Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема проекту Значення води її охорона й економне використання Тривалість- 2 тижні.

Работа добавлена на сайт samzan.net:


ПІБ Слоквіна Олена Анатоліївна

Посада учитель початкових класів

Місце роботи Шахтарська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 Шахтарської міської ради Донецької області

Назва Дослідницький проект 

Тема проекту Значення води, її охорона й економне використання

Тривалість: 2 тижні.

Анотація

Даний проект розроблений і проведений з учнями 3 класу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів. Дає можливість підвищити самоосвітню діяльність учнів, уміння працювати з комп’ютером, підвищити якість знань учнів з теми «Значення води, її охорона та економне використання», приділяючи увагу індивідуальним, груповим, колективним формам роботи.

Мета проекту: формувати уявлення учнів про цінність та значення води у житті людини, про шляхи її забруднення та способи охорони від забруднень, про участь школярів в охороні та збереженні води; вчити робити висновки, узагальнення, доводити власну думку; набувати досвіду роботи на комп'ютері в програмах Word, Ехсеl та РоwегРоіпt; розвивати вміння висувати проблему, шукати шляхи її розв'язання; проводити досліди, спостереження та обробляти одержані результати; вчити дітей працювати самостійно, в групах; виховувати прагнення берегти  природу, зокрема воду.

Ключові слова: проект, дослідницька робота, презентація, самоосвітня робота, комунікаційні технології, робота в групах.

ХІД РОБОТИ НАД ПРОЕКТОМ

 І. Попередня робота.

На попередніх уроках природознавства слід закріпити знання учнів про значення води, її властивості та три стани, сформувати уявлення про кругообіг води в природі, навчити робити розчини.

П. Підготовчий етап.

  1.  Розробка плану проекту.
  2.  Розподіл дітей на групи, враховуючи  їхні інтереси та захоплення.
  3.  Ознайомлення з темою колективної роботи.
  4.  Проведення інструктажів.

III. Планування роботи.

  1.  Ознайомлення з метою та завданнями для групової роботи.
  2.  Визначення шляхів виконання завдань, пошуку інформації.
  3.  Розподіл обов'язків між членами груп.

IV. Дослідницький етап.

Самостійна робота учасників проекту над індивідуальними та груповими дослідженнями.

1 група. Проведення досліду «Що може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше».

Діти відрізали чотири листочки герані з однієї рослини і поставили кожен в окрему склянку з водою. Потім забруднили воду в трьох склянках.

До першої налили дві столові ложки оцту. Підписали: «Кислота». До другої поклали дві столові ложки солі. На цій склянці написали слово «Сіль». Налили дві столові ложки олії до третьої склянки, написали на ній «Олія». В четвертій склянці воду залишили чистою. Усі чотири склянки поставили на підвіконня. Спостерігали за листочками протягом тижня. Найкращий вигляд мав листочок, який стояв у склянці з чистою водою. Учні зробили висновок: якщо середовище, де існують живі істоти, забруднене, вони поступово гинуть.

2 група. Проведення досліду «Економія води».

Діти виконували дослід за такою схемою.

Перший день.

Закрий стік у раковині. Пусти воду, як це ти завжди робиш. Виміряй і запиши, скільки води ти використав для:

  1.  Чищення зубів .
  2.  Миття рук та обличчя .

Загальна кількість води, використаної першого дня    .

Другий день.

Спробуй зекономити: використай менше води для 1 та 2, але залишайся таким же чистим.

  1.  Чищення зубів .
  2.  Миття рук та обличчя .

Загальна кількість води, використаної другого дня .

Результати.

Вода, використана першого дня .

Вода, використана другого дня .

Загальна кількість зекономленої води ____.

Отже, члени дослідницької групи вимірювали використання води два дні. Загальна кількість використаної води учасниками групи першого дня становила … склянки — … л. Другого дня, коли спробували зекономити — використати менше води для чищення зубів, миття рук та обличчя — витратили … склянок — … л. Підрахували, що щодня вранці діти економили … склянки води, це … л, і залишалися водночас чистими. Учні зробили висновок, що один із способів зберегти воду чистою — залишити її в землі, не використовуючи зайвої.

Фотографування учнів за роботою.

3 група. Дізнатись про стан та охорону води в нашій місцевості.

4 група. Дібрати цікаві факти про воду.

Створення творчих робіт учнів за темами «Значення води в житті людини» та «Планета Земля без води».

V. Узагальнюючий етап.

Обговорення отриманих даних у групах. Оформлення творчого звіту у вигляді виступу, презентації, буклету.

VI. Захист проекту.

Захист проводиться на уроці «Я і Україна. Природознавство» за темою «Значення води, її охорона й економне використання».

Працюючи над проектом, діти створили презентацію та буклет з правилами, за якими повинні жити самі і спонукати до цього інших.

Оцінювання результатів роботи над проектом в цілому, наскільки вдалим він був. Висновки.

Урок-презентація проекту

Мета проекту: формувати уявлення про значення води в природі, про цінність її для людини, про шляхи забруднення і способи охорони від забруднення, про участь дітей в охороні та збереженні води; формувати вміння висловлювати оцінні судження; удосконалювати вміння працювати в групах, спостерігати, порівнювати, робити висновки, бачити зміни в природі та вміти їх пояснювати; розвивати усне та писемне зв'язне мовлення; виховувати естетичне сприймання природи, екологічні почуття, прагнення зберегти природу, охороняти її, зокрема воду.

Освітні технології: проектна технологія, робота в групах, використання інформаційних та комунікаційних технологій.

Обладнання: виставка мінеральних вод України, глобус, виставка дитячих малюнків.

Оформлення дошки: карта областей України, тема уроку, таблиці з висловлюваннями видатних людей про воду, ілюстрації із зображенням планети Земля із космосу.

У групі: підручники, зошити, кольорові олівці, правила роботи в групі, картки для групової роботи, обладнання для проведення досліду з очищення води.

ХІД УРОКУ

І. Створення сприятливої атмосфери.

  - Добрий день, діти! У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість». Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Подаруйте їм посмішку, побажайте доброго дня. Сідайте, дівчатка, хлопчики. А зараз візьміться за руки і зігрійте своїм теплом тих, хто поруч з вами, посміхніться один одному, побажайте успіху. А я бажаю вам, щоб гарний настрій супроводжував вас протягом всього уроку. А чи відповідає погода нашому настрою? Давайте перевіримо це, використовуючи метод «Мікрофон». 

II. Робота за календарями спостережень.
Інтерактивний метод «Мікрофон».

Дата...

Пора року...

Температура повітря...

Стан неба...

Опади...

Вітер…

(І хоча на вулиці холодно і похмуро, та у  нашому класі тепло і затишно). Погода теж сьогодні нас підтримує, адже у нас сьогодні дуже цікавий і незвичайний урок – захист проекту. У ньому приймають участь 4 групи – це науковці, екологи, дослідники та члени «Партії зелених». Кожна група обрала собі лідера і вже готова співпрацювати. Я сподіваюсь, що ми зможемо створити ситуацію успіху на уроці.

Вправа «Очікування».

- А що  ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? 

Учитель. А я, у свою чергу, сподіваюсь, що ви будете правильно, точно й красиво висловлювати свої думки, відстоювати свої точки зору, злагоджено працювати в групах, робити висновки. Які якості характеру для цього вам потрібні? (спостережливість, витривалість, наполегливість, віра в свої сили та можливості).

    III. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашніх міркувань на тему «Чи можливе життя на Землі без води».

— На минулому уроці я запропонувала вам замислитися над тим, чи можливе життя на Землі без води. Хто бажає висловити свої міркування?

IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

— Отже, без води життя на Землі неможливе. Кожна її крапля є дорогоцінним даром природи. Подивіться, ось так виглядає наша планета з космосу. Недарма її називають «блакитною».Бо майже три чверті її поверхні вкрито океанами і морями. Може, слід було б назвати її Океанією, адже і життя на нашій планеті близько 500 млн років тому зародилося у воді. Але хоч і багато води на нашій планеті, та є проблема з прісною водою. В Україні ця проблема вже виникла на Харківщині, в Криму, та у нас на Донбасі,. Отже, зробіть висновок: про що піде мова на цьому уроці? (Про охорону та збереження води). «Вода має бути чистою» — тема нашого уроку і проекту, над яким ми з вами працювали майже.

V. Робота за темою уроку.

1. Захист презентації «Вода знайома та загадкова».

Чим же іще може зацікавити нас ця рідина дізнавалась група науковців нашого класу. Їм слово. 

Рефлексія. Молодці! Ви підготували дуже цікаві факти, що стосуються води. Ми ще раз переконалися, що вода має велике значення для всього живого на Землі.

2. Релаксаційна хвилинка

- Закрийте свої оченята, покладіть голови на парти і вслухайтесь в звуки, які ви зараз почуєте. Пофантазуйте, куди ми звами потрапили.

Учитель. Океан безмежний, іноді він видається нам настільки величезним, що завдати збитків йому неможливо. І люди бездумно забруднюють його, виловлюють надто багато риби і завдають шкоди численним морським істотам. Сьогодні океан потребує порятунку, і будь-хто, включаючи і нас з вами, може посильно сприяти цьому.

3. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».

Давайте пригадаємо, яка саме діяльність людини сприяє забрудненню води. (Відходи промислових підприємств, погані очисні споруди, побутове сміття, стічні води, витік нафти під час видобутку на берегах та з суден, отрутохімікати і мінеральні добрива, які дощ змиває з полів).

Що ж може статися з живою істотою, коли її середовище забруднене або змінене на гірше, досліджували наші екологи. Зараз надамо їм слово.

4. Захист учнями проекту (Дослід з листочками герані).

Рефлексія. 

Ваші досліди переконали нас в тому, що чистота води має велике значення для життя. Про це говорили ще наші предки.

5. Робота з прислів'ями.

— Які народні прислів'я і приказки про воду збереглися до нашого часу?

6. Розповідь учителя.

Наші пращури були справжніми водопоклонниками. Вони обожнювали будь-які водойми — море, озеро, річку, джерело, криничку. А за чистоту та смак джерельну воду народ називав живою, тобто особливо цілющою. Люди вірили, що вона додавала сили, зцілювала рани, повертала до життя.

Давно теє було, ще коли люди, щоб вижити, змушені були полювати на птицю і звірів, яких у наших краях водилося нелічено. Одного разу трапилося на полюванні нещастя — випущена невмілою рукою стріла влучила одному з мисливців у груди під самісіньке серце. Поклали товариші вмираючого юнака на дно ями, щоб на прощання міг побачити рідне голубе небо... І тут раптом якась невидима сила наповнила тіло пораненого, зупинила кров і вгамувала біль. Юнак підвівся з землі і став придивлятися до того місця, де лежав. Там ґрунт був ледве вологим. І тоді він пішов по вологій землі вглиб яру і прийшов до невеликої печери. А далі став прямо руками чистити її дно, звільняючи від верхнього шару глини та мулу. Йому кинулись допомагати товариші, і скоро з-під їхніх рук весело вдарило джерело, задзюркотів струмочок по дну яру. Припав до нього спраглими вустами поранений.

І, о диво! Зарожевіли його щоки, розправилися плечі, до юнака повернулась життєва сила. Зрозуміли тоді мисливці, що джерело не просте, а цілюще, прочистили його гарно та й розповіли всім про свою дивну пригоду. І потяглися до джерельця люди. А вода його виявилася не тільки цілющою, а ще й молодість та силу повертала. Ідуть до джерела старі, а вертаються парубками. Називали те джерело «Молодильним», а нині воду з цього джерела називають Царичанською. Всьому світові відомі й інші цілющі українські води «Миргородська», «Дніпропетровська», «Трускавецька», «Нафтуся» та багато-багато інших. Ці води створила сама природа.

Демонстрування ілюстрацій із зображенням Царичанського заводу мінеральних вод.

Тяжким гріхом вважалося плюнути у воду чи її забруднити.

7. Розповідь учителя про те, як люди запобігають забрудненню води.

— У нашій країні робиться багато для того, щоб вода у водоймах була чистою. І Шахтарськ теж не є виключенням. Група дослідників дізналась, в якому саме стані знаходяться водні ресурси в нашому місті та які заходи проводяться для їх охорони. Їм слово.

8. Захист учнями проекту. (Стан водних ресурсів у Шахтарську та їх охорона).

Рефлексія. Що ж, дивлячись на те, що в нашому місті проводиться велика кількість заходів з охорони водних ресурсів, все ж таки їх стан викликає занепокоєння. Ми прослухали поради дітей і, сподіваюсь, будемо виконувати їх.

- А зараз я  пропоную вам відпочити під невеличку історію, яку я почула одного разу біля річки. Подумайте, якою була вода в тій річці.

9. Фізкультхвилинка

Рак прокинувся раненько,

Потягнувсь собі добренько,

Черевички взув гарненькі

І без мами, і без тата

Сам пішов кудись гуляти.

Мимо рибка пропливала.

Вона рака не впізнала.

Рак розсердився, роззувся

І додому повернувся.

(Вода була не забрудненою, бо жителі річки добре себе почували.)

— А чи можна очистити забруднену воду?  

10. Виконання учнями дослідів з очищення води.

- Вода на Землі проходить через велику кількість фільтрів – земну кору, атмосферу, біосферу. Але людство весь час задавалось питанням, чи можна штучно очистити воду. Було винайдено безліч способів. Найпростіший для нас – пропустити воду через фільтр. Але ж не завжди при собі є такий прилад. Тому, спостерігаючи за природою, люди винайшли інші способи зробити воду чистою. Ось деякі з них:

  •  російські землепрохідники в тундрі болотну воду очищали листям горобини. Якщо покласти їх у воду, то вже через 2 години запах та присмак болотної води зникали і бактерії повністю гинули;
  •  також можуть очищати воду від різних забруднень та бактерій гілочка черемхи, кора вільхи;
  •  біля криниць обовязково садили дуб;
  •  відомий спосіб очищення сріблом. Таку воду називають живою.
  •  дуже корисною є тала та дощова вода;
  •  при кипінні води гинуть шкідливі мікроорганізми;
  •  в Німеччині дуже популярними є саморобні фільтри. Щоб їх виготовити, треба покласти на дно склянки з проробленими дірочками декілька шарів вати, піску та деревного вугілля. Проходячи через такий фільтр, вода звільняється від хлору, йоду, пестицидів, мікроорганізмів, зникає неприємний запах. Шари треба міняти лише 1-2 рази на рік, а коштують такі фільтри 10-15 євро.

Зараз ми з вами теж проведемо дослід з очищення води. Я знаю, що ви дуже любите малювати фарбами, використовуючи велику кількість води. Але ж її можна зекономити. Для цього нам знадобляться фарби, склянка з водою, пензлик, газетний папір, колба. (Дослід).

- Ще про один спосіб зберегти воду чистою розкажуть нам члени «Партії зелених».

11. Захист учнями проекту (Експеримент «Економія води).

Рефлексія. Ми щойно наочно переконалися в тому, що і ми можемо багато зробити для збереження води. Кожен з нас тепер буде економно використовувати воду у своїх цілях.

VІ. Узагальнення та систематизація знань.

- Щоб перевірити як ви усвідомили сьогоднішній матеріал, кожній групі пропоную виконати завдання. Вони знаходяться в конвертах і написані на синіх аркушах.

Робота в групах за картками. 

Рефлексія. Ви добре виконали поставлені завдання. Сподіваюсь, що кожен з вас у майбутньому обовязково буде дотримуватись цих правил.

VI. Домашнє завдання.

  А я, в свою чергу, пропоную вам повернутися до цієї проблеми у березні, бо 22 березня – Всесвітній день водних ресурсів, і підготувати до цього дня звіт про те, як ви бережете воду та як бережуть воду у ваших сімях.

- А до наступного уроку напишіть звертання до жителів нашої планети з проблеми збереження води. 

VІІ. Підсумок уроку.

  1.   Підбиття підсумків. Оцінювання результатів уроку.

- Чи справдились ваші очікування від уроку?

- Я пропоную вам незакінчене речення. Висловлюючись по черзі, закінчіть його:

«На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…»

  •  Хто задоволений своєю роботою на уроці?
  •  Визначте, хто був сьогодні найактивнішим.
  •  Яку б пораду ви дали дітям, які ще не досягли такої активності?

- А тепер давайте оцінимо свою роботу на уроці. У кожного учня листок оцінювання.

  •  Подякуйте один одному за допомогу, співпрацю.

— Кажуть люди: скільки криниць на землі, стільки зірок на небі. І якщо вам доводилося бачити, як падає небесниця, знайте — то десь замулилося джерело. Отже, щоб не згасали зірки, оберігайте живі криниці!

Список використаних джерел:

Державний стандарт початкової освіти.

Десятченко Н. Моделі сучасних уроків // Завуч. – 2002. - № 35.

Єрмаков І. Г. На шляху до школи життєвої компетентності: проектний підхід. – К., 2003.

Закон України про загальну середню освіту.

Інтерактивні технології навчання: теорія, практика, досвід: Метод. посіб. / Авт. – укл. О. Пометун, Л. Пироженко. – К.: А.П.Н., 2002.

Кірпота Н. Емпіричні й теоретичні методи навчання як засіб розвитку критичного мислення // Рідна школа. – 2001. - № 4.

Концепція загальної середньої освіти (12-річна школа).

Лабенко О. Розвиток критичного мислення в середніх загальноосвітніх закладах // Рідна школа. – 2001. - № 4.

Національна доктрина розвитку освіти.

Приходько В. Впровадження новітніх технологій у вищій школі // Постметодика. – 2002. - № 2-3.

Сиротенко Г. О. Сучасний урок: інтерактивні технології навчання. – Х.: Видав. гр. „Основа”, 2003.

Савченко О. Я. Дидактика початкової школи. – К., 2002.

Саган О. Інтерактивні методи навчання як засіб формування навчальних умінь молодших школярів // Початкова школа. – 2002. - № 3.

Сиротенко Г. Шляхи оновлення освіти. Науково-методичний аспект: Інформаційно-методичний збірник. – Х.: видав. гр. „Основа”, 2003.




1. Курсовая работа- Мотивация деятельности в менеджменте
2. на тему- Таможенное дело при Екатерине II Автор работы- Cтудентка 2 курса Заочной формы обучения Ф
3. Контрольная работа по дисциплине- Эконометрика Вариант 1
4. 1 Материальный баланс 1
5. Б класу Проніна Єлизавета Асмолова Альона ПР
6. История развития антропологии
7. Все им не спиться подумал Серега и спустился этажом ниже что бы перекусить
8. Рублей деноминированные Наименование
9. ТЕМА. ФУНКЦІЇ СИСТЕМИ Змістом оперативного управління основним виробництвом є встановлення місця ц
10. Рабочее время и его использование в организации
11. Уявлення про еволюцію первісної людини
12. Введение Для предприятий нефтяной и химической промышленности характерна большая насыщенность техн
13. Мать с младенцем на руках что может быть прекрасней в старшей группе
14. Choose the correct form of the verb ldquo;to berdquo;
15. это фермы и тренировочная база SS
16. приглашаем Вас или просим Вас принять участие
17. Час не наступит для нас
18. Деловое общение- спор
19. Тема 1. 1. Общие положения о гражданском праве
20. Теория обучения и педтехнологии ЗНАТЬ 1