Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Зміст
Вступ
Розділ І Проблема і перспективи впровадження інформаційних технологій в початковій школі.
1.1. З історії виникнення інформаційних технологій.
1.2. Аналіз педагогічних умов використання програмно-методичних комплексів у навчальному процесі.
1.2.2. Вимоги до комп'ютерно-орієнтованих систем навчання.
1.2.3. Можливості навчання за допомогою компютерів.
1.3 Мультимедійні системи
1.4 Типи уроків, на яких використовуються готові програмні продукти.
Розділ ІІ Дослідно-експериментальна робота по впровадженю інформаційних технологій в початковій школі під час практики.
2.1. Аналіз стану впровадження інформаційних технологій в початковій школі під час практики в ЗОШ №1 с. Шабо.
2.2 Експериментальна робота по впровадженю інформаційних технологій в 1 класі, ЗОШ №1.
2.3 Аналіз результатів експерименту
2.4 Методичні рекомендації
Висновки
Література
Додатки
Вступ
Інформація - явище незрівнянно більш древнє, ніж сама людина. Природа у процесі своєї еволюції передавала закодовану інформацію в рослинах і живих організмах. З перших своїх кроків люди шукають і знаходять нові засоби передачі, збереження та обробки інформації. Ніколи раніше людство не накопичувало інформацію й знання настільки стрімкими темпами. Тому закономірним є те, що жодна галузь людської діяльності не зазнала такого розвитку як інформаційні технології. Саме вони були покликані збільшити ефективність та зручність використання різноманітних видів інформації. За останні десятиріччя інформаційні технології зазнали глобального поширення, без яких важко уявити життя сучасної людини. Значного прогресу можна досягти і в галузі освіти з впровадженням відповідних інформаційних компютерних технологій, які зможуть зробити процес здобуття освіти більш гнучким, індивідуалізованим. Адже, комп'ютер - відмінний помічник для організації індивідуального навчання. Адже як тільки педагог перестає бачити в учні просто судина, якім потрібно наповнити знаннями й уміннями, йому приходиться шукати індивідуальний підхід до кожного, підбудовуватися під його інтереси, темп засвоєння матеріалу, особисті особливості психіки. Сучасні методи представлення інформації в комп'ютерах містять у собі не просто текст, але і картинки, відео, звукові фрагменти. Це дозволяє задіяти практично всі органи почуттів, використовуваних для сприйняття інформації, при цьому відбувається її дублювання по різних каналах сприйняття, що різко підвищує швидкість і якість засвоєння матеріалу. [5, с. 351]
Головна мета, пріоритетні напрямки, основні шляхи реформування української системи національного навчання та виховання сформульовані у восьмому розділі «Декларації про державний суверенітет України» 1990р., Державній національній програмі «Освіта», «Концепції безперервної системи національного виховання та навчання» (1994р.), «Концепції розвитку загальної середньої освіти» (2000р.), «Концепції 12-річної середньої загальної-освітньої школи» (2000р.). Також, Інформатизація, інформаційні системи, технології і засоби їх забезпечення Стаття 16 - Розробка і виробництво інформаційних систем, технологій і засобів їх забезпечення. Стаття 18 - Право авторства і право власності на інформаційні системи, технології і засоби їх забезпечення. [12, с.3-4] Ці документи є суттєвим елементом розвитку освіти взагалі, реалізації конкретних завдань у навчально-виховному процесі. Саме це слугувало основою для вибору теми курсової роботи.
Предмет дослідження - процес розвитку пізнавальних процесів молодших школярів на уроках з використанням засобів комп'ютерного навчання.
Об'єкт дослідження - процес навчання молодших школярів 1 А класу Шабської ЗОШ №1.
Гіпотеза використання компютерних технологій веде до підвищення рівня навчальних досягнень учнів.
Мета дослідження - вивчити умови розвитку пізнавальних процесів молодших школярів на уроках з використанням засобів комп'ютерного навчання.
Задачі дослідження:
опрацювати психолого-педагогічну літературу з метою вивчення методичних аспектів з використання комп'ютерів в процесі навчання;
експериментально вивчити ефективність використання ЕОМ на уроках в початковій школі;
дослідити умови ефективного впровадження ЕОМ в навчальний процес;
виробити методичні рекомендації для наступного впровадження інформаційних технологій.
РОЗДІЛ І Проблема і перспективи впровадження інформаційних технологій в початковій школі.
1.1 З історії виникнення інформаційних технологій
До винайдення ЕОМ цілеспрямована обробка інформації провадилася тільки людиною за допомогою механічних пристроїв (швидкість абсолютно недостатня для сучасних обємів інформації). Використання ЕОМ прискорило швидкість обробки інформації у мільйони разів.
У 15 столітті Джон Неппер винайшов спосіб множення за допомогою спеціальних паличок, які назвали «паличками Неппера».
1623 року німецький винахідник Вільгельм Шиккард удосконалив винахід Неппера, згорнувши палички у циліндр, що було першою спробою зробити механічну обчислювальну машину.
Але тільки Блез Паскаль, відомий французький математик, реалізував ідею, до кінця створив першу обчислювальну машину, що вміла віднімати і додавати багатозначні числа. [9, ст. 41]
Німецький математик Готфрід Вільгельм фон Лейбніц поставив собі за дуету сконструювати лічильну машину, щоб звільнити вчених від ручних розрахунків. Ця машина була значно складнішою від лічильної машини Паcкаля. Вона, крім додавання та віднімання, виконувала операції множення, ділення, знаходження квадратного кореня з числа.
Лейбніц також вважав, що обчислювальні машини будуть придатні опрацьовувати не тільки групи цифр, а й групи символів (тексти, малюнки) і виконувати дії логічного характеру, що на той час видавалося зовсім абсурдним. Перші електронно-обчислювальні машини з'явилися в першій половині ХХ століття. Їхні можливості були значно ширшими, ніж можливості тогочасних механічних калькуляторів.
Батьком електронної «рахівниці» є американське вчення Ваневер Буш (вона називалася «Диференціальний аналізатор»). Це був перший у світі комп'ютер, що дозволяв досить швидко проводити складні математичні обчислення. Завдяки цьому і виникло поняття «інформаційні технології». [1 с.15-16]
1.2 Аналіз педагогічних умов використання програмно-методичних комплексів у навчальному процесі
Врахування психофізіологічних особливостей учнів як суб'єктів навчання та виховання є визначальними у раціонально організованому навчальному процесі, окрім цілей навчання. Інформаційні технології навчання (ІТН) можуть бути ефективними і не шкодити фізичному та психічному здоров'ю учнів тільки тоді, коли вони органічно вписуватимуться у традиційну систему навчання. [5, с. 355]
Основною і необхідною складовою ІТН є педагогічні програмні засоби (ППЗ) або програмні засоби навчально-виховного призначення (ПЗНП). До комп'ютерно-орієнтованих засобів навчання можна віднести не тільки власне програмні засоби різноманітного призначення, а й інші засоби навчання, застосування яких поєднується з використанням обчислювальної техніки, зокрема і паперові навчальні посібники. До ПЗНП умовно можна віднести, окрім власне програмних засобів навчального призначення, відео матеріали, аудіо матеріали тощо.
Концепція інформатизації навчального процесу, заснована на органічному поєднанні традиційних і новітніх засобів навчання, передбачає поетапне, поступове впровадження у навчальний процес П3НП, раціональне поєднання традиційних методів та засобів навчання з сучасними інформаційними технологами, що зрештою веде до поліпшення результатів навчання. [11, с.56-57]
1.2.2 Вимоги до комп'ютерно-орієнтованих систем навчання
В основу використання засобів сучасних ІКТ в навчальному процесі, як і будь-яких традиційних засобів і систем навчання, повинні бути покладені загально визнані дидактичні принципи навчання. Савченко О.Я.[10, с.386] зважаючи на логіку навчального процесу виділяє таку групу дидактичних принципів: принципи науковості і доступності, принцип наочності, принцип індивідуалізації і диференціації навчання, принцип систематичності й послідовності.
Конкретизуючи вимоги до навчального процесу, організованого з використанням ІКТ, можна виділити як основні наступні принципи:
Принцип науковості і доступності
Принцип науковості визначає способи подання змісту навчального матеріалу відповідно до сучасного рівня наукових знань. У зв'язку з цим передбачається формування в учнів вмінь та навичок наукового пошуку, ознайомлення їх з сучасними методами пізнання. Отже і відтворення навчального матеріалу повинне відбуватись на основі моделей, які повинні бути доступними для розуміння учнями. Мультимедійні можливості сучасних комп'ютерів дозволяють викладати навчальний матеріал у доступній для молодших школярів формі і без примітивізму в поясненні явищ, законів і закономірностей природи, введенні і роз'ясненні складних понять тощо. [2, с. 33]
Принцип наочності
Ще Я.А.Коменський говорив: «Все, що можливо, надавати для сприйняття відчуттям, а саме: видиме для сприйняття зором; те, що чується, -слухом; запахи нюхом; те, що підлягає смаку, - смаком. Якщо є будь-які предмети і явища можна відразу сприймати кількома відчуттями надавати кільком відчуттям.» [7, с. 242-276] Таким чином реалізуються суттєві дидактичні передумови успіхів у навчанні: емоційне включення, наочність навчального матеріалу, дозована мультимодальність навчальних впливів, яка стимулює мимовільну увагу, індивідуалізація темпу подання навчального матеріалу.
Програмні засоби навчального призначення слід наповнювати таким змістом, який найбільш ефективно може бути засвоєний тільки за допомогою комп'ютера, і використовувати пише тоді, коли це дасть незаперечний педагогічний ефект. У першу чергу це стосується демонстрацій процесів, реалізація яких за умов шкільного навчання ускладнена або неможлива, проведення численних експериментів, перекладання на комп'ютер громіздких обчислень і графічних побудов, пошуку необхідних відомостей у великих масивах даних тощо. [2, с. 37]
Принцип систематичності й послідовності
У змісті цього принципу доцільно виділяти новий компонент - спосіб реалізації навчальних дій, у ході виконання яких засвоюються знання. Отже, що в об'єктах або явищах, моделі яких відтворюються за допомогою програмних засобів, повинні бути виділені основні структурні елементи і суттєві зв'язки між ними, що дозволить уявити ці об'єкти чи явища як цілісні утворення. [3, с.8-9]
Реалізуючи принцип систематичності учитель повинен забезпечити логічність і послідовність етапів навчального процесу на основі знання психічних процесів оволодіння новими знаннями й уміннями. Тобто діяльність вчителя повинна характеризуватися цілеспрямованістю, послідовністю, визначеністю ролі і місця кожної складової навчального процесу. Нові знання повинні спиратись на ті, що вже засвоїли учні і, у свою чергу, повинні ставати фундаментом для наступних знань.
Принцип індивідуалізації і диференціації навчанні
Під час добору методики подання та перевірки засвоєння предметних знань і вмінь учнів необхідно враховувати індивідуально-особистісні, психофізіологічні особливості кожного учня. Важливим є також забезпечення визначення і наступного врахування індивідуального початкового рівня, тобто визначення обсягу та глибини засвоєння опорних знань. Індивідуалізація навчання реалізується через диференціацію навчання завдань, багатоваріантність. Вчитель може передавати частину функцій з забезпечення самостійної навчальної роботи компютеру, а учень буде самостійно добирати темп роботи з програмою, розміри зображень на екрані. [3, с. 36]
1.2.3 Можливості навчання за допомогою компютерів.
Навчання за допомогою компютера дає більш ширші можливості передачі інформації. Будь-яке навчання повязано із сприйняттям, аналізом та накопиченням інформації. Як відомо людина в змозі сприймати звукову і чуттєву інформацію. Наочність, можливість побачити відіграє велику роль у зацікавленості й розумінні матеріалу. Тому традиційні плакати, стенди, роздаткові картки можуть бути замінені яскравою компютерною графікою і навіть рухомими динамічними моделями процесів, що розглядаються. Якщо учень працює з програмою індивідуально, що підкреслюється ще й чуттєвий аспект отримання інформації. Дитина сама керує швидкістю подачі інформації і за можливостями програми, її обсягом і глибиною.
З використанням компютера зявляється можливість зробити уроки динамічнішими. Наприклад, уроки інформатики, на яких лекції чергуються з практичними заняттями, дають змогу в різнобарвити подачу матеріалу і тому довше утримувати увагу учнів. До того ж, залежно від матеріалу, який вивчається, компютер дає змогу перетворити урок або цього частину на захоплюючу гру, що значно підвищує інтерес до предмета. Відчуття гри знімає напругу і нервозність у дітей, особливо підліткового віку, які надто критично оцінюють своє можливості та свій власний рейтинг у колективі. Саме підлітковий вік є критичним з точки зору психології своєю вразливістю, підвищеною емоційністю та болісним сприйняттям зауважень товаришів. Компютер і гра сприяють покращенню взаємовідносин між дітьми. [5, с. 25]
1.3 Мультимедійні системи
До основних мультимедійних систем, що активно почали використовуватися в сучасних школах України, слід віднести Мультимедійні дошки, Мультимедійні проектори та системи, які забезпечують проектування зображення з комп'ютера, відео або DVD програвача, телевізора, відеокамери на екран.
Поява мультимедійних проекторів внесла революційні зміни у відтворенні статичних, а особливо динамічних зображень в умовах навчальних приміщень. Для демонстрації з кіноапаратів потрібно було сильно затемнювати приміщення і виконувати інші завдання (вести записи, замальовки) було практично неможливо. Водночас зображення було порівняно невеликим, заважав шум кіноапарата. Іншим засобом відтворення рухомих зображень були телевізори великих розмірів, їх можна було підключати до комп'ютерів. Але розміри екрану дозволяли переглядати зображення лише з відстані, що не переважала середини стандартної класної кімнати. Тобто, організувати перегляд відеофільму згідно з санітарними нормами у звичайній класній кімнаті було неможливо.
Мультимедійні або інтерактивні дошки використовується під час
проведення навчальних занять, ділових семінарів, презентацій, конференцій. Під час роботи з цим пристроєм зображення з комп'ютера з допомогою мультимедійного проектора проектується на поверхню спеціальної дошки. Ця дошка поєднує в собі три пристрої: екран для відображення інформації, звичайну маркерну дошку і інтерактивний монітор.
Інтерактивна дошка дозволяє робити помітки в зображенні, що проектується на її використовувати інтерактивні дошки поверхню, малювати схеми, навчальному процесі зберігати внесені зміни у файлах, керувати роботою програм та інше. Головна перевага дошки, порівняно з використанням мультимедійного проектора зі звичайним екраном, можливість здійснювати керування зображенням безпосередньо біля дошки. [2, с. 64]
1.4 Типи уроків, на яких використовуються готові програмні продукти.
Урок є основною формою організації навчальної діяльності в сучасній початковій школі України. У педагогічній літературі пропонуються різні підходи до класифікації типів уроків. Однією з найбільш розповсюджених у педагогічній теорії є класифікація уроків за основною дидактичною метою.
В.О. Онищук [6, с. 351] пропонує таку типологію уроків:
урок засвоєння нових знань;
урок засвоєння навичок та вмінь;
урок застосування знань, навичок, умінь;
урок узагальнення та систематизації знань;
урок перевірки та корекції знань, навичок і вмінь;
комбінований урок.
О.Я. Савченко, враховуючи специфіку початкової школи, наводить
таку класифікацію уроків:
вивчення нового матеріалу;
закріплення і застосування знань, умінь і навичок;
повторення і узагальнення знань і вмінь;
перевірка і контроль результатів навчання [10, с.386 ] При цьому автор зазначає, що в «чистому вигляді» в початковій школі зазначені типи уроків зустрічаються рідко. Як правило, учителі проводять уроки змішаного типу або комбіновані. Останнім часом у школах набули розповсюдження, так звані, «нетрадиційні» форми уроків: «урок-казка», «урок-драматизація», «урок-подорож», інтегрований урок тощо. Однак ці уроки за структурою мало чим відрізняються від розглянутих вище. Існують певні особливості структури основних типів уроків, що використовуються в початковій школі. [2, с. 41]
До уроків, на яких використовуються готові програмні продукти здебільшого поділяються на навчальні та контролюючі. У середньому в школах учитель інформатики має можливість посадити за компютер не більше двох учнів. Тому можна припустити, що розглядається ситуація, у якій дитина один на один спілкується з компютером. У протилежному випадку слід розглядати питання групового навчання, а не індивідуального, про яке мова піде далі.
Великою перевагою у використанні навчальних програм на уроках інформатики є індивідуалізація навчання. Вона передбачає темп подачі та сприйняття матеріалу, який притаманний кожній дитині окремо, тоді як у класичному лекційно-груповому варіанті вчитель вимушений орієнтуватись на “середнього учня”. Оскільки кожний з тих, хто навчається, зайнятий програмою, з якою він працює, учитель без шкоди для інших може приділити час відстаючим учням й не акцентує на ньому увагу як на невстигаючому.
Мова навчальних програм у більшості суха та локанічна. Стиль викладу матеріалу не завжди підходять дітям, вони можуть їх дратувати. Це роздратування повинно стати сигналом для вчителя і, оскільки він не має можливості змінювати програму, необхідно спробувати змінити ставлення до неї учня або приділити йому увагу й доповнити інформацію емоційними зауваженнями. Використання навчальних програм є дуже ефективним методом навчання, якщо він поєднується з традиційними методиками, а вчитель займає активну позицію і за необхідності стає проміжною ланкою між компютером і учнем під час практичних занять.
Педагогіка початкової школи покликана сьогодні критично підходити до змінної дійсності, що оточує дітей у високотехнолізованном світі. При цьому слід об'єктивно вивчати і порівнювати як негативні дії, так і позитивні дидактичні можливості нових технологій, щоб виробити орієнтовану на майбутнє методику і практику побудови учбових занять в початковій школі.
Комп'ютер дозволяє підсилити мотивацію учня. Не тільки новизна роботи з комп'ютером, яка сама по собі сприяє підвищенню інтересу до навчання, але і можливість регулювати пред'явлення учбових задач по рівню важкості, заохочення правильних рішень позитивно позначається на мотивації. [13]
Крім того, комп'ютер дозволяє повністю усунути одну з найважливіших причин негативного відношення до навчання - неуспіх, обумовлений нерозумінням, значними пропусками в знаннях. Працюючи на комп'ютері, учень дістає можливість довести рішення задачі до кінця, спираючись на необхідну допомогу. Одним з джерелом мотивації є цікавість. Можливості комп'ютера тут невичерпні, і дуже важливо, щоб ця цікавість не стала переважаючим чинником, щоб вона не затуляла учбові цілі.
Комп'ютер дозволяє якісно змінити контроль за діяльністю учнів, забезпечуючи при цьому гнучкість управління учбовим процесом, перевірити всі відповіді, а у багатьох випадках він не тільки фіксує помилку, але досить точно визначає її характер, що допомагає вчасно усунути причину обумовлення її появи. Учні охочіше відповідають комп'ютеру і, якщо комп'ютер ставить їм двійку, то горять бажанням якнайскоріше її виправити. Вчителю не потрібно закликати учнів до порядку і уваги. Учень знає, що якщо він відвернеться, то не встигне вирішити приклад або записати слово, оскільки на екрані через 10-15 секунд з'явиться наступне завдання.
РОЗДІЛ ІІ Дослідно-експериментальна робота по впровадженю інформаційних технологій в початковій школі під час практики.
2.1. Аналіз стану впровадження інформаційних технологій в початковій школі під час практики в ЗОШ №1 с. Шабо.
Для уточнення змісту роботи з впровадження інформаційних технологій серед вчителів початкових класів було проведено анонімне анкетування «Готовність впровадження інформаційних технологій». (Додаток 10) Його суть полягала у визначенні відношення щодо впровадження інформаційних технологій в освітньо виховний процес. В анкетуванні брали участь 7 вчителів початкових класів. 55% вчителів висловили свою думку, що застосування нових освітніх технологій зумовлено необхідністю підвищення якості знань учнів, 15% - педагогічною модою, 10% - вважають, що це непотрібна втрата часу. Вибір та використання інформаційних педагогічних технологій на думку 60% - це рішення кафедри (методичного обєднання), 20% - особиста справа вчителя, 10% - рішення адміністрації школи, 10% - рішення вищого органу. 80% вчителів вважають, що використання нових педагогічних технологій можливе лише після їх самостійного вивчення, 20% - після узгодження за паралеллю(кафедрою). Найбільшими перешкодами під час розробки, засвоєння та впровадження інформаційних технологій в навчальному процесі на думку 75% вчителів є відсутність курсів перепідготовки з конкретних педагогічних технологій, 10% - розбіжності та конфлікти в колективі, 15% - слабка поінформованість про нововведення в освітньому процесі.
Загалом, відношення вчителів початкових класів до впровадження інформаційних технологій (в тому числі до інтерактивних технологій навчання) дуже позитивне. Але для ефективного їх використання та впровадження необхідні зміни в процесах навчання, а також в зміні режиму роботи школи.
2.2. Експериментальна робота по впровадженю інформаційних технологій в 1 класі, ЗОШ №1.
Робота з впровадження інформаційних технологій навчання проводилася в Шабській ЗОШ №1, в 1-А класі, класовод Кубаніна Г.О. В результаті спостережень стало відомо, що класовод не проводить уроки з використанням інформаційних технологій навчання. Це пояснюється тим, що вчитель не має теоретичних та практичних знань, умінь, навичок у роботі з компютерами. Відповідно до завдань, змісту курсової роботи, вікових та індивідуальних особливостей класу під час переддипломної педагогічної практики на уроках впроваджувались інформаційні технології навчання. Найчастіше така робота використовувались з метою вивчення, повторення та закріплення нового матеріалу. На першому тижні практики велося спостереження за роботою класу, а на наступних відповідно впровадження нововведень в навчальний процес.
Сучасний персональний комп'ютер універсальний засіб навчання.
Персональний комп'ютер усе більш активно використовується в сучасній школі, в тому числі і в її початковій ланці. Це зумовлено широким набором функцій, які можуть замінити більшість існуючих на сьогоднішній день технічних засобів навчання. 3 додатковими пристроями: сканером, принтером, цифровим відео і фотокамерою, системою
відтворення звуку і, звичайно, персональний комп'ютер здатний зберігати і відтворювати текст (літературні твори, довідники, словники, посібники тощо), статичні графічні зображення (малюнки, фотографії, ілюстрації, схеми тощо), динамічні графічні зображення (різноманітні анімовані зображення), звук (пісні, літературні твори у виконанні відомих акторів, записи зразків мовлення рідною та іноземною мовами тощо), аудіовізуальні твори (відеофільми, оцифровані кінофільми, телевізійне зображення, зображення з відеокамер, у тому числі і передане через Інтернет), проводити програмоване навчання і здійснювати контроль за рівнем навчальних досягнень учнів. Тобто персональний комп'ютер замінює програвачі платівок і лазерних дисків, діапроектори і фільмоскопи, відеомагнітофони, телевізори, музичні інструменти, пристрої для машинного тестування тощо. 3асоби сучасних інформаційно-комунікаційних технологій надали такі переваги вчителю з організації навчального процесу:
швидкий зворотній зв'язок між користувачем і засобами ІКТ,
який забезпечує реалізацію інтерактивного діалогу між учнем і учителем, між учнем і програмним навчальним середовищем;
зручні засоби візуалізації навчального матеріалу (статичне і динамічне представлення об'єктів, процесів, явищ, їх складових частин,
графічне представлення закономірностей і результатів експериментів,
дослідів, розв'язків задач);
комп'ютерне моделювання об'єктів, явищ, процесів, що вивчаються, проведення віртуальних експериментів, які неможливо провести в умовах школи, можливість швидкої зміни умов експерименту й обробка значної кількості результатів досліджень;
автоматизація процесів контролю, реєстрації й аналізу результатів навчального процесу, рівнів навчальних досягнень учнів;
можливість створення шкільної (локальна мережа) чи міжшкільної (мережа Інтернет) бази знань з окремих предметів, з комплексу
шкільних предметів з можливістю доступу до даних учнів, учителів і
батьків;
забезпечення дистанційної системи консультацій та індивідуального вивчення окремих факультативних курсів.
Під час застосування технічних засобів навчання й інформаційно-комунікаційних технологій велика увага приділялася властивостям людських органів чуття до сприйняття інформації. 3 4 млн. нервових закінчень (волокон), які передають інформацію в людському організмі, близько 2 млн припадає на зір і лише 60 тис. на слух [2, с.15]. Внаслідок цього було виявлено, що більшість інформації дитина сприймає через зоровий канал, а в поєднанні з слуховим каналом забезпечується сприйняття майже всього обсягу інформації.. Так як орієнтація тільки на словесні методи навчання заздалегідь націлена на зменшення обсягів інформації, яка може бути отримана учнями і засвоєна. А без зміни виду сприйняття, особливо в молодшому шкільному віці, призводить до перевтоми учнів, зниження їх активності і здатності сприймати інформацію. (Додаток 7) Це зумовлює необхідність більшого використання комбінованих засобів навчання.
Дослідження показали [11, с.17], що під час роботи з ПК учні глибше засвоювали навчальний матеріал, у них підвищувався інтерес до навчання, вони більш активно працювали з навчальною і довідковою літературою. Компютери привчали їх до охайності, розвивали увагу, уміння планувати свою діяльність, приймати рішення. В учнів розвивалися навички самоконтролю, своєчасно визначати помилки, усувати і попереджувати їх появу.
Внаслідок проведених досліджень були помічені такі недоліки активного використання компютерних технологій у навчанні:
У початковій школі більшу частину нового навчального матеріалу
учень отримує на уроці, а вдома він здебільшого виконує завдання на закріплення вивченого за допомогою стандартних і трохи змінених завдань, а також тренувальні вправи: прочитати, вивчити напам'ять, розв'язати, списати, завершити розпочате на уроці. Разом з тим із збільшенням віку учнів усе більшу частину їх домашніх завдань повинні складати завдання творчого характеру: скласти перелік, написати казку, оповідання, підібрати приклади, провести спостереження, підібрати ілюстрації до розповіді, скласти задачу до вивченої теми, провести класифікацію об'єктів, визначити головне в прочитаному, встановити причинно-наслідкові зв'язки тощо.
Для підтримки навчання молодших школярів з різних предметів існують розроблені програмні комплекси. Один з яких був впроваджений на уроках під час переддипломної педагогічної практики.
Наприклад, «Сходинки до інформатики». [8, с.64] Це комплекс з 33 комп'ютерних програм. Серед яких були використані наступні програми:
І Для підтримки вивчення української мови:
1. Кубики зі складами; (Додаток 2)
За структурою урок був закріпленням раніше вивченного матеріалу. Він почався з введення казкового героя (Червону Шапочку), що зацікавило дітей молодшого шкільного віку. Після того, як з дітьми був усно повторенний навчальний матеріал, діти перейшли до роботи з компютером, який використовувався з метою зацікавлення дітей. Перед ними зявився ведмедик, який звернувся до них з проханням про допомогу перенести ящики так, щоб утворилося слово. Також діти поводилися тихо, так як було сказано, що ведмедик слухається команд тільки коли тиша. Кожен працював самостійно, бо кожен хотів допомогти тваринці з важкими ящиками. Учні індивідуально для себе вибирали швідкість роботи, темп подання зображень. В той час коли йшла плідна робота за компютером, було можливо приділити увагу кожному учневі окремо, якщо було помітно, що у нього труднощі. Кожен був зайнятий і жодні дії вчителя не вказували на невстигаючих дітей і дав можливість виявити рівень знань кожного учня, прицьому, не знизивши його самоцінку.
2. Незвичний поїзд; (Додаток 3 )
Для дітей була створена проблемна ситуація, яку вони мали вирішити. Беручи до уваги погодні умови зимової пори року для уроку письма була використана педагогічна гра «Незвичний поїзд». Завдяки якій, робота дітей була ціленаправлена, були перевірені їх знання і уміння розрізняти звуки і букви, визначати приголосні і голосні звуки. Цей матеріал був перевірений швидко, завдяки ПК цікаво. Учні активно працювали з цією програмою. Вчитель міг визначити свідомість і міцність знань учнів, не привертаючи увагу на невстигаючих або тих, хто думає повільніше, ніж інші.
3. Кіт-риболов. (Додаток 4)
Ця програма була використана для того, щоб повторити вивчені букви, розімяти мязи рук дітей, попрацювати над практичними навичками роботи з клавіатурою. Враховуючи вікові особливості дітей молодшого шкільного віку була створена ігрова ситуація, в якій потребував допомоги котик. Це розвивало в учнів любов до тварин, загальнолюдські якості: доброту, вміння і бажання до помагати іншим, посидючість, витримку.
ІІ Для підтримки вивчення курсу «Я і Україна»
1. Мешканці лісу; (Додаток 5)
Повторюючи тему: «Тварини» дітям було створене завдання не тільки знайти тварин, що показало наскільки діти орієнтуються в розрізнені тварин, але перевірила знання повадок тварин, хто чим харчується, де живе, встановлювати причинно-наслідкові звязки. За допомогою ПК діти не тільки почули про тварин, але й побачили їх в природному середовищі. В наслідок чого учні запамятали тварин за їх особливостями. Це дало змогу вияснити рівень знань кожного учня з даної теми. Крім того, учні більш активно працюють з ПК, ніж усно. Це можна пояснити тим що, по-перше, діти можуть боятися сказати неправильну відповідь, що викличе сміх у однокласників, по-друге, враховуючи індивідуальні особливості кожної дитини, деякі діти соромляться відповідати, а деякі просто не хочуть підіймати руку, керуючись принципом «спитають відповім, не спитають, руку підіймати не буду». Саме такі випадки ПК виключив з практики, так як всім дітям було цікаво працювати з ним, і працювали всі, без вийнятку.
ІІІ Для підтримки вивчення предмету: «Основи здоров'я»
1. Дорога до школи. (Додаток 6)
Урок почався з повторення попереднього матеріалу, який був необхідним на цьому уроці. На перший погляд помітно, що ця тема не дуже цікава для дітей, але вона дуже важлива. Саме тому, ще на початку уроку було повідомлено, що після міцного засвоєння теоретичного матеріалу наступить практична. Це послугувало мотивацією для дітей. Вони уважно слухали, логічно мислили. Саме тому діти засвоїли матеріал швидше, ніж на звичайному уроці. Коли було опрацьовано весь теоретичний матеріал, на допомогу вчителю прийшла техніка.
Для закріплення і практичного опрацювання правил дорожнього руху вчитель скористався педагогічною програмою «Сходинки до інформатики», до гри «Дорога до школи». Ця програма дозволила наочно познайомити учнів з наслідками незнання правил дорожнього руху. Практично спробували застосувати щойно отримані знання на ПК, що показало рівень засвоєння правил безпеки на дорозі. Було видно, на що ще раз треба звернути увагу.
ІV Для підтримки вивчення музики
1. Музичний редактор «Мелодія»
Незважаючи на складність і специфічність такого навчального
предмету, як музика, на практиці були використані педагогічні програмні засоби. Один з перших варіантів музичного редактора увійшов до складу комплексу комп'ютерної підтримки курсу «Сходинки до інформатики». На уроці була використана програма «Мелодія», яка дозволила дітям прослухати зразки музичних творів, що входять до складу програми (23 мелодії), створити власні, використовуючи різноманітні інструменти (всього 128 різних інструментів, основних 3 гітара, фортепіано і саксофон). В результаті чого діти були зацікавлені роботою на уроці, у них розвивався музичний слух, естетичні смаки.
Але крім комплексу педагогічних програм «Сходинки до інформатики» існує і комплекс програми «Сорока Білобока™»
1. Музика
Для того, щоб пояснити серйозність і складність вивчення цього предмету була використана програма «Видатні Композитори Світу» (виробник Сорока Білобока™), з якої діти дізналися, що Вівальді вигадував музику біля вівтаря під час служби у церкві, у Баха музика звучала в голові замість слів та речень, а глухий Бетховен писав мелодії одразу в зошит. У програмі розповідається, як навчалися видатні композитори. Приміром, Бетховенові оволодіти музичною майстерністю «допомагало» батькове лупцювання, Штраус - син, навпаки, здобував музичну освіту всупереч батьківскій волі; а Равель вивчив ноти раніше, ніж алфавіт. Життя видатних людей завжди оповите легендами, а творчість таємничістю. Це дало можливість розширити знання дітей з області музичного виховання, познайомило їх з найвидатнішими композиторами в історії. Крім того, на цьому уроці була прослухана музика цих композиторів, діти побачили їх портрети. На наступний урок діти згадали більшість композиторів, які були названі на уроці.
2. Урок з образотворчого мистецтва
Як правило, для організації навчальних занять з образотворчого мистецтва вчителі використовують різноманітні варіанти дитячих графічних редакторів або графічний редактор Раіnt [4 c. 65] Розробники із Сороки Білобоки™ пропонують кілька варіантів підтримки вивчення образотворчого мистецтва. Одним з них є використання різноманітних розмальовок у складі програм .Ці програми розраховані на дітей дошкільного та молодшого шкільного віку і мають розвивальну спрямованість, одним з елементів яких є розвиток сприймання кольору, форми, розвиток фантазії і уяви.
Універсальною програмою для підтримки образотворчого мистецтва є програма «Образотворче мистецтво, 1 клас», підготовлена в Кременчуцькому педагогічному училищі ім. А.С. Макаренка. На відміну від значної більшості педагогічних програмних засобів, вона охоплює майже весь навчальний матеріал з даного предмету в 1 класі, а також містить кілька графічних редакторів, що дозволяють значно розширити стандартний набір засобів навчання образотворчого мистецтва. [2, с.78-79]
Саме цю програму було використано для актуалізації опорних знань на уроці малювання з темою «Які бувають дерева» (Додаток 8). Під час малювання настроїв дерев було важливо, щоб діти вибрали правильний колір для дерева, який збираються намалювати. Спочатку було усно повторено, які кольори називаються хроматичними, а які ахроматичними. А потім для виявлення розуміння кожного з учнів, була проведена невелика практична робота за ПК, в якій треба було перенести кольори, які називають хроматичними в одну колонку, а ті кольори, які називають ахроматичними в другу колонку. Так було виявлено рівень засвоєння кожного учня з цієї теми.
Крім «Сходинок до інформатики» та програм «Сорока Білобока™», під час педагогічної практики на уроках математики була використана педагогічна програма «Math».
1. Математичне болото; (Додаток 9)
Цю програму можна використовувати як на закріпленні навчального матеріалу, так і як математичний диктант або усні обчислення. Виходячи з цього працювати на ПК можна на різних етапах уроку. Суть цієї програми полягає в тому, що треба врятувати скарби від піратів. Для цього треба вміти додавати в межах 20. Після пояснення дітям умови гри, діти мають пройти шлях на більше і не менше, як 20 кроків. Це вимагало від дітей зосередження, знань і умінь в обчисленнях подібних прикладів у межах 20. Це розвиває мислення, так як треба точно вирахувати кроки, так, щоб не залишалося ходів і щоб вистачило; посидючість, так як поки всі не зробили відмовлялись вимикати ПК та переходити до іншого прийому роботи.
Крім готових програмних продуктів на уроках можна використовувати ПК з створеними власноруч завданнями. (Додаток 10)
1. Для проведення уроку трудового навчання була створена презентація PowerPoint. В якій показувалася послідовність виконання роботи учням. Вчитель паралельно з ПК проводив первинний інструктаж для виконання даного виробу. Для того, щоб охопити увагою весь клас, і щоб всім був виріб видний, була використана мультимедійна дошка. Через яку учням була видна вся послідовність роботи. Після первинного інструктажу діти сідали за ПК і користуючись цією презентацією, згадуючи пояснення вчителя, учні виконували роботу самостійно. З останніми учнями, які не могли виконувати завдання самостійно був проведений додатковий, індивідуальний інструктаж. До кінця роботи практично всі учні закінчили свою роботу вчасно.
2. Для проведення уроку з курсу «Я і Україна» (Додаток 11) була створена презентація PowerPoint, в якій були зібрані рослини різних місцевостей (рослини лісу і рослини саду). Для дітей постало завдання розподілити їх на місцем розташування в природі в дві колонки. Дітям це завдання дуже сподобалося, так як рослини були яскраві і всі вони були розглянуті на попередньому уроці. Це завдання показало, наскільки діти уважно слухають вчителя на уроках. При виконання завдання: «Яка рослина зайва?» вчилися визначати рослини за їх схожостями і відмінностями, обґрунтовувати свою відповідь.
2.3. Результати експерименту
За час проведення практики на уроках впроваджувались інформаційні технології. Для перевірки результативності використовувався експеримент. З метою перевірки гіпотези курсової роботи 1-Аклас вважався експериментальним класом, а 1-Б клас контрольним. Метою експерименту була перевірка позитивного впливу на рівень освітнього розвитку учнів. Для цього в експериментальному класі використовували компютер та мультимедійна дошка, а в контрольному класі вони не застосовувались. На перших уроках з використанням інтерактивних технологій учням було важко зорієнтуватися в роботі.
Через два тижня в експериментальному та контрольному класі була проведена одна самостійна робота з метою перевірки гіпотези. Результати її перевірки показали, що експериментальний клас справився із завданням на 79 %, а контрольний на 65 %.
Таким чином можна сказати, що використання інформаційних технології дійсно сприяє підвищенню рівня освітнього розвитку.
2.4. Методичні рекомендації
Основними серед проблем впровадження інформаційних технологій є:
• розробка науково-методичного забезпечення інформатизації навчально-виховного процесу;
• підготовка педагогічних кадрів до використання в навчальному процесі засобів сучасних інформаційне-комунікаційних технологій;
• підготовка учнів до використання сучасних засобів навчально-пізнавальної діяльності;
• матеріально-технічне та науково-методичне забезпечення навчальних закладів;
Під час застосування інформаційних технологій треба памятати деякі правила їх впровадження :
Висновки
Успішне вирішення багатоаспектних проблем інформатизації навчального процесу можливе лише за дотримання психолого-педагогічних умов, які визначають результуючу ефективність навчально-пізнавальної діяльності. До числа найбільш невідкладних проблем, які потребують теоретичного і експериментального обґрунтування і вирішення, можна віднести:
• визначення мети створення і застосування у навчальному процесі комп'ютерно-орієнтованих методичних систем навчання конкретних навчальних предметів;
• розробку методичних прийомів поєднання індивідуальних, групових і колективних форм комп'ютерно-орієнтованого навчання;
• розробку способів використання засобів навчання, які б забезпечували активізацію навчальна-пізнавальної діяльності учнів, розвиток їх самостійності;
• розробку засобів навчання і методик їх застосування, спрямованих на реалізацію ефективного моніторингу навчального процесу та організацію ефективного управління навчальним процесом;
• визначення правильних, педагогічно доцільних і обґрунтованих пропорцій між комп'ютерно-орієнтованими і традиційними формами навчання;
• формулювання та перевірку психолого-педагогічних вимог до педагогічних програмних засобів на всіх етапах навчального процесу;
• розробку ефективних форм управління навчальне-пізнавальною діяльністю з орієнтацією на інформаційна-комунікаційні технології (ІКТ). [13, с. 5-6]