Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Розрахунки за податками

Работа добавлена на сайт samzan.net:


Облік податку на додану вартість згідно з новим Планом рахунків та Інструкцією №291 ведеться на таких субрахунках рахунка 64.

641 - "Розрахунки за податками", субрахунок "Розрахунки з ПДВ".

"На субрахунку 641 "Розрахунки за податками" ведеться облік податків, які нараховуються і сплачуються відповідно до чинного законодавства (податок на прибуток, податок на додану вартість, інші податки)ѕ

ѕАналітичний облік розрахунків з податків і платежів ведеться за їх видами" (цитата з Інструкції №291).

643 - "Податкові зобов'язання".

"На субрахунку 643 "Податкові зобов'язання" ведеться облік суми податку на додану вартість, визначеної виходячи з суми отриманих авансів (попередньої оплати) за готову продукцію, товари, інші матеріальні цінності і нематеріальні активи, роботи, послуги, що підлягають відвантаженню (виконанню)" (цитата з Інструкції №291).

644 - "Податковий кредит".

"На субрахунку 644 "Податковий кредит" ведеться облік суми податку на додану вартість, на яку підприємство отримало право зменшити податкове зобов'язання" (цитата з Інструкції №291).

Отже:

- субрахунок 641 (ПДВ) призначений для обліку розрахунків з податку на додану вартість;

- субрахунок 643 - для обліку податкових зобов'язань з ПДВ, що виникають за правилами податкового законодавства у разі, якщо як перша подія в операції, що передбачає реалізацію, зафіксоване отримання авансу (передоплати) від покупця або замовника;

- субрахунок 644 - для обліку податкового кредиту з ПДВ, що виникає за правилами податкового законодавства у разі, якщо як перша подія в операції, що передбачає придбання, зафіксована видача авансу (передоплати) продавцю.

Загалом про рахунок 64 (а отже, про всі субрахунки цього рахунка) в Інструкції сказано"За кредитом рахунка 64 "Розрахунки за податками і платежами" відображаються нараховані платежі до бюджету, за дебетом - податки, що підлягають відшкодуванню з бюджету, їх сплата, списання тощо".

З цього випливає, що рахунок 64 - як, зрештою, і будь-який інший рахунок класу 6 "Зобов'язання" - збільшує своє сальдо кредитовими оборотами, а зменшує - дебетовими. Іншими словами: за кредитом рахунка 64 зобов'язання перед бюджетом нараховуються, за дебетом - погашаються одним з відомих способів: сплатою, списанням, заліком тощо.

Єдиний субрахунок, за яким такі зобов'язання не нараховуються, а тільки зменшуються, - це контрпасивний за своєю природою субрахунок 644 "Податковий кредит" (див. цитату: "На субрахунку 644ѕ").

А це означає, що на субрахунку 644 сальдо може бути тільки дебетовим або (якщо авансів виданих на балансі не значиться) нульовим, - що, в свою чергу, означає, що кредитові обороти за субрахунком 644 не повинні передувати дебетовим. Іншими словами: спочатку має відбуватися зменшення податкових зобов'язань (оборотами за дебетом), і лише потім, у міру скасування цього зменшення у зв'язку із заліком виданих авансів в оплату поставок, цей субрахунок кредитується. Слід звернути увагу ще раз: за кредитом субрахунка 644 не має виникати жодних зобов'язань, бо цей субрахунок згідно з Інструкцією №291 призначений тільки для обліку "...суми податку на додану вартість, на яку підприємство отримало право зменшити податкове зобов'язання". Жодних інших вказівок щодо субрахунка 644 в Інструкції нема!

Цілком зрозуміло, що якщо субрахунок "Податковий кредит" є субрахунком (читай: "підрахунком") рахунка 64, то вимоги Інструкції №291 в частині ведення обліку розрахунків за податками як загалом за рахунком 64, так і зокрема за субрахунком 644 треба сприймати невіддільно один від другого. Так, якщо в абзаці, зміст якого стосується ведення обліку на всіх без винятку субрахунках рахунка 64, говориться про нарахування зобов'язань по кредиту і зменшення їх за дебетом, а, в свою чергу, в абзаці, зміст якого стосується ведення обліку на субрахунку 644, говориться про те, що цей субрахунок відображає зменшення зобов'язань з ПДВ, і разом з тим нічого не говориться про їх збільшення (нарахування), - то жодних кредитових оборотів, крім тих, якими за фактом другої події (отримання ТМЦ від постачальника) скасовується раніше нарахований за дебетом податковий кредит, на субрахунку 644 відображатися не повинно.

Однак в обліковій практиці, що склалася на сьогодні, нарахування податкового кредиту в зв'язку з видачею постачальнику авансу чомусь прийнято відображати проведенням за дебетом субрахунка 641 і кредитом субрахунка 644, що ніяк не узгоджується із зазначеними вище вимогами Інструкції щодо обліку податкового кредиту за субрахунком 644, оскільки сальдо цього субрахунка в такому разі стає не дебетовим, а кредитовим, і тим самим немовби ще раз нараховується ПДВ, раніше сплачений державі через постачальника у складі виданого йому авансу за майбутні поставки.

І хоча на це зауваження можна почути заперечення, мовляв, насправді жодного збільшення зобов'язань перед бюджетом в такому разі не спостерігаємо, бо, кредитуючи таким чином субрахунок 644, бухгалтер водночас дебетує субрахунок 641, що в результаті призводить до нульового сальдо в розрахунках з бюджетом за цим податком, - все ж відповідь на це заперечення є: сальдо розрахунків з бюджетом за податковим кредитом у разі перерахування авансу постачальнику має бути тільки дебетовим, тобто таким, що

.

Податок на додану вартість  (ПДВ) є одним з найвагоміших податків, які формують бюджет держави. Прийнятий Податковий кодекс України (ПКУ) вніс окремі нововведення в порядок нарахування та сплати ПДВ, які покликані забезпечити своєчасні надходження до бюджету платежів.

Для здійснення достовірного обліку ПДВ необхідно чітко визначитися з об’єктом оподаткування, яким згідно з ПКУ є операції платників з [1]:

1) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, у т.ч. операції з передачі права власності на об’єкт застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об’єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу (орендарю);

2) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України;

3) ввезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі експорту або реекспорту;

4) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажу залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Головна проблема, яка виникає при відображенні ПДВ в бухгалтерському обліку пов’язана з тим, що правило першої події, яке використовується для визначення ПДВ не співпадає з моментом визнання доходів та витрат в бухгалтерському обліку.

Бухгалтерський облік податкових зобов’язань залежить від дати їх виникнення, якою є дата першої з подій, що сталася раніше:

- дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (послуг), що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів (послуг) за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

- дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення вантажної митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відображення податкових зобов’язань з ПДВ на рахунках бухгалтерського обліку показано в табл.1.

 

Таблиця 1. Облік податкових зобов’язань з ПДВ

 Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн.

Д

К

І. Перша подія – отримання передоплати від покупців (замовників)

1. Зараховано на поточний рахунок попередню оплату (аванс) від покупця

 311

 681

 6000

2. Відображено податкові зобов’язання з ПДВ

643

641

1000

3. Відвантажено готову продукцію покупцю в рахунок попередньої оплати

 361

 701

 6000

4. Відображено податкові розрахунки за податковими зобов’язаннями з ПДВ

 

701

 

643

 

1000

5. Здійснено взаємозалік за рахунками дебіторської і кредиторської заборгованості

 

681

 

361

 

6000

ІІ. Перша подія –отримання товарів (послуг) (надання послуг)

1. Відвантажено готову продукцію покупцю

361

701

6000

2. Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ

701

641

1000

3. Зараховано на поточний рахунок заборгованість покупця

 311

 361

 6000

 

Як видно з таблиці, при отриманні передоплати підприємство використовує субрахунок 643 «Податкові зобов’язання», на якому згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, ведеться облік суми податку на додану вартість [2].

Субрахунок 643 є пасивним, транзитним, оскільки на ньому тимчасово, за дебетом обліковується сума ПДВ, яка в момент отримання авансу визнана як податкове зобов’язання. При цьому дебетові обороти на субрахунку 643 виникають раніше за кредитові і до моменту здійснення заключної операції (відвантаження товарів, робіт, послуг) будуть відображені у складі статті Балансу «Інші оборотні активи», що необґрунтовано збільшує активи підприємства.

Крім того, назва субрахунку не відповідає дійсному його призначенню. Сума податкових зобов’язань, яка збільшує заборгованість підприємства до бюджету відображається на субрахунку 641 «Розрахунки за податками» (відповідному аналітичному рахунку). Тому назву субрахунку 643 «Податкові зобов’язання» слід змінити на «Податкові розрахунки з податкових зобов’язань», акцентувавши увагу, що він використовується тимчасово і у випадку здійснення передоплат.

Датою виникнення податкового кредиту з ПДВ є дата події, що відбулася раніше:

- дата списання коштів з банківського рахунку платника податку;

- дата отримання платником податку товарів (послуг), що підтверджено податковою накладною.

Відображення податкового кредиту на рахунках бухгалтерського обліку показано в табл. 2.

Облік податкового кредиту при настанні першої події – передоплати за товари, роботи, послуги здійснюється за допомогою субрахунку 644 «Податковий кредит». На цьому субрахунку ведеться облік суми ПДВ, на яку підприємство набуло право зменшити податкове зобов’язання.

При цьому субрахунок є активний і, як видно з таблиці, кредитові обороти на ньому виникають раніше за дебетові.

 

Таблиця 2. Облік податкового кредиту з ПДВ

 Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн.

Д

К

І. Перша подія – списання коштів з банківського рахунку (передоплата)

1. Перераховано грошові кошти в рахунок передоплати постачальнику за матеріали

371

311

4800

2. Відображено суму податкового кредиту (за наявності податкової накладної)

641

644

800

3. Оприбутковано матеріали від постачальника

201

631

4000

4. Відображено податкові розрахунки за ПДВ

644

631

800

5. Здійснено взаємозалік за рахунками

631

371

4800

ІІ. Перша подія – отримання матеріалів від постачальника

1. Оприбутковано матеріали від постачальника

201

631

4000

2. Відображено суму податкового кредиту (за наявності податкової накладної)

641

631

800

3. Перераховано заборгованість з поточного рахунку

631

311

4800

 

Якщо на момент складання фінансової звітності не отримані товари (послуги), то сума податкового кредиту, підтвердженого податковою накладною, буде відображатися в пасиві Балансу за статтею «Інші поточні зобов’язання». В той же час фактично ніяких зобов’язань у підприємства не виникає. За цих умов слід змінити назву субрахунку 644 «Податковий кредит» на «Податкові розрахунки з податкового кредиту».

В аналітичному обліку до субрахунку 644 «Податковий кредит» доцільно відкрити аналітичні рахунки:

6441 «Підтверджений податковий кредит»;

6442 «Непідтверджений податковий кредит».

Це забезпечить контроль за сумами податкового кредиту, за якими відсутні податкові накладні (або не належно оформлені податкові накладні) (табл. 3).

 

 

Таблиця 3. Облік податкового кредиту з ПДВ з використанням аналітичних рахунків

 Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн.

Д

К

І. Перша подія – списання коштів з банківського рахунку (передоплата)

1. Перераховано грошові кошти в рахунок передоплати постачальнику за матеріали

371

311

4800

2. Відображено суму, що відноситься до  податкового кредиту (відсутня податкова накладна або не належно оформлена)

6442

6441

800

3. Оприбутковано матеріали від постачальника

201

631

4000

4. Отримано податкову накладну

6441

6442

800

5. Відображено податковий кредит з ПДВ

641

631

800

6. Здійснено взаємозалік за рахунками

631

371

4800

ІІ. Перша подія – отримання матеріалів від постачальника

1. Оприбутковано матеріали від постачальника

201

631

4000

2. Відображено суму, що відноситься до  податкового кредиту (відсутня податкова накладна або не належно оформлена)

6442

631

800

3. Перераховано заборгованість з поточного рахунку

631

311

4800

4. Відображено суму податкового кредиту за ПДВ (отримано податкову накладну)

641

6442

800

 

Сума ПДВ, що підлягає сплаті до державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою  податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Облік сплати (бюджетного відшкодування) ПДВ здійснюється відповідно до табл. 4.

Слід відзначити, що згідно ПКУ впроваджено автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ, яке значно спрощує цю процедуру. Визначення відповідності платника податку певним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подання звітності [1].

 

Таблиця 4. Облік сплати (бюджетного відшкодування) ПДВ

 Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн.

Д

К

1. Перераховано належну до бюджету суму ПДВ

(розрахунок здійснено за даними табл.1 і табл.2)

 

641

 

311

 

200

2. Відшкодовано з бюджету суму бюджетного відшкодування (ст. 200 ПКУ)

 

311

 

641

 

 

Впровадження автоматичної системи відшкодування забезпечить можливість швидкого визначення платників, які мають сумнівну податкову історію.

IV. Висновки. Таким чином, проаналізувавши особливості нарахування та сплати ПДВ в бухгалтерському обліку за Податковим кодексом України слід вказати на необхідність удосконалення методики бухгалтерського обліку ПДВ.

Проблеми, які виникають при відображенні ПДВ в бухгалтерському обліку, можна вирішити шляхом внесення змін до нормативно-правових актів в частині змін назви субрахунків 643 і 644 та внесення коригувань до їх характеристик.

В практичній діяльності підприємств слід використовувати аналітичні рахунки до субрахунку 644 «Податковий кредит» в частині підтверджених та непідтверджених сум податкового кредиту, що надасть детальну інформацію про стан розрахунків за ПДВ.

Ці зміни забезпечать управлінський персонал підприємства належною інформацією, що дасть можливість визначити податкове навантаження та шляхи оптимізації оподаткування на підприємстві.




1. практичної діяльності й відносин що відображають закріплюють та реалізують головні національні цінності т.html
2. ВАРИАНТ А 001
3. философия впервые возник в Древней Греции буквально от греч
4. Задача 2 Объем выпуска продукции в базисном периоде составил 200 тыс
5. тема воспитания и обучения каноны в Древнем Египте Исторические документы свидетельствуют что в Древнем Ег
6. это ярко выраженная организационноуправленческая структура с четкой иерархией специфической нормативно
7. тема специального образования и воспитания в античном мире
8. Иеремию отличала последовательность поистине феноменальная
9. Уитмен Уолт
10. соперничать ~ это соперничество между участниками рыночной экономики за лучшие условия производства купл
11. ~о~ам баюыны~ негізгі к~зі ауыл шаруашылы~ы ~ндірісі деп сана~ан мектеп- Экономикада~ы макроэкономикалы~
12. на пенсии 5. Место работы и должность
13. ПРОСВЕЩЕНИЕ 1989 ББК 88 К84 Рецензенты- 1
14. Политический терроризм
15. Программа для исследования помехоустойчивости линейного аддитивного блочного кода заданного вида синдромным методом
16. подходящую одежду
17. тематизировать к экзамену по микре
18. Экономика и управление на предприятии городское хозяйство.1
19. Зарождение экономической теории и развитие классической политической экономии
20. Составьте текст используя новые для вас языковые факты Ударение в существительных А автокрАтия аг