Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Завдання І етапу Всеукраїнської олімпіади з астрономії
№1 За яких умов на планеті не відбуватиметься зміна дня і ночі?
Якщо період добового обертання дорівнює періоду орбітального обертання і напрямки цих двох рухів збігаються і вісь обертання планети перпендикулярна до площини орбіти.
№2 В яких точках на поверхні Землі Сонце сходить 1 раз на рік?
На полюсах, зі сходом Сонця починається полярний день.
№3 Випишіть із наведеного списку слова, які є назвами сузірїв: Ящірка, Лебідь, Рак, Щука, Гідра, Аріадна, Кассіопея, Оріон, Полярна, Ліра, Динозавр, Кит, Малий Тигр, Лев, Малий Лев, Мікроскоп, Телевізор, Великий Пес, Великий Кіт, Курка, Лисичка.
Щука, Аріадна, Полярна, Динозавр, Малий Тигр, Телевізор, Великий Кіт, Курка.
№4 Що в цьому списку є зайвим: КВАДРАНТИДИ, ПЕРСЕЇДИ, ДРАКОНІДИ, АСТЕРОЇДИ, ОРІОНІДИ, ЛЕОНІДИ, ГЕМІНІДИ? Поясніть свій вибір.
У списку основних метеорних потоків зайвими є АСТЕРОЇДИ, які являють собою малі тіла Сонячної системи
№5 Що ближче до Землі Молочний Шлях чи Туманність Андромеди? Відповідь обґрунтуйте.
Молочний Шлях, який ми бачимо на небі це зорі Нашої Галактики, яка так і зветься Молочний Шлях. А Туманність Андромеди це далека спіральна галактика, яка проектується на небі на ділянку, яку земні астрономи назвали сузірям Андромеди. Тому ближче до Землі розміщений Молочний Шлях, тому що ми в ньому живемо.
№6 Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Плутон. Який із обєктів у переліку зайвий? За якою ознакою? Чому і як змінилася класифікація об`єктів Сонячної системи у 2006р.?
Зайвий у переліку Плутон, оскільки усі решта перелічені об`єкти є планетами, а Плутон карликова планета.
Карликова планета небесне тіло, що обертається безпосередньо навколо Сонця (тобто, не є супутником іншої планети), має достатню масу, щоб гравітація надала їй гідростатично-рівноважної форми, проте не розчистила околиці своєї орбіти від інших подібних тіл, тобто «не домінує» на своїй орбіті. Визначення карликової планети було ухвалено Міжнародним астрономічним союзом 24серпня 2006 року на розв'язання проблеми визначення терміну «планета».
Питання класифікації виникло 2005 року, коли астроном Майк Браун (англ. Mike Brown) разом із колегами відкрили у поясі Койпера об'єкт 2003UB313 (Ерида, або Еріс), за розмірами більший ніж Плутон. Якщо Плутон вважати планетою, то нове небесне тіло також мало отримати такий статус. Проте це викликало заперечення деяких астрономів, адже кількість планет у такому випадку мала б значно збільшитися. Для вирішення питання Міжнародним астрономічним союзом було утворено окремий «Комітет визначення планети». Після вивчення питання та обговорення комітет запропонував визначення, згідно з яким планетою слід вважати небесне тіло, що обертається навколо Сонця та під дією власного тяжіння набуло гідростатично-рівноважної форми. Його було подано на затвердження генеральної асамблеї МАС 16 серпня 2006 року. Відповідно до цього визначення кількість планет сонячної системи мала збільшитися до дванадцяти.
Однак учасники асамблеї відхилили таку пропозицію. Дискусія тривала ще шість днів і нарешті 24 серпня було ухвалено остаточне рішення, згідно з яким об'єкт має відповідати трьом умовам, аби називатися планетою:
1. Він обертається навколо Сонця.
2. Він повинен бути досить масивним, щоб набути сферичної форми під дією власних гравітаційних сил.
3. На своїй орбіті об'єкт є гравітаційною домінантою і поряд з ним не повинно бути інших масивних тіл, крім його власних супутників.
Плутон не відповідає третій умові, оскільки його маса менша від маси всіх обєктів в області його орбіти. Тому у 2006 році рішенням МАС у класифікацію обєктів Сонячної системи було введено новий клас, карликові планети, Плутон втратив статус планети і його (разом із Церерою, Еридою) було віднесено до карликових планет.
Зараз карликових планет п`ять: Плутон, Церера, Ерида, Макемаке та Хаумеа.
№7 Які з цих фізичних законів не виконуються в невагомості?
А. Закон Гука. Б. Закон Архімеда. В. Закон всесвітнього тяжіння.Г. Закон Бойля-Маріотта. Д. Закон Кулона.
№8 Чому великі астрономічні обсерваторії будують у горах?
А. У горах менша сила ваги. Б. У горах більш прозоре повітря. В. У горах більша тривалість ночі. Г. Щоб наблизитися до планет. Д. У горах нижча температура.
№9 Які з цих хімічних елементів найбільш поширені на Сонці?
А. Оксисен і Ферум. Б. Гідроген і Оксиген. В. Ферум і Нітроген. Г. Гідроген і Гелій. Д. Гелій і Оксиген.
№10 Яким з цих приладів космонавти не можуть користуватися на поверхні Місяця?
А. Радіоприймач. Б. Телескоп. В. Механічний годинник.Г. Телевізор. Д. Компас.
№11 Слово «галактика» в перекладі з грецької мови означає:
А. Чумацький шлях. Б. Сріблястий шлях. В. Велика дорога.Г. Чорний шлях. Д. Молочний шлях.
№12 Встановіть відповідність між прізвищами вчених та відкритих ними законами.
А. Кеплер 1. Закон всесвітнього тяжіння
Б.Ньютон 2. Закон руху планет
В. Хаббл 3. Закон віддалення зірок
А - 2
Б - 1
В - 3
№13 Найяскравішою зіркою північного неба є 1)Сиріус 2)Бетейгельзе 3) Проціон 4) Вега 5)Ригель
№14 Який період обертання штучного супутника Землі, що рухається на відстані 1600 км від поверхні Землі?
Т =7 200 с = 2 год