Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема уроку: Хвороби шлунково кишкового тракту та їхня профілактика
Мета уроку: сформувати знання про хвороби шлунково - кишкового тракту та їх причини; виховувати необхідність дотримання правил гігієни харчування та особистої гігієни
Терміни та поняття: Харчові отруєння, сальмонельоз, ботулізм, дизентерія, холера, глистяні захворювання, гепатит, панкреатит, холецистит, гастрит, виразка шлунку та дванадцятипалої кишки
Обладнання та матеріали: таблиця «Будова травної системи», мультимедійний проектор, учнівські проекти та презентації
Тип уроку: комбінований
Наша їжа повинна бути нашими ліками
Гіпократ
Помірність у вживанні їжі мати зроровя
М.В.Ломоносов
Надмірне захоплення їжею безперечно
Шкідливе,як і будь-яка к райність у житті
І.П.Павлов
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
Психологічний настрій.
Добрий день. Я рада вітати вас на уроці.
Ви - молоді, завзяті та кмітливі. Ви сповненні сил та енергії. Ви маєте багато мрій, бажань, задумів і планів на майбутнє. Щодня ви пізнаєте життя, відкриваєте для себе світ, відкриваєте світу себе. Ви хочете все осягнути, все зрозуміти і щоб вас зрозуміли. Ви мрієте про успіх, кохання і щастя, бо ви молоді. Усе життя для вас попереду. Уже сьогодні ви тримаєте у власних руках своє майбутнє. І лише ви самі відповідальні за нього. Дуже хочеться, щоб кожен з вас показав себе сьогодні через знання і дії на уроці. Отож запрошую вас до співпраці. А хороші оцінки, які я сподіваюсь, ви отримаєте, забезпечать вам хороший настрій
ІІ. Актуалізація опорних знань
Народна мудрість говорить: « Коли ти володієш інформацією,ти володієш усім світом»
Перевіримо, як ви оволоділи інформацією попередніх уроків
Уявімо, що людина зїла пиріжок. Прослідкуємо його хід по шлунково- кишковому тракту. Свою готовність відповідати сигналізуйте за допомогою «світлофора».
Бліц опитування.
1.Що відбувається з їжею в ротовій порожнині?
2.Які ферменти містяться в ротовій порожнині?
3.Як харчова грудка потрапляє у шлунок?
4.Як відбувається травлення у шлунку?
5.Що виділяє печінка у дванадцятипалу кишку?
6.Якого впливу зазнає їжа у дванадцятипалій кишці?
7.Що відбувається з їжею у тонкому кишечнику?
8.Як поживні речовини потрапляють до клітин тканин?
9.Чому у товстому кишечнику багато слизу?
10.Чим закінчується травний тракт?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
«Головним скарбом життя є не землі, що ти завоював, не багатства,що в тебе в скринях…, головним скарбом життя є здоровя”, - писав писав близько тисячі років тому таджицький лікар,учений Інб Сіна Авіцена.
А як ви ставитесь до свого здоров я?
Пропоную вам дізнатися це за допомогою тесту ( див. додаток)
IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Прошу звернути увагу на вислови відомих учених, які є епіграфом уроку
Захворювання шлунково-кишкового тракту за поширеністю посідають друге місце після серцево судинних хвороб цьому є безліч причин
Хочу звернути вашу увагу на тему уроку «Хвороби шлунково кишкового тракту та їхня профілактика» ( висвітлення на мультимедійному екрані)
Визначте основні завдання уроку.
Пропоную всім присутнім побувати на конференції лікарів гастроентерологів.
Надамо слово фахівцям.
Учитель.Досить небезпечними для людини є харчові отруєння.Надамо слово фахівцям
Презентація міні -проекту« Харчові отруєння».
Інтелектуальна фізкультхвилинка.
Якщо твердження невірне учні повинні встати.
Якщо твердження вірне учні повинні присісти.
1.Підшлункова залоза найбільша у організмі (встали)
2.Печінка найбільша залоза організму (присіли)
3.Підшлунковий сік має кислу реакцію (встали)
4.Ліпаза розчиняє вуглеводи (встали)
5.Амілаза розщеплює крохмаль (присіли)
6.Підшлункова залоза утворює жовч (встали)
7.У дорослої людини кишечник завдовжки 5-6 м (присіли)
8.Тонкий кишечник має виріст апендикс (встали)
9.Всмоктування складний процес проникнення поживних речовин у кров та лімфу (присіли)
Повертаємось до роботи конференції.
Презентація міні- проекту «Непрохані гості» (гельмінти та їх вплив на організм людини)
Відпочиньте на хвилинку, розповім я вам смішинку.
Робін Бобін ненажера зїв гороху півцентнера,
зїв коня і сім телят, і 12 поросят,
Зїв ведмедя під ліском і крамничку з молоком.
Схрумав кузню, коваля і самого короля.
Лондон зїв і Ліверпуль, випив річку буль, буль, буль!
Згамав триста кораблів,
Ще й кричить, що не доїв…
А чи задумуєтесь ви над тим,що ви їсте?
Наступне питання конференції
V. Узагальнення та систематизація знань
Учні, нам прийшов незвичний лист
( читається лист)
«Шановні 9 класники! До вас звертається головний редактор журналу « Молодь обирає здоровя”. Звертаюся до вас, як фахівців, оскільки на адресу нашої редакції приходить багато листів, які стосуються правильного харчування.Допоможіть нам сформулювати «Золоті правила харчування»
( діти пишуть на стікерах і прикріплюють на дошці)
Експрес - перевірка «Чи правильне твердження»
1.Виразка шлунку небезпечне захворювання травного тракту, яке виникає внаслідок порушення захисного бар”єру оболонки шлунку.
2.Панкреатит захворювання печінки
3.Порушення режиму харчування, зловживання сухою, жирною їжею,малорухливий спосіб життя призводить до холециститу.
4.Вживання неякісних продуктів харчування є основною причиною спалаху холери влітку у санаторно- курортних зонах.
5Глистяні захворювання призводять до виснаження організму, недокрівя
6.Глистяні захворювання зустрічаються тільки у дітей.
7.При отруєнні грибами необхідно промити шлунок,після чого дати хворому випити холодну підсолену воду, міцний чай, або алкогольний напій,для дизинфекції шлунку.
8.При покупці продуктів харчування особливу увагу слід приділяти терміну виготовлення, вживання та вмісту харчових добавок.
9.Сальмонельоз небезпечне вірусне захворювання шлунково- кишкового тракту.
10.Гепатит гостра інфекційна хвороба, за якої переважно уражається печінка,виникає її запалення.
V. Підведення підсумків уроку.
Заповнення листків самооцінювання учнів на уроці.
Слухали,бачили,запамятали,
Все, що сьогодні ми з вами вивчали.
Дома розкажемо, друзям порадимо,
Проблемам травної системи зарадимо!
VІ.Домашнє завдання
Опрацювати параграф 40
Виконати завдання № 1,2,3 с.110
Творче завдання
Підготувати повідомлення «Традиції українців стосовно культури харчування»
Додаток
Тест « Як ви ставитесь до свого здоровя?»
1.Як відомо,нормальний режим харчування це ситний сніданок, обід з трьох страв, легка вечеря:
А)в мене саме такий режим харчування, а крім того я вживаю багато овочів та фруктів;
Б)буває, що обходжусь взагалі без сніданку або обіду;
В)взагалі не дотримуюсь ніякого режиму;
2.Чи палите ви?
А)ні
Б) інколи;
В) часто;
3.Чивживаєте ви шоколад,цукерки?
А)дуже рідко;
Б) іноді;
В)дуже часто;
4.Чи пєте каву?
А)ні;
Б) дуже рідко;
В) регулярно.
5.Чи регулярно ви робите зарядку?
А)так;
Б) хотілося б робити,але для цього не завжди є час;
В) ні.
6.Чи отримуєте ви задоволення від навчання у школі?
А)так;
Б) не завжди;
В)ніколи.
7.Чи вживаєте ви які-небудь ліки?
А)ні;
Б)тільки в разі нагальної проблеми;
Б) так,кожного дня;
8.Чи страждаєте ви від якого- небудь хронічного захворювання?
А)ні;
Б) важко відповісти;
В) так.
9.Чи відвідуєте ви спортивну секцію, або самостійно займаєтеся спортом?
А)так,регулярно;
Б) інколи;
В) ні.
10.Чи добрі у вас стосунки у сімї?
А)так;
Б)не зовсім;
В)ні.
11.Чи щасливі ви?
А)так;
Б) не зовсім;
В)ні.
12.Як ви проводите свої канікули?
А)активно,багато часу буваю на свіжому повітрі;
Б) у приємній веселій компанії;
В)для вас це проблема.
13.Чи є щось,що постійно вас нервує у школі або дома?
А)ні;
Б)так,але ви цьому намагаєтесь запобігти;
В)так.
14.Чи є у вас почуття гумору?
А)ваші друзі та близькі кажуть, що є;
Б) ви цінуєте людей,у яких воно є;
В)ні.
За кожну відповідь
«А» - 4 бали «Б» - 2 бали «В» - 3 бали
ВІд 38 до 58 балів. У вас є всі шанси дожити до 100років.Ви стежите за своїм здоровям більше ніж за чим - не будь іншим, у вас гарне самопочуття. Якщо ви і надалі будете вести здоровий спосіб життя,то збережете енергійність, активність до глибокої старості. Але подумайте, чи не занадто багато сил ви витрачаєте нате,щоб підтримувати себе у формі? Не слід нехтувати деякими маленькими задоволеннями, без них життя здаватиметься вам пісним. А радість це також життя!
Від 19 -37. балів. У вас не тільки гарне здоровя,але і гарний настрій. Ви любите спілкуватися з друзями, не відмовляєте собі в задоволеннях,які роблять ваше життя цікавим. Але подумайте, чи не будуть деякі ваші звички з роками мати негативні на слідки для здоровя. Перегляньте ваш спосіб життя. Подумайте, чи достатньо ви рухаєтесь, правильно харчуєтесь.
Від 0 до 18 балів. Ваше здоров я залежить перш за все від вас.Але ви занадто легковажно до нього ставитесь. Не покладайтесь тільки на ліки. Якщо поки що ви не бігаєте до лікарів, то це лише тому, що у вас здоровий організм,але це не може продовжуватися без кінця. Поки не пізно,займіться своїм здоров ям.