Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема Світ книжок Підтема Моя улюблена книга

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 20.5.2024

План-конспект уроку з англійської мови для учнів 6-х класів

УРОК 48

Тема: Світ книжок

Підтема: Моя улюблена книга.

Мета: Повторити й активізувати ЛО теми. Удосконалювати техніку читання. Продовжувати формувати навички аудіювання. Навчати спілкування за темою. Розвивати ерудицію учнів. Прищеплювати любов до читання.

Обладнання: Підручник, робочий зошит, картки для індивідуальної роботи (Н01), (Н02).

ХІД УРОКУ

ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

1. Привітання.

Т: Hello, children! How are you today? Ps: We are fine, thank you!

2. Повідомлення теми та мети уроку.

Т: Today we'll continue talking about books. You'll listen to the second part of the story about Aladdin and his magic lamp, learn a rhyme and practise the vocabulary on the topic «Books Are Our Friends».

3. Уведення в іншомовну атмосферу: подання тексту для аудіювання.

Учитель читає другу частину казки. Учні слухають текст і виконують завдання на картках (НО1): обирають правильний варіант та доповнюють речення.

Complete the sentences with the letter of the correct answer.

1) Aladdin said to his mother, «From now on, we shall not be .

a) poor b) rich

2) Aladdin came to the palace with rich presents for the .

a) Princess b) Sultan

3) «You can marry the Princess if you get a ».

a) magic lamp b) marble palace

4) They lived in the beautiful marble palace and were rich and .

a) happy b) merry

5) The magician decided to steal the .

a) the money b) magic lamp

6) He asked her to exchange the old magic lamp for a _.

a) new one b) gold ring

7) Aladdin sat on the he had found with the lamp inside the hollow.

a) magic plane b) magic carpet

8) Aladdin tricked the magician: he made him a genie and locked him

a) in the lamp b) in the marble palace

ALADDIN AND HIS MAGIC LAMP

Part 2

Aladdin was now back home and said to his mother, «From now on, we shall n poor. I've got a magic lamp, which can bring us anything we like! Now I can be rid like a Sultan and I want to marry the Princess!»

Next day Aladdin came to the palace with rich presents for the Sultan. «May I ask for the hand of the Princess?» said Aladdin to the Sultan. «Yes, you can marry her if y:. get a marble palace built for her by tomorrow», said the Sultan.

Aladdin rubbed his magic lamp and the genie appeared. The young man ordered him I build the marble palace. No sooner said than done. The Sultan was very surprised, b_: kept his word and Aladdin married the charming Princess. They lived in the beaut:: marble palace and were rich and happy.

Now the magician came to know of Aladdin and the Princess. He decided to steal tl -magic lamp. When Aladdin was not at home the wicked magician came to the Princ He asked her to exchange the old magic lamp for a new one. The magician ordered :   genie to carry the palace and the Princess to a far-off land.

Returning home Aladdin came to know of what had happened. Horrified Aladdin за on the magic carpet he had found with the lamp inside the hollow. He followed ЦІ magician and soon caught him up. Aladdin tricked the magician; he made him a and locked him in the lamp. Aladdin and the Princess returned to the marble palace and lived happily ever after

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

Check on Homework 1. Перевірка домашнього завдання.

1}  рз впр. і (с   43)

Учні в парах читають діалог за ролями.

2) РЗ, впр. З (с. 44).

Учні читають твердження до тексту, погоджуються з правильними та виправля неправильні. ,me

2. Вивчення вірша «My Book»,

Учитель роздає картки з віршем, в якому пропущено слова. Завдання учнів заповнити пропуски поданими словами. Учні виконують завдання, потім хором читають текст вірша за вчителем. Троє-четверо учнів, за бажанням, декламують вірш.

MY BOOK

І will not spoil this little book,

Nor drop it to the floor.

I will not turn its corners down

To spoil it more and more.

My books are little friends to me,

And so a friend to it I'll be.

НО,

Complete the rhyme

with the words.

be           floor           friends           spoil

MY BOOK

I will not spoil this little book,

Nor drop it to the

I will not turn its corners down

To                                          it more and more.

My books are little                             to me,

And so a friend to it I'll

3. Розвиток умінь діалогічного мовлення. Впр. 1 (с. 84).

Учні читають діалог за ролями. Потім у групах по двоє-троє складають аналогічні діалоги: обговорюють, де краще брати книги для читання.

4. Активізація мовленнєвих зразків. РЗ, впр. 1 (с, 44).

Учні поєднують імена письменників з назвами книг, які вони написали. Після цього по черзі називають, хто є автором якої книги, та розповідають, що вони знають про ці книги.

Т: Match the names of the writers with the books they wrote. What do you know about these writers and their books? Have you read them?

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Домашнє завдання.

  1.  РЗ, впр. 2 (с. 44), письмово.
  2.  РЗ, впр. З (с. 45), письмово.

2. Підведення підсумків уроку.

Бесіда в режимі T—> Р1—> Р2—> Р3.

Т: What did we do at the lesson today? Which of the tasks did you like? Which tasks didn't you like very much? Why?

Let's remember the rhyme we have learned today once again.

PAGE   \* MERGEFORMAT 1




1. Башкирские народные танцы
2. Реферат- Стан системної гемодинаміки при сполучній дії на організм компонентів шахтного вибуху і електричного струму
3. Знакомство договор с семьёй
4. Тема сталинизма
5. ТЕМА 4. ЗАКОНЫ РАСПРЕДЕЛЕНИЯ СЛУЧАЙНЫХ ВЕЛИЧИН
6. Рассмотрено Согласовано
7. отте~ли которой предшествовал ХХ съезд партии политическая либерализация зарождались новые формы обще
8. Тема- Организация работы с конфиденциальной информацией на примере конкретной организации Выпо
9. Это начался урок
10. яких розрізів економічної діяльності підприємства в тому числі й різних ділянок бухгалтерського обліку
11. Тема Специфіка засвоєння виразного мовлення на етапі дошкільного дитинства Мета вивчення- визначити особл
12. 08.2009г. 693п ПОЛОЖЕНИЕ о порядке составления про
13. История создания Агентства безопасности связи Армии США (1914-1945 гг)
14. Доклад- Причины конкурентоспособности стран Северной Европы.html
15. на тему Зимующие птицы для детей с ОНР подготовительная группа Программное содержание- ра
16. Регламентация и нормирование труда Билет ’ 1 1.html
17. 2014 учебный год График проведения практических занятий по дисциплине Фармакогнозия для студентов 5
18. ом столетии гиперзвуковой самолет может открыть новую эру проектировки самолета
19. Электротравмы
20. Реферат- Взаимосвязь экономики и энергетики