Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

ян і на сьогодні є недостатньо вивченим

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 7.11.2024

№3

Східні слов’яни: походження, розселення, соціально-економічний розвиток і культура. Початки державності.

Питання походження східних слов"ян і на сьогодні є недостатньо вивченим. Існує декілька версій відносно територій, де формувався східнослов"янський етнос, та часу, коли це відбувалось. Найбільш поширеною є та, згідно якої перший етап складання слов"янства, так званий передслов"янський, сягає другої половини II - I тис. до н.е. Саме тоді починається формування декількох археологічних культур, які пізніше стали характерними для слов"ян.

Передслов"янський період пов"язаний з виникненням на правобережній лісостеповій Наддніпрянщині Зарубинецької культури, яка, на думку більшості вчених, є спільною для всього слов"янства. У той період населення межиріччя Десни, Сейму і Сожа було осілим, жило в основному з землеробства, ремесел і торгівлі.

Уперше слов"яни згадуються у працях Тацита, Птоломея (I ст. н.е.) під назвою “венеди”. Розселялися вони у районі Балтійського моря. Пізніше, на середину I тис. н.е. з венедів вирізняються дві групи слов"янського населення - анти і склавіни. Перші заселили територію від Дунаю до витоків Дону і Азовського моря і склали згодом східну гілку слов"янства.

Основою господарства антів лишалися землеробство і скотарство. Значного розвитку набули і ремесла - ливарне, ковальське, ювелірне, каменярське. Важливе місце у господарському житті антів посідала торгівля з містами - державами Північного Причорномор"я та арабськими країнами. Окрім цього, річка Дніпро, яка протікала через територію антів, була важливим міжнародним торгівельним шляхом. Суспільно-політичний устрій антів мав демократичний характер. На чолі племені стояв князь і старшини, але всі важливі питання вирішувались на народних зборах - віче.

Анти часто воювали проти готів, загрожували північним кордонам Візантії по Дунаю. А в середині V ст. підкорені гунами анти разом із ними брали активну участь у Балканських війнах.

Держава антів проіснувала близько трьох століть (кінець IV - початок VII ст. ) і у 602 році загинула під натиском аварів. Після цього у письмових джерелах анти вже не згадуються. Починаючи з VII ст. у літературі трапляється назва "слов"яни" - людність, яка мешкала на правому березі Дніпра. Незабаром формується понад 10 великих племінних об"єднань східних слов"ян, які заселяли землі нинішніх України, Росії і Білорусі. Перелік цих об"єднань міститься у “Повісті временних літ”: поляни, древляни, дреговичі, дуліби, волиняни, бужани, уличі, тиверці, білі хорвати, сіверяни, в"ятичі, кривичі, радимичі, ільменські словени. Поступово складаються й великі спільноти. Існують згадки про три центри - Куявію (Київська земля з Києвом), Славію (Новгородська земля), Артанію (за визнанням більшості вчених - Ростово-Суздальська земля).

Ранні слов"яни селилися здебільшого по берегах річок і озер. Житла були дерев"яними, обмазані глиною. Серед досліджених поселень ранніх слов"ян слід виділити - Корчувате, Лютіж, Суботів, Канів.

Жили ранні слов"яни за традиціями родоплемінного ладу. Майном, передусім землею, володіли великі роди - патріархальні об"єднання за кревною спорідненістю. Але поступово відбувається перехід до сусідської общини, за якої визначальним було не походження, а місце проживання.

Суспільний лад ранніх слов"ян характеризувався переходом від первісного демократизму до військово-племінного угрупування, за якого влада концентрується в руках сильних вождів (князів). Спершу ті обираються разом зі старшиною на народних віче, а далі їх влада пеpедається у спадок.

Життя і праця східних слов"ян були тісно пов"язані зі своєю сім"єю і природою. Це і визначило два основних культи - обожнення сил природи і культу до пращурів. Систему вірувань ранніх слов"ян, коли вклоняються Сонцю, Місяцеві, вогневі, дощеві, називають язичництвом. Поступово формується пантеон богів, серед яких найбільш шанованими були: Дажбог - бог Сонця й добра; Перун - бог грому; Сварог - бог неба; Дана - богиня води; Стрибог - бог вітрів, Велес - бог худоби.

Служителями язичницької релігії були жерці, їх називали волхвами. Ці люди володіли, окрім релігійних, ще й медичними, астрономічними знаннями.

Вірили східні слов"яни і в духів - домовиків, водяників, лісовиків, мавок, русалок тощо.

Вже в ті часи, грунтуючись на природних спостереженнях, наші пращури створили календар, який складається з 12 місяців і чотирьох пір року. Новий рік починався у березні - тоді, коли день починав переважати ніч.

Розвивалось у східних слов"ян й ужиткове мистецтво зі “звіриним” і “геометричним” жанровими стилями. Вдосконалювалась й музична творчість.

Східні слов"яни створили високу культуру, яка поступово стала першоосновою духовного розвитку майбутньої України.




1.  Предмет договораАрендодатель передает Арендатору во временное владение и пользование автомобиль марки
2. Западного Федерального Округа сосредоточено более половины лесных ресурсов Европейской части РФ и промышле
3. Полнеть значит стареть
4. УКАЗАНИЯ ПО ТЕХНОЛОГИИ ВОЗВЕДЕНИЯ МОНОЛИТНЫХ КОНСТРУКЦИЙ Общие положения При устройстве моно
5. Педагогики Валентина Сергеевна Безрукова доктор педагогических наук профессор многие годы работает в обл
6. Фразеосемантическое поле состояние человека, как фрагмент диалектной языковой картины мира
7. Астана медицина университеті А~ 1 ~о~амды~ денсаулы~ са~тау кафедрасы Маманды~ы- 051301 ~ Жалп
8. Тематика курсовых проектов работ-контрольных работ по курсу Теория государственного управления не преду
9. айгюптос что означает тайна дали греки
10. Патриотизм - источник духовных сил воина
11. Сравнительно быстрое воссоединение огромной страны объяс нялось следующими причинами
12. 31 января 2013г. Билеты к государственному квалификационному экзамену Политология для студентов пято.html
13. Литература Хирургия (ГРЫЖИ)
14. Установка и настройка локального web-сервера Apache, PHP, MySQL под операционную систему Windows
15. вариант 1 2 3 4 5
16. авторский смысловой перевод с татарского 1
17. Французский театр
18. Человек живет не просто в физической среде он живет в символической вселенной
19. Задание 19 Предметная область ПО- Сбыт готовой продукции некоторые функции выполняемые со
20. 23 сентября 2013 г