнерів у системі «УкрКарт» стала нараховувати 1325 банкоматів та POS-терміналів. Статутний фонд банк збільшив до 170 млн. грн. Чистий прибуток банку склав 13,8 млн. грн.

      У 2006 році АБ «Укргазбанк» був затверджений як пілотний банк у проекті Міжнародної фінансової корпорації (IFC) «Корпоративне управління в банківському секторі України». Як наслідок реалізації цього проекту в банку значно підвищилась ефективність управління банківськими процесами.

На кінець року 2 507 працівників банку у 163 центральних та регіональних установах обслуговували понад 325 тисяч приватних та корпоративних клієнтів. Термінальна мережа АБ «Укргазбанк» і банків-партнерів нараховувала 2 518  банкоматів та банківських POS-терміналів, в яких клієнти банку могли користуватися платіжною карткою за пільговим тарифом. Статутний фонд банк збільшив до 300 млн. грн. 

    З 2009 року Міністерству фінансів належить 87.72% статутного капіталу банку.

        В листопаді 2010 року за версією журналу «Банкиръ» АБ «Укргазбанк» визнано кращим банком у двох номінаціях: «Лідер серед комерційних банків – торговців цінними паперами» та «Банк, що зберіг високий рівень довіри».

  1.  Організаційна структура банку.

 ВАТ АБ «Укргазбанк» офіційно заєрестрованний у Києві та має юридичну адресу Адреса: 01004, Київ, вул. Червоноармійська (Велика Васильківська), 39, де і виконуються функції його головної контори.

На кінець 2010 року банк мав  8 філій, розташованих у обласних центрах країни. Це такі міста, як Дніпропетровськ, Донецьк, Запоріжжя, Київ, Луганськ, Херсон, Одеса, Севастополь. Мережа Укргазбанку охоплює 273 відділень. В Луганській області діють такі відокремлені підрозділи Укргазбанку, як Луганська філія (як головний банк нашої області), 2 безбалансові відділення у місті Луганськ, а також у районах області.

Як вже було зазначено, Укргазбанк має організаційно-правову форму відкритого (публічного) акціонерного товариства, що не обмежує коло економічних суб’єктів,які мають змогу придбати певну кількість акцій цього банку, цим самим отримавши право на участь в управлінні ним та право на отримання дивідендів з банківського прибутку. Акціонерами ВАТ АБ «Укргазбанк», тобто афілійованими особами, станом на кінець 2010 року, є: ЗАТ «Розрахункова палата «Київської універсальної біржі», ТОВ «Медiа-Сервiс», а також Міністерство фінансів України, якому належить з 2009 року 4 999 981 000 простих іменних акцій.

    Організаційна структура  банку являє собою взаємозв’язок та ієрархію працюючих у банківській установі відділів та підрозділів. Ця структура повинна бути зручною для здійснення банком його операцій та для проведення найбільш ефективної діяльності.

     Що стосується Укргазбанку,то найвищим органом управління ним є загальні збори товариства, до компетенції яких належить:

  1.  визначення основних напрямів діяльності товариства і затвердження його планів та звіту про їх виконання;

  1.  затвердження річних результатів діяльності банку, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати дивідендів, визначення порядку покриття збитків;
  2.  затвердження внутрішніх документів товариства, визначення організаційної структури;
  3.  деякі інші повноваження.

    Особливості організаційної структури ВАТ АБ «Укргазбанк» можна побачити на наступній схемі.

  

Схема 1 «Організаційна структура ВАТ АБ «Укргазбанк»

 

  1.  Відносини ВАТ АБ «Укргазбанк» з Національним банком України.

Національний банк України являєсобою основний інститут регулювання банківської діяльності у державі.

Статус НБУ та аспекти його повноважень визначаються Конституцією України та законом України «Про Національний банк».

Найголовніші направлення діяльності НБУ  наступні:

  •  Забезпечення стабільності національній грошовій одиниці – гривні;
  •  Розробка та проведення єдиної грошово-кредитної політики;
  •  Видання нових та коректировка вже існуючих нормативно-правових актів;
  •  Регулювання, контроль та підтримка діяльності комерційних банків;
  •  Забезпечення безперебійного функціонування банківської системи країни.

Варто також пам’ятати, що тільки НБУ має невід’ємне право монопольної грошової емісії.

Національний банк, як правило, підзвітний Президенту та Верховній Раді України.

Що стосується взаємовідносин між НБУ та комерційними банками, то тут можна прослідкувати досить тісний зв’язок.

Взаємини між НБУ та Укргазбанком  виглядають наступним чином:

1) ВАТ АБ «Укргазбанк», як і всі інші комерційні банки, працює на підставі ліцензії, що була надана Національним банком у встановленому державою порядку;

2) Укргазбанк має відкритий кореспондентський рахунок в НБУ, крізь який проходять їх взаємні розрахунки. Залишок філії на коррахунку НБУ станом на 31.10.2010 становив 54856,00 доларів США;

3) НБУ у разі необхідності здійснює фінансову підтримку комерційного банку шляхом рефінансування, тобто надання кредитів овернайт;

4) Укргазбанк дотримується вимог НБУ щодо розміру обов’язкового резерву та періодичних відрахувань до нього, щодо облікової відсоткової ставки за кредитами та депозитами, а також інших економічних нормативів, встановлених НБУ (нормативи ліквідності, платоспроможності, ризику за кредитними та іншими операціями);

5) НБУ повідомляє комерційні банки про зміну тих чи інших  економічних показників, використовуючи спеціальну кореспонденцію, телефонний зв’язок та електрону пошту, тобто мережу Internet.

6) Кожного дня Нацбанк повідомляє Укргазбанку про зміну відношення гривні до іноземних валют (тобто валютних курсів), а також ціну на банківські драгоцінні метали та каміння, після чого робітники філіалу розміщують отриману інформацію так, щоб клієнтам було зручно та легко до неї звернутися;

7) Луганська філія Укргазбанку, як і будь-який комерційний банк, періодично надає Регіональному управлінню НБУ поточну фінансову звітність за (окремі періоди) та річну наприкінці фінансового року банку (з 1.01. по 31.12) у формі, встановленій та регламентованій НБУ;

       Для того, щоб отримати банку статус юридичної особи та розпочати свою діяльність, кожний новостворений комерційний банк повинен отримати ліцензію від Національного банку України.

Ліцензія передбачає перелік банківських послуг та операцій, які будуть виконуватися банком згідно чинного законодавства.

Як правило, засновниками та акціонерами банку можуть бути юридичні та фізичні особи, резиденти та нерезиденти, а також держава в особі Кабінету Міністрів України або уповноважених ним органів.

Статутний фонд банку формується тільки за рахунок власних коштів засновників у грошовій формі.

Його розмір визначають самі засновники, але при цьому вони повинні дотримуватися нормативних вимог НБУ, а саме – нормативу мінімального капіталу у гривні здійснюється за офіційним курсом гривні до іноземних валют, на день укладання установчого договору.

Розглянемо процес реєстрації та отримання ліцензії комерційного банку в НБУ на прикладі ВАТ АБ «Укргазбанк».

По-перше, треба зібрати та передати на розглядання у регіональну контору НБУ пакет необхідних документів (цим займається орган управління комерційного банку), що складається з наступних:

  •  Хадатайство комерційного банку про видачу ліцензії на здійснення операцій за підписом голови правління;
  •  Бізнес-план банку на перші 3 роки діяльності;
  •  Відповідні внутрішні положення банку (положення про підрозділи, посадові інструкції працівників), статут банку;
  •  Розроблені відповідно до нормативів НБУ типові форми внутрибанківських документів.

Розглянувши пакет реєстраційних документів, Регіональне управління НБУ передає його в центральний апарат НБУ, де вони розглядаються відповідними структурними підрозділами. Остаточне рішення про можливість створення комерційного банку з національним капіталом приймає комісія з питань нагляду і регулювання діяльності банків, а банку з участю іноземного капіталу – безпосередньо правління НБУ.

Треба також відмітити, що засновницький капітал в цей час повинен бути належним чином зареєстрований та сплачений шляхом переведення всієї його суми на тимчасовий рахунок, відкритий в НБУ.

Ліцензування діяльності комерційних банків полягає в наданні офіційного дозволу на здійснення певних банківських операцій та проводиться з метою допущення на ринок банківських послуг України.

Укргазбанк був зареєстрований НБУ 21 липня 1993 року, про що отримав державне свідоцтво (додаток № 1). А у 2001 році він отримав ліцензію НБУ №123, яка дозволяє здійснювати усі види банківських послуг.

Отже, вже 18 років Укргазбанк надає широкий спектр таких послуг корпоративним та приватним клієнтам.

Діяльність банку згідно отриманої ліцензії включає  такі операції, як:

  •  Кредитні (надання клієнтам на певних умовах у тимчасове користування вільні грошові кошти; використання таких кредитних операцій, як овердрафт, факторинг, репо, форфейтинг, відновлювана кредитна лінія та кредитування через платіжні картки);
  •  Депозити (залучення вкладів від фізичних та юридичних осіб та розміщення їх на відповідних рахунках на певних умовах);
  •  Розрахунково-касові (відкриття, ведення та обслуговування різних видів рахунків у національній та іноземній валютах, здійснення розрахунків за дорученнями клієнтів, видача готівки з каси банку та прийняття від клієнтів грошових коштів з подальшим зарахуванням їх на передбачених законодавством документів);
  •  Інвестиційні (вкладання банками коштів у цінні папери підприємств та організацій з метою прийняття участі в їх управлінні, розширення доходної частини, клієнтської бази, а також для підтримки ліквідності банку);
  •  Емісійні (операції, пов’язанні з випуском цінних паперів, боргових зобов’язань, а також платіжних інструментів (прикладом можуть служити пластикові платіжні картки Visa та Master Card,  які випустив Укргазбанк у 2010 році у кількісті понад 530 тисяч; ліцензія на ці операції була отримана у 2005 році);
  •  Комісійні (операції, що здійснюються за дорученням клієнтів, від їх імені та за їх рахунок (наприклад, списання коштів з поточного рахунку) та приносять банку доход у вигляді комісійного винагородження)
  •  Валютні (операції, пов’язані з купівлею та продажем іноземної валюти на міжбанківських валютних ринках; конвертація валюти за клієнтськими дорученнями за офіційним курсом)

Також банк здійснює зберігання цінностей у спеціальних банківських осередках, їх пересилку та перевозку, а також купівлю та продаж драгоціних металів та інші операції згідно ліцензії НБУ, а також його нормативно-правових актів та положень.

Також Укргазбанк має ліцензію Серії АБ №124927, видану Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України 09.02.2005 року строком дії до 09.02.2010 року, на здійснення Професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльність по випуску та обігу цінних паперів; депозитарна діяльність зберігача цінних паперів (додаток №2).

Кожна банківська філія працює на базі Положення про філію,розробленої  Головним банком та узгодженої з НБУ. Луганська філія ВАТ АБ «Укргазбанк» також не є винятком. (додаток №3)

Взагалі, вдала та збалансована організація взаємовідносин комерційного банку з Національним грає суттєву роль у здійсненні банком його діяльності.

Розділ ΙΙ.  Основні аспекти та особливості фінансової діяльності ВАТ АБ «Укргазбанк»

2.1. Формування капіталу банку і його структура.

         Особливістю діяльності комерційних банків є те, що вона здійснюється   в основному на базі залучених ресурсів. Власний же капітал  займає достатньо невелику питому вагу у сукупній структурі банківських ресурсів та допомагає регулювати ризики у всіх сферах діяльності банку, що попереджає у значній мірі виникнення збитків.

       ВАТ АБ «Укргазбанк» банк утримує і активно управляє власним капіталом для покриття різноманітних видів ризиків. У процесі формування та розпорядження своїм капіталом Укргазбанк дотримується вимог та нормативів достатності капіталу, встановлених Базельською угодою 1988 року та нормативів, встановлених Національним банком України.

       НБУ, як правило, вимагає від  комерційних банків підтримувати показник достатності капіталу на рівні 10% від активів, зважених за рівнем ризику, визначений з урахуванням ризиків, та розрахований згідно з правилами бухгалтерського обліку в Україні.

     Станом на 31 грудня 2009 та 2010 років показник достатності капіталу банку складав (згідно вимог НБУ):

ПОКАЗНИК

(Дані приведені у тисячах доларів США)

2010 рік

2009 рік

Основний капітал

348 028

112 153

Додатковий капітал

87 400

53 534

Всього капітал

435 428

165 687

Активи, зважені за рівнем ризику

2 898 337

1 132 901

Показник достатності капіталу

15,02%

14,63%

       Взагалі нормативний капітал складається з капіталу першого рівня (основного), що включає сплачений зареєстрований акціонерний капітал, емісійний дохід, резерви, створені згідно чинного законодавства, за вирахуванням залишкової вартості нематеріальних активів, капіталовкладень у нематеріальні активи та збитків поточного і попереднього років. Інший компонент нормативного капіталу – капітал другого рівня (додатковий), що складається зі стандартних резервів за міжбанківськими кредитами та кредитами клієнтам, резерв переоцінки майна, прибуток поточного року, зменшений на суму нарахованого доходу, простроченого більш ніж на 30 днів, за вирахуванням резерву під сумнівні нараховані проценти, субординованого довгострокового боргу, нерозподіленого прибутку попередніх років.

     Що стосується показника достатності капіталу, розрахованого згідно з Базельською угодою 1988 року, то він становив станом на 31 грудня 2010 та 2009 років:

ПОКАЗНИК

(Дані приведені у тисячах доларів США)

2010 рік

2009 рік

Капітал першого рівня

415 135

151 292

Капітал другого рівня

88 871

44 666

Всього капітал

504 006

195 958

Активи, зважені за рівнем ризику

2 330 121

934 077

Показник капіталу першого рівня

17,82%

16,20%

Показник капіталу другого рівня

21,63%

20,98%

Власний капітал Укргазбанку протягом 2010 року зазнав певних змін, а саме: з 183 мільйонів збільшився до 483 мільйонів доларів США  (або в 2,4) рази. Такі зміни були зумовлені, перш за все, збільшенням акціонерами банку статутного капіталу. Важливими чиниками зростання капіталу також став чистий прибуток банку у сумі 28 мільйонів доларів США та переоцінка будівель.  Якщо розглядати структуру акціонерного капіталу Укргазбанку, бачимо наступну картину:

2010 рік

2009рік

Кількість акцій

Номінальна вартість

Сума, скоригована на інфляцію

Кількість акцій

Номінальна вартість

Сума, скоригована на інфляцію

Прості акції/ Всього акціонерний капітал

6 577 280

299 559

325 868

1 417 400

64 555

90 864

    Банківська діяльність за своєю природою дуже нагадує інвестиційну і саме тому досить тісно пов'язана з ризиками. Виділяють такі групи основних банківських ризиків:

  •  Кредитні ризики ( неспроможність контрагентів банку, які отримали кредити, виконати совї забов'язаня у призначений строк та у повному обсязі);
  •  Ризик ліквідності та управління бюджетом ( ризик неспроможності банку виконати свої платіжні забов'язань на дату їх погашення у процесі звичайної господарської діяльності та в напружених умовах);
  •  Ринковий ризик ( ризик зміни справедливої вартості або майбутніх грошових потоків фінансових інструментів внаслідок коливання ринкових перемінних, таких як процентні ставки, обмінні курси та курси цінних паперів. До складу входять:
    1.  Процентний ризик ( виникає внаслідок того, що коливання процентних ставок впливатиме на майбутні грошові потоки та справедливу вартість фінансових інструментів);
    2.  Валютний ризик ( ризик, пов'язаний з впливом коливання обмінних курсів іноземних валют на вартість фінансових інструментів).
  •  Операційний (комерційний) ризик ( ризик втрати внаслідок відмови системи, помилки персоналу, шахрайства чи зовнішніх подій).

      Таким чином, капітал банку відіграває роль «захисника» від вищенаведених ризиків та при необхідності покриває їх.

      Отже, одним з основних направлень діяльності ВАТ АБ «Укргазбанк» є контроль та регулювання нормативних показників, що стосуються власного банківського капіталу, а також відслідковування будь-яких змін у цьому аспекті.

2.2.  Депозитні операції  Укргазбанку: особливості виконання  та розрахунок відсоткової ставки.

Діяльність комерційних банків базується на залученні  коштів від візичних та юридичних осіб та розміщенні отриманого капіталу шляхом проведення кредитних операцій з метою отримання у майбутньому прибутку.

Депозитні операції уявляють собою операції, пов'язані із залученням коштів корпоративних клієнтів та фізичних осіб та розміщенням їх на відповідних рахунках з отриманням клієнтом доходу у виді нарахованого банком відсотку на певну суму вкладу.

Депозити приймаються на підставі депозитної угоди, укладеної з клієнтом, де зазначаються такі аспекти, як сума вкладу, відсоткова ставка, термін зберігання грошей на депозитному рахунку, а також права, обов'язки та відповідальність сторін (Дивіться додаток № 4).

Депозити, які залучує  ВАТ АБ «Укргазбанк», класифікують наступним чином:

  1.  Короткострокові вклади (термін депозитної угоди до 1 року);
  2.  Довгострокові депозити ( термін договору більше ніж 1 рік);
  3.  Строкові вклади ( клієнт укладає з банком депозитну угоду на певний період, протягом якого не має доступу до вкладу, окрім форс-мажорних обставин, передбачених договором. У цьому разі використовується підвищена відсоткова ставка, бо залучені на строкові вклади кошти направлені на отримання банком безпосереднього доходу);
  4.   Депозити до потреби (вклади, якими клієнт може користуватися за необхідністю впродовж депозитної угоди. Відсоткова ставка при цьому, звичайно, меньша, ніж у попередньму випадку)
  5.  Вклади з виплатою процентів авансом ( дохід клієнтам за такими депозитами виплачується безпосередньо перед початком дії договору, тобто – авансом);
  6.  Вклади з виплатою відсотків  наприкінці строку (найбільш розповсюджений та стандартний метод виплати доходу за депозитною угодою. Тобто клієнт наприкінці дії договору отримує суму вкладу та дохід у вигляді відсотків);
  7.  Депозити з виплатою відсотків за окремі періоди протягом всього строку договору (клієнт отримує відсотки за вкадом кожного періоду, встановленого договором – щомісячно, щоквартально або кожні півроку).
  8.  Депозити з нарахуванням простих відсотків ( тобто відсоткових дохід нараховується клієнту на початкову суму внеску протягом всього терміну депозитного договору);
  9.  Вклади з капіталізацією ( означає нарахування «проценту на процент», тобто не на початкову (стартову) суму вкладу, а на фактичну, тобто вже існуючу).

  Депозитна угода укладається з клієнтом на підставі його заяви на відкриття депозитного рахунку, після чого певна сума вкладу перераховується платіжним дорученням на цей рахунок з поточного рахунку юридичної особи.

    Депозитна діяльність банку, тобто обсяг ресурсів, які повинні бути залучені, строки вкладів та відсоткова ставка за ними, регулюється таким органом, як Комітет Управління Активами та Пасивами (КУАП), а також регламентується законом України «Про банки та банківську діяльність», положеннями та нормативно-правовими актами Національного банку.

      За своєю економічною сутністю депозитні операції відносяться до пасивних операцій банку, бо направлені на формування його капіталу, та знаходять своє відображення, як правило, у пасиві балансу. Якщо ж банк розміщує тимчасово вільні кошти на депозитних рахунках інших банків, то такі депозитні операції – активні.

   На сьогоднішній день у банку діють спеціальні депозитні програми щодо вкладів як фізичних,так і юридичних осіб,де запропоновані відсоткові ставки та періоди,які є найбільш оптимальними(додатки № 5 та №6).

  Що стосується розрахунку відсотків за депозитами клієнтів (тобто витрат банку), то цей процес доцільно буде розглянути на прикладі:

       Фізична особа-підприємець Літвінова А.С. уклала з ВАТ АБ «Укргазбанк» 29.03.11 р. депозитну угоду. Сума вкладу становила 35900,00 грн.; відсоткова ставка: 12,3% без капіталізації ; строк договору: 3 місяці.

Використовуємо метод «факт/365» без капіталізації вкладу:

1) Нарахування % з 30.03.11 по 31.03.11:

2) % з 1.04.11 по 30.04.11:

3) % з 1.05.11 по 31.05.11:

4) % з 1.06.11 по 28.06.11:

5) Сукупний дохід клієнта:

24,20 + 362,93 + 375,03 + 338,74 = 1100,90 грн.

Треба пам'ятати, що при розрахунку не враховується перший та останній день зберігання вкладу на депозитному рахунку. А взагалі дала організація та проведення депозитних операцій – запорука розширення дохідної частини банку.

2.3.  Кредитна діяльність банку: види кредитів, порядок їх надання та погашення.

Банківське кредитування уявляє собою, перш за все, економічні відносини між кредитором (банком) та, позичальником (юридичною, фізичною особою або іншим банком), що виникають під час надання у тимчасове користування грошових коштів на умовах платності, зворотності, цільового призначення, забезпечення, диференційованого підходу, добровільності та строковості.

Комерційні банки кредитують своїх клієнтів відповідно інструкціям, нормативно-правовим актам та положенню «Про кредитування» НБУ, а також згідно закону «Про банки та банківську діяльність».

Кредитні операції вважаються активними операціями, оскільки направлені на розміщення вже залучених коштів та призводять до отримання банком доходів.

Звичайно, усі грошові позики та кредити, що надані банком, відображуються в активі балансу.

Якщо банк отримує грошову позику від іншого банку, такий кредит буде по відношенню до балансу пасивним.

Основною задачею кредитування у комерційних банках є розміщення вже залучених коштів (клієнтських вкладів), та розширення таким чином доходної бази шляхом отримання відсоткових доходів.

Особливостями банківського кредитування також є те, що воно, по-перше за все, здійснюється в межах наявних у банка ресурсів. Загальна кредитна заборгованість 1 позичальника, а також заборгованість за врахованими векселями та за сумою позабалансових зобов’язань не повинна бути більше, ніж 25% власних банківських коштів.

Загальний же розмір кредитів, які були надані банком, не має перевищувати суму власного капіталу, помножену на 8. Якщо банківською установою було надано кредит, сума якого ≥10% власного капіталу, комерційний банк обов’язково повідомляє про це НБУ.

У ВАТ АБ «Укргазбанк» кредитуванням корпоративних клієнтів займається кредитний відділ.

Згідно чинного законодавства та принципів кредитування Укргазбанк надає кредити суб’єктам підприємницької діяльності на наступні цілі:

  1.  На поточні витрати (поповнення оборотних коштів); при цьому частіше надаються короткострокові кредити, або відкриваються поновлювані кредитні лінії;
    1.  На глобальні заходи (зміна обладнання, модернізація виробництва, впровадження нових технологічних ліній, капітальні ремонт та будівництво);

                3. На виплату заробітної плати;

                4.На проведення розрахунків з бюджетом за  податковими зобов’язаннями;

                5. На погашення кредитної заборгованості в інших банках (за умовою, що 50% цієї заборгованості вже погашено).

Корпоративні клієнти можуть отримувати такі види кредитів, як:

  •  Одноразові позики (надаються на основі заяви клієнтів та інших необхідних документів), як коротко- так і довгострокові;
    •  Перманентні позики, або відновлювані кредитні лінії (передбачають користування кредитними ресурсами по ступеню потреби окремими частинами (траншами));
    •  Овердафт (короткострокове кредитування шляхом виникнення на рахунку клієнта дебетового сальдо. Тобто грошові кошти можуть списуватися з рахунку незалежно від суми залишку на ньому. При черговому зарахуванні коштів на клієнтський рахунок здійснюється погашення овердрафту. За такою кредитною операцією, як овердрафт встановлюється певний кредитний ліміт. В Укргазбанку він становить: до 50000 доларів США за рахунком у USD; до 50000 євро за рахунком у EUR та до 250000 гривень у рахунку в національній валюті);
    •  Забезпечені кредити (позики, зобов’язання повернення яких, клієнт підтверджує певним видом забезпечення: майно, майнові права, цінні папери, дебіторська заборгованість, порука, страхування та інше).
    •  Незабезпечені або бланкові (надаються тільки першокласним позичальникам типу VIР з підвищеною відсотковою ставкою).

Кредити надаються на підставі укладеною між банком і позичальником кредитної угоди, де передбачається: мета, сума, строк, порядок, форма видачі і погашення кредиту, основного боргу, права, зобов’язання сторін, їх відповідальність ( додаток  №7).

До укладання кредитного договору банк повинен ретельно проаналізувати кредитоспроможність позичальника, здійснити експертизу проекту, що пропонується для кредитування, визначити ступінь ризику для банку та структуру майбутньої позики (сума, строк, %  ставка тощо).

Рішення про кредитування  певного позичальника приймається колегіально, кредитно-інвестиційним комітетом, комерційного банку.

Кредити можуть надаватися:

  •  в одноразовому порядку;
    •  декількома етапами, тобто шляхом кредитування за кредитною лінією або овердрафтом.

Надання кредитів здійснюється на підставі оформлених розпоряджень кредитного підрозділу, а саме – кредитні кошти у безготівковому порядку перераховуються на рахунок позичальника платіжним дорученням або меморіальним ордером.

На даний момент у банку діють спеціальні програми та пропозиції щодо кредитування за окремими видами кредитів,якими також мона користуватися (додатки № 8,9 та 10).

Що стосується порядку погашення кредитів, то він може здійснюватися наступним чином:

  •  поступово (при довгострокових кредитах погашення здійснюється ануететними (фіксованими) платежами,  що враховують в себе суму основного боргу та суму відсотків; позики за кредитними лініями погашаються траншами, тобто окремими частинами за ступенем використання);
  •  при короткостроковому кредитуванні відсотки та основний борг можуть погашатися наступним чином:
    •  основний борг виплачується наприкінці кредитної угоди, а відсотки – періодично згідно договору (наприклад, щомісячно);
    •  відсотки виплачуються авансом, а основний борг – у розстрочку.

Існує також варіант дострокового погашення кредиту, якщо позичальник, звичайно, має можливість це зробити.

Бувають ситуації, коли фінансовий стан позичальника різко погіршується внаслідок якихось факторів, через що знижується його кредитоспроможність та, відповідно, платоспроможність.

Виходячи з цього, банк застосовує такі заходи:

  •  реструктуризація боргу (перерозрахунок послідовності погашення кредиту з можливим наданням відстрочки або «роздроблення» тіла кредиту на більшу кількість періодів);
  •  пролонгація кредиту (подовження строку дії кредитної угоди с підвищенням % ставки та змінами в кредитному договорі та обліку заборгованості за кредитом. Оформлюється додатковою угодою, що підшивається до кредитної справи. Пролонгація застосовується при наявності у позичальника погашення суми боргу не менше, ніж на 50%);
  •  кредитні канікули (надаються строком до 6 місяців. Під час них клієнт повністю звільняється від сплати відсотків);
  •  пільговий період кредитування (протягом нього клієнт сплачує знижену відсоткову ставку).

Процес кредитування досить тісно зв’язаний з ризиком. І ризикує, звичайно, банк. Саме тому цілісообразним є створення резервів по кожному з наданих кредитів.

Кредитний відділ Укргазбанку розраховує суму резервування за допомогою програмного комплексу RezervCalc. Також враховується до уваги клас позичальника та його платіжна дисципліна. На підставі цього кредити класифікують на: стандартні, під контролем, субстандартні, сумнівні та безнадійні. Кожний з цих категорій відповідає коефіцієнт резервування від 1 до 100% суми кредиту за мінусом вартості забезпечення.

Станом на січень 2011 р. кредитний портфель ВАТ АБ «Укргазбанк» нараховує      1705171 тисяч  доларів США (кредитів з фіксованою відсотковою ставкою – 1 548 168 тисяч USD та з плавоючою відсотковою ставкою – на суму 157003 тисячи  USD).  Кредити юридичним особам складають 1 281 745 тисяч доларів США, а кредитних операцій з облікованими векселями було виконано на суму 20 584 тисячи доларів США.

Внаслідок негативних економічних факторів кредитоспроможність позичальника може погіршитися, що зумовлює формування банком спеціального резерву під зменшення корисності (знецінення) кредиту. Сума відрахувань до цього резерву за кредитами станом на 2010 рік становила 40 812 тисяч USD. Ця сума повинна бути відрахована від початкової загальної суми наданих кредитів, що дорівнює 1664359 тисяч USD.

Станом на 31 грудня 2010 року процентний дохід, нарахований за кредитами, корисність яких зменьшилась, склав 160 тисяч доларів США.

Що стосується позик, наданих 20 найбільшим позичальникам, то сукупна сума їх становила 498 461 тисячи доларів, або 29% від загального кредитного портфелю банку.

Важливим також у кредитній діяльності банку є процес розрахунку відсоткової ставки за будь-яким видом кредиту.

Відомо, що принцип платності – один з найважливіших принципів, на якому базується банківське кредитування. Він полягає, перш за все, в тому, що, повертаючи кредит, позичальник сплачує, окрім основної суми боргу (тіло кредиту), додаткові кошти у формі відсотку за користування кредитними ресурсами.

Нарахування відсотків за кредитами регламентується положенням «Про облікову політику» та іншими нормативно-правовими актами НБУ.

Визначення розміру відсоткової ставки здійснюється комітетом управління активами та пасивами комерційного банку.

Розмір % за кредитами не може бути нижче, ніж базова облікова ставка національного банку України, про зміни якої він офіційно повідомляє комерційні банки 1 раз на місяць. Інакше це негативно відобразиться на фінансовому результаті банку.

Різниця між ставкою за кредитами комерційного банку та обліковою ставкою НБУ називають маржею (маржинальною різницею), яка приймає безпосередню участь у формуванні валового прибутку банку.

Також важливим є те, що згідно закону України «Про банки та банківську діяльність» відсоткова ставка за кредитами ні в якому разі не може бути нижче, ніж відсоткова ставка за депозитами.

Розглянемо на прикладі структуру ефективної відсоткової ставки.

Відсоткова ставка, що встановлюється за кредитними операціями у кредитному секторі відділу бізнесу юридичних осіб, складається з фіксованої (твердої) відсоткової ставки та «навантаження» на цю ставку, що може коливатися залежно від зміни якихось економічних факторів.

Уявімо, що банк надає кредити під 15,5% річних. То ж склад цієї ставки наступний:

                                                              

Цей відсоток може коливатись

від 0,5 до 1,5%

15,5%

14% 1,5%

(фіксований відсоток) («навантаження» на відсоток, що враховує:

- адміністративну комісію (стягується протягом 3 банківських днів);

- комісію за дебетування;

- комісію за встановлення певного кредитного ліміту)

То ж як висновок можна зазначити, що банк надає кредити під процент річних, що не може бути меншим, ніж 14,5% та більшим ніж 15,5% . Доречно також буде зазначити, що відсоткова ставка за кредитами, що надаються корпоративним клієнтам Укргазбанку, розраховується на базі плаваючої ставки Libor (London interbank ordering rate).

Що стосується розрахунку відсотків за кредитною операцією, то його краще розглянути на прикладі:

«ТОВ «Лугань» отримало кредит на виплату заробітної плати працівникам 03.04.11 у  ВАТ АБ «Укргазбанк»у сумі 175000,00 грн. під 14,7% річних. Строк кредитування становить 4 місяці. Відомо, що у розрахунку використовується метод нарахування відсотків «факт /360», тип відсотків – прості (тобто база нарахування не змінюється).

Таким чином, доход, який отримає банк (з іншого боку – витрати клієнта) розраховується наступним чином:

1) Нараховуються % з 03.04.11 по 30.04.11:

2) % з 1.05.11 по 31.05.11:

3) % з 01.06.11 по 30.06.11:

4) % з 01.07.11 по 31.07.11:

5) % з 01.08.11 по 03.08.11:

6) Сукупна сума сплачених відсотків становить:

2000,83 + 2215,21 + 2143,75 + 2215,21 + 214,38 = 8789,38 грн. – Загальна сума відсоткового доходу, що отримає банк.

Висновок: Отже, ТОВ «Лугань» повинно повернути банку суму 183789,38 грн., враховуючи основний борг та відсотки.     

    Кредитна діяльність банку, як вже було зазначено раніше, досить тісно пов'язана з ризиками. І це закономірно. Бо, надаючи кредити, банк ризикує не повернути свої кошти, що в решті решт призведе до збитків. Саме тому рішення щодо видачі клієнту позики будь-якого виду приймається колегіально кредитно-інвестиційним комітетом банку.

 Але ж перед тим, як прийняти подібне рішення, необхідно ретельно вивчити та проаналізувати фінансовий стан позичальника та оцінити його спроможність виконати забов'язання перед банком.

Саме в цьому питанні досить широко використовуються такі поняття, як «кредитоспроможність» та «платоспроможність». Під кредитоспроможністю розуміють здатність позичальника сплатити банку основну суму боргу та відсоткові платежі на умовах, передбачених кредитною угодою. Що стосується платоспроможності, то це спроможність позичальника своєчасно здійснювати платежі, пов'язані з погашенням кредиту.

        Взагалі усіх позичальників банк класифікує за такими класами залежно від розміру початкового внеску:

  1.  Клас «А» - першокласні позичальники, початковий внесок за наданим кредитом – 20%;
  2.  Класи «Б» та «В» - більш-меньш позитивні позичальники; їх перші внески дорівнюють, як правило, 15-10% (достатній рівень);
  3.   Класи «Г» та «Д» - негативні позичальники, перший внесок не дістає навіть 10% (незадовільний рівень).

Висновки щодо фінансового стану позичальника банк може зробити на підставі ретельно вивчених документів, наданих потенційним позикоотримувачем, в яких відображен стан його фінансово-господарської діяльності та її результати ( це можуть бути такі форми звітності, як баланс, звіт про фінансові результати, дані про дебіторсько-кредиторську заборгованість та інші).

      Виділяють також  основні критерії, які допомагають визначити, чи доцільною буде у даному випадку видача кредиту:

  1.  Позитивна кредитна історія;
  2.  Відсутність позик в інших банківських установах (якщо такі є, вони повинні бути погашені не меньше ніж на 50%);
  3.  Відсутність збитків у господарській діяльності позичальника (принаймі останні 2-3 роки);
  4.  Наявність певної форми забезпечення кредитних забов'язань, яка відповідає вимогам кредитора та чинного законодавства.

За кожним позичальником банк проводить розрахунок коефіцієнту його платоспроможності за спеціальною формулою у призначеному для цього програмному комплексі. Схематично ця формула виглядає наступним чином:

Кпл.(коефіцієнт платоспроможності) = Доходи юридичної особи-позичальника від усіх видів діяльності/Витрати позичальника (у тому числі витрати, направлені на погашення кредитних забов'язань).

Принцип забезпечення, як ми знаємо, відіграває чималу роль у банківському кредитуванні.

Саме тому одним з найважливіших аспектів у наданні банківських позик є забезпечення повернення кредиту. Це поняття уявляє собою підтвердження клієнтом свого забов'язання повернути кредит. У протилежному випадку (тобто у разі непогашення позики) банк має невід'ємне право використати надане забезпечення на свою користь,яке оформлюється договорами поруки або застави (додаток №11).

Забезпечення може бути надане у різних формах, основними з яких є:

  1.  Застава (майно позичальника, майнові права та інші об'єкти у власності позичальника. Це найбільш поширений вид забезпечення, прикладами можуть служити будівлі, споруди, основні фонди, товари в обігу, цінні папери, дебіторська заборгованість, депозитні рахунки та інше);
  2.  Порука (забов'язання з боку третіх особ згасити заборгованість позичальника, якщо останній не буде спроможним це зробити внаслідок якихось обставин);
  3.  Гарантія (гарантія виконати кредитні забов'язання, досить часто отримується від материнських компаній за кредитами, наданими їх дочірнім підприємствам);
  4.  Страхування (сутність в тому, що позичальник укладає угоду зі страховою компанією та у разі непогашення боргу страховик виплачує банку суму, зазначену у страховому полісі).

     Кредитний відділ при наданні кредитів найчастіше використовує таку форму забезпечення, як застава на основі інструкцій, нормативних актів та положення «Про кредитування» НБУ.

    Розмір та вид застави, що вимагається банком, залежить від оцінки кредитного ризику контрагента. Нижче зазначені основні види отриманої застави:

  •  за операціями займу цінних паперів, факторингу та «репо»: грошові кошти або цінні папери;
  •  за кредитами, наданими у поточну діяльність суб'єктам господарювання (у тому числі овердрафт): запаси, торгова дебіторська заборгованісь;
  •  за кредитами, наданими на цільове фінансування довгострокових заходів: об'єкти нерухомого майна, цінні папери.

Укргазбанк постійно здійснює моніторинг ринкової вартості застави, а також перевірки стану об'єктів залогу та контроль за цільовим використанням кредитних коштів.

        Справедлива вартість застави, що надана банку по кредитах, складає станом на 31 грудня 2008 року 64 415 доларів США.

        Основне призначення забезпечення кредитних операцій з боку клієнтів – зменшення та попередження можливих ризиків, які зумовлює проведення банком кредитних операцій.

2.4.  Методологія проведення розрахунково-касового обслуговування у ВАТ АБ «Укргазбанк»

    Розрахунково-касове обслуговування юридичних та фізичних осіб є одним з обов’язкових направлень діяльності банку. Цей процес охоплює як прийняття та видачу готівки з каси банку, так і відкриття та ведення різних видів банківських рахунків для клієнтів.

Порядок відкриття, використання та закриття клієнтських рахунків у національній та іноземній валютах регламентуються однойменною  інструкцією НБУ №492, нормативно-правовими актами та законом України «Про банки та банківську діяльність».

ВАТ АБ «Укргазбанк» враховує до своїх обов’язків обслуговування різних видів рахунків клієнтів.

Відповідно чинному законодавству України юридичні особи усіх форм власності та видів діяльності, зареєстровані за встановленими державою порядком в ЄДРПОУ, а також фізичні особи, що є суб’єктами підприємницької діяльності (та зареєстровані в ДРФО) повинні зберігати грошові кошти, що використовуються у процесі їх діяльності, на відкритих у банківських установах поточних розрахункових рахунках.

Поточний рахунок також називають основним, бо саме на ньому відображається рух грошових коштів клієнта за всіма операціями, а саме: зарахування торгової виручки суб'єктів підприємницької діяльності на їх рахунок шляхом інкасування, видача готівки через касу банку, а також розрахунки з постачальниками, покупцями та державними органами у безготівковій формі.

Для того, щоб відкрити поточний рахунок в банку, юридична особа або приватний підприємець заповнює заяву на відкриття поточного рахунку встановленого зразку, а також картки зразків підписів та відбитку печатки.

Після цього з ним укладається договір на відкриття та ведення поточного рахунку (при цьому обов’язково вказується вид валюти: національна чи іноземна), де зазначається номер, що був присвоєний даному рахунку та висвітлюються такі аспекти, як предмет договору, обов’язки, права та відповідальність сторін, форми та порядок розрахунків та інше (додаток №12).

Потім відповідальний виконавець формує договір на електронно-касове обслуговування рахунку, який супроводжуватиме усі розрахунки клієнта.

Після того, як договора відмічаються підписами та штампами сторін – банка та клієнта, вони набувають юридичної сили, яка діє до моменту закриття даного рахунку.

Також важливе значення має процедура присвоєння номерів клієнтським рахункам. Відомо, що рахунки контрагентів банку відображаються в аналітичному обліку. То ж під час призначення аналітичного номеру для рахунку кожного контрагенту використовується наступна схема:

№ балансового рахунку (синтетичного)

Ключовий номер клієнта

№ особового рахунку (аналітичного)

2600

(відповідно плану рахунків бух. обліку комерційних банків)

Х

(1 цифра)

Х Х Х Х Х Х Х Х Х

(9 цифр індивідуального рахунку)

Схема 2 «Порядок призначення аналітичного номеру банківському рахунку»

Згідно договору на розрахунково-касове обслуговування поточного рахунку, банк нараховує певний відсоток на суму залишку на рахунку клієнта не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним.

     Також до обов’язків працівників операційного відділу входить формування виписок з поточних рахунків, у розрізі окремого корпоративного клієнта. До кожної виписка, як правило, додаються меморіальні ордери ( внутрішні банківські документи, де відображуються операції здійснені за дебетом рахунку, наприклад, комісія за вихідні платежі, стягнута  банком, реєстри кредитових платежів,суми, що були зараховані на рахунок клієнта  та платіжні доручення клієнта (підтвердження того, що певні суми були списані з рахунку правомірним чином)(додаток №14). Сформована виписка передається клієнту за його вимогою не пізніше наступного банківського робочого дня.

Банк не може самовільно здійснювати списання коштів з поточних рахунків клієнтів, і робить це, відповідно чинному законодавству, за платіжним дорученням або на основі договору на електроно-касове обслуговування (тобто шляхом договірного списання).

Примусове списання клієнтських коштів здійснюється на підставі платіжної вимоги, що пред’являє стягувачі коштів (а саме – суди, прокуратура та інші правоохоронні органи) з попереднім повідомленням про це клієнта.

Таким чином, порядок зарахування та списання грошових коштів з рахунків клієнтів, відкритих у банку, а також перерахування їх на інші рахунки регламентуються інструкцією №492 та іншими положеннями.

Обслуговування юридичних осіб передбачає також відкриття та ведення інших видів рахунків, що регламентується знов-таки інструкцією №492 Національного банку України.

Підприємства, організації та установи мають змогу відкрити в Укргазбанку також депозитний (вкладний) рахунок. На цей рахунок вноситься або перераховується з поточного клієнтського рахунку сума, на яку будуть нараховані певні відсотки на умовах, передбачених депозитною угодою, що дозволить вкладнику отримати дохід.

Кредитний рахунок у філії ПУМБ відкривається клієнтам зі стабільним фінансовим станом (тобто попередньо банк аналізує діяльність позичальника), на цей рахунок перераховується позика клієнту, яку він повинен буде погасити у строк, передбачений кредитним договором, сплативши певний відсоток.

Клієнти також  можуть використовувати контокорентні рахунки, які об’єднують в собі особливості звичайного поточного рахунку (тобто проведення на ньому розрахунків) та кредитного (це означає, що на цей рахунок клієнт може отримувати позики).

За допомогою кредитного та контокорентного рахунків клієнт може скористуватися такими кредитними продуктами, як овердрафт та відновлювана кредитна лінія, а також користуватися наданими позиками поступово, тобто окремими траншами (частинами), що, в свою чергу, зумовлює часткове погашення кредиту.

Картковий рахунок дозволяє здійснювати клієнту різноманітні операції з використанням пластикових платіжних карток, емітованих спеціально для корпоративних клієнтів.

При поповнені картрахунку або отриманні з нього грошових коштів використовується спеціальне технічне обладнання (банківські автомати, POS-термінали), а самі кошти при цьому акумулюються на вищезазначеному рахунку.

Діяльність розрахунково-касової роботи передбачає також відкриття та ведення клієнтських рахунків в іноземній валюті.

Виписки з таких рахунків формуються з використанням таких документів, як Credit Advice (відображуються грошові суми, що були зараховані на рахунок), довідки банків про купівлю або продаж валюти та платіжного доручення в іноземній валюті.

Останнім часом досить розповсюдженим стало таке поняття, як «мультивалютні рахунки» (тобто на одному рахунку відображені грошові кошти, конвертовані у різні валюти). Але ж треба пам’ятати, що при складанні звітності банк додатково конвертує усі кошти в національну валюту - гривню.

Слід також відмітити, що порядки відкриття різних видів рахунків аналогічні, тобто спочатку клієнт пред’являє заяву, а потім вже укладаються інші угоди щодо цього рахунку.

Номера рахунків призначаються також подібним чином, змінюється тільки номер балансового рахунку залежно від виду клієнтського рахунку, що відкривається (поточний – 2600; картковий – 2605; депозитний – 2610; кредитний – 2062; 2068).

Що стосується закриття рахунків клієнтів, то ця процедура регламентується інструкцією Національного банку України №492 та іншими нормативно-правовими актами. Відбувається цей процес на підставі відповідних клієнтських заяв .

Однією з особливостей є те, що банк може відмовитись від договору обслуговування банківського рахунку та закрити поточний рахунок клієнта, якщо операції за цим рахунком не здійснюється протягом 3 років поспіль і на цьому рахунку немає залишку коштів.

2.5. Бухгалтерський облік банківських операцій в Укргазбанку.

   Бухгалтерський облік у банківських установах уявляє собою багатогранний процес збору, накоплення, реєстрації, зберігання, систематизації, аналізу та передачі економічної інформації з метою отримання поточних та підсумкових даних.

Інформація, що висвітлюється в бухгалтерському обліку, повинна об’єднувати в собі такі  якості, як:

  •  повнота (охоплює усі аспекти банківської діяльності та відображує усі виконанні операції та проведені процедури);
  •  достовірність (означає точність та непредвзятість бухгалтерських даних);
  •  своєчасність (уся облікова інформація повинна надаватися у чітко встановлений строк, як зовнішнім, так і внутрішнім користувачам);
  •  безперервність (бухгалтерський облік у банку ведеться постійно та безперервно);
  •  єдність (інформація повинна бути належним чином систематизована та надаватися у грошовому вимірнику, та певній валюті).

Бухгалтерський облік у банках ведеться відповідно положенням та нормативно-правовим актам НБУ, а також відповідно «Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України».

Ведення обліку в банках відбувається як у синтетичному виді (узагальнене відображення усіх банківських операцій, процесів та процедур) та аналітичному (облік операцій у розрізі кожного контрагента).

Основні джерела, на яких будується бухгалтерський облік, – первинні документи. Ці документи підтверджують проведення цієї чи іншої банківської операції або дають дозвіл та її здійснення. Документи повинні бути чітко та правильно заповненні, бо через наявність якоїсь помилки вони стають дефектними. Саме тому відповідальні виконавці забов’язані ретельно перевіряти реквізити усіх документів, як внутрибанківських, так і зовнішніх, що надходять від клієнтів. Як приклад первинних документів можна навести: меморіальний ордер, платіжні доручення та вимоги, прибутковий та видатковий касові ордери, грошові чеки, об’явки на внесення готівки, позабалансові ордери та інші.

При здійсненні прийняття готівки та зарахування її на поточний рахунок клієнта використовується такий документ, як заява на переказ готівки (об’явка на внесення готівки), що надходить від клієнта (додаток №13).

Відповідальний виконавець перевіряє правильність заповнення документу, вводить його в електронному виді у спеціальну комп’ютерну програму та вже після цього передає до бухгалтерії, де відбувається процедура авторизації цієї операції та робиться проводка: дебетується рахунок каси та кредитується поточний рахунок клієнта на суму внеску.

Розглянемо приклад:

Іванов О.А., який є приватним підприємцем та клієнтом Укргазбанку, вносить до каси готівку в сумі 2500,00 грн. Номер його поточного рахунку: 2600985361126.

Спочатку заповнюється належним чином об’явка на внесення готівки та перевіряється відповідальними робітниками, а потім на її підставі проводиться авторизація. Після цього у спеціальній програмі автоматично формується проводка:

Дт 1001 – 2500,00 грн.

Кт 2600985361126 – 2500,00 грн.

Отже, грошова сума клієнта зарахована на поточний рахунок.

Видача готівки з каси банку здійснюється на підставі грошового чеку, який повинен бути належним чином заповнений клієнтом.

Робітник відділу перевіряє усі реквізити. А саме: найменування отримувача грошей, грошову суму цифрами та прописом, штамп підприємства, підписи уповноважених осіб (при необхідності звіряються з картками зразків підписів), також у чеку повинні вказуватися цілі витрат, на які видаються гроші (наприклад витрати на відрядження або витрати на  господарські потреби). Зі сторони банку чек підписується касиром, контролером та уповноваженим виконавцем, який після представлення чеку клієнтом формує його в електронному виді у спеціальному програмному комплексі, та передає до бухгалтерії, де робиться авторизація та формується відповідна проводка, а саме: дебетується поточний рахунок клієнта та кредитується каса банку.

Як бачимо, ця операція проходить з точною протилежністю попередній операції (внесенню готівки через касу).

Розглянемо приклад:

ВАТ «Коровай», яке є клієнтом Укргазбанку, знімає грошові кошти з поточного рахунку №26002591238054 на підставі грошового чеку через уповноважену на це особу – бухгалтера Федорову О.С. у сумі 13200,50 грн. У реквізиті «Цілі витрат» зазначено: «Видача заробітної плати за березень 2009 року».

Після авторизації грошового чеку у відповідному програмному комплексі формується проводка:

Дт 26002591238054 – 13200,50 грн.

Кт 1001 – 13200,50 грн.

Тепер, при завершенні облікової процедури, чек передається безпосередньо до каси, де клієнт, пред'явивши паспорт та контрольну марку, отримує готівку, перераховує її. Після цього касир віддає клієнту квітанцію, яка є підтвердженням отримання грошових коштів.

Що стосується безготівкових розрахунків, то процес перерахування грошових коштів з одного поточного рахунку на інший здійснюється на підставі платіжного доручення клієнта, що подаються до банку в національній або іноземній валютах.

Як правило, бухгалтерський облік даної процедури здійснюється наступним чином:

1) Клієнт подає до банку платіжне доручення (або відправляє його до банку за допомогою системи «Клієнт-банк»);

2) Відповідальний виконавець відділу бізнесу юридичних осіб ретельно перевіряє реквізити документу, після чого ставить свій підпис та штамп.

До речі, якщо грошова сума, вказана у платіжному дорученні, більша, ніж 20000,00 грн., то на документі обов’язково ставить свій підпис контролер (їм може бути начальник відділу або його заміщувач);

3) Після цього платіжне доручення реєструється в Журналі вихідних платежів у національній (іноземній) валюті (а саме: обов'язково ставиться найменування платника, номер документу, сума цифрами та призначення платежу);

4) Далі документ передається до Відділу платежів, де й безпосередньо здійснюється проплата грошових коштів з рахунку клієнта та стягується комісія за вихідний платіж. Платіжні доручення повинні бути проведені банком не пізніше, ніж через 3 дні з моменту його отримання.

Проводка, яка формується при цьому виглядає так:

Дт 2600Х (особовий рахунок платника грошових коштів).

Кт 2600У (особовий рахунок отримувача грошей).

Така кореспонденція робиться за умовою, якщо отримувач коштів є клієнтом того ж самого банку, що й платник. Коли ж отримувач обслуговується в іншій банківській установі, тоді проплата грошових коштів проходить крізь рахунки 1200 «Коррахунок, що відкритий в НБУ» та 1500 «Рахунок, що відкритий в інших банках».

Може, звичайно, виникнути й така ситуація, що кошти були помилково зараховані на поточний рахунок клієнта. У цьому разі проводиться поцедура повернення, тобто банк просить клієнта оформити платіжне доручення, на підставі якого гроші будуть перераховані вже на правильний рахунок.

Також найважливішими направленнями у роботі відділу юридичних осіб є кредитні та депозитні операції.

Розглянемо на прикладі процес обліку кредитної операції:

«ТОВ «Мрія» отримало кредит на виплату заробітної плати працівникам 03.04.11 у  ВАТ АБ «Укргазбанк» у сумі 175000,00 грн. під 14,7% річних. Строк кредитування становить 4 місяці. Відомо, що у розрахунку використовується метод нарахування відсотків «факт /360», тип відсотків – прості (тобто база нарахування не змінюється).

Таким чином, доход, який отримає банк (з іншого боку – витрати клієнта) розраховується наступним чином:

Банк оприбутковує позабалансовим прибутковим ордером кредитний договор, роблячи проводку:

Дт 9819 – 175000,00 грн.

Кт 9910 – 175000,00 грн.

Після цього на поточний рахунок клієнта перераховуються кредитні кошти та формується проводка:

Дт 2062 – 175000,00 грн.

Кт 2600 – 175000,00 грн.

1) Нараховуються % з 03.04.11 по 30.04.11:

Нараховані відсотки відносяться на рахунки доходів банку за кредитною операцією:

Дт 2068 – 2000,83 грн.

Кт 6042 – 2000,83 грн.

2) % з 1.05.11 по 31.05.011:

Відносимо на доходи:

Дт 2068 – 2215,21 грн.

Кт 6042 – 2215,21 грн.

3) % з 01.06.11 по 30.06.11:

Робиться проводка:

Дт 2068 – 2143,75 грн.

Кт 6042 – 2143,75 грн.

4) % з 01.07.11 по 31.07.11:

Формується проводка:

Дт 2068 – 2215,21 грн.

Кт 6042 – 2215,21 грн.

5) % з 01.08.11 по 03.08.11:

Відносимо на доходи проводкою:

Дт 2068 – 214,38 грн.

Кт 6042 – 214,38 грн.

6) Сукупна сума сплачених відсотків становить:

2000,83 + 2215,21 + 2143,75 + 2215,21 + 214,38 = 8789,38 грн. – Загальна сума відсоткового доходу, що отримає банк.

При погашенні позики (операція за якою пройшла штатно) банк списує кредитну угоду проводкою:

Дт 9910 – 175000,00 грн.

Кт 9819 – 175000,00 грн.

Безпосереднє погашення основного боргу здійснюється проводкою:

Дт 2600 – 175000,00 грн.

Кт 2062 – 175000,00 грн.

Зачислення ж відсотків на доход банку після їх погашення клієнтом відображується кореспонденцією:

Дт 6042 – 8789,38 грн.

Кт 2068 – 8789,38 грн.

Таким чином, кредитна заборгованість була погашена клієнтом у повному обсязі та у строк, визначений кредитною угодою.

Що стосується обліку депозитних операцій, то його також нескладно прглянути на прикладі:

Фізична особа-підприємець Мартинова А.С. уклала з Укргазбанком 29.03.11 р. депозитну угоду. Сума вкладу становила 35900,00 грн.; відсоткова ставка: 12,3%; строк договору: 3 місяці.

Використовуємо метод «факт/365» без капіталізації вкладу:

Спочатку підприємець укладає з банком депозитну угоду та грошові кошти з поточного рахуну перераховуються платіжним дорученням на депозитний. При цьому формується проводка:

Дт 2600 – 35900,00 грн.

Кт 2610 – 35900,00 грн.

1) Нарахування % з 30.03.11 по 31.03.11:

Нараховані за періодами відсотки банк відносить на витрати проводкою:

Дт 7021 – 24,20 грн.

Кт 2618 – 24,20 грн.

2) % з 1.04.11 по 30.04.11:

Відносимо на витрати:

Дт 7021 – 362,93 грн.

Кт 2618 – 362,93 грн.

3) % з 1.05.11 по 31.05.11:

Знов формується проводка:

Дт 7021 – 375,03 грн.

Кт 2618 – 375,03 грн.

4) % з 1.06.11 по 28.06.11:

Відносимо на витрати проводкою:

Дт 7021 – 338,74 грн.

Кт 2618 – 338,74 грн.

5) Сукупний дохід клієнта:

24,20 + 362,93 + 375,03 + 338,74 = 1100,90 грн.

Треба пам'ятати, що при розрахунку не враховується перший та останній день зберігання вкладу на депозитному рахунку.

При закінченні терміну депозитної угоди сума депозиту переноситься на поточний рахунок клієнта кореспонденцією:

Дт 2610 – 35900,00 грн.

Кт 2600 – 35900,00 грн.

Також при закінченні дії договору банк переносить суму нарахованого клієнту доходу за вкладом на поточний рахунок:

Дт 2618 – 1100,90 грн.

Кт 2600 – 1100,90 грн.

Таким чином, підпрємець отримує на свій поточний рахунок суму депозиту та нарахованих відсотків за ним у сумі 37000,90 грн.

Також своє відображення в обліку знаходять банківські операції операції з використанням платіжних карток корпоративних клієнтів.

Як вже було зазначено, усі грошові кошти при цьому акумулюються на картковому рахунку юридичної особи (2605), а усі розрахунки проходять крізь транзитний рахунок за операціями з використанням платіжних карток (2924).

Наприклад, клієнт Укргазбанку приватне підприємство «Абсолют» поповнює картковий рахунок шляхом перерахування 5000,00 грн.  зі свого  поточного рахунку та сплачує за це комісію в сумі 22,00 грн.

Послідовність відображення цієї операції в обліку наступна:

  1.  Перераховується сума з  поточного рахунку клієнта на транзитний:

Дт 2600 – 5000,00 грн.

Кт 2924 – 5000,00 грн.

  1.  У філіалі формується файл на поповнення картрахунку та відсилається до Центрального банку:

Дт 2924 (філіал) – 5000,00 грн.

Кт 2924 (Центральний банк) – 5000,00 грн.

  1.  Центральний банк списує кошти з транзитного рахунку зараховує їх на картрахунок юридичної особи:

Дт 2924 – 5000,00 грн.

Кт2605 – 5000,00 грн.

  1.  Підприємство сплачує за виконану процедуру комісію банку:

Дт 2605 – 22,00 грн.

Кт 6110 – 22,00 грн.

       Як висновок, можна сказати, що від якості та достовірності відображення  банківських операцій на рахунках бухгалтерського обліку залежать усі показники банківської діяльності.

Розділ ΙΙΙ.  Аналіз показників діяльності ВАТ АБ «Укргазбанк» та прогнозування його подальшого розвитку.

3.1.Форми фінансової та бухгалтерської звітності Укргазбанку.

      Згідно нормативних актів  та положень НБУ, а також закона «Про банки та банківську діяльність» ВАТ АБ «Укргазбанк» складає протягом фінансового року (з 1.01 по 31.12) та наприкінці його поточну та річну звітність.

   Основна мета банківської звітності – надання органам надзору та контролю, Національному банку України, акціонерам та ішим зацікавленим особам точних та об'єктивних даних щодо усіх аспектів банківської діяльності з метою її вивчення, аналізу, поліпшення, розвитку та знаходження невикористаних можливостей (резервів).

Типові форми звітності регламентуються, як правило, Національним банком України.

Річна звітність Укргазбанку складається з наступних форм:

  •  Баланс банку (додаток №15 );
  •  Звіт про фінансові результати ( додаток №16);
  •  Звіт про рух грошових коштів;
  •  Звіт про власний капітал(додаток №17);
  •  Примітки до фінансової звітності(додатки № 18,19,20).

Річний звіт підписується управляючим укргазбанку та головним бухгалтером або його заступником.

    Також банк надає поточну (періодичну) фінансову звітність до контори Центрального банку за допомогою звичайної або електронної пошти та, якщо це необхідно, до інших органів. Періодична фінансова звітність надається щоквартально.  Складання цієї звітності регламентоване інструкцією НБУ «Про порядок складання та надання поточної фінансової звітності комерційними банками України».

Як правило, періодична фінансова звітність складається з:

  •  Балансу;
  •  Звіту про фінансові результати;
  •  Даних про дебіторсько-кредиторську заборгованість;
  •  Інших приміток до звітності.

       Звітність банку – важливий інструмент управління, який відображає результати діяльності банку, його майновий і фінансовий стан, дотримання банком фінансової дисципліни при виконані операцій, забезпеченість відповідними джерелами коштів для своєчасного виконання зобов’язань і розвитку банку.

      Інформація банківської звітності повинна бути доступною та відкритою для усіх видів користувачів. Саме на основі звітних даних можна робити висновки щодо фінансового положення банку та стану його справ на ринку банківських послуг.

3.2. Фінансові показники ВАТ АБ «Укргазбанк» та їх аналіз.

  

      Вивчаючи документи, надані мені протягом практики, я виділила з них основні показники діяльності банку та систематизувала їх. У таблиці, яка приведена нижче, висвітлюються дані щодо здійснення банківської діяльності з послуг корпоративним клієнтам за 2009-2010 роки.

Показник (дані приведені у тисячах доларів США)

2010 рік

2009 рік

Активи

1 409 656

655 407

Забов'язання

689 271

421 835

Капітальні витрати

19 510

9 989

Резерв на зменьшення корисності кредитів

(10 655)

(9 956)

Амортизація

(4 383)

(3 061)

Зовнішні доходи

127 179

73 550

Сума доходів включає:

  •  Процентні доходи
  •  Винагороди та комісії отримані

112 997

64 135

14 182

9 415

Результат сегмента

32 861

18 683

Таким чином, аналізуючи отримані дані, можна зробити висновок, що у 2010 році у порівнянні з 2009 показники діяльності Укргазбанку з послуг корпоративним клієнтам зазнали значних змін. Варто почати з того, що активи цього сектору збільшилися на 754 249 тисяч доларів США, але ж в цей час послідковується збільшення його забов'язань на 267 436 тисяч доларів США. Разом з цим збільшилися й такі статті, як капітальні витрати,  витрати на створення резервів, амортизаційні відчислення, що є цілком закономірним, враховуючи збільшення активів та забов'язань. Досить позитивним є те, що відбувся приріст зовнішніх доходів підрозділу на 53 629 тисяч доларів США (за рахунок збільшення відсоткових доходів на 48 862 тисячи доларів США та комісійних доходів на суму 4 767 USD). А це, в свою чергу, зумовило примноження фінансового результату сегменту в 1,8 разу (або на суму 14 178 тисяч доларів США).

      Обслуговування корпоративних клієнтів відіграє значну роль у формуванні та розширенні дохідної частини балансу банку. Можна навіть сказати, що сегмент обслуговування корпоративних клієнтів безпосередньо впливає на фінансовий результат банку. І, як показує практика, цей вплив – досить позитивний.

        Беручи до уваги те, що банк виконує різноманітні операції (кредитні, депозитні, з цінними паперами), то усі процентні та комісійні доходи, що надходять від цих операцій зараховуються до валових доходів банку.

У таблиці, наведеній нижче, можна побачити формування чистого процентного доходу протягом 2009-2010 років:

Показник ( дані приведені у тисячах доларів США)

2010 рік

2009 рік

ПРОЦЕНТНІ ДОХОДИ

Кредити корпоративним клієнтам

112 638

63 753

Заборгованість інших банків

15 068

11 180

Операції з цінними паперами

14 304

4 403

Всього процентні доходи

142 010

79 336

ПРОЦЕНТНІ ВИТРАТИ

Депозити корпоративних клієнтів

(14 212)

(8 308)

Поточні рахунки корпоративних клієнтів

(1 795)

(2 081)

Заборгованість перед іншими банками

(7 972)

(4 593)

Випущені єврооблігації

(21 530)

-

Випущені облігації

(3 492)

-

Інші позикові кошти

(25 972)

(16 540)

Всього процентні витрати

(74 973)

(31 522)

ЧИСТІ ПРОЦЕНТНІ ДОХОДИ

67 037

47 814

         Ми бачимо, що у 2010 році має місце приріст чистого процентного доходу на 19 223 тисячи доларів США у порівнянні з 2009 роком. Ця зміна суттєво вплинула на фінансовий результат банку та збільшила доходну частину балансу банку.

         Найбільш змістовним в аналізі фінансових показників діяльності банку є проведення аналізу банківського балансу.

Баланс банку містить в собі зведену та сгруповану економічну інформацію щодо основних показників діяльності банку, яка висвітлюється у таких розділах, як  «Активи», «Забов'язання» та «Власний капітал». Побудова балансу базується на класичній формулі: АКТИВИ = ЗАБОВ'ЯЗАННЯ+ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ.

Переконатися в цьому можна, переглянувши наведений нижче узагальнений баланс  ВАТ АБ «Укргазбанк»:

БАЛАНС

2010 рік

2009 рік

Заборгованість інших банків

110 370

90 670

Цінні папери

122 791

67 715

Позики клієнтам

1 664 359

676 121

Всього активів

1 897 520

834 506

Заборгованість перед іншими банками

37 980

53 541

Кошти корпоративних клієнтів

920 379

298 814

Кошти приватних клієнтів

411 739

202 808

Всього забов’язань

1 370 098

555 163

Всього власного капіталу

527 422

279 343

     Досить легко побачити, що майже усі показники балансу збільшилися у 2010 році у порівнянні з 2009.

     Що стосується більш конкретного аналізу показників балансу, то він виражається у винаходженні наступних коефіцієнтів:

  1.  Ліквідність

Визначається за формулою: Активи з терміном погашення до 1 місяця/ Забов'язання з терміном погашення до 1 місяця.

В Укргазбанку цей коефіцієнт становив у 2010 році 0,97 (97%), а у 2009 році – 0,73 (73%);

Банк оцінює ліквідність та управляє нею на основі нормативів ліквідності, встановлених НБУ. Станом на 31 грудня 2008 року ці нормативи були такими:

Н4 «Норматив миттєвої ліквідності» (визначається за формулою:

Сума коштів у касі та на кореспондентських рахунках/Забов'язання, що обліковуються за поточними рахунками) – 57,48% у 2010 році (у 2009 році – 68,09%). Мінімальний рівень, який вимагається НБУ – 20%.

Н5 «Норматив поточної ліквідності» (Активи з кінцевим строком погашення до 31 дня/Забов'язання з кінцевим строком погашення до 31 дня) – 77,78% у 2010 році (у 2009 році – 75,03%). Мінімальний рівень, встановлений НБУ – 40%.

Н6 «Норматив короткострокової ліквідності» (Певні активи з початковим строком погашення до 1 року/Забов'язання з початковим строком погашення до 1 року, включаючи позабалансові забов'язання) – 42,10% у 2010 році (у 2009 році – 32,41%). Мінімальний рівень за вимогами НБУ – 20%.

  1.  Співвідношення витрат та доходів

Визначається за формулою: Операційні витрати/Операційний дохід

Відсоток дохідності Укргазбанку у 2010 році – 49% (у 2009 році – 52%).

  1.  Чистий процентний спред

Визначається в 3 етапи:

По-перше, знаходимо відсоток прибутковості продуктивних активів за формулою: Процентні доходи/Середні за рік активи, на які нараховуються проценти

У 2010 році він становив 11,0% (у 2009 році – 11,3%)

По-друге, знаходимо відсоток вартості платних забов'язань за формулою: Процентні витрати/Середні за рік забов'язання, за якими сплачуються проценти

У 2010 році він становив 6,9% (у 2009 році – 5,9%)

По-третє, необхідно відрахувати від відсотку прибутковості відсоток вартості, щоб отримати чистий процентний спред.

Отже, у 2010 році він дорівнював 4,1% (11,0% - 6,9%), а у 2009 році – 5,4% (11,3% - 5,9%).

  1.  Прибутковість

Прибутковість активів знаходиться за формулою: Чистий прбуток/Всього активів на кінець року

У 2010 році відсоток прибутковості активів Укргазбанку становив 1,3% (у 2009 році – 1,1%)

Прибутковість власного капіталу знаходимо за формулою: Чистий прибуток/Всього власного капіталу на кінець року

Прибутковість власного капіталу Укргазбанку у 2010 році становила 5,8% ( у 2009 році – 6,2%).

  1.  Кредитний ризик

Відсоток кредитного ризику визначається наступним чином: Резерв на знецінення позик/ Загальна сума позик клієнтам

У 2010 році він дорівнював 2,4% ( у 2009 році – 3,7%)

Якщо говорити про кредитний ризик від позик, уиови за якими не виконуються, то він визначається за формулою: Позики, умови за якими не виконуються/Загальна сума позик клієнтам

Розмір цього відсотку у 2010 році – 0,6% ( у 2009 році – 1,3%).

3.3.  Фінансове прогнозування, перспективи розвитку та практичні рекомендації щодо зміцнення фінансової стійкості  Укргазбанку.

        Зробивши аналіз основних показників балансу ВАТ АБ «Укргазбанк», можна зробити висновок, що його діяльність має цілком позитивні складові. Особливе значення має динаміка фінансового результату банку, а саме її приріст у 2010 році в порівнянні з 2009.

        На сьогодняшній день Укргазбанк має стабільний фінансовий стан у сучасній економіці та активно веде свою діяльність на ринку банківських послуг, враховуючи усі перспективи та стратегії розвитку. І те, що цей банк входить до двадцяти найкращих українських комерційних банків, досить вдале тому підтвердження.

        Але ж,звичайно,як і кожна банківська установа,що працює у конкурентному середовищі на ринку банківських послуг, «Укргазбанк» повинен вживати заходи щодо постійного укріплення та покращення стану своєї фінансової діяльності та пошуку нових можливостей впровадження на ринку своїх банківських продуктів.

        Перш за все,доцільно буде оптимізувати структуру своїх ресурсів з метою  постійної  підтримки  сприятливого балансу між активними та пасивними операціями,що є важливими чинником банківської прибутковості.

       Також дуже важливо налагодити управління системою маркетингу та менеджменту,що зумовлюють підвищення конкурентоспроможності.

         Нарощування мережі філіалів шляхом територіальної експансії також призведе до збільшення обсягу клієнтів банку.

         Величезну роль у регулюванні,виконанні,прогнозуванні та контролі банківської діяльності грає фінансовий механізм банку,завдяки котрому реалізуються банківські стратегії та політика на ринку банківських послуг. То ж раціональне використання Укргазбанком цього механізму допоможе збільшити основні показники діяльності банку у плануємому періоді.

        Дуже важливим аспектом діяльності банку є процес управління зобов’язаннями. Як видно у звітних даних банку, показник обсягу зобов’язань Укргазбанку зменшується дуже поступово. Для прискорення цього процесу рекомендується зменшити період обігу оборотних коштів банку та збільшити кількість оборотів з метою вивільнення коштів,які могли б бути спрямовані на погашення існуючих боргів.

      Як відомо,найбільш стійку конкурентну позицію мають ті банки,що були створені шляхом злиття капіталів декількох банків,раніше працюючих поодинці. Такий варіант можна розглянути у перспективі і Укргазбанку.

       Треба також відмітити, що організаційно-правова форма банку,а саме – відкрите акціонерне товариство – досить сприятлива в умовах сьогоденної економіки,тому що дає змогу отримувати банком інвестиції у свій розвиток шляхом купівлі акцій,емітованих Укргазбанком необмеженому колу осіб. Але те,що 80% банківського капіталу на сьогоднішній день належить Міністерству фінансів України є не дуже позитивним фактом,бо може трохи стримувати обсяги фінансування з боку держави.

       На даний момент, станом на січень 2011 року, ВАТ «Укргазбанк» зайняв 13 місце серед 20 найпотужніших банків держави. Це,звичайно,позитивна динаміка у порівнянні з попередніми роками. Це каже про те,що банк зміг подолати наслідки фінансово-економічної кризи та майже безперебійно продовжив свою діяльність. Свідченням про це стає рішення про оновлення кредитного рейтингу ВАТ АБ «Укргазбанк» від 5 жовтня 2011 року(додаток №21).

      Отже, ВАТ АБ «Укргазбанк» має абсолютно всі можливості займати передові місця у рейтингах банківської конкурентоспроможності країни,якщо вживатиме вірну політику підвищення ділової активності та покращення своєї конкурентної позиції й надалі.

Заключення

      Проходження економічної практики у банківській установі ВАТ АБ «Укргазбанк» зіграло величезну роль у процесі отримання практичних навичок та закріплення теоретичних знань.

      Ця практика дозволила дізнатися про порядок та правила роботи комерційного банку та виконання окремих банківських операцій та процедур. Важливим також виявилося вивчення інструкцій НБУ,положень та нормативно-правових актів,на базі яких функціонує банківська установа.

      Була отримана та проаналізована на основі форм звітності інформація щодо фінансового положення банку на ринку банківських послуг. Були розглянуті основні види на направлення діяльності Укргазбанку, а саме: депозитна програма та політика;особливості проведення кредитних операцій та операцій із цінними паперами;порядок здійснення розрахунково-касового обслуговування клієнтів.

      Формування практичних рекомендацій щодо поліпшення фінансової стійкості банку дало змогу зробити аналітичні висновки щодо наявних практичних показників,що дуже важливо для кожного спеціаліста сфери фінансів.

Список використаної літератури:

  1.  Навчальні та учбові посібники:
    1.  Банківські операції: Підручник. – 2-ге вид., випр. і доп. / А.М.Мороз, М.І.Савлук, М.Ф.Пуховкіна та ін.; За ред. д-ра екон. наук, проф. А.М.Мороза. – К.:КНЕУ, 2002. – 476 с
    2.   Заец А.В., Житный П.Е., Нестеренко П.П. Банковское дело в схемах, таблицах, документах: Учебное пособие. – Луганск: Изд-во ВНУ им. В. Даля, 2002. – 407 с.
    3.  Операції комерційних банків / Р. Коцовська, В. Ричаківська, Г. Табачук,, Я. Грудзевич. – 3-є вид.. – К.:Алерта; Львів: ЛБІ НБУ, 2003. -  500 с.
    4.  Банківська справа: Навчальний посібник / За ред. проф. Р.І. Тиркала. – Тернопіль:Карт-бланш, 2001. – 314 с.
    5.  Кириченко О., Гіленко И., Роголь С.. Банківський менеджмент:Навч. посібник. – 3-є вид,.перероб. і доп.. – К.: Знання-Прес, 2002. – 438 с.
    6.  Спицын И.О., Спицын Я.О. Маркетинг в банке: Научно-популярное издание. – Тернополь: АО Тарнекс, К.: ЦММС Писпайп, 1993. – 656с.
  2.  Закони  України

«Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000// Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ». – 2002. - № 7...

«Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» від 05.04.2001 р. № 2347-III.//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ». – 2001.- №6.- с.35-42.

«Про Національний банк України» від 20.05.99//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ».. – 1999. - №7. – с. 3-23.

  1.  Декрети Кабінету Міністрів України (КМУ)
    1.  Про систему валютного регулювання і валютного контролю - від 19.02.93 № 15-93 // Відомості Верховної Ради України. – 1993. - № 17 - ст. 184 (із змін. і доп.).
  2.  Укази Президента:
    1.  Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки - від 11.05.99 № 491 /99//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ».. – 1999. - № 6. – с. 3-4 .- з врахуванням змін, внесених Указом Президента від 07.09.2001 р. № 802/2001.
  3.  Нормативні акти НБУ, затверджені Правлінням НБУ
    1.  Інструкції…
      1.  Про касові операції в банках України, затв. пост.  № 327 від 14.08.03
      2.  “Про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України”  затв. пост. 19.02.01 р. № 69.//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ». – 2001. - № 4. – с. 5-34.
      3.  “Про міжбанківські розрахунки в Україні”, затв. пост. № 621 від 27.12.99//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ». – 2000. - №3 с. 3-87.
      4.  «Про порядок регулювання  діяльності  банків в Україні», затв. пост.  № 368 від 28.08.01//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ».- 2001. - № 10. – с. 4-36.
      5.  О порядке открытия, использования и закрытия счетов в национальной и иностранной валютах: утв. пост. НБУ № 492 от 12.11.03..
      6.  О безналичных расчетах в Украине в национальной валюте. утв. пост. № 22 от 21.01.04/.
    2.  Положення…
      1.  «Про кредитування”,  затв. пост.. № 246 від 28.09.95  із змін. і доп.// Українська інвестиційна газета, 10 жовтня 2000 р. – Нормативна база.
      2.  «Про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства», затв. пост.  № 369 від 28.08.01//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ». – 2001. -  № 10. – с. 38-101.
      3.  «Про порядок емісії платіжних карток і здійсненні операцій з їхнім застосуванням», затв. пост.. № 473 від 24.09.99//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ». – 1999. - № 12. – с. 4-18
      4.   «Про організацію діяльності комерційних банків на ринку цінних паперів».Затв. пост.. № 127 від 18.03.99//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ».. – 1999. - № 4 – с. 36-42.
      5.   «Про порядок видачі банкам ліцензій, письмових дозволів та ліцензій на виконання окремих операцій”, затв. пост.. № 275 від 17.07.01.//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ». – 2001. - № 8. – с. 41-72.
      6.  «Про порядок створення і державної реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень», затв. пост. № 375 від 31.08.2001 р.//Електронна пошта НБУ.
      7.  «Про порядок створення і державної реєстрації банківських обєднань», затв. пост. № 377 від 31.08.2001 р.//Електронна пошта НБУ.
      8.  Про фонд гарантування вкладів фізичних осіб, затв. пост. КМУ і НБУ №1301/268 от 30.08.02// 8-02
    3.  Правила…

Організації розрахунково-касового обслуговування комерційними банками клієнтів і взаємовідносин з цього питання між територіальними управліннями НБУ та комерційними банками в національній валюті, затв. пост.. № 44 від 05.02.2001 р.//Законодавчі та нормативні акти НБУ: додаток до журналу «Вісник НБУ». – 2001. - № 3 – с. 68-69. 

     

      

       

PAGE   \* MERGEFORMAT 1




1. Об образовании в Российской Федерации в значительной мере изменяет систему правового регулирования в сфер
2. медицинская академия имени С
3. Практические указания по половому воспитанию вашего ребенка
4. Алкогольная проблема в свете теории психологического программироавания указывал на то что основная при
5. Воробьи
6. Даосизм и Конфуцианство
7. 2655557409 ~олжазба ы~ында ШОРТАНОВА АЛШАЙЫМ
8. тематического образования но с помощью самообразования поднялся до уровня величайших умов своей эпохи
9. либо века довольно условно
10. обязательные поставки так называемому центру символом которого выступает Москва не зависеть от центра в
11. комплекс организационных экономических и производительных мероприятий по формированию и изменению цен на
12. Через века через года Помните
13. Лекция 10 Единицы перевода
14. Статья- Как снизить затраты на IT
15. Homo spiens деген пікір нені к~рсетедіСаналы адам Адам ~о~амытаби~ат ж~йесіндегі ~арым~атынасты зерттейт.
16. Концепции управления маркетингом
17. Товароведная экспертиза производства хлебобулочных изделий из ржаной муки показатели качества и целебные свойства
18. Столипінська реформа
19. 95 ГОСУДАРСТВЕННЫЙ СТАНДАРТ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ СРЕДСТВА ВЫЧИСЛИТЕЛЬНОЙ ТЕХНИКИ ЗАЩИТАОТ НЕСАНКЦ
20. МГПК