Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема: Природні угруповання рідного краю. Ліс.
Мета: Сформувати в дітей поняття Природне угруповання; ознайомити із групами живих організмів, які там живуть; продовжувати знайомити із лісом, але вже як природним угрупованням; розвивати естетичні почуття, спостережливість, мислення; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до лісу.
Обладнання: Малюнки із зображенням лісів, фотографії із зображенням рослин і тварин лісу, твори письменників.
Тип уроку: комбінований урок.
Література: 2. Байбара Т. М. Я і Україна: Підруч. Для 4 класу. К.: Форум, 2004. 130 с. 1. Енциклопедія серія «Це цікаво» Тварини нашої планети. Харків: МОСТ Торнадо, 2003. 272с.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку (1 хв.) - Добрий день, діти! Мене звати Катерина Юріївна і сьогодні я проведу у вас урок природознавства. Але перед тим як ми перейдемо до нашої теми, ми проведемо підсумки спостережень за природою та працею людей.
ІІ. Підсумки спостережень за змінами у природі і праці людей (5хв.)
У неживій природі
У живій природі
У трудовій діяльності людини
Народні прикмети:
ІІІ. Перевірка домашнього завдання та раніше вивчених понять (8-10 хв.) IV. Актуалізація опорних знань учнів (3 хв.) - Якщо уважно подивитися навколо себе, то можна помітити, що нас оточують живі організми, яких є безліч. Усі ці живі організми вчені поділили на пять «царств». Це Рослини, Тварини, Гриби, Дробянки, Віруси. Царства ці є дуже різними, але між ними існує тісний взаємозвязок. У природі живі організми розподіляються не випадково. Вони селяться там, де є необхідні умови для їхнього життя, і утворюють певні, порівняно сталі природні комплекси угруповання.
V. Повідомлення теми і завдань уроку (1-2 хв.) - Сьогодні на занятті ми дізнаємося, що таке природне угруповання, його типи, розкриємо поняття ліс, групи живих організмів, повторимо правила поведінки в лісі.
VІ. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу (15-20 хв.)
План викладу
Природне угруповання це група взаємоповязаних між собою живих організмів, які тривалий час живуть на певній ділянці місцевості з однорідними умовами життя. Основні типи природних угруповань нашої місцевості: ліси, луки, степи, болота, прісні водойми. Поділ природних угруповань визначають умови довкілля, тобто температура, освітленість, вологість, тип ґрунту. У кожному угрупованні переважають ті живі організми, які найкраще пристосовані до місцевих умов.
У природному угрупованні всі живі організми поділяють на три групи: Організми-виробники; Організми-споживачі; Організми-перетворювачі. Організмами-виробниками є рослини, бо тільки вони здатні з речовин неживої природи утворювати поживні речовини для живих організмів. - Скажіть мені, що є головним джерелом енергії для всіх живих організмів нашої планети? (Сонце) Так ось, використовуючи сонячну енергію, зелені рослини утворюють із речовин неживої природи поживні речовини для живих організмів. Вбираючи з повітря вуглекислий газ і воду, рослини виробляють цукор, крохмаль, білки і жири. Частинку цих речовин і сонячної енергії
рослини використовують для свого росту, а частину відкладають у різних органах. Памятаймо! рослини виділяють кисень, яким дихають усі живі організми.
Організмами-споживачами в природному угрупованні є тварини. рослиноїдні тварини живляться рослинами, а хижі рослиноїдними твари нами. Отже, що використовують для підтримання життя тварин? (Поживні речовини, що утворені рослинами і накопичену в них сонячну енергію.) Чим дихають тварини? (Киснем, а виділяють вуглекислий газ.)
Усі живі організми з часом старіють і відмирають. Цими відмерлими рослинами і тваринами живляться мікроорганізми (гриби та бактерії). Ось вони і становлять третю групу природного угруповання організми-перетворювачі. Гриби та бактерії перетворюють залишки відмерлих живих організмів на перегній, а тоді на мінеральні солі. Потім ці мінеральні солі разом із водою рослини всмоктують за допомогою коренів. Отже, у будь-якому природному угрупованні відбувається кругообіг речовин. Тому усі живі організми повязуються ланцюгами живлення. На початку уроку ви навели приклади ланцюгів живлення. але потрібно памятати, що природні угруповання є дуже складними! У них завжди є багато складно переплетених ланцюгів живлення.
1. Робота в групах. (Бесіда з елементами розповіді) Перед тим, як кожна група отримає завдання, потрібно відгадати загадку, щоб дізнатися, над яким природним угрупованням ви будете працювати. Навесні веселить, влітку холодить, восени годує, а взимку гріє. (Ліс) Ліс територія з високою щільністю дерев. Рослинні угруповання, що формуються на таких територіях, є характерними для великих площ суходолу в різних районах Земної кулі. Яке значення лісів у природі? • Ліси місце існування багатьох тварин. Якби зникли ліси, загинули б тварини лісу. • Ліси очищають повітря. Рослини лісу виділяють у повітря необхідний для дихання кисень. • Ліси стримують вітри, не дають їм робити свою руйнівну роботу. » Ліси затримують вологу. Там де є ліси є ріки і озера. Що дають ліси людям? Ліси це: • деревина, з якої виробляють різні вироби і папір; • продукти харчування (ягоди, горіхи, гриби, мисливські птахи і звірі); • лікарські рослини (звіробій, чебрець, чорниці, конвалія); • це краса і окраса рідного краю, місце для відпочинку.
Хоча ліси дають людині стільки своїх багатств, вона їх безжально знищує. Лише в Україні кількість лісів за останні 100 років зменшилась майже у 4 рази. На одного жителя в Україні припадає лісу менше, ніж в інших країнах Європи. Отже, ліси потрібнорятувати. Що люди роблять, щоб зберегти і примножити ліси? • На місці зрубаних лісів насаджують нові. • Цінні лісові масиви беруться під охорону держави, там створюються заповідники і заказники. Чи подобається вам у лісі? Чи любите ви ліс? Чи можна нищити красу і те, що любиш?
Читання учнем кожної групи вірша. розминка. Группа 1. Марія Познанська »Ліс». Група2. Максим рильський »Розмова з другом». Завдання на картах отримує кожна група.
1) Скласти схему.
Що таке ліс? Ліс це: • друг повітря; • друг людини; • джерело здоровя; • захисник здоровя;к та їх жителів; • дім та їжа для птахів і звірів; • окраса землі. Загадати загадки про рослини і тварини.
2) Назвати правила поведінки у лісі. • Не розпалюйте багаття! • Не ламайте дерев і кущів! • Не рвіть квітів! • Не руйнуйте гнізд! • Не кричіть! • Не ламайте грибів, навіть неїстівних! • Не руйнуйте мурашників! • Не залишайте в лісі сміття!
2. Робота з підручником(с 151-154). Опрацювання статті «Природні угруповання рідного краю». Робота за малюнками та запитаннями (С 153). - Назвіть яруси, на які поділяють усю рослинність лісу. - Складіть ланцюги живлення і поясніть їх. (Два учні записують на дошці, інші складають ланцюги живлення за допомогою картинок, сидячи за партами.) Наприклад: • жолуді кабан вовк; • трава заєць лисиця. (Пояснити кожну ланку у ланцюгах живлення.)
У лісі під зеленими шатами дерев і в їхніх кронах мешкає багато різних тварин. Під ліс і тварини розуміють те, що там живуть зайці, олені, косулі, лосі, білки, лисиці, вовки, тхори, куниці, різноманітні птахи, комахи. В свою чергу тварини залежать від лісу. Рослинами живляться травоїдні тварини, які, в свою чергу, є джерелом існуванні хижаків. Тварини лісу не тільки знищують велику кількість насіння, а й сприяють поширенню його на значних площах. Так, насіння горобини, черемхи, бузини, кизилу та інших переносять дрозди. Птахи під час гніздування з раннього ранку до пізнього вечора збирають різних комах та їх гусінь. Наприклад, дятел за добу зїдає понад 600 гусениць. Великий вплив на ріст і розвиток лісу мають копитні (лосі, олені, косулі). Іноді вони винищують молоді насадження як штучного, так і природного походження. Особливо шкодять вони молодим дубовим і сосновим насадженням, обгризаючи кору з дерев. Рослини лісу є також дуже цілющими і використовуються в медицині. Основними ярусами лісу є дерева, кущі, травянисті рослини, моховий килим, не зелені рослини лісового грунту бактерії та гриби.(береза, дуб, сосна, вільха, ялиця, суниці, чорниці, малина, дзвоники лісові та багато інших).
3. Фізкультхвилинка.
«Гори Карпати»
- Раз-два піднімається гора,
Три, чотири це круті гірські схили,
П'ять, шість це орли дивний танець завели,
Сім, вісім це смерічки похилилися до річки,
Дев'ять, десять це вода з водоспаду витіка.
Ліс гостинно зустрічає всіх, хто шукає в ньому відпочинку, проте, йому самому потрібна безкорислива допомога. Він не може сам захистити своїх багатств . На превеликий жаль, ще є люди, які вважають, що в лісі все дозволено: можна розводити багаття, залишати сміття, ламати дерева, топтати, рвати і знищувати рослинність. Їх не турбує те, що на місці розведеного багаття вигоряє не тільки рослинність, а й земля, на якій нічого не росте протягом трьох-чотирьох років. Величезної шкоди лісам завдають лісові пожежі. Це страшне лихо не тільки для деревної рослинності, але й для всього живого. Основна причина їх виникнення - порушення протипожежних правил відпочиваючими та іншими людьми, які перебувають у лісі. Гинуть не тільки дерева, а й птахи, звірі, вигоряє лісова підстилка і верхній шар грунту. - Отже, чому ліс потрібно охороняти? - В якій книзі зберігаються матеріали про зникаючі види різних рослин і тварин? Червона книга України ілюстрований перелік рідкісних видів та видів, що знаходяться під загрозою зникнення на території України, і підлягають охороні; основний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються заходи, спрямовані на їх охорону
VIІ. Закріплення вивченого матеріалу (5-7 хв.) 1. Ліс природне угруповання. Дописати речення. Пять природних угруповань це… Організми-виробники, споживачі, перетворювачі це… Назвати ланцюги живлення природного угруповання лісу. Виписати із переліченого, що ліс дає природі, а що людині: Одяг Землі; збирач вод; охоронець річок; захисник ґрунту; дім для тварин; постачальник деревини, ягід, горіхів, ліків.
Ліс дає природі: _______________________________________________________ Ліс дає людині: ________________________________________________________
2. Робота з прислів'ями та приказками.
Про що йдеться у приказках? Чому так говорять?
• Ліс- природне багатство.
• Який ліс, такий і звір.
• Ліс і вода брат і сестра.
• Ліс не школа, а всіх навчає.
3. Робота в зошитах із друкованою основою.
VIIІ.Підсумок уроку (3-4 хв.) - Яку тему ми вивчали на сьогоднішньому уроці? - Що таке природне угруповання, назвіть його типи? - Які є групи живих організмів у природному середовищі?
ІX. Повідомлення домашнього завдання (1-2 хв.) 1. Опрацювати статті підручника «Природні угруповання рідного краю»(с. 151-153). Відповідати на запитання. 2. Скласти ланцюги живлення та памятку «Поведінка учня в природному оточенні».