Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема. Притчі й афоризми Г.С. Сковороди.
Мета: ознайомити учнів із притчами та афоризмами Г. Сковороди, допомогти усвідомити їх ідейно - художнє значення та красу; коментування творів, визначення ситуацій, до яких підходять афоризми, розкриття їх прихованого змісту; виховувати кращі людські якості, естетичний смак, любов до мудрого слова.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до життя і творчості, збірки творів.
Теорія літератури: притчі, афоризми.
ХІД УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
Перу Г.С. Сковороди належить, як відомо, кілька філософських трактатів. Трактати - це наукові праці, присвячені глибокому теоретичному висвітленню, розгляду якогось окремого важливого питання або проблеми. У своїх творах філософ висуває ідеї , що не втратили своєї актуальності й донині. У трактаті "Наркіс. Розмова про те: пізнай себе" Сковорода зазначає, що в кожній людині є "дві натури " - "видима" й "невидима": "Кожен є тим, чиє серце в ньому: серце вовче - істинний вовк, хоч обличчя людське; серце боброве - є бобер, хоч вигляд вовчий; серце вепрове - є вепр, хоч вигляд бобровий. Лице ж бо і серце - рече різні...". Про такі ж мудрі речі говорить письменник і у своїх притчах та афоризмах. Саме вони стануть предметом нашого дослідження.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
"Хвилини мудрості"
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Виразне читання.
(Учні виразно читають або переказують байки Г.Сковороди, аналізують їх.)
ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЭННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРЫАЛУ.
1. Завдання учням.
- Пригадайте, що таке притча, які притчі ви знаєте.
- Виразне читання. (Учні виразно читають уривки із притч Г. Сковороди "Вдячний Еродій" та "Вбогий жайворонок".)
2. Обмін враженнями щодо прочитаного, словникова робота за питаннями учнів.
3. Евристична бесіда, виконання завдань пошуково - дослідницького характеру.
- Які думки притч вам запам'яталися, припали до душі, чому ?
- Випишіть "мудрі цитати" з притчі "Вдячний Еродій", прокоментуйте їх зміст.
4.Робота з літературознавчим словником.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Чи згодні ви зі складовими гріха й добронравності, визначеними Г.Сковородою?
2. Визначте, яку з філософських ідей Сковороди утверджує його висловлювання:
"Бажаєш бути щасливим?..Для цього не треба їздити за моря, колінкувати перед сильними світу сього, щастя завжди і всюди з тобою, його тільки треба пізнати".
( Ідея про самопізнання та самовдосконалення).
VI. ПІДБИТТЯ ПДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа" Мікрофон".
- Продовжить речення.
" Твори Г. С. Сковороди змусили мене замислитися над тим ..."
" Я вважаю, що ідеї поета ..."
" Найбільше мені сподобалась думка про те, що ..."
VII. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати, переказувати й аналізувати притчі Г. Сковороди, вивчити 4-5 афоризмів, уміти їх коментувати;
Скласти тези за підручником " Значення творчості Г. Сковороди".