Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
3
одеський національний політехнічний УНіВЕРСИТЕТ
Балковська Юлія Юріївна
УДК 621.3.537.228.1
Методи лінеаризації амплітудно-частотних характеристик пєзоелектричних перетворювачів механічних величин
05.13.05 - Елементи та пристрої
обчислювальної техніки та систем керування
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата технічних наук
Одеса 2003
Дисертація є рукописом.
Робота виконана в Черкаському державному технологічному університеті Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник доктор технічних наук, професор
Шарапов Валерій Михайлович, Черкаський державний технологічний університет, завідувач кафедри компютеризованих та інформаційних технологій у приладобудуванні.
Офіційні опоненти: заслужений діяч науки і техніки України, доктор технічних наук, професор Куценко Альфред Миколайович, Одеський національний політехнічний університет, професор кафедри фізики;
кандидат технічних наук, доцент Нікольський Віталій Валентинович, Одеська національна морська академія, доцент кафедри теорії автоматичного керування та обчислювальної техніки;
Провідна установа Вінницький державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, кафедра автоматики і інформаційно-вимірювальної техніки, м. Вінниця.
Захист відбудеться “11” грудня 2003 р. о 13.30 год. в ауд. 400-А на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 41.052.01 в Одеському національному політехнічному університеті за адресою: 65044, м. Одеса, пр. Шевченка, 1.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Одеського національного політехнічного університету за адресою: 65044, м. Одеса, пр. Шевченка, 1.
Автореферат розісланий “ 8 ” листопада 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Ямпольський Ю.С.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Робота присвячена подальшому вдосконаленню та створенню нових елементів і пристроїв для систем керування та обчислювальної техніки, зокрема, пєзоелектричних перетворювачів механічних величин.
Розвиток систем керування підвищив вимоги, які ставляться до перетворювачів фізичних величин. Виникла необхідність створення нових перетворювачів та зросли вимоги до вже відомих.
Від характеристик перетворювачів значною мірою залежать точність та надійність роботи систем керування та регулювання, приладів контролю технологічних процесів, навколишнього середовища, безпека роботи ядерних, теплових, хімічних установок, літальних апаратів та морських обєктів, тому роботи зі створення нових та вдосконалення відомих перетворювачів є вельми актуальними.
Протягом останніх десятиріч досягнутий певний прогрес у даній області та, як наслідок, було створено значну кількість різних типів пєзоелектричних перетворювачів, які використовуються для систем керування та навігації надводних та підводних човнів, в електроакустиці, вимірювальній та медичній техніці та ін.
Параметрами перетворювача, які у багатьох випадках мають найбільш суттєве значення, є його чутливість, робочий частотний діапазон та похибка вимірювання фізичної величини.
Робочий частотний діапазон пєзоелектричного перетворювача зверху обмежений резонансною частотою, і його розширення можливе шляхом придушення цього резонансу, тобто шляхом лінеаризації його амплітудночастотної характеристики (АЧХ). Тому розробка методів лінеаризації АЧХ пєзоелектричних перетворювачів є досить актуальною.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота проводилася відповідно до прикладних держбюджетних науководослідних робіт "Створення континуальних механікоматематичних моделей і основ аналізу функціональних параметрів і синтезу пєзоелектричних перетворювачів поліморфного типу, у тому числі з аморфними й алмазоподібними плівками" (держ. реєстр. № 0100U004418) і "Розробка методів синтезу пєзокерамічних перетворювачів статичних та динамічних тисків і лінійних та вібраційних прискорень із заданими характеристиками" (держ. реєстр. № 103U003690)
Мета і задачі дослідження. Метою даного дослідження є розробка методів лінеаризації амплітудночастотних характеристик пєзоелектричних перетворювачів механічних величин для створення на цій основі пристроїв систем керування з високими якісними та експлуатаційними показниками.
Для досягнення поставленої мети дослідження були вирішені такі задачі:
1. Проаналізовані відомі методи лінеаризації АЧХ пєзоелектричних перетворювачів.
. Розроблений метод лінеаризації АЧХ пєзоелектричних перетворювачів за допомогою електричного негативного зворотного звязку (НЗЗ).
. Розроблені та досліджені фізичні та математичні моделі пєзоперетворювачів з пєзоелементом у ланцюгу зворотного звязку (ЗЗ).
. Розроблені та досліджені фізичні та математичні моделі симетричних і асиметричних біморфних пєзоперетворювачів і на цій основі запропоновані конструктивні методи лінеаризації амплітудночастотних характеристик цих перетворювачів.
. Розроблений метод лінеаризації амплітудночастотних характеристик пєзоелектричних перетворювачів шляхом їхнього електричного демпфірування, у тому числі, за рахунок збільшення внутрішнього тертя перетворювача.
Обєкт дослідження пєзоелектричні перетворювачі механічних величин.
Предмет дослідження методи лінеаризації амплітудночастотних характеристик пєзоелектричних перетворювачів механічних величин.
Методи дослідження. Для розвязання поставленої задачі використовувалися методи теорії коливань, теорії ланцюгів, електропружності, теорії автоматичного керування, математичної статистики, методи електромеханічних аналогій, експериментальні дослідження зразків і компютерне моделювання.
Вірогідність отриманих наукових результатів і висновків перевірена порівнянням теоретичних положень з експериментальними даними і залежностями, виготовленням досліджуваних зразків та їхніх випробувань.
Наукова новизна отриманих результатів:
1. Вперше для лінеаризації амплітудно-частотних характеристик пєзоперетворювачів запропоновано використовувати електричний зворотний звязок, для чого побудовані та досліджені фізичні та математичні моделі перетворювачів, у ланцюг негативного звязку яких включений коригуючий елемент із передатною характеристикою, еквівалентною передатній характеристиці пєзоперетворювачасенсора.
. Вперше побудовані та досліджені фізичні та математичні моделі симетричних біморфних пєзокерамічних перетворювачів з пєзоелементами різної товщини, що дозволило лінеаризувати АЧХ цих перетворювачів.
. Вперше для лінеаризації амплітудночастотної характеристики використане електричне демпфірування за допомогою додаткового резистора, включеного послідовно з пєзоелементом, і одночасного включення пєзоелемента і резистора в ланцюг негативного зворотного звязку.
. Вперше для лінеаризації амплітудночастотної характеристики використане електричне демпфірування за рахунок збільшення внутрішнього тертя пєзоелемента при розташуванні електродів на пєзоелементі таким чином, щоб вектор напруженості електричного поля вихідного сигналу створював з вектором поляризації кут від 0 до 90.
Наукова й інженернотехнічна новизна результатів і досліджень підтверджується публікаціями і патентами України.
Практична цінність отриманих результатів полягає в такому:
1. Розроблені методи, схемні та конструктивні рішення розширили науковотехнічну базу для проектування пєзоелектричних перетворювачів механічних величин.
. Розроблені методи лінеаризації АЧХ дозволяють розширити робочий частотний діапазон пєзоперетворювачів.
. Досліджені перетворювачі використовуються в промисловості, зокрема, у НВК "Фотоприлад" та ВАТ "Укрпєзо" м. Черкаси, а також у навчальному процесі в курсі дисципліни "Перетворюючі пристрої приладів" у Черкаському державному технологічному університеті.
Особистий внесок здобувача. Автором особисто проведений патентноінформаційний пошук та обрані методи теоретичних і експериментальних досліджень. За результатами досліджень опубліковані 3 індивідуальні роботи [6, 11, 13] та 19 робіт у співавторстві, у тому числі 5 патентів України на винаходи. У працях із співавторами автор запропонувала ідею методу лінеаризації амплітудночастотних характеристик пєзоперетворювачів за допомогою електричного зворотного звязку і провела експериментальні дослідження [1, 11, 12, 16, 20]. Автор розрахувала оптимальне співвідношення товщин пєзоелементів та запропонувала схему їхнього включення в симетричних біморфних перетворювачах, що дозволило лінеаризувати АЧХ цих перетворювачів [3, 9, 19]. Довела можливість розширення робочого частотного діапазону пєзоперетворювачів при зменшенні добротності й одночасному включенні перетворювача та резистора в ланцюг НЗЗ [2, 4, 19, 21, 22]. Розрахувала значення опору додаткового резистора, включення якого послідовно з пєзоелементом дозволяє лінеаризувати АЧХ перетворювача [2, 4, 21]. Побудувала і дослідила математичні моделі пєзоелектричних перетворювачів з електричним негативним зворотним звязком [11, 12, 22]. Запропонувала конструктивні та схемні рішення асиметричних біморфних пєзоперетворювачів і експериментально довела, що їхнє використання дозволяє розширити робочий частотний діапазон цих перетворювачів, підвищити їхню чутливість [8, 13, 18]. Запропонувала ідею включення в ланцюг НЗЗ послідовно з пєзоперетворювачем коригуючих елементів та експериментально довела, що таке схемне рішення приводить до лінеаризації АЧХ перетворювачів [2, 4]. Запропонувала форму і новий спосіб розташування електродів на пєзоелементі асиметричного біморфного перетворювача з метою лінеаризації АЧХ та теоретично обґрунтувала запропоновану ідею [5].
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи доповідалися та обговорювалися на 7 науковотехнічних міжнародних і республіканських конференціях: VІ Міжнародній конференції „КУСС” (Вінниця, 2001); науковотехнічній конференції “Приладобудування 2002: підсумки і перспективи” (Київ, 2002); 1му Міжнародному радіоелектронному Форумі “Прикладная радиоэлектроника. Состояние и перспективы развития”МРФ (Харків, 2002); Міжнародній науковотехнічній конференції “Приборостроение”(ВінницяАлупка, 2002), ІІй науковотехнічній конференції “Приладобудування 2003: підсумки і перспективи” (Київ, 2003); Міжнародній науковотехнічній конференції “АВИА”(Київ, 2003); Міжнародній науковопрактичній конференції “Мікропроцесорні пристрої та системи автоматизації виробничих процесів”(Хмельницький, 2003).
Публікації. Результати дисертації опубліковані в 22 основних наукових працях, в тому числі в:
Отримані також ще 10 рішень на видачу патентів України.
Структура дисертації. Дисертація складається з вступу, чотирьох розділів, висновків, списку використаних джерел (117 джерел) і 3 додатків. Загальний обсяг дисертації становить 142 сторінки, з них 127 сторінок основного тексту. Робота містить 67 рисунків, 2 таблиці.
Основний зміст дисертації
У вступі обґрунтована актуальність напрямку дослідження, сформульовані мета і задачі дослідження, відображені наукова новизна і практична цінність роботи, наведені дані про апробацію, публікації та впровадження результатів дослідження.
У першому розділі проведений аналіз відомих методів лінеаризації амплітудночастотних характеристик перетворювачів, а також аналіз переваг і недоліків пєзоелектричних перетворювачів, які використовуються у системах керування, обчислювальній техніці й вимірювальних пристроях різних фізичних величин.
Встановлено, що робочий частотний діапазон обмежений зверху резонансною частотою, тому роботи з лінеаризації АЧХ перетворювачів досить актуальні. Відомий метод розширення робочого частотного діапазону за допомогою механічного демпфірування призводить до значного збільшення вагогабаритних характеристик перетворювачів, а метод лінеаризації АЧХ за допомогою електромеханічного зворотного звязку не завжди може бути застосований.
В другому розділі були побудовані та досліджені фізичні та математичні моделі пєзоперетворювачів з електричним негативним зворотним звязком (рис. 1). При використанні такого зворотного звязку електрична напруга пєзоелемента сумується на вході підсилювача А з електричною напругою зворотного звязку (на відміну від перетворювачів з електромеханічним зворотним звязком, в яких механічні напруги прямого перетворення та ЗЗ сумуються в обємі пєзоелемента).
Спрощена структурна схема перетворювача з електричним негативним зворотним звязком показана на рис. 2.
Рис. 1. Схема перетворювача з електричним негативним зворотним звязком:
ПЕ пєзоелемент-сенсор;
ланцюг зворотного звязку; А підсилювач
Рис. 2. Структурна схема перетворювача з електричним НЗЗ
Для цієї схеми можна записати:
(1)
де КОС (р) коефіцієнт передачі перетворювача з НЗЗ; КПЕ(р) коефіцієнт перетворення пєзоелемента перетворювача (пєзоелементасенсора); КУС коефіцієнт підсилення підсилювача; (р) коефіцієнт передачі ланцюга зворотного звязку.
При (2)
(3)
Лінеаризації АЧХ можна досягти за умови const.
В окремому випадку . (4)
З умови (4) випливає, що в ланцюг зворотного звязку необхідно включити елемент, амплітудночастотна і фазочастотна характеристики якого ідентичні відповідним характеристикам пєзоелементасенсора. Як зясувалося, таким елементом є пєзотрансформатор, виготовлений з пєзоелемента з такими ж розмірами і з такого ж матеріалу, що і пєзоелементсенсор.
Досліджена також схема перетворювача, у якій пєзоелементсенсор включений у ланцюг ЗЗ підсилювача.
Для цього перетворювача можливі два режими роботи: режим роботи з підсилювачем напруги і режим роботи з підсилювачем заряду. Показано, що при роботі з підсилювачем напруги лінеаризації АЧХ можна досягти за умови, коли , а у випадку, коли , чутливість перетворювача дорівнює чутливості пєзоелемента без підсилювача. Аналогічний результат отриманий для режиму роботи перетворювача з підсилювачем заряду.
Крім того, в цьому розділі був проведений аналіз схем пєзоелектричних перетворювачів за допомогою компютерного моделювання в програмах MathCAD 7.0 та Electronics Workbench V5.12, у результаті якого було встановлено, що для збільшення смуги пропускання необхідно збільшувати значення опорів і ємностей пєзоелемента, а також вхідних і вихідних опорів підсилювача. Результати дослідження стійкості пєзоперетворювачів з ЗЗ за критерієм Найквіста показали, що пєзоелектричні перетворювачі з негативним зворотним звязком є стійкими системами.
В третьому розділі була досліджена можливість лінеаризації АЧХ симетричних та асиметричних пєзоелектричних перетворювачів.
Симетричні біморфні перетворювачі являють собою зєднані жорстко за допомогою клею або низькотемпературного припою два поляризовані пєзоелементи. Відомі дві схеми зєднання пєзоелементів у перетворювачі: послідовна та паралельна. Для забезпечення максимальної чутливості ці перетворювачі виготовляються з пластин однакових розмірів і однакової товщини. Відомо також, що при однакових розмірах пєзоелементів чутливість по напрузі й опір перетворювача за паралельною схемою в чотири рази менші, ніж за послідовною. Встановлено, що чутливість пєзоелементів, які входять у біморф, зростає зі зменшенням їхньої товщини.
Розроблено метод лінеаризації АЧХ симетричних біморфних перетворювачів, у якому використовується послідовна схема зєднання пєзоелементів, проте пєзоелементи включені зустрічно і мають різну товщину (рис. 3). Для зустрічного послідовного включення при рівності чутливостей окремих елементів сумарна чутливість біморфного перетворювача дорівнює нулю. Якщо ж товщини пєзоелементів не однакові, не рівні їхні чутливості та сумарна чутливість буде дорівнювати різниці чутливостей окремих елементів, причому АЧХ такого перетворювача виявляється лінійною в широкому діапазоні частот.
а) б)
Рис. 3. Конструкція (а) та схема зєднання пєзоелементів (б) в симетричному біморфному перетворювачі
Для розрахунку параметрів біморфних перетворювачів з пєзоелементами різної товщини використана відома методика порівнювальної оцінки значень ефективного та статичного коефіцієнтів електромеханічного звязку.
Отримані вирази для коефіцієнта електромеханічного звязку дозволяють оцінювати чутливість перетворювачів, які складаються з двох пєзоелементів різної товщини.
Експериментально отримані характеристики зображені на рис. 4. Криві 1 та 2 відповідають АЧХ пєзоелементів товщиною 0,3 та 0,8 мм відповідно; а крива 3 АЧХ біморфного перетворювача. Як показали експерименти, такий ефект спостерігається при відношенні товщин пєзоелементів, обраних з умови .
Рис. 4. АЧХ симетричного біморфного пєзоперетворювача:
1 пєзоелемента товщиною 0,3 мм; 2 пєзоелемента товщиною 0,8 мм;
3 біморфного перетворювача
Різницевий сигнал можна отримати також, використовуючи в симетричному біморфному перетворювачі зустрічно включені пєзоелементи однакових розмірів, але виготовлені з пєзокерамічних матеріалів з різними пєзомодулями та маючі відповідно різну чутливість. Конструкція такого перетворювача зображена на рис. 5. Як показали експерименти, АЧХ такого перетворювача також є лінійною.
Рис. 5. Симетричний біморфний перетворювач з пєзоелементами з різних пєзокерамік
Асиметричні біморфні перетворювачі відрізняються більш простою технологією виготовлення, більшою механічною міцністю і складаються з металевої пластини з приклеєним до неї поляризованим по товщині плоским пєзоелементом (рис. 6).
Рис. 6. Асиметричний біморфний перетворювач
Для цих біморфних перетворювачів ми використали той факт, що при згині різні частини пєзоелемента відчувають деформацію різного рівня, тому, розділивши електроди на пєзоелементі відповідним чином або використовуючи пєзоелементи відповідної форми, ми можемо отримати різницевий сигнал або сигнал відношень з лінійною АЧХ.
Математична модель для оцінки чутливості й інших динамічних характеристик перетворювача такого типу побудована за методикою, запропонованою в спільній роботі Н.А. Шульги та В.М. Шарапова
Вираз для безрозмірної чутливості для досліджуваного перетворювача має вигляд:
M =, (5)
де Vx=(u(R) hp(γ /2)(R)) різниця потенціалів; оператор Лапласа; пєзомодуль; радіус пластини; товщина пластини; коефіцієнт Пуассона; податливість; статичний планарний коефіцієнт електромеханічного звязку; безрозмірні переміщення, віднесені до радіуса.
Вираз (5) не дає, проте, інформації про розподіл деформації й електричного потенціалу по радіусу перетворювача, тому ця інформація була отримана експериментально.
Для експериментів використовувався біморфний перетворювач, зовнішній електрод пєзоелемента якого поділявся на квадрати 4х4 мм (рис. 7). Перетворювач встановлювався в акустичну камеру, у якій створювався звуковий тиск 10Па (114 дБ) на частоті 100 Гц. Як видно з цього рисунка, у центральній частині перетворювача генерується більш високий потенціал. На підставі цього ми зробили висновок, що для одержання різницевого сигналу можна виконати один з електродів у центрі пєзоелемента, а другий на периферії, при цьому АЧХ такого перетворювача може бути лінійною.
Рис. 7. Розподіл потенціалу по діаметру перетворювача:
а) конструкція перетворювача; б) розподіл потенціалу U по діаметру пєзоелемента
На рис. 8 зображені варіанти реалізації цієї ідеї. На рис. 8, а перетворювач, у якого електроди (3 і 4) виконані у вигляді напівдисків, а на рис. 8, б перетворювач з електродами у вигляді диска і кільця. АЧХ відомого раніше перетворювача, у якого електроди 3 і 4 були зєднані разом, має резонанс ~ 2,5 кГц (крива 1 рис. 9). АЧХ запропонованих нами перетворювачів практично є лінійною (крива 2 цього ж рисунка).
Рис. 8. Біморфні асиметричні пєзоперетворювачі:
а) з електродами у вигляді напівдисків;
б) з електродами у вигляді диска та кільця
Рис. 9. АЧХ відомого перетворювача (крива 1) та
АЧХ перетворювача, запропонованого на рис. 8 (крива 2)
У четвертому розділі досліджувалася можливість лінеаризації амплітудночастотних характеристик пєзоперетворю-вачів за допомогою електричного демпфірування. Аналіз пєзоелектричних перетворювачів може бути проведений різними методами. У найпростішому випадку, перетворювач можна представити як систему із зосередженими параметрами. В більш складному випадку необхідно спільне рішення диференційних рівнянь та точне рішення задачі коливань. Проте найбільш наочним та ефективним є розгляд електричної еквівалентної схеми перетворювача, що дозволяє застосувати для аналізу добре розроблені методи радіотехніки та теорії ланцюгів. Як відомо, пєзоелектричний перетворювач може бути представлений еквівалентним послідовним коливальним контуром. Коливальні контури вивчені в радіотехніці та теорії ланцюгів. Відомо, що зі зменшенням добротності АЧХ контуру стає більш лінійною.
Значення ступеня заспокоєння системи =0,707 відоме в радіотехніці як таке, що характеризує перехід коливального контуру в аперіодичний ланцюг. Використовуючи залежність добротності системи від ступеня заспокоєння , де відповідно резонансна частота та індуктивність і опір контуру на резонансній частоті, ми визначили величину опору додаткового резистора, який необхідно включити послідовно з перетворювачем для отримання добротності, рівної 0,707, та лінійної АЧХ: .
Проте необхідно відзначити, що приведені вище моделі не цілком адекватні пєзоелектричному перетворювачу. Зокрема, наприклад, не врахована поява обертонних частот. Останнє призводить до підйому АЧХ реального перетворювача при > 0,5.
На рис. 10 зображені експериментальні амплітудночастотні характеристики для пєзоелектричного перетворювача при включенні послідовно з ним різних активних опорів.
Рис. 10. АЧХ пєзоелектричного перетворювача при: 1 RДОД = 0;
RДОД = 8,2 кОм; 3 RДОД = 36 кОм
Запропоновано також для лінеаризації АЧХ пєзоперетво-рювача використати одночасно лінеаризуючі властивості зворотного звязку та електричне демпфірування. Схема запропонованого пристрою наведена на рис. 11, а експериментальні АЧХ без додаткового резистора та з додатковим резистором в ланцюгу ЗЗ на рис. 12.
Рис. 11. Схема пєзоелектричного перетворювача
Рис.12. АЧХ пєзоперетворювача: а) без додаткового резистора;
б) з резистором в ланцюгу ЗЗ
АЧХ пєзоелектричного перетворювача може бути лінеаризована також за рахунок збільшення власного опору пєзоелемента перетворювача (внутрішнього тертя). Для перетворювачів механічних величин це досягається тим, що електроди на пєзоелементі розташовують таким чином, щоб вектор напруженості електричного поля вихідного сигналу створював з вектором поляризації кут , причому (рис. 13).
Рис. 13. Біморфний пєзоперетворювач:
ПЕ пєзоелемент, ДП - діелектрична пластина
Причина зміни власного опору повязана, скоріш за все, із впливом впорядкованої доменної структури поляризованої пєзокераміки на рух носіїв заряду. Ефект анізотропії пєзокераміки може бути використаний в двох типах перетворювачів: в перетворювачах механічних величин на прямому пєзоефекті та в перетворювачах електричної напруги одного рівня в напруги іншого рівня пєзотрансформаторах.
Фізика процесів, які відбуваються у запропонованих перетворювачах, до кінця не зрозуміла, тому їх характеристики були досліджені експериментально.
Результати експериментів подані в табл. 1 та на рис. 14.
Таблиця 1
Вплив кута на активний опір та електричну ємність між електродами
(1), (1) та (1)
|
2 |
|
|
R, кОм |
6,3 |
||
С, пФ |
3210 |
||
, |
0 |
82,3 |
Рис. 14. АЧХ біморфного пєзоперетворювача
Як видно з рисунка, вибором кута між вектором напруженості електричного поля вихідного сигналу та вектором поляризації вдалося отримати практично лінійну АЧХ.
Висновки
Основні результати дисертаційної роботи такі:
1. Проведені дослідження, спрямовані на удосконалення пєзоелектричних перетворювачів механічних величин, які використовуються у системах автоматичного керування, обчислювальній техніці, приладобудуванні, а також у вимірювальній техніці, виявили ряд закономірностей, аналіз яких дозволяє стверджувати, що сформульована в роботі мета може вважатися досягнутою. При виконанні роботи використовувалися коректні та достовірні методи досліджень. Розроблені методи і пристрої використовуються в промисловості й у навчальному процесі.
. Розроблені методи, схемні та конструктивні рішення розширили науковотехнічну базу для проектування пєзоелектричних перетворювачів механічних величин з поліпшеними характеристиками.
. В результаті дослідження структурних схем і передатних характеристик, а також проведення експериментальних досліджень перетворювачів встановлено, що лінеаризації амплітудночастотних характеристик (АЧХ) пєзоелектричних перетворювачів можна досягти при введенні в ланцюг електричного зворотного звязку пєзоелектричного перетворювача елемента, коефіцієнт передачі якого дорівнює коефіцієнту передачі пєзоелементасенсора.
7. В результаті експериментальних досліджень асиметричних біморфних перетворювачів встановлено, що лінеаризації амплітудночастотних характеристик цих перетворювачів можна досягти:
8. Розроблено метод електричного демпфірування перетворювачів, в результаті якого лінеаризації амплітудночастотних характеристик пєзоперетворювача можна досягти:
список опублікованих праць за темою дисертації
Отримані також ще 10 рішень про видачу патентів України.
Балковська Ю.Ю. Методи лінеаризації амплітудночастотних характеристик пєзоелектричних перетворювачів механічних величин. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.05.Елементи та пристрої обчислювальної техніки та систем керування. Одеський національний політехнічний університет, Одеса, 2003.
Дисертація присвячена розробці методів лінеаризації амплітудночастотних характеристик пєзоелектричних перетворювачів механічних величин і створенню на цій основі пристроїв систем керування з високими якісними та експлуатаційними показниками. У дисертаційній роботі розроблений новий метод зворотного звязку електричний негативний зворотний звязок (НЗЗ), який дозволяє лінеаризувати амплітудночастотну характеристику перетворювача. Досліджена схема, в якій пєзоелементсенсор включений у ланцюг негативного звязку підсилювача. Визначені режим роботи для лінеаризації АЧХ перетворювача та режим роботи, при якому чутливість перетворювача дорівнює чутливості пєзоелемента без підсилювача. Запропоновано конструктивні методи лінеаризації АЧХ симетричних і асиметричних біморфних перетворювачів. Вперше для лінеаризації АЧХ застосоване електричне демпфірування одночасно із застосуванням зворотного звязку, а також за рахунок збільшення внутрішнього тертя пєзоелемента.
Ключові слова: лінеаризація, амплітудночастотна характеристика, пєзоелектричний перетворювач, електричний зворотний звязок, чутливість, електричне демпфірування.
Балковская Ю.Ю. Методы линеаризации амплитудночастотных характеристик пьезоэлектрических преобразователей механических величин. Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.13.05.Элементы и устройства вычислительной техники и систем управления. Одесский национальный политехнический университет, Одесса, 2003.
Диссертация посвящена разработке методов линеаризации амплитудночастотных характеристик пьезоэлектрических преобразователей механических величин и созданию на этой основе устройств систем управления с высокими качественными и эксплуатационными показателями.
В диссертационной работе разработан новый метод обратной связи электрическая отрицательная обратная связь (ООС), который основан на введении в цепь обратной связи преобразователя пьезотрансформатора с частотными и фазовыми характеристиками, идентичными характеристикам пьезоэлементасенсора в цепи прямого преобразования. Метод позволяет линеаризировать амплитудночастотную характеристику преобразователя.
Исследована схема преобразователя с пьезоэлементом в цепи отрицательной связи усилителя. Изучены режимы работы преобразователя с усилителями напряжения и усилителями тока. Показано, что при работе с усилителем напряжения линеаризации АЧХ можно достичь при условии, когда , а в случае, когда , чувствительность преобразователя равна чувствительности пьезоэлемента без усилителя. Аналогичный результат получен для режима работы преобразователя с усилителем заряда.
Исследованы конструктивные особенности симметричных и асимметричных биморфных пьезопреобразователей. Предложены методы линеаризации АЧХ симметричных биморфных преобразователей за счет использования встречно включенных пьезоэлементов разной толщины и за счет использования для изготовления пьезоэлементов одинаковой толщины пьезокерамических материалов с разными чувствительностями. Теоретически обосновано и подтверждено экспериментально соотношение толщин пьезоэлементов в преобразователе, позволяющее получить преобразователь с линейной АЧХ. В результате экспериментальных исследований асимметричных биморфных преобразователей установлено, что линеаризации амплитудночастотных характеристик этих преобразователей можно достичь при делении одного из электродов пьезоэлемента на две части в виде диска и кольца и подключении их к входу усилителя, а также при делении одного из электродов пьезоэлемента на две части в виде двух полудисков и подключении их к входу делителя напряжения.
Впервые для линеаризации АЧХ применено электрическое демпфирование одновременно с использованием обратной связи. Рассчитано оптимальное сопротивление добавочного резистора, включение которого последовательно с пьезоэлементом в цепь обратной связи приведет к линеаризации АЧХ преобразователя.
Впервые с целью линеаризации АЧХ пьезопреобразователей предложен метод электрического демпфирования за счет увеличения внутреннего трения пьезоэлемента, которое достигается расположением электродов на пьезоэлементе так, чтобы вектор напряженности электрического поля выходного сигнала создавал с вектором поляризации угол от 0 до 90.
Для компьютерного моделирования пьезопреобразователей с обратной связью использовались пакеты программ MathCAD 7.0 и Electronics Work-bench V5.12. Анализ показал, что для увеличения полосы пропускания необходимо увеличивать значения сопротивлений и емкостей пьезоэлемента, а также входных и выходных сопротивлений усилителя. Кроме того, было показано, что пьезоэлектрические преобразователи с обратной связью являются устойчивыми системами.
Для решения поставленных задач использовались методы теории колебаний, теории цепей, электроупругости, теории автоматического управления, математической статистики, методы электромеханических аналогий, экспериментальные исследования образцов и компьютерное моделирование.
Достоверность полученных научных результатов и выводов проверена сравнением теоретических положений с экспериментальными данными и зависимостями, изготовлением опытных образцов и их испытаниями.
Разработанные методы, схемные и конструктивные решения расширили научнотехническую базу для проектирования пьезоэлектрических преобразователей механических величин.
Исследованные преобразователи используются в промышленности, в частности, на НПК “Фотоприбор”и в ОАО “Укрпьезо”г. Черкассы, а также в учебном процессе в курсе дисциплины “Преобразующие устройства приборов”в Черкасском государственном технологическом университете.
Ключевые слова: линеаризация, амплитудночастотная характеристика, пьезоэлектрический преобразователь, электрическая обратная связь, чувствительность, электрическое демпфирование.
Balkovskaya J.J. Methods of a linearization of amplitudefrequency characteristics of piezoelectric transducers of mechanical values. Manuscript.
Thesis on competition of a scientific degree of the candidate of engineering science on a speciality 05.13.05 Elements and devices of computer facilities and control systems. The Odessa National Polytechnical University, Odessa, 2003.
А thesis is dedicated to mining of methods of a linearization of amplitude-frequency characteristics (AFC) of piezoelectric transducers of mechanical values and creation on this basis of devices of control systems with high qualitative and operational parameters.
The new method of a feedback electrical negative feedback (ENF), which one allows to linear an amplitudefrequency characteristic of the converter is designed in the dissertation.
For the first time for AFC linearization it is offered to include piezoelement in a circuit of negative connection of a piezoelectric transducer.
The sensitivity of the converter is equal to sensitivity of piezoelement without the amplifier.
The constructive methods of AFC linearization of symmetrical and asymmetrical bimorph converters are offered.
The electrical damping along with the use of feedback and also at the expense of increase of piezoelement internal friction for AFC linearization is applied for the first time.
Key words: linearization, amplitudefrequency characteristic, piezoelectric transducer, electrical feedback, sensitivity, electrical damping.