Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Тема: Побудова діаграм
Мета: Ознайомитися з видами діаграм і вміти їх будувати за даними з побудованих раніше таблиць.
План практичного заняття:
Теоретичні відомості
1. Поняття діаграми та її типи. Діаграми призначені графічного відображення числових даних у звітах, на презентаційних, рекламних чи веб-сторінках тощо. Діаграми поділяються на стандартні (найбільш поширені) та нестандартні (використовуються зрідка).
Оскільки різновидів діаграм є декілька десятків, ми розглянемо лише найважливіші.
Кругова діаграма відображає один виокремлений рядок чи стовпець числових даних з таблиці у вигляді круга із секторами. Вона демонструє співвідношення частин і цілого, де ціле відповідає 100%. Є декілька різновидів кругових діаграм.
Графік використовують для побудови графіків одної чи декількох функцій, заданих таблично, якщо значення ментів функцій є рівновіддаленими. Для побудови графіків виокремлювати діапазон лише зі значеннями функцій.
Точкова діаграма призначена для побудови традиційних графіків з довільними значеннями аргумента. На одній координатній площині можна побудувати графіки відразу декількох функцій.
Гістограма (стовпцева діаграма) показує числові дані таблиці у вигляді вертикальних стовпчиків. Її найчастіше використовують для ілюстрації змін даних у часі чи просторі.
Лінійні звичайні діаграми складаються з горизонтальних смужок. Вони подібні до гістограм, але повернуті на 90 градусі що дає змогу візуально оцінювати величини на підставі порівняння довжин смужок.
Булькові діаграми подібні до точкових, але маркери даних в них це круги чи сфери, діаметри яких пропорційні до даних які вони відображають (див. приклади на географічних карті
Біржові діаграми використовують у банківській справі відображення верхньої і нижньої межі курсів валют, акцій тощо
Пелюсткові діаграми мають стільки осей, скільки є рядів даних у таблиці. Уздовж осей відкладаються значення даних деякої категорії (тобто з деякого стовпця). Маркери даних з'єднуються лініями, утворюючи багатокутник. Кількість багато кутників відповідає кількості стовпців даних.
♦ натисканням на кнопку Майстер діаграм на панелі інструментів;
♦ командами з меню Вставити => Діаграму.
Рекомендують перед запуском майстра правильно виокремлювати діапазони з даними, які треба графічно відобразити. Це зазвичай суміжні рядки чи стовпці (часто з назвами). Щоб виокремити несуміжні діапазони, потрібно натиснути на клавішу Ctrl.
Під керівництвом майстра виконують чотири кроки.
Крок 1: вибирають тип і вигляд діаграми
Крок 2: задають діапазони з даними (якщо вони не вибрані заздалегідь).
Крок 3: задають параметри (підписи, легенду, вигляд наявність сітки) діаграми.
Крок 4: зазначають, куди заносити діаграму (на окрему
поточну сторінку).
Щоб перейти до наступного кроку, натискають на кнопку Далі, а щоб повернутися назад на кнопку Назад.
Майже всі діаграми (крім кругової і пелюсткової) мають дві головні осі: горизонтальну вісь категорій, вертикальну вісь значень. Об'ємні діаграми мають ще третю вісь рядів даних.
3. Форматування елементів діаграм. Діаграма складається з багатьох елементів. Нижче наведено ті, назви яких можна прочитати на екрані, навівши на елемент вказівник миші:
♦ область діаграми;
♦ область побудови діаграми;
♦ легенда;
♦ заголовок діаграми;
♦ вісь ряду даних;
♦ вісь категорій;
♦ вісь значень;
♦ маркери даних;
♦ назва осі значень;
♦ назва осі категорій;
♦ стіни, кути (в об'ємних діаграмах) тощо.
Вигляд усіх елементів можна змінювати. Елементи діаграми є об'єктами, над якими визначені дії переміщення та форматування. Розміри діаграми змінюють, перетягуючи маркери габаритів. А вигляд змінюють за допомогою команди Формат елемента... з його контекстного меню.
Хід роботи
1. Запустіть програму ET.
2. Скопіюйте файл ЛР№4 Діаграми.xls в свою папку та відкрийте книжку, яка містить задачу «Товарний чек». Виконайте обчислення для задачі.
3. Виокремте діапазон з назвами предметів і діапазон сумами, які треба заплатити.
Під час виокремлення несуміжних діапазонів користуйтеся Ctrl.
4. Запустіть Майстра діаграм і виконайте перший крок: задайте тип і вигляд діаграми. Тип: Стандартні - Кругова - Вигляд: Об'ємна - Далі.
5. Наступний (другий) крок можна пропустити, тому що джерело даних задане виокремленням. Перевірте, чи у текстовому вікні правильно описано діапазони даних. Натисніть на кнопку Далі і виконайте наступний крок.
6. Задайте параметри діаграми. Дайте діаграмі назву: "Купівля канцтоварів" тощо. Переконайтеся, що легенда буде праворуч. Підпис даних виберіть такий: частка. Проекспериментуйте з підписами: категорія, категорія і частка, значення. Вимкніть ключі легенди і лінії виноски. Натисніть на кнопку Далі.
7. Помістіть діаграму на поточній сторінці (це крок 4) і натисніть на кнопку Готово.
8. Отриману діаграму розтягніть, щоб домогтися якнайкращого розташування круга та підписів, і перемістіть її нижче від числової таблиці. Щоб перемістити діаграму, натисніть над вибраною діаграмою на ліву клавішу миші і зачекайте, щоб вказівник став хрестоподібним перетягніть вказівник у потрібне місце.
9. Сформатуйте заголовок. Наведіть вказівник на заголовок, зачекайте мить, щоб побачити назву елемента, і викличте контекстне меню заголовка. Виконайте команду Формат заголовка: замалюйте назву жовтим кольором; задайте тип лінії рамки і її колір (зелений) з тінню. Шрифт заголовка можна не змінювати - ОК.
10. Сформатуйте область діаграми. Активізуйте контекстне меню області діаграми. У способі заливки виберіть текстуру до вподоби - ОК.
11. Підберіть колір для легенди.
12. Поряд побудуйте для цих же даних конічну діаграму. Перейменуйте лист: задайте назву - Діаграми.
13. Відкрийте книжку з задачею «Діяльність фірми в Україні». Виконайте обчислення. Назвіть лист Гістограма.
14. Виокремте діапазон з даними про діяльність фірми протягом трьох місяців з назвами стовпців і рядків.
15. Запустіть Майстра діаграм для побудови гістограми. Виберіть тип діаграми: гістограму і вигляд: об'ємний варіанті звичайної гістограми Далі.
16. Дайте заголовки елементам діаграми. Осі не підписуйте - Заберіть лінії сітки, долучіть легенду, вимкніть підписи даних - Далі - Готово.
17. Сформатуйте діаграму якнайкраще. Розтягніть рамку, в якій є діаграма. Область діаграми залийте градієнтним кольором.
18. Змініть тип діаграми на об'ємний з тривимірним ефектом за допомогою контекстного меню області діаграми.
19. Клацніть на елементі Кут діаграми і поверніть площину, щоб поліпшити перегляд діаграми.
20. Клацніть на елементі Стіни і змініть формат стін, замалювавши їх жовтим кольором, або помістіть на них зображення з файлу.
21. Сформатуйте область побудови діаграми. Повільно ведіть вказівником у рамці, доки не з'явиться такий напис: Область побудови діаграми. Клацніть лівою клавішею і розтягніть область. Клацніть правою клавішею і замалюйте її градієнтним кольором.
22. Відкрийте книжку з задачею «Рахунок у банку». Виконайте обчислення. Назвіть аркуш Графік.
23. Виокремте діапазон з даними про роки та приріст протягом цих років.
24. Запустіть Майстра діаграм для побудови графіка. Виберіть тип діаграми: Графік - Далі .
25. Від форматуйте діаграму найкраще на власний смак.
26. Збережіть книжку на диску. Продемонструйте діаграми: кругову, булькову, графік, гістограму.
27. Закінчіть роботу. Закрийте вікна.
Контрольні запитання
1. Яке призначення діаграм?
2. Які є типи діаграм?
3. Що таке булькова діаграма?
4. Які є види кругової діаграми?
5. Що таке гістограма?
6. З яких елементів складається діаграма?
7. Як отримати на екрані назву елемента діаграми?
8. Які дії визначені над елементами діаграми?
9. Як розмальовувати елемент діаграми?
10. Як можна побудувати діаграму?
11. Як виокремити несуміжні діапазони даних?
12. Як працює Майстер діаграм?
13. Як вилучити діаграму з аркуша?
14. Що таке пелюсткова діаграма?
15. Що таке біржова діаграма?
16. Як підписати осі діаграми?
17. Для чого використовують точкові діаграми?
PAGE 3