Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема: Чергування голосних звуків о е і в коренях слів.
Мета: вчити учнів правильно писати о е і в корені слова; формувати орфографічну навичку письма, вміння визначати корінь в слові; розвивати навичку чіткого мовлення, уваги, мислення; сприяти виховуванню почуття поваги до старших.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: фонограма, зразки каліграфічної хвилинки, роздатковий матеріал таблиця чергування голосних звуків.
ХІД УРОКУ
1) Перевірка домашнього завдання.
2) Евристична бесіда
- Хто памятає що таке корінь слова?
- Що таке суфікс?
- Що таке префікс?
- Що таке закінчення?
- Які частини слова входять до основи?
- Для чого слугує суфікс?
- Для чого служить префікс?
- Для чого служить корінь слова?
- Які слова називаються спільнокореневими?
3) Каліграфічна хвилинка
Зараз давайте відкриємо наші зошити, напишемо число, класна робота. Погляньте на дошку. На ній написані склади. Запишіть їх у ваші зошити.
ві, кі, ле, ре, ос. Зверніть увагу на те, де в складах нижнє зєднання, а де нижнє.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми та мети уроку.
Погляньте на дошку. На ній ви бачите букви, а зверху написані цифри. Ці цифри означають якими по порядку мають бути ці букви. (чергування голосних)
6 |
4 |
2 |
1 |
3 |
9 |
5 |
8 |
10 |
7 |
в |
г |
е |
ч |
р |
н |
у |
н |
я |
а |
5 |
8 |
4 |
3 |
1 |
7 |
2 |
6 |
с |
х |
о |
л |
г |
и |
о |
н |
Отже, на нашому сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися писати слова де в корені відбувається зміна голосних о, е, і .
ІV. Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу
Отже, у відкритому складі ми пишемо о та е, а у закритому і.
Лі-лі-лі українці ми малі,
Працювали, потомились,
Відпочити захотілось.
Руки вгору підняли,
Трохи ними потрясли.
Нахилились вліво-вправо
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз,
Раз присіли, піднялись,
Головою похитали
Й працювати знов
Почали.
V. Осмислення знань умінь і навичок учнів
- А тепер давайте прочитаємо віршик у вправі 185.
Подумайте, чому він так названий?
Зверніть увагу на виділені слова. Змініть усно ці слова так, щоб у них змінився голосний звук.
VІ. Узагальнення і систематизація ЗУН учнів.
Виберіть і запишіть слова в дві колонки: у першу з орфограмою -е, у другу з орфограмою -і.
Валом зайця не доженеш. Задер носа й кочергою не дістанеш. Ліпше без вечері лягати та без боргів уставати. Хліб-сіль їж, правду ріж. (Приспів 'я.)
Ось я чую, щось бринить, за медком бджола летить. Котику сіренький, котику біленький. Міцний лід скував річку. Ми дзвіночки, лісові дзвіночки, славим день (П. Тичина).
З поданих пар слів утворіть словосполучення змінюючи голосні букви з і на о або навпаки. Підкресліть букви, що позначають звуки, які чергуються.
Напувати (кінь), книжка на (стіл), нагодувати (кіт), біля свого (поріг), стояти на (поріг).
Що ви помітили в останній парі слів? (Чергування голосних і приголосних звуків: [і] [о]; [г} [з].)