Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема Вивчення основних властивостей електростатичного поля Виконав студент

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 27.11.2024

Міністерство освіти та науки України

Національний університет «Львівська політехніка»

Лабораторія електрики

ЗВІТ

про виконання лабораторної роботи №1

Тема: «Вивчення основних властивостей

електростатичного поля»

Виконав:

студент групи ___

___________________

Прийняв:

___________________

Львів

2007

Мета роботи:

Вивчити основні  закономірності електростатичного поля, методи його моделювання і експериментальної побудови кривих рівного потенціалу і силових ліній; перевірити принцип суперпозиції електричних полів, теорему Остроградського–Гаусса і рівність нулю циркуляції вектора напруженості по довільному замкненому контуру.

Прилади та обладнання:

Короткі теоретичні відомості:

Кожний електричний заряд завжди змінює властивості простору, який його оточує, тобто створює в ньому електричне поле. Це поле проявляється тим, що коли розмістити в ньому в будь-якій точці електричний заряд, то на нього буде діяти сила. Будь-яка точка електричного поля характеризується напруженістю  і потенціалом .

Напруженість електричного поля  є його силовою характеристикою, оскільки вона   чисельно дорівнює силі , яка діє на одиничний додатний точковий заряд, розміщений в даній точці поля. Напрям вектора  співпадав а напрямом сили , яка діє на даний додатний заряд:

(1)

Якщо електричне поле створюється нерухомим точковим зарядом , то силу, яка діє на додатний пробний заряд , розміщення якого відносно заряду , визначається радіусом-вектором  /рис. 1/, знаходимо за законом Кулона:

(2)

де  – орт радіуса-вектора і – електрична постійна;  – діелектрична проникливість.

Підставивши (2) в (1), отримаємо вираз для напруженості електричного поля:

(3)

Вектор  завжди напрямлений вздовж радіальної прямої, яка проходить через заряд  і дану точку поля /рис. 1/, причому, якщо заряд  додатний, то вектор  напрямлений від заряду, а коли заряд ,   відємний – до заряду.

Напруженість електричного поля системи зарядів  дорівнює векторній сумі напруженостей полів, які створював би кожний із зарядів зокрема:

(4)

Останнє твердження називається принципом суперпозиції електричних полів, який дає можливість враховувати напруженість електричного поля будь-якої системи зарядів.

Електричне поле можна графічно зобразити за допомогою ліній напруженості, які називають силовими лініями. їх проводять таким чином, щоб дотична до них в кожній точці співпадала  з напрямом вектора .Силові лінії електростатичного поля починаються на додатному заряді і закінчуються на відємному /рис.2, в/, або ідуть в безмежність /ряс. 2, а, б/.

Фізична величина, яка чисельно дорівнює потенціальній енергії, яку має одиничний додатний заряд, поміщений в певну точку поля, називається потенціалом даної точки поля. Потенціал з енергетичною характеристикою електростатичного поля:

(5)

В полі точкового заряду  потенціальна анергія пробного заряду , визначається наступним співвідношенням:

(6)

Якщо поле створюється додатним зарядом, то його потенціальна енергія , отже , а коли відємним – то  і . Із виразів (5) і (6) для поля точкового заряду знаходимо

(7)

Потенціал поля, яке створено системою зарядів, дорівнює алгебраїчній сумі потенціалів, створюваних кожним із зарядів:

(8)

Із виразу (5) випливає, що потенціальна енергія пробного додатного заряду  

(9)

Коли пробний заряд перемістити з однієї точки поля в іншу, то матимемо роботу по переміщенню цього заряду:

(10)

Із виразу (7) видно, що потенціал поля точкового заряду в функцією відстані від заряду, який утворює поле, до точки, в якій визначається потенціал. Геометричне місце точок рівного потенціалу називають еквіпотенціальною поверхнею. Лінії напруженості електростатичного поля завжди перпендикулярні до еквіпотенціальної поверхні /рио.З/.

Рис. 3

Напруженість електричного поля  і потенціал  зв’язані співвідношенням

(11)

(знак "-" вказує на те, що напрям вектора  збігається з напрямом зменшення потенціалу).

Проекції вектора  на осі координат мають вигляд

(12)

а результуючий вектор  описується співвідношенням

(13)

Де – оданичні вектори, напрямлені по осях координат.

Елементарна робота переміщання заряду  в електричному полі на відстань

(14)

Тоді робота переміщення з точки 1 в точку 2 (рис.4), в яких потенціали будуть відповідно  і  визначиться, враховуючи (10) співвідношенням

(15)

звідки випливає, що

(16)

Якщо пробний заряд переміщується в електричному полі по замкненому шляху і повертається у вихідну точку, то  і рівняння (16) дістає наступний вигляд:

(17)

Співвідношення (17) справедливе тільки для електростатичного поля, а вираз  називається циркуляцією вектора напруженості вздовж замкненого контуру. Отже, в електростатичному полі циркуляція вектора напруженості вздовж замкненого контуру дорівнює нулю.

Напруженість електростатичного поля зручно представити через густину силових ліній, що пронизують деяку площадку поміщену перпендикулярно до цих ліній /рис. 5/ , звідки

Величину вектора  назирають потоком вектора напруженості через елементарну площадку  так, що потік вектора напруженості  через поверхню має такий вигляд

(19)

В електростатиці важливе значення має теорема Остроградського – Гаусса, що стверджує: потік вектора напруженості через довільну замкнену поверхню  /рис. 6/  дорівнює алгебраїчній сумі зарядів, які обмежені цією поверхнею, поділеній на діелектричну постійну :

(20)

Методи моделювання плоскопаралельного поля

Закономірності електростатичного поля І стаціонарного електричного поля в провідному середовищі описуються однаковими рівняннями, Ця математична аналогія дає можливість замінити окладне експериментальне вивчення структури і властивостей електростатичного поля простими і більш точними вимірюваннями відповідних їм стаціонарних електричних полів в слабо провідному середовищі. Вивчати закономірності електростатичного поля вигідно па прикладі, плоскопаралельного поля, коли вимірювання потенціалу або напруженості проводиться тільки в одній з площин вектора .

Створити таке поле можна, наприклад, за допомогою циліндричного конденсатора або рівномірно зарядженого нескінченного циліндра з лінійною густиною заряду  . З міркувань симетрії /рис.7/ випливає, що лінії напруженості будуть радіальними і перпендикулярними до поверхні циліндра радіуса .

Як замкнену поверхню навкруги цього циліндра візьмемо коаксіальний циліндр радіуса  висотою , Потік вектора  через торці зовнішнього циліндра дорівнює нулю, оскільки його торці паралельні до ліній напруженості поля. Отже, повний потік вектора буде дорівнювати потоку через бокову поверхню циліндра, тобто:

(21)

Враховуючи, що. в нашому випадку , отримаємо

або

звідки

(22)

Різниця потенціалів між двома точками, які знаходяться в одній площині на відстанях  і від осі зарядженого циліндра, з (11)

(23)

Таким чином, при  можна перейти до вивчення властивостей електричного поля в одній площині, наприклад на провідному листі.

Простими є й інші математичні вирази, які описують закономірності плоскопаралельного поля. Наприклад, коли електричне поле створено двома точковими зарядами, то легко перевірити принцип суперпозиції полів, створених цими зарядами:

(24)

Також для будь-якого контуру, проведеного в цій площині, отримаємо

тобто, циркуляція вектора  по довільному замкненому контуру дорівнює нулю.





1. варианта Опасный груз 19
2. Тема 12 11 Понятие информатики2 1
3. Белые доминионы Великобритании 3
4.  економічної науки тому що він- б вперше проаналізував основні економічні явища визначив осн
5. дверь Евро наружняя отделка антик медь внутренняя панель в цвете- Венге Светлый Венг.html
6.  Теоретические основы развития творческого мышления личности
7. виходить це комусь треба Виходить хтось хоче щоб вони бyли Виходить хтось називає ці плювочки.
8. Я желаний способностей и поведения уверенность в себе харизма.html
9. прилет расселение по комнатам знакомство
10. Финансовые основы развития интеграционных процессов стран Западно-Африканского экономического и валютного союза.html
11. Основные черты философии эпохи Возрождения
12. Лабиринт М 1999 352 с
13. Обучение и повышение квалификации на предприятии
14. Бюджетная система и бюджетный процесс РФ в разрезе федерального казначейства
15. на тему- Студента ки IV курсу 641 групи напряму підготовки 030601Менеджмент
16. Надежда и Спасение в Священном писании Нового завета
17. Реферат Вклад Даниила Андреева в развитие биоэтики
18. Учет и аудит для студентов всех форм обучения Севастополь 2013
19. Реферат- Тесты Кеттелла
20. Multiplying Opportunities to Rech nd Enrich Volunteers 1927 pril 2014 rmeni The ecct p