Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

і. Захист від сліпучої дії джерела світла

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.6.2024

Білет №12(37)

4.   Природне і штучне освітлення. Нормування і розрахунок.

Правильно виконане раціональне освітлення промислових підприємств має важливе значення для виконання всіх видів робіт.

Таким чином, вимоги, які ставляться до раціонального освітлення:

  1.  Достатня освітленість робочого місця (нормована).
  2.  Рівномірне освітлення.
  3.  Відсутність тіней, особливо рухомих, на робочій поверхні.
  4.  Захист від сліпучої дії джерела світла.
  5.  Вірний вибір напрямку світла.

Все це сприяє підтримці високого рівня працездатності та зберігає здоров'я людини, скорочує травматизм

Природне освітлення, нормування та розрахунок

Природне освітлення виробничих приміщень світлом неба, особливо прямим сонячним світлом,' може здійснюватися через світлові отвори (вікна) в зовнішніх стінах або через ліхтарі (аераційні, зенітні, що встановлені на покритті виробничих будівель).

Природне освітлення поділяється на:

  1.  Бічне одностороннє та двостороннє.
  2.  Верхнє, коли ліхтарі та світлові прорізи знаходяться в покритті або в стінах під ним.
  3.  Комбіноване, коли сполучається бічне і верхнє освітлення.

Основною нормованою величиною природного освітлення є коефіцієнт природної освітленості КПО або ен. Величина ця не залежить від пори року, часу, доби і погоди. КПО - це відношення освітленості на робочому місці у виробничому приміщенні Евн (в середині приміщення), до зовнішньої освітленості Езовн в горизонтальній площині при відкритому небосхилі і дифузному світлі (сонце закрите хмарою). Ця величина відносна, визначається у відсотках, %:

КПО = внзовн)  100.

КПО характеризує здатність пропускати світло через світлові прорізи і залежить від їх осклення, забрудненості і відбивної здатності стін і стелі приміщення.

Нормування КПО залежить від виду природного освітлення та ряду супутних факторів.

При бічному освітленні нормується мінімальне значення КПО н) у випадку однобічного освітлення - в точці на відстані 1,0 м від стіни, найбільш віддаленої від світлових прорізів, але не більше ніж 12,0 м від них. При верхньому та комбінованому освітленні нормується середнє значення КПО Нормоване значення КПО (ен) залежить від характеру зорової роботи (розряду) та особливостей світлового клімату в районі розташування будівлі на території, тому враховують коефіцієнти m та с відповідно до світлового клімату і сонячності клімату

eнI,II,IV,V=eнIIIст

де І, II, III, IV, V - відповідно світлові пояси, на які розбито всю територію СНД

Коефіцієнт світлового клімату визначається в залежності від світлового поясу даної ділянки території.(IVс.п. - Київ, Харків,V с.п. – Сімферополь)

Коефіцієнт сонячності клімату с коливається від 1,0 на півночі до 0,6 на півдні СНД

Нормований рівень природної освітленості визначається площею світлових прорізів біля зовнішніх огороджень на основі розрахунків при проектуванні:

при бічному освітленні, м2:

SB = ен ηв Sn Кзб К3 /(τ0r1100) ;   

при верхньому освітленні, м2:

Sв.п.=eH ηп Sn K3/(τ0r2 100),

де ен - КПО нормоване; SB та Sв.n. - площа вікон та прорізів (ліхтарів), відносно одне одного; Sn - площа підлоги; hв та hп - світлові характеристики вікна та ліхтаря (орієнтовно приймається для вікон 8,0-15,0, для ліхтарів 3,0-5,0); Кзб - враховує затінення вікон напроти стоячими будівлями, приймається в межах 1-1,5; К3 - коефіцієнт запасу, приймається 1,52; г1 та г2 - коефіцієнти, які враховують підвищення КПО від відбитого світла г1 =1,5..3,0 (більше значення при бічному односторонньому освітленні); г2 = 1,1-1,4; τ0 - загальний коефіцієнт світлопроникнення, який визначається за допомогою таблиць, що наведені у нормативних документах

Штучне освітлення, нормування та розрахунок

Штучне освітлення поділяється на робоче, аварійне, евакуаційне та охоронне. Розрізняють такі системи штучного освітлення: загальну, місцеву та комбіновану.

Система загального освітлення призначається для освітлення всього приміщення, вона може бути рівномірною та локалізованою.

Місцеве освітлення призначається для освітлення тільки робочих поверхонь, воно може бути стаціонарним (наприклад, для бракеражу на лініях розливу) та переносним (для тимчасового збільшення освітленості окремих місць або зміни напрямку світлового потоку при огляді, контролі параметрів, ремонті).

Комбіноване освітлення складається із загального та місцевого.

Джерела світла. Головними джерелами світла для промислового освітлення є лампи розжарювання та газорозрядні лампи різноманітних типів.

Нормування штучного освітлення виробничих приміщень. Перші норми штучного освітлення були розроблені проф. П.М.Тиходєєвим у 1923 р. Сучасні норми визначають, що мінімальна освітленість встановлюється за характеристикою зорової роботи з найменшим розміром об'єкта розрізнення, контрастом об'єкта із фоном і характеристикою фону. Враховується система робочого освітлення (загальне або комбіноване) та джерела світла (лампи розжарювання або газорозрядні).

Всі роботи за зоровими параметрами розподіляються на 8 розрядів та 4 підрозряди (а, б, в, г) залежно від розміру об'єкта та умов (фон, контраст)

На підприємствах харчової промисловості види зорових робіт характеризуються від III до VIII розрядів. Приміщення, в основному, обладнуються загальним освітленням. На поточних лініях воно локалізоване. Крім робочого освітлення нормами передбачено встановлення аварійного(там, де у випадку робочого освітлення може порушуватися технологія, виникнути вибух, пожежа, отруєння людей), евакуаційного(для безпечної евакуації людей із приміщень у місцях, небезпечних для проходу, сходових клітках, а також на шляху евакуації людей із приміщення або території) та охоронного (передбачають вздовж території в нічний час або чергове - в приміщенні.)освітлення.

Розрахунок штучного освітлення.

1. Метод питомої потужності - найбільш простий, але є приблизним (орієнтовним) методом розрахунку. Він базується на визначенні за світлотехнічними довідниками питомої потужності освітлювальної установки, яка залежить від коефіцієнтів відбиття стелі, стін, підлоги приміщення, коефіцієнтів запасу для світильників із різними джерелами світла. Таблиці для визначення питомої потужності складені для різних показників освітленості та коефіцієнтів, тому для розрахунку необхідно користуватись ними.

Рл= PпитS/N , Вт де Рл - потужність однієї лампи, Вт; Рпит- питома потужність, Вт/м2; S - площа приміщення, м2; N - кількість світильників (ламп).

2.метод коефіцієнта використання світлового потоку. Необхідну кількість світильників або освітленість розраховують за.формулою, лм:

F =  EнSKз/Nnη

 N =  EнSKзZ/Fnη,

Ер = FηNn/SKзZ,

де Ен, Ер - нормована та розрахована освітленість, лк; S - освітлювальна поверхня, м2; N, n - кількість світильників і ламп у кожному, шт.; К3 - коефіцієнт запасу, який враховує старіння лампи, запиленість приміщення (1,3...2); Z- коефіцієнт нерівномірності освітлення, залежить від розташування світильника і знаходиться в межах 1,1...1,25; F - світловий потік однієї лампи, лм; η - коефіцієнт використання світлового потоку, визначається по світлотехнічних таблицях, залежить від коефіцієнтів відбиття стель, стін та індекса приміщення. Індекс приміщення враховує висоту підвісу світильника над робочим місцем Нп, довжину та ширину приміщення А і В:

і =  АВ/(А+В)НП.

Коефіцієнт η вказує, яка частина світлового потоку (корисна) падає на робочу поверхню. Для світильників з лампами розжарювання η = 0,1...0,71; із газорозрядними η=- 0,2 ...0,97

3. Точковий метод. (для локалізованого і комбінованого освітлення).

Е=Icosα/KзНс2

Е-освытленысть, лк Iсила світла у напрямку від джерела на дану точку робочої поверхні, кд α – кут падіння світлового потоку, між променем і перпендикуляром до роб поверхні, град Нс – висота підвісу світильника, м Кз – коеф. запасу




1. Электростатика 1
2. Генетический и геолого-промышленный тип Верхнекамского месторождения (Быгельско-Троицкий участок)
3. Положение женщин по римскому праву
4. Повесть временных лет как культурно-историческое произведение
5. Курсовая работа- Гарантии и компенсации работникам
6. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Львів ~ 2001 Дисертацією
7. аутсорсинга Интенсивное развитие рынка информационных технологий обусловленное процессом мировой глоба
8. Информация и сигнал
9. Статья 1 [1
10. Почему я не могу оставаться баптистом и вообще протестантом
11. по теме Эластичность спроса и предложения
12. Реферат- Почва
13. Вильямс 2002 704 с
14. Сказки народные и авторские
15. Котки
16. Автоматическое управление листовой офсетной печатной машиной и ее обслуживани
17.  КЧО как и другие геологические карты создаются для разных целей и подразделяются на- 1
18. Анализ эффективности использования основных средств предприятия
19. Реферат- База данных
20. Томский университет систем управления и радиоэлектроники ТУСУР Кафедра истории и социальной р