Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІЧНОГО ПРОГНОЗУВАННЯ
Лазоренко Таїсія Василівна
УДК 658.562
Розробка кваліметричних методів оптимізації економічної
стратегії товарного виробництва на мікро- і макрорівнях
08.02.03 організація управління, планування
і регулювання економікою
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Київ
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Технологічному університеті Поділля Міністерства освіти України (м.Хмельницький) та в Спеціальному конструкторському бюро “Спектр” Міністерства промислової політики України (м. Київ)
Науковий керівник доктор економічних наук, професор
Орлов Олівер Олексійович,
Технологічний університет Поділля (м.Хмельницький)
завідувач кафедри економіки та менеджменту.
Офіційні опоненти:
доктор економічних наук, професор Мартиненко Микола Мефодійович, Київський економічний інститут менеджменту, проректор з наукової діяль-ності, завідувач кафедри менеджменту;
кандидат економічних наук, старший науковий співробітник
Щедріна Таїсія Іванівна, Інститут економічного прогнозування
НАН України, старший науковий співробітник
Провідна установа: Інститут економіки НАН України, відділ промислового потенціалу (м.Київ)
Захист відбудеться ”__” __лютого__2000 р. о __годині на засіданні
спеціалізованої вченої ради Д 26.239.01 в Інституті економічного прогно-зування НАН України за адресою: 01011, Київ-11, вул. Панаса Мирного, 26.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту економічного прогнозування НАН України, 01011, м.
Київ, вул.Панаса Мирного,26
Автореферат розісланий ”_28_” _січня _2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Левчук Н.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Вступ. Вирішення проблеми конкурентоспроможності вітчизняної промислової продукції на внутрішньому та світовому ринках є головним завданням державної політики на шляху до національного відродження. Високоякісні товари, що створені інтелектуальною та кваліфікованою працею, яка гідно оцінена державою, дозволили розвиненим країнам завоювати світові ринки та високо підняти життєвий рівень своїх народів. Країни, що не здатні виробляти продукцію високої якості, приречені постачати на світовий ринок свої природні багатства та ті товари, виробництво яких працевитратне, енергомістке та екологічно загрозливе. Економічні системи, в яких мірою національного продукту є витрати праці, матеріалів, енергоносіїв на вироб-ництво товарів, що не мають споживчої цінності, втрачають перспективи на розвиток.
Актуальність теми. Виробництво високоякісних товарів не є самоціллю. Головним є економічний аспект, бо репродуктивний процес розвитку конкурентоспроможного виробництва можливий лише тоді, коли товар приносить його виробнику прибуток, коли якість конкурентоспроможного товару досягається найбільш економічним шляхом. Інтегральним кваліметрич-ним показником виробу є рівень його якості, який ще не наповнено економічно вигідними споживачеві складовими. Це обставина, в свою чергу, суттєво обмежує конкурентоспроможність вітчизняних товарів на внутрішньому та світовому ринках. Актуальною є проблема регулювання економікою рівня якості товарів з допомогою підвищення економічної зацікавленості споживача. Створення методів оптимізації витрат виробника на виготовлення конкуренто-спроможної продукції повинно бути головним вектором сучасної економічної стратегії товарного виробництва на мікро- та макрорівнях.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисер-таційна робота виконувалась в Спеціальному конструкторському бюро “Спектр” Міністерства промислової політики України (м.Київ) згідно з його тематичними планами в рамках державних галузевих програм: “Складна радіоелектронна апаратура”, “Виробництво технологічних комплексів машин і устаткування”, “Розробка машин і устаткування для сільського господарства, продовольчої та переробної промисловості”. Робота відповідає концепції державної програми “Якість в Україні ”, що розробляється. Робота також виконувалась на кафедрі управління трудовими ресурсами Технологічного університету Поділля (м.Хмельницький) згідно з комплексно-цільовими програмами проведення НДР Міністерства освіти України.
Мета і задачі дослідження. Робота спрямована на розробку методів оптимізації економічної стратегії вітчизняного товарного виробництва на мікро- та макрорівнях шляхом управління рівнем якості продукції, на ефективне рішення запропонованими методами конкретних економічних задач.
Для досягнення вказаної мети поставлені та вирішені наступні задачі.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному:
Практичне значення одержаних результатів полягає у наступному:
- можливості компютерного моделювання процесу економічно оптимального вибору науково-технічного рішення сутності виробу на етапі його розробки та підготовки до серійного випуску;
- запропонованій методиці кваліметричної оцінки результату праці для розра-хунку заробітної плати;
- розробці методу варіації ринкової ціни продукції для втримання виробника на товарному ринку.
Реалізація та впровадження результатів роботи. Автор розробив і впровадив методики визначення економічно-оптимального рівня якості розроблювальної побутової мікро-хвильової печі (СКБ “Спектр”, м. Київ) та обладнання для мікрохвильового сушіння будівельних матеріалів і сільськогосподарської продукції (АТ “Інфракон”, м.Вінниця), розробив і впровадив в НДКР (шифр “Енергія”) методику визначення оплати праці, результати досліджень використані в учбових процесах у вищих навчальних закладах (Державна академія легкої промисловості України, Національний технічний університет “КПІ”, Технологічний університет Поділля) акти подані в додатках дисертації.
Особистий внесок здобувача полягає в розробці та впровадженні у виробництво кваліметричних методів визначення економічно оптимального рівня якості виробу стосовно головних етапів його життєвого циклу, а також кваліметричного методу оцінки та оплати праці.
Основні наукові положення, розробки, висновки та результати, які виносяться на захист дисертаційної роботи, отримані автором самостійно. Особистий внесок у роботах, що опубліковані в співавторстві, наведений окремо у списку опублікованих праць.
Апробація роботи. Основні положення та результати дисертаційної роботи доповідались та обговорювались на Міжнародному науково-практичному семінарі “Проблемы современной экономики, нормирования затрат и результатов труда” (Хмельницький, 1996); Міжнародній науково-практичній конференції “Управління трудовими ресурсами: проблеми і перспективи розвитку” (Хмельницький, 1997); ІІІ-й Міжнародній науково-практичній конференції “Сучасні інформаційні та енергозберегаючі технології життєзабезпечення людини”( Камянець-Подільський, 1998).
Публікації. Основний зміст роботи опубліковано в 11 друкованих працях загальним обсягом близько 3 друк.арк.
Структура дисертації. Дисертація складається з вступу, п'яти розділів, висновків, переліку літературних джерел та додатків. Обсяг роботи складає 143 сторінки основного тексту, містить 30 рисунків та 23 таблиці. Список використаних літературних джерел включає 105 найменуваннь, наведений на 9 сторінках. Робота має додатки на 10 сторінках.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ
У вступі обгрунтовано актуальність теми дисертаційної роботи, визна-чено її ціль, наукову новизну та практичне значення, а також наведені дані про реалізацію та впровадження результатів роботи, про її апробацію та структурну побудову.
У першому розділі “Аналітичний огляд економічних проблем форму-вання якості і кваліметрії продукції” аналізуються існуючі проблеми в процесі формування якості товарної продукції і оцінки її рівня. Визначено, що якість це багатопланове поняття, яке має економічний та соціальний аспекти. Згадано замовчуваний ідеологами витратної економіки встановлений ще К.Марксом закон економічного розвитку: “Споживчі вартості складають суспільний зміст багатства, яка б не була його суспільна форма”. Визначено, що макроеко-номічний аспект в проблемі формування якості продукції полягає в тому, що законом розвитку виробництва будь-якої суспільно-економічної формації є досягнення найбільш економічним шляхом рівня якості продукції, який в такій мірі відповідає споживчій вартості, що забезпечує її конкурентоспро-можність на внутрішньому та зовнішньому ринках. Таке визначення проблеми формування якості продукції підкреслює економічну домінанту в цьому процесі, яку не виявлено в значній більшості праць, присвячених методам управління якістю.
Другою проблемою, вирішення якої дуже необхідне, є велика похибка в визначенні рівня якості за методами, що прийняті нормативними документами та рекомендованими в літературі. Ця похибка обумовлена використанням в розрахунках рівня якості характеристик та параметрів, які не визначають споживчу вартість, а є показниками “технічного рівня” чи показниками відомчого характеру. В звязку з цим інтегральний показник рівня якості стає нечутливим до варіацій тих часткових показників, що зумовлюють споживчу вартість, а вироби, якість яких таким чином визначена, не мають орієнтації на ринковий попит.
Третя проблема полягає в тому, що виробник не повністю розуміє, чи навіть не знає, що висока якість не досягається тільки підсиленням контролю готової продукції, чи деталей та напівфабрикатів, а є самою науково-технічною сутністю виробу. В зв'язку з цим якість повинна формуватись, головним чином, ще на етапі НДКР.
Наступною проблемою є все ще існуюча кількісна оцінка праці за створювану продукцію, а також відсутність критеріїв оцінки індивідуальної праці за усуспільнений результат, що значно знижує роль економічної та соціальної мотивації праці за високу якість виробів.
Нарешті, проблемою є мала ефективність рекомендованих багатьма авторами та, навіть, нормативними документами структур комплексних систем управління якістю, бо вони не керуються функціоналом оптимізації якості продукції за економічними показниками.
Висвітлені проблеми допомогли сформулювати задачі дослідження.
У другому розділі “Розробка економічної стратегії в науково-технічній та конструкторсько-технологічній сфері діяльності товаровиробника” започат-ковано розробку кваліметричних, тобто заснованих на регулюванні рівня якості, методів оптимізації економічної стратегії товарного виробництва у найважливіших його сферах. Ця частина дисертаційної роботи стосується сфери створення нової продукції. На цьому етапі життєвого циклу виробу виконуються НДКР та інженерна підготовка серійного виробництва. Саме тоді формується науково-технічна сутність виробу та рівень його якості. Висунуто концепцію, на якій засновано розроблені методи концепцію економічного паритету виробника і споживача. Перший з розроблених методів економіко-математичний метод визначення оптимального рівня якості нового виробу за принципом рівновитратності. Сутність його полягає в тому, що зразок нової продукції в порівнянні з кращим аналогом (базовою моделлю) повинен досягти такого рівня якості, щоб витрати виробника дорівнювали витратам споживача за термін експлуатації, а їх сума була мінімальною. Такий рівень якості кожного із всієї номенклатури товарів вітчизняного виробництва означає, що загальні витрати на створення, виготовлення та експлуатацію всієї продукції здійснені найбільш економічно. Це є вже макроекономічна характеристика досконалості національного товарного виробництва.
Запропоновано аналітичні форми функцій витрат виробника та витрат споживача в залежності від рівня якості і базових витрат :
(1)
(2)
Доведено, що функції (1), (2) можна вважати теоретичними лініями регресії, а ряд значень отримуються шляхом реалізації дослід-них зразків виробів з різним рівнем якості (рис.1). Одержано рішення рівнянь (1), (2) відносно оптимального значення
(3)
де знайдені регресійні параметри.
Рис.1. Метод утворення мінімальної суми рівних витрат
Сутність другого розробленого методу, який названо методом рівно-вигідної надбавки до ціни, складається в тому, що формується такий рівень якості, заснований на високій надійності виробу, який не потребує суттєвих витрат на експлуатацію виробу протягом всього строку його служби, за що споживачу вигідно сплатити певну надбавку до ціни. Запропоновано систему рівнянь як економіко-математичну модель цінової поведінки виробника для досягнення вказаної рівновигідної умови
()
де - ціна та витрати споживача на експлуатацію; - регресійні параметри; - рівень якості.
Рішення (4) відносно значення має вигляд
(5)
На рис.2 дано графічну модель розробленого методу. Цей метод забезпечує більш високий рівень паритетності, але потребує відповідної зміни нормативної та законодавчої бази, тобто державного регулювання для того, щоб одержати значний макроекономічний ефект.
Рис.2. Метод регулювання якості нової продукції за критерієм рівновигідної
надбавки до ціни
У третьому розділі “Кваліметричні методи оптимізації економічної стратегії виробника продукції у фазі її ринкового обігу” розроблено методи оптимізації ринкової стратегії товарного виробництва. В основу методів закладено концепцію одержання виробником максимального прибутку від реалізації продукції. В першому з розроблених економіко-математичних методів запропоновано аналітичний вираз функції витрат виробника
(6)
де приріст рівня якості продукції в порівнянні з базовою (конкуруючою) моделлю з витратами виробника .
Функцію ринкової ціни запропоновано визначати сумою із складових:
(7)
де регресійний параметр, одержаний шляхом статистичної обробки результатів продажу пробних партій виробу з приростом якості .
Модель (6), (7), що представлена графічно на рис.3, має чисельне рішення.
Рис.3. Метод одержання максимального прибутку регулюванням якості продукції
Запропоновано модель (рис.4) з аналітичним рішенням і використанням
величин гранично можливої ціни , приростів ціни , та витрат виробника .
Рис.4. Поведінка функції прибутку в моделі з аналітичним рішенням
(8)
(9)
Опрацьовано модель динамічної в часі ринкової стратегії виробника в такій типовій ситуації, коли на ринку з'являється конкурент з аналогічним товаром кращої якості. Запропоновано спосіб розрахункового прогнозу критичного для виробника моменту часу та темпу нарощування обсягів реалізації нової моделі товару, щоб виробникові можна було утримати свій сегмент ринку (рис.5).
Рис.5. Прогнозування поведінки виробника в умовах ринкової конкуренції
Четвертий розділ “Розробка кваліметричних методів оцінки праці” присвячений розробці кваліметричних методів оцінки та оплати індивідуальної праці за створення усуспільненого результату. Методи засновані на відомій концепції результатності в оцінці праці але з наступними запропонованими принципами побудови такої концепції: оцінкою результату праці є міра якості цього результату; міра кількості індивідуальної праці є міра його якості; міра якості індивідуальної праці є складова рівня якості результату усуспільненої праці; рівнем якості індивідуальної праці є реалізована професійна здатність виконавця забезпечити певну частину рівня якості кінцевого продукту усуспільненої праці.
Розроблена та практично апробована в СКБ ”Спектр” Мінпромполітики України (м.Київ) методологія кваліметричної оцінки індивідуальної праці в виконанні НДКР (шифр “Енергія”), у тому числі: програма розрахунку інте-грального показника якості результату праці з необхідними формулами для такого розрахунку; графо-аналітична компютерна модель оцінки результату праці (рис.6).
Рис.6. Графо-аналітична компютерна модель оцінки результату праці
У пятому розділі “Реалізація розроблених методів оптимізації економічної стратегії підприємства” викладено результати впровадження розроблених методів оптимізації економічної стратегії товарного виробництва в реальних умовах науково-технічної, виробничої та ринкової діяльності підприємств.
Запропонований метод визначення економічно оптимального науково-технічного рішення сутності виробу апробовано в процесі проектування нової моделі побутової мікрохвильової печі. Розроблено методики виконання розрахунків для економічного, кваліметричного та регресійного аналізу функцій витрат виробника і споживача за допомогою статистичної обробки результатів виготовлення та продажу пробних партій виробів, рівень якості яких змінюється (рис. 7).
Рис.7. Поля кореляції та криві регресій витрат
Розроблений метод оптимізації прибутку виробника товарної продукції впроваджено у виробництво промислового обладнання для мікрохвильових технологій. Маркетингові вивчення різних показників якості обладнання дозволяють вибрати з них найвпливовіший на збільшення обсяг реалізації. Оптимальний обсяг виготовлення обладнання з таким показником якості визначається за розробленою в третьому розділі економіко-математичною моделлю, що дозволяє виробнику досягти максимального прибутку (рис.8). Акти впровадження розроблених методів оптимізації економічної стратегії товарного виробництва на прикладі двох підприємств додані до дисертаційної роботи.
Рис. 8. Поля кореляції та криві регресій витрат і ринкової ціни
ВИСНОВКИ
В галузі теоретичних та експериментальних досліджень:
1. Висунуто та обгрунтовано тезу про необхідність і можливість економічного регулювання процесів формування якості конкуренто-спроможних виробів, як на мікрорівні, так і на макрорівні.
. Визначено, що кожний етап життєвого циклу виробу створення, серійний випуск, товарний обіг та відповідні сфери діяльності підприємства в різній мірі і специфічно формують рівень якості виробу, тому необхідна розробка відповідних їм методів економічного регулювання якості.
. Запропоновано концепції для кожного із методів, що розроблювалися, дотримання яких забезпечує конкурентоспроможність вітчизняних товарів: економічний паритет споживача і виробника; оптимізація якості виробу за функціями витрат і ринковою ціною; результатність в оцінці праці; рівень якості результату праці як критерій оцінки її кількості.
. Розроблено засновані на прийнятих концепціях наступні кваліметричні методи оптимізації економічної стратегії товарного виробництва в сферах НДКР,серійного випуску та ринкового обігу продукції, ступінь їх деталізації доведено до аналітичних моделей і методів їх вирішення: метод визначення оптимального рівня якості виробів за принципом рівновитратності; метод регулювання якості виробів за критерієм рівновигідної надбавки до ціни; методи оптимізації якості товарів за ринковою ціною; метод динамічної адаптації якості товарів до ринкового попиту; метод кваліметричної оцінки індивідуальної праці в усуспільненому її результаті.
В галузі практичного застосування:
1. Розроблено кваліметричні методи оптимізації економічної стратегії товаровиробника, що мають наступну цінність:
як компютерні моделі для вибору варіанту науково-технічної сутності нового виробу та ринкової стратегії товаровиробника;
як програмний продукт для керуючих автоматичних систем підприємств, галузей та регіонів, що працюють у реальному часі;
як економіко-математичні моделі для вивчення економічних курсів в навчальних закладах.
2. Доведено до практичних методик і рекомендацій розроблену систему методів оптимізації якості виробів, що знайшла ефективне застосування в виконанні НДКР (шифр “Енергія”) в СКБ “Спектр” Міністерства промислової політики України (м. Київ) та в проведенні маркетингу промислового обладнання в АТ “Інфракон” (м. Вінниця), що належить до цієї ж галузі, а також в учбових процесах в Національному технічному університеті “КПІ”, в Державній академії легкої промисловості України (м. Київ) та в Технологіч-ному університеті Поділля (м. Хмельницький).
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
1. Лазоренко Т.В. Квалиметрический метод оценки труда // Придні-провський науковий вісник. Науковий журнал. Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 1998. - № 107. - С.77-79. ,19 друк. арк.
2. Лазоренко Т.В. Економічні концепції формування якості продукції та праці // Економіст.- 1999. - № 7. С.60-61. ,38 друк.арк.
3. Лазоренко Т.В. Нові аспекти в економіко-математичному моделюван-ні якості конкурентоспроможної продукції // Економіст.- 1999. - № 9. С.24-25. ,34 друк.арк.
4. Тельнов А.С., Лазоренко Т.В. Математическая модель оптимизации качества продукции в фазе рыночного обращения // Вісник Технологічного університету Поділля. Спеціальний випуск: економічні науки. Хмельницький, 1998. - С.89-90. (80%) ,25 друк.арк. Розроблено метод визначення економічно оптимального рівня якості товарної продукції.
5. Лазоренко Т.В., Тельнов А.С. Метод аналитического определения оптимального качества рыночной продукции// Вісник Технологічного уні-верситету Поділля: економічні науки. - Хмельницький: ТУП, 1998. - С. 101-103. (80%) ,25 друк.арк.. Запропоновано метод оптимізації якості ринкової продукції за економічними показниками її виробника.
6. Слушаенко Н.В., Лазоренко Т.В. Математическая модель процесса формирования оптимального уровня качества по принципу равновыгодной надбавки к цене// Міжнародний науково-технічний журнал “Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах”. Хмельницький. - 1999. - №2.-С.162-164. (90%) ,25 друк.арк. Запропоновано метод, за яким підв-ищення рівня якості і відповідне збільшення ціни споживачеві стає вигідним.
7. Тельнов А.С., Лазоренко Т.В. Экономический критерий оптимизации уровня качества изделия на стадии его проэктирования// Международный научно-практический семинар “Проблемы современной экономики, норми-рования затрат и результатов труда”// Сб. докладов и тезисов межрегион. научно-практического семинара. Хмельницкий: ТУП, 1996. - С 23-28.(80 %) ,33 друк. арк. Запропоновано метод оптимізації рівня якості виробу за економічними показниками.
8. Лазоренко Т.В. , Тельнов А.С. Графо-аналитическая модель инте-гральной оценки качества изделия // Международный научно-практический семинар “Проблемы современной экономики, нормирования затрат и резуль-татов труда”// Сб. докл. и тезисов межрегионального научно-практического семинара. Хмельницький: ТУП, 1996. - С.85-86. (80%) ,11 друк.арк. Розроблено графо-аналітичну модель інтегральної оцінки якості виробу у вигляді променевої діаграми.
9. Лазоренко Т.В., Тельнов А.С. Человеческий фактор в формировании уровня качества продукции// Зб. доповідей міжнародної науково-практичної конференції “Управління трудовими ресурсами: проблеми і перспективи розвитку”. Хмельницький, 1997,- ч.ІІ. -С.521-522. (80%) ,125 друк.арк. Проведено критичний аналіз впливу субєктивних факторів на рівень якості продукції при її виготовленні.
10. Лазоренко Т.В., Тельнов А.С. Применение функций относительной чувствительности в задаче оптимизации качества продукции// Зб. доповідей міжнародної науково-практичної конференції “Управління трудовими ресур-сами: проблеми і перспективи розвитку”. Хмельницький, 1997, -ч.І. -С.521-522. (90%) ,19 друк.арк. Розроблена економіко-математична модель для визначення економічно вигідного початкового рівня якості виробу.
11. Лазоренко Т.В. , Слушаенко Н.В. Экономико-математическая модель рыночной цены товарной продукции// Праці ІІІ-ї міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні інформаційні та енергозберігаючі технології життєзабезпечення людини”.К.: ДАЛПУ, 1998. Кн.6. - С. 28,29. (80%) ,125 друк.арк. Розроблено економіко-математичну модель ринкової ціни товарної продукції на основі експоненціальних функцій.
АНОТАЦІЯ
Лазоренко Т.В. Розробка кваліметричних методів оптимізації еконо-мічної стратегії товарного виробництва на мікро- та макрорівнях. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 - організація управління, планування і регулювання економікою. - Інститут економічного прогнозування НАН України, Київ, 1999.
Захищаються 11 наукових праць, які містять теоретичні та експери-ментальні дослідження запропонованих методів регулювання рівня якості продукції в сферах науково-дослідних робіт, управління трудовими ресурсами та маркетингу для досягнення оптимальних економічних показників товарного виробництва на мікро- та макрорівнях. Розроблено засновані на запропоно-ваних концепціях наступні кваліметричні методи оптимізації економічної стра-тегії товарного виробництва в сферах розробки, виробництва та ринкового обігу продукції, ступінь їх деталізації доведений до аналітичних моделей та методів їх вирішення: метод визначення оптимального рівня якості за принципом рівновитратності; методи оптимізації якості за ринковою ціною та попитом; метод кваліметричної оцінки індивідуальної праці в усуспільненому її результаті.
Ключові слова: кваліметричний метод, товарне виробництво, економічне регулювання, рівень якості, економічна стратегія, оптимізація, ефективність, прогнозування.
ANNOTATION
Lazorenko T.V. Development of qualimetric methods for optimization of economic strategy of goods production on micro- and macrolevels. Manuscript.
Dissertation for Ph.D academic degree in economics by speciality 08.02.03 organization of management, planning and regulation of economy. Institute for Economic Forecasting Academy of Sciences, Kyiv, 1999.
The dissertant defends eleven scientific publications containing theoretical and experimental investigations of the proposed methods for regulation of qualitative level of production in the spheres of scientific restarch projects, management of ladour recources and marketing for achieving optimal economic indices of goods production on micro- and macrolevels.
The dissertant eladorates the following qualimetric methods for optimization of economic strategy of goods production in the spheres of design, production and market turnover of goods that are based on the proposed concepts, being the degree of their detailization brought to the level of analytical models and methods of their solution: the method for determination of the optimum quality level on the principle of equal expenditure; the quality optimization methods on the basis of market price and demand; the method of qualimetric estimation of individual work in its socialized result.
Key words: qualimetric method, goods production, economic regulation, quality level, economic strategy, optimization, efficiency, forecasting.
АННОТАЦИЯ
Лазоренко Т.В. Разработка квалиметрических методов оптимизации экономической стратегии товарного производства на микро- и макроуровнях.
Рукопись.
Диссертация на соискание научной степени кандидата экономических наук по специальности 08.02.03 организация управления, планирования и регулирования экономикой. Институт экономического прогнозирования НАН Украины, Киев, 1999.
Защищаются 11 научных работ, которые содержат теоретические и экспериментальные исследования предложенных методов регулирования уровня качества продукции в сферах научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, управления трудовыми ресурсами и маркетинга для достижения оптимальных экономических показателей товарного производства на микро- и макроуровнях.
Основные научные результаты состоят в следующем:
- выдвинут и обоснован тезис о необходимости и возможности эконо-мического регулирования процесов формирования качества изделий как на микроуровне, так и на макроуровне;
- определены особенности процессов управления качеством на каждом из этапов жизненного цикла изделий и соответствующие им квалиметрические методы экономического регулирования качества;
- установлена необходимость принятия следующих концепций для каждого из разрабатываемых методов: экономический паритет потребителя и изготови-теля; оптимизация качества изделий по функциям затрат и рыночной цене; результатность в оценке качества труда; уровень качества результата труда как критерий оценки его количества;
- разработаны основанные на предложенных концепциях следующие квали-метрические методы оптимизации экономической стратегии товарного производства в сферах разработки, производства и рыночного обращения продукции, степень их детализации доведена до аналитических моделей и методов их решения: метод определения оптимального уровня качества по принципу равнозатратности; методы оптимизации качества по рыночной цене; метод динамической адаптации качества к рыночному спросу; метод квалиметрической оценки индивидуального труда в обобществленном его результате.
Практическая ценность полученных научных результатов состоит в том, что:
- разработанные методы экономического регулирования качества продукции практически полезны как компьютерные модели для выбора варианта научно-технической сущности нового изделия и выработки рыночной стратегии производителя;
- аналитические решения в предложенных методах служат программным продуктом для тех автоматических систем управления предприятием, отраслью, регионом, которые работают в реальном времени.
Разработанные методы оптимизации экономической стратегии товарного производства апробированы в реальных условиях научно-технической и производственной деятельности предприятий-изготовителей изделий радио-электроники.
Метод определения экономически оптимального проектного научно-технического решения сущности изделия внедрен в разработку новой модели бытовой микроволновой печи. Установлены и выполнены типовые стадии процесса разработки и проектирования: 1) сравнительный квалиметрический анализ ряда вариантов научно-технического решения; 2) экономический анализ производственных затрат изготовителя и эксплуатационных расходов потребителя; 3) корреляционный анализ результатов изготовления и эксплуатации пробных партий изделий, уровень качества которых варьируется; 4) окончательный выбор научно-технического решения по предложенному принципу экономического паритета изготовителя и потребителя.
Разработанные квалиметрические методы оценки и оплаты труда, основанные на концепции результатности, успешно апробированы во внедренной системе оплаты труда разработчиков и конструкторов новой модели сложного радиоэлектроннного изделия -бытовой микроволновой печи. Оплата труда осуществлялась согласно предложенной методике расчета вклада каждого из исполнителей в уровень качества проектируемого изделия.
Разработанный метод оптимизации прибыли производителя товарной продукции внедрен в производство промышленных установок для микроволновых технологий и позволил из ряда однотипных установок путем выбора определяющего показателя качества выбрать ту, увеличение обьема производства которой до оптимального уровня приводит к существенному росту прибыли изготовителя.
Ключевые слова: квалиметрический метод, товарное производство, экономическое регулирование, уровень качества, экономическая стратегия, оптимизация, эффективность, прогнозирование.