Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Термінологічний словник з ліхенології
33. Кущистий талом - за рівнем організації представляэ собою вищий етап розвитку талома лишайника. На відміну від інших він має вертикальний тип росту гіф з верхівковим типом росту талома. До субстрату прикріплюються тільки невеликими ділянками нижньої частини талома: тонкими ниткоподібними ризоїдами, псевдогомфом та ін. Зовні такі лишайники мають вигляд кущиків - прямостоячих або звисаючих.
34. Листуватий талом - має горизонтальний тип росту, за формою нагадує більш-менш розсічені пластинки з добре сформованим нижнім коровим шаром. Такі лишайники пухко прикріплюються до субстрату за допомогою спеціальних органів прикріплення, виростів нижнього корового шару: ризин, гомфа або ін.
35. Псевдоперитецій - 1. Характерні для асколокулярних лишайників плодові тіла, що відрізняються розвитком сумок в локулах з особливими інтераскальними нитками - псевдопарафізами з низхідним розвитком. 2. Структура, що нагадує перитеції, в якому рудиментарні клітини оболонки дегенерують, залишаючи розвиваючий аскогон, оточений тільки оболонкою з вихідних клітин дистальної частини, в результаті чого аски і аскоспори зрештою вільно плавають у порожнині цієї структури (у сумчастих грибів пір. Laboulbeniales).
36.Проліфікації-вторинні вирости,що виникають по краях або або із центра сциф.
37. Лопасті це розростаючі частини слані,. У кущистих лишайників лопасті часто мають вигляд гілочок.
38. Макули(псевдоцифели) - невеликі білуваті плямки на нижній або верхній поверхні деяких листоватих і кущистих лишайників. Мають неправильну форму, у вигляді крапок або рисок, являють собою розриви кори, через які повітря проникає всередину слані. Поверхня макули встелена довгими гіфами серцевинного шару.
39. Монофільна слань листувата слань, яка складається з одної більш менш цілої пластинки («листа»).
40. Накипна слань має вид товстої кірки або тонкої накипі, інколи майже повністю занурена в субстрат.
41. Первинна слань первинний міцелій, який розвивається із спори і не має водорості.
42. Подеції (вторинна слань) - горизонтальна слань якого розвивається на грунті або ін. субстраті. Характерна для представників родини кладодієві.
43. Сцифи кубкоподібні або воронкоподібні закінчення. Інколи сцифи проліферують і дають відростки або вторинні сцифи.
44. Перфорації - виникають в результаті відмирання маленьких ділянок корового шару лишайників, мають вигляд округлих або овальних отворів.
45. Підслань утворення корового слою, яке складається з розгалужених гіф, часто темного кольору.
46. Проліфікації вторинні вирости як виникли по краях або з центра сциф.
47.Підслань або губчастий гіпоталюс-утворення кіркового шару,що складається з гіф,які створюють губчасте сплетіння із однорядних тонкостінних,частіше товстостінних клітин.
48.Лопасті-зростаючі частини слані,що розходяться в сторони.У кущистих лишайників часто за лопасті приймають вид гілочок.
49.Макули або псевдоцифели-невеликі пятна різної форми на поверхні слані деяких лишайників(головним чином цетрарій і алекторій),що являють собою непокриті кіркою участки серцевини.
50.Монофільна слань-листкова слань,що складається з одної більш або менш цілої пластинки(«листа»).
51.Муральні спори-поперечно-багатоклітинні спори,що розташовані у декілька рядів.
52.Накипна слань-має вигляд кірки або нальоту, щільно прирослого до субстрату.
53.Осьовий циліндрабо центральний тяж-пучок товстостінних гіфів із незначними вузькими клітинними просвітами,що проходить вздовж осі у деяких кущистих лишайників.
54.Парафізи-багатоклітинні нитки або одиночні клітини, що розвиваються серед статевих або спороносних органів в деяких бурих водоростей, у більшості базідіальних і сумчастих грибів, а також в мохів.
55.Первинна слань-первинний міцелій,що розвивається із спори і не містить водорослі.
56.Перитеції- плодові тіла з вузьким отвором на вершині, усередині яких знаходяться сумки витягнутої форми.
57.Пікнідії-утворення,всередині яких розвиваються пікноконідії.
58.Плектенхіма-помилкова тканину, утворена в нижчих рослин сплетінням багатоклітинних гіф (у грибів) або ниток (у водоростей).
59.Псевдоцифели-мають вигляд маленьких білих крапок або рисочок на верхньому або нижньому кірковому шарі у високоорганізованих кущистих і листуватих лишайників.
60.Подеції-вторинна слань у представників сімейства кладонієвих,горизонтальна слань яких розвивається на грунті або іншому субстраті,для більшої частини представників роду лускатих.
61.Сцифи-кубовидні або воронковидні закінчення подеціїв у деяких видів роду-кладонія.
62.Перфорацій-,утворюються в результаті натягів,що виникають в пазухах при потовщенні і розростанні.
63. Сораллі вмістилище для соредії, поділяється на такі групи: обмеженні та необмеженні (дифузні). У дифузних соралей вся поверхня слані або її частина має вигляд соцільного соредіозного утворення без відповідної форми. Обмеженні соралі завжди мають відповідну форму і в залежності від неї їх поділяють на крапкоподібні, п*ятнисті, дисковидні, щілиновидні, головчасті, напівголовчасті, манжетовидні, губоподібні, шоломоподібні. У деяких лишайників утворюється ізидіальні сораллі, які виникають на ізидіях. Іноді сцифи проліфікують (дають відростки або вторинні сцифи по краях лійки або в її центрі).
64. Фібрили це короткі бокові гілочки, що відходять під прямим кутом від основних гілок і спостерігаються вони у роду Уснея.
65. Цефолоїди це особливі відростки на поверхні слані, які містять стороні для неї, завжди синьозеленні водорості, тоді як в альгальному шарі лишайників містяться тільки зелені водорості. Цефолоїди завжди розкидані по слані у вигляді невеликих вздуттів, бородавок, шаровидних виростів, дуже рідко шаровидних кущиків , у яких і знаходяться синьозелені водорості, оплетені гіфами. Цефолоїди поділяють на два типи: ектотрофні ( розвиваються повністю на поверхні салані у вигляді бородавочок) і ендотрофні (розвиваються у самій слані).
66. Лусочки представляють собою видозмінені ділянки кори корового шару лишайників, характерні для такого роду як Стереокаульон.
67. Цифели невеликі чашевидні заглиблення, утворюються на нижніх поверхнях у деяких видів роу Сцихта. Коровий шар у місцях цифел продирявлений, але це незвичайні перфорації. Зверху цифели являють собою здуття у вигляді великої бородавки з маленькою порожниною у центрі. Порожнина цифели вистелена рядами шароподібних, тонкостінних клітин, які рихло прилягають одна до одної, край цифели рідко обмежований. Псевдоцифели мають вигляд маленьких білуватих крапок або рисочок на верхньому або нижньому коровому шарі високоорганізованих кущистих і листуватих лишайників, їх порожнина не вистилається шаровидними клітинами, край псевдоцифел необмежений.
68.Псевдогомф прикріплення лишайників до субстрату в одному місці тільки гіфами серцевинного шару.
69.Псевдоподеції у деяких кущистих лишайників є первинно горизонтальне слоєвище і вертикальне, яке складається із виростів слоєвищного походження, не гомологічних подеціям кладоній які називаються псевдоподеціями. На псевдоподеціях утворюються лусочки,різної форми: зернисті,бородавчасті,кораловидні,папілоподібні,пластинчасті,пальчасті, щитоподібні,листуваті. Мвж цими типами лусочок можуть на одній і ті й же рослині можуть бути перехідні форми. Анатомічний склад лусок одноманітний. Вони покриті коровим шаром, далі зона водоростей і серцевинний шар.
70.Війки тонкі, короткі нитковидні вирости,розташовані по краях лопастей слані, інколи мають вигляд шипів.
71.Ризини (рицини) мають вигляд коротких товстих волосків,а у деяких лишайників комкуваті або плоскуваті, від білого до чорного кольору. Вони можуть бути простими і розлогими.
72.Ризоїди одно- або багатоклітинні нитковидні вирости з витягнутими в один ряд клітинами.
73.Серцевина її основна функція проведення повітря до клітин водоростей,які містять хлорофіл, у деяких кущистих лишайників виконує функцію прикріплення.
74.Епіліти види лишайників які зростають на кам`яному субстраті і не занурюються в нього.
75.Ендоліти види лишайників які зростають на кам`яному субстраті і занурюються в нього.