Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема програми Основи пожежної безпеки

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

Дата _____

Група ____

План уроку №1

Предмет: Основи охорони праці.  

Викладач: М.І.Майстренко.

Тема програми: Основи пожежної безпеки.

Тема уроку: Причини виникнення пожеж. Пожежонебезпечні властивості

                      речовин. Організаційні  та технічні протипожежні заходи.

Мета: з’ясувати основні причини виникнення пожеж, ознайомити з

           правилами користування  пожежонебезпечними речовинами та їх

           властивостями.

Методи уроку: бесіда, робота з опорним конспектом, опитування усне

         методом ігор.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

КМЗ: підручники Л.Е. Винокурові «Основи охорони праці», опорний

          конспект, програма, поурочно-тематичний план,  критерії оцінювання

         навчальних досягнень учнів, стенд, картки - завдання.

Між предметні зв’язки: хімія, фізика.

Хід уроку

 І. Організаційний момент

    1. Організація учнів до уроку.

    2. Перевірка присутніх учнів.

ІІ. Повідомленя теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної

     та пізнавальної діяльності учнів, актуалізація навчального

     матеріалу.

 Ми продовжуємо вивчати дисципліну «Основи охорони праці». Тема

«Основи пожежної безпеки», тема уроку «Причини виникнення пожеж. Пожежонебезпечні властивості властивості речовин. Організаційні  та технічні протипожежні заходи.»

 Слово викладача. Людство за багато тисячоліть світової історії пройшло великий шлях пізнання невідомого і надзвичайного. Багато чого з того, що було для людини страшним, стало доступним, стало приносить користь. Так наприклад, затемнення сонця раніше лякало людину, наводило жах, сум’яття. А у наш час це явище добре вивчено, воно викликає зацікавленість майже у кожного, багато хто спостерігає за цим явищем. Та в природі, як і в науці,  є  ще багато нез’ясованого, надзвичайного.

 Пропоную зіграти у гру «Ланцюжок». Учні  по черзі  називають слова, повязані з пожежною безпекою. Гра триватиме доки не перерветься ланцюжок. (пожежа-безпека-горіння-спалах-…)

ІІІ. Сприймання, засвоєння і осмислення нового матеріалу. (Теоретичний  

 конспект, самостійна робота з підручником). Розглянемо цю тему за таким планом.

План

1. Характерні причини виникнення пожеж.

    2. Пожежонебезпечні властивості  речовин.

    3. Класифікація пожежонебезпечних зон.

    4. Організаційні  та технічні протипожежні заходи.

Слово викладача. Пожежі є серйозною проблемою для багатьох країн світу, в більшості з яких кількість пожеж зростає. При цьому одночасно збільшуються економічні, екологічні, соціальні втрати від них, зростає кількість жертв. Навіть у тих країнах, де досягнуті певні успіхи зі скороченням кількості пожеж, вони продовжують завдавати великих збитків. Пропоную вашій увазі гру.

Інтерактивна вправа.

 Запропонуйте учням пригадати місце, де вони  почуваються щасливими, де вони бували взагалі: відпочивали, були в поході тощо. Нехай спробують пригадати абсолютно все, що робить це місце приємним для них.

За кілька хвилин роздайте всім по аркушу паперу і попросіть скласти перелік характеристик улюбленого місця, які роблять його прекрасним, комфортним  для них  (не більше 5 позицій) .

Написавши, нехай зачитають по черзі ці характеристики. Кожен з них має повідомити важливі з його погляду характеристики. Запропонуйте учням подумати, що могло б статися з їх улюбленим місцем, від чого воно змінилося б на гірше. Нехай вони напишуть про те, що відчувають тепер, коли місце нібито зазнало негативних змін (трапилась пожежа). Заслухайте їх розповіді з приводу уявних змін. Спостерігайте за емоційними реакціями учнів, порівняйте їх з такими ж на попередньому етапі.

 Розповідь викладача. 

 Пожежа – це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується в часі і просторі.

 Слід добре усвідомити, що пожежна небезпека оточуючого нас світу постійно зростає. Ще декілька десятиріч тому не виникали пожежі на обєктах атомної енергетики, в обчислювальних центрах і комп’ютерних системах, в космічних кораблях тому, що ці об’єкти тільки проектувалися та будувалися.

Підвищенню рівня пожежної небезпеки промислових об’єктів значно спияє зростання енергоозброєності виробництв, збільшення щільності транспортних комунікацій, підвищення рівня температур та тиску в технологічному устаткуванні, використання нових видів полімерних матеріалів із підвищеними показниками пожежної  небезпеки. У сучасних виробництвах зі зменшенням ймовірності винекнення пожеж збільшується тяжкість наслідків від них, збільшуються пошкоджені площі.

На зростання кількості пожеж у промисловості та в побуті впливає випуск та використання  пожежонебезпечних електричних приладів і виробів, опалювальних установок та обладнання, їх некваліфікаційний монтаж, експлуатація та ремонт, використання великої кількості легкозаймистих та горючех матеріалів під час будівництва та оздоблювання будівель. Аналіз пожеж показує, що досягнення гранично допустимих значень небезпечних факторів пожежі пожежі виникає через 5-10 хв. з моменту початку пожежі, а втрата несучої здатності будівельних металевих конструкцій – через 10-15 хв. При цьому середній час початку ефективних дій пожежних підрозділів становить 20-25 хв.

 Основними причинами пожеж є:

 - Несправне обладнання системи опалення, вентиляції,

   електроустаткування;

- Порушення правил зберігання пожежно небезпечних матеріалів;

- Порушення правил користування електрообладнання;

- Невиконання протипожежних засобів щодо обладнання;

- Використання відкритого вогню, факелів, куріння у заборонених місцях;

- Погане знання протипожежного інструктажу;

- Необережна поведінка та дитячі пустощі з вогнем.

- Підтримання у належному стані систем опалення, вентиляції,

  обладнання.

Посилює пожежну небезпеку зростаюча концентрація горючих речовин і матеріальних цінностей, що припадає на одиницю площі будівель. Крім того, сталь, бетон, цегла, скло, що замінюють у будівництві деревину, створили хибне уявлення надійного захисту від вогню, який все більше «ховається»  в електричні дроти, мікрохвильові печі, телевізори, газові пальники, тобто стає не таким звично відкритим та «ясним» у своїй небезпеці.

 За здатністю горіти у повітрі всі речовини, будівельні матеріали поділяються на:

1) негорючі - під дією вогню або високої температури не запалюються, не тліють і не обвугляються (цегла, глина, пісок, азбест).

2) важкогорючі -  під дією вогню або високої температури важко займаються, тліють або обвуглюються і продовжують горіти або тліти лише при наявності джерела вогню. Після усунення джерела вогню горіння припиняється (асвальтобетон, лінолеум, деревина, просочена антисептиком, слабкі водні розчини спиртів).

3) горючі -під дією вогню або високої температури спалахують або тліють і продовжують горіти або тліти після усунення джерела вогню. (водень, природний газ, бензин, спирти, деревина, пластмаса,барій). Горючі поділяються ще й на легкозаймисті та важко займисті речовини.:

- легкозаймисті – горючі матеріали, які на відкритому повітрі або в приміщенні здатні без попереднього нагріву займатися від короткочасної дії джерела запалювання незначної енергії.

-  важко займисті речовини – горючі речовини, які під час зберігання на відкритому повітрі або в приміщенні не займаються навіть за довготривалої дії джерела запалювання незначної енергії (полум’я сірників, іскри…)

 Вибухонебезпечні - під дією певних факторів речовини миттєво перетворюються в газоподібний стан з виділенням великої кількості тепла (нафтобази, склади скрапленого газу, нафтопродуктів, палево мастильних матеріалів).

Самостійна робота з підручником. ( знайти і законспектувати на стор. 61 пожежонебезпечні властивості речовин) .

 Групи вогне – і вибухонебезпечні речовини:

  •  речовини, здатні до утворення вибухових сумішей (бертолева сіль, нітрати);
  •  легкозаймисті (бензин, ацетон, спирт, газ, розчинники);
  •  речовини, які сприяють до спалаху (бром, азотна та сірчана кислота тощо);
  •  горючі речовини (сірка, вугілля та ін.).

Самозайматися можуть ганчірка (пакля) просоченні машинним маслом

Класифікація пожежонебезпечних зон виконується відповідно до Правил улаштування електроустановок (ПУЕ).

 Пожежонебезпечною зоною називається простір усередині і навколо приміщення (зовнішньої установки або навколо неї), в межах якого постійно або періодично обертаються горючі речовини. У такому приміщенні вони можуть перебувати як при нормальному технологічному процесі, так і в разі його порушення. Ці зони в разі використання в них електроустаткування поділяються на 4 класи: П-І, П-ІІ, П-ІІа, П-ІІІ.

П-1 - зони, розташовані в приміщеннях, у яких перебувають в обігу горючі рідини (ГР) з температурою спалахування понад 61оС;

 П-ІІ – в яких виділяються горючі пил або волокна, що переходять в зависаючий стан у повітрі (приміщеннях для приготування сухих кормів, подрібнення сіна або соломи, млини, деревообробні цехи, елеватори і т. д.).

П-ІІа – в яких тверді або волокнисті горючі речовини не переходять в зависаючий стан (комори, склади деревини, тканин, кормів, деревообробні майстерні).  

П –IIIзони, розташовані поза приміщень, у яких перебувають в обігу ГР з температурою спалаху більше 61оС або тверді горючі речовини.

 Для сучасної  пожежі характерний її щвидкий розвиток. За лічені хвилини безповоротно можуть бути втрачені цінності, на відновлення яких потрібні роки, може виникнути реальна загроза життю та здоров’ю людей. Лише 9хв. потрібно для того, щоб безжалісний вогонь перетворив службовий кабінет на суцільний попіл! Зрозуміло, що в місцях концентрації  легкозаймистих речовин і матеріалів горіння відбувається їз суттєво більшими швидкостями. Коли пожежа розповсюджується на великій площі, здолати її вкрай важко.

Щороку  внаслідок пожеж країна отримує збитки біля 1 млн. грн., знищуються матеріальні цінності, значна кількість люде залишається без роботи та без житла, банкрутують підприємства.

Пожежі становлять реальну загрозу життю і здоров’ю людей, будинкам, спорудам, засобам виробництва, матеріальним цінностям, комунікаціям, транспортним засобам, довкіллю.

 Пожежна безпека – стан об’єкта не виключаючий можливість пожежі, а у випадку її виникнення вживають необхідні заходи щодо усунення пожежі.

Протипожежний режим – комплекс встановлених норм і правил поведінки людей, виконання робіт і експлуатації об’єкта, спрямованих на забезпечення пожежної безпеки.

Пожежна безпека забезпечується організаційними та технічними заходами:

Організаційні:  

  •  Розробка правил, інструкцій, інструктажів протипожежної безпеки;
  •  Інструктування;
  •  Здійснення контролю, дотримання протипожежного режиму;
  •  Належний протипожежний нагляд;
  •  Щоденна перевірка протипожежного стану.

   Технічні:

  •  Дотримування пожежних норм, правил, вимог при влаштуванні будівель, споруд;
  •  Підтримання у належному стані  систем опалення, вентиляції, обладнання.

IV. Узагальнення  і систематизація набутих знань.

 Отже, сьогодні на уроці ми з вами опрацювали дану тему, з’ясували необхідність даних знань у повсякденному житті.

А зараз я пропоную закріпити ваші знання.

1. Назвіть характерні причини виникнення пожеж.

2. Які ви знаєте пожежонебезпечні властивості речовин?

3. Які речовини називаються горючими?

4. Які матеріали відносяться до легкозаймистих?

5. Як називаються речовини, що не здатні до горіння і займання?

6. Наведіть приклади організаційних та технічних протипожежних заходів.

V. Підсумок уроку.

 Заключне слово викладача.

        Сьогодні на уроці ми з’ясували з’ясувати основні причини виникнення пожеж, ознайомились з правилами користування  пожежонебезпечними речовинами та їх властивостями.

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріал підручника Л.Е. Винокурові «Основи охорони праці», с. 60 – 63.

2. Виконайте реферат на дану тему.

Дата _____

Група ____

План уроку № 2

Предмет: Основи охорони праці.  

Викладач: М.І.Майстренко.

Тема програми: Основи пожежної безпеки.

Тема уроку: Горіння речовини і способи його припиненн. Поняття вогнестійкості.

Мета: з’ясувати поняття вогнестійкості та способи припинення горіння речовин.

Методи уроку: бесіда, робота з опорним конспектом, опитування усне методом тестів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

КМЗ: підручники Л.Е. Винокурові «Основи охорони праці», опорний

          конспект, програма, поурочно-тематичний план,  критерії оцінювання

          навчальних досягнень учнів, стенд.

Між предметні зв’язки: хімія.

Хід уроку

 І. Організаційний момент

    1. Організація учнів до уроку.

    2. Перевірка присутніх учнів.

ІІ. Повідомленя теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної

     та пізнавальної діяльності учнів, актуалізація навчального

     матеріалу.

Тести «Так чи ні».

  1.  Пожежа – це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується в часі і просторі? (так)
  2.  Речовини, які сприяють до спалаху (бром, азотна та сірчана кислота тощо)? (так)
  3.  Горючі речовини (бензин, ацетон, спирт, газ, розчинники)? (ні)
  4.  Пожежна безпека – комплекс встановлених норм і правил поведінки людей, виконання робіт і експлуатації об’єкта, спрямованих на забезпечення пожежної безпеки? (ні)
  5.  Горючі поділяються ще й на легкозаймисті та важко займисті речовини? (так)
  6.  Пожежна безпека на обєктах народного господарства забезпечується організаційними, технічними заходами і протипожежним захистом? (так).
  7.  Важкогорючі речовини – речовини, що загораються від джерела запалювання та продовжують горіти після його видалення? (ні)
  8.  Погане знання протипожежного інструктажу є основною причиною виникнення пожежі? (так)

Слово викладача.

          Ми продовжуємо вивчати дисципліну «Основи охорони праці». Сьогодні на уроці ми опрацюємо тему «Горіння речовини і способи його припиненн. Поняття вогнестійкості».

   Протипожежний захист має своєю метою вишукування найбільш ефективних, економічно доцільних і технічних обгрунтованих способів і засобів попередження пожеж та їх ліквідації з мінімальним збитком при найбільш раціональному використанні сил і технічних засобів гасіння.

З метою забезпечення пожежної небезпеки на кожному об’єкті необхідно встановити і постійно підтримувати протипожежний режим. Сьогодні ми з’ясуємо основні способи припинення горіння.

 ІІІ. Сприймання, засвоєння і осмислення нового матеріалу. (бесіда, теоретичний конспект самостійна робота з підручником). Розглянемо цю тему за таким планом.

План

  1.  Горіння речовини.
  2.  Способи припинення.

    3.  Вогнестійкість. 

 

Слово викладача. 

Пожежна небезпека відкритого вогню зумовлена інтенсивністю, часом та площею теплового впливу на горючі речовини.

Відкрите полум’я небезпечне не тільки при безпосередньому контакті з горючим середовищем, але й при його опромінюванні.

У побуті відкритий вогонь використовується для опалення нагрівання, приготування їжі та, в окремих випадках, для освітлення.

На промислових підприємствах у багатьох випадках відкритий вогонь застосовується згідно з умовами технологічного процесу вогневі печі та точки, факели для спалювання газів, паяльні лампи, газові різаки та інше. Слід особливо зазначити, що відкритий вогонь має достатню температуру та запах теплової енергії, які спроможні  викликати горіння усіх видів горючих речовин і матеріалів. Тому головним захистом від даних джерел запалювання є ізоляція від можливого зіткнення з ними горючих речовин.

 Горінняце швидкодіюча хімічна реакція сполучення речовини з окислювачем, яка супроводжується виділенням тепла і випромінюванням світла. Для того, щоб виникло і підтримувалось горіння, необхідна наявність паливної речовини, окислювача і джерела енергії для запалювання. Енергія для запалювання може бути у вигляді полум’я , іскри, випромінювання або тепла від хімічної реакції, механічного удару, тепла від короткого замикання електроустановки, тертя чи різкого стиснення газової суміші.

Викликати пожежу можуть також іскри, які виникають у топках, під час газоелектрозварювання та при роботі двигунів. Вони являють собою розжарені частини пального або окалини у газовому потоці, які виникають внаслідок неповного згоряння чи механічного винесення горючих речовин та продуктів корозії. Іскри здатні запалити тільки речовини, які достатньо підготовлені для горіння. До таких речовин належать газо- та пароповітряні суміші, осілий пил, волокнисті матеріали.

Пожежна небезпека іскор пічних труб, котелень, труб тепловозів, інших машин, багать значною мірою визначається їх розміром й температурою. Встановлено, що іскра діаметром 2мм пожежнонебезпечна, якщо має температуру близько 1000 оС, діаметром 1мм – 800 оС, діаметром 5мм – 600 оС.

Іскри середніх розмірів 3,5мм охолоджуються пожежобезпечного стану протягом 5 с.

Топки можуть « іскрити » при конструктивних недоліках: у разі застосування не того сорту паливо, на яке розраховано піч; неповного згоряння палива, коли подача повітря недостатня або подача палива є надмірною; недостатнього розпилення рідкого пального, а також при порушенні строків очищення печей.

Іскри та нагар при роботі дизельних та карбюраторних двигунів виникають через неправильне регулювання системи подавання пального й електрозапалювання; при тривалій роботі двигуна з перевантаженнями; коли пальне забруднене змащувальними маслами.

До джерел відкритого вогню належить і полумя сірників, необережним проводження з якими може призвести до пожежі.

Багато речовин можуть займатися від таких «малокалорійних» джерел запалювання, як тліючі недопалки. Контакт незагашеного недопалка з твердими та волокнистими речовинами або пилом призводять до утворення осередку тління, який при достатньому доступі повітря та за умов, які сприяють акумуляції тепла, що виділяється, викликає процес горіння.

Тліюча сигарета за наявності оптимальних умов запалює стружку й  деревину через 1-1,5 та 2-3 год.,паперові відходи, сіно, солому – через 0,25 – 1 год, бавовняні тканини – через 0,5 – 1 год.

  Найважливішим завданням всіх систем пожежної безпеки є забезпечення захисту людей від небезпечних факторів пожежі, якими супроводжується горіння, та рятування людей у разі пожежі.

Виходячи з аналізу пожеж, та загибелі людей на них, можна зробити висновок, що найсуттєвішими факторами, які створюють загрозу для життя та здоров’я людини, яка перебуває в зоні пожежі є:

  •  токсичні продукти горіння;
  •  вогонь та променисті потоки;
  •  підвищена температура середовища;
  •  дим;
  •  недостатність (знижена концентрація) кисню;
  •  вибухи, та витікання небезпечних речовин, що відбуваються внаслідок пожежі;
  •  руйнування будівельних конструкцій;
  •  ураження електричним струмом;
  •  паніка.

Розрізняють такі види процесу горіння:

  •  Вибух,
  •  Спалах,
  •  Займання,
  •  Тління
  •  Самозаймання,
  •  Власне горіння

 Вибух- це швидке перетворення речовини в газо – чи пилоподібний стан з виділенням великої кількості тепла. У цьому випадку обєм речовини збільшується в сотні, тисяч разів. Характерно ознакою вибуху є миттєве зростання температури і тиску газу на місці, де він стався. Однією з найпоширеніших причин вибуху в навчальних закладах є неправильне користування газовими приладами. Під час роботи газових приладів у приміщеннях накопичуються продукти згорання газів, тому ці приміщення необхідно часто провітрювати.

  Спалах -  це швидше згорання пальної суміші без утворення стиснених газів.

 Займання - загоряння речовини з появою полум’я. Загоряється не вся речовина, а лише її частина. Займання здійснюється від джерела загоряння. Якщо займання відбувається без джерела загоряння, йдеться про самозаймання.

 Тлінняце горіння речовини без явного утворення полум’я. Як правило, під час тління утворюється багато диму.

Неорганізоване і неконтрольоване горіння, внаслідок якого знищується матеріальні цінності, називається пожежею. Температура у вогнищі пожежі досягає 700-900С.

  Існують такі способи припинення горіння:

  •  Охолодження вогнища горіння нижче визначених температур;
  •  Ізоляція вогнище горіння або зниження вмісту кисню;
  •  Механічний зрив полум’я;
  •  Створення умов вогнеперешкодження;
  •  Гальмування швидкості хімічних реакцій у полум’ї (так званого інгібірування).

Вогнезахист – це зниження пожежної небезпеки матеріалів та конституцій шляхом спеціальної обробки.

Вогнезахист є одним з основних заходів, спрямованих на забезпечення пожежної безпеки та необхідного ступеню вогнестійкості будинків і споруд, зниження пожежної безпеки матеріалів та виробів.

 Вогнезахист здійснюється:

  •  Просоченням матеріалів антипіренами;
  •  Покриттям поверхні вогнезахисними фарбами;
  •  Обмазкою вогнезахисними пастами;
  •  Покриттям поверхні вогнезахисними пастами;
  •  Покриттям поверхні вогнезахистними штукатурними розчинами;
  •  Покриттям вогнестійкими склообоями;
  •  Захистом конструкцій жорсткими екранами: вогнестійкими листами, плитами, панелями тощо.

Вогнезахистні склади та покриття повинні мати необхідну технічну документацію на їх виробництво та застосування, а також сертифікат.

Виробництво та постачання вогнезахисних складів, проектування та роботи по вогнезахисту повинні здійснюватись виключно організаціями, які мають ліцензію на даний вид діяльності.

Згідно правил пожежної безпеки в Україні дерев’яні конструкції в будинках усіх ступенів вогнестійкості, крім V, повинні піддаватись вогнезахисній обробці, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, вбудованих меблів, стелажів, якщо в будівельних нормах не зазначені інші вимоги. Пошкодження вогнезахистних покриттів (штукатурки, спеціальних фарб, лаків, обмазок тощо) будівельних конструкцій, горючих, оздоблювальних і теплоізоляційних матеріалів, повітроводів, металевих опор та перегородок повинні негайно усуватись.

Перевірку стану вогнезахисної обробки (просочення) слід проводити не менше одного разу на рік зі складанням акта перевірки.         

  Вимірюється вогнестійкість  у годинах.

Усі будови і споруди за вогнестійкістю поділяються на 5 ступенів. Ступінь вогнестійкості залежить від вогнестійкості та займистості будівельних конструкцій. Крім того, важливе значення має межа, до якої поширився вогонь по цих конструкціях у кожному конкретному випадку.

Самостійна робота з підручником. ( знайти і законспектувати на стор. 67 п’ять ступенів вогнестійкості будівель і споруд) .

У будівлях 1 – го ступення вогнестійкості всі конструктивні елементи неспалимі, з високою межею вогнестійкості (1,5 – 3.);

 2 – го ступеня – також неспалимі, але з меншою межею вогнестійкості (0,5 – 2,5 год.);

 3 –го ступня – будівлі, які мають основні несучі конструкції неспалимі, а ненесучі ( міжповерхові й перекриття  на горищі) – важко спалимі ( 0,25 -  2 год.);

 4 –го ступеня – будівлі , які мають всі конструкції важкоспалимі (0,25 – 0,5 год.);

 5 –го ступеня – всі конструкції спалимі.

Слово викладача.

Багато неорганічних   матеріалів, хоча й не горять, але мають порівняно  невелику термічну стійкість.

Наприклад, вапняки і мармур руйнуються за температури 300 - 400 С, шифер і азбестоцементні вироби за температури  300 С втрачають воду, стають крихкими, а  за температури 600 С у разі потрапляння на них води – розтріскуються.  

 

IV. Узагальнення  і систематизація набутих знань.

 А зараз я пропоную закріпити ваші знання за допомогою тестів.

1. Швидкодіюча хімічна реакція сполучення речовини з окислювачем, яка  супроводжується виділенням тепла і випромінюванням світла є…?

         а)  Запалювання

         б)  Тління

         в)  Горіння

2. Швидке згорання пальної суміші без утворення стиснених газів, це…?

         а)  Вибух

         б)  Займання

         в) Спалах

3. Горіння речовини без явного утворення полум’я це?

         а)  Запалювання                   

         б)  Тління                                           

         в)  Горіння

4. Виникнення горіння від дії джерела загорання ?

         а)  Спалахом

б) Тлінням

в) Займанням

5. Горіння - це швидкодіюча хімічна реакція:

а) Сполучення речовини з окислювачем;\

б) Що супроводжується виділенням тепла;

         в) Сполучення речовини з окислювачем, яке супроводжується     виділенням тепла і випромінюванням світла?

6. При якому виді процесу горіння утворюється багато диму:

а) При спалаху;            

         б) При вибуху;               

         в) При тлінні?

7. Які речовини не належать до вогнегасних:

а) Вуглекислий газ;           

        б) Кисень;                   

         в) Азбест, пісок, земля.

8. На скільки ступенів  вогнестійкості поділяються будови і споруди:

а) 3;

б) 6;

в) 5.

V. Підсумок уроку.

 Заключне слово викладача.

        Сьогодні на уроці ми з’ясували з’ясувати:

  •  горіння – це швидкодіюча хімічна реакція сполучення речовини з окислювачем, яка супроводжується виділенням тепла і випромінюванням світла.
  •  види процесу горіння: вибух, спалах, займання, тління, самозаймання, власне горіння.

-   способи припинення горіння:

  •  охолодження вогнища горіння нижче визначених температур;
  •  ізоляція вогнище горіння або зниження вмісту кисню;
  •  механічний зрив полум’я;
  •  створення умов вогнеперешкодження;

-   гальмування.

  •  вогнестійкість  – це здатність конструкцій, матеріалів затримувати поширення вогню.  

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріал підручника Л.Е. Винокурові «Основи охорони праці», с. 66 – 67.

2. Дайте відповідь на 6 питання. (с. 75)


                                                                                                                                   Дата _____

Група ____

План уроку № 3

Предмет: Основи охорони праці.  

Викладач: М.І.Майстренко.

Тема програми: Основи пожежної безпеки.

Тема уроку: Вогнегасильні речовини. Протипожежна автоматика та пожежна  

                     сигналізація.

Мета: ознайомити учнів з вогнегасильними речовинами та матеріалами,

          протипожежною автоматикою та пожежною сигналізацією; вчити  розпізнавати

          та застосовувати  їх при  виникненні пожежі; виховувати дбайливе ставлення до

          державного майна.

Методи уроку: бесіда, робота з опорним конспектом, опитування усне

         методом ігор «Вірю – не  вірю», «Відкритий мікрофон» та бліц –

         опитування.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

КМЗ: підручники Л.Е. Винокурові «Основи охорони праці», опорний

          конспект, програма, поурочно-тематичний план,  критерії оцінювання

          навчальних досягнень учнів, плакати.

Хід уроку

 І. Організаційний момент

    1. Організація учнів до уроку.

    2. Перевірка присутніх учнів.

ІІ. Відтворення і корекція опорних знань учнів. (перевірка дом. завдання)

  1.  Перевірка знань учнів з теми « Горіння речовин і способи їх припинення. Організаційні та технічні протипожежні заходи» (опитування методом гри «Вірю – не вірю»)

Гра: «Вірю – не вірю»

Завдання: потрібно вибрати правильну відповідь й записати у вигляді графічного диктанту.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

+

_

_

+

_

+

+

_

_

+

Твердження:

1. Пожежна безпека – це стан об’єкта, за якою вилучається     

       можливість пожежі.

    2. До технічних заходів належить організація добровільних                                                                                                                                                                                                                        

       пожежних дружин.

    3. У лабораторіях, майстернях, кабінетах самостійно дозволяється            

       працювати учням з пожежонебезпечними речовинами.  

    4. Негорючі речовини – це такі, що не здатні до займання й горіння  

       в повітрі звичайного складу.

    5. Горючими називаються речовини, що здатні горіти тільки під

       дією джерела запалювання і горіння яких припиняється після

       його усунення.

    6. Однією з основних причин пожежної небезпеки в кабінетах і

       лабораторіях, є неправильне зберігання вогненебезпечних рідин.

    7. До організаційних заходів належить організація інструктування і

       навчання робітників і службовців.

    8. Організація перевірки належного стану пожежної техніки та           

        інвентаря належить до технічних заходів.

     9. Погане знання персоналом основ пожежної безпеки не є

        основною причиною виникнення пожежі.

   10. Однією з основних причин виникнення пожежі є порушення

         пожежних норм і правил у технологічних процесах                                           

         виробництва.

ІІІ. Повідомленя теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної 

     та пізнавальної діяльності учнів, актуалізація навчального

     матеріалу.

 Ми продовжуємо вивчати дисципліну «Основи охорони праці». Тема

«Основи пожежної безпеки», тема уроку «Вогнегасильні речовини. Протипожежна автоматика та пожежна сигналізація». Сьогодні на уроці ми ознайомимось з вогнегасильними речовинами та матеріалами, протипожежною автоматикою та пожежною сигналізацією; вчитимемось розпізнавати та застосовувати їх при виникненні пожежі. Знання з даної теми  допоможуть вам  застосувати їх у разі виникнення пожежі.

Ні для кого не секрет, що пожежі найчастіше відбувається від безтурботного ставлення до вогню самих людей. Пожежі завдають величезних   матеріальних збитків і в рядів випадків супроводжуються загибеллю людей. Проблема загибелі людей при пожежах – це предмет особливого занепокоєння. Тому захист від пожеж є найважливішим обов’язком кожного члена суспільства і проводиться в загальнодержавному масштабі. Рішення даної проблеми вимагає реалізації комплексу наукових, технічних і організаційних завдань

 Пропоную вам зіграти у гру.

 Гра «Відкритий мікрофон».

Передаючи один одному уявний мікрофон (ручку, олівець), учні визначають, що таке на їхню думку, вогнегасильні речовини, та яку вони знають техніку для захисту об’єктів від пожежі.

IV. Сприймання, засвоєння і осмислення нового матеріалу. (Теоретичний    конспект, самостійна робота з підручником). Розглянемо цю тему за таким планом.

План

  1.  Протипоожежна автоматика.
  2.  Пожежна сигналізація.
  3.  Вогнегасильні речовини.
  4.  Первинні засоби пожежогасіння.

 

Слово викладача.

В силу об’єктивних причин повністю виключити виникнення пожежі неможливо.

Якщо пожежа виникла, то її розвиток є нерівномірним. Спочатку інтенсивність горіння невелика, але потім вона зростає і наступає лавиноподібний процес. Тому чим раніше виявлена пожежа, тим менше збитків від неї. Протипожежний захист будинків, споруд, людей, які в них перебувають зокрема досягається застосуванням пожежної автоматики..

 Пожежною автоматикою слід вважати  комплекс технічних засобів, призначений для автоматичного протипожежного захисту об’єкта.

До основних установок пожежної автоматики відносяться установки автоматичної пожежної сигналізації та установки автоматичного пожежогасіння.

Відповідно до ДСТУ 2273-93 ССБП. Пожежна безпека. Терміни та визначення під «установкою пожежної сигналізації» розуміється сукупність технічних засобів, установлених на об’єкті, що захищається, для виявлення пожежі, оброблення, подавання в заданому вигляді повідомлення про пожежу на цьому об’єкті, спеціальної інформації та подавання команд на включення автоматичних установок пожежегасіння та технічних обладнан   ь. Під поняттям «автоматична установка пожежогасіння» розуміється установка пожежегасіння (тобто сукупність стаціонарних технічних засобів для гасіння пожежі за рахунок випуску вогнегасної речовини) з автоматичним способом приведення в дію.

 Основними засобами пожежної автоматики також є:

  •  Система оповіщення людей про пожежу та керування евакуацією;
  •  Система проти димного захисту;
  •  Система підпору повітря;
  •  Система димовидалення.

 Пожежна сигналізація використовується для виклику пожежних команд

   при виникненні пожеж.

До основних елементів пожежної сигналізації належать:

  •  повідомлювані (сигнал тривоги про пожежу), які встановлюються поза

                             або всередині споруди;

  •  приймальні апарати або установки для приймання і фіксації сигналів від  

                             повідомлювачів;

  •  повітряні або кабельні лінії , які з’єднують повідомлювачів з пожежною

                      службою (найчастіше це телефонний зв’язок за номером 101).

 Пожежна сигналізація буває:

      променева, в якій кож ен повідомлювач включений в окрему пару проводів;

 кільцева, де всі повідомлювачі включаються в один загальний провід (кільце).                                                                                                                                                                        Пожежні повідомлювані можуть бути:  

  •  Автоматичний повідомлювач – це прилад оповіщення, який реагує на

                                                           супутні пожежні фактори.

  •  Ручний пожежний повідомлювач -  це пожежний повідомлювач з

                                               ручним способом приведення в дію.

Для гасіння пожежі використовуються первинні засоби гасіння: вода, пісок, вогнегасники, спецзасоби.

 ВОДА : (+) доступність і низька вартість, висока теплоємкість і транспортабельність, хімічна нейтральність;

            (-) не допускається гасити лаки, фарби, розчинники, бензин, газ, диз.пальне та інші речовини, легші за воду; електроустановки, що знаходяться під напругою, цінні матеріали і устаткування.

Гасіння пожежі ПАРОЮ відбувається за рахунок ізоляції поверхні горіння від навколишнього середовища, використовують в умовах обмеженого повітрообміну, у закритих приміщеннях з найбільш небезпечними технологічними процесами.

 ПІНА: гасіння загорань усіх твердих речовин. (+) швидко припиняє доступ кисню до зони горіння, ефективніша за воду. Утворюється піна за рахунок хімічної реакції при змішувані кислотної та лужної частин у вогнегаснику. Вуглекислоту використовують для гасіння пожеж у приміщеннях до 1000м.кв. Ефективно діє час гасіння невеликих поверхонь, горючих рідин, ел.двигунів та установок, що знаходяться під напругою, нею не можна гасити матеріали, що тліють.

 ПОРОШОК: припиняє доступ до вогнища пожежі сприяє гальмуванню реакції горіння. Використовують для гасіння лужних матеріалів, ел.установок, що знаходяться під напругою, що не можна гасити водою.                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

ПІСОК: є ефективним засобом гасіння невеликих кількостей розлитих загально мастильних матеріалів. Гасіння відбувається внаслідок припинення доступу кисню до вогнища.

    Враховуючи, що вода є основною вогнегасною речовиною, необхідно приділити особливу увагу створенню та працездатності надійних систем протипожежного водопостачання. Кожне підприємство повинно бути забезпечене необхідною кількістю води для пожежегасіння.

 Самостійна робота учнів з конспектом.(дати відповідь на питання )

А) фізичний стан і властивості вогнегасильних речовин;

Б) вогнегасильні речовини, які застосовуються для гасіння пожеж:

- вода і її позитивні та негативні властивості;

- піна утворюється за рахунок реакції заміщування кислоти і лугів;

- пісок;

- вуглекислота;

- покривала (ковдри).                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

      Первинні засоби пожежегасіння призначені для ліквідації невеликих осередків пожеж, а також для гасіння пожеж у початковій стадії їх розвитку силами персоналу об’єктів до прибуття штатних підрозділів пожежної охорони.

Використовують такі види первинних  засобів  пожежогасіння:

  •   вогнегасники;
  •  пожежний інвентар;
  •  пожежний інструмент.

Пожежну техніку для захисту обєктів ми розглянемо на наступному уроці.

 Усі приміщення мають бути забезпеченні засобами гасіння пожеж. Весь пожежний інвентар повинен знаходитись у постійній готовності до застосування. Кожен, хто виявить пожежу, зобов’язаний сповістити пожежну охорону, вказати при цьому точне місце пожежі і наявність  у приміщенні людей. До приїзду пожежників  вчителі та адміністрація повинні вжити заходів щодо евакуації учнів у безпечне місце.

V. Узагальнення  і систематизація набутих знань.

 Отже, сьогодні на уроці ми з вами опрацювали дану тему, з’ясували необхідність даних знань у повсякденному житті.

А зараз я пропоную закріпити ваші знання. (метод «Бліц - опитування»)

Бліц – опитування

1. Які ви знаєте первинні засоби пожежегасіння?

( - внутрішні крани з пожежними рукавами і стволами;

  •  вогнегасники піняви, вуглекислотні, порошкові тощо;
  •  ящики з піском, бочки з водою;
  •  простирадла азбестові, повстяні, брезентові;
  •  ручний пожежний інструмент…)

2. Назвіть первинні засоби гасіння пожежі?

(вода, пісок, вогнегасники, спецзасоби.)

3. Як відбувається гасіння пожеж за допомогою пари?

(Гасіння пожежі парою відбувається за рахунок ізоляції поверхні горіння від навколишнього середовища, використовується в умовах обмеженого повітрообміну, у закритих приміщених з найбільш небезпечних технологічними процесами.)

4. Чи можна використовувати порошок для гасіння пожежі, що заходить під напругою?

(Так)

5. Для чого використовують ручний пожежний інструмент?

(ручний пожежний інструмен6т – це інструмент для розкривання і розбирання конструкцій та проведення аварійно – рятувальних робіт при гасінні пожежі.)

6. Пожежна сигналізація буває… (променева, кільцева)

7. Чи повинні проходити спеціальний протипожежний інструктаж щодо виконання заходів пожежної безпеки?

(Так)

8. Які приміщення мають бути забезпечені засоби гасіння пожеж?

(усі) 

9. Які можуть бути пожежні повідомлювачі: ( автоматичний, ручний).

10. Засоби протипожежної автоматики поділяються на дві основні групи:…(установки автоматичного пожежегасіння та установки автоматичної пожежної сигналізації )

VI. Підсумок уроку.

 Заключне слово викладача.

        Сьогодні на уроці ми з’ясували суть і  призначення вогнегасильних речовин та матеріалів; ознайомились з протипожежною автоматикою та  пожежною сигналізацією .

VII. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріал підручника Л.Е. Винокурові «Основи охорони праці»,

с. 63,64 та с. 68, 69.

2. Виконайте письмово завдання 6 на ст.75.

 

                                                                                                                                   Дата _____

Група ____

План уроку № 4

Предмет: Основи охорони праці.  

Викладач: М.І.Майстренко.

Тема програми: Основи пожежної безпеки.

Тема уроку: Пожежна техніка для захисту об’єктів. Гасіння та профілактика  

                     пожеж.

Мета: розвивати логічне мислення при різних надзвичайних ситуаціях, поглибити

           знання учнів про пожежну техніку та профілактику пожеж.   

Методи уроку: бесіда, робота з опорним конспектом, опитування усне  методом ігор.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

КМЗ: підручники Л.Е. Винокурові «Основи охорони праці», опорний конспект,

          програма, поурочно-тематичний план,  критерії оцінювання навчальних

          досягнень учнів, плакати, стенд, Закон України «Про пожежну  безпеку»,

          картки-завдання.

Міжпредметні зв’язки: хімія, фізика.

Хід уроку

 І. Організаційний момент

    1. Організація учнів до уроку.

    2. Перевірка присутніх учнів.

ІІ. Активізація опорних знань учнів.

 Перевірка домашнього завдання.

    1. Проблемна ситуація.

На уроці виробничого навчання  в комп’ютерному кабінеті сталось коротке замикання проводів. Викладач вийшов надекілька хвилин в коридор. Учні, що знаходились в кабінеті почали самостійно гасити пожежу  та відкривати вікна.

Контрольне запитання:

  •  Хто і які правила порушив у даній ситуації?
  •  Чи правильні були дії учнів?
  •  Що в першу чергу повинні  були зробити учні?
  1.  Обери правильну відповідь.

Чи правильне твердження?

  •  Пожежною автоматикою слід вважати  комплекс технічних засобів, призначений для автоматичного протипожежного захисту об’єкта? (так)
  •  Пожежа – це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується в часі і просторі? (так)
  •  Основними засобами пожежної автоматики є повідомлювані? (ні)
  •  Пожежна сигналізація використовується для виклику пожежних команд

            при виникненні пожеж? (так)

  •  Пожежна сигналізація буває повітряна? (ні)
  •  Для гасіння пожежі використовуються первинні засоби гасіння: воду, пісок, вогнегасники, спецзасоби. (так)
  •  Піна є основною вогнегасною речовиною? (ні)
  •  Чи можна гасити порошком електроустановки, що знаходяться під напругою? (так)

 III. Повідомленя теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної та пізнавальної

      діяльності учнів.

Ми продовжуємо вивчати дисципліну «Основи охорони праці». Тема «Основи

пожежної безпеки», тема уроку «Пожежна техніка для захисту об’єктів. Гасіння та профілактика   пожеж».

Слово викладача.    

 Обстановка з пожежами в нашій державі сьогодні залишається складною. Тільки у 2012 році в Україні виникло 77989 пожеж, які стали причиною загибелі 4315 осіб. Враховуючи велику кількість пожеж та масштаби їхніх наслідків, за останні роки в Україні на самому високому рівні розгорнута і активно проводиться робота щодо створення загальнодержавної системи забезпечення пожежної безпеки, точкою відліку якої прийнято вважати 29 січні 1994 року, коли набрав чинності Закон України « Про пожежну безпеку», 2 січня 1995 року Презедент України підписав Указ № 7/ 95, згідно якого в Україні встановлено професійне свято – День працівників пожежної охорони, яке відзначається щорічно 29 січня.

Згідно зі ст. 2 Закону України « Про пожежну безпеку » забезпечення пожежної безпеки є складовою частиною виробничої та іншої діяльності посадових осіб,

підприємств, установ, організацій та підприємців.

Забезпечення пожежної безпеки є досить складним соціально – економічним завданням, спрямованим на запобігання пожежам у всіх сферах діяльності людини та ліквідацію пожеж у випадку їх виникнення з мінімальними наслідками. Пожежна безпека забезпечується системами запобігання пожежі та протипожежного захисту, а також організаційно – технічними заходами., які ми з вами зараз розглянемо.

ІY. Сприймання, засвоєння і осмислення нового матеріалу. (Теоретичний  конспект., самостійна робота з підручником). Розглянемо цю тему за таким планом.

План

  1.  Протипожежний захист галузі – це комплекс на створення пожежної безпеки об’єктів і споруд.
  2.  Засоби виявлення і запобігання пожеж:
    •  автоматичні системи пожежної сигналізації;
    •  первинні засоби пожежогасіння;
    •  вогнегасники;
    •  Ящики з піском;
  3.  Заходи щодо ліквідації та евакуації людей.

    4.  Відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки

Слово викладача.   

 Основними напрямками забезпечення пожежної безпеки є усунення умов виникнення пожежі та мінімізації її наслідків.

Система пожежної безпеки – це комплекс організаційних заходів і технічнихзасобів, спрямованих на запобігання пожежі та втратам від неї.

Пожежна безпека об’єкта – стан об’єкта, за якого з регламентованою ймовірністю виключається можливість виникнення і розвитку пожежі та впливу на людей небезпечних факторів пожежі, а також забезпечується захист матеріальних цінностей.

З правової точки зору, термін «пожежна безпека» можна розглядати як стан захищеності особи, майна, обєкта, населеного пункту, регіону, держави від пожеж.

Системи пожежної безпеки мають відповідати необхідним рівням забезпечення безпеки людей та матеріальних цінностей, а також економічним критеріям ефективності цих систем для матеріальних цінностей з урахуванням усіх стадій життєвого циклу об’єктів ( наукова розробка, проектування, будівництво, експлуатація ) та виконувати такі завдання:

  •  виключати виникнення пожежі;
  •  забезпечити безпеку людей у разі пожежі;
  •  забезпечити пожежну безпеку матеріальних цінностей;
  •  забезпечити пожежну безпеку людей і матеріальних цінностей одночасно.

Системи пожежної безпеки мають запобігти впливу на людей небезпечних факторів пожежі, у тому числі їх вторинних проявів на необхідному рівні.

Забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.

Забезпечення пожежної безпеки при проектуванні та забудові населених пунктів, будівництві, розширенні, реконструкції та технічному переоснащенні підприємств, будівель і споруд покладається на установи архітектури, замовників, забудовників, проектні та будівельні організації.

Забезпечення пожежної безпеки в жилих приміщеннях державного, громадського житлового фонду, фонду житлово – будівельних кооперативів покладається на квартиронаймачів і власників, а в жилих будинках приватного житлового фонду та інших спорудах, на дачах і садових ділянках – на їх власників або наймачів, якщо це обумовлено договором найму.

Рівень забезпечення пожежної безпеки – кількісна оцінка попереджених збитків у разі можливої пожежі.

Протипожежний режим – це комплекс встановлених норм поведінки людей, правил виконання робіт та експлуатації об’єкта (виробу), спрямованих на забезпечення  його пожежної небезпеки.

Усі об’єкти повинні бути приведені у належний протипожежний стан.

 Протипожежний стан об’єкта – це стан об’єкта, що характеризується  кількістю пожеж та рівнем збитків від них, кількістю згорянь, а також травм, отруєння і загиблих людей, рівнем реалізації вимог пожежної безпеки, рівнем боєготовності пожежних підрозділів та добровільних формувань, а також протипожежної агітації та пропаганди.

 Гасіння та профілактика пожеж на об’єктах галузі.

Протипожежний захист у галузі – комплекс інженерно – технічних заходів, спрямованих на створення пожежної безпеки об’єктів і споруд.

Відповідно до вимог і норм пожежної безпеки всі виробничі, адміністративні, складські та інші приміщення і споруди виробництв і організацій обладнуються засобами автоматичної системи пожежної сигналізації, первинними засобами пожежегасіння, автоматичною для виявлення і запобігання пожеж.

При виникненні пожежі або загоранні на будь – які ділянці підприємства негайно оголошується пожежна тривога та сповіщається пожежна охорона. Найчастіше для цього використовується телефон. Про пожежу доповідають чітко, називаючи адресу підприємства та прізвище того хто робить повідомлення.

Пожежні засоби поділяються на такі:

  •  пожежні автомобілі, пожежні машини;
  •  первинні засоби пожежогасіння (пожежний немеханізований інвентар, інструмент, вогнегасники тощо);
  •  пожежну сигналізацію;
  •  установки автоматичного пожежогасіння.

Пожежні машини призначені для виготовлення вогнегасних речовин: газу, повітряномеханічної піни, аерозольних сумішей, порошків, снігоподібної маси. Вони можуть бути стаціонарними або пересувними.          Пожежні автомобілі використовують для ліквідації пожеж на значних відстанях від їх осередків. Широко використовуються автомобілі, оснащені пожежними машинами з використанням води. Ними переважно оснащені регіональні пожежні частини  великих підприємств.

Мотопомпа – це пожежна машина, призначена для створення великого струменя води під тиском, із забором її водоймища. Мотопомпи бувають стаціонарні або пересувні .

Одночасно з повідомленням про пожежу працівники вживають заходів щодо її ліквідації та евакуації людей з приміщення, а також заходів щодо посилення охорони об’єкта. Для гасіння пожежі використовують первинні засоби пожежогасіння, що є на підприємстві.

 Пожежу, яка виникла можна ліквідувати, якщо забрати один з трьох факторів  необхідних для горіння: горючу речовину, окислювач, джерело тепла.

Існують два способи гасіння пожеж: фізичний та хімічний.

До фізичних способів припинення горіння відносяться:

  •  охолодження зони горіння або горючих речовин;
    •  розбавлення реагуючих речовин в зоні горіння негорючими речовинами;
    •  ізоляція реагуючих речовин від зони горіння.

Хімічний спосіб припинення пожежі – це хімічне гальмування реакції горіння. До основних засобів гасіння пожежі (з допомогою яких здійснюється той чи інший спосіб припинення горіння) відносяться:

  •  вода (у вигляді струменя або у розпиленому стані);
  •  інертні гази (вуглекислий газ);
  •  піни хімічні та повітряно механічні;
  •  порошкові суміші;
  •  покривала з брезенту та азбесту.

Вибір тих чи інших способів та засобів гасіння пожеж визначається в кожному конкретному випадку залежно від стадії розвитку пожежі, масштабів загорянь, особливостей горіння речовин та матеріалів.

Пожежний інвентар має бути пофарбований в червоний та білий кольори, а пожежний інструмент – в чорний.

Первинні засоби пожежегасіння призначені для ліквідації невеликих осередків пожеж, а також для гасіння пожеж у початковій стадії їх розвитку силами персоналу об’єктів  до прибуття штатних підрозділів пожежної охорони.

Використовують такі види первинних засобів пожежегасіння:

  •  вогнегасники;
  •  пожежний інвентар;
  •  пожежний інструмент.

Вогнегасник - персональний чи пересувний пристрій для гасіння пожеж вогнегасною речовиною, яку він випускає після приведення його в дію. Як вогнегасник засіб у вогнегасниках використовують хімічну або повітряно механічну  піну, діоксид вуглецю ( у рідкому стані), аерозольні сполуки й порошки, що містять бром.

Залежно від способу транспортування до місця пожежі вогнегасники поділяються на:

  •  переносні;
  •  пересувні, змонтовані на колесах чи візку.

За видом вогнегасної речовини вогнегасники поділяють на:

  •  хімічні;
  •  пінні;
  •  повітряно-пінні;
  •  вуглекислотні;
  •  порошкові;
  •  хладонові.

Самостійна робота з підручником. (законспектувати  види і призначення вогнегасників)

Рідинний вогнегасник – це вогнегасник, який заряджається чистою водою або водою з добавками.

Хімічний пінний вогнегасник – це вогнегасник, заряд якого складається з двох

частин: кислотної та лужної.

Повітряно пінний вогнегасник – це вогнегасник, у якому використовується

 5-6 %-ний водяний розчин піноутворювача. Він застосовується для гасіння твердих

 речовин, крім речовин, що горять без доступу повітря.

Вуглекислотний вогнегасник – це  прилад  багаторазової дії з зарядом вуглекислоти. Його доцільно застосовувати в бібліотеках, архівах, лабораторіях, музеях.

Порошковий вогнегасник – це прилад, заряд якого – порошок, що до осередку пожежі подають стиснутим повітрям, що знаходиться у балончику під тиском 15 МПа, запобіжний клапан спрацьовує при тиску 0,8 МПа, термін гасіння 30 с. Такий вогнегасник застосовується для гасіння твердих матеріалів, лужних металів, електроустановок, приміщень лабораторій, складів.

Хладоновий вогнегасник - прилад для гасіння пожежі, який створює аерозольний струмінь, що складається з дрібнодисперсних крапель. Заряд – галоїдні вуглеводні. Такі вогнегасники використовують для гасіння пожеж, що виникають на електроустановках під напругою до 380 В, твердих речовин, металів, карбідів, тліючих і здатних горіти без доступу повітря речовин.

При застосуванні всіх типів вогнегасників необхідно дотримуватись загальних правил безпеки.

Слово викладача.

Ручний пожежний інструмент - це інструмент для розкривання і розбирання конструкцій та проведення аварійно – рятувальних робіт при гасінні пожежі. До нього належить: ломи, гаки, сокири, відра, ножиці для різання металу, арматури.

Кожний працюючий у майстерні, лабораторії, зобов’язаний знати і виконувати правила пожежної безпеки, не допускати дій, що можуть призвести до пожежі. Учні, які працюють у майстерні, лабораторної, повинні пройти спеціальний протипожежний інструктаж щодо виконання заходів пожежної безпеки. Особи, які не пройшли такого інструктажу, не допускаються до роботи.

 Пожежна безпека під час виробничої практики у начальних цехах підприємства 

Під час проходження виробничої практики на території підприємства, в цехах і на дільницях учні повинні керуватися правилами пожежної безпеки, чинними для цих виробничих підрозділів. Відповідальності за виконання правил пожежної безпеки і збереження життя та здоров я учнів і студентів покладено на осіб, які керують практикою.

Правила пожежної безпеки передбачають:

  •  спеціальні заходи для окремих процесів виробництва, невиконання яких може призвести до пожежі;
  •  визначення місця для паління та місць, де використання відкритого вогню заборонено;
  •  встановлення порядку і норм зберігання пожежо – і вибухонебезпечних речовин та матеріалів;
  •  визначення обов’язків працівників і порядку дії у разі виникнення пожежі.

 Забезпечення безпечної евакуації людей у разі пожежі

 Найважливішим завданням всіх систем пожежної безпеки є забезпечення захисту людей від небезпечних факторів пожежі, якими супроводжується горіння, та рятування людей у разі пожежі.

Виходячи з аналізу пожеж, та загибелі людей на них, можна зробити висновок, що найсуттєвішими факторами, які створюють загрозу для життя та здоров’я людини, яка перебуває в зоні пожежі є:

  •  токсичні продукти горіння;
  •  вогонь та променисті потоки;
  •  підвищена температура середовища;
  •  дим;
  •  недостатність (знижена концентрація) кисню;
  •  вибухи, та витікання небезпечних речовин, що відбуваються внаслідок пожежі;
  •  руйнування будівельних конструкцій;
  •  ураження електричним струмом;
  •  паніка.

Переважна більшість людей гине на пожежах внаслідок отруєння токсичними

продуктами горіння.

Необхідним завданням в процесі експлуатації будь-якого об’єкта є забезпечення у разі пожежі повної евакуації усього персоналу за час до настання критичних значень небезпечних факторів пожежі. Вимушений процес руху людей із зони, де можливий вплив на них небезпечних факторів пожеж, називається евакуацією. При пожежі процес евакуації починається практично одночасно та має чітку спрямованість – усі направляються до виходів. Евакуація людей із будівель та споруд здійснюється по шляхах евакуації через евакуаційні виходи.

Забороняється паління

- на території та в приміщеннях об’єктів по видобутку, при переробці і зберіганню ЛЗР, ГР і горючих газів (ГГ), виробництву всіх видів вибухових  речовин;

- у будівлях з наявністю вибухопожежонебезпечних приміщеннях  (дільниць), торгових підприємств, складів і баз;

- у приміщеннях дитячих дошкільних, шкільних та лікувальних закладів;

- на хлібних злакових масивах і зерно приймальних пунктах;

- на території всіх типів навчальних закладів;

- у всіх місцях громадського харчування.  

На території об’єктів, де паління дозволяється, адміністрації зобов’язана визначити і обладнати спеціальні місця для цього, позначити їх знаком або написом, встановити урну або попільницю негорючих матеріалів. Необережне поводження з вогнем є найбільш розповсюдженою причиною пожеж в Україні.   

Відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки.

 За порушення  встановлених законодавством України вимог пожежної безпеки існує адміністративна та кримінальна відповідальність.

 Згідно зі ст. 35 Закону України «Про пожежну безпеку» за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки створення перешкод  для діяльності посадових осіб органів державного пожежного нагляду, невиконання їх приписів винні в цьому посадові особи, інші працівники підприємств, установ, організацій та громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно зі ст. 188 Кодексу України про адміністративні правопорушення, невиконання приписів та постанов посадових осіб органів державного пожежного нагляду або створення перешкод для їх діяльності – тягне за собою накладення штрафу на громадян від половини (0,5) до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі ст. 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення,  порушенням  або невиконання встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, а також використання пожежної техніки та засобів пожежогасіння не за призначенням – тягне за собою накладення штрафу на громадян від половини (0,5) до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі ст.364 Кримінального Кодексу України службовими (посадовими )

особами є ті, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, установах чи організаціях, незалежно від форм власності, посади, пов’язані з виконанням організаційно – розпорядчих чи адміністративно – господарських обов’язків, або виконують такі обов’язки за спеціальними повноваженнями. Службовими особами також визнаються іноземці або особи без громадянства, які виконують обов’язки, зазначені вище.     

Y. Узагальнення і систематизація набутих знань.

  І на закінчення я б хотіла з вами провести невеличку вікторину і визначити, як ви зрозуміли тему нашого уроку.

                                             

Вікторина.

(картки – завдання)

1.Що передбачають правила П Б ?

( - спеціальні заходи для окремих процесів виробництва, невиконання яких може призвести до пожежі;

  •  визначення місця для паління та місць, де використання відкритого вогню заборонено;
  •  встановлення порядку і норм зберігання пожежо- і вибухонебезпечних речовин та матеріалів;

-   визначення обов’язків працюючих і порядку дій у разі виникнення пожежі)

2. До якого виду відповідальності притягуються особи за порушення вимог пожежної   

   безпеки? (адміністративної  та кримінальної відповідальності)

3. Які ви знаєте пожежні засоби?

Пожежні засоби поділяються на такі:

  •  пожежні автомобілі, пожежні машини;
  •  первинні засоби пожежогасіння (пожежний немеханізований інвентар, інструмент, вогнегасники тощо);
  •  пожежну сигналізацію;
  •  установки автоматичного пожежегасіння

4. Назвіть види вогнегасників. (хімічні; пінні; повітряно-пінні; вуглекислотні; порошкові; хладонові)

5. Які повинні бути проходи, евакуаційні виходи?

(вільними);

6. Коли оголошується пожежна тривога?

 (при виникненні пожежі або згоранні приміщення);

7. Які заходи вживаються, щоб запобігти виникненню пожежі?

 (При виникненні пожежі або згоранні на будь-якій ділянці підприємства негайно оголошується пожежна тривога та сповіщається пожежна охорона).

8. Чим повинні керуватись учні під час проходження виробничої практики на території підприємства, в цехах і на дільницях? (учні повинні керуватися правилами пожежної безпеки).

VІ. Підсумок уроку.

Отже, сьогодні на уроці ми з вами опрацювали дану тему, з’ясували необхідність даних знань у повсякденному житті, поглибили знання  про пожежну техніку та профілактику пожеж. 

VIІ. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріал підручника Л.Е. Винокурові «Основи охорони праці», с.70-76.

        2. Розробіть серію запитань і відповідей до теми «Профілактика пожеж».

Тестові завдання з розділу

«Основи пожежної безпеки»

.

Тема: Основи пожежної безпеки

1. Швидкодіюча хімічна реакція сполучення речовини з окислювачем, яка  супроводжується виділенням тепла і випромінюванням світла є…?

         а)  Запалювання

         б)  Тління

         в)  Горіння

2. Швидке згорання пальної суміші без утворення стиснених газів, це…?

         а)  Вибух

         б)  Займання

         в) Спалах

3. Горіння речовини без явного утворення полум’я це?

         а)  Запалювання                   

         б)  Тління                                           

         в)  Горіння

4. Скільки видів інструктажів з пожежної безпеки ви знаєте

а) Чотири

б) Шість                 

в) Три

5. Як називається пожежна машина, призначена для створення великого струменя води  під тиском?

а)  Вогнегасник

б)  Мотопомпа

в)  Рукав

6. Яким вогнегасником можна гасити пожежу в електроустановках під напругою

більше 380В?

а)  Хладоновим

б)  Порошковим

в)  Повітрянопінним

7. Пожежна сигналізація буває?

а)  Променева, кільцева

б)  Кільцева

в)  Пряма

8. Виникнення горіння від дії джерела загорання ?

а)  Спалахом

б) Тлінням

в) Займанням

9. Самим поширеним засобом гасіння пожежі є?

а)  Вода

б)  Пісок

в)  Земля

10. Повторний інструктаж проводять?

а)  Двічі в рік

б) Раз у квартал

в) Кожного місяця

11. Про яку речовину йде мова, доступна велика теплоємність, хімічна нейтральність,  висока транспортабельність?

а)  Пара

б)  Вода             

 в)  Пісок

12. Чим потрібно забезпечити ремонтну майстерню при пожежогасінні

а) Ящиком з піском

б) Кошма;

 в) Вогнегасником;

г) Все вище перелічене.

13. Яка причина пожежі вважається найбільш розповсюдженою:

а) Порушення вимог протипожежного інструктажу;

б) Необережне поводження з вогнем;

в) Погане знання основ пожежної безпеки?

14. Абсолютна більшість пожеж виникає безпосередньо з вини:

а) Природи;

б) Людей;  

         в) Статичної та атмосферної електрики?

15. До яких заходів належить розробка правил, інструкцій, інструктажів з     протипожежної безпеки:

а) До технічних;            

        б) До організаційних;         

         в) До будь-яких,                 

16. Горіння - це швидкодіюча хімічна реакція:

а) Сполучення речовини з окислювачем;

б) Що супроводжується виділенням тепла;

         в) Сполучення речовини з окислювачем, яке супроводжується     виділенням тепла і випромінюванням світла?

17. При якому виді процесу горіння утворюється багато диму:

а) При спалаху;            

         б) При вибуху;               

         в) При тлінні?

18. Які речовини не належать до вогнегасних:

а) Вуглекислий газ;           

        б) Кисень;                   

         в) Азбест, пісок, земля.

19. Чим не можна гасити лаки, паливно - мастильні матеріали, фарби:

а) Піною;                 

        б) Піскок, сухою землею;      

         в) Водою.

20. Яка речовина належить до вогнегасних речовин:

а) Вуглекислий газ;

б) Кисень;

в) Паливно-мастильні матеріали.

21. Які речовини ізолюють зону горіння від доступу кисню:

а) Піна, порошкоподібні речовини, простирадло;

б) Вода;

в) Пара, вуглекислий газ.

22. За яким номером телефонувати, коли виникла пожежа, щоб викликати    пожежну команду:

а) 102;                   

        б) 101;                   

         в) 104?

23. Який вогнегасник доцільно використовувати для гасіння твердих  матеріалів, лужних металів, електроустановок, складів тощо:

а) Порошковий;

б) Рідинний;

в) Хімічний пінний.

24. Ручні вогнегасники використовують для ліквідації:

а) Великих пожеж;

б) Невеликих пожеж;

         в) Будь-яких пожеж.


Використана література

  1.  Закон України «Про пожежну безпеку»
  2.  Винокурові Л.Е., Васильчик М.В.. Основи охорони праці: Підручн. для проф..-тех.навч.закладів.-К.: Вікторія, 2001.
  3.  Про пожежну безпеку: (Довідково-інформ.матеріали): - К.: Вид.дім «Альтернативи»: АртЕк, 2002.

Анотація

У запропонованому матеріалі міститься детальна розробка проведення уроків з основ охорони праці з розділу «Основи пожежної безпеки» з використанням ІКТ.

Особлива увага приділяється реалізації принципу єдності навчання, виховання і розвитку учнів, направлених на професійну орієнтацію навчання.

Матеріали пропонуються для викладачів спец предметів, а також є дидактичним доповненням до звичайного підручника зазначеного курсу.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

ДНЗ «Корсунь – Шевченківський професійний ліцей»

Система уроків

з основ охорони праці з використанням

інтерактивних методів навчання

Автор:                                                       Майстренко Марина Іванівна

Посада:                                                     викладач загальнопрофесійних  

                                                                 дисциплін

Тема, над якою працює викладач:         професійне спрямування уроків з основ

                                                                 охорони праці направлене на активіза-

                                                                 цію пізнавальної діяльності учнів,   

                                                                 формування активної життєвої позиції

                                                                 та нормативної поведінки, поєднання

                                                                 навчання і виховання.

Обсяг матеріалу:                                    28 сторінок

смт Стеблів

PAGE  29




1. Реферат- Нефть, ее свойства
2. Роботы
3. классика Просматривая соревновательные фото разных времен невольно ловишь себя на мысли что бодибилдин
4. Реферат- Информационное общество и право
5. 08.2010 1629 Арсенал Безопасности Москва В данной статье мы попытаемся ответить на основные вопросы каса
6. Заболеваемость холелитиазом в Удмуртской Республике и клинико-патогенетическое обоснование консервативного лечения
7. тема содержит как исходные вещества так и продукты реакции
8. Психофизиологические закономерности восприятия информации и использование в самостоятельной работе
9. Понятие и порядок производства осмотра места происшествия на предварительном следствии
10. УМЛ І курс Розробила Г
11. На тему- физические характеристики звёзд Выполнил- Ученик 11 класса Чернов
12. 1 Таможенный склад 1
13. Определение объекта разработки и факторы влияющие на их выделение Объект разработки это искусственно в
14. 4 УПК РСФСР соответствующие дополнения
15. История зарубежной литературы ФФ Журналистика 3 курс ЗАНЯТИЕ 6
16. тянутся к гласным образуя вместе с гласными слог
17. тема в радах передбачала переважаючу чисельність хоча й прикормлених але все ж робітників і селян десь на
18.  Это Ваше высочество должно научить Вас не доверять самому себе
19. отт часовую производительность труда
20. Я могу предложить тебе вот какую игру