У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

тематика з економіки підприємства для студентів економічного факультету за напрямами підготовки 0502

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.12.2024

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра економіки сільського господарства

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

до виконання курсових проектів та їх тематика

з економіки підприємства для студентів економічного факультету

за напрямами підготовки

0502 «Менеджмент» та 0501 «Економіка і підприємництво»

денної та заочної форм навчання

 

Миколаїв – 2008

Методичні вказівки і тематику курсових проектів розробили: д.е.н. професор Топіха І.Н., к.е.н., доценти Вершиніна Л.М., Самойлик К.Д., Іваненко Г.М.,  асистенти  Мамалюк О.А., Шаповал Т.П.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

Рецензенти:

Топіха В.І.  - д.е.н., професор, завідувач кафедри світового сільського господарства і ЗЕД Миколаївського державного аграрного університету

В’юн В.Г.   -  д.е.н., професор, завідувач кафедри економіки та

                                            фінансів Миколаївської філії національного

                                            університету “Києво-Могилянська академія”

                    

                                      

Друкується за рішенням методичної комісії економічного факультету Миколаївського державного аграрного університету

від 16 вересня 2008р., протокол № 1

Передмова

Стан справ у сільському господарстві в значній мірі залежить від впливу природнокліматичних, організаційно-економічних та соціальних факторів. Основою ефективного розвитку агропромислового виробництва є широкомасштабне використання досягнень науково-технічного прогресу, підвищення якості виробничого потенціалу і кваліфікації працюючих, їх зацікавленості в досягненні високих кінцевих результатів.

Тому, для підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва необхідні спеціалісти, які володіють сучасними методами управління діяльністю аграрних підприємств будь-яких форм власності в ринкових умовах.

Сучасні спеціалісти економічного профілю повинні, крім усього іншого, вміти:

  •  Визначати показники ефективності виробництва, проводити всебічний і глибокий економічний аналіз господарської діяльності;
  •  визначати резерви і напрямки удосконалення та підвищення ефективності використання виробничого потенціалу агропромислових підприємств, виробництва високоякісної і конкурентоспроможної сільськогосподарської продукції, у тому числі, продуктів харчування;
  •  активно впливати на оптимізацію рішень менеджменту в ринкових умовах господарювання.

Виходячи з вищезазначеного, сучасний спеціаліст та магістр з напрямів підготовки має досконало володіти інструментарієм оцінювання результативності та ефективності діяльності підприємства, яке проводиться з метою не лише внутрішнього аудиту, але й для бечмаркінгу показників підприємства із показниками зовнішніх організацій, а також показниками світового рівня.

Виконання студентами курсового проекту з економіки аграрного підприємства з основами статистики забезпечує закріплення і поглиблення спеціальних знань, які вони отримали у процесі вивчення цих дисциплін, використання їх під час виконання випускної роботи, а також і в послідуючій практичній діяльності у сфері агропромислового комплексу України.

1. Загальні положення

Курсовий проект  з економіки підприємства з основами статистики виконується на матеріалах річних звітів, планової, статистичної та первинної облікової документації окремого сільськогосподарського підприємства або їх групи за останні 3 (три) роки. Виконання курсового проекту студентом складається з таких етапів:

а) вибір теми;

б) пошук, відбір і вивчення літератури;

в) складання плану виконання курсового проекту;

г) збір і опрацювання планових, звітних і статичних даних, а також первинного матеріалу бухгалтерського обліку;

д) аналіз та узагальнення одержаних результатів досліджень;

є) написання курсового проекту і подання його на рецензію викладачу;

е) внесення уточнень та доповнень відповідно до зауважень, які мають місце у рецензії;

ж) підготовка і захист курсового проекту.

Розглянемо зміст деяких етапів.

 1.1. Вибір теми. Студенти денної форми навчання  вибирають тему курсового проекту у 6-му семестрі самостійно з тематики, яка рекомендована кафедрою (розділ 3). Вибрана студентом тема повинна бути обґрунтована з урахуванням ситуації і завдань, що склалися на той час перед сільськогосподарськими підприємствами Миколаївщини.

Студенти заочної форми навчання під час зимової (перевідної) сесії третього курсу вибирають тему курсового проекту з урахуванням характеру і місця своєї виробничої діяльності. Це дозволяє підвищувати рівень підготовки спеціалістів і використовувати результати дослідження для обґрунтування оптимальних управлінських рішень щодо діяльності сільськогосподарських підприємств в умовах ринкової економіки.

Після вибору теми курсового проекту і обов`язкового погодження її з викладачем кафедри студент починає пошук і вивчення літературних джерел.

 1.2. Пошук і вивчення літератури. Цей етап починається з того, що студент відповідно до обраної теми курсового проекту складає список літературних джерел, використовуючи каталог бібліотеки та бібліографічні посібники, а також списки з найменуванням статей, які друкуються щорічно в останньому номері спеціальних журналів (“Економіка АПК”, “Економіка України”, “Пропозиція” та інші.).

Вивчення літератури необхідно розпочинати з опанування основних понять, категорій, термінів шляхом ретельного перегляду відповідних розділів підручників і навчальних посібників, Законів України та інших нормативно-правових актів з питань розвитку сільського господарства. Слід уважно переглянути ті розділи спеціальної літератури (в тому числі і збірника наукових праць університету “Вісник аграрної науки Причорномор’я”), які мають відношення до плану і змісту курсового проекту .

При роботі з літературою пропонується на окремих листках або картках робити визначення окремих понять та категорій, викладати своїми словами точку зору окремих авторів з того чи іншого питання, а також виписувати цитати та нотатки, таблиці з монографій або статей, вказуючи на картках або листках номер розділу, в якому вони будуть використані.

Наприкінці кожної виписки слід відмічати сторінку, а також вихідні дані літературного першоджерела (прізвище та ініціали авторів, назву монографії або статті, найменування видавництва або журналу, чи збірника наукових праць, місце і рік видання, номер збірника або журналу, та інше).

В основному записи з літературних першоджерел повинні використовуватись у першому (теоретичному та методологічному) розділі. Однак посилання на ці матеріали можливі та доцільні і у інших розділах курсового проекту, особливо якщо необхідно обґрунтувати ефективність запропонованого варіанту рішення конкретного питання. Це зміцнює проектну (конструктивну) частину роботи, робить її більш переконливою.

 1.3. План курсового проекту повинен включати найважливіші питання, що відображають його завдання і зміст теми: суть даної проблеми і методика її дослідження; природноекономічні умови досліджуваного господарства; динаміку розвитку та досягнутий рівень економічної ефективності виробництва окремих видів сільськогосподарської продукції (зерно, молоко, овочі та інше) в окремих галузях та в цілому по господарству.

Якою б не була тема, структура курсового проекту повинна бути наступною: вступ, 3-4 розділи, висновки, список використаних джерел та додатки. Обсяг роботи не може перевищувати 40 - 60 сторінок друкованого тексту. Кожний розділ може включати 2-3 підрозділи, в яких студент послідовно та логічно розглядає зміст досліджуваних питань, а завершується він висновком (резюме), в якому коротко формулюються наслідки вивчення сутність розглянутих в даному розділі питань.

 1.4. Короткі побажання щодо змісту окремих структурних частин курсового проекту. Вступ (1-1,5 сторінки). Стисло обґрунтовується актуальність, важливість та необхідність проведення дослідження з обраної теми (наводяться дані про значення галузі чи виду продукції, наявність проблем при цьому в господарствах Миколаївської області і необхідність їх розв'язання), формулюються ціль і завдання курсового проекту, вказується об`єкт дослідження, прийоми та методи дослідження, джерела робочого матеріалу, які будуть використовуватися.

 Розділ перший (8-10 сторінок). По змісту носить теоретичний та методологічний характер. На основі вивчення літератури коротко, але достатньо повно, викладаються поняття, сутність і основний зміст проблеми та досліджуваних питань, думки окремих вчених економістів-аграрників про напрями вирішення цих питань. При цьому студент повинен виразити своє відношення до запропонованих окремими авторами підходів з вирішення тих чи інших питань. У цьому ж розділі відображаються результати наукових досліджень вчених, досвід передових господарств по вирішенню тих чи інших проблем та питань з теми курсового проекту.

В окремому підрозділі цього розділу доцільно викласти обранні студентом методичні підходи до вирішення тих чи інших питань, систему показників та методику їх визначення, збору та обробки статистичної інформації.

 Розділ другий (15-20 сторінок) – аналітичний. В ньому студент викладає коротку організаційно-економічну характеристику обраного об’акту дослідження, результати вивчення та аналізу економічної ефективності виробництва в цілому по господарству, в окремій галузі або конкретного виду сільськогосподарської продукції, яким присвячена тема курсового проекту. В ньому студент повинен чітко указати на причини та умови, що впливають на характер, ефективність виробництва, фінансовий стан економіки господарства.

Вивчення всіх питань необхідно здійснювати у взаємозв`язку зі станом, ефективністю використання усіх основних факторів сільськогосподарського виробництва (природнокліматичні умови, якість земельних угідь, забезпеченість та якість використовуваних основних та оборотних засобів, трудові ресурси), розглядаючи всі його складові (технологію, техніку, організацію праці та її оплату, облік витрат та доходів та ін.), тобто все те, що в даних умовах впливає на економічну ефективність виробництва та реалізацію продукції.

При цьому виконуються економічні розрахунки по встановленню втрат господарства як в натуральному, так і в грошовому виразі, які мали місце у досліджуваному господарстві в останній рік за рахунок впливу факторів як об’єктивного, так і суб’єктивного характеру.

Розділ третій та четвертий  (20-25 сторінок) – конструктивні. В них студент повинен чітко визначити конкретні напрями та заходи по підвищенню економічної ефективності виробництва в окремій галузі або окремого виду продукції (зерно, соняшник, овочі, молоко чи інші), відповідно до теми курсового проекту. При цьому запропоновані заходи по усуненню недоліків, відзначених у другому розділі, повинні мати конкретне обґрунтування у вигляді економічних розрахунків (які матеріальні та фінансові ресурси необхідні і в якій кількості, можливості і канали їх надходження, очікувані результати від впровадження запропонованих заходів та ін.).

Також у цьому розділі повинні бути оцінка і економічне обґрунтування перспектив і прогнозів розвитку галузі або виробництва конкретної продукції з метою досягнення сталих показників економічної ефективності в умовах переходу до ринкових умов.

 Висновки і пропозиції (1-2 сторінки). Висновки повинні бути стислими і конкретними, виходячи з аналізу сучасного стану у досліджуваних господарствах та галузі. Вони вказують на виявлені недоліки і матеріальні та фінансові втрати в останньому році.

Пропозиції також повинні бути стислими, діловими і розумними, базуватися на зроблених раніше висновках про необхідність конкретних змін у виробництві продукції і її реалізації. За допомогою включених в них підсумкових цифр з виконаних у третьому розділі економічних розрахунків студент повинен показати, що хоча втілення запропонованих заходів і потребує додаткових коштів, але це вигідно буде господарству, бо у цьому разі воно отримає додатково достатню кількість продукції, реалізація якої дозволить отримати додатково грошову виручку та прибуток.                                                                                                                                                                                                         

 1.5. Збір, опрацювання й аналіз статистичного матеріалу. Здійснюється в певному порядку: спочатку складаються робочі таблиці з необхідною інформацією за досліджувані роки, потім розробляються синтетичні таблиці та здійснюється їх аналіз.

При розрахунках економічних показників і їх порівнянні необхідно враховувати основні вимоги:

показники розглядаються у динаміці не менше як за 3 роки;

порівняльні об’єкти повинні бути однотипні і мати схожі природнокліматичні умови;

вихідна інформація повинна бути достовірною, для цього при збиранні її необхідно перевірити на достовірність;

при порівнянні вартісних показників потрібно використовувати однакові ціни та розцінки по всіх періодах та об’єктах.

Аналіз стає більш глибоким і всебічним, якщо розраховують середні та відносні величини, індекси, визначають взаємозв`язки і взаємозалежності між факторними та результативними показниками, визначають міру впливу перших на останні.

2. Правила оформлення курсового проекту.

 2.1. Загальні вимоги. Курсовий проект друкують за допомогою принтера на одному боці аркуша формату А4 (210297 мм). Текст необхідно готувати за допомогою текстового редактора Microsoft Word, шрифт тексту – Times New Roman Cyr, через полуторний інтервал, розмір – 14pt. Шрифт друку повинен бути чітким.

На кожній сторінці текст необхідно друкувати, залишаючи  поля таких розмірів: ліве – не менше 20 мм, праве – не менше 10 мм, верхнє – не менше 20 мм ,  нижнє – не менше 20 мм.

Будь-які скорочення слів в роботі не допускаються, крім загальноприйнятих: грн., кг, ц, т, га та інші .

Щільність тексту повинна бути однаковою, букви або цифри – чіткими. Описки і неточності, які виявилися в процесі написання роботи, можна виправляти підчищенням або зафарбуванням білою фарбою і нанесенням на тому ж місці або між рядками виправленого тексту.

Текст основної частини роботи поділяють на розділи та підрозділи.

Заголовки структурних частин роботи “Зміст”, “Вступ”, “Розділ”, “Висновки”, “Додатки”, “Список використаних джерел”, друкують симетрично до тексту великими літерами. Заголовки підрозділів друкують маленькими літерами (крім першої великої ) з абзацного відступу в розрядці у підбір до тексту. В кінці заголовка, надрукованого в підбір до тексту, ставиться крапка.

Відстань між заголовком (за винятком заголовка пункту) та текстом повинна дорівнювати 3-4 інтервалам (9-14 мм).

 2.2. Нумерація. Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, рисунків, таблиць, формул подають арабськими цифрами без знаку №.

Першою сторінкою роботи є титульний аркуш (додаток А), який включають до загальної нумерації сторінок. На титульному аркуші номер сторінки не ставлять, на наступних сторінках номер проставляють у правому верхньому куті без крапки в кінці.

“Зміст”, “Вступ”, “Висновки”, “Список використаних джерел” не мають порядкового номера. Номер розділу ставлять після слова “Розділ”, після номера крапку не ставлять, потім з нового рядка дається заголовок  розділу.

Підрозділ нумерують у межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номеру підрозділу, між якими ставлять крапку. В кінці номера підрозділу повинна стояти крапка, наприклад: “2.3.” (третій підрозділ другого розділу). Потім у тому ж рядку йде заголовок підрозділу.

Ілюстрації (фотографії, креслення, схеми, графіки, карти) і таблиці необхідно подавати в проекті безпосередньо після тексту, де вони згадані вперше, або на наступній сторінці. Ілюстрації і таблиці, які розміщенні на окремих сторінках роботи, включають до загальної нумерації сторінок.

Ілюстрації позначають словом “Рис.” і нумерують послідовно в межах розділу, за виключенням ілюстрацій, поданих у додатках.

Номер ілюстрації повинен складатися із номеру розділу і порядкового номера ілюстрації, між якими ставиться крапка. Наприклад: “Рис.1.2” (другий рисунок першого розділу). Номер ілюстрації, її назва і пояснювальні підписи розміщують послідовно під ілюстрацією.

Таблиці нумерують послідовно (за винятком таблиць, поданих у додатках) в межах розділу. В правому верхньому куті над відповідним заголовком таблиці розміщують надпис “Таблиця” із зазначенням її номера. Номер таблиці повинен складатися з номеру розділу і порядкового номеру таблиці, між якими ставиться крапка, наприклад:

“Таблиця 1.2” (друга таблиця першого розділу).

В разі, якщо таблиця не розміщується на одній сторінці і при перенесенні частини її на інший аркуш (сторінку) слово “Таблиця” і номер її вказують один раз над першою частиною таблиці, над іншими частинами пишуть слова “Продовж. табл.” і вказують номер таблиці, наприклад: “Продовж. табл. 1.2”.

Формули в роботі (якщо їх більше однієї) нумерують у межах розділу, як ілюстрації та таблиці. Номери формул пишуть біля правого берега аркуша на рівні відповідної формули в круглих дужках, наприклад: (1.1) (перша формула першого розділу).

 2.3. Таблиці. Цифровий матеріал, як правило, повинен оформлятися у вигляді таблиць.

Приклад побудови таблиці

Таблиця (номер)

Назва таблиці

                                           

Боковик

(заголовки рядків)

Кожна таблиця повинна мати назву, яку розміщують над таблицею і друкують симетрично до тексту. Назву і слово таблиця починають з великої літери. Назву не підкреслюють, проте наводять жирним шрифтом.

Заголовки граф повинні починатися з великих літер, підзаголовки – з маленьких, якщо вони складають одне речення із заголовком, і з великих якщо вони є самостійними. Висота рядків повинна бути не меншою 8 мм. Графу з порядковим номером рядків до таблиці включати не треба.

Таблицю розміщують після першого згадування про неї в тексті таким чином, щоб її можна було читати без повороту аркуша або з поворотом, але за годинниковою стрілкою.

 2.4. Формули. Пояснення значень символів і числових коефіцієнтів треба подавати безпосередньо під формулою в тій послідовності, в якій вони наведені у формулі. Значення кожного символу і числового коефіцієнта треба подавати з нового рядка. Перший рядок пояснення починають зі слова “де” без двокрапки.

Рівняння і формули треба виділяти з тексту вільними рядками. Вище і нижче кожної формули потрібно залишати не менше одного вільного рядка. Якщо рівняння не вміщується в один рядок, його слід перенести після знака рівності (=), або після знаків (+), мінус (-), множення.

Нумерувати слід лише ті формули, на які є посилання в наступному тексті. Інші нумерувати не рекомендується.

Порядкові номери позначають арабськими цифрами в круглих дужках біля правого поля сторінки без крапок від формули до її номера.

 2.5. Загальні правила посилання на використані джерела. При написанні роботи студент повинен давати посилання на джерела, матеріали або окремі результати з яких наводяться в роботі. Посилатися слід  на останні видання публікацій.

Якщо використовують матеріали джерел з великою кількістю сторінок, тоді в посиланні необхідно точно вказати і номера сторінок, таблиць, ілюстрацій, формул з джерела, на яке є посилання в роботі, поряд з номером джерела у списку використаної літератури, який складає студент, наприклад [10, с.40-60].

Посилання  на ілюстрації роботи вказують порядковим номером ілюстрації, наприклад, «рис.(2.1)». Посилання на формули роботи вказують порядковим номером формули в дужках, наприклад « …у формул (2.1)». На всі таблиці повинні бути посилання в тексті, при цьому слово “таблиця” в тексті пишуть скорочено, наприклад: «… в табл. 1.2». У повторних посиленнях на таблиці та ілюстрації треба вказувати скорочено слово “дивись”, наприклад: «… див. табл. 1.2».

2.7. Додатки. Додатки оформлюють як продовження курсового проекту на наступних його сторінках, розміщуючи їх у порядку появи посилань у тексті роботи.

Кожний додаток повинен починатися з нової сторінки. Додаток повинен мати заголовок у горі малими літерами з першої великої симетрично відносно тексту сторінки. Посередині рядка над заголовком малими літерами з першої великої пишуться слово “Додаток ___” і велика літера, що позначає додаток.

Додатки слід позначити послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер Г, Є, І, Ї, Й, О, Ч, Ь. Наприклад, додаток А, додаток Б і т.д. Один додаток позначається як Додаток А.

При оформленні додатків окремою частиною на титульному аркуші під назвою роботи друкують великими літерами слово « ДОДАТОК».

2.6. Оформлення списку використаних джерел. Список використаних джерел слід розміщувати одним із таких способів: у порядку появи посилань у тексті (найбільш зручний для користування), в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків, у хронологічному порядку. Відомості про джерела, які включені до списку літератури, необхідно давати згідно з вимогами міжнародних і державного стандартів з обов’язковим наведенням назв праць. Приклади оформлення бібліографічного опису у списку використаних джерел наведено у додатку  Б.

 

3. Тематика курсових проектів.

Тематика курсових проектів охоплює майже всі розділи робочої програми курсу з економіки підприємств та основ статистики. Студент, як виключення, може виконувати курсовий проект і по темі, яка не вказана в цієї тематиці. Але бажано, щоб в будь  якому випадку, вона все ж мала більше спільного з майбутньою дипломною роботою. Крім того, вона обов’язково повинна бути узгоджена з кафедрою.

 Список рекомендованих кафедрою

тем курсових проектів

  1.  Земельні ресурси та ефективність їх використання.
  2.  Трудові ресурси сільського господарства та шляхи підвищення ефективності їх використання.
  3.  Продуктивність праці в сільському господарстві та шляхи її підвищення.
  4.  Продуктивність праці в рослинництві та шляхи її підвищення.
  5.  Продуктивність праці в тваринництві та шляхи її підвищення.
  6.  Економічна ефективність використання машинно-тракторного парку та шляхи її підвищення.
  7.  Економічна ефективність використання основних виробничих фондів та шляхи її підвищення.
  8.  Собівартість продукції сільського господарства та шляхи її зниження.
  9.  Собівартість продукції рослинництва та шляхи її зниження.
  10.  Собівартість продукції тваринництва та шляхи її зниження.
  11.  Ціни та рентабельність виробництва сільськогосподарської продукції в умовах ринкових відносин.
  12.  Економічна ефективність рослинницьких галузей та шляхи її підвищення.
  13.  Економічна ефективність виробництва зерна та шляхи її підвищення.
  14.  Економічна ефективність виробництва цукрового буряку та шляхи її підвищення.
  15.  Економічна ефективність виробництва соняшнику та шляхи її підвищення.
  16.  Економічна ефективність виробництва овочів та шляхи її підвищення.
  17.  Економічна ефективність виробництва винограду та шляхи її підвищення.
  18.  Економічна ефективність виробництва молока і шляхи її підвищення.
  19.  Економічна ефективність виробництва яловичини та резерви її підвищення.
  20.  Інтенсифікація рослинництва та шляхи підвищення її економічної ефективності.
  21.  Інтенсифікація тваринництва та шляхи підвищення її економічної ефективності.
  22.  Інтенсифікація виробництва зерна та шляхи підвищення її економічної ефективності.
  23.  Інтенсифікація виробництва молока та шляхи підвищення її економічної ефективності.
  24.  Інтенсифікація виробництва кормів та шляхи підвищення її економічної ефективності.
  25.  Якість продукції рослинництва та вплив її на економічну ефективність виробництва цієї галузі.
  26.  Економічна ефективність виробництва у фермерському господарстві.

Виконання окремих тем

Тема 1.  Земельні ресурси та підвищення ефективності їх використання

Вступ.

Розділ 1. Наукові основи раціонального й ефективного використання земельних ресурсів в сільському господарстві.

  1.  Земельні ресурси – основа виробничого потенціалу сільськогосподарських підприємств.
    1.  Сутність показників економічної ефективності використання землі та методика їх визначення.

Розділ 2. Сучасний рівень та економічна ефективність використання землі в підприємстві.

  1.  Виробничо-економічна характеристика підприємства.

2.2. Земельні ресурси сільськогосподарського підприємства та рівень їх використання.

  1.  Економічна ефективність використання земельних ресурсів в господарстві.
    1.  Шляхи підвищення ефективності використання землі в умовах переходу до ринкових відносин.

Розділ 3. Динаміка та фактори ефективності використання землі.

3.1. Динаміка валової продукції сільського господарства на 100 га с.г. угідь.

3.2. Кореляційний аналіз залежності виходу валової продукції сільського      господарства від рівня інтенсивності виробництва.

Розділ 4. Шляхи підвищення ефективності використання земельних ресурсів.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

Розділ 1. Наукові основи раціонального й ефективного використання земельних ресурсів в сільському господарстві.

  1.  Земельні ресурси – основа виробничого потенціалу сільськогосподарських підприємств.

В цьому підрозділі на основі огляду літератури необхідно викласти основи сучасної аграрної політики держави, результати наукових досліджень, передовий досвід підприємств щодо підвищення ефективності використання землі в сільському господарстві. Розкрити особливості утворення диференційної ренти 1 і 2 в сільськогосподарських підприємствах, методичні основи економічної оцінки землі. Дати характеристику форм власності на землю, основних напрямів підвищення ефективності використання земельних ресурсів на Півдні України, у тому числі на Миколаївщині.

1.2. Сутність показників економічної ефективності використання землі та методика їх визначення.

На базі вивчених літературних джерел потрібно показати сутність поняття економічної ефективності використання землі та обґрунтувати систему показників її визначення. При цьому необхідно враховувати показники економічної оцінки земельних угідь.

Розділ 2. Сучасний рівень та економічна ефективність використання землі в підприємстві.

2.1.Виробничо-економічна характеристика підприємства.

Коротко охарактеризувати місцезнаходження, природнокліматичні умови (рельєф, ґрунти, температура, опади), організаційно-виробничу структуру господарства, відстань його від пунктів збуту продукції та закупівлі матеріальних ресурсів,  землекористування,  наявність зрошувальних земель.

Також необхідно розглянути показники розміру господарства, що свідчать про рівень концентрації виробництва (табл. 2.1).

Таблиця 2.1

Показники розміру виробництва ________________

                                                                                   (назва підприємства, район)

Показники

Роки

В середньому

на одне господарство району у звітному році

200_

200_

200_

Валова продукція сільського господарства в порівнянних цінах 2005 р., тис. грн.

Грошова виручка від реалізації, тис.грн.

Площа сільськогосподарських угідь, га

Вартість основних фондів, тис.грн.

Середньорічна чисельність працівників зайнятих в сільськогосподарському виробництві, чол.

Середньорічна кількість худоби та птиці в перерахунку на умовне поголів'я, гол.

Аналізуючи дані таблиці 2.1, необхідно визначити, яке за розмірами досліджуване господарство – велике, середнє чи мале.

Таким чином, ефективність виробництва в аграрних підприємствах залежить не лише від розміру провідних галузей, а й від того, як розвинуті й інші галузі, що мають товарний характер.

На ефективність сільськогосподарського виробництва впливає рівень спеціалізації господарства, наскільки він відповідає природнокліматичним умовам, його місцезнаходженню. В даному підрозділі необхідно  визначити поняття та вплив спеціалізації на ефективність виробництва сільськогосподарського підприємства.  При чому, необхідно взяти до уваги, що для більш точного і всебічного вивчення спеціалізації, її можна визначити за наступними показниками: за структурою товарної продукції, за структурою валової продукції в поточних та спів ставних цінах, за структурою посівної площі, за структурою основних фондів тощо.

Основним показником, за допомогою якого визначається спеціалізація господарства, структура його грошових надходжень від реалізації товарної продукції (табл. 2.2).

Таблиця 2.2

Розмір та структура грошових надходжень від реалізації

товарної продукції ___________________

                                                   (назва підприємства, район)

Галузі та види продукції

200_ р.

200_ р.

200_ р.

В середньому за 3 роки

тис.

грн.

%

тис.

грн.

%

тис.

грн.

%

тис.

грн.

%

Зерно

Цукровий буряк

Соняшник

Овочі

і т.д.

Інша продукція рослинництва

Разом по рослинництву

Молоко

ВРХ на м’ясо

Свинарство

Птахівництво

і т.д.

Інша продукція тваринництва

Разом по тваринництву

Всього по сільськогосподарському виробництву

Продукція інших галузей

Всього по господарству

1

100,0

100,0

100,0

100,0

Також, за умови доцільності, можна визначити коефіцієнт спеціалізації за формулою:

 

   ,                             

де Рі – питома вага і-тої галузі в структурі грошової виручки;

і – порядковий номер і-тої галузі в ранжированому ряді, побудованому за спадаючою ознакою.

К спец. менше або дорівнює 0,200 – багатогалузеве господарство;

К спец. від 0,200 до 0,300 – слабкий рівень спеціалізації;

К спец. від 0,300 до 0,400 – середній рівень спеціалізації;

К спец.від 0,400 до 0,500 – рівень спеціалізації вище середнього;

К спец. від 0,500 до 0,600 – високий рівень спеціалізації; Кспец. більше або дорівнює 0,600 – глибокий рівень спеціалізації.

Далі необхідно розглянути забезпеченість господарства виробничими ресурсами, та ефективність їх використання (табл. 2.3)

Таблиця 2.3

Забезпеченість виробничими ресурсами та ефективність їх використання

в _________________

                                                                               (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

200_ р. в %

200_р.

200_р.

Припадає на одного середньорічного працівника, зайнятого в сільськогосподарському виробництві:

сільськогосподарських угідь, га

основних виробничих фонді сільгосппризначення, тис.грн.

енергетичних потужностей, к.с.

Припадає на 100 га сільгоспугідь:

основних виробничих фондів  сільсьгосппризначення, тис.грн.

затрат праці, тис.люд.-год.

енергетичних потужностей, к.с.

Одержано на 100 га сільгоспугідь угідь, тис.грн.:

валової продукції сільського господарства (в порівняних цінах 2005 р.)

товарної продукції

прибутку

Одержано на одного працівника, зайнятого в сільськогосподарському виробництві, тис.грн.

валової продукції сільського господарства (в порівнянних цінах 2005 р.)

товарної продукції

прибутку

Фондовіддача, грн./грн.

Рівень рентабельності (збитковості), %

Норма прибутку (збитку), %

2.2. Земельні ресурси сільськогосподарського підприємства та рівень їх використання.

Необхідно за останні три роки розглянути динаміку та структуру сільськогосподарських угідь, висвітлити причини їх змін (табл.2.4).

Таблиця 2.4

Розмір та структура сільськогосподарських

угідь в _____________________

                                                                                     (назва підприємства, район)

Види угідь

200_ р.

200_ р.

200_ р.

В середньому за три роки

га

%

га

%

га

%

га

%

Сільськогосподарські угіддя

100

100

100

100

З них:

  •  рілля
  •  багаторічні насадження
  •  сінокоси
  •  пасовища
  •  інші

Також слід привести дані з середнього вмісту гумусу у ґрунті, середнього балу бонітування земель по господарству, оцінки землі, а також яка частина сільськогосподарських угідь схильна до водної та вітрової ерозії. Охарактеризувати коротко систему сівозмін, діючу в господарстві.

Необхідно охарактеризувати посівні площі та їх структуру за останнє триріччя (табл. 2.5).

Таблиця 2.5

Розмір та структура посівних площ в ____________________

                                                                                                                       (назва підприємства, район)

Культури

200_ р.

200_ р.

200_ р.

В середньому за три роки

га

%

га

%

га

%

га

%

Зернові і зернобобові – всього в тому числі

  •  озима пшениця
  •  озимий ячмінь
  •  ярий ячмінь
  •  овес
  •  кукурудза

  Соняшник

  Цукрові буряки

  Овочі

Кормові культури – всього, в т.ч.

  •  багаторічні трави
  •  однорічні трави
  •  кукурудза на силос та зелений корм

Всього посівної площі

100,0

100,0

100,0

100,0

Потім слід проаналізувати вплив існуючої структури посівних площ на ефективність виробництва і реалізацію сільськогосподарської продукції за допомогою показників рівня товарності та інших.

Рівень інтенсивності використання земельних ресурсів можливо розглянути за допомогою наступних показників:

  •  коефіцієнт господарського використання землі, який розраховується діленням площі  сільськогосподарських угідь на всю земельну площу господарства;
  •  коефіцієнт розораності, що визначається діленням площі землі в обробітку (рілля + багаторічні культурні насадження) на площу сільськогосподарських угідь;
  •  коефіцієнт використання ріллі, як відношення площі посівів до площі ріллі;
  •  коефіцієнт меліорації розраховується діленням площі меліорованих земель на площу сільськогосподарських угідь;
  •  питома вага інтенсивних культур (кукурудза на зерно, соняшник, цукрові буряки, овочі) у загальній посівній площі досліджуваного господарства;
  •  коефіцієнт повторного використання землі, який визначається діленням суми посівної площі і площі повторних посівів на посівну площу господарства.

Раніше вказані показники слід звести у таблицю слідуючої форми (табл. 2.6).

Таблиця 2.6

Рівень використання земельних ресурсів в ___________________

                                                                                                                            (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

У середньому по господарствах району у звітному році

Коефіцієнт господарського використання землі

Коефіцієнт розораності

Коефіцієнт використання ріллі

Коефіцієнт меліорації

Питома вага інтенсивних культур в загальній посівній площі

Коефіцієнт повторного використання землі

2.3. Економічна ефективність використання земельних ресурсів в господарстві.

Про економічну ефективність використання землі свідчить система натуральних і вартісних показників.

До натуральних показників відносять: урожайність сільськогосподарських культур; виробництво окремих видів рослинницької і тваринницької продукції на 100 га відповідних земельних угідь (молоко і м`ясо всіх видів, вовни -  на 100 га сільськогосподарських угідь, свинини і зерна – на ріллю, продукції птахівництва – на площу посіву зернових).

З початку необхідно охарактеризувати зміну врожайності сільськогосподарських культур (табл. 2.7).

Таблиця 2.7

Динаміка врожайності сільськогосподарських культур в ___________________, ц/га

                                                                                                                 (назва підприємства, район)

Культури

Роки

В середньому за 3 роки

В середньому по району в звітному році

200_

200_

200_

Зернові  в цілому (без кукурудзи)

  в тому числі:

- Озимі зернові

  з них:

озима пшениця

озимий ячмінь

- Ярі зернові:

з них:

 ярий ячмінь

 овес

Кукурудза на зерно

Горох

Соняшник

Цукровий буряк

Овочі

В аналізі даних необхідно вказати причини зміни врожайності сільськогосподарських культур та відхилень від середньо районних показників – це можуть бути: не дуже добрі попередники;  не використовуються нові перспективні сорти та і якість насіння занадто низька; низька якість виконаних механізованих робіт, до того ж вони виконувалися не в оптимальні агротехнічні строки; на низькому рівні ведеться боротьба з бур'янами, хворобами і шкідниками; мали місце значні втрати врожаю під час збору і таке інше. Необхідно розглянути виробництво окремих видів рослинницької і тваринницької продукції на 100 га відповідних земельних угідь (табл. 2.8).

Таблиця 2.8

Динаміка натуральних показників ефективності використання землі в_________________

                                                                                                                                                               (назва підприємства, район)

        

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

В середньому по господарствах району у звітному році

Вироблено на 100 га сільськогосподарських угідь, ц:

  •  молока
  •  яловичини (у живій масі)

Вироблено на 100 га ріллі, ц:

  •  зерна
  •  м’яса свиней (у живій масі)

Вироблено на 100 га посівів зернових:

  •  м’яса птиці (у живій масі), ц
  •  яєць, шт.

 

Для визначення економічної ефективності використання земельних ресурсів доцільно також розглянути і вартісні показники (табл. 2.9).

Таблиця 2.9

Вартісні показники ефективності використання

земельних угідь в ___________________

                                                                                                 (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

В середньому

по господарствах району у звітному році

Вироблено на 1га сільськогосподарських угідь, грн :

  •  валової продукції в порівнянних цінах 2000 р.
  •  товарної продукції в поточних цінах реалізації (включаючи продукцію переробки власної сільськогосподарської сировини)
  •  валового доходу
  •  прибутку (+), збитку (-)

Вироблено валової продукції (у поточних цінах) в розрахунку на 1 грн. витрат на її виробництво, грн.

Аналіз даних використання земельних ресурсів необхідно виконувати з урахуванням забезпеченості землеробства основними фондами і трудовими ресурсами.

Далі необхідно обґрунтувати основні шляхи підвищення ефективності використання землі в умовах  переходу до ринкових відносин.

На матеріалах досліджуваного господарства проаналізувати  в динаміці рівень інтенсифікації землеробства (табл. 2.10).

Таблиця 2.10

Основні показники рівня інтенсифікації використання

землі в ____________________

                                                                                      (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

В середньому по господарствах району у звітному році

Приходиться на 1 га оброблюваних земель:

  •  сума середньорічної вартості основних виробничих фондів сільськогосподарського призначення і поточних виробничих витрат (без амортизації), тис. грн.
  •  виробничі витрати річні, грн.
  •  середньорічної вартості основних виробничих фондів сільськогосподарського призначення, тис. грн.
  •  затрати живої праці на виробництво продукції рослинництва, люд.-год.
  •  обсяг виконаних тракторних робіт, ум.ет.га
  •  кількість внесених органічних добрив, т
  •  кількість мінеральних добрив, кг д.р.

Також необхідно розглянути економічну ефективність інтенсифікації використання землі (табл. 2.11).

Таблиця 2.11

Економічна ефективність інтенсифікації використання

землі в __________________

                                                                                     (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

Звітний рік у % до базисного року

В середньому по господарствах району у звітному році

Одержано на 1 га оброблюваних земель, грн.:

  •  валової продукції у порівнянних цінах 2005р.
  •  грошової виручки від реалізації сільськогосподарської продукції
  •  валового доходу
  •  - прибутків (+), збитків (-)

Вироблено валової продукції (у порівнянних цінах 2005р.) в рослинництві в розрахунку на 1 люд.-год. затрат праці, грн.

Рівень рентабельності рослинництва, %

Розділ 3. Динаміка та фактори ефективності використання землі.

3.1. Динаміка валової продукції сільського господарства на 100 га сільськогосподарських угідь.

Необхідно визначити базисні та ланцюгові показники динаміки.

Абсолютний приріст

Темп зростання

  

Темп приросту

або   

Абсолютне значення 1% приросту

Результати розрахунків показників динаміки представляють в таблицю 2.12.

Таблиця 2.12

Показники динамки валової продукції сільського господарства

на 100 га сільськогосподарських угідь в ___________________

                                                                                                                         (назва підприємства, район)

Роки

Валова продукція на 100 га сільгоспугідь, тис .грн.

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп зростання, %

Темп приросту, %

Абсолютне значення

1% при-росту, тис.грн.

Базис-ний

Ланцю-говий

Базис-ний

Ланцю-говий

Базис-ний

Ланцю-говий

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

Крім того, визначити узагальнюючі показники динамічного ряду (середні за період, що визначається).

Середній рівень ряду:

Середній абсолютний приріст:  ,  або  

Середній темп зростання:  ,  або  

Для виявлення закономірності зміни показників динаміки, тобто тенденції, в статистиці використовують:

  •  рівняння прямої: .

Для знаходження параметрів рівняння,  і  необхідно розв’язати нормальні рівняння:

  •  рівняння параболи 2-го порядку:

Необхідні розрахунки показників зводяться в таблицю2.13.

Таблиця 2.13

Вихідні та розрахункові показники для розв’язання рівняння прямої

та параболи 2-го порядку в ____________________

                                                                   (назва підприємства, район)

Роки

Вихід валової продукції сільського господарства

на 100 га сільгоспугідь, тис.грн.

t

Уt

У

2002

1

2003

2

2004

3

2005

4

2006

5

2007

6

2008

7

Разом

На основі одержаних параметрів рівняння необхідно знайти Уt для кожного року та суму квадратів відхилень (таблиця 2.14).

Таблиця2.14

Фактичні і вирівняні рівні динамічного ряду вартості валової продукції на 100 га сільськогосподарських угідь______________________

                                                                                                             (назва підприємства, район)

Роки

Вихід валової продукції на 100 га сільгоспугідь, тис.грн.

Теоретичне значення ()

(У – )

За прямою

За параболою 2-го порядку

За

прямою

За параболою 2-го порядку

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

Разом

Для наочності фактичні та вирівняні рівні динамічного ряду показати графічно (Рис.1).

У                                                                                  Умовні позначення:

                                                                            _______фактичні дані

                                                                            - - - - -  вирівняні рівні за рівнянням прямої

                                                                            ........... вирівняні рівні за параболою 2-го порядку

                                                                                                                    Роки

          2002   2003    2004    2005     2006   2007    2008

Рис.1 Динаміка валової продукції сільського господарства на 100 га сільськогосподарських угідь в__________________

             (назва підприємства, район)

3.2. Кореляційний аналіз залежності виходу валової продукції сільського господарства від рівня інтенсивності виробництва.

У – вихід валової продукції сільського господарства на 100 га с.г. угідь, тис.грн.

Х1 – енергозабезпеченість, к.с. (відношення сумарної потужності енергоресурсів до площі сільськогосподарських угідь).

Х2 – фондозабезпеченість, тис.грн. (відношення середньорічної вартості основних виробничих засобів сільськогосподарського призначення до площі сільськогосподарських угідь).

Для визначення параметрів рівняння множинної кореляції необхідні розрахунки виконуються в таблиці 2.15.

Таблиця 2.15

Розрахунок величин для визначення параметрів рівняння

_______________________

                                                                                     (назва підприємства, район)

Роки

Х1

Х2

У

Х1У

Х2У

Х1Х2

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

Разом

Для визначення множинного коефіцієнта кореляції необхідно виконувати наступні розрахунки парних коефіцієнтів кореляції:

Необхідні розрахунки приводяться в таблиці 2.16.

Таблиця 2.16

Показники для розрахунку коефіцієнтів кореляції

Роки

Ланцюгові абсолютні прирости

Квадрати приростів

Добуток приростів

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

Разом

Визначити . Зробити відповідні висновки.

На базі аналізу рівня і ефективності інтенсифікації, динаміки та факторів ефективності використання землі в досліджуваному господарстві необхідно охарактеризувати основні напрямки підвищення інтенсивності землеробства в ньому. Також потрібно розкрити роль і значення прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур і за допомогою конкретних, виконаних на матеріалах досліджуваного господарства, економічних розрахунках показати їх вплив на підвищення економічної ефективності виробництва.

Земельні ресурси сільськогосподарських підприємств просторово обмежені, тому необхідно обгрунтувати за допомогою конкретних економічних розрахунків впровадження в досліджуваному господарстві системи заходів, які сприяли б ефективному використанню й охороні сільськогосподарських угідь. Це відповідні елементи або цілком система землеробства, науково обгрунтовані сівозміни, боротьба з бур`янами, шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур, з водною та вітровою ерозією грунтів. На базі даних наукових досліджень, досвіду передових господарств і на матеріалах досліджуваного господарства показати ефективність впровадження у ньому грунтозахисної системи землеробства, застосування перспективних сортів сільськогосподарських культур, органічних і мінеральних добрив, а також хімічних засобів захисту рослин.

Необхідно зупинитись на питаннях впровадження внутрішньогосподарського розрахунку й орендних взаємовідносин у рослинництві, а також прогресивних форм організації та оплати праці, спрямованих на своєчасне і високоякісне виконання технологічних операцій з виробництва рослинницької продукції. Необхідно обгрунтувати економічними розрахунками вигідність для господарства запропонованих заходів.

У висновках потрібно в стислій формі дати обгрунтовану відповідь на питання, які поставлені метою та завданнями теми досліджень, дати пропозиції щодо збільшення виробництва продукції на основі підвищення ефективності використання земельних ресурсів у досліджуваному господарстві.

Скласти список використаних джерел (не менш як 25-35 назв), який повинен включати Закони України і постанови Кабінету Міністрів про розвиток АПК, навчальну і спеціальну літературу, нормативні та статистичні матеріали.

Тема 2. Трудові ресурси сільського господарства та шляхи

підвищення їх використання

Вступ.

Розділ 1. Наукові основи необхідності ефективного використання трудових ресурсів.

1.1. Економічна суть і значення трудових ресурсів.

  1.   Показники наявності, рівня і ефективності використання трудових ресурсів та методика  їх визначення.

Розділ 2. Сучасний рівень забезпеченості трудовими ресурсами та їх використання.

2.1. Виробничо-економічна характеристика підприємства.

2.2. Трудові ресурси, їх склад і забезпеченість ними господарства.

2.3. Рівень використання трудових ресурсів у господарстві.

Розділ 3. Динаміка та фактори ефективності використання трудових ресурсів сільського господарства.

3.1. Динаміка чисельності працівників, зайнятих в сільському господарстві на 100 га сільськогосподарських угідь.

3.2. Кореляційний аналіз залежності  продуктивності праці від енергоозброєності   та фондоозброєності.

Розділ 4. Шляхи підвищення ефективності використання трудових ресурсів.

Висновки.

Додатки.

Список використаних джерел.

Розділ 3. Динаміка та фактори ефективності використання трудових ресурсів сільського господарства.

У – виробництво валової продукції сільського господарства на одного працівника, зайнятого в сільському господарстві, тис.грн.

Х1 – енергозабезпеченість, к.с. (відношення сумарної потужності енергоресурсів до середньорічної чисельності працюючих в сільському господарстві).

Х2 – фондоозброєність праці, тис.грн (відношення середньорічної вартості виробничих засобів сільськогосподарського призначення до середньорічної чисельності в сільському господарстві).

Методику виконання див. тема 1 (розділ 3).

Тема 3. Продуктивність праці в сільському господарстві

та шляхи її підвищення.

Вступ.

Розділ 1. Наукові основи продуктивності праці і основні напрями її підвищення у сільськогосподарському виробництві.

1.1. Економічна суть продуктивності праці і роль в підвищенні ефективності сільськогосподарського виробництва.

1.2. Показники продуктивності праці в сільському господарстві та методика їх

визначення.

Розділ 2. Аналіз сучасного рівня продуктивності праці досліджуваного господарства.

2.1. Виробничо-економічна характеристика підприємства.

2.2. Показники продуктивності праці.

2.3. Фактори продуктивності праці в сільськогосподарському виробництві.

Розділ 3. Динаміка та кореляційний аналіз продуктивності праці в сільському господарстві.

3.1. Динаміка виробництва валової продукції сільського господарства на одного працівника, зайнятого в сільському господарстві.

3.2. Кореляційний аналіз залежності  продуктивності праці від енергоозброєності та фондоозброєності.

Розділ 4. Шляхи підвищення продуктивності праці в сільськогосподарському підприємстві.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

3.2. Кореляційний аналіз залежності  продуктивності праці від енергоозброєності та фондоозброєності.

У – виробництво валової продукції сільського господарства на одного працівника, зайнятого в сільському господарстві, тис.грн.

Х1 – енергозабезпеченість, к.с. (відношення сумарної потужності енергоресурсів до середньорічної чисельності працюючих в сільському господарстві).

Х2 – фондоозброєність праці, тис.грн ( відношення середньорічної вартості основних виробничих засобів сільськогосподарського призначення до середньорічної чисельності працюючих  в сільському господарстві).

Методику виконання даної теми див. тема 1 (розділ 3).

Тема 4. Продуктивність праці в рослинництві

та шляхи її підвищення.

Вступ.

Розділ 1. Продуктивність праці - основний фактор зростання ефективності виробництва.

1.1. Суть та основні шляхи зростання продуктивності праці.

1.2. Показники продуктивності праці в сільському господарстві.

1.3. Показники продуктивності праці в рослинництві.

Розділ 2. Сучасний рівень продуктивності праці в рослинництві сільськогосподарського підприємства.

2.1. Виробничо-економічна характеристика підприємства.

2.2. Рівень та динаміка продуктивності праці.

2.3. Показники продуктивності праці.

Розділ 3. Динаміка та фактори продуктивності праці в рослинництві.

3.1. Динаміка виробництва валової продукції рослинництва на одного працівника, зайнятого в рослинництві.

3.2. Кореляційний аналіз залежності  продуктивності праці в рослинництві від енергоозброєності праці і рівня спеціалізації виробництва.

Розділ 4. Шляхи підвищення продуктивності праці в рослинництві.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

Розділ 1. На основі вивчення указів Президента, урядових постанов, джерел літератури необхідно розкрити поняття продуктивності праці та її роль в підвищенні ефективності сільськогосподарського виробництва. Тут же привести систему статистичних показників та методику їх розрахунку для характеристики продуктивності праці: прямі та обернені, повні і неповні, натуральні і вартісні, часткові в сільському господарстві в цілому та конкретно в галузі рослинництва.

У вступній частині 3 та 4 теми студент повинен обгрунтувати актуальність вивчення питання продуктивності праці в галузі, вказати об’єкт та період дослідження, сформулювати основні завдання, які повинні вирішуватись в роботі, вказати методи дослідження.

Розділ 2. При викладенні підрозділу 2.1 керуватися методичними рекомендаціями, викладеними в темі 1.

В наступних підрозілах вивчається сучасний рівень продуктивності праці в господарстві або в галузі рослинництва. З цією метою використовується система показників продуктивності праці, а один з основних – за  тривалий період часу (табл.2.1, 2.2, 2.3).  

Таблиця 2.1

Вихідні дані для розрахунку показників продуктивності праці

в господарстві або в рослинництві ______________________

                                                                                                                                       (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

200_р.

Вартість валової продукції в порівнянних цінах 2005 р., тис.грн.

Середньорічна чисельність робітників зайнятих  в сільськогосподарському виробництві продукції, чол.

Виручка(дохід) від реалізації продукції, тис.грн

Собівартість реалізованої продукції,тис.грн

Прямі витрати праці на виробництво продукції, тис.люд.-год.

При виконанні теми 4 в таблиці 2.1 необхідно включити дані для розрахунку натуральних показників продуктивності праці (прямі та обернені) за основними видами продукції, що виробляються в рослинництві.

Таблиця 2.2

Показники продуктивності праці в рослинництві в ______________________

                                                                                                                                                         (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

200_р.

Звітний рік у %

до базисного року

Виробництво валової продукції (в порівнянних цінах  2005р.), грн.:

  •  на 1 працівника
  •  на 1 люд.-год

Одержано прибутку, грн.:

  •  на 1 працівника
  •  на 1 люд.-год

Працемісткість виробництва, люд.-год.:

  •  зерна
  •  соняшнику
  •  ...................

Таблиця 2.3

Показники динаміки продуктивності праці в господарстві

або в рослинництві ____________________

                                                                                                     (назва підприємства, район)

Роки

Виробництво валової продукції на 1 працівника, грн.

Абсолютний приріст,грн.

Темп зростання,%

Темп приросту, %

Абсолютне значення 1% прирос-ту, грн.

Базис-ний

Ланцю- говий

Базис-ний

Ланцю-говий

Базис-ний

Ланцю-говий

За останні 7-10 років

Для визначення узагальнюючих показників динаміки, вивчення тенденції в динамічному ряду та вивчення факторів продуктивності праці керуватися методичними рекомендаціями, викладеними в темі 1.

3.2. Кореляційний аналіз залежності  продуктивності праці в рослинництві від енергоозброєності праці і рівня спеціалізації виробництва.

У – виробництво валової продукції рослинництва на одного працівника, зайнятого в рослинництві, тис.грн.

Х1 – енергозабезпеченість, к.с.

Х2 – питома вага виручки від реалізації продукції рослинництва в загальній виручці від  реалізації продукції сільського господарства, %

Методику виконання див. тема 1 (розділ 3).

Тема 5. Продуктивність праці в тваринництві та шляхи її підвищення.

Вступ.

Розділ 1. Продуктивність праці – основний фактор зростання ефективності виробництва.

1.1. Суть та основні шляхи зростання продуктивності праці.

  1.   Показники продуктивності праці в сільському господарстві.

Показники продуктивності праці в тваринництві.

Розділ 2. Сучасний рівень продуктивності праці в тваринництві в сільськогосподарському підприємстві.

2.1. Виробничо-економічна характеристика підприємства.

2.2. Рівень та динаміка продуктивності праці.

2.3. Фактори продуктивності праці та шляхи підвищення.

Розділ 3. Динаміка та кореляційний аналіз продуктивності праці в тваринництві.

3.1. Динаміка виробництва валової продукції тваринництва  на одного працівника, зайнятого в тваринництві.

3.2. Кореляційний аналіз залежності  продуктивності праці в тваринництві від енергоозброєності праці і рівня спеціалізації виробництва.

Розділ 4. Шляхи продуктивності праці в тваринництві.

Висновки

Список використаних джерел.

Додатки.

У вступній частині студент повинен обгрунтувати актуальність вивчення питання продуктивності праці в галузі, вказати об’єкт та період дослідження,сформулювати основні завдання,які повинні вирішуватись в роботі, вказати методи дослідження.

Розділ 1. На основі вивчення указів Президента, урядових постанов, джерел літератури необхідно розкрити поняття продуктивності праці та її роль в підвищенні ефективності сільськогосподарського виробництва. Тут же привести систему статистичних показників та методику їх розрахунку для характеристики продуктивності праці: прямі та обернені, повні і неповні, натуральні і вартісні, часткові в сільському господарстві в цілому та конкретно в галузі тваринництва.

Розділ 2. Дається коротка виробничо-економічна характеристика господарства (див. тему 1). Вивчається сучасний рівень продуктивності праці у галузі тваринництва. З цією метою використовується система показників продуктивності праці, а один з основних - за тривалий період часу (табл. 2.1 і 2.2).

Таблиця 2.1

Вихідні дані для розрахунку показників продуктивності праці в тваринництві

Показники

І період

2-3 роки

ІІ період

2-3 роки

ІІ період в%до І періоду

Вартість валової продукції тваринництва в порівнянних цінах 2005 р., тис.грн.

Середньорічна чисельність працівників, зайнятих в тваринництві, чол.

Виручка(дохід) від реалізації продукції, тис.грн

Собівартість реалізованої продукції, тис.грн

Кількість виробленої продукції, ц:

- молока

- приросту ВРХ

- приросту свиней

- …………

Затрати праці  на виробництво всієї продукції, тис. люд.-год

в т.ч.:

- молока

- приросту ВРХ

- приросту свиней

- …………

Таблиця 2.2

Показники продуктивності праці в тваринництві __________________

                                                                                                              (назва підприємства, район)

Показники

І період

ІІ період

ІІ період в% до І періоду

Виробництво валової продукції в порівнянних цінах 2005 р., грн.:

  •  на 1працівника;
  •  на 1 люд.-год.

Одержано прибутку, грн.:

  •  на1 працівника
  •  на 1 люд.-год.

Працемісткість виробництва, люд.-год:

  •  молока
  •  приросту великої рогатої худоби
  •  …….

Проаналізувати виробництво валової продукції тваринництва на одного працюючого, визначивши основні показники динаміки (див. тему 1, розділ 3)

Для визначення економії або перевитрат праці за рахунок зміни її продуктивності використати трудовий індекс:

В цьому розділі важливим є вивчення факторів, що впливають на зміну продуктивності праці (кількість виробленої продукції, фондоозброєність, енергоозброєність рівень механізації основних виробничих процесів в рослинництві і тваринництві).

На першому етапі доцільно встановити зміну продуктивності праці за рахунок кількості працюючих або витраченого часу і обсягу виробленої продукції. Для цього розрахувати вартісний індекс продуктивності праці,розклавши його на індекси фізичного обсягу продукції та індекс затрат праці:

.

Використати кореляційний метод аналізу для встановлення впливу основних факторів на зміну продуктивності праці. Розрахунки провести на ПЕОМ. Для цього використати інформацію за господарствами району, до якого відноситься дане підприємство за останній рік, або дані даного підприємства в динаміці за останні 7-10 років.

3.2 Кореляційний аналіз залежності  продуктивності праці в тваринництві від енергоозброєності праці і рівня спеціалізації, виробництва.

У – виробництво валової продукції тваринництва на одного працівника, зайнятого в тваринництві, тис.грн.

Х1– енергозабезпеченість, к.с.

Х2 – питома вага виручки від реалізації продукції тваринництва в загальної виручки від  реалізації продукції сільського господарства, %.

Методику виконання див. тема 1 (розділ 3).

Тема 6. Економічна ефективність використання машино-тракторного парку

та шляхи її підвищення.

Вступ

Розділ 1. Наукові основи використання машино-тракторного парку (МТП).

  1.  Суть ефективності використання МТП і шляхи її підвищення.

Показники ефективності використання МТП і методика їх визначення.

Розділ 2. Сучасний стан та ефективність використання машинно-тракторного парку.

2.1. Організаційно-економічна характеристика досліджуваного господарства.

2.2. Сучасний стан та рівень використання МТП.

2.3. Ефективність використання машино-тракторного парку.

2.4. Сучасні форми організації праці в механізованих бригадах.

Розділ 3. Динаміка наявності та використання тракторного парку.

3.1. Динаміка кількості фізичних (або умовних еталонних) тракторів.

3.2. Факторний аналіз середньорічного виробітку на один умовний еталонний трактор.

Розділ 4. Шляхи підвищення економічної ефективності використання машино-тракторного парку.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

3.1. Динаміка кількості фізичних (або умовних еталонних) тракторів.

За останні 5 років привести наявність тракторів в господарстві: фізичних або в перерахунку на умовні еталонні трактори, розрахували показники динаміки (табл. 3.1).

Таблиця 3.1

Показники динаміки кількості тракторів в _________________

                                                                                                                                   (назва підприємства, район)

Роки

Кількість тракторів, штук

Обсолютний приріст, шт.

Темп зростання, %

Темп приросту, %

Абсолютне значення

1% при- росту, шт.

Базис-ний

Ланцю-говий

Базис-ний

Ланцю-говий

Базис-ний

Ланцю-говий

2004

2005

2006

2007

2008

Результати розрахунку показників проаналізувати.

Далі доцільно визначити середні показники динаміки:

Середній рівень ряду:

Середній абсолютний приріст:

Середній темп зростання та приросту

;

3.2. Факторний аналіз середньорічного виробітку на один умовний еталонній трактор.

Аналіз провести за 2 останні роки (таблиця 3.2).

Таблиця 3.2

Показники для встановлення впливу факторів на середньорічний виробіток

Показники

200_р.

200_р.

Виконано всього робіт в перерахунку на умовні еталонні га.

Середньорічна кількість еталонних тракторів, штук

Відпрацьовано еталонними тракторами:

  •  машинно-днів
  •  машино-змін

Середньорічний виробіток на 1 умовний трактор, умовний еталон га

Відпрацьовано днів одним умовним трактором

Коефіцієнт змінності

Коефіцієнт викоритстаня МТП

Середньозмінний виробіток, умовних етал. га

За кожний рік показати взаємозв’язок.

Середньорічний     Відпрацьовано     Коефіцієнт          Середньозмінний

  виробіток на     =    одним трактором,   *     змінності      *         виробіток,

   1 умовний    днів        ум.ет.га

трактор, етал.га

Показники порівняти. Зробити висновки стосовно використання тракторів в господарстві.

Тема 7. Економічна ефективність використання основних виробничих фондів

та шляхи її підвищення в підприємстві

Вступ

Розділ 1. Роль та значення основних виробничих фондів для сільськогосподарського виробництва і показники їх використання.

  1.  Поняття, класифікація та значення основних фондів для сільськогосподарського виробництва.

1.2.   Показники стану, руху та економічної ефективності використання основних  фондів підприємства та їх визначення.

Розділ 2. Сучасний рівень та економічна ефективність використання основних виробничих фондів підприємства.

  1.  Виробничо-економічна характеристика підприємства.
    1.  Аналіз забезпеченості підприємства основними виробничими фондами та їх  структура.
    2.  Економічна ефективність використання основних виробничих фондів підприємства

Розділ 3. Динаміка та ефективність використання основних виробничих фондів в господарстві.

3.1. Динаміка середньорічної вартості основних виробничих фондів.

3.2. Факторний аналіз зміни виробництва валової продукції.

Розділ 4. Основні шляхи підвищення економічної ефективності використання основних виробничих фондів підприємства.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

Розділ 1. В даному розділі на основі вивчення літературних джерел розкривається поняття основних фондів, їх класифікація, склад і структура, фондоозброєність праці і фондозабезпеченість підприємства. Визначаються фізичний і моральний знос основних фондів, амортизація та принципи їх визначення. Розкриваються показники економічної ефективності використання основних фондів та методика їх розрахунку.

Розділ 2. Тут приводиться методика аналізу використання основних виробничих фондів, розглядається забезпеченість ними підприємства в середньому за останні роки (табл.2.1) та рівень забезпечення енергоресурсами (табл.2.2).                                                                      

Таблиця 2.1

Розмір та структура основних виробничих фондів в ________________________

                                                                                                                                                           (назва підприємства, район)

Найменування фондів

В середньому за рік

2 період до 1, %

1 період

2 період

200_ - 200_ рр.

200_ - 200_ рр.

тис.грн

%

тис.грн

%

Виробничі фонди с.г. призначення в т.ч.

  •  будівлі
  •  споруди
  •  машини і обладнання
  •  транспортні засоби
  •  інвентар та інструмент
  •  робоча худоба
  •  продуктивна худоба
  •  багаторічні насадження

Фонди рослинництва

Фонди тваринництва

Виробничі фонди не с.г. призначення

Невиробничі основні фонди

Всього

Таблиця 2.2

Рівень забезпечення підприємства основними фондами і                                   енергоресурсами в ________________________

                                                                                                  (назва підприємства, район)

Показники

В середньому за рік

2 період до 1, %

1 період

2 період

200_ - 200_ рр

200_ - 200_ рр

На 100 га с/г угідь

На 1 праців-ника

На 100 га с/г угідь

На 1 праців-ника

Виробничі фонди сільськогосподарського призначення, тис.грн.

Виробничі фонди не сільськогосподарського призначення, тис.грн.

Енергетичні потужності, к.с.

   

Стан і відтворення основних фондів аналізується за комплексом показників :

 Кз – коефіцієнт зносу – відношення суми зносу (З) до первинної вартості основних фондів (Ф):

Кз = З/Ф ∙ 100%;

Кзб - коефіцієнт придатності або збереження  – відношення залишкової вартості основних фондів до загальної первинної вартості:

Кзб = Ф – З  ·  100 %;

                                                                          Ф

Темп зростання – Тр – відношення вартості фондів на кінець періоду (Фк) до їх вартості на початок року (Фп)

                                                                         Фк

Тр =   Фп   ·  100 %;

Темп приросту – Тп – визначається за формулою

Тп = Фк – Фп   ·    100 %;

                                                                       Фп          

Коефіцієнт вибуття – Кв – відношення вартості основних фондів, що вибули (Фв) до їх вартості на початок року в процентах

Кв = Фв/Фп  ·  100%;

Коефіцієнт оновлення – Ко – відношення вартості основних фондів, які поступили (Фпос) до їх вартості на кінець року :

Ко = Фпос/Фк  ·  100%.

Таблиця 2.3

Показники відтворення основних фондів в ________________________

                                                                                                                                    (назва підприємства, район)

Показники

1 період

2 період

2 період до 1 (+,-)

200_-200_ рр

200_-200_ рр

Коефіцієнт зносу

Коефіцієнт придатності (збереження)

Темп зростання

Темп приросту

Коефіцієнт вибуття

Коефіцієнт оновлення

Потім визначаються показники економічної ефективності використання основних виробничих фондів.

Таблиця 2.4

Показники ефективності використання основних

виробничих фондів в __________________

                                                (назва підприємства, район)

Показники

В середньому

2 період до 1, %

1 період

2 період

200_ - 200_ рр

200_ - 200_ рр

Фондовіддача (за валовою продукцією), грн.

Фондоємкість, грн.

Прибуток на 1 грн. основних виробничих фондів, грн.

Строк окупності основних виробничих фондів, років.

   Розділ 3. Динаміка та ефективність використання основних виробничих фондів в господарстві.

3.1. Динаміка середньорічної вартості основних виробничих фондів.

Привести інформацію про середньорічну вартість фондів підприємства, використовуючи річну статистичну звітність за формою 11 – 03, за останні 5 – 7 років, розрахувати показники динаміки (таблиця 3.1).

Таблиця 3.1

Показники динаміки середньорічної вартості основних фондів в_________________

                                                                                                                                                                                       (назва підприємства, район)

Роки

Вартість основних фондів, тис.грн.

Абсолютний приріст, тис.грн.

Темп зростання, %

Темп приросту, %

Абсолютне значення

1% при- росту, тис.грн.

Базис-ний

Ланцю-говий

Базис-ний

Ланцю-говий

Базис-ний

Ланцю-говий

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

Разом

Визначити середні показники динаміки:середній рівень динамічного ряду, середній абсолютний приріст, середній темп зростання та приросту (дивись тему 1, розділ 3).

Результати проаналізувати.

3.2. Факторний аналіз зміни виробництва валової продукції.

Встановити зміну виробництва валової продукції сільського господарства за рахунок кількості фондів (екстенсивного фактору) та їх використання – фондовіддачі (інтенсивного фактору) за останні 2 роки.

Таблиця 3.2

Показники для встановлення зміни виробництва валової продукції

сільського господарства в ________________________

                                                                                                                     (назва підприємства, район)

Показники

Умовні позначення

200_ р.

200_ р.

Вартість валової продукції сільського господарства (в порівняних цінах 2005 р.) тис.грн.

ВП

Середньорічна вартість основних виробничих фондів с.г. призначення тис.грн.

q

Фондовіддача, грн./грн.

V

Зміна валової продукції всього: , в тому числі за рахунок:

  •  кількості (середньорічної вартості) фондів (q): ∆р=(q1-q0v0;
  •  використання фондів (фондовіддачі v): ∆v=(v1-v0q1.

Показати взаємозв’язок: ∆вп =∆q+∆v. Зробити висновки.

На основі проведеного аналізу використання основних виробничих фондів на підприємстві, використовуючи дані статистичної звітності з даної галузі результати роботи науково-дослідних установ, передовий вітчизняний і зарубіжний досвід, студент обгрунтовує шляхи підвищення ефективності використання основних виробничих фондів, супроводжуючи їх конкретними розрахунками.

Резерви росту ефективності використання основних виробничих фондів повинні обгрунтовуватися виходячи із конкретних умов підприємства.

При написанні вступу, другого розділу (п. 2.1), висновків і пропозицій та списку використаних джерел слід керуватися методичними вказівками, викладеними в темі 1.

Тема 8. Собівартість продукції сільського господарства

та шляхи її зниження

Вступ

Розділ 1.  Собівартість -  важливий фактор підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва.

1.1.Поняття та види собівартості продукції.

1.2. Показники собівартості продукції та завдання аналізу.

Розділ 2.  Сучасний рівень собівартості продукції в сільськогосподарському підприємстві.

2.1. Виробничо-економічна характеристика підприємства.

2.2. Рівень собівартості основних видів продукції рослинництва і тваринництва.

2.3.Фактори собівартості продукції сільського господарства.

2.4.Аналіз структури витрат виробництва продукції рослинництва і тваринництва.

Розділ 3. Індексний аналіз факторів виробничих витрат і собівартості продукції сільського господарства.

3.1. Індексний аналіз виробничих витрат в господарстві.

3.2. Індексний аналіз факторів собівартості.

Розділ 4. Шляхи зниження собівартості продукції та її вплив на рентабельність виробництва.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

У вступній частині необхідно обгрунтувати актуальність вивчення питання собівартості продукції, вказати об’єкт та період досліджень, сформулювати основні завдання, які повинні вирішуватись в роботі, вказати методи дослідження, а також обсяг роботи (кількість сторінок, таблиць, рисунків, додатків, використаних джерел).

Розділ 1. На основі вивчення Указів президента, урядових постанов, джерел літератури необхідно розкрити поняття витрат виробництва та собівартості продукції, привести систему статистичних показників та методику їх розрахунку для характеристики собівартості продукції, прийоми та методи аналізу. 

Тут необхідно привести основні принципи планування, обліку витрат на виробництво продукції та її калькулювання, керуючись положенням міністерства аграрної політики та уряду з цих питань, накресливши шляхи їх вдосконалення на основі сучасних вимог та можливостей конкретного господарства.

Розділ 2. Дається коротка виробничо-економічна характеристика  (див. тему 1).

Вивчається сучасний рівень собівартості продукції сільського господарства. Для цього порівнюються показники з попереднім роком, а показники поточного року – з планованим.

За два роки проводиться порівняльний аналіз виробничих витрат за даними статистичної форми  № 50 – сг в рослинництві і тваринництві (табл.2.1).

Таблиця 2.1

Склад і структура виробничих витрат в галузях сільгоспвиробництва

______________________

                                                                                              (назва підприємства, район)

Статті витрат

Базисний рік

Звітний рік

Звітний рік у %

до базисного року

Рослинництво

Тваринництво

Рослинництво

Тваринництво

тис.

грн.

%

тис. грн.

%

тис. грн.

%

тис. грн.

%

Рослин-

ництво

Тварин-

ництво

Витрати на оплату праці

Відрахування на соціальні заходи

Матеріальні витрати – всього

у тому числі:

- насіння та садівний матеріал

- добрива

- засоби захисту рослин і тварин

- корми

Роботи і послуги

Витрати на утримання основних засобів - всього

у тому числі:

пальне і мастильні матеріали

амортизація

Інші витрати

Разом витрат

100,0

100,0

100,0

100,0

Розділ 3. . Індексний аналіз факторів виробничих витрат і собівартості продукції сільського господарства.

3.1. Індексний аналіз виробничих витрат в господарстві.

Проаналізувати за два останні роки зміни витрат на виробництво продукції сільського господарства, встановити економію (перевитрати) коштів в результаті зміни собівартості (табл. 3.1).

Таблиця 3.1

Витрати на виробництво і собівартості продукції сільського

господарства в __________________

                                                                                              (назва підприємства, район)

Види продукції

200__р.

200__р.

Умовна собівар-тості продук-ції, тис.грн.

Кіль-кість, ц

Собівартість

Кіль-кість, ц

Собівартість

Всього, тис.грн.

1ц, грн.

Всього, тис.грн.

1ц, грн.

Ум. позн.

g0

g1

Зерно

Соняшник

Молоко

Яйця

Всього

Х

Х

Х

Х

Для аналізу використати індексний метод.

Індекс витрат :    

  

  

Показати взаємозв’язок індексів і приростів, зробити висновки.

  

3.2. Індексний аналіз факторів собівартості.

За основними видами продукції рослинництва і тваринництва аналізуються фактори собівартості продукції. Для цього необхідно взяти провідні галузі в рослинництві і тваринництві та встановити як змінилася собівартість за рахунок витрат коштів на гектар посіву (одну голову худоби) та урожайності (продуктивності), використавши індексний аналіз:

iz=i3· iy

На основі проведеного аналізу, визначаються основні шляхи зниження собівартості продукції та її вплив на рентабельність виробництва в рослинництві і тваринництві та в цілому в господарстві.

Запропоновані заходи щодо зниження собівартості виробництва продукції повинні бути економічно обгрунтовані, одержані на основі відповідних розрахунків з використанням різних прийомів та методів аналізу, включаючи кореляційний. В цьому разі інформація використовується за останній рік  в розрізі господарств району, де знаходиться господарство.

Висновки повинні відображати основні результати проведеного дослідження, пропозиції щодо зниження виробничих витрат та собівартості одиниці продукції, їх вплив на рентабельність виробництва.

Список використаних джерел (не менше 25) повинен включати  Закони України та постанови кабінету міністрів про розвиток АПК, навчальну і спеціальну літературу, статистичні щорічники.

Тема 9. Собівартість продукції рослинництва та шляхи її зниження

Вступ

Розділ 1. Собівартість – важливий фактор підвищення ефективності виробництва     продукції рослинництва.

1.1.Поняття та види собівартості продукції.

1.2. Показники собівартості продукції та завдання аналізу.

1.3  Основні принципи планування обліку та калькулювання продукції рослинництва.

Розділ 2. Сучасний рівень собівартості продукції рослинництва в господарстві.

2.1 Виробничо-економічна характеристика підприємства.       

2.2 Рівень собівартості основних видів продукції рослинництва.

2.3 Фактори собівартості продукції рослинництва.

2.4 Аналіз структури виробничих витрат в рослинництві за основними видами                  продукції (зерно, соняшник, овочі).

Розділ 3. Індексний аналіз факторів виробничих витрат і собівартості продукції рослинництва.

3.1. Індексний аналіз виробничих витрат в рослинництві.

3.2. Індексний аналіз факторів собівартості 1ц продукції.

Розділ 4. Шляхи зниження собівартості виробництва основних видів продукції рослинництва та її вплив на рентабельність виробництва

Висновки

Список використаних джерел

Додатки

При написанні вступної частини, підрозділу 2.1, висновків, списку використаних джерел та додатків, слід керуватися методичними вказівками, викладеними в темі 1.

Розділ 2. Вивчається рівень собівартості основних видів продукції рослинництва.

Для цього використовується і аналізується інформація за два останні роки. За поточний рік фактичні результати порівнюються з плановими (табл. 2.2)

Таблиця 2.1

Склад і структура виробничих витрат в тваринництві

__________________________

                                                                                     (назва підприємства, район)

Статті витрат

Базисний рік

Звітний рік

Звітний рік у %

до базисного

року

тис.

грн.

%

тис. грн.

%

Витрати на оплату праці

Відрахування на соціальні заходи

Матеріальні витрати – всього

у тому числі:

- насіння та садівний матеріал

- добрива

- засоби захисту рослин і тварин

- корми

Роботи і послуги

Витрати на утримання основних засобів - всього

у тому числі:

пальне і мастильні матеріали

амортизація

Інші витрати

Разом витрат

100,0

100,0

Таблиця 2.2

Собівартість виробництва 1ц продукції рослинництва в_____________, грн.

                                                                                                                                        (назва підприємства, район)

Види продукції

Базисний рік

Звітний рік

Звітний рік

у % до базисного

року

В середньому на одне господарство району

Зерно

Соняшник

Цукрові буряки

Овочі

Плоди

Виноград

Таблиця 2.3

Показники для визначення факторів собівартості в_____________________

                                                                                                                                         (назва підприємства, район)

Показники

Символи

Базисний

Звітний

Урожайність зернових,ц

Собівартість 1ц, зерна,грн.

Затрати коштів на 1га зернових, грн.

У

Z

YZ

   

За два роки, а останній рік в порівнянні з планом, вивчається склад та структура собівартості основної продукції рослинництва в господарстві (зерно, соняшник, овочі тощо) та робляться висновки по зменшенню витрат на основні статті (табл.2.4).Дана інформація  міститься у формі  №50-сг.

Таблиця 2.4

Склад та структура собівартості 1ц продукції рослинництва в_____________________

                                                                                                                                                    (назва підприємства, район)

                                                                                                                                                         Статті витрат

Зерно

Соняшник

Овочі

базисний

звітний

базисний

Звітний

базисний

звітний

грн.

%

грн.

%

грн.

%

грн.

%

грн.

%

грн.

%

Витрати на оплату праці

Відрахування на       соціальні заходи

Матеріальні затрати -всього

в тому числі :

насіння

добрива

………..

Розділ 3. Індексний аналіз факторів виробничих витрат і собівартості продукції рослинництва.

3.1. Індексний аналіз виробничих витрат в рослинництві.

Проаналізувати за два останні роки зміну виробничих витрат в рослинництві за рахунок кількості виробленої продукції та собівартості 1ц продукції. (табл.3.1).

Таблиця 3.1

Витрати на виробництво і собівартість 1ц продукції рослинництва

в _______________________

                                                                                 (назва підприємства, район)

Види продукції

200__р.

200__р.

Умовна собівар-тість продукції, тис.грн.

Кіль-кість, ц

Собівартість

Кіль-кість, ц

Собівартість

Всього, тис.грн.

1ц, грн.

Всього, тис.грн.

1ц,

грн.

Умовні позначення

Зерно

Соняшник

Овочі

Цукрові буряки

Всього

Х

Х

Х

Х

Розрахунок індексів та приростів див. тему 8 (розділ 3).

3.2. Індексний аналіз факторів собівартості 1ц продукції.

За основними видами продукції рослинництва визначити зміну собівартості 1ц продукції за рахунок факторів: затрати коштів на гектар посіву та урожайності (табл.3.2).

Таблиця 3.2

Показники для визначення зміни собівартості 1ц насіння соняшнику

за рахунок факторів ________________________

                                                                                                           (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

Собівартість 1ц насіння соняшнику, грн.

Урожайність соняшнику, ц

Затрати коштів на 1га посіву соняшника, грн.

,                    

       

        

Перевірка:  ,.

де Zo, Z1 - собівартість 1ц соняшнику, грн. в базисному і звітному році; Yo, Y1- урожайність соняшнику в базисному і звітному році, ц; YoZo , Y1Z1 - витрати коштів на гектар посіву соняшника в базисному і звітному році, грн./га

На основі проведеного аналізу вивчаються основні шляхи зниження собівартості продукції та її вплив на рентабельність виробництва в рослинництві. Для цього по кожному виду продукції встановити зміну прибутку, за рахунок собівартості реалізованої продукції:

,  

де z0 i z1- собівартість 1ц реалізованої продукції в базисному та звітному році, грн.;

g,-кількість реалізованої продукції в звітному році.

Запропоновані шляхи щодо зменшення виробничої собівартості продукції рослинництва, повинні бути економічно обгрунтовані, одержані на основі відповідних розрахунків з використанням різних методів аналізу, включаючи кореляційний. В цьому разі інформація використовується за останній рік в розрізі господарств району, де знаходиться господарство.

Тема  10. Собівартість продукції тваринництва та шляхи її зниження

Вступ

Розділ 1. Собівартість – важливий фактор підвищення ефективності виробництва продукції тваринництва.

1.1  Поняття та види собівартості продукції.

1.2  Показники собівартості продукції та завдання аналізу.

Розділ 2. Основні принципи планування, обліку та калькулювання продукції тваринництва.

2.1 Виробничо-економічна характеристика господарства.

2.2 Рівень собівартості основних видів продукції тваринництва.

2.3 Фактори собівартості продукції тваринництва.

2.4 Аналіз структури виробничих витрат в тваринництві за основними видами продукції (молоко, приріст ВРХ, яйця та ін.).

Розділ 3. Індексний аналіз факторів виробничих витрат і собівартості продукції тваринництва.

3.1. Індексний аналіз виробничих в тваринництві..

3.2. Індексний аналіз факторів собівартості 1ц продукції.

Розділ 4. Шляхи зниження собівартості виробництва продукції тваринництва та її вплив на рентабельність.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

При написанні вступу, підрозділу 2.1, висновків, списку використаних джерел та додатків слід керуватися методичними вказівками, викладеними в темі 1.

Розділ 2. Вивчається рівень собівартості основних видів продукції тваринництва, що виробляється в господарстві. Для цього використовується і аналізується інформація за два останні роки. За поточний рік фактичні показники бажано порівняти з плановими (табл.2.2)

Таблиця 2.1

Склад і структура виробничих витрат в тваринництві

__________________________

                                                                                 (назва підприємства, район)

Статті витрат

Базисний рік

Звітний рік

Звітний рік

у %

до базисного року

тис. грн.

%

тис. грн.

%

Витрати на оплату праці

Відрахування на соціальні заходи

Матеріальні витрати – всього

у тому числі:

- насіння та садівний матеріал

- добрива

- засоби захисту рослин і тварин

- корми

Роботи і послуги

Витрати на утримання основних засобів - всього

у тому числі:

пальне і мастильні матеріали

амортизація

Інші витрати

Разом витрат

100,0

100,0

Таблиця 2.2

Собівартість виробництва 1 ц продукції тваринництва в __________________, грн.

                                                                                                                                                 (назва підприємства, район)

Види продукції

Базисний рік

Звітний рік

Звітний рік

у % до базисного

року

В середньому на одне господарство району

Молоко

Приріст великої рогатої худоби

Приріст свиней

Вовна

Яйця

Аналізуються  фактори собівартості продукції тваринництва. Для цього використовується  індексний метод (див. тему 8).  Необхідна інформація заноситься в таблицю 2.3

Таблиця 2.3

Показники для вивчення факторів собівартості в _________________

                                                                                                                                                                  ( назва підприємства, район)

Показники

Символи

Базисний рік

Звітний рік

Удій молока на 1 корову, кг

Собівартість 1 ц молока, грн.

Затрати коштів на 1 корову, грн.

Одержано приросту ВРХ (свиней) на 1 середньорічну голову, кг

Собівартість 1 ц приросту ВРХ (свиней), грн.

Затрати коштів на 1 голову, грн.

Y

z

yz

y

z

yz

За два роки, а останній рік бажано в порівнянні з планом, розрахувати та проаналізувати склад та структуру собівартості продукції тваринництва, що виробляється в господарстві (табл.2.4).

Таблиця 2.4

Склад та структура собівартості 1 ц продукції тваринництва в _________________

                                                                                                                                                            (назва підприємства, район)

Статті витрат

Молоко

Приріст ВРХ

Вовна

Базисний рік

Звітний

рік

Базисний рік

Звітний

рік

Базисний рік

Звітний

рік

грн.

%

грн.

%

грн.

%

грн.

%

грн.

%

грн.

%

Разом витрат

100

100

100

100

100

100

Розділ 3. Індексний аналіз факторів виробничих витрат і собівартості продукції тваринництва.

3.1. Індексний аналіз виробничих витрат в тваринництві..

За останніх два роки проаналізувати зміну виробничих витрат в тваринництві за рахунок кількості виробленої продукції та собівартості 1ц продукції. (табл.3.1).

Таблиця 3.1

Витрати на виробництво і собівартість 1ц продукції тваринництва

в __________________

                                                                                           (назва підприємства, район)

Види продукції

200__р.

200__р.

Умовна собівар-тість продук-ції, тис.грн.

Кіль-кість, ц

Собівартість

Кіль-кість, ц

Собівартість

Всього, тис.грн.

1ц, грн.

Всього, тис.грн.

1ц, грн.

Умовні позначення

Продукція вирощуван-ня худоби та птиці, ц:

ВРХ

Свині  

Вівці і птиця

Молоко

Вовна

Яйця

Всьго

Х

Х

Х

Х

Методику розрахунку індексів та приростів див. тему 8 (розділ 3).

3.2. Індексний аналіз факторів собівартості 1ц продукції.

За основними видами продукції тваринництва визначити зміну собівартості 1ц продукції за рахунок факторів: затрати коштів на 1 голову та продуктивності тварин та птиці. (табл.3.2).

Таблиця 3.2

Показники для визначення зміни собівартості 1ц молока за рахунок факторів

в ______________________

                                                                                     (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

Удій  на 1 корову, кг.

Собівартість 1ц молока, грн.

Затрати коштів на 1 корову, грн.

       

        

       

Перевірка взаємозв’язку індексів та їх приростів: ,  ,

де Zo, Z1 - собівартість 1ц молока, грн. в базисному і звітному році; Yo,Y1- удій на 1 корову відповідно в базисному і звітному році, ц. (кг); YoZo, Y1Z1 - витрати коштів на 1 корову, грн.

На основі проведеного аналізу визначаються основні шляхи зниження собівартості продукції та її вплив на рентабельність виробництва в тваринництві. Для цього по кожному виду продукції встановити зміну прибутку за рахунок собівартості реалізованої продукції (див. тему 8).

Запропоновані шляхи щодо зменшення виробничої собівартості та підвищення рентабельності галузі повинні бути економічно обгрунтовані, одержані на основі відповідних розрахунків з використанням різних методів аналізу.

Тема 11. Ціни та рентабельність виробництва сільськогосподарської

продукції в умовах ринкових відносин

Вступ

Розділ 1. Наукові основи ціноутворення та рентабельність виробництва сільськогосподарської продукції.

1.1 Суть цін на сільськогосподарську продукцію в умовах ринкової економіки та їх система в агропромисловому виробництві.

1.2  Рентабельність сільськогосподарського виробництва і визначення її рівня.

Розділ 2. Рівень виробництва сільськогосподарської продукції та його рентабельність.

2.1. Організаційно-економічна характеристика господарства.

2.2. Динаміка виробництва валової та товарної продукції, грошових надходжень і прибутку.

2.3. Ціни та їх вплив на розмір грошових надходжень і прибутку.

2.4. Рентабельність виробництва сільськогосподарської продукції.

Розділ 3. Статистичний аналіз результатів реалізації продукції сільського господарства.

3.1.Динаміка ціни реалізації 1ц зерна і молока.

3.2. Аналіз факторів прибутку від реалізації зерна і молока.

Розділ 4. Шляхи підвищення рентабельності виробництва сільськогосподарської продукції.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

У вступі коротко визначити значення і зміни у процесі ціноутворення в умовах ринкової економіки, їх вплив на результати господарської діяльності сільськогосподарських підприємств. Показати роль цін і проблеми у формуванні рентабельності сільськогосподарського виробництва. Висвітлити мету та завдання курсового проекту, визначити об`єкт дослідження.

У першому підрозділі першого розділу на основі вивчення літературних джерел розкрити поняття ціни, її економічне значення в умовах ринкових взаємовідносин, систему цін в сільському господарстві.

У другому підрозділі першого розділу необхідно розкрити суть рентабельності як економічної категорії та визначити її місце в системі показників економічної ефективності сільськогосподарського виробництва. Розглянути основні методи визначення показників рентабельності.

 Перший підрозділ другого розділу повинен включати організаційно – економічну характеристику досліджуваного господарства, приклад якої наведено у рекомендаціях щодо виконання першої теми з тематики курсових проектів (підрозділ 2.1).

 У другому підрозділі другого розділу необхідно, користуючись даними річних звітів, проаналізувати за останні 4 роки динаміку виробництва основних видів валової та товарної продукції, грошових надходжень і прибутку, визначити темпи їх зростання або зниження.

Таблиця 2.1

Динаміка виробництва основних видів валової та товарної продукції в ______________________

                                                                               (назва підприємства, район)

Види продукції

Обсяги виробництва, ц

200_р у % до 200_р

Обсяги реалізації, ц

200_р у % до 200_р

Рівень товарності, %

200_р у % до 200_р

200_р.

200_р.

200_р

200_р

200_р

200_р

200_р

200_р

200_р

Зерно та

зернобо бові

Соняшник

Цукрові буряки

Овочі

Молоко

Жива маса ВРХ

М'ясо птиці

Яйця

Вовна

Таблиця 2.2

Динаміка грошової виручки (доходу) і прибуткувід реалізації основних видів продукції ______________________

 (назва підприємства, район)

Види продукції

Виручка (дохід) від реалізації, тис.грн

200_ у % до 200_р

Прибуток (збиток), тис.грн

200_ р.у % до 200_р.

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.

Зернові

Соняшник

Цукрові буряки

Овочі

Молоко

Жива маса ВРХ

Жива маса свиней

М'ясо птиці

Яйця

Вовна

Доцільно динаміку прибутку і горовшових надходжень від реалізаці відобразити графічно у вигляді секторної або стовпчивої діаграм.

Зміст третього підрозділу другого розділу повинен складатися з аналізу динаміки фактичних цін реалізації основних видів сільськогосподарської продукції, розгляду змін їх рівня та факторів, що на них вплинули. При цьому слід порівняти фактичні ціни реалізації з біржовими та закупівельними цінами щодо державного та регіонального замовлення, діючими у Миколаївській області.

Таблиця 3.1

Рівні цін основних видів продукції сільськогосподарського виробництва в ______________________

                                                                               (назва підприємства, район)

Види продукції

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.  у % до

200_р.

200_р.

Зернові

Соняшник

Цукрові буряки

Овочі

Молоко

Жива маса ВРХ

Жива маса свиней

М'ясо птиці

Яйця

Вовна

Далі  необхідно показати вплив рівня і обсягу товарної продукції на розмір грошових надходжень і прибутку за допомогою метода ланцюгових підстановок. Аналіз слід провести по двох основних видах продукції господарства ( наприклад, зерно і молоко).

Таблиця 3.2

Вихідні дані для аналізу

Показники

200_р.

200_р.

Валове виробництво сільськогосподарської продукції, т

Коефіцієнт товарності /КТ/

Середня ціна реалізації 1 т сільськогосподарської продукції  /СЦР/, грн.

Грошова виручка від реалізації сільськогосподарської продукції  /ГВРМ/, тис. грн. /результативний показник/

Визначимо вплив кожного фактора на зміну результативного показника у звітному році проти базисного (3.3).

Таблиця 3.3

Визначення впливу факторів (показників) на зміну грошової виручки від

реалізації продукції в ______________________

                                                                                                                    (назва підприємства, район)

Підстановка

Валове

виробництво сільгосп- продукції, т

Коефіцієнт товарності

Середня ціна реалі-

зації 1 т сільгосппро-дукці, грн.

Грошова

виручка від реалізації сільгосп-продукції, тис.грн.

Відхилення від попереднього розрах-

унку, тис. грн

(+), (-)

Причини

відхилення

Всі показники базисного року

1-а підстановка:

перший показник звітного року, другий та третій –

базисного

2-а підстановка:

перший та другий показники – звітного року, третій – базисного

3-я підстановка:

всі показники звітного року

    Разом                 

    Х

    Х

       Х

    Х

-

У четвертому підрозділі другого розділу слід детально проаналізувати за останні 3 роки динаміку рентабельності виробництва окремих видів продукції, галузей рослинництва і тваринництва та господарства в цілому ( табл. 4.1). Визначити залежність рівня і норми рентабельності від ціни реалізації та собівартості продукції.

Таблиця 4.1

Рентабельність виробництва окремих видів продукції, галузей та господарства в цілому в ________________________

                                                                               (назва підприємства, район)

Показники

Роки

200_р. у % до 200_р.

200_

200_

200_

Зерно

Соняшник

Овочі

Плоди

Разом по рослинництву

Молоко

Приріст ВРХ

Приріст свиней

Приріст птиці

Яйця

Разом по тваринництву

В цілому по підприємству

Перший підрозділ третього розділу присвячений розгляду основних напрямків вдосконалення форм виробництва та каналів реалізації продукції сільського господарства як у вигляді сировини, так і продуктів її переробки. При цьому слід враховувати можливості змін форм власності і господарювання, технології виробництва і реалізації, використовуючи досвід передових господарств району.

Пам`ятаючи, що рентабельність виробництва значною мірою залежить від собівартості продукції, у другому підрозділі третього розділу необхідно проаналізувати динаміку останньої і її вплив на рентабельність, виявити резерви і шляхи зниження собівартості продукції, для чого розглянути її структуру, взаємозалежність з продуктивністю праці, матеріаломісткістю продукції та іншими факторами.

В умовах ринкової економіки систематичне поліпшення якості продукції є основою її високої конкурентоспроможності. Тому у третьому підрозділі третього розділу доцільно провести аналіз впливу якості продукції на фактичні реалізаційні ціни; визначити питому вагу додаткових грошових надходжень та прибутку, одержаних за рахунок підвищення якості продукції, та вплив останньої на загальну ефективність виробництва. Для аналізу слід широко використовувати показники передових господарств Миколаївщини та досліджуваного району.

Розділ 3. Статистичний аналіз результатів реалізації продукції сільського господарства.

3.1. Динаміка ціни реалізації 1ц зерна і молока.

За останні 5 років проаналізувати зміну цін реалізації на зерно і молоко. Для цього розрахувати узагальнюючі показники динаміки:

  •  cередній рівень ряду
  •  cередній абсолютний приріст
  •  cередній темп зростання та приросту (дивись тему 1, розділ 3).

3.2. Аналіз факторів прибутку від реалізації зерна і молока.

Необхідну інформацію для аналізу прибутку виписати з форми №50-СГ (табл. 3.4)

Таблиця 3.4

Показники для визначення зміни прибутку в ____________________

                                                                                                                             (назва підприємства, район)

Види продукції

Кількість реалізованої продукції, ц

Виробнича собівартість реалізованої продукції, тис.грн.

Доход (виручено) від реалізації, тис.грн.

базисний

Звітний

базисний

звітний

базисний

звітний

Умовні позначення

Зерно

Молоко

За два останні роки проаналізувати зміну прибутку (табл. 3.2).

Таблиця 3.5

Зміна прибутку за окремими видами продукції в ________________________

                                                                                                                                                                         (назва підприємства, район)

Показники

Умовні позначення і порядок розрахунку

Зерно

Молоко

Прибуток (збиток) від реалізації, тис.грн.

  •  базисний
  •  звітний

Собівартість 1ц продукції, грн.

  •  базисний
  •  звітний

Ціна реалізації 1ц, грн

  •  базисний
  •  звітний

Відхилення прибутку, тис.грн.

В тому числі за рахунок:

  •  кількості продукції
  •  собівартості
  •  ціни реалізації

Перевірити правильність розрахунків:

Зробити висновки.

У висновках необхідно на базі конкретних економічних розрахунків, виконаних у третьому розділі, викласти невикористанні резерви щодо підвищення фактичних цін реалізації та зниження собівартості і підвищення на цій основі рентабельності виробництва.

 

Тема 12. Економічна ефективність рослинницьких галузей

та шляхи її підвищення

Вступ

Розділ 1. Огляд літературних джерел або теоретичні основи ефективності  сільськогосподарського виробництва.

1.1.Поняття та суть ефективності сільськогосподарського виробництва

1.2.Система показників ефективності сільськогосподарського виробництва

Розділ 2. Економічна ефективність рослинницьких галузей.

2.1.Виробничо-економічна характеристика господарства.

2.2 Місце рослинництва в економіці господарства.

2.3 Динаміка та структура витрат в рослинництві.

2.4 Продуктивність праці при виробництві продукції рослинництва.

2.5. Економічна ефективність виробництва і реалізації; рентабельність виробництва продукції.

Розділ 3. Динаміка виробництва продукції та фактори ефективності галузі рослинництва.

3.1. Динаміка валової продукції рослинництва на 100га с.г. угідь.

3.2. Кореляційний аналіз залежності виробництва валової продукції рослинництва від енерго- та фондозабезпеченості.

Розділ 4. Основні шляхи підвищення  економічної ефективності виробництва продукції рослинництва.

Висновки

Список використаних джерел.

Додатки.

При написанні вступу, підрозділу 2.1, висновків,  переліку  використаних джерел і додатків необхідно керуватись методичними вказівками, викладеними в темі 1.

Розділ 1. На основі вивчення указів Президента,урядових постанов , джерел літератури, необхідно розкрити поняття та суть економічної ефективності виробництва, привести  систему статистичних показників та методику їх розрахунків в сільському господарстві в цілому та конкретно в галузі, що вивчається. Тут же обгрунтовується необхідність підвищення ефективності виробництва продукції рослинництва.

Розділ 2. Дається коротка характеристика господарства.

Виявляються шляхи кращого використання землі за рахунок впровадження досягнень НТП та досвіду кращих господарств. При написанні цього розділу слід користуватися методичними вказівками викладеними в темі 1.

Таблиця 2.1

Динаміка урожайності посівних площ і валового збору зернових в ______________________

                                                                             (назва підприємства, район)

Культури

Посівна площа, га

Урожайність ц з 1га

Валовий збір, ц

баз.рік

По

звіт.рік

П1

баз.рік

Уо

звіт.рік

У1

баз.рік

УоПо

звіт.рік

У1П1

умовний рік

УоП1

Пшениця озима

Ячмінь ярий

Кукурудза

…………..

інші

Разом

Iв.з.= Σ У1П1/ ΣУоПо ;  ∆в.з.= Σ У1П1ΣУоПо,

де  Уо,У1 – урожайність відповідно базисного і звітного років, ц з 1 га

По, П1 – посівні площі в цих же роках, га

Iур.= Σ У1П1/ ΣУоП1 ;   ∆ур.= Σ У1П1 – ΣУоП1

Iпп= Σ П1/ ΣПо  ;   ∆п.п.=( ΣП1 – ΣПо ) ўо

Iстр п.п.= Σ УоП1/ ўоΣП1 ;   ∆стр п.п.= Σ УоП1 – ўоΣП1

Охарактеризувати зміну урожайності за рахунок основних факторів : внесення добрив, витрат праці на 1 га посіву тощо. Для цього інформацію по господарству привести за 8–10 років. Якщо ж це зробити неможливо, то взяти дані в розмірі господарств району, до якого належить об'єкт дослідження. Для цієї мети використати кореляційний аналіз.

Для розв'язання даної задачі бажано використати ПЕОМ.

При висвітленні питання продуктивності праці, визначити фактори, від яких вона залежить. Для цього використати індексний метод (див. тему 5.)

Собівартість продукції в останні роки дуже змінюється. А тому для аналізу використати дані за останні два роки і фактичні показники звітного року порівняти з плановими.

Для цього встановити зміну собівартості 1 ц продукції за період, в тому числі за рахунок факторів – урожайності та затрат коштів на 1 га посіву.

iz= Z1/Zo    ∆z= Z1- Zo

Зміна собівартості за рахунок урожайності :

iу= ZоУо/У1 : ZоУо/Уо ; ∆у= Zумов.- Zo

Зміна собівартості за рахунок затрат коштів на 1 га посіву :

iз= Z1У11 : ZоУо/У1 ; ∆у= Z1- Zумов. , де

Zо, Z1 – собівартість 1 ц продукції, грн.;

Уо, У1 – урожайність, ц з 1 га;

ZоУо, Z1У1 – затраті на 1 га посіву, грн.

Далі проаналізувати структуру собівартості 1 ц продукції у відповідності з прийнятою номенклатурою статей затрат. Результати оформити в таблиці 2.2. та графічно у вигляді секторної діаграми.

Таблиця 2.2

Склад та структура собівартості 1 ц ______________________

                                                                                                                                                 (назва підприємства, район)

Статті затрат

Базисний рік

Звітний рік

Відхилення (+,-)

грн.

%

грн.

%

грн.

в.п.

Витрати на оплату праці

Відрахування на соціальні заходи

Матеріальні витрати – всього

у тому числі

- насіння та садівний матеріал

- добрива

- засоби захисту рослин

Роботи і послуги

Витрати на утримання основних засобів – всього

утому числі

паливо-мастильні матеріали

амортизація

Інші витрати

Разом витрат

100,0

100,0

Х

Зробити відповідні висновки.

Поскільки прибуток - основний показник, від якого залежить рівень рентабельності продукції, показати зміну прибутку в звітному році в порівнянні з попереднім за рахунок факторів: кількості реалізованої продукції в натурі, ціни реалізації та собівартості реалізованої продукції.

Розділ 3. Динаміка виробництва продукції та фактори ефективності галузі рослинництва.

3.1. Динаміка валової продукції рослинництва на 100га сільгоспугідь.( див. Тема 1)

3.2. Кореляційний аналіз залежності виробництва валової продукції рослинництва від енерго- та фондозабезпеченості.

Методику викладення  див. тема 1 (розділ 3).

На основі досягнень науки та практики з даного питання, конкретних результатів досліджень необхідно запропонувати основні шляхи підвищення ефективності виробництва продукції, визначити основні показники на ближчу та віддалену перспективу. Запропоновані заходи необхідно економічно обгрунтувати відповідними розрахунками на основі проведеного аналізу стану галузі, використовуючи різні методи аналізу.

Тема 13. Економічна ефективність виробництва зерна

та шляхи її підвищення.

Вступ.

Розділ 1. Підвищення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва основа стабілізації економіки аграрних підприємств.

  1.  Основні напрямки підвищення економічної ефективності зерновиробництва.

Показники економічної ефективності зерновиробництва і методика їх

визначення.

Розділ 2.  Рівень і ефективність виробництва зерна.

2.1.  Виробничо – економічна характеристика господарства.

2.2.  Місце зерновиробництва у економіці господарства, динаміка виробництва і продажу, показники врожайності і якості продукції, продуктивність праці.

2.3. Динаміка і структура собівартості зерна, причини її зміни.

2.4 Економічна ефективність виробництва і реалізації зерна, причини її зміни.

Розділ 3. Динаміка та фактори виробництва зерна та врожайності.

3.1. Індексний аналіз валового збору зернових і зернобобових культур

3.2. Кореляційний аналіз факторів врожайності зернових.

Розділ 4. Шляхи підвищення економічної ефективності виробництва зерна.

Висновки

Список використаних джерел.

Додатки.

У вступі необхідно коротко розглянути значення зерна як сировини для виробництва продуктів харчування і джерело кормів для тваринництва, вплив зерновиробництва на економіку України та окремих господарств. Обгрунтувати актуальність даної теми, виходячи з гостроти питань і проблем у зерновиробництві на Миколаївщині. Вказати на об'єкт дослідження, висвітлити ціль і завдання курсового проекту,  методи наукового дослідження та джерела матеріалів, які будуть використані при його виконанні.  

Необхідно викласти огляд літературних джерел з питань ефективності зерновиробництва та напрямків її підвищення, враховуючи ситуацію у зерновому господарстві досліджуваного аграрного підприємства, навести систему натуральних та вартісних показників економічної ефективності виробництва зерна і методику їх визначення.

При написанні підрозділу2.1 слід керуватись методичними вказівками, викладеними у темі 1 (підрозділ 2.1).

Визначити вплив зерновиробництва на економіку господарства (табл. 2.1).

Таблиця 2.1

Питома вага зернових у сільськогосподарському виробництві в ______________________

                                                                                                                                                                            (назва підприємства, район)

Показники

Разом у досліджуваному господарстві

В тому числі зерновиробництво

200_

р.

200_

р.

200_ р.

200_ р.

200_ р.

200_ р.

факт

дані

пи-тома вага у %

факт

дані

пи-тома вага у %

факт

дані

пи-тома вага у %

Площа посіву, га

Валова продукція у порівняних цінах 2005 р., тис. грн.

Грошова виручка (дохід) від реа-лізації продукції, тис. грн.

Виробничі витрати, тис. грн.

Витрати праці, тис. люд.-год.

Валовий дохід, тис. грн.

Прибуток (+),збиток (-), тис. грн.

Також доцільно розглянути динаміку і структуру посівних площ зернових культур  у досліджуваному господарстві (табл. 2.2).

Таблиця 2.2

Динаміка і структура посівних площ зернових культур в ___________________

                                                                                                                                            (назва підприємства, район)

Культури

200_ рік

200_ рік

200_ рік

В середньому за  три роки

га

%

га

%

га

%

га

%

Озимі зернові

з них :

а) озима пшениця

б) озимий ячмінь

в) озиме жито

Ярі зернові  

з них :

а) ярий ячмінь

б) овес

в) гречка

г) ....

Зернобобові

з них :

а) горох

б) соя

г) ....

Кукурудза на зерно

Разом зернових і зернобобових культур

100,0

100,0

100,0

100,0

Ефективність зерновиробництва в значній мірі залежить від фактично досягнутої врожайності зернових культур (табл. 2.3).  

                                                                                                                           

Таблиця 2.3

Динаміка урожайності зернових культур, ц/га в ______________________

                                                                                                                                   (назва підприємства, район)

Культури

200_ рік

200_ рік

200_ рік

В середньому по господарству за  3 роки

В середньому по господарствах району в звітному році

Озима пшениця

Озимий ячмінь

Озиме жито

Ярий ячмінь

Овес

Кукурудза на           зерно

Горох

Вика

Соя

Гречка

Просо

Інші культури

Необхідно розглянути динаміку валових зборів і обсягів продажу зерна в цілому та по основних зернових культурах, а також рівень товарності зерновиробництва (табл. 2.4).

Таблиця 2.4

Динаміка виробництва та продажу зерна в_____________________

                                                                                                                            (назва підприємства, район)

 

Показники

200_ рік

200_ рік

200_ рік

В середньому за 3 роки

200_р у % до 200_р

Площа посіву зернових - всього, га

Урожайність зернових, ц/га

Валовий збір зерна – всього, тонн

в тому числі:

озима пшениця

озимий ячмінь

озиме жито

ярий ячмінь

овес

гречка

горох

кукурудза на зерно

Продано зерна з урахуванням

переробки, всього тонн

В тому числі:

озима пшениця

ячмінь

овес

Рівень товарності зернових, %

За даними таблиці 2.4 потрібно встановити залежність між питомою вагою у валових зборах зернових (окремих культур) і їх посівними площами. Розширення посівних площ під найбільш урожайними культурами сприяє збільшенню валових зборів зерна без додаткових витрат.

Необхідно також розглянути рівень продуктивності праці у зерновиробництві досліджуваного господарства (табл. 2.5).

Таблиця 2.5

Динаміка продуктивності праці урослинництві в ___________________________

                                                                                                                                  (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

200_р. у % до 200_ р.

Затрати праці на 1 ц зерна, люд.-год.

В розрахунку на 1 робітника, зайнятого в рослинництві, отримано:

зерна, тонн;

валової продукції в порівнянних цінах 2005 р., тис.грн.;

валового доходу, тис.грн.;

прибутку (+), збитку (-),тис.грн.

Тут же необхідно розглянути склад та структуру собівартості одного центнера зерна у динаміці за останні два роки, проаналізувати за рахунок яких статей вона змінюється і чому (таблиця 2.6).

Таблиця 2.6

Розмір та структура витрат на виробництво 1ц зерна в __________________________

                                                                                                                                         (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

грн.

%

грн.

%

Витрати на оплату праці з соціальними нара-хуваннями

Насіння

Добрива

Хімічні засоби захисту рослин

Роботи і послуги

Витрати на утримання основних засобів-всього

в т.ч. паливо-мастильні матеріали

  •  запасні частини
  •  амортизація основних засобів

Інші витрати

Всього витрат

100,0

100,0

У підрозділі 2.4 аналізують економічну ефективність виробництва зерна у досліджуваному господарстві, використовуючи систему натуральних та вартісних показників, яка була обгрунтована в першому розділі (табл. 2.7).

Таблиця 2.7

Економічна ефективність виробництва зерна в ____________________________

                                                                                                                                  (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

200_р. у % 200_р.

Урожайність, ц/га

Затрати праці на 1 ц зерна, люд.-год

Собівартість 1ц, грн.:

виробнича;

реалізованої продукції

Ціна реалізації 1ц, грн.

Прибуток (+), збиток (-), грн.:

на 1ц зерна;

на 1га посіву зернових культур

на 1грн. виробничих витрат

Рівень рентабельності (збитковості), %

Доцільно порівняти показники економічної ефективності виробництва продукції із середньорайонними даними звітного року.

Розділ 3. Динаміка та фактори виробництва зерна та врожайності.

3.1. Індексний аналіз валового збору зернових і зернобобових культур

За останні 2 роки із форми №29-сг виписати інформацію про посівні площі, валовий збір та урожайність в розрізі культур (табл. 3.1).

Таблиця 3.1

Показники індексного аналізу валового збору в ________________________

                                                                                                                                                (назва підприємства, район)

Культури

Площа посіву, га

Урожайність, ц

Валовий збір, ц

200__р.

200__р.

200__р.

200__р.

200__р.

200__р.

Умовний

Умовні позначення

По

П1

Уо

У1

УоПо

У1П1

УоП1

Озима пшениця

Озимий ячмінь

Ярий ячмінь

Овес

Кукурудза

Гречка

Всього

Розрахувати індекси та прирости:

Індекс валового збору    

Індекс урожайності     

Індекс посівних площ     

Індекс структури посівних площ   

  

3.2. Кореляційний аналіз факторів врожайності зернових.

Використати множинну кореляцію. Для цього розв’язати рівняння:

,

де У – врожайність зернових, ц/га;

 Х1 – кількість внесених органічних добрив на 1га, тонн;

 Х2 -  кількість внесених мінеральних добрив на 1 га (в ц або кг);

Визначити множинний коефіцієнт кореляції (R) і детермінації ()

Порядок находження параметрів рівняння, визначення R і  див. тема 1 (розділ 3).

Посилаючись на матеріали дослідження, які містяться в попередніх розділах курсового проекту, і на підставі конкретних і реальних розрахунків необхідно вказати резерви та шляхи збільшення валових зборів і підвищення якості зерна за рахунок інтенсифікації зерновиробництва у досліджуваному господарстві. Це можливо зробити, наприклад, за рахунок підбору більш сприятливих попередників, використання чорних парів, впровадження найбільш урожайних сортів, оптимального співвідношення посівних площ більш урожайних зернових культур, якісної підготовки грунту, оптимальних строків і норм висіву високоякісним насінням, внесення добрив, використання хімічних засобів захисту рослин від шкідників, хвороб та бур’янів, своєчасного і якісного збирання врожаю (табл. 4.1, 4.2, 4.3).

Таблиця 4.1

Економічна ефективність впровадження нового сорту (гібриду) _____________________________________

(назва сільськогосподарської культури)

Показники

Районований сорт

у звітному році

Новий сорт (гібрид) в плановому  році

Урожайність , ц / га

Прибавка урожайності порівняно з районованим

сортом, ц / га

Виробничі витрати на 1 га, всього, грн. 

в тому числі додаткові витрати повя’зані з новим сортом ( гібридом) (різниця у вартості купленого насіння і насіння власного виробництва + витрати на їх транспортування), грн.

Собівартість реалізації 1 ц, грн.

Затрати праці на 1 га посіву, люд. – год.

Затрати праці на 1 ц, люд. – год.

Ціна реалізації 1 ц, грн.

Грошова виручка від реалізації продукції в розрахунку на 1 га посіву, грн.

Прибуток від реалізації продукції, грн., в розрахунку на:

  •  1 ц продукції
  •  1 га посівної площі

Додатковий прибуток на 1 га посіву, грн.

Рівень рентабельності, %

Норма рентабельності додаткових витрат, % ((додатковий прибуток на 1 га посіву/додаткові витрати на 1 га)*100%)

х

х

х

х

Таблиця 4.2

Економічна ефективність використання мінеральних добрив _____________________________________

(назва сільськогосподарської культури)

Показники

Контроль (факт звітного року)

План на 200_рік

Урожайність , ц / га

Прибавка урожайності порівняно з контролем, ц/ га

Виробничі витрати на 1 га, всього, грн.  

в тому числі додаткові витрати:

  •  на мінеральні добрива (включаючи витрати на їх внесення)
  •  витрати на збирання додаткового врожаю

Собівартість реалізації 1 ц, грн.

Затрати праці на 1 га посіву, люд. – год.

Затрати праці на 1 ц, люд. – год.

Ціна реалізації 1 ц, грн.

Грошова виручка від реалізації продукції в розрахунку на 1 га посіву, грн.

Прибуток від реалізації продукції, грн., в розрахунку на:

  •  1 ц продукції
  •  1 га посівної площі

Додатковий прибуток на 1 га посіву, грн.

Рівень рентабельності, %

Норма рентабельності додаткових витрат, % ((додатковий прибуток на 1 га посіву/додаткові витрати на 1 га)*100%)

х

х

х

х

Таблиця 4.3

Розрахунок резервів виробництва зерна за рахунок ліквідації втрат призбиранні врожаю в 200_ р. в ______________________

                                                                                                         (назва підприємства, район)

Культури

Площі, зібрані пізніше агротехнічного строку

Урожайність, ц з1га

Резерв збільшення виходу продукції

При зібранні в строк

Пізніше строку

З 1 га, ц

Всього

ц

тис. грн.

Пшениця

Ячмінь

Разом

Х

Х

Х

Слід викласти основні, обрані студентом, шляхи підвищення економічної ефективності зерновиробництва  з урахуванням можливостей господарства.

На прикладі окремих фермерських господарств, внутрігосподарських структурних підрозділів показується ефективність організації орендних колективів, шляхи підвищення матеріальної зацікавленості та особистого інтересу механізаторів у зниженні виробничих витрат та підвищенні врожайності зернових культур.

Виходячи із законів ринкової економіки та специфіки зерновиробничого підкомплексу необхідно розкрити умови формування та розвитку ринку зерна. Слід проаналізувати які канали реалізації зерна найбільш вигідні господарству, а також що дає господарству переробка зерна і реалізація продуктів переробки (мука, макаронні вироби, хліб, крупи і інше). При цьому особливу увагу звернути на оптимальне поєднання таких найважливіших ланок ринку як виробництво – переробка – реалізація зерна і продуктів його переробки.

Рекомендовані заходи повинні мати наукове обгрунтування, підкріплені конкретними розрахунками.

У висновках у стислій формі необхідно подати оцінку рівня і ефективності зерновиробництва у досліджуваному господарстві, конкретні пропозиції щодо збільшення валових зборів зерна, зменшення його собівартості та підвищення рівня рентабельності цієї галузі, що грунтуються на вивченні стану справ у зерновиробництві досліджуваного господарства.

В кінці роботи наводиться список використаних джерел і додатки.

Тема 14. Економічна ефективність виробництва цукрового буряку

та шляхи її підвищення

Вступ

Розділ 1. Підвищення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва – основа стабілізації економіки аграрних підприємств.

1.1.  Основні напрямки підвищення економічної ефективності виробництва цукрового буряку .

1.2. Показники економічної ефективності виробництва цукрового буряку і методика їх визначення .

Розділ 2.  Рівень і ефективність виробництва цукрового буряку.

2.1.  Виробничо економічна характеристика господарства.

2.2.  Місце цукрового буряку в економіці господарства, динаміка виробництва і продажу, показники врожайності і якості продукції, продуктивність праці.

2.3.  Динаміка і структура собівартості цукрового буряку, причини її зміни.

2.4.  Економічна ефективність виробництва і реалізації цукрового буряку, причини її зміни.

Розділ 3. Динаміка та фактори урожайності цукрових буряків.

3.1. Динаміка врожайності цукрових буряків.

3.2. Кореляційний аналіз факторів врожайності.

Розділ 4. Шляхи підвищення економічної ефективності виробництва цукрового       буряку.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

У вступі необхідно коротко розглянути значення цукрового буряку як сировини для виробництва продуктів харчування, вплив виробництва цукрового буряку на економіку України та окремих господарств. Обгрунтувати актуальність даної теми, виходячи з гостроти питань і проблем у виробництві цукрового буряку на Миколаївщині. Вказати на об’єкт дослідження, висвітлити ціль і завдання роботи, методи наукового дослідження та джерела матеріалів, які будуть використані при її виконанні.

Розділ 1. У першому розділі необхідно викласти огляд літературних джерел з питань ефективності виробництва цукрового буряку та напрямків її підвищення, враховуючи ситуацію у господарстві.

Розділ 2. Дається коротка характеристика господарства (див. тема 1).

Таблиця 2.1

Питома вага цукрового буряку у сільськогосподарському виробництві

в ________________________

(назва підприємства, район)

Показники

Разом у досліджуваному господарстві

У тому числі цукрового буряку

200_ р.

200_

р.

200_

р.

200_ р.

200_ р.

200_ р.

Факт

Пито-ма вага

%

Факт

Пито-ма вага

%

Факт

Пито-ма вага

%

Площа посіву, га

Валова продукція у порівняних цінах 2005 р., тис.грн.

Грошова виручка від реалізації товарної продук-ції, тис.грн.

Виробничі витра-ти, тис.грн.

  у тому числі

матеріальні ви-трати, тис.грн.

Витрати праці, тис. люд.-год.

Валовий дохід, тис.грн.

Прибуток (+), збиток(-) тис.грн.

Також доцільно розглянути динаміку посівних площ, врожайності, виробництва та продажу цукрового буряку в досліджуваному господарстві (табл.2.2).       

Таблиця 2.2

Динаміка посівних площ, врожайності, виробництва

та продажу цукрового буряку в ________________________

                                                                               (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

200_р.

В середньому   за  3 роки

В середньому по господарствах району у звітному році

Площа посіву, га

Врожайність, ц/га

Валовий збір, ц

Кількість реалізованої продукції, ц

Рівень товарності,%

За даними таблиці 2.2 потрібно встановити залежність між посівною площею, валовим збором та урожайністю цукрового буряку.

Необхідно також розглянути рівень продуктивності праці при виробництві цукрового буряку у досліджуваному господарстві (табл. 2.3).

Таблиця 2.3

Динаміка продуктивності праці при виробництві цукрового буряку в ________________________

(назва підприємства, район)

Показники

Базисний рік

Проміжний рік

Звітний рік

Витрати праці на 1 ц цукрового буряку, люд.-год.

В розрахунку на 1 робітника, зайнятого на виробництві цукрового буряку отримано:

  •  цукрового буряку, ц
  •  валової продукції в порівнянних цінах 2005р., тис.грн.
  •  валового доходу, тис.грн.
  •  прибутку (+), збитку (-), тис.грн.

Вивчаючи собівартість, необхідно розглянути склад та структуру витрат на 1 центнер цукрового буряку за останні 2 роки, проаналізувати за рахунок яких статей вона змінюється і чому (табл.2.4).

Таблиця 2.4

Розмір та структура витрат на виробництво 1 ц цукрового буряку в ________________________

(назва підприємства, район)

Показники

200_рік

200_рік

200_р у % до 200_р

грн

%

грн

%

Затрати на оплату праці

Відрахування на соціальні заходи

Насіння

Добрива

Хімічні засоби захисту рослин

Роботи і послуги

Витрати на утримання основних засобів, всього:

в т.ч. нафтопродукти

запасні частини

амортизація основних засобів

Інші витрати

Всього затрат

100,0

100,0

Для аналізу економічної ефективності виробництва цукрового буряку у досліджуваному господарстві використовують систему натуральних та вартісних показників (табл. 2.5).

Таблиця 2.5

Економічна ефективність виробництва цукрового буряку в ______________________

                                                                                                                                                                         (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_

р.

200_

р.

В середньому по господарствах району в звітному році

200_р. у % до 200_р.

Врожайність, ц/га

Прямі вирати праці на 1ц, люд-год

Собівартість, 1 ц, грн.:

    - виробнича

    - реалізованої продукції

Ціна реалізації 1 ц, грн.

Прибуток (+), збиток (-), грн.:

    - на 1 ц реалізованої продукції

    - на 1 га посіву цукрового буряку

    - на 1 грн. виробничих витрат  на виробництво цукрового буряку

Рівень рентабельності (збитковості), %

Розділ 3. Динаміка та фактори урожайності цукрових буряків.

3.1. Динаміка врожайності цукрових буряків.

Показники врожайності цукрових буряків привести не менше, як за 7 років. Розрахувати показники динаміки, узагальнюючі середні показники. Встановити тенденцію в зміні врожайності, використаємо рівняння прямої:

 та параболи другого порядку  

(див. тему 1, розділ 3)

3.2. Кореляційний аналіз факторів врожайності.

Урожайність – у (не менше як за 7 років)

Х1 – дози внесення органічних добрив, тонн на 1 га

Х2 – дози внесення мінеральних добрив, в ц або кг на 1га посіву

(див. тема 1, розділ 3).

Посилаючись на матеріали дослідження, які містяться в попередніх підрозділах курсового проекту, необхідно вказати резерви та шляхи збільшення валових зборів і підвищення якості цукрового буряку за рахунок інтенсифікації виробництва. Це можливо зробити, наприклад, за рахунок підбору більш кращих попередників, використання чорних парів, впровадження найбільш врожайних сортів (див. тема13), оптимального співвідношення посівних площ сільськогосподарських культур, якісної підготовки грунту, оптимальних строків сівби, внесення добрив, використання хімічних засобів захисту рослин від шкідників, хвороб та бур’янів(табл. 4.1), своєчасного і якісного збирання врожаю (див. тема13).

Таблиця 4.1

Економічна ефективність використання гербіцидів у виробництві цукрових буряків в ________________________

(назва підприємства, район)

Показники

Посіви без використання гербіцидів (контроль)

Посіви з використан-

ням гербіцидів

Урожайність , ц / га

Прибавка урожайності порівняно з контролем, ц/ га

Виробничі витрати на 1 га, всього, грн.  

в тому числі додаткові витрати разом, грн.

з них:

  •  вартість гербіцидів, включаючи витрати на їх використання, грн.
  •  витрати на збирання додаткового врожаю, грн.

Собівартість 1 ц виробнича, грн.

Собівартість 1 ц реалізованих буряків, грн.

Ціна реалізації 1 ц продукції, грн.

Грошова виручка від реалізації продукції з 1 га, грн.

Прибуток(збиток) від реалізації буряків, грн., в розрахунку на:

  •  1 ц продукції
  •  1 га посівів цукрових буряків

Додатковий прибуток від реалізації

цукрових буряків в розрахунку на 1га., грн.

Рівень рентабельності(збитковості), %

У висновках необхідно подати оцінку рівня і ефективності виробництва цукрового буряку у досліджуваному господарстві, конкретні пропозиції щодо збільшення валового збору, зменшення його собівартості та підвищення рівня рентабельності цієї галузі.

В кінці курсового проекту наводиться список використаних джерел і додатки.

Тема 15. Економічна ефективність виробництва соняшнику

та шляхи її підвищення

Вступ

Розділ 1. Підвищення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва – основа стабілізації економіки аграрних підприємств.

1.1.  Основні напрямки підвищення економічної ефективності виробництва соняшнику.

1.2. Показники економічної ефективності виробництва соняшнику і методика їх визначення .

Розділ 2.  Рівень і ефективність виробництва соняшнику.

2.1.  Виробничо-економічна характеристика господарства.

2.2.  Місце соняшнику у економіці господарства, динаміка виробництва і продажу, показники врожайності і якості продукції, продуктивність праці.

2.3.  Динаміка і структура собівартості соняшнику, причини її зміни.

2.4.  Економічна ефективність виробництва і реалізації соняшнику, причини її зміни.

Розділ 3. Динаміка та фактори урожайності соняшнику

3.1. Динаміка врожайності соняшнику.

3.2. Кореляційний аналіз факторів врожайності соняшнику.

Розділ 4. Шляхи підвищення економічної ефективності виробництва соняшнику.

Висновки

Список використаних джерел

Додатки

У вступі необхідно коротко розглянути значення соняшнику як сировини для виробництва продуктів харчування, вплив виробництва соняшнику на економіку України та окремих господарств. Обгрунтувати актуальність даної теми, виходячи з гостроти питань і проблем у виробництві соняшнику на Миколаївщині. Вказати на об’єкт дослідження, висвітлити ціль і завдання проекту, методи наукового дослідження та джерела матеріалів, які будуть використані при її виконанні.

Розділ 1. У першому розділі необхідно викласти огляд літературних джерел з питань ефективності виробництва соняшнику та напрямків її підвищення, враховуючи ситуацію у господарстві.

Розділ 2. Дається коротка характеристика господарства (див. тема 1).

Таблиця 2.1

Питома вага соняшнику у сільськогосподарському виробництві в ________________________

                                                                                                                                             (назва підприємства, район)

Показники

Разом у досліджуваному господарстві

У тому числі соняшнику

200_ р.

200_ р.

200_ р.

200_ р.

200_ р.

200_ р.

Факт

Питома вага,

%

Факт

Питома вага,

%

Факт

Питома вага,

%

Площа посіву, га

Валова продукція у порівнянних цінах 2005 р., тис.грн.

Грошова виручка від реалізації товарної продук-ції, тис.грн.

Виробничі витра-ти, тис.грн.

  у тому числі

матеріальні ви-трати, тис.грн.

Витрати праці, тис. люд.-год.

Валовий дохід, тис.грн.

Прибуток (+), збиток(-), тис.грн.

Також доцільно розглянути динаміку посівних площ, врожайності, виробництва та продажу соняшнику в досліджуваному господарстві (табл.2.2).       

Таблиця 2.2

Динаміка посівних площ, врожайності, виробництвата продажу соняшнику в ________________________

                                                                             (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

200_р.

В середньому по господарству за  3 роки

В середньому по господарст-вах району у звітному році

Площа посіву, га

Врожайність, ц/га

Валовий збір, ц

Кількість реалізованої продукції, ц

Рівень товарності, %

За даними таблиці 2.2 потрібно встановити залежність між посівною площею, валовим збором та урожайністю соняшнику.

Необхідно також розглянути рівень продуктивності праці при виробництві соняшнику у досліджуваному господарстві (табл. 2.3).

Таблиця 2.3

Динаміка продуктивності праці при виробництві соняшнику в ________________________

                                                                                                                                      (назва підприємства, район)

Показники

Базисний рік

Проміжний рік

Звітний рік

Витрати праці на 1 ц соняшнику, люд.-год.

В розрахунку на 1 робітника, зайнятого на виробництві соняшнику отримано:

  •  соняшнику, ц
  •  валової продукції в порівнянних цінах 2005р., тис.грн.
  •  валового доходу, тис.грн.
  •  прибутку(+), збитку(-), тис.грн.

Вивчаючи собівартість, необхідно розглянути склад та структуру витрат на 1 центнер соняшнику за останні 2 роки, проаналізувати за рахунок яких статей вона змінюється і чому (табл.2.4).

Таблиця 2.4

Розмір та структура витрат на виробництво 1 ц соняшнику в ________________________

                                                                                                                                                             (назва підприємства, район)

Показники

200_ рік

200_ рік

грн.

%

грн.

%

Затрати на оплату праці

Відрахування на соціальні заходи

Насіння

Добрива

Хімічні засоби захисту рослин

Роботи і послуги

Витрати на утримання основних засобів, всього:

в т.ч. паливо-мастильні матеріали

запасні частини

амортизація основних засобів

Інші витрати

Всього затрат

100,0

100,0

Для аналізу економічної ефективності виробництва соняшнику у досліджуваному господарстві використовують систему натуральних та вартісних показників (табл. 2.5).

Таблиця 2.5

Економічна ефективність виробництва соняшнику в ________________________

                                                                                      (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

В середньому по господарствах району в звітному році

Врожайність, ц/га

Прямі вирати праці на 1 ц, люд.-год.

Собівартість, 1 ц, грн.:

  •  виробнича
  •  реалізованої продукції

Ціна реалізації 1 ц, грн.

Прибуток (+), збиток (-), грн.:

  •  на 1 ц соняшнику
  •  на 1 га посіву соняшнику
  •  на 1 грн. виробничих витрат на   виробництво соняшнику

Рівень рентабельності

(збитковості), %

Розділ 3. Динаміка та фактори урожайності соняшнику.

3.1. Динаміка врожайності соняшнику (див. тема 1, розділ 3, с.19)

3.2. Кореляційний аналіз факторів врожайності соняшнику (див. тема1, розділ 3).

У - урожайність соняшнику, ц

Х1 – частка посівної площі соняшнику в загальній площі посівів, %

Х2 – дози внесення органічних або мінеральних добрив на 1 га посіву, кг.

Посилаючись на матеріали дослідження, які містяться в попередніх підрозділах курсового проекту, необхідно вказати резерви та шляхи збільшення валових зборів і підвищення якості соняшнику за рахунок інтенсифікації виробництва. Це можливо зробити, наприклад, за рахунок підбору більш кращих попередників, використання чорних парів, впровадження найбільш врожайних сортів, оптимального співвідношення посівних площ сільськогосподарських культур, якісної підготовки грунту, оптимальних строків сівби, внесення добрив, використання хімічних засобів захисту рослин від шкідників, хвороб та бур’янів, своєчасного і якісного збирання врожаю(див. тема13, розділ4, с.54).

У висновках необхідно подати оцінку рівня і ефективності виробництва соняшнику у досліджуваному господарстві, конкретні пропозиції щодо збільшення валового збору, зменшення його собівартості та підвищення рівня рентабельності цієї галузі.

В кінці курсового проекту наводиться список використаних джерел і додатки.

Тема 16. Економічна ефективність виробництва овочів та шляхи її підвищення

Вступ.

Розділ 1. Підвищення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва – основа стабілізації економіки аграрних підприємств. 

1.1. Основні напрямки підвищення економічної ефективності виробництва овочів.

1.2. Показники економічної ефективності виробництва овочів і методика їх визначення.

Розділ  2.   Рівень і ефективність виробництва овочів.

2.1. Виробничо-економічна характеристика господарства.

2.2. Місце овочівництва в економіці господарства, динаміка виробництва і продажу, показники врожайності і якості продукції, продуктивність праці.

2.3. Динаміка і структура собівартості овочів, причини її зміни.

2.4. Економічна ефективність виробництва і реалізації овочів, причини її зміни.

Розділ 3. Динаміка та фактори урожайності овочів.

3.1. Динаміка врожайності овочів.

3.2. Кореляційний аналіз факторів врожайності овочів.

Розділ 4.  Шляхи підвищення економічної ефективності виробництва овочів.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

У вступі необхідно коротко розглянути значення овочів, як продуктів харчування, вплив виробництва овочів на економіку України та окремих господарств. Обгрунтувати актуальність даної теми, виходячи з гостроти питань і проблем у виробництві овочів на Миколаївщині. Вказати на об’єкт дослідження, висвітлити ціль і завдання проекту, методи наукового дослідження та джерела матеріалів, які будуть використані при її виконанні.

Розділ 1. У першому розділі необхідно викласти огляд літературних джерел з питань ефективності овочівництва та напрямків її підвищення, враховуючи ситуацію у господарстві.

Розділ 2. Дається коротка характеристика господарства (див. тему 1). Визначається вплив виробництва овочів на економіку досліджуваного господарства (табл. 2.1).

Таблиця 2.1.

Питома вага овочів у сільськогосподарському виробництві в ________________________

                                                                                (назва підприємства, район)

Показники

Разом у досліджуваному господарстві

У тому числі овочівництво

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.

факт

питома вага, %

факт

питома вага, %

факт

питома вага, %

Площа посіву, га

Валова продукція у порівнянних цінах 2005р., тис.грн.

Грошова виручка від реалізації про-дукції, тис.грн.

Виробничі витрати, тис.грн., у т.ч.

матеріальні витрати, тис.грн.

Витрати праці, тис. люд.-год.

Валовий дохід, тис.грн.

Прибуток (+), збиток (-), тис.грн.

Також доцільно розглянути динаміку посівних площ, врожайності, виробництва та продажу овочів у досліджуваному господарстві (табл.2.2).

Таблиця 2.2

Динаміка посівниж площ, врожайності, виробництва та продажу овочів в ________________________

(назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

В середньому по господарству за останні 3 роки

В середньому по господар-ствах району у звітному році

Площа посіву, га

Врожайність, ц/га

Валовий збір, ц

Кількість реалізованої продукції, ц

Рівень товарності, %

За даними таблиці 2.2 потрібно встановити залежність між посівною площею, валовим збором та урожайністю овочів.

Необхідно також розглянути рівень продуктивності праці при виробництві овочів у досліджуваному господарстві ( табл. 2.3).

Таблиця 2.3

Динаміка продуктивності праці при виробництві овочів

________________________

(назва підприємства, район)

Показники

Базисний рік

Проміжний рік

Звітний

рік

Витрати праці на 1 ц овочів люд.-год.

В розрахунку на 1 робітника, зайнятого на виробництві овочів, отримано:

  •  продукції, ц
  •  валової продукції в порівнянних  цінах 2005 р., тис.грн.
  •  валового доходу, тис.грн.
  •  прибутку (+), збитку (-),  тис.грн.

Розглянути склад та структуру собівартості одного центнера овочів за останні 2 роки, проаналізувати за рахунок яких статей вона змінюється і чому (табл. 2.4).

Таблиця 2.4

Розмір та структура витрат на виробництво 1 ц овочів

________________________

(назва підприємства, район)

Статті витрат

200_рік

200_рік

200_р. у % до 200_р.

грн.

%

грн.

%

Витрати на оплату праці

Відрахування на соціальні заходи

Насіння

Добрива

Хімічні засоби захисту рослин

Роботи і послуги

Витрати на утримання основних засобів, всього

в т.ч.

  •  паливо-мастильні матеріали
  •  запасні частини
  •  амортизація основних засобів

Інші витрати

Всього витрат

100,0

100,0

Для аналізу економічної ефективності виробництва овочів у досліджуваному господарстві використовують систему натуральних та вартісних показників (табл.2.5).

Таблиця 2.5

Економічна ефективність виробництва овочів ______________________

                                                                                                                                                         (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

В середньому

по господарствах

району в звітному році

Врожайність, ц/га

Прямі вирати праці на 1ц, люд.-год.

Собівартість, 1 ц, грн.:

- виробнича

- реалізованої продукції

Ціна реалізації 1ц, грн.

Прибуток (+), збиток (-), грн.:

- на 1 ц овочів

- на 1 га посіву овочів

- на 1 грн. виробничих витрат на виробництво овочів

Рівень рентабельності (збитковості), %

Розділ 3. Динаміка та фактори урожайності овочів.

3.1. Динаміка врожайності овочів (див. тема 1 розділ 3).

3.2. Кореляційний аналіз факторів врожайності овочів(див. тема 1 розділ3,с.19).

У - урожайність овочів, ц

Х1 – дози внесення органічних добрив на гектар посіву овочевих культур, тонн

Х2 – дози внесення мінеральних добрив на 1га посіву, ц або кг.

Посилаючись на матеріали дослідження, які містяться в попередніх підрозділах курсового проекту, необхідно вказати резерви та шляхи збільшення валових зборів і підвищення якості продукції овочівництва за рахунок інтенсифікації виробництва. Це можливо зробити, наприклад, за рахунок підбору більш сприятливих попередників, використання чорних парів, впровадження найбільш врожайних сортів, оптимального співвідношення посівних площ сільськогосподарських культур, якісної підготовки грунту, оптимальних строків і норм висіву високоякісним насінням, внесення добрив, використання хімічних засобів захисту рослин від шкідників, хвороб та бур’янів, своєчасного і якісного збирання врожаю (див. Тема 13,розділ 4).

У висновках необхідно подати оцінку рівня і ефективності виробництва овочів у досліджуваному господарстві, конкретні пропозиції щодо збільшення валового збору овочів, зменшення собівартості їх виробництва та підвищення рівня рентабельності цієї галузі.

В кінці курсового проекту наводиться список використаних джерел, додатки.

Тема 17. Економічна ефективність виробництва винограду

та шляхи її підвищення

Вступ

Розділ 1. Підвищення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва – основа стабілізації економіки аграрних підприємств.

1.1.  Основні напрямки підвищення економічної ефективності виноградарства.

1.2. Показники економічної ефективності виробництва винограду і методика їх визначення .

Розділ 2.  Рівень і ефективність виробництва винограду.

2.1.  Виробничо економічна характеристика господарства.

2.2.  Місце виноградарства. в економіці господарства, динаміка виробництва і продажу, показники врожайності і якості продукції, продуктивність праці.

2.3.  Динаміка і структура собівартості винограду, причини її зміни.

2.4.  Економічна ефективність виробництва і реалізації винограду, причини її зміни.

Розділ 3. Динаміка та фактори урожайності винограду.

3.1. Динаміка врожайності винограду.

3.2. Кореляційний аналіз факторів врожайності.

Розділ 4. Шляхи підвищення економічної ефективності виробництва винограду.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

У вступі необхідно коротко розглянути значення винограду як сировини для виробництва продуктів харчування, вплив виробництва винограду на економіку України та окремих господарств. Обгрунтувати актуальність даної теми, виходячи з гостротих питань і проблем у виробництві винограду на Миколаївщині. Вказати на об’єкт дослідження, висвітлити ціль і завдання роботи, методи наукового дослідження та джерела матеріалів, які будуть використані при її виконанні.

Розділ 1. У першому розділі необхідно викласти огляд літературних джерел з питань ефективності виробництва винограду та напрямків її підвищення, враховуючи ситуацію у господарстві.

Розділ 2. Дається коротка характеристика господарства (див. тема 1). Визначається вплив виробництва винограду на економіку досліджуваного господарства (табл. 2.1).

Таблиця 2.1

Питома вага винограду у сільськогосподарському виробництві

в ______________________

                                                                                             (назва підприємства, район)

Показники

Разом у досліджуваному господарстві

У тому числі виноградарство.

200_

р.

200_

р.

200_

р.

200_ р.

200_ р.

200_ р.

Факт

Пито-ма вага

%

Факт

Пито-ма вага

%

Факт

Пито-ма вага

%

Площа багаторічних насаджень, га

Валова продукція у порівняних цінах 2005 р., тис.грн.

Грошова виручка від реалізації товарної продук-ції, тис.грн.

Виробничі витра-ти, тис.грн.

  у тому числі

матеріальні ви-трати, тис.грн.

Витрати праці, тис. люд.-год.

Валовий дохід, тис.грн.

Прибуток (+), збиток(-) тис.грн.

Також доцільно розглянути динаміку площі виноградних насаджень, врожайності, виробництва та продажу винограду у досліджуваному господарстві (табл.2.2, 2.3, 2.4).

Таблиця 2.2

Динаміка та структура виноградних насаджень в ______________________

                                                                                                                                                         (назва підприємства, район)

Сорти

Базисний рік

Проміжний рік

Звітний рік

В середньому за 3 роки

га

%

га

%

га

%

га

%

Технічні культури - всього

в тому числі:

-

-

-

Столові сорти - всього

в тому числі:

-

-

-

Всього

100,0

100,0

100,0

100,0

Таблиця 2.3

Динаміка урожайності виноградників в ______________________

                                                                                                                                             (назва підприємства, район)

Сорти

Базисний рік

Проміжний рік

Звітний рік

В середньому за 3 роки

Звітний рік у % до базисного

Таблиця 2.4

Динаміка посівних площ, врожайності, виробництва

та продажу винограду в ______________________

                                                                                                                            (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

200_р.

В середньому по господарству за

3 роки

В середньому по господарствах району у звітному році

Площа в плодоносному віці, га

Врожайність, ц/га

Валовий збір, ц

Кількість реалізованої продукції, ц

Рівень товарності,%

За даними таблиці 2.2 потрібно встановити залежність між площею посадки, валовим збором та урожайністю винограду.

Необхідно також розглянути рівень продуктивності праці при виробництві винограду у досліджуваному господарстві (табл. 2.5).

Таблиця 2.5

Динаміка продуктивності праці при виробництві винограду в ______________________

                                                                                                                                                                        (назва підприємства, район)

Показники

Базисний рік

Проміжний рік

Звітний рік

Витрати праці на 1 ц винограду, люд.-год.

В розрахунку на 1 робітника, зайнятого на виробництві винограду отримано:

  •  винограду, ц
  •  валової продукції в порівнянних цінах 2005р., тис.грн.
  •  валового доходу, тис.грн.
  •  прибутку (+), збитку (-), тис.грн.

Вивчаючи собівартість, необхідно розглянути склад та структуру витрат на 1ц винограду за останні 2 роки, проаналізувати за рахунок яких статей вона змінюється і чому (табл.2.6).

Таблиця 2.6

Розмір та структура витрат на виробництво 1 ц винограду в ______________________

                                                                                                                                                                    (назва підприємства, район)

Показники

200_рік

200_рік

200_р у % до 200_р

грн

%

грн

%

Затрати на оплату праці

Відрахування на соціальні заходи

Посадковий матеріал

Добрива

Хімічні засоби захисту рослин

Роботи і послуги

Витрати на утримання основних засобів, всього:

в т.ч.

  •  нафтопродукти
  •  запасні частини
  •  амортизація основних засобів

Інші витрати

Всього затрат

100,0

100,0

Для аналізу економічної ефективності виробництва винограду у досліджуваному господарстві використовують систему натуральних та вартісних показників (табл. 2.7).

Таблиця 2.7

Економічна ефективність виробництва ______________________

                                                                                                                                             (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

В середньому по господарствах району в звітному році

200_р у % до 200_р

Врожайність, ц/га

Прямі вирати праці на 1ц, люд-год

Собівартість, 1 ц, грн.:

виробнича

реалізованої продукції

Ціна реалізації 1 ц, грн.

Прибуток (+), збиток (-), грн.:

  •  на 1 ц реалізованої продукції
  •  на 1 га посадки винограду
  •  на 1 грн. виробничих витрат

на виробництво винограду

Рівень рентабельності (збитковості), %

Розділ 3. Динаміка та фактори урожайності винограду.

3.1. Індексний аналіз валового збору винограду.

Таблиця 3.1

Показники для індексного аналізу валового збору винограду в ______________________

                                                                                                                                                                        (назва підприємства, район)

Сорти

І період

ІІ період

Умовний валовий збір, ц

Площа насаджень, га

Валовий збір, ц

Урожайність, ц з 1га

Площа насаджень, га

Валовий збір, ц

Урожайність, ц з 1га

П0

У0П0

У0

П1

У1П1

У1

У0П0

Разом

П0

У0П0

П1

У1П1

У0П0

3.2. Кореляційний аналіз факторів врожайності.

Урожайність – у (не менше як за 7 років)

Х1 – зрідженість, %;

Х2 – дози внесення мінеральних добрив, на 1га плодоносних насаджень, кг.

(див. тема 1, розділ 3).

Посилаючись на матеріали дослідження, які містяться в попередніх підрозділах курсового проекту, необхідно вказати резерви та шляхи збільшення валових зборів і підвищення якості винограду за рахунок інтенсифікації виробництва. Це можливо зробити, наприклад, за рахунок впровадження найбільш врожайних сортів (див. тема13), якісної підготовки грунту, внесення добрив, використання хімічних засобів захисту рослин від шкідників, хвороб та бур’янів, своєчасного і якісного збирання врожаю, ліквідації зрідженості насаджень (табл.4.1)

Таблиця4.1

Економічна ефективність ліквідації зрідженості виноградників в ______________________

                                                                                                                                                                             (назва підприємства, район)

Показники

Середні дані за 200_-200_рр.

План на 200_р.

Урожайність , ц / га

Прибавка урожайності порівняно з контролем, ц/ га

Виробничі витрати на 1 га, всього, грн.  

в тому числі додаткові витрати -всього

  з них: - на мінеральні добрива (включаючи витрати на їх внесення)

  •  витрати на збирання додаткового врожаю

Собівартість реалізації 1 ц, грн.

Ціна реалізації 1 ц, грн.

Грошова виручка від реалізації продукції в розрахунку на 1 га насаджень, грн.

Прибуток від реалізації продукції, грн., в розрахунку на:

  •  1 ц продукції
  •  1 га площі насаджень

Додатковий прибуток від реалізації продукції в розрахунку на 1 га площі насаджень, грн.

Рівень рентабельності (збитковості), %

Норма рентабельності додаткових витрат, % ((додатковий прибуток на 1 га посіву/додаткові витрати на 1 га)*100%)

У висновках необхідно подати оцінку рівня і ефективності виробництва винограду у досліджуваному господарстві, конкретні пропозиції щодо збільшення валового збору, зменшення його собівартості та підвищення рівня рентабельності цієї галузі.

В кінці курсового проекту наводиться список використаних джерел і додатки.

Тема 18. Економічна ефективність виробництва молока та шляхи її підвищення.

Вступ.

Розділ 1. Наукові основи економічної ефективності молочного скотарства.

  1.  Суть економічної ефективності виробництва продукції у молочному скотарстві і основні напрями її підвищення.

Показники економічної ефективності виробництва молока та методика їх визначення.

Розділ 2. Стан та економіка виробництва молока.

2.1. Організаційно-економічна характеристика господарства.

2.2. Динаміка   і   характеристика   молочного   стада,   продуктивності   корів  і валового виробництва молока, рівня його товарності.

2.3.  Економічна ефективність виробництва молока.

Розділ 3. Динаміка та фактори продуктивності корів.

3.1. Динаміка продуктивності корів.

3.2. Фактори продуктивності корів.

Розділ 4. Шляхи збільшення виробництва молока і підвищення його економічної ефективності.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

У вступі необхідно зупинитися на значенні молока і молочних продуктів для населення і економіки України, проблемах виробництва молока у сільськогосподарських підприємствах Миколаївської області в останні роки. Обґрунтувати необхідність вивчення проблеми підвищення економічної ефективності молочного скотарства, визначити об’єкт дослідження, сформулювати мету і завдання щодо виконання курсового проекту, охарактеризувати методи дослідження та робочий матеріал, які були використанні під час її виконання.

У першому розділі необхідно на основі вивчення літературних першоджерел викласти  погляди економістів-аграрників на суть поняття економічної ефективності виробництва продукції у сільському господарстві і зокрема в молочному скотарстві. Також потрібно дати огляд літератури з питань підвищення ефективності ведення виробництва в цій галузі.

Тут же наводяться системи показників, за допомогою яких слід визначати економічну ефективність виробництва молока: удій молока від однієї корови, затрати праці і витрати кормів на 1ц молока, собівартість 1ц молока, середня ціна його реалізації, одержано всього доходу та прибутків або збитків у розрахунку на 1ц молока та на 1 корову і на 1грн. виробничих витрат у молочному скотарстві, рівень рентабельності виробництва молока та інші. Коротко викласти методику обчислення цих показників.

У другому розділі дається характеристика господарства (див.тему 1), динаміка поголів’я корів, їх щільність у розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь, їх  продуктивність (табл. 2.1).

Таблиця 2.1

Динаміка поголів’я корів і їх продуктивності в ______________________

                                                                                                                                                   (назва підприємства, район)

Показники

Роки

В середньому по господарствам району у звітному році

200_

200_

200_

Поголів’я корів, голів

Кількість корів у розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь, голів

Річний удій молока від однієї корови, кг

Вихід телят на 100 корів, голів

Валове виробництво молока, ц

  в т.ч. на 100 га сільгоспугідь, ц

Продано молока,ц

Рівень товарності, %

Використовуючи прийом розрахунку різниць, вивчимо фактори, що зумовили зміни валового виробництва по господарству у звітному році проти базисного (табл. 2.2).

Таблиця 2.2

Валове виробництво молока і фактори, які на нього впливають в ______________________

                                                                                                                                                                             (назва підприємства, район)

Показники

Базисний рік

Звітний рік

Валове виробництво молока (ВВМ), ц

Поголів’я корів (ПК), гол.

Річний удій молока (РУМ) від однієї корови, ц

Зміна обсягу валового виробництва молока в звітному році в порівнянні з базисним (ВВМ3 - ВВМб) на …….. ц відбулось за рахунок зміни:

а) поголів’я корів                                                               (ПКз – ПКб ) хРУМб =

б) річного удою молока від однієї корови                      (РУМз – РУМб)х ПКз =

Необхідно також вивчити динаміку товарного виробництва молока з урахуванням якості молока, його вплив на грошові надходження від продажу молока (табл. 2.3).

Таблиця 2.3

Динаміка товарного виробництва молока і грошової виручки

від його реалізації в ______________________

                                                                                                                       (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.

200_ р.

200_ р.

В середньому по господарствам району у звітному році

Кількість реалізованого молока, ц

  в т.ч. молока I-го сорту, ц

Середня ціна реалізації 1 ц молока, грн.

Грошова виручка від реалізації молока, тис. грн.

 

Використовуючи прийом ланцюгових підстановок, визначимо вплив окремих факторів на суму грошової виручки від реалізації молока (результативний показник). На його зміну у звітному році проти базисного впливають такі фактори:

а) валове виробництво молока в господарстві, тонн;

б) коефіцієнт товарності;

в) середня ціна реалізації 1 тонни молока, грн.

Всі три фактори з результативним показником знаходяться у прямій залежності, тобто зі збільшенням кожного з них збільшується сума грошової виручки від реалізації молока. Таким чином, добуток від перемноження цих показників повинен дорівнюватися результативному показнику (табл. 2.4).

Таблиця 2.4

Вихідні дані для аналізу ггрошової виручки від реалізації молока

в ______________________

                                                                                             (назва підприємства, район)

Показники

Базисний рік

Звітний  рік

Валове виробництво молока /ВВМ/, тонн

Коефіцієнт товарності / КТ /

Середня ціна реалізації 1 т молока /СЦР/, грн.

Грошова виручка від реалізації молока / ГВРМ /, тис. грн. /результативний показник/

Визначимо вплив кожного фактора на зміну результативного показника у звітному році проти базисного (2.5).

Таблиця 2.5

Визначення впливу факторів (показників) на зміну грошової виручки від

реалізації молока в ______________________

                                                                                                               (назва підприємства, район)

 

Підстановка

Валове виробництво молока, т

Коефіцієнт товарності

Середня ціна реалі-

зації 1 т молока, грн

Грошова виручка від реа-лізації молока, тис.грн.

Відхилення від поперед-нього розрахун-

ку, тис. грн

(+), (-)

Причини

відхилення

Всі показники базисного року

1-а підстановка:

перший показник звітного року, другий та третій –

базисного

 2-а підстановка:

перший та другий показники – звітного року, третій – базисного

 3-я підстановка:

всі показники звітного року

    Разом                 

    х

    х

       х

    х

         

Далі  аналізується економічна ефективність виробництва молока. В першу чергу слід розглянути в динаміці продуктивність праці в молочному скотарстві (табл. 2.6.).

Таблиця 2.6

Динаміка продуктивності праці в молочному скотарстві в ______________________

                                                                                                                                                                   (назва підприємства, район)

Показники

200_

р.

200_ р.

200_ р.

В середньому по господарствах району у звітному

році

Витрати праці на 1 ц молока, люд.-годин

В розрахунку на 1 робітника, працюючого у молочному скотарстві

(або тваринництві в цілому), отримано:

молока, тонн

валової продукції в порівнянних цінах 2005 р., тис. грн.

прибутку (+), збитку (-), грн.

Поглиблюючи аналіз, доцільно висвітлити вплив факторів на зміну рівня продуктивності праці в молочному скотарстві за досліджуваний період, використавши прийом прямих та оборотних зв’язків (табл. 2.7).

Таблиця 2.7

Вихідні дані для визначення впливу факторів на зміну продуктивності

праці у молочному  скотарстві в ______________________

                                                                                                                                    (назва підприємства, район)

Показники

Базисний рік

Звітний рік

Витрати праці на 1 ц молока (результативний показник), люд.-годин

Річні витрати праці на обслуговування 1

корови, люд.-годин

Річний удій молока від однієї корови, ц

    

Зміни витрат праці на 1 ц молока у звітному році проти базисного відбулося :

 а) за рахунок зміни річних витрат праці на обслуговування 1 корови

річні витрати праці на 1 корову                   річні витрати праці на 1 корову

у звітному році                                               у базисному році

______________________      -     _____________________

річний удій молока від однієї                      річний удій молока від однієї

корови у звітному році                                     корови у звітному році

б) зміни продуктивності однієї корови

річні витрати праці на 1 корову                    річні витрати праці на 1 корову

у базисному році                                         у базисному році

_____________________      -      _________________________

річний удій молока від однієї                         річний удій молока від однієї

корови у звітному році                                         корови у базисному році

В такій же послідовності, як і трудомісткість, необхідно проаналізувати і зміну виробничої собівартості 1 ц молока, яка залежить: а) від рівня виробничих витрат на 1 корову;  б) продуктивності корів (табл. 2.8).

Таблиця 2.8

Вихідні дані для визначення впливу факторів на зміну собівартості

1ц  молока в ______________________

                                                                                                              (назва підприємства, район)

Показники

Базисний  рік

Звітний  рік

Собівартість 1 ц молока (результативний показник),  грн.

Виробничі витрати на 1 корову за рік, грн.

Річний удій молока від однієї корови, ц

Зміна собівартості  1 ц  молока у звітному році проти базисного відбулося:

а) за рахунок  зміни виробничих витрат на 1 корову

виробничі витрати на 1 корову                                    виробничі витрати на 1 корову

у звітному  році                                                                    у базисному році

_________________________        -        ________________________

річний удій молока від однієї                                       річний удій молока від однієї

корови у звітному році                                                       корови у звітному році

б) за рахунок зміни річного удою молока від однієї корови

виробничі витрати на 1 корову                                       виробничі витрати на 1 корову

у базисному році                                                                 у базисному році

_______________________       -         ________________________

річний удій молока від однієї                                    річний удій молока від однієї

корови у звітному році                                                корови у базисному році

Для поглиблення аналізу доцільно розглянути розмір і структуру виробничих витрат в розрахунку на 1 ц молока ( табл. 2.9).                                     

Таблиця  2.9

Розмір і структура виробничої собівартості 1 ц молока в ______________________

                                                                                                                                                                 (назва підприємства, район)

Статті   витрат

Базисний рік

Звітний рік

грн.

%

грн.

%

Витрати на оплату праці

Відрахування на соціальні заходи

Корми

Засоби захисту тварин

Роботи  та  послуги

Витрати на утримання основних засобів – всього

в тому числі:

  •  електроенергія
  •  нафтопродукти
  •  запасні частини
  •  амортизація

 Інші витрати

Разом

100,0

100,0

Аналіз даних цієї таблиці дозволить визначити прорахунки, які мали місце у господарстві у використанні виробничих ресурсів (неефективне використання кормів, електроенергії та інше).

Особливу   увагу   треба приділити аналізу витрат кормів у розрахунку на 1 корову та на 1 ц молока і вартості 1 ц кормів, як придбаних, так і вироблених у господарстві. При цьому слід порівнювати фактичні дані в досліджуваному господарстві з нормативними та даними найкращих господарств району і області.

Продовжуючи аналіз, необхідно розглянути економічну ефективність виробництва молока у господарстві з використанням слідуючих показників ( табл.2.10).

 Таблиця 2.10

Економічна ефективність виробництва молока

в ______________________

                                                                                               (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

200_р.

В середньому в господарствах району в звітному році

Середній удій молока від однієї корови, кг

Затрати на 1 ц молока:

праці, люд.-год.

кормів, ц. к. од.

Собівартість 1 ц молока, грн.:

- виробнича

- реалізованої продукції

Ціна реалізації 1 ц молока, грн.

Прибуток (+), збиток (-), грн.:

- на 1 ц молока

- на 1 корову

Рівень рентабельності (збитковості), %

Крім цього, слід також проаналізувати вплив окремих факторів на зміну маси прибутку або збитку від реалізації молочної продукції. Останній показник залежить від слідуючих факторів: а/ кількості проданої продукції; б/ середньої ціни реалізації 1т; в/ повної собівартості 1 т. Перші два фактори з результативним показником ( масою прибутку або збитку) знаходяться у прямій залежності, тобто чим більше продано молока і чим більш висока ціна, тим більше господарство отримає прибутку або буде меншою сума збитку. Третій фактор впливає у протилежному напрямку – чим більша собівартість 1 т молока, тим менше прибутку буде одержано (або більше збитку). Коли на результативний показник впливають три чи більше факторів, з яких хоча б один знаходиться у оберненому зв’язку, то для визначення впливу факторів на зміну результативного показника доцільно використати складний спосіб обчислення різниць. Слід відмітити, що при використанні цього способу додатково вводиться ще один показник – прибуток або збиток в розрахунку на 1 т продукції.

Для визначення впливу окремих факторів скористаємося слідуючими даними (табл.2.11).

Таблиця 2.11

Вихідні дані для визначення впливу факторів на зміну прибутку

(або збитку) від продажу молока в ______________________

                                                                                                                                             (назва підприємства, район)

Показники

Базисний рік

Звітний рік

Кількість проданого молока, тонн (ПМ)

Середня ціна реалізації 1 тонни молока, грн. (Цс)

Собівартість 1 тони молока, грн. (Сп)

Прибуток (+), збиток (-) в розрахунку на 1 т, грн. (Пп)

Загальна сума прибутку (збитку), грн. (ЗСП)

Зменшення або збільшення загальної суми прибутку (або збитку) у звітному році проти базисного на _____ грн. (ЗСПз – ЗСПб) відбулося за рахунок зміни:

а) кількості проданого молока

(ПМз – ПМб) х Ппб =

                            

б) середньої ціни реалізації 1 тонни молока

(Цсз – Цсб) х ПМз =

в) собівартості 1 тони молока

(Спз – Спб) х ПМз =

Примітка: У зв’язку з тим, що собівартість продукції знаходиться із сумою прибутку в оберненій залежності, то під час перевірки правильності розрахунків слід її знак змінити на протилежний.    

Розділ 3. Динаміка та фактори продуктивності корів.

3.1. Динаміка продуктивності корів (див. тема 1 розділ 3).

3.2. Фактори продуктивності корів (множинна кореляція).

У – удій на 1 корову, ц

Х1 – витрати кормів на 1 корову, ц корм. одиниць.

Х2 – яловість корів, %.

(Див. тема 1 розділ 3).

Посилаючись на матеріали дослідження, які містяться в попередніх підрозділах курсового проекту, і на підставі конкретних розрахунків необхідно вказати на резерви та шляхи збільшення виробництва молока за рахунок  інтенсифікації молочного скотарства у господарстві. Це можливо  за рахунок поліпшення племінних і породних якостей поголів'я корів(табл.4.1), ліквідації їх яловості, використання прогресивних форм організації виробництва (наприклад, орендних відносин) й оплати праці та інше.

Таблиця 4.1

Економічна ефективність використання

маточного поголів’я корів нової породи

______________________

                                                                                               (назва підприємства, район)

Показники

Контроль (факт звітного року)

План на 200_рік

Продуктивність корови, кг.

Прибавка надою молока на 1 корову порівняно з контролем, кг.

Виробничі витрати на 1 корову, всього, грн.  

в тому числі додаткові витрати пов’язані з придбанням нової породи:

Собівартість реалізації 1 ц молока, грн.

Затрати праці на 1 корову, люд. – год.

Затрати праці на 1 ц молока, люд. – год.

Ціна реалізації 1 ц молока, грн.

Грошова виручка від реалізації продукції в розрахунку на 1 корову, грн.

Прибуток від реалізації продукції, грн., в розрахунку на:

  •  1 ц молока
  •  1 корову

Додатковий прибуток на 1 корову, грн.

Рівень рентабельності, %

Норма рентабельності додаткових витрат, % ((додатковий прибуток на 1 корову /додаткові витрати на 1 корову)*100%

х

х

х

х

Слід розглянути можливості підвищення рівня годівлі поголів’я корів і покращення структури раціонів, розвитку кормової бази господарства, здешевлення  кормів, в тому числі як покупних, так і власного виробництва. Виявити можливості удосконалення структури кормового клину, підвищення врожайності кормових культур.

На базі даних літературних джерел і досвіду кращих господарств Миколаївської області та України обґрунтувати ефективність використання прогресивних форм господарювання, які можуть повернути селянинові становище господаря на землі, зацікавленого в ефективному веденні виробництва.

У  висновках слід у стислій формі подати оцінку рівня і ефективності виробництва молока у досліджуваному господарстві, конкретні (з цифрами) пропозиції щодо покращення стану справ у молочному скотарстві.

В кінці курсового проекту наводиться список використаних джерел, додатки.

Тема 19. Економічна ефективність виробництва яловичини

та шляхи її підвищення

Вступ.

Розділ 1. Огляд літературних джерел або теоретичні основи ефективності сільськогосподарського виробництва.

1.1. Поняття та суть ефективності сільськогосподарського виробництва.

1.2. Система показників ефективності сільськогосподарського виробництва.

Розділ     2.    Сучасний рівень ефективності виробництва яловичини .

2.1. Виробничо-економічна характеристика господарства.

2.2. Динаміка продуктивності, рівня виробництва яловичини та фактори, що впливають на неї.

2.3. Продуктивність праці при виробництві приростів великої рогатої худоби та фактори її зростання .

2.4. Собівартість та рентабельність виробництва яловичини.

Розділ 3. Динаміка та фактори виробництва яловичини.

3.1. Динаміка продукції вирощування великої рогатої худоби.

3.2. Факторний аналіз продуктивності худоби на вирощуванні та відгодівлі

Розділ 4. Основні шляхи підвищення ефективності виробництва яловичини.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

У  вступній частині студент повинен обґрунтувати актуальність вивчення питання економічної ефективності в галузі, вказати об’єкт та період дослідження, сформулювати основні завдання, які повинні вирішуватись в проекті, вказати методи дослідження.

Розділ 1. На основі вивчення указів Президента, постанов Уряду, літературних джерел розкрити поняття і суть економічної ефективності виробництва яловичини на даному етапі розвитку аграрних відносин України та нашої області, систему показників ефективності виробництва даного виду тваринницької продукції.

Розділ 2. Дається коротка характеристика господарства (див. тему 1).

Вивчається сучасний стан виробництва конкретної продукції тваринництва. Для цього приводяться показники, від яких залежить обсяг виробництва продукції і, зокрема, продуктивність тварин та чисельність поголів'я худоби (табл.2.1)

Таблиця 2.1

Показники продуктивності поголів'я худоби та виробництва продукції в ______________________

                                                                                            (назва підприємства, район)

Показники

200_ р.       

200_ р.

200_ р.

200_ р.

200_ р.

Середньодобовий приріст, г

Поголів'я, голів

Виробництво продукції,ц

Використати графічний метод виразивши всі показники у відносних величинах. За базу порівняння взяти перший рік. Поскільки продуктивність є визначальним фактором рівня виробництва, слід розрахувати всі показники динаміки, узагальнюючи за період, тенденцію її зміни. При цьому керуватися методичними вказівками, що висвітленні в темі№1.

Для вивчення зміни рівня виробництва продукції за дослідний період використати індексний метод, визначившись з періодами, які будуть порівнюватись. Бажано для цього взяти середні показники поголів'я худоби, продуктивності та виробництва продукції за 3 роки. Наприклад,  2003-2005рр.- 1 період; 2006-2008рр.- 2 період.

Розрахунки провести у відносних і абсолютних величинах, використавши систему індексів:

Іpsg ; ∆psg=Σp1Σg1- Σp0Σg0.

де P0 , P1 -середня продуктивність тварин в 1 та 2 періодах;

g1, g0- середня чисельність поголів'я за період.

Іp; ∆p=Σp1Σg1- Σp0Σg1.

Іg ; ∆g=(Σg1- Σg0)0.

Іs; ∆s=Σp0Σg1- 0Σg1.

 

Перевірка взаємозв’язку:

,  

Охарактеризувати зміну продуктивності за рахунок основних факторів : рівня і якості годівлі, для цього інформацію по господарству привести  за 8-10 років. Якщо ж зробити неможливо, то взяти дані в розрізі господарств  району, до якого належить об'єкт дослідження, для цієї мети використовують кореляційний аналіз.

При визначенні впливу на продуктивність одного фактора необхідно розв'язати рівняння прямої:

=a0+a1x

Параметри рівняння a0 та a1 знаходять розв'язуючи систему нормальних рівнянь

Σy=a0n+a1Σx

Σxy=a0Σx+a1Σx2

Парний коефіцієнт знаходиться за формулою:

r=;де =;

;;   =;   =.

В рядах динаміки  знаходиться кореляція відхилень за формулою:

r = ;

При множинній кореляційній залежності (два фактори ) розв'язуються рівняння :

=a0+ax1+ a2·x2

Множинний коефіцієнт кореляції визначається за формулою:

R=,

де rx1y,rx2y  і  rx1x2 - парні коефіцієнти кореляції

 

Для розв'язування  даної задачі бажано використати  ПЕОМ.

При висвітленні питання продуктивності праці, визначити фактори, від яких вона залежить. Для цього використати індексний метод (див. тему 5).

Собівартість продукції в останні роки дуже змінюється, а тому для аналізу використати дані за останні два роки і фактичні показники звітного року порівняти з плановими.

Для цього встановити зміну собівартості 1ц. продукції за період, в тому числі за рахунок факторів продуктивності тварин та затрат коштів на одну голову.

ίz=;  ∆z=z1-z0.

Зміна собівартості за рахунок продуктивності:

ίp= ;  ∆p=zумов- z0.

p=zумов-z0.

Зміна собівартості за рахунок затрат на одну голову:

ίз=;  ∆p=z1 -zумов ,

де z0,z1- собівартість 1 ц продукції базисного та звітного періодів;

z0p0  -затрати на 1 голову базисного періоду;

p0, p1 продуктивність тварин базисного та звітного періодів.

Показати взаємозв'язок індексів та приростів:

iz=ip·із;   Δzpз 

Далі проаналізувати структуру собівартості 1ц продукції у відповідності з прийнятою номенклатурою статей затрат.

Результати оформити в таблиці 2.2 та графічно у вигляді секторної діаграми .

Таблиця 2.2

Склад та структура собівартості 1ц в ______________________

                                                                                                                                             (назва підприємства, район)

Статті затрат

200_р.

200_р.

Відхилення (+,-)

грн.

%

грн.

%

грн.

%

Витрати на оплату праці

Відрахування на соціальні заходи

Матеріальні витрати – всього

в т. ч.

корми

……………..

Всього затрат

100,0

100,0

Зробити відповідні висновки .

Оскільки прибуток - основний показник від якого залежить рівень рентабельності продукції, показати зміну прибутку в звітному році в порівняні з попереднім за рахунок факторів : кількості реалізації та ціни реалізації собівартості (табл.2.3).  

Таблиця 2.3

Показники для аналізу зміни прибутку від реалізації в ______________________

                                                                                                                                                                         (назва підприємства, район)

Показники

Умовні позначення

200_р.

200_р.

Реалізовано яловичини в натурі, ц

Виручено від реалізації, тис.грн.

Собівартість, тис.грн.

Прибуток, тис.грн.

Ціна реалізації 1 ц яловичини, грн.

Собівартість 1 ц яловичини , грн.

Рівень рентабельності, %

q

pq

zq

П

Р

Z

-

Зміна прибутку:  =П10

за рахунок кількості реалізованої продукції :

g=(g1-g0)( p0-z0)

за рахунок ціни реалізації :

p=(p1-p0) g1

за рахунок собівартості 1ц.

z=(z1-z0)g1,   

 де П01- прибуток в базисному і звітному періодах;

p0,p1-ціна реалізації 1ц продукції в базисному і звітному році;

z0,z1- собівартість 1ц реалізованої продукції в базисному і звітному році.

Розділ 3. Динаміка та фактори виробництва яловичини.

3.1. Динаміка продукції вирощування великої рогатої худоби.

За 5 років привести показники вирощування худоби (ф.№50-сг), визначити показники динаміки, середні узагальнюючі показники (див. тему 7, розділ 3)

3.2. Факторний аналіз продуктивності худоби на вирощуванні та відгодівлі.

Використати парну кореляцію і встановити, як впливає рівень годівлі на продуктивність худоби.

Для цього розв’язати рівняння прямої: , де

У – середньодобовий приріст, г; Х – витрати кормів на середньорічну голову,  ц к.од.

Таблиця 2.4

Вихідні та розрахункові показники для розв’язання рівняння прямої

Роки

у

х

ух

п=7

Для знаходження параметрів рівняння  і  розв’язати систему рівнянь:

Визначити парний коефіцієнт кореляції за формулою:

Необхідні розрахунки виконуються в таблиці 3.1.

Таблиця 3.1

Показники для розрахунку r в рядах динаміки в ________________________

                                                                                                                       (назва підприємства, район)

Роки

Середньо-добовий приріст, г

Витрати кормів на 1 голову, ц корм.од.

Ланцюгові абсолютні прирости

Квадрати приростів

Добутки приростів

Ум.позн.

У

х

n=min 7

n=7

Х

Х

Х

X

Визначити r2. Зробити відповідні висновки.

 На основі конкретних результатів досліджень та досягнень практики даного питання, необхідно запропонувати основні шляхи підвищення виробництва продукції, визначити основні показники на ближчу та віддалену перспективу. Запропоновані заходи необхідно економічно обґрунтувати  відповідними розрахунками на основі проведеного аналізу стану галузі, використовуючи різні методи аналізу.

Тема 20. Інтенсифікація рослинництва та її економічна ефективність

Вступ.

Розділ 1. Інтенсифікація – головний напрямок розвитку сільського господарства.

1.1.  Сутність інтенсифікації сільського господарства.

1.2.  Система показників рівня інтенсивності та економічної ефективності в рослинництві та методи їх визначення.

Розділ 2. Сучасний стан рівня інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації в рослинництві господарства.

2.1. Виробничо-економічна характеристика підприємства.

2.2. Резерви росту інтенсифікації та економічної ефективності рослинництва.

Розділ 3.Статистичний аналіз інтенсифікації в рослинництві.

3.1. Динаміка валової продукції рослинництва на 100га с.-г. угідь.

3.2. Кореляційний аналіз залежності виходу валової продукції рослинництва від  рівня інтенсивності виробництва.

Розділ 4. Шляхи підвищення економічної ефективності інтенсифікації рослинництва.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

При написанні вступу, підрозділу 2.1, висновків, переліку використаних джерел і додатків необхідно  керуватись  методичними вказівками викладеними в темі 1.

Розділ 1. На основі вивчення літературних джерел розкривається сутність інтенсифікації сільського господарства  та особливості об’єктів інтенсифікації рослинництва. Дається визначення інтенсивного і екстенсивного шляхів розвитку сільського господарства. Обгрунтовується необхідність подальшого послідовного проведення інтенсифікації  як головного направлення розвитку сільського господарства. На сучасному етапі приводиться система показників рівня інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації в рослинництві та методика  їх розрахунку. Виясняючи матеріальну основу процесу інтенсифікації необхідно основну увагу звернути на те, що додаткові вкладення в більш сучасні засоби, а іноді витрати живої праці на одиницю земельної площі повинні використовуватись таким чином, щоб в розрахунку на 1га мати більше високоякісної і дешевої продукції .

В цьому ж розділі необхідно показати динаміку розвитку процесу інтенсифікації в Україні, в області, в районі (де розташоване господарство) та в самому господарстві.

Таблиця 1.1

Рівень інтенсивності та економічної ефективності сільського господарства в ______________________

                                                                                             (назва підприємства, район)

Показники

Господарство

Район

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.

Припадає на 100 га сільськогосподарських      угідь:

-основних виробничих фондів сільгосппризначення, тис. грн.

-виробничих витрат, тис. грн.

Питома вага зрошуваних земель в загальній площі ріллі, %

Припадає на 100 га сільськогосподарських угідь:

валової продукції сільського господарства в порівнянних цінах 2005 р., тис.грн.

валової продукції рослинництва в порівнянних цінах 2005 р., тис.грн.

Проводиться аналіз показників і робиться висновок.

В цьому розділі показується складність та багатогранність процесу інтенсифікації в рослинництві, розраховуються показники, що відображають рівень інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації в них .

Тут же приводяться вихідні дані для визначення рівня інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації в рослинництві в досліджуваному господарстві за два періоди, які включають рівну кількість років. Потім визначається рівень цих показників і проводиться аналіз даних таблиці.

Таблиця 1.2

Вихідні дані для розрахунку рівня інтенсивності в рослинництві в ______________________

                                                                                                                                                                                     (назва підприємства, район)

Показники

Роки

В серед ньому

за 2  роки

Роки

В серед-ньому за 2 роки.

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.

А

1

2

3

4

5

6

Середньорічна вартість основних фондів господарства, тис.грн.

Середньорічна вартість основних виробничих фондів в рослинництві, тис.грн

Витрати на виробництво продукції рослинництва, тис.грн.

Витрати праці на виробництво продукції рослинництва ,тис.люд-год.

Виконано тракторних робіт, ум.ет.га.

Спожито електроенергії на виробничі цілі, тис. кВт.год.

Внесено добрив :

-органічних, т

-мінеральних в розрахунку на  д.р., ц

Наявність зрошуваних земель,га

Площа сільськогосподарських угідь, га

в тому числі:

-ріллі і багаторічних насаджень

Валова продукція рослинниц-тва, тис.грн:

-в порівнянних цінах 2005 р.

- в поточних цінах

Собівартість реалізованої продукції рослинництва, тис.грн

Доход (виручено) від реалізації продукції рослинництва, тис.грн.

Таблиця 1.3

Рівень інтенсивності галузі рослинництва в ______________________

                                                                                                                                                      (назва підприємства, район)

Показники

Роки

В серед-ньому за 2 роки

Роки

В серед-ньому за 2 роки

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.

Приходиться на 100 га сільгоспугідь:

-основних виробничих фондів в рослинництві, тис.грн.

-виробничих витрат по рослинництву, тис.грн.

-витрат праці на виробництво продукції рослинництва,люд.-год.

Приходиться на 100 га ріллі та багаторічних насаджень:

-спожитої електроенергії на виробничі потреби ,тис.кВт.год.

-виконано тракторних робіт, ум.ет.га

-внесено добрив:

а) органічних , т

б) мінеральних, ц  д.р.

Питома вага в площі сільськогосподарських угідь,%

-ріллі і багаторічні насаджень

-зрошуваних земель

       

Проводиться ретельний аналіз визначених даних і записуються висновки. Потім     проводиться визначення економічної ефективності інтенсифікації (табл. 1.4).

Таблиця 1.4

Визначення економічної ефективності інтенсифікації в______________________

                                                                                                                                                                         (назва підприємства, район)

Показники

І період

В серед-

ньому за 2 роки

ІІ період

В серед-

ньому за 2 роки

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.

Приходиться на 100 га сільсьгосп- угідь:

- валової продукції рослинництва в порівнянних цінах 2005 р., тис.грн.

-прибутку від рослинництва, тис.грн.

Приходиться на 1люд.-год.,грн:

- валової продукції рослинництва,грн.:

а) в поточних цінах;

б) в порівняних цінах 2005 р.

-прибутку від рослинництва,грн..

Рівень рентабельності,%

Норма прибутку,%.

За розрахованими даними  проводиться аналіз і записуються висновки.

Після цього проводиться розрахунок окупності додаткових витрат (табл.1.5).

Таблиця 1.5

Розрахунок окупності додаткових витрат  в рослинництві в __________________, грн.

                                                                                                                                           (назва підприємства, район)

Показники

200_-200_рр.

200_-200_рр.

Виробничі витрати

Додаткові виробничі витрати

Вартість валової продукції в порівняних цінах

Вартість додаткової валової продукції

Валовий дохід

Додатковий валовий дохід

Прибуток

Отримано прибутку на 1 грн. додаткових витрат

Розділ 3. Статистичний аналіз інтенсифікації в рослинництві.

3.1.  Динаміка  валової продукції рослинництва на 100га с.г. угідь (див. тема 1, розділ 3).

3.2. Кореляційний аналіз залежності виходу валової продукції рослинництва від  рівня інтенсивності виробництва.

У – вихід валової продукції рослинництва на 100га с.г. угідь, тис.грн.

Х1 – енергозабезпеченість, к.с/га.

Х2 – поточні витрати в рослинництві на 100га с.г. угідь, тис.грн.

Методику виконання даного розділу див. тема 1 (розділ 3).

По розрахункам проводиться аналіз і записуються висновки.

Тема 21. Інтенсифікація тваринництва та шляхи підвищення її економічної ефективності

Вступ.

Розділ 1. Інтенсифікація – головний напрям розвитку тваринництва.

  1.  Сутність інтенсифікації галузі.
    1.  Методика визначення показників рівня інтенсифікації і економічної ефективності тваринництва.

Розділ 2. Сучасний рівень інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації тваринництва.

  1.  Виробничо-економічна характеристика господарства.
    1.  Аналіз впливу місця розташування і розвитку підприємства на інтенсифікацію тваринництва.
    2.   Аналіз інтенсивності використання продуктивної худоби та птиці.
    3.   Аналіз використання кормів.

Розділ 3.Статистичний аналіз інтенсифікації в тваринництві.

3.1. Динаміка валової продукції тваринництва на 100га с.г. угідь.

3.2. Кореляційний аналіз залежності виходу валової продукції тваринництва від  рівня інтенсивності виробництва.

Розділ 4. Шляхи підвищення економічної ефективності інтенсифікації тваринництва.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

При написанні вступу, підрозділу 2.1, висновків, списку використаних джерел і додатків слід керуватися методичними вказівками, викладеними в темі 1.

Розділ 1. На основі вивчення літературних джерел розкривається сутність інтенсифікації тваринництва. Тут же даються визначення інтенсивного і екстенсивного шляхів розвитку тваринництва.

Обгрунтовується необхідність послідовної інтенсифікації галузі тваринництва. Приводиться система показників рівня інтенсифікації та економічної ефективності розвитку тваринництва. Показується методика їх розрахунку.

Розділ 2. Розраховуються показники рівня інтенсифікації та економічної ефективності тваринництва. Тут же приводяться вихідні дані для визначення рівня інтенсифікації та економічної ефективності галузі тваринництва в досліджуваному підприємстві (табл.2.1).

Таблиця 2.1

Вихідні данні для розрахунку рівня інтенсивності і економічної

ефективності інтенсифікації тваринництва в ______________________

                                                                                                                                                       (назва підприємства, район)

Показники

Роки

В серед-ньому за два роки

Роки

В серед-ньому за два роки

200_

200_

200_

200_

Середньорічна вартість основних виробничих фондів с/г призначення і обігових коштів, тис.грн.

Середньорічна вартість основних виробничих фондів с/г призначення, тис.грн.

Виконано тракторних робіт, умов.ет.га

Затрати на виробництво продукції тваринництва, тис.грн.

Затрати праці на виробництво продукції тваринництва, тис.люд.-год.

Площа с/г угідь, га  в т.ч.

    - рілля і багаторічні насад-ження,га

   -  пасовища і природні толоки

Поголів’я худоби за видами, гол.

Поголів’я худоби і птиці, умов.гол.

Валова продукція тваринництва, тис.грн.

Валовий дохід від тваринництва, тис.грн.

Вартість реалізованої продукції тваринництва, тис.грн.

Прибуток від тваринництва, тис.грн.

Таблиця 2.2

Рівень інтенсивності тваринництва в ______________________

                                                                                                                                               (назва підприємства, район)

Показники

Роки

В серед-

ньому за два роки

Роки

В серед-ньому за два роки

200_

200_

200_

200_

Приходиться на 1 га с/г угідь:

  •  середньорічної вартості основних виробничих фондів с/г призначення та обігових коштів, тис.грн.
  •  виробничих витрат на виробництво продукції тваринництва, тис.грн.
  •  витрати праці на виробництво продукції тваринництва, люд.-год.

Поголів’я худоби і птиці, ум.гол.

Приходиться на 1 га ріллі та багаторічних насаджень виконаних тракторних робіт, ум.ет.га

Питома вага в площі сільгосп-угідь, %:

  •  ріллі та багаторічних насаджень
  •  сінокосів та половищ
  •  зрошуваних земель

Таблиця 2.3

Визначення економічної ефективності інтенсифікації в______________________

                                                                                                                                                                       (назва підприємства, район)

Показники

Роки

В серед-

ньому за два роки

Роки

В серед-

ньому за два роки

200_

200_

200_

200_

Приходиться на 1 га сільгоспугідь, грн.

  •  вартості продукції тваринництва, грн.
  •  валового доходу від тваринництва, грн.
  •  прибутку від тваринництва (тіж показники на 1 люд.-год.), грн.

Рівень рентабельності, %

Норма прибутку, %

Таблиця 2.4

Розрахунок окупності додаткових витрат в _________________, грн.

                                                                                                                                                        (назва підприємства, район)

Показники

І період

ІІ період

Виробничі витрати

Додаткові виробничі витрати

Вартість валової продукції

Вартість додаткової валової продукції

Валовий дохід

Додатковий валовий дохід

Прибуток, всього

Додатковий прибуток

Одержано прибутку на 1 грн. додаткових витрат

Проводиться аналіз таблиць, робляться висновки.

Максимально використовуються при аналізі специфічні показники рівня інтенсивності та економічної ефективності тваринництва.

Розділ 3.Статистичний аналіз інтенсифікації в тваринництві.

3.1. Динаміка валової продукції тваринництва на 100 га сільськогосподарських. угідь.

3.2. Кореляційний аналіз залежності виходу валової продукції тваринництва від  рівня інтенсивності виробництва.

У – вихід валової продукції тваринництва на 100га сільськогосподарських угідь, тис.грн.

Х – поточні витрати в тваринництві на одну умовну голову тварин, тис.грн.

Методику виконання даного розділу див. тема 23 (розділ 3).

Тема 22. Інтенсифікація виробництва зерна та шляхи підвищення її економічної ефективності

Вступ

Розділ 1. Наукові основи інтенсифікації зерновиробництва та напрями підвищення її економічної ефективності в сучасних умовах.

1.1.  Сутність інтенсифікації зерновиробництва.

1.2.  Система показників рівня інтенсивності та економічної ефективності в зерновиробництві та методи їх визначення.

Розділ 2. Сучасний стан рівня інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації в зерновиробництві.

2.1. Виробничо-економічна характеристика підприємства.

2.2. Аналіз рівня інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації виробництва зерна.

2.3. Резерви росту інтенсифікації та економічної ефективності виробництва зерна.

Розділ 3.Статистичний аналіз інтенсивності виробництва зерна.

3.1. Динаміка урожайності зернових культур.

3.2. Кореляційний аналіз залежності урожайності зернових культур від рівня інтенсивності виробництва.

Розділ 4. Шляхи підвищення економічної ефективності інтенсифікації зерновиробництва.

Висновки.

Додатки.

Список використаних джерел.

При написанні вступу, підрозділу 2.1, висновків, переліку використаних джерел і додатків необхідно  керуватись  методичними вказівками викладеними в темі 1.

 Розділ 1. На основі вивчення літературних джерел розкривається сутність інтенсифікації зерновиробництва  та особливості об’єктів інтенсифікації виробництва зерна. Дається визначення інтенсивного і екстенсивного шляхів розвитку зерновиробництва. Обґрунтовується необхідність подальшого послідовного проведення інтенсифікації  як головного направлення розвитку виробництва зерна. На сучасному етапі приводиться система показників рівня інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації в зерновиробництві та методика  їх розрахунку. Виясняючи матеріальну основу процесу інтенсифікації необхідно основну увагу звернути на те, що додаткові вкладення в більш сучасні засоби, а іноді витрати живої праці на одиницю земельної площі повинні використовуватись таким чином ,щоб в розрахунку на 1га мати більше високоякісної і дешевої продукції.

Розділ 2. Розраховуються показники рівня інтенсифікації та економічної ефективності зерновиробництва. Тут же приводяться вихідні дані для визначення рівня інтенсифікації та економічної ефективності зерновиробництва в досліджуваному підприємстві (табл.2.1).

Таблиця 2.1

Вихідні дані для розрахунку  рівня інтенсивності та економічної

ефективності інтенсифікації виробництва зерна в________________

                                                                                         (назва підприємства, район)

Показники

Базисний

рік

Проміжний рік

Звітний

рік

Площа зернових - всього, га  

з них  озимих

Виробничі витрати - всього, тис. грн.

в тому числі:

добрива

Прямі витрати праці на виробництво зерна, люд.-год.

Валовий збір, ц

Кількість реалізованої продукції, ц

Виручка від реалізації продукції, грн.

Собівартість реалізованої продукції, грн.

Прибуток, грн.

Кількість комбайнів, шт

Далі розраховується рівень інтенсивності виробництва зерна (табл.2.2).

Таблиця 2.2

Рівень інтенсивності виробництва зерна в________________

                                                                                                                                                            (назва підприємства, район)

Показники

Базисний рік

Проміжний рік

Звітний рік

Звітний рік в % до

базисногороку

проміж-ного року

Приходиться на 1 га зернових:

  •  витрат праці, люд.-год.

  •  витрат на добрива, грн.

Питома вага в загальній площі посіву зернових:

  •  озимих, %

  •  зернобобових, %

Намолочено зерна 1 комбайном, ц

Рівень товарності, %

Після цього розраховується економічна ефективність інтенсифікації виробництва зерна (табл. 2.3).

Таблиця 2.3

Визначення економічної ефективності інтенсифікації виробництва зерна в________________

                                                                                                     (назва підприємства, район)

Показники

Базис-ний рік

Проміж-ний рік

Звітний рік

Звітний рік в % до

Базис-ного

Проміж-ного

Урожайність зернових, ц/га

Прямі витрати праці, люд.-год.:

  •  на 1ц зернових

  •  на 1га посіву зернових

Виробнича собівартість 1ц зерна, грн.

Собівартість 1 ц реалізованого зерна, грн.

Вартість валової продукції в порівнянних цінах в розрахунку на 1га зернових, грн.

Прибуток, грн., в розрахунку:

  •  на 1 ц реалізованих зернових

  •  на 1 га посіву зернових

Рівень рентабельності, %

Максимально використовуються при аналізі специфічні показники рівня інтенсивності та економічної ефективності зерновиробництва.

Розділ 3.Статистичний аналіз інтенсивності виробництва зерна.

3.1. Динаміка урожайності зернових культур.

3.2. Кореляційний аналіз залежності урожайності зернових культур від рівня інтенсивності виробництва.

У –урожайність зернових культур, ц з 1га.

Х1 – поточні витрати на 1га посіву зернових культур, тис.грн.

Х2 – забезпеченість зерновими комбайнами, %

Методику виконання даного розділу див. тема 1 (розділ 3).

Проводиться аналіз таблиць, робляться висновки.

Методичні вказівки по написанню розділу 4 див. тема №13, с.54

У висновках у стислій формі необхідно подати оцінку рівня і ефективності зерновиробництва у досліджуваному господарстві, конкретні пропозиції щодо збільшення валових зборів зерна, зменшення його собівартості та підвищення рівня рентабельності цієї галузі, що ґрунтуються на вивченні стану справ у зерновиробництві досліджуваного господарства.

В кінці роботи наводиться список використаних джерел і додатки

Тема 23. Інтенсифікація виробництва молока та шляхи підвищення

її економічної ефективності

Вступ.

Розділ 1. Інтенсифікація – головний напрям розвитку виробництва молока.

1.1 Сутність інтенсифікації галузі.

1.2 Методика визначення показників рівня інтенсифікації і економічної ефективності молочного скотарства.

Розділ 2. Сучасний рівень інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації молочного скотарства.

2.1. Виробничо-економічна характеристика господарства.

2.2. Аналіз рівня інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації виробництва молока.

2.3.Резерви росту інтенсифікації та економічної ефективності виробництва молока.

Розділ 3.Статистичний аналіз інтенсивності виробництва молока.

3.1. Динаміка продуктивності корів.

3.2. Кореляційний аналіз залежності продуктивності корів від витрат кормів та яловості корів.

Розділ 4. Шляхи підвищення економічної ефективності інтенсифікації виробництва молока.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

При написанні вступу, підрозділу 2.1, висновків, списку використаних джерел і додатків слід керуватися методичними вказівками, викладеними в темі 1.

Розділ 1. На основі вивчення літературних джерел розкривається сутність інтенсифікації молочного скотарства. Тут же даються визначення інтенсивного і екстенсивного шляхів розвитку молочного скотарства . Обгрунтовується необхідність послідовної інтенсифікації виробництва молока. Приводиться система показників рівня інтенсифікації та економічної ефективності розвитку молочного скотарства  . Показується методика їх розрахунку.

Розділ 2. Розраховуються показники рівня інтенсифікації та економічної ефективності виробництва молока. Тут же приводяться вихідні дані для визначення рівня інтенсифікації та економічної ефективності виробництва молока в досліджуваному підприємстві (табл.2.1).

Таблиця 2.1

Вихідні дані для розрахунку рівня інтенсивності та економічної

ефективності інтенсифікації виробництва молока в________________

                                                                                                                                             (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

200_р.

Поголівя корів,голів

Всього витрат на виробництво молока, грн.

Валовий надій молока, ц

Одержано приплоду за рік, гол.

Приплід в перерахунку на молоко,ц

Всього умовного молока,ц

Питома вага молока в умовній продукції, %

Кількість витрачених кормів на виробництво молока ц корм. од.

Поголів’я ВРХ на початок року, гол.

в т.ч. корів

Поступило корів і нетелів в основне стадо за рік, гол.

Вартість валової продукції молока,тис.грн.:

- в співставних цінах

- в поточних цінах

Прямі витрати праці на виробництво молока, тис. люд.-год.     

Кількість реалізованого молока, ц

Грошова виручка від реалізації молока, тис. грн.

Собівартість реалізованого молока, тис.грн.

Прибуток (+), збиток (-) від реалізації молока, тис.грн.

Щоб визначити  частку кормів, витрачених тільки на виробництво молока, необхідно розрахувати питому вагу молока в загальному об’ємі умовної продукції (молоко + приплід в перекладі на молоко); 1 голова приплоду прирівнюється до 1,5 ц молока. З допомогою вказаного відсотку визначається кількість кормів, витрачених на виробництво молока.

Далі розраховується рівень інтенсивності виробництва молока (табл.2.2).

Таблиця 2.2

Рівень інтенсивності виробництва молока в________________

                                                                                                                                                                 (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

200_р.

Звітний рік в % до

Базисного

Проміжного

В розрахунку на 1 корову:

Витрачено на виробництво молока:

  •  виробничих витрат, грн.

  •  прямих витрат праці, люд.-год.

  •  кормів, ц корм.од.

Питома вага корів у поголів’ї ВРХ, %

Рівень товарності, %

Після цього визначається економічна ефективність інтенсифікації молочного скотарства (табл. 2.3).

Таблиця 2.3

Визначення економічної ефективності інтенсифікації молочного скотарства в________________

                                                                                (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.в % до

200_р.

200_р.

Надій молока на 1 корову, кг

Вихід телят на 100 корів, гол.

Вартість валової продукції молока в співставних цінах на 1 корову, грн.

Прямі витрати праці на 1 ц молока, люд.-год.

Виробнича собівартість 1ц молока, грн.

Собівартість 1ц реалізованого молока, грн.

Середня ціна реалізації 1 ц молока, грн.

Прибуток від реалізації 1 ц молока, грн.

Рівень рентабельності, %

Розділ 3. Статистичний аналіз інтенсивності виробництва молока.

3.1. Динаміка продуктивності корів(див. тема 1 розділ 3).

3.2. Кореляційний аналіз залежності продуктивності корів від витрат кормів та яловості корів.

У –продуктивність корів.

Х1 – поточні витрати на 1 корову, тис.грн

Х2 – яловість корів, %

Методику виконання даного розділу див. тема 1 (розділ 3).

Проводиться аналіз таблиць, робляться висновки.

Максимально використовуються при аналізі специфічні показники рівня інтенсивності та економічної ефективності молочного скотарства.

Методичні вказівки по написанню розділа 4 див. тема 17.

У висновках слід у стислій формі подати оцінку рівня і ефективності виробництва молока у досліджуваному господарстві, конкретні (з цифрами) пропозиції щодо покращення стану справ у молочному скотарстві.

В кінці курсового проекту наводиться список використаних джерел, додатки.

Тема 24. Інтенсифікація виробництва кормів та шляхи підвищення

її економічної ефективності

Вступ.

Розділ 1. Наукові основи інтенсифікації кормовиробництва.

  1.  Суть економічної ефективності та інтенсифікації виробництва кормів
    1.   Показники інтенсифікації кормовиробництва

Розділ 2. Сучасний рівень інтенсивності та економічної ефективності кормовиробництва

2.1. Виробничо-економічна характеристика підприємства

2.2. Аналіз посівних площ кормових культур (структура посівних площ і їх динаміка)

2.3. Економічна оцінка виробництва кормових культур

Розділ 3. Статистичний аналіз наявності та використання кормів

3.1. Динаміка виробництва кормів на одну умовну голову

3.2. Індексний аналіз використання кормів в тваринництві

Розділ 4. Шляхи підвищення виробництва кормових культур

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

При написанні вступу, підрозділу 2.1, висновків, списку використаних джерел і додатків слід керуватися методичними вказівками, викладеними в темі 1.

Розділ 1. На основі вивчення літературних джерел розкривається сутність інтенсифікації кормовиробництва. Тут же даються визначення інтенсивного і екстенсивного шляхів розвитку виробництва кормових культур. Обгрунтовується необхідність послідовної інтенсифікації виробництва кормів. Приводиться система показників рівня інтенсифікації та економічної ефективності розвитку кормовиробництва та методика їх розрахунку.

Розділ 2. Розраховуються показники рівня інтенсифікації та економічної ефективності виробництва кормів. Тут же приводяться вихідні дані для визначення рівня інтенсифікації та економічної ефективності виробництва кормів в досліджуваному підприємстві.

  1.  Економічна оцінка виробництва кормових культур.

Таблиця 2.1

Розрахунок середньозваженої врожайності кормових культур в________________

(назва підприємства, район)

Культура

Площа, га

Валовий збір, ц

Середньозважена врожайність, ц/га

Базисний

рік

Звітний рік

Всього за 2 роки

Базисний рік

Звітний

рік

Всього за 2 роки

Зернофуражні культури

Кукурудза на зерно в повній стиглості

Ярові зернові (без кукурудзи)

Зернобобові

Коренеклубнеплоди і силосні культури

Коренеплоди і баштанні кормові

Кукурудза на силос

Силосні культури (без кукурудзи)

Культури на зелений корм

Кукурудза

Однорічні трави

Багаторічні трави

Трави на сіно

Однорічні

Багаторічні

Отримавши середньозважену врожайність кожної кормової культури, а також вміст кормових одиниць і перетравного протеїну в одиниці корму, визначають їх вихід з 1 га кормових культур (табл. 2.2).


Таблиця 2.2

Визначення виходу кормових одиниць і перетравного протеїну основної і побічної продукції з 1 га посіву

кормових культур (базисний – звітний роки) в________________

                                                                                                                       (назва підприємства, район)

Культура

Основна продукція

Побічна продукція

Всього основної і побічної продукції

Всього кормо-протеїнових одиниць, ц

Урожайність, ц/га

Міститься в 1 ц корму

Всього, ц/га

Урожайність, ц/га

Міститься в 1 ц корму

Всього, ц/га

Корм.одиниць, ц

Протеїн в 1 кг корму, г

Корм. одиниць

Перетрав-ного протеїну

Корм.одиниць, ц

Протеїн в 1 кг корму, г

Корм. одиниць

Перетрав-ного протеїну

Корм. одиниць

Перетрав-ного протеїну

Зернофуражні культури

Кукурудза на зерно в повній стиглості

Ярові зернові (без кукурудзи)

Зернобобові

Коренеклубнеплоди і силосні культури

Коренеплоди і баштанні кормові

Кукурудза на силос

Силосні культури (без кукурудзи)

Культури на зелений корм

Кукурудза

Однорічні трави

Багаторічні трави

Трави на сіно

Однорічні

Багаторічні


Таблиця 2.3

Вихід кормів зі всієї площі кормових культур в________________

                                                                                                                    (назва підприємства, район)

Культура

Площа кормових культур, га

Середня врожайність, ц/га

Отримано зі всієї площі, ц

Кормо-

вих одиниць

Перетрав-ного протеїну

Кормопро-теїнових одиниць

Кормо-

вих одиниць

Перетрав-ного протеїну

Кормо-протеїнових одиниць

Зернофуражні культури

Кукурудза на зерно в повній стиглості

Ярові зернові (без кукурудзи)

Зернобобові

Коренеклубнеплоди і силосні культури

Коренеплоди і баштанні кормові

Кукурудза на силос

Силосні культури (без кукурудзи)

Культури на зелений корм

Кукурудза

Однорічні трави

Багаторічні трави

Трави на сіно

Однорічні

Багаторічні

Всього

Припадає грамів перетравного протеїну на 1 корм.од. виробле-них кормів

Таблиця 2.4

Визначення трудомісткості і собівартості вироблених кормів в________________

                                                                                                                                                        (назва підприємства, район)

Культура

Отримано зі всієї площі в середньому (базис. І звіт. Роки), ц

Всього прямих витрат праці, люд.-год.

Всього виробничих витрат, тис.грн.

Прямі витрати праці на 1 ц, люд.-год.

Собівартість 1 ц, тис.грн.

Кормов. Одиниць

Перетрав. Протеїну

Кормов. Протеїну

Базисний рік

Звітний рік

Всього за 2 роки

Базисний рік

Звітний рік

Всього за 2 роки

Кормов. Одиниць

Перетрав. Протеїну

Кормов. Протеїну

Кормов. Одиниць

Перетрав. Протеїну

Кормов. Протеїну

Зернофуражні культури

Кукурудза на зерно в повній стиглості

Ярові зернові (без кукурудзи)

Зернобо-бові

Коренеклубнеплоди і силосні культури

Коренепло-ди і баштанні кормові

Кукурудза на силос

Продовж. табл. 2.4

Силосні культури (без кукурудзи)

Культури на зелений корм

Кукурудза

Однорічні трави

Багаторічні трави

Трави на сіно

Однорічні

Багаторічні

Таблиця 2.5

Оцінка кормових культур по індексному методу в________________

                                                                                                                                 (назва підприємства, район)

Культура

Величина індекса по

Сума індексів

Місце культури по комплексу показників

виходу кормів з 1 га, ц

витратам праці на 1 ц, люд-год.

собівартості 1 ц, тис.грн.

Кормов. одиниць

Перетрав. протеїну

Кормов. протеїну

Кормов. одиниць

Перетрав. Протеїну

Кормов. протеїну

Кормов. одиниць

Перетрав. протеїну

Кормов. протеїну

Зернофуражні культури

Кукурудза на зерно в повній стиглості

Ярові зернові (без кукурудзи)

Зернобобові

Коренеклубнеплоди і силосні культури

Коренеплоди і баштанні кормові

Кукурудза на силос

Силосні культури (без кукурудзи)

Культури на зелений корм

Кукурудза

Однорічні трави

Багаторічні трави

Трави на сіно

Однорічні

Багаторічні

Далі слід проаналізувати економічну ефективність інтенсифікації виробництва кормових культур в досліджуваному господарстві за три останні роки та порівняти їх із середньорайонними показниками (табл. 2.6), зробити висновки.

Таблиця 2.6

Визначення економічної ефективності інтенсифікації виробництва кормів

_________________________

                                                                                   (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

200_р.

200_р.в % до

200_р.

200_р.

Урожайність кормів, ц/га

Прямі витрати праці, люд.-год.:

  •  на 1ц кормів

  •  на 1га посіву кормових  культур

Виробнича собівартість 1ц кормів, грн.

Собівартість 1ц реалізованих кормів, грн.

Вартість валової продукції в порівнянних цінах в розрахунку на 1га кормів, грн.

Прибуток, грн. в розрахунку:

  •  на 1 ц кормів

  •  на 1га посіву кормових  культур

Рівень рентабельності, %

Максимально використовуються при аналізі специфічні показники рівня інтенсивності та економічної ефективності кормовиробництва.

Розділ 3. Динаміку виробництва кормів розглянути за останні 5 років. Методику виконання даного розділу див. тему 6, розділ 3, підрозділ 3.1.

Для індексного аналізу використання кормів привести інформацію за 2 останні роки (табл. 3.1).

Таблиця 3.1

Показники для індексного аналізу використання кормів в

_______________________

                                                                                                      (назва підприємства, район)

Види продук-ції

Кількість продукції, ц

Витрати кормів на 1ц продукції, ц. к.од

Витрати кормів всього, ц к.од

200__р.

200__р.

200__р.

200__р.

200__р.

200__р.

Умовний

Умовні позначення

qо

q1

Ко

К1

Коqо

К1q1

Коq1

Молоко

Приріст ВРХ

Приріст свиней

Всього

Х

Х

Х

Х

Коqо

К1q1

Коq1

Проаналізувати зміну загальних витрат кормів за два останні роки в цілому та за рахунок двох факторів:

  

  

  

Показати взаємозв’язок індексів та їх приростів:

  

Аналіз зоотехнічних витрат кормів:

, , де – kн – нормативні витрати кормів на 1 ц продукції.

Тема 25. Якість продукції рослинництва та вплив її на економічну

ефективність виробництва цієї галузі

Вступ.

Розділ 1. Якість продукції рослинництва – головний фактор підвищення економічної ефективності.

  1.  Поняття якості продукції та її показники.
    1.  Методи визначення якості продукції.

Розділ 2. Якість і конкурентоспроможність продукції рослинництва.

2.1. Виробничо-економічна характеристика підприємства.

2.2. Сучасний стан якості продукції рослинництва.

2.3. Аналіз якості продукції рослинництва.

Розділ 3. Шляхи підвищення якості продукції рослинництва та її вплив на ціну реалізації продукції рослинництва (узагальнити досягення науки і результати аналізу).

Розділ 4. Шляхи підвищення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва від якості продукції рослинництва.

Висновки.

Список використаних джерел.

Додатки.

Тема 26. Економічна ефективність виробництва у селянському

(фермерському) господарстві

Вступ.

Розділ 1. Фермерське господарство як конкурентноздатна форма господарювання.

1.1. Сучасний стан фермерства в Україні та на Миколаївщині..

1.2. Показники економічної ефективності виробництва продукції в фермерському господарстві та методика їх обчислення.

Розділ 2. Оцінка економічних умов виробництва продукції в фермерському господарстві.

2.1.Аналіз природно-кліматичних та економічних умов,   виробничого потенціалу  фермерського господарства.

2.2. Аналіз та оцінка результатів діяльності фермерського господарства.

Розділ 3. Статистичний аналіз ефективності виробництва продукції в селянському (фермерському) господарстві.

3.1. Індексний  аналіз факторів собівартості основних видів продукції.

3.2. Аналіз факторів прибутку від реалізації продукції.

Розділ 4. Основні шляхи підвищення економічної ефективності виробництва у селянському (фермерському) господарстві.

Висновки.

Додатки.

Список використаних джерел.

У вступі необхідно обгрунтувати вибір теми дослідження, зазначити її актуальність на сучасному етапі, сформулювати мету дослідження і задачі, які необхідно вирішити в курсовому проекті. Необхідно вказати предмет, об’єкт, період дослідження. Зазначають прийоми та методи, які використовуються в роботі, джерела інформації. Також необхідно вказати кількість сторінок машинописного тексту курсового проекту, чисельність таблиць, графічного матеріалу та літературних джерел.

У першому підрозділі першого розділу необхідно на основі вивчених джерел розкрити наступну думку: фермерське господарство в Україні вже сформулювалося як рівноправна форма господарювання, але, як і всі економічні процеси, потребує розвитку та вдосконалення. Потрібно навести інформацію щодо стану сьогоденного фермерства в Україні та регіоні.

У другому підрозділі першого розділу необхідно на основі вивченої економічної літератури навести систему показників, за якими визначають економічну ефективність виробництва продукції в фермерському господарстві; зазначити методику їх визначення. При цьому, необхідно мати на увазі, що не всі організаційно-правові форми господарювання можна характеризувати однаковими показниками.

У першому підрозділі другого розділу необхідно коротко освітити природно-кліматичні, економічні (місцерозташування господарств, тобто віддаленість від основних постачальників, ринків збуту, переробних підприємств, наявність та якість під’їздних шляхів тощо) умови досліджуваного господарства. Далі коротко розкрити поняття виробничого потенціалу господарства та одного з методів його дослідження – групування. За допомогою групування можна проаналізувати, наприклад, площу сільськогосподарських угідь (табл. 2.1), наявність техніки (табл. 2.2), забезпеченність трудовими ресурсами (табл. 2.3) та інше.

Таблиця 2.1

Групування фермерських господарств ______________ району

Миколаївської області по площі сільськогосподарських угідь

Площа сільгоспугідь, га

Кількість господарств в групуванні

Площа сільгоспугідь на одне господарство, га

Разом (в середньому)

Таблиця 2.2

Наявність сільськогосподарської техніки в________________

                                                                                                               (назва господарства, район)

Види техніки

Кількість машин, шт

до 2

3 – 6

більше 6

не мають взагалі

Кількість господарств, що мають техніку таких видів:

  •  трактори

  •  комбайни зернозбиральні

  •  сівалки

  •  вантажні автомобілі

  •  культиватори

Частка в загальній кількості обстежених господарств, %, що мають:

  •  трактори

  •  комбайни зернозбиральні

  •  сівалки

  •  вантажні автомобілі

  •  культиватори

Таблиця 2.3

Розподіл фермерського господарства за чисельністю

працюючих членів господарств

Чисельність працівників, чол.

Кількість господарств

Питома вага, %

1

2

3

4

5

Більше 5

Всього

100,0

На основі проведених за допомогою групування досліджень необхідно зробити висновок про наявний ресурсний потенціал фермерського господарства.

У другому підрозділі другого розділу необхідно оцінити обсяги виробництва продукції в фермерському господарстві. При чому, оскільки в темі курсового проекту не вказано, що досліджується ефективність виробництва саме сільськогосподарської продукції, то в даному підрозділі необхідно охопити не лише виробництво продукції рослинництва і тваринництва, а й за наявності такої в досліджуваному господарстві і промислової продукції переробки (наприклад, млин, крупорушка та інше).

Обсяги виробництва продукції рослинництва фермерським господарством можна подати, наприклад, в такій формі як наведено в таблиці 2.4. Обсяги виробництва продукції тваринництва за видами тварин можна надати в подібному вигляді. При чому, за умови наявності інформації, обсяги виробництва продукції рослинництва і тваринництва за останній досліджуваний рік можна порівняти з обсягами виробництва однорідної продукції сільськогосподарськими підприємствами району, визначивши таким чином, яку частку у виробництві сільськогосподарської продукції в досліджуваному районі займають фермерські господарства.

Щодо переробки продукції в фермерському господарстві і отримання кінцевої продукціїї вже як промислової, то необхідно надати наступну інформацію: яку саме продукцію і як виробляють в фермерському господарстві, чисельність підприємств, що займаються даним виробництвом, обсяги виробництва за видами продукції за досліджуваний період, їх динаміка за останні роки.

Необхідно оцінити результати діяльності досліджуваного господарства. Бажано коротко освітити економічний зміст зазначених результатів. Методом групування можна надати розподіл фермерських господарств, наприклад, по загальним доходам від реалізації, по розміру витрат на сільськогосподарське виробництво, по розміру прибутку, по розміру збитку та інше. Розподіл господарств можна подати, наприклад, у таких таблицях (табл. 2.5 – 2.8). Зробити висновок на основі досліджених показників.


Таблиця 2.4

Площа, валовий збір та урожайність основних сільськогосподарських культур

 в _________________

                                                                                                                                                                                  (назва господарства, район)

Види культур

200_ рік

200_ рік

200_ рік

Останній рік у % до попереднього

Площа, га

Валовий збір, ц

Урожайність ц з 1 га

Площа, га

Валовий збір, ц

Урожайність, ц з 1 га

Площа га

Валовий збір, ц

Урожайність, ц з 1 га

Площа га

Валовий збір, ц

Урожайність, ц з 1 га

Зернові культури

Пшениця озима

Жито озиме

.....

.....

Всього

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х


Таблиця 2.5

Розподіл фермерських господарств _________ району

по загальному доходу від реалізації сільськогосподарської продукції

Групи господарств по доходу

від реалізації сільсьскогосподарської продукції, тис.грн.

Кількість господарств, що мають дохід

Частка господарств, що мають дохід, в загальній кількості досліджуваних господарств, %

Всього

100,0

Таблиця 2.6

Розподіл фермерських господарств ________ району по розміру витрат на

сільськогосподарське виробництво

Групи господарств за витратами на сільськогосподарське виробництво у розмірі тис. грн.

Кількість фермерських господарств, що несуть витрати

Частка фермерських господарств, що несуть витрати, в загальній кількості досліджуваних господарств, %

Всього

100,0

Необхідно висвітлити наступну інформацію: основні канали реалізації продукції; склад і структуру товарної продукції за видами продукції та каналами реалізації; реалізаційні ціни та грошову виручку за основними видами продукції та основними каналами реалізації; рівень товарності основних видів продукції; умови зберігання продукції. Можна провести факторний аналіз грошової виручки. Вихідні та розрахункові дані навести в таблицях 2.7 – 2.8.

Таблиця 2.7

Вихідні дані для факторного аналізу грошової виручки

від реалізаціїї певного виду продукції в________________

                                                                                                                           (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

Площа посіву, га

Урожайність, ц з 1га

Рівень товарності, %

Середня ціна реалізації 1ц, грн.

Грошова виручка, грн.

Таблиця 2.8

Факторний аналіз грошової виручки від реалізації певного виду продукції в______________________

   (назва підприємства, район)

Підста-новки

Фактори

Грошова виручка, тис. грн.

Відхилення (+,-)

Причини відхилення

П

У

Р

Ц

І

-

ІІ

За рахунок площі

ІІІ

За рахунок урожайності

ІV

За рахунок рівня товарності

V

За рахунок ціни реалізації

Всього

-

Дається оцінка економічної ефективності виробництва продукції. На підставі зазначеної оцінки наводяться конкретні шляхи підвищення ефективності виробництва продукції в досліджуваному фермерському господарстві з повним обгрунтуванням кожного. Вихідні дані для визначення економічної ефективності виробництва продукції (на прикладі зернового господарства) доцільно зазначити в Додатку, а розрахункі в таблиці, подібній до таблиці 2.9.

Таблиця 2.9

Економічна ефективність зернового господарства в________________

                                                                                                                                            (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

Відхилення (+, - )

Урожайність, ц з 1га

Вироблено з 1га площі валової продукції, грн.:

  •  в співставних цінах 2005 року

  •  в поточних цінах

Створено на 1га посіву, грн.:

  •  валового доходу

  •  чистого доходу

Вироблено валової продукції на 1 грн. поточних витрат, грн.

Створено на 1 грн. поточних витрат, грн.:

  •  валового доходу

  •  чистого доходу

Виробнича собівартість 1 ц, грн.

Собівартість 1 ц реалізованої продукції, грн.

Ціна реалізації 1 ц, грн.

Одержано прибутку, грн.:

  •  від реалізації 1 ц продукції

  •  на 1 га площі, з якої реалізовано продукцію

Рівень рентабельності, %:

  •  виробництва

  •  продажу

  •  реалізації

Таблиця 2.10– 2.11

Розподіл фермерських господарств ________ району за розміром прибутку (збитку)

Групи господарств, що отримали прибуток (збиток) у розмірі, тис. грн.

Кількість фемерських господарств, що отримали прибуток (збиток)

Частка фермерських господарств, що отримали прибуток (збиток), в загальній кількості досліджуваних господарств, %

Всього

Необхідно на основі проведеного в другому розділі дослідження зробити короткий висновок про стан фермерських господарств району, оцінити їх економічні умови виробництва продукції. На основі цього висновку потрібно навести перспективи розвитку фермерства в досліджуваному районі. Рекомендовані заходи повинні мати наукове обгрунтування, бути реальними та придатними для сьогодення.

У першому підрозділі третього розділу необхідно спочатку коротко обгрунтувати вибір того чи іншого фермерського господарства як типового для подальшого дослідження. Далі на основі конкретних даних господарства та економічних натуральних та віртісних показників визначити ефективність використання наявного ресурсного потенціалу, зазначивши при цьому його суть.

Вихідні дані для визначення економічної ефективності використання землі та розрахунки валової продукції в співставних та поточних цінах доцільно вказати в Додатку, а показники розраховувати в таблиці, подібної до таблиці 2.12.

Таблиця 2.12

Економічна ефективність використання землі в________________

                                                                                                                    (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

В середньому за 2 роки

Вироблено на 1 га сільгоспугідь, грн.:

  •  валової продукції в співставних цінах 2005 року

  •  валової продукції в поточних цінах

Отримано на 1 га сільськогосподарських угідь, грн.:

  •  валового доходу

  •  чистого доходу

Одержано на 1 га сільгоспугідь, грн.:

  •  виручки

  •  прибутку

Окупність витрат , грн. з 1 грн.

Наступним кроком є аналіз наявності техніки в господарстві. При чому, ці показники можна порівняти з середніми показниками по району для визначення забезпеченності господарства технічними засобами. Таблиця може бути подібною до таблиці 2.13.

Таблиця 2.13

Наявність техніки в________________

                              (назва підприємства, район)

Вид техніки

200_р.

200_р.

200_р.

Середні показники по району

Фермерське господарство у % до середніх показників по району

Трактори

Зернозбиральні комбайни

Вантажні автомобілі

Сівалки

Культиватори

Плуги

Борони

Тракторні причепи

.............

Необхідно також зазначити якісні параметри наявної техніки, наприклад, вік наявної техніки, потреба в ремонті, можливість ремонту силами членів господарства тощо.

Необхідно вказати наявність в господарстві місць для зберігання техніки, запчастин, продукції, добрив, кормів, місць утримання худоби тощо.

Далі в таблиці 2.14 необхідно відобразити показники внесення добрив під основні культури. Доцільно було б порівняти ці показники з середніми показниками по фермерським господарствам  або всім сільськогосподарським підприємствам району.

Таблиця 2.14

Внесення добрив в________________

                             (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

200_р.

Внесено мінеральних добрив у перерахунку на 100% поживних речовин, ц – всього

в тому числі: азотних (N)

фосфорних (Р2О5)

калійних (К2О)

Внесено органічних добрив, т

Загальна посівна площа під урожай поточного року, га

Площа, удобрена мінеральними добривами, га

Площа, удобрена органічними добривами, га

Далі необхідно визначити забезпеченність господарства трудовими ресурсами. Якщо вона недостатня, то розрахувати потребу в найманих працівникам в найбільш напружені періоди. Вихідні дані для розрахунків працезабезпеченності та продуктивності праці (табл. 2.15) доцільно помістити в Додатку.

Необхідно навести обсяги виробництва основних видів продукції подібно до другого підрозділу другого розділу. Динаміку виробництва можна надати у вигляді графіків, діаграм, за допомогою інших графічних методів.

Необхідно також надати структуру собівартості основних видів продукції за два останніх роки, визначити її динаміку, вказати фактори, що вплинули на зміну собівартості, навести шляхи її зниження. Можна провести факторний аналіз собівартості 1ц продукції (табл. 2.16).

Таблиці 2.15

Працезабезпеченність та продуктивність праці

в________________

  (назва підприємства, район)

Показники

___ рік

___ рік

Темп росту, %

Працезабезпеченність в розрахунку на 10 га, чол.:

  •  сільськогосподарських угідь

  •  ріллі

  •  посівів сільськогосподарських культур

Працезабезпеченність на 10 умовних голів, чол.

Навантаження на 1 працівника:

сільськогосподарських угідь, га

ріллі, га

Посівів сільськогосподарських культур, га

Умовного поголів’я, гол.

Вироблено валової продукції на 1 працівника, грн.

Таблиця 2.16

Вихідні та розрахункові дані для факторного аналізу собівартості

1ц продукції в________________

                       (назва підприємства, район)

Показники

200_р.

200_р.

Відхилення (+,-)

Витрати на основну продукцію в розрахунку на 1 га, грн.

Урожайність, ц з 1 га

Собівартість 1ц, грн.

Умовна собівартість, грн.

Х

Х

Загальне відхилення, грн.:

Х

Х

в тому числі :

  •  за рахунок витрат на 1 га

Х

Х

  •  за рахунок урожайності

Х

Х

Розділ 3. Статистичний аналіз ефективності виробництва продукції в фермерському господарстві.

3.1. Індексний  аналіз факторів собівартості основних видів продукції.

Методику розрахунку індексів див. теми 8,9,10 (розділ 3), с. 36-37, 39-40, 41-43.

3.2. Аналіз факторів прибутку від реалізації продукції.

Методику аналізу див. теми 11, підрозділ 3.

На основі розрахованих показників необхідно зробити висновок про наявність та ефективність використання ресурсного потенціалу в досліджуваному господарстві; навести обґрунтовані, реально можливі шляхи її підвищення.

У висновках надається коротка загальна оцінка виробництва продукції в фермерському господарстві та оцінка рівня економічної ефективності виробництва продукції обраного  фермерського господарства, наводяться конкретні реальні пропозиції (теоретичні та підтверджені цифровим матеріалом) щодо збільшення обсягів виробництва продукції, зниження її собівартості, підвищення ефективності та перспективи розвитку фермерства взагалі.

Додаток А

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра економіки

сільського господарства

КУРСОВИЙ ПРОЕКТ

З ЕКОНОМІКИ ПІДПРИЄМСТВА

З ОСНОВАМИ СТАТИСТИКИ НА ТЕМУ:

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

Виконав (-ла):

студент (-ка)__________________

               прізвище, ім’я та по-батькові

група _________________

Миколаїв – 200_

Додаток Б

Приклади оформлення бібліографічного опису у списку використаних джерел

Характеристика джерела

Приклад оформлення

Книги:  

Один автор

  1.  Василій Великий. Гомілії / Василій Великий ; [пер. з давньогрец. Л. Звонська]. — Львів : Свічадо, 2006. — 307 с. — (Джерела християнського Сходу. Золотий вік патристики ІV—V ст. ; № 14).
  2.  Коренівський Д. Г. Дестабілізуючий ефект параметричного білого шуму в неперервних та дискретних динамічних системах / Коренівський Д. Г. — К. : Ін-т математики, 2006. — 111 с. — (Математика та її застосування) (Праці / Ін-т математики НАН України ; т. 59).
  3.  Матюх Н. Д. Що дорожче срібла-золота / Наталія Дмитрівна Матюх. — К. : Асамблея діл. кіл : Ін-т соц. іміджмейкінгу, 2006. — 311 с. — (Ювеліри України ; т. 1).

Два автори

  1.  Матяш І. Б. Діяльність надзвичайної дипломатичної місії УНР в Угорщині : історія, спогади, арх. док. / І. Матяш, Ю. Мушка. — К. : Києво-Могилян. акад., 2005. — 397, [1] с. — (Бібліотека наукового щорічника "Україна дипломатична" ; вип. 1).
  2.  Ромовська З. В. Сімейне законодавство України / З. В. Ромовська, Ю. В. Черняк. — К. : Прецедент, 2006. — 93 с. — (Юридична бібліотека. Бібліотека адвоката) (Матеріали до складання кваліфікаційних іспитів для отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю ; вип. 11).
  3.  Суберляк О. В. Технологія переробки полімерних та композиційних матеріалів : підруч. [для студ. вищ. навч. закл.] / О. В. Суберляк, П. І. Баштанник. — Львів : Растр-7, 2007. — 375 с.

Три автори

  1.  Акофф Р. Л. Идеализированное проектирование: как предотвратить завтрашний кризис сегодня. Создание будущего организации / Акофф Р. Л., Магидсон Д., Эддисон Г. Д. ; пер. с англ. Ф. П. Тарасенко. — Днепропетровск : Баланс Бизнес Букс, 2007. — XLIII, 265 с.

Чотири автори

  1.  Методика нормування ресурсів для виробництва продукції рослинництва / [ Вітвіцький В. В., Кисляченко М. Ф., Лобастов І. В., Нечипорук А. А.]. — К. : НДІ "Украгропромпродуктивність", 2006. — 106 с. — (Бібліотека спеціаліста АПК. Економічні нормативи).
  2.  Механізація переробної галузі агропромислового комплексу : [підруч. для учнів проф.-техн. навч. закл.] / О. В. Гвоздєв, Ф. Ю. Ялпачик, Ю. П. Рогач, М. М. Сердюк. — К. : Вища освіта, 2006. — 478, [1] с. — (ПТО: Професійно-технічна освіта).

П’ять і більше авторів

  1.  Психология менеджмента / [ Власов П. К., Липницкий А. В., Лущихина И. М. и др.] ; под ред. Г. С. Никифорова. — [3-е изд.]. — Х. : Гуманитар. центр, 2007. — 510 с.
  2.  Формування здорового способу життя молоді : навч.-метод. посіб. для працівників соц. служб для сім’ї, дітей та молоді / [Т. В. Бондар, О. Г. Карпенко, Д. М. Дикова-Фаворська та ін.]. — К. : Укр. ін-т соц. дослідж., 2005. — 115 с. — (Серія "Формування здорового способу життя молоді" : у 14 кн., кн. 13).

Книги без автора

  1.  Історія Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря / [авт. тексту В. Клос]. — К. : Грані-Т, 2007. — 119 с. — (Грані світу).
  2.  Воскресіння мертвих : українська барокова драма : антологія / [упорядкув., ст., пер. і прим. В. О. Шевчук]. — К. : Грамота, 2007. — 638, [1] с.
  3.  Тіло чи особистість? Жіноча тілесність у вибраній малій українській прозі та графіці кінця ХІХ — початку ХХ століття : [антологія / упоряд.: Л. Таран, О. Лагутенко]. — К. : Грані-Т, 2007. — 190, [1] с.
  4.  Проблеми типологічної та квантитативної лексикології : [зб.наук.праць / наук. ред. Каліущенко В. та ін.]. — Чернівці : Рута, 2007. — 310 с.

Багатотомний документ

  1.  Історія Національної академії наук України, 1941—1945 / [упоряд. Л. М. Яременко та ін.]. — К. : Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, 2007—    .— (Джерела з історії науки в Україні).Ч. 2 : Додатки — 2007. — 573, [1] c.
  2.  Межгосударственные стандарты : каталог в 6 т. / [сост. Ковалева И. В., Рубцова Е. Ю. ; ред. Иванов В. Л.]. — Львов : НТЦ "Леонорм-Стандарт", 2005— .— (Серия "Нормативная база предприятия").Т. 1. — 2005. — 277 с.
  3.  Дарова А. Т. Неисповедимы пути Господни... : (Дочь врага народа) : трилогия / А. Дарова. — Одесса : Астропринт, 2006—    .— (Сочинения : в 8 кн. / А. Дарова ; кн. 4).
  4.  Кучерявенко Н. П. Курс налогового права : Особенная часть : в 6 т. / Н. П. Кучерявенко. — Х. Право, 2002—    .—  
     Т. 4: Косвенные налоги. — 2007. — 534 с.
  5.  Реабілітовані історією. Житомирська область : [у 7 т.]. — Житомир : Полісся, 2006—    .— (Науково-документальна серія книг "Реабілітовані історією" : у 27 т. / голов. редкол.: Тронько П. Т. (голова) [та ін.]). Кн. 1 / [обл. редкол.: Синявська І. М. (голова) та ін.]. — 2006. — 721, [2] с.
  6.  Бондаренко В. Г. Теорія ймовірностей і математична статистика. Ч.1 / В. Г. Бондаренко, І. Ю. Канівська, С. М. Парамонова. — К. : НТУУ "КПІ", 2006. — 125 с.

Матеріали конференцій, з’їздів

  1.  Економіка, менеджмент, освіта в системі реформування агропромислового комплексу : матеріали Всеукр. конф. молодих учених-аграрників ["Молодь України і аграрна реформа"], (Харків, 11—13 жовт. 2000 р.) / М-во аграр. політики, Харк. держ. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва. — Х. : Харк. держ. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва, 2000. — 167 с.
  2.  Кібернетика в сучасних економічних процесах : зб. текстів виступів на республік. міжвуз. наук.-практ. конф. / Держкомстат України, Ін-т статистики, обліку та аудиту. — К. : ІСОА, 2002. — 147 с.
  3.  Матеріали ІХ з’їзду Асоціації українських банків, 30 червня 2000 р. інформ. бюл. — К. : Асоц. укр. банків, 2000. — 117 с. — (Спецвип.: 10 років АУБ).
  4.  Оцінка й обгрунтування продовження ресурсу елементів конструкцій : праці конф., 6—9 черв. 2000 р., Київ. Т. 2 / відп. Ред. В. Т. Трощенко. — К. : НАН України, Ін-т пробл. міцності, 2000. — С. 559—956, ХІІІ, [2] с. — (Ресурс 2000).
  5.  Проблеми обчислювальної механіки і міцності конструкцій : зб. наук. праць / наук. ред. В. І. Моссаковський. — Дніпропетровськ : Навч. кн., 1999. — 215 с.
  6.  Ризикологія в економіці та підприємництві : зб. наук. праць за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф., 27-28 берез. 2001 р. / М-во освіти і науки України, Держ податк. адмін. України [та ін.]. — К. : КНЕУ : Акад. ДПС України, 2001. — 452 с.

Словники

  1.  Географія : словник-довідник / [авт.-уклад. Ципін В. Л.]. — Х. : Халімон, 2006. — 175, [1] с.
  2.  Тимошенко З. І. Болонський процес в дії : словник-довідник основ. термінів і понять з орг. навч. процесу у вищ. навч. закл. / З. І. Тимошенко, О. І. Тимошенко. — К. : Європ. ун-т, 2007. — 57 с.
  3.  Українсько-німецький тематичний словник [уклад. Н. Яцко та ін.]. — К. : Карпенко, 2007. — 219 с.
  4.  Європейський Союз : словник-довідник / [ред.-упоряд. М. Марченко]. — 2-ге вид., оновл. — К. : К.І.С., 2006. — 138 с.

Атласи

  1.  Україна : екол.-геогр. атлас : присвяч. всесвіт. дню науки в ім’я миру та розвитку згідно з рішенням 31 сесії ген. конф. ЮНЕСКО / [наук. редкол.: С. С. Куруленко та ін.] ; Рада по вивч. продукт. сил України НАН України [та ін.]. — / [наук. редкол.: С. С. Куруленко та ін.]. — К. : Варта, 2006. — 217, [1] с.
  2.  Анатомія пам’яті : атлас схем і рисунків провідних шляхів і структур нервової системи, що беруть участь у процесах пам’яті : посіб. для студ. та лікарів / О. Л. Дроздов, Л. А. Дзяк, В. О. Козлов, В. Д. Маковецький. — 2-ге вид., розшир. та доповн. — Дніпропетровськ : Пороги, 2005. — 218 с.
  3.  Куерда Х. Атлас ботаніки / Хосе Куерда ; [пер. з ісп. В. Й. Шовкун]. — Х. : Ранок, 2005. — 96 с.

Законодавчі та нормативні документи

  1.  Кримінально-процесуальний кодекс України : за станом на 1 груд. 2005 р. / Верховна Рада України. — Офіц. вид. — К. : Парлам. вид-во, 2006. — 207 с. — (Бібліотека офіційних видань).
  2.  Медична статистика статистика : зб. нормат. док. / упоряд. та голов. ред. В. М. Заболотько. — К. : МНІАЦ мед. статистики : Медінформ, 2006. — 459 с. — (Нормативні директивні правові документи).
  3.  Експлуатація, порядок і терміни перевірки запобіжних пристроїв посудин, апаратів і трубопроводів теплових електростанцій : СОУ-Н ЕЕ 39.501:2007. — Офіц. вид. — К.: ГРІФРЕ: М-во палива та енергетики України, 2007. — VІ, 74 с. — (Нормативний документ Мінпаливенерго України. Інструкція).

Стандарти

  1.  Графічні символи, що їх використовують на устаткуванні. Покажчик та огляд (ISO 7000:2004, IDT) : ДСТУ ISO 7000:2004. — [Чинний від 2006-01-01]. — К. : Держспоживстандарт України 2006. — ІV, 231 с. — (Національний стандарт України).
  2.  Якість води. Словник термінів : ДСТУ ISO 6107-1:2004 — ДСТУ ISO 6107-9:2004. — [Чинний від 2005-04-01]. — К. : Держспоживстандарт України, 2006. — 181 с. — (Національні стандарти України).
  3.  Вимоги щодо безпечності контрольно-вимірювального та лабораторного електричного устаткування. Частина 2-020. Додаткові вимоги до лабораторних центрифуг (EN 61010-2-020:1994, IDT) : ДСТУ EN 61010-2-020:2005. — [Чинний від 2007-01-01]. — К. : Держспоживстандарт України, 2007. — IV, 18 с. — (Національний стандарт України).

Каталоги

  1.  Межгосударственные стандарты : каталог : в 6 т. / [сост. Ковалева И. В., Павлюкова В. А. ; ред. Иванов В. Л.]. — Львов : НТЦ "Леонорм-стандарт, 2006—    . — (Серия "Нормативная база предприятия"). Т. 5. — 2007. — 264 с. Т. 6. — 2007. — 277 с.
  2.  Пам’ятки історії та мистецтва Львівської області : каталог-довідник / [авт.-упоряд. М. Зобків та ін.]. — Львів : Новий час, 2003. — 160 с.
  3.  Університетська книга : осінь, 2003 : [каталог]. — [Суми : Унів. кн., 2003]. — 11 с.
  4.  Горницкая И. П. Каталог растений для работ по фитодизайну / Горницкая И. П., Ткачук Л. П. — Донецк : Лебедь, 2005. — 228 с.

Частина книги, періодичного, продовжуваного видання

  1.  Козіна Ж. Л. Теоретичні основи і результати практичного застосування системного аналізу в наукових дослідженнях в області спортивних ігор / Ж. Л. Козіна // Теорія та методика фізичного виховання. — 2007. — № 6. — С. 15—18, 35—38.
  2.  Гранчак Т. Інформаційно-аналітичні структури бібліотек в умовах демократичних перетворень / Тетяна Гранчак, Валерій Горовий // Бібліотечний вісник. — 2006. — № 6. — С. 14—17.
  3.  Валькман Ю. Р. Моделирование НЕ-факторов — основа интеллектуализации компьютерных технологий / Ю. Р. Валькман, В. С. Быков, А. Ю. Рыхальский // Системні дослідження та інформаційні технології. — 2007. — № 1. — С. 39—61.
  4.  Ма Шуін Проблеми психологічної підготовки в системі фізкультурної освіти / Ма Шуін // Теорія та методика фізичного виховання. — 2007. — № 5. — С. 12—14.
  5.  Регіональні особливості смертності населення України / Л. А. Чепелевська, Р. О. Моісеєнко, Г. І. Баторшина [та ін.] // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. — 2007. — № 1. — С. 25—29.
  6.  Третьяк В. В. Возможности использования баз знаний для проектирования технологии взрывной штамповки / В. В. Третьяк, С. А. Стадник, Н. В. Калайтан // Современное состояние использования импульсных источников энергии в промышленности : междунар. науч.-техн. конф., 3-5 окт. 2007 г. : тезисы докл. — Х., 2007. — С. 33.
  7.  Чорний Д. Міське самоврядування: тягарі проблем, принади цивілізації / Д. М. Чорний // По лівий бік Дніпра: проблеми модернізації міст України : (кінець XIX—початок XX ст. / Д. М. Чорний. — Х., 2007. — Розд. 3. — С. 137—202.

Електронні ресурси

  1.  Богомольний Б. Р. Медицина екстремальних ситуацій [Електронний ресурс] ] : навч. посіб. для студ. мед. вузів III—IV рівнів акредитації / Б. Р. Богомольний, В. В. Кононенко, П. М. Чуєв. — 80 Min / 700 MB. — Одеса : Одес. мед. ун-т, 2003. — (Бібліотека студента-медика) — 1 електрон. опт. диск (CD-ROM) ; 12 см. — Систем. вимоги: Pentium ; 32 Mb RAM ; Windows 95, 98, 2000, XP ; MS Word 97-2000.— Назва з контейнера.
  2.  Розподіл населення найбільш численних національностей за статтю та віком, шлюбним станом, мовними ознаками та рівнем освіти [Електронний ресурс] : за даними Всеукр. перепису населення 2001 р. / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. — К. : CD-вид-во "Інфодиск", 2004. — 1 електрон. опт. диск (CD-ROM) : кольор. ; 12 см. — (Всеукр. перепис населення, 2001). — Систем. вимоги: Pentium-266 ; 32 Mb RAM ; CD-ROM Windows 98/2000/NT/XP. — Назва з титул. екрану.
  3.  Бібліотека і доступність інформації у сучасному світі: електронні ресурси в науці, культурі та освіті : (підсумки 10-ї Міжнар. конф. „Крим-2003”) [Електронний ресурс] / Л. Й. Костенко, А. О. Чекмарьов, А. Г. Бровкін, І. А. Павлуша // Бібліотечний вісник — 2003. — № 4. — С. 43. — Режим доступу до журн.:

     http://www.nbuv.gov.ua/articles/2003/03klinko.htm.

Додаток В

Визначення вартості валової продукції сільського господарства

в порівнянних цінах 2005 року в  __________________________

                                                                                       (назва підприємства, район)

Види продукції

Обсяг виробленої продукції, ц

Порівняльні

ціни

2005р.

за 1 ц продукції,

грн.

Валова продукція  сільського господарства в порівняльних цінах  2005 року ,тис. грн.

200_

рік

200_

рік

200_

рік

200_ рік

200_ рік

200_рік

А

1

2

3

4

5

6

7

Пшениця ( озима + яра)

40,58

Жито( озима + яра)

36,47

Ячмінь( озима + яра)

47,54

Овес

35,50

Кукурудза на зерно

35,88

Гречка

84,74

Горох

38,53

Цукрові буряки

16,99

Соняшник

88,02

Соя

98,91

Картопля

67,61

Овочі

166,61

Баштанні продовольчі

48,81

Кормові коренеплоди

11,52

Баштанні кормові

6,98

Кукурудза на силос і зелений корм, сінаж

3,73

Сіно однорічних трав

8,77

Однорічні та багаторічні трави на зелений корм, сінаж

1,58

Насіння однорічних трав

92,34

Сіно багаторічних трав

7,10

Разом по рослинництву

х

Приріст ВРХ

664,71

Приріст свиней

1004,88

Приріст птиці

736,63

Яйця, тис. шт.

305,26

Молоко

104,27

Мед

1208,43

Бджолосім’ї, за штуку

380,80

Разом по тваринництву

х

х

х

х

Всього по с.-г. виробництву

х

х

х

х

Додаток Д

Розрахунок умовного поголів’я худоби і птиці в __________________________

                                                                                                     (назва підприємства, район)

Види  тварин

Коефіцієнт переведення в умовне поголів’я

Середньорічне поголів’я на початок року, голів

Умовне пологів я, голів

200_

рік

200_

рік

200_

рік

200_

рік

200_

рік

200_

рік

А

1

2

3

4

5

6

7

Корови

1,0

Інша ВРХ

0,6

Свині

0,3

Вівці та кози

0,1

Коні

1,0

Птиця всяка

0,02

Разом

х

х

х

х

С П И С О К

основних літературних  джерел, рекомендованих до використання

при виконанні курсових проектів з економіки підприємства

  1.  Господарський кодекс України №436-ІV від 16.01.2003. - К.: Атіка, 2003. - 208 с.
  2.  Кодекс законів про працю від 10.12.1971 р. №322 - VIII, зі змінами і доповненнями.
  3.  Земельний Кодекс України. Сільський час № 66 від 16 листопада 2001 року.
  4.  Положення (стандарти) бухгалтерського обліку - К.: Атіка, 2002.- 124 с.
  5.  Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом: Закон України, зі змінами і доповненнями // Відомості Верховної Ради України (ВВР) -1992. -№31.
  6.  Про інвестиційну діяльність: Закон України, зі змінами і доповненнями // Відомості Верховної Ради України (ВВР). - 1991. - №47.
  7.  Про оплату праці / Закон України від 24.03.1995 р. №108/ 95-ВР в редакції Закону України від 06.02.1997 №50 / 97-ВР, зі змінами і доповненнями.
  8.  Про  оподаткування  прибутку підприємств:  Закон  України  в  редакції від 22.05.1997 р. №283/ 97-ВР, зі змінами і доповненнями.
  9.  Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні: Закон України від 16.01.2003 р. №433-IV.
  10.  Про ціни і ціноутворення: Закон України від 03.12.1990 р. №507-ХII, зі змінами і доповненнями.

* * *

  1.  Аграрна економіка: Підручник Семенда Д.К., Задоровцев О.І., Котик П.С., Школьний О.О. Бкрлай О.П. та інш.: За ред.. Семанди Д.К. та Здоровцеві О.І. – Умань: 2005. – 318с.
  2.  Агропромисловий комплекс України: стан, тенденції та перспективи розвитку (вип.5). За ред. П.Т. Саблука та ін. – К.:ІАЕ УААН, 2002.- 647 с.
  3.  Андрійчук В.Г. Економіка аграрних підприємств: Підручник. – 2-ге., доп. і перероблене. – К.: КНЕУ, 2002. – 624с.
  4.  Андрійчук В.Г. Економіка аграрного підприємства. Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни. – К.: КНЕУ, 2000. – 355 с.
  5.  Бойчик І.М., Харів П.С., Хопчан М.І., Піча Ю.В. Економіка підприємства: Навч. посібник. Друге видання, виправлене і доповнене – К: „каравела”; Львів: „Новий світ-2000”, 2001. -298 с.
  6.  Гайдуцький П.І. Економічні відносини підприємств АПК в умовах ринку.-Київ: Вища школа, 1992р.-191с.: іл.(Учбовий посібник).
  7.  Гайдуцький П.І., Подолева О.Е.Формування ринкових відносин в агропромисловому комплексі.-К.: Вища школа, 1994.-175с.:іл.
  8.  Гетьман О.О., Шаповал В.М. Економіка підприємства: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. – Київ, Центр навчальної літератури, 2006. - 488с.
  9.  Горкавий В.К. Статистика. – К.: Вища школа, 1995
  10.  Економіка сільського господарства / П.П. Руснак, В.В.Жебка, М.М.Рудий, А.А.Чалий; За ред. П.П. Руснака. – К.:Урожай, 1998. – 320 с.
  11.  Економіка підприєимства: Підручник / За заг. ред.  С.Ф. Покропивного. – Вид. 2-е перероб.доп. – К.: КНЕУ, 2001. – 528 с.
  12.  Економіка сільського господарства. Мертенс В.П., Мацибора В.І., Жигало Л.Ф. та ін. Під ред.В.П.Мертенса.-К.:Урожай,1995.-288с.
  13.  Зіновчук В.В. Кооперативна ідея в сільському господарстві України і США.-К.: Логос,1996.-229с.
  14.  Колот А.М. Оплата праці на підприємстві: організація та удосконалення. – К.: фірма „праця2. – 1997. – 192с.
  15.  Кулішов В.В. Економіка підприємства: теорія і практика: Навч. Посібник. – К.: Ніка-Центр, 2002. – 216с.
  16.  Лупенко Ю. Акціонерні товариства в АПК.-К.: ІАЕ.,1997.-185с.
  17.  Мацибора В.І. Збарський В.К., Маци бора Т.В. Економіка підприємства Навчальний посібник.-К.: Вища школа, 1994.-415с.
  18.  Мотивація праці та формування ринку робочої сили.-К.: Урожай,2008.-312с.
  19.  Олійник О.В. економічний механізм розширеного відтворення в сільському господарстві: Навч. посібник. – К.: цент навчальної літератури, 2006. – 288с.
  20.  Нова економічна парадигма формування стратегії національної продовольчої безпеки України у ХХІ столітті. – К.: ІАЕ УААН, 2001. – 638 с.
  21.  Реформування та розвиток підприємств агропромислового виробництва. Під ред. П.Т.Саблука.-К.: Віпол, 1999.-530с.
  22.  Саблук П.Т., Бугуцкий О.А. Економічний і соціальний стан аграрного сектора України.-К.: Віпол,1997.-373с.
  23.  Самуельсон П. Економіка.: Підручник.-Львів:Свет,1993.-495с.
  24.  Сільське господарство Миколаївщини: статистичний збірник/Головне управління статистики Держкомстату України у Миколаївській області .- Миколаїв, 2007.- 324 с.
  25.  Ситник Й.С. Економіка підприємства: Конспект лекцій. – Львів: Видавництво ТзОВ „Тріада Плюс”, 2006. -191 с.
  26.  Статистика. Підручник / Головач А.В. та ін. / - К.: Вища школа, 1993
  27.  Статистика. Підручник. За ред. Герасименка. К.: Вища школа, 2000.
  28.  Товарні біржі в Україні: аналіз діяльності , законодавче поле, перспективи розвитку. Під ред. П.Т.Саблука, О.М.Шпичака.-К.: Віпол, 1997.-425с.
  29.  Топіха І.Н. Економіка аграрних підприємств. Опорний конспект лекцій. – Миколаїв МДАУ, 2003. – 129 с.
  30.  Топіха І.Н. Економіка аграрних підприємств. Курс лекцій. Миколаїв МДАУ, 2004. – 299 с.
  31.  Фінансовий та ціновий механізм АПК в умовах переходу до ринку. - К.: Урожай, 1993.-350с.
  32.  Ціноутворення в умовах формування ринкових відносин в АПК.-К.: Інститут аграрної економіки АПК, 1997.-501с.
  33.  Цигилик І.І., Бибик Я.Р., Ємбрик М.Я., Паращик В.Ф. Економіка підприємства ( в питаннях і відповідях). Навч. Посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 168с.
  34.  Чекотовський Е.В. Основи статистики сільського господарства. Навчальний посібник. К.: 2001.
  35.  Періодичні видання: журнал Економіка АПК, Вісник аграрної науки Причорномор’я, Вісник НАУ, Вісник ДАУ журнал Економіка України, Пропозиція, Агросвіт, Агроінком, Землевпорядний вісник, Екологічний вісник, Агроекологічний журнал, Актуальні проблеми економіки, Економіка: проблеми теорії і практики, Новое сельское хозяйство, Статистика України, Сільський господар, Овощеводство, Зернові продукти і комбікорми, Олійножировий комплекс, Виноград і вино, Новини агротехніки, Обладнання та техніка для села та інші.

З  М  І  С  Т

Передмова ..........................................................................................................................................3

Загальні положення............................................................................................................................3

Правила оформлення курсового проекту.........................................................................................6

Тематика курсових проектів..............................................................................................................8

Тема 1. Земельні ресурси та підвищення ефективності їх використання ....................................9

Тема 2. Трудові ресурси сільського господарства та шляхи підвищення

ефективності їх використання................................................……......................................21

Тема 3. Продуктивність праці в сільському господарстві та шляхи її підвищення ...................22

Тема 4. Продуктивність праці в рослинництві та шляхи її підвищення ......................................23

Тема 5. Продуктивність праці в тваринництві та шляхи її підвищення ......................................25

Тема 6. Економічна ефективність використання машинно-тракторного парку

та шляхи її підвищення.............................................…........................................................27

Тема 7. Економічна ефективність використання основних виробничих фондів

та шляхи її підвищення................................……….............................................................28

Тема 8. Собівартість продукції сільського господарства та шляхи її зниження ........................32

Тема 9. Собівартість продукції рослинництва та шляхи її зниження ..........................................35

Тема 10. Собівартість продукції тваринництва та шляхи її зниження ........................................38

Тема 11. Ціни та рентабельність виробництва сільськогосподарської продукції

в умовах ринкових відносин..............................................……........................................41

Тема 12. Економічна ефективність рослинницьких галузей та шляхи її підвищення................46

Тема 13. Економічна ефективність виробництва зерна та шляхи її підвищення .......................48

Тема 14.Економічна ефективність виробництва цукрового буряку та

шляхи її підвищення...........................................................................................................55

Тема 15. Економічна ефективність виробництва соняшнику та шляхи її підвищення...............59

Тема 16. Економічна ефективність виробництва овочів та шляхи її підвищення ......................62

Тема 17. Економічна ефективність виробництва винограду та шляхи її підвищення............... 65

Тема 18. Економічна ефективність виробництва молока та шляхи її підвищення ....................70

Тема 19. Економічна ефективність виробництва яловичини

та резерви її підвищення  ..................................................................................................78

Тема 20. Інтенсифікація галузі рослинництва та шляхи підвищення

її економічної ефективності...............................................................................................83

Тема 21. Інтенсифікація галузі тваринництва та шляхи підвищення

її економічної ефективності.............................................................................................. 86

Тема 22. Інтенсифікація виробництва зерна та шляхи підвищення

її економічної ефективності...............................................................................................89

Тема 23. Інтенсифікація виробництва молока та шляхи підвищення

її економічної ефективності.................................................................................…….….91

Тема 24. Інтенсифікація виробництва молока та шляхи підвищення

її економічної ефективності.................................................................................…..........94

Тема 25. Якість продукції рослинництва та вплив її на економічну ефективність

виробництва в цієї галузі...................................................................................................99

Тема 26. Економічна ефективність виробництва у селянському

(фермерському) господарстві........................................................................................…99

Додаток А..........................................................................................................................................108

Додаток Б .........................................................................................................................................109

Додаток В..........................................................................................................................................113

Додаток Д .........................................................................................................................................114

Список рекомендованої літератури ...............................................................................................115

*
Порядок визначення вартості валової продукції сільського господарства наведено в Додатку В

**
Порядок визначення умовного поголів’я худоби і птиці наведено в Додатку Д




1. Theme- Word nd Mening MOSCOW 2000 The word my be described s the bsic unit of lnguge
2. Йорк 13 марта 1924 г
3. Тема- Розподілене програмування
4. Система пенсионного страхования и пути ее совершенствования на современном этапе в Республике Беларусь
5. Целлюлозно-бумажные короли
6. ламный совет России Комитет по рекламе Торговопромышленной палаты России Рос сийская ассоциация рекл
7. 081995 г 463-1268 по согласованию с Министерством труда РФ постановление Минтруда России от 17
8. тема социальной поддержки основу которой составляют всеобщие социальные трансферты субсидии на товары и ус
9. тема органів державної влади та їх повноваження в сфері регулювання економіки Функції та по
10. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук Од
11. Теория графов и её применение
12. Классификация компонентов среды человека
13. Понятие маркетинга и этапы его развития Вопрос 2 Концепция маркетинга Вопрос 3 Принципы маркетинга Во
14. Вариант 10 Выполнил-ст
15. Межкультурные коммуникации в современном мире- роль СМИ
16. Коррекционная работа с умственно отсталыми детьми
17. Автоматизированный анализ проектирования на микроуровне.html
18. Учебное пособие- Робота з вікнами
19. 2 гостиные дворы Хлебного рынка 3
20. это элемент прецедента