Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

тематичний аналіз Розглянуто та схвалено

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 1.12.2024

МІНІСТЕРСТВО   ОСВІТИ  І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ  УКРАЇНИ

ГОРЛІВСЬКИЙ  ТЕХНІКУМ  ДОНЕЦЬКОГО  НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

ЛЕКЦІЯ № 32

з теми: «Частинні похідні. Диференційованість функцій багатьох змінних. Диференціювання  складної функції. Інваріантність форми першого диференціалу.»

Модуль КЗН-02.ПР.О.03.13  Частинні похідні і диференціали

Дисципліна: «Математичний аналіз»

Розглянуто та схвалено                                                         

на засіданні циклової                                                             

комісії інформаційних технологій та прикладної математики.                                         

Протокол № ____ від _______20__ р.

Голова циклової

комісії ПМ                   Велікодна О. В.  

Розробив викладач

Велікодна О. В.  

ПЛАН ЗАНЯТТЯ

Дата:                                                                                                        курс: ІІІ

Викладач:   Велікодна Ольга Володимирівна.             

Тема:   Частинні похідні. Диференційованість функцій багатьох змінних. Диференціювання  складної функції. Інваріантність форми першого диференціалу.

Мета:

  •  Дидактична: вивчити поняття частинних похідних, диференціалу функції двох, трьох змінних. Розглянути визначення диференційованості функції багатьох змінних, правила диференціювання складних функцій двох, трьох змінних.
  •  Виховна: виховувати професійно спрямовану особистість, здатну чітко та логічно висловлювати та доводити свої думки.
  •  Методична: вдосконалювати методику проведення лекції з використанням методики проектної технології.

Тип:  лекція  

Вид:  лекція з використанням проектної технології.

Методи та форми проведення заняття:  мовні, пояснювально-ілюстративні, проблемно-пошукові, наочні.

Науково-методичне забезпечення:      

  1.  Кудрявцев Л.Д. Курс математического анализа: Учебник. Для студентов университетов и вузов. В 3 т. - М.: Высшая школа,1998.
  2.  Кудрявцев Л.Д. Сборник задач по  математическому анализу: Учебник для вузов. В 3 т. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1989.
  3.  Берман Г.Н. Сборник задач по курсу математического анализа: Учеб. пособие для вузов. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1975.

Між предметні зв’язки: 

  •  Дисципліни, що забезпечують: елементарна математика
  •  Дисципліни, що забезпечуються: лінійна алгебра та аналітична геометрія, дискретна математика, диференціальні  рівняння, рівняння математичної фізики, чисельні методи, методи оптимізації, теорія функцій комплексної змінної.

Обладнання: зошити, ручки, крейда, дошка.

ХІД ЗАНЯТТЯ

  1.  Організаційна частина:
  2.   відсутні;
  3.  підготовка до заняття;
  4.  перевірка д/з.
  5.  Актуалізація опорних знань: диференційованість функції однієї змінної, визначення похідної та диференціала функції однієї змінної, таблиця похідних основних елементарних функцій, правила обчислення похідних функцій однієї змінної, похідна складної функції. Інваріантність форми першого диференціалу.
  6.  Вивчення нового матеріалу:
  •  Тема лекції:  Частинні похідні. Диференційованість функцій багатьох змінних. Диференціювання  складної функції. Інваріантність форми першого диференціалу.
  •  Мотивація вивчення матеріалу: вивчити основні методи дослідження функцій багатьох змінних для подальшого їх застосування як при розв’язанні математичних, так і прикладних задач.  
  •  План вивчення нового матеріалу: надається в конспекті лекції.
  1.  Виклад нового матеріалу. Конспект лекції надається.
  2.  Закріплення нового матеріалу.
  3.  Підсумки заняття.
  4.  Домашнє завдання:

Конспект лекції № 32

Тема: Частинні похідні. Диференційованість функцій багатьох змінних. Диференціювання  складної функції. Інваріантність форми першого диференціалу.

План лекції № 32.

  1.  Частинні похідні функції багатьох змінних.
  2.  Диференційованість функції багатьох змінних.
  3.  Диференціювання  складної функції багатьох змінних
  4.  Інваріантність форми першого диференціалу.

Нехай функція  визначена в деякім околі точки . Тоді , наприклад, частинною похідною  в точці  називається звичайна похідна  в точці  функції, отримана з даної фіксуванням всіх аргументів, окрім першого.

Нехай , тоді  - приріст функції в точці  по змінній . Далі, користуючись визначенням похідної отримаємо: .

Аналогічно визначаються похідні функції по іншим змінним. Існування у функції всіх частинних похідних в точці не означає неперервність функції в цій точці.

 Приклад.   Знайти частинні похідні функції  

Геометричний зміст частинних похідних функції двох змінних

Графіком функції  є деяка поверхня (див. п. 12.1).  Графіком функції  є перетин цієї поверхні з площиною . Виходячи з геометричного  змісту похідної для функції однієї змінної (див. п. 20.2),  заключаємо, що ,  де  - кут між віссюі дотичною, проведеною до   кривої   в  точці  (див. рис. 3). Аналогічно   .

Диференційовність і повний диференціал функції.

Визначимо поняття диференційованості функції двох змінних. Нехай функція z = ƒ(х, у) визначена в деякому околі точки . Для точки М(х, у): .

Нехай  - повний приріст функції ƒ в точці .

Визначення 1. Функція z = ƒ(х, у) називається диференційованою в точці  , якщо існують два числа А та В, що .

Якщо функція z = ƒ(х, у) диференційована в точці  , то лінійна функція  змінних  називається диференціалом функції в точці та позначається dz: .

Вирази   и   називають частинними диференціалами. Для незалежних змінних  і  вважають  і . Тому рівність можна переписати у вигляді                                                            

Лема. Для того, щоб функція z = ƒ(х, у), що задана в деякім околі точки , була диференційована в цій точці, необхідно та достатньо, щоб існували такі нескінченно малі при ρ→0 функції , що приріст функції ƒ в точці  мав би вигляд: .

Теорема 1. Якщо функція диференційована в деякій точці, то вона неперервна в цій точці.

Теорема 2. Якщо функція z = ƒ(х, у) диференційована в точці  та  - її диференціал в цій точці, то у функції ƒ в точці  існують частинні похідні по х та по у, причому . Таким чином, диференціал  можна записати у вигляді .

Відзначимо, що зворотне твердження хибне, тобто з неперервності функції, або існування частинних похідних не слідує диференційовність функції. Так, неперервна функція  не диференційовна в точці

Як наслідок теореми одержуємо формулу для обчислення повного диференціала.  Формула (2.3) приймає вигляд:

 або  ,                               (*)

де  − частинні диференціали функції .

Теорема 3. (достатня умова диференційовності функції). Якщо функція  має неперервні частинні похідні  і  в точці , то вона диференційовна в цій точці і її повний диференціал виражається формулою (*).   

Приймемо теорему без доведення. Відзначимо, що для функції  однієї змінної існування похідної в точці є необхідною і достатньою умовою її диференційовності в цій точці.

Щоб функція   була диференційовна в точці, необхідно, щоб вона мала в ній частинні похідні, і достатньо, щоб вона мала в точці неперервні частинні похідні.

Арифметичні властивості і правила знаходження диференціалів функції однієї змінної зберігаються і для диференціалів функції двох (і більшого числа) змінних.

Теорема 4.  Якщо функція має в околі точки частинні похідні та вони неперервні в цій точці, то функція диференційована в ній.

Застосування повного диференціала для наближених обчислень

З означення диференціала функції  випливає, що при достатньо малих   і  має місце наближена рівність

                                                                                   (**)

Оскільки повний приріст , рівність (**) можна переписати в наступному вигляді:

                (***)

Формулою (***) користуються в наближених розрахунках.

Приклад.   Обчислити приблизно:   Розглянемо функцію . Тоді , де , , . Скористаємося формулою (2.7), заздалегідь знайшовши   і       Отже,     . 

Для порівняння, знаходимо:

 і  1,061418168.

Відзначимо, що за допомогою повного диференціала можна знайти: межі абсолютної і відносної похибок в наближених обчисленнях; наближене значення повного приросту функції і т. д.

Розглянемо композицію функції двох змінних та функції однієї змінної.

Теорема 5.  Якщо функції х = х(t) та у = у(t) диференційовані в точці , а функція z = ƒ(х, у) диференційована в точці , де , то складна функція   диференційована в точці  та в цій точці  .

Якщо функції х = х(u, v) та у = у(u, v) диференційовані в точці  та мають в цій точці частинні похідні , а функція z = ƒ(х, у) диференційована в точці , де , то в точці  існують частинні похідні  складної функції                                z = ƒ(х(u, v), у(u, v)) та ,   .

Приклади.  

Запис диференціалу функції багатьох змінних має один й той самий вигляд як відносно незалежних, так і відносно залежних змінних.

Теорема 6. Якщо функції хі = хі(t), і =1,…, n мають в точці  неперервні частинні похідні, а функція у = ƒ(х) – неперервні частинні похідні в точці , де , то складна функція ƒ(х(t)) диференційована в точці  та  - інваріантність форми першого диференціалу.

Приклад.

Диференціювання неявної функції

Функція  називається неявною, якщо вона задається рівнянням

                                                       (1)

нерозв’язним щодо . Знайдемо частинні похідні     і   неявної функції , заданої рівнянням (1). Для цього, підставивши   в рівняння замість  функцію , отримаємо  тотожність  Частинні похідні по   і по   функції, тотожно рівній нулю, також рівні нулю:

                ( – вважаємо сталою)

                  (– вважаємо сталою)

звідки    і  

Зауваження.

а) Рівняння вигляду (1) не завжди визначає одну змінну як неявну функцію двох інших. Так, рівняння    визначає функції  або  , визначені в крузі   ,  визначену в півколі  при   і т. д., а рівняння   не визначає ніякої функції.

Має місце теорема існування неявної функції двох змінних:

Якщо функція  і її похідні    визначені і безперервні в деякій околі точки , причому , a , то існує окіл точки , в якій рівняння (2.11) визначає єдину функцію , неперервну і диференційовну в околі точки  і таку, що  .

б) Неявна функція однієї змінної задається рівнянням . Можна показати, що у випадку, якщо виконуються умови існування неявної функції однієї змінної (є теорема, аналогічна вищезгаданій), то похідна неявної функції знаходиться по  формулі

                                                                    (2)

Приклад 4. Знайти частинні похідні функції , заданої рівнянням   .

m  Тут     

По формулах (2) маємо :       l

Приклад 5.    Знайти , якщо неявна функція    задана рівнянням   

m  Тут             Отже

 тобто   l




1. Учебное пособие- Редагування спецдокументації
2. Расчет каскадов ЧМ передатчика
3. Реферат- Техногенные месторождения
4. Истина рождается в споре
5. Курсовая работа- Избирательное право и избирательная система в Российской Федерации
6. Тема урока Путешествие на корабле
7. полное число наборов; наборы на которых фия равна 1 обязательные
8. Экономическая политика Витте
9. Проход к месту работы в пределах железнодорожной станции осуществляется- по междупутью; по междупутью и
10. на тему германопольских отношений 19381939 годов
11. український кордон в останні півстоліття Нинішній польськоукраїнський кордон ані не є історичним продукт
12. верхом чеголибо путного достойного уважения
13. а; образование получил в Афинах в школе Платона
14. а Россия ВХОДИТ в глобальное сообщество XXI века На рубеже веков мировое сообщество вступает в ответственн
15. Методы обработки экономической информации в анализе
16. О занятости населения в Российской Федерации
17. Реферативне повідомлення Підготувала Борщ Вероніка Володимирівна денн
18. Мы не берем на подряд случайных людей которые могли бы испортить нам многолетнюю репутацию
19. Введение Международная торговля услугами не является новым явлением
20. Об образовании в Республике Беларусь в редакции Закона от 19 марта 2002 г