Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
уроку з хімії у 9 класі
“Наукове значення періодичного закону”
Тема. Наукове значення періодичного закону
Мета. Розкрити узагальнююче і прогностичне значення періодичного закону та
періодичної системи елементів, його значення для розуміння
взаємозвязку хімічних елементів у Всесвіті, гармонії життя на Землі та
розвитку наук.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, газети, присвячені
періодичному закону.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Форма уроку: урок змагання.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Шановні учні! Ми завершуємо вивчення періодичного закону, що обєднав у цілісну систему всі елементи. Періодична таблиця Д.І.Менделєєва прикрашає кожен хімічний кабінет у школі чи ВНЗ, кожен довідник з фізики або хімії. Відкрита у 1869 р., вона з успіхом застосовується і донині. Як ви думаєте, чому? (Міркування учнів)
Сьогодні ми зясуємо значення періодичного закону і тим самим відповімо на запитання, чи може він взагалі колись застаріти, втратити актуальність. Урок наш незвичайний. Ми проведемо змагання між трьома командами, і в дружньому спорі народиться істина. Зараз ви отримаєте різнокольорові картки із символами хімічних елементів і ми сформуємо команди за кольором карток.
ІІ. Конкурсна “Естафета”.
Учні поділені на три команди “Меркурій”, “Елементики” і “Актиноїди”.
Усі члени команди відповідають кожен на своє запитання і з літер правильних відповідей утворюють слова. Перемагає команда, яка першою записує відповідь (слово) на дошці.
Команда “Меркурій”
а) Алюміній; к) Силіцій; л) Фосфор?
й) R2 O.
ь) Калій.
б) 18; в) 19.
г) R(OH)3; д) R(OH)2?
1 |
1 |
5 |
5 |
3 |
4 |
8 |
6 |
7 |
6 |
2 |
- |
9 |
5 |
3 |
6 |
2 |
Е |
К |
А |
А |
Л |
Ю |
М |
І |
Н |
І |
Й |
Г |
А |
Л |
І |
Й |
Команда “Елементики”
д) R2O5; е) RO3; є) RO2 ?
є) 12.
п) жодного.
2 |
3 |
4 |
6 |
9 |
7 |
- |
10 |
3 |
4 |
8 |
5 |
1 |
1 |
Е |
К |
А |
Б |
О |
Р |
С |
К |
А |
Н |
Д |
І |
Й |
Команда “ Актиноїди”
м) Сульфуру.
е) Силіцію; є) Нітрогену.
р) H2 RO4; с) HRO4.
2 |
6 |
7 |
4 |
9 |
6 |
10 |
8 |
1 |
1 |
- |
5 |
2 |
9 |
3 |
7 |
3 |
1 |
1 |
Е |
К |
А |
К |
Р |
Е |
М |
Н |
І |
Й |
Г |
Е |
Р |
М |
А |
Н |
І |
Й |
Учитель. Ми одержали слова: Екакремній Германій, Екабор Скандій, Екаалюміній Галій. Хто пояснить утворені слова? (Пояснення команд)
А чи знаєте ви, хто і де відкрив ці елементи? (Відповіді учнів). Це були француз П. Лекок де Буабодран, німець К. Вінклер та швед Л. Нільсон.
На базі свого закону Д. Менделєєв не лише передбачив існування нових елементів, а й описав їх властивості. Так, Лекок де Буабодран помилково визначив густину галію 4,7. Ґрунтуючись на своєму законі, Д. Менделєєв попередив винахідника, що густина галію повинна бути 6. Повторні досліди підтвердили, що вона становить 5,96. Таким чином були виправлені й атомні маси деяких елементів.
ІІІ. Конкурс “Вгадай елемент”.
Учитель розповідає про елементи, а учні піднімають таблички з їх символами.
А це запитання для всіх команд. З іменами яких учених повязані назви останніх трьох елементів?
Це вчені Пєр та Марія Кюрі. Саме вони, переробивши тонну уранової руди, добули 1г чистого радію і виділили з продуктів радіоактивного розпаду францій та полоній.
Такі назви ці елементи отримали не випадково. Вони названі на честь Польщі та Франції батьківщини учених.
Під час аварії на Чорнобильській АЕС серед радіоактивних викидів був і стронцій. На який елемент, що входить до складу людського організму, він схожий? Передбачте його дію в організмі людини.
Стронцій схожий на кальцій, з якого утворені наші кістки. Однак він є більш активним металом, здатний заміщати кальцій у складі кісток і таким чином нагромаджуватися в організмі. Від такої заміни кістки стають крихкими, а головне зявляється джерело внутрішнього радіоактивного випромінювання.
IV Конкурс “Мозкова атака”.
Кожна команда повинна перелічити якомога більше способів застосування періодичного закону “… періодичному законові майбутнє не загрожує руйнуванням, а тільки надбудова і розвиток передбачають”. (Д.Менделєєв)
Ось перед нами дім стоїть,
Сім поверхів у ньому.
Фундамент дому закладав
Дмитро Іванович Менделєєв
Нам хімік всім відомий
Та надбання науки нам
Примножувать годиться,
І кожен новий елемент
Тут може оселиться.
V. Підбиття підсумків змагання.