У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- ДЕРЖАВНИЙ КРЕДИТ І ДЕРЖАВНИЙ БОРГ План- Державний кредит Державний борг 1.

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 3.2.2025

ЛЕКЦІЯ №6

Тема: ДЕРЖАВНИЙ КРЕДИТ І ДЕРЖАВНИЙ БОРГ

План:

  1.  Державний кредит
  2.  Державний борг

1.Державний кредит – це сукупність економічних відносин, що виникають між державою як позичальником ( або позикодавцем ) коштів і фізичними та юридичними особами, іноземними урядами в процесі формування і використання загальнодержавного фонду грошових ресурсів.

Державні кредити безпосередньо пов’язані з бюджетним дефіцитом.

Державний кредит має дві форми :

  1.  ощадна справа,
  2.  бюджетні позики.

 Ощадна справа належить до державного кредиту, лише в тому випадку, якщо залучені кошти зараховуються в доходи бюджету.

Бюджетні позики є основною формою державного кредиту.

Розрізняють такі види позик :

  1.  За правом оформування :
  2.  позики оформлені у вигляді угод або договорів. Такі позики надаються як правило урядами інших країн, або міжнародними фінансовими організаціями та інститутами,
  3.  позики оформлені у вигляді цінних паперів – це облігації і казначейські зобов’язання.

Облігація – це вид боргового зобов’язання держави, за яким у встановлений строк повертається борг і виплачуються доходи у вигляді відсотків або виграшу.

 Облігації можуть бути цільовими – це кошти направлені на фінансування конкретних проектів або програм , і знеособлені – це кошти, які направляються на покриття бюджетного дефіциту.

Облігації мають дві вартості :

  1.  номінальна – це загальна вартість боргу, яка зазначена на самій облігації,
  2.  курсова або ринкова – це вартість за якою облігація купується або продається на фондовому ринку.

 Казначейські зобов’язання – це вид боргового зобов’язання держави, при якому залучені кошти направлені лише на погашення бюджетного дефіциту.

  1.  Залежно від місця розміщення запозичень:
  2.  внутрішні відносини – на внутрішньому фінансовому ринку (надаються юридичними і фізичними особами даної країни),
  3.  зовнішні відносини – це відносини над урядами інших країни, міжнародними організаціями та фінансовими інститутами.

  1.  За правом емісії (випуску) :
  2.  державні позики – випускаються центральними органами управління і залучені кошти спрямовані в загальнодержавний бюджет.
  3.  місцеві позики – випускаються місцевими органами управління і залучені кошти спрямовані у відповідні місцеві бюджети.

  1.  В залежності від забезпечення держави майном, позики можуть бути:
  2.  заставні – це позики, повернення яких забезпечується фінансовим доходом,
  3.  без заставні ( бланкові ) – не мають конкретного матеріального забезпечення. Їх надійність визначається авторитетом держави.

  1.  В залежності від терміну погашення заборгованості- позики бувають :
  2.  короткострокові ( із терміном погашення до 1 року ),
  3.  середньострокові ( із терміном погашення від 1- 5 років ),
  4.  довгострокові ( із терміном погашення від 5 і вище ).

  1.  За характером виплати доходів державні позики поділяються на :
  2.  відсоткові – це позики, які передбачають виплату фіксованого відсотку за користування коштами.
  3.  виплачені – передбачають купівлю цінних паперів з повною знижкою, а при погашенні видається повна сума.
  4.  За характером погашення заборгованості :
  5.  позики з одноразовою виплатою, при яких здійснюється погашення загальної суми боргу з відсотками на повну дату.
  6.  виплати частинами.

 Як фінансова категорія, державний кредит виконує дві функції :

  1.  фіскальну,
  2.  регулюючу.

 За допомогою фіскальної функції державного кредиту здійснюється формування централізованих фондів фінансових ресурсів держави. Виступаючи в якості позичальника, держава забезпечує додаткові кошти для фінансування своїх витрат.

 Регулююча функція державного кредиту. Вступаючи в кредитні відносини, держава впливає на стан грошового обігу, рівень ставок на ринку кредитів і капіталів, на виробництво і зайнятість.

Держава регулює грошовий обіг, розміщуючи позики серед різних груп інвесторів. Шляхом мобілізації фінансових коштів фізичних осіб, держава зменшує їх платоспроможний попит.

2.Державний борг – це неоплачена сума офіційно визнаних прямих зобов’язань органів державного управління перед іншими секторами економіки та іншими країнами світу, що утворилася в результаті їх операцій у минулому і має бути погашена за допомогою операцій цих органів у майбутньому або переоформлена у безстроковий борг.

 В Україні величина державного боргу регулюється законодавчо з 1992 р. Законом „Про державний внутрішній борг України”.

 Державний борг буває :

  1.  внутрішній,
  2.  зовнішній.

 Внутрішній державний борг виникає перед населенням країни у випадку добровільного або примусового вилучення в нього коштів.

Добровільне вилучення виражається в придбанні населенням на добровільній основі облігацій державної позики. Примусове вилучення відбивається в наявності прихованого дефіциту бюджету.

Зовнішній державний борг являє собою борг держави іноземним кредиторам, у число яких входять Всесвітній банк ( термін боргу від 10 до 17 років ), Європейський банк реконструкції та розвитку, Міжнародний валютний фонд ( позику надає на строк до 3,5 років ).

Загальна сума внутрішнього державного боргу поділяється на дві частини:

  1.  Монетизований борг, складається із боргів держави комерційним банкам як основним утримувачам державних цінних паперів. Він фіксується у балансах банків, і тому аналіз його динаміки перебуває під пильним контролем.
  2.  Немотизований борг, який складається:

а) з невиконаних державою фінансових зобов’язань перед населенням за соціальними виплатами, передбаченими чинним законодавством (заборгованість з виплати пенсій, стипендій, допомог, заробітної плати та ін.);

б) заборгованість з господарських відносин із реальним сектором економіки (заборгованість за державним замовленнм, з надання послуг державними установами та ін.);

Розрізняють такі форми боргу :

  1.  Поточний борг – це сума заборгованості, що підлягає сплаті в поточному році, а також сума належних до сплати в цей період відсотків з цих випущених на даний момент позик,
  2.  Капітальний борг – це загальна сума заборгованості і відсотків, що мають бути погашені за всіма залученими позиками.

Існують такі способи управління кредитами держави :

  1.  Конверсія – це заміна доходності позик. Відбувається в тому випадку, якщо змінюється ситуація на фінансовому ринку або погіршується фінансовий стан держави і вона не може виплачувати передбачений дохід,
  2.  Консолідація – це передача зобов’язань за раніше випущеною позикою на нову, з метою продовження строки позики. Консолідація проводиться у формі обміну облігації попередньої позики на нові.
  3.  Уніфікація – представляє собою об’єднання декількох позик в одну.
  4.  Обмін за регресивним співвідношенням облігацій попередніх на нові – проводиться з метою скорочення державного боргу. Представляє собою часткову відмову держави від своїх зобов’язань.
  5.  Відстрочка погашення – це перенесення строків виплати заборгованості.
  6.  Анулювання боргу – це повна відмова держави від своєї заборгованості.

ЛЕКЦІЯ №7

Тема: МІСЦЕВІ ФІНАНСИ

План:

  1.  Місцеві фінанси, їх суть і значення в економічному і соціальному розвитку регіонів
  2.  Місцеві бюджети, їх доходи і видатки

1. Метою фінансової діяльності місцевих органів влади є задоволення суспільних інтересів і потреб та сприяння соціально-економічному розвитку регіону. Наявність завдань і функцій, що покладаються на місцеві органи влади, є об’єктивною причиною необхідності фінансів для цих органів влади. Якщо причиною функціонування фінансів взагалі є поява держави і товарно-грошових відносин, то причиною виникнення місцевих фінансів є наявність територіальних колективів, відокремлення функцій і завдань, які покладаються на їхні органи влади.

Формування місцевих органів влади та їхніх фінансів у різних країнах відбувалося наприкінці ХVIII — на початку XIX ст.

Місцеві фінанси — це система формування, розподілу і використання фінансових ресурсів для забезпечення місцевими органами влади покладених на них функцій і завдань, як власних, так і делегованих.

Фінанси місцевих органів влади як система включають кілька основних взаємозв’язаних структурних елементів. Це видатки, доходи, способи формування доходів, інститути системи, суб’єкти й об’єкти системи та відносини між суб’єктами системи, системою та іншими ланками фінансової системи держави.

Головним елементом місцевих фінансів є видатки, оскільки вони відображають функції та завдання, що покладаються на місцеву владу. Видатки місцевих органів влади залежно від їхніх завдань у більшості країн поділяються на кілька функціональних видів. Передусім законодавство вирізняє так звані обов’язкові видатки. Це — видатки, спрямовані на виконання обов’язкових завдань, які покладаються на всі органи місцевої влади з метою забезпечення певних стандартів послуг у масштабах всієї країни. До обов’язкових видатків належать також видатки місцевих органів влади, пов’язані з їхніми борговими зобов’язаннями за кредитами та позиками. У структурі видатків місцевих органів влади виокремлюються також видатки для реалізації делегованих центральною владою завдань.

 За джерелами доходи місцевих органів влади поділяються на:

  1.  податкові доходи;
  2.  неподаткові доходи (платежі, доходи від майна, що належить місцевій владі, та від господарської діяльності підприємств комунальної форми власності, залучені місцевими органами влади на ринку позичкового капіталу);
  3.  доходи за рахунок кредитів та позик;
  4.  трансферти від центральної влади та органів влади вищого територіального рівня.

2. В Україні відбувається процес становлення доходів місцевих органів влади за їхніми джерелами, типової для більшості європейських країн. За економічною природою доходи місцевих органів влади поділяються на власні доходи та доходи, передані місцевій владі. Власні доходи — це доходи, що мобілізуються місцевою владою самостійно на основі власних рішень і за рахунок джерел, визначених місцевим органом влади. До власних доходів належать місцеві податки і збори, доходи від майна, що належить місцевій владі, та від господарської діяльності комунальних підприємств, комунальні платежі, а також доходи за рахунок комунальних кредитів та позик.

До переданих доходів належать доходи, що передаються місцевій владі центральною владою або органами влади вищого територіального рівня.

Об’єктами місцевих фінансів є фінансові ресурси, що мобілізуються, розподіляються і використовуються місцевими органами влади для виконання покладених на них функцій і завдань.

Фінансові ресурси місцевих органів влади формуються як у фондовій, так і в нефондовій формах.

Головними фінансовими фондами місцевих органів влади є: місцеві бюджети, резервні, позабюджетні, валютні та цільові фонди, фонди грошових ресурсів комунальних підприємств та ін. Ресурси, що залучаються місцевими органами влади у вигляді банківських кредитів, від розміщення місцевих позик та деякі інші, як правило, перебувають у нефондовій формі.

Разом з тим місцеві бюджети слід розглядати як важливу фінансову категорію, основу якої становить система фінансових відносин, а саме:

  1.  відносини між місцевими бюджетами і господарськими структурами, що функціонують на даній території;
  2.  відносини між бюджетами і населенням даної території, що складаються при мобілізації і витрачанні коштів місцевих бюджетів;
  3.  відносини між місцевими бюджетами різних рівнів з перерозподілу фінансових ресурсів;
  4.  відносини між місцевими бюджетами і Державним бюджетом.

Податки є головним джерелом місцевих бюджетів. У свою чергу, всі податки, що надходять до місцевих бюджетів, поділяють на дві групи: місцеві податки і надходження із бюджетів вищого рівня.

Місцеві податки і збори — обов’язкові платежі, що встановлюються сільськими, селищними, міськими радами згідно із законодавством, справляються в межах відповідних адміністративно-територіальних одиниць і зараховуються до їх бюджетів.

Ефективне використання інституту місцевих податків і зборів є важливим способом зміцнення всієї фінансової системи держави. У розвинутих країнах місцеві податки і збори, як правило, мають досить високу питому вагу в загальній сумі грошових надходжень органів регіонального і місцевого самоврядування (у таких європейських країнах, як Данія, Іспанія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Швейцарія — більш як 40 %). 

Видатки місцевих бюджетів залежать від бюджетної політики, яка проводиться державою, від децентралізації управління соціальною сферою. Все це є вирішальним фактором, що впливає на обсяг фінансових ресурсів, які проходять по каналах регіональних бюджетів, на їх частку в загальнодержавних бюджетних видатках.

Види видатків поділяються на такі групи:

  1.  перша група — видатки на фінансування бюджетних установ та заходів, які забезпечують необхідне першочергове надання соціальних послуг, гарантованих державою, і які розташовані найближче до споживачів. Здійснюються з бюджетів сіл, селищ, міст та їх об’єднань;
  2.  друга група — видатки на фінансування бюджетних установ та заходів, які забезпечують надання основних соціальних послуг, гарантованих державою для всіх громадян України. Здійснюються з бюджетів міст республіканського значення Автономної Республіки Крим та міст обласного значення, а також районних бюджетів;
  3.  третя група — видатки на фінансування бюджетних установ та заходів, які забезпечують гарантовані державою соціальні послуги для окремих категорій громадян, або фінансування програм, потреба в яких існує в усіх регіонах України. Здійснюються ці видатки з бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів. З бюджетів міст Києва та Севастополя здійснюються видатки усіх трьох груп.

Видатки розвитку — це видатки на фінансування інвестиційної та інноваційної діяльності. Згідно з Бюджетним кодексом України до витрат бюджету розвитку місцевих бюджетів належать:

  1.  погашення основної суми боргу;

капітальні вкладення;

  1.  внески органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування у статутні фонди суб’єктів підприємницької діяльності.

Схема 1. Взаємозв’язок у системі місцевих фінансів

Схема 2. Структура місцевих фінансів




1. Влияние на почки гликозидов и антибластомных средств
2. Сравнительный анализ финансовых показателей ОАО АБС Автоматизация и ОАО ВНИИР
3. тема и задачи криминологии
4. на тему- Характеристика физических загрязнений окружающей среды
5. Понятие и признаки правового государства
6. Тема- ldquo; Особенности финансового менеджмента в малом бизнесе
7. реферату- Менеджмент сутність структура функціїРозділ- Менеджмент Менеджмент сутність структура функц
8. ТуранАстана осуществляет подготовку инициативных нестандартно мыслящих и эффективно действующих специа.html
9.  B 1 24805 Сырок стоит 8 рублей 20 копеек
10. Конспект лекций по предмету Строительные материалы специальности Мосты и транспортные тоннели Ос