Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Нітратна та ортофосфатна кислоти. Нітрати та ортофосфати.
План:
1.Фізичні властивості нітратної та ортофосфатної кислот. Фізичні властивості ортофосфатної (фосфатної) кислоти. За звичайних умов тверда, безбарвна, кристалічна речовина. Температура плавлення +42,3 . У твердій і рідкій кислоті молекули поєднуються за рахунок водневих звязків. Цим зумовлена підвищена вязкість концентрованих розчинів фосфатної кислоти. Вона добре розчинна у воді, її розчин електроліт середньої сили.
Фізичні властивості нітратної кислоти. Безводна (100%-на) кислота безбарвна рідина, що сильно пахне, температура кипіння . У разі зберігання на світлі поступово забарвлюється в бурий колір, внаслідок розкладання та утворення вищих нітроген оксидів, у тому числі й бурого газу . Добре змішується з водою в будь-яких співвідношеннях.
2.Одержання нітратної та ортофосфатної кислот. Одержання фосфатної кислоти.
1) З її солей, що містяться у фосфатних мінералах (апатитах і фосфоритах), при дії сульфатної кислоти:
2) Гідратацією фосфор(V) оксиду:
Одержання нітратної кислоти.
1) Із сухих солей нітратної кислоти при дії на них концентрованої сульфатної кислоти:
2) Із нітроген оксидів:
3) Промисловий синтез нітратної кислоти:
каталітичне окиснення амоніаку, каталізатор платина.
окиснення киснем повітря.
поглинання водою в присутності кисню.
3.Хімічні властивості нітратної та ортофосфатної кислот.Хімічні властивості фосфатної кислоти. Виявляє всі типові властивості кислот. Фосфатна кислота триосновна, утворює два ряди кислих солей дигідрофосфати і гідрофосфати.
1) Дисоціація:
2) Взаємодія з оксидами металів:
3) Взаємодія з основами:
4) Взаємодія із солями. Реакція з аргентум нітратом є якісною на йон
випадає жовтуватий осад аргентум фосфату:
5) Взаємодія з металами, що стоять в електрохімічному ряді напруг до Гідрогену:
Хімічні властивості нітратної кислоти. Нітратна кислота сильний окисник.
1) Дисоціація:
2) Взаємодія з оксидами металів:
3) Взаємодія з основами:
4) Взаємодія із солями:
5) Взаємодія з металами. При взаємодії з металами концентрованої і розведеної нітратної кислоти утворюється сіль (нітрат), нітроген оксиди, азот або амоніак і вода.
Застосування ортофосфатної й нітратної кислот.
Ортофосфатна кислота широко використовується у виробництві мінеральних добрив. Вона не отруйна й використовується в харчовій промисловості для виготовлення сиропів, напоїв (кока-коли, пепсі-коли).
Нітратна кислота витрачається на виробництво нітратних добрив, вибухових речовин, ліків, барвників, пластмас, штучних волокон та інших матеріалів. Концентрована нітратна кислота застосовується в ракетній техніці як окисник ракетного палива.
4.Загальні відомості про нітрати. Солі нітратної кислоти нітрати. Це тверді кристалічні речовини, добре розчинні у воді, токсичні. Натрій, Калій, Кальцій і амоній нітрати називають також селітрами.
Одержання нітратів.
1) Взаємодія нітратної кислоти з основами:
2) Взаємодія нітратної кислоти з основними оксидами:
3) Взаємодія нітратної кислоти з металами, амоніаком:
4) Взаємодія нітратної кислоти із солями:
Хімічні властивості нітратів. Нітрати мають хімічні властивості, які є типовими для солей (взаємодія з кислотами, солями, основами). Характерним є розклад при нагріванні.
Продукти розкладу визначаються місцем металу в електрохімічному ряді напруг.
Наприклад:
Якісною реакцією на нітрат-іон є нагрівання розчину випробуваної солі з концентрованою сульфатною кислотою і міддю. Сульфатна кислота витісняє нітратну з її солі та реагує з міддю, нарешті спостерігається виділення бурого газу:
Застосування нітратів. В основному нітрати застосовуються у виробництві добрив, вибухових речовин, нітратної кислоти, а також скла, ліків, для обробки та консервування харчових продуктів.
Проблема вмісту нітратів у харчових продуктах.
Нітрати лужних металів, крім того, використовують як компоненти ракетного палива та піротехнічних сумішей, для виробництва вибухових речовин, скла, ліків і для обробки та консервування харчових продуктів. Так, нітрат Натрію NaNO3, застосовують (у чітко визначеній нормі!) для готовлення ковбас, шинки, окосту, деяких сортів сиру і риби. Він відновлюється мікроорганізмами до нітриту натрію NaN02, який перешкоджає окисненню м'яса і зберігає рожевий колір м'ясних виробів, поліпшує смак сирів, облагороджує їхній запах.
У домашніх умовах використання нітратів і нітритів неприпустиме, бо вживання навіть дещо перевищеної норми цих солей може призвести до порушення функції крові як переносника кисню й створити загрозу для життя. Адже нітрати спричинюють набряк легенів, кашель, блювоту і серцеву недостатність.
Нітрити, зокрема NaN02, у шлунково-кишковому тракті утворюють високотоксичні сполуки, що вражають печінку і спричинюють розвиток злоякісних пухлин.
На жаль, багато хто вже перебуває під впливом цих високотоксичних сполук. Вони хоч і у невеликих кількостях, але є в забрудненому повітрі та сигаретному диму. Не завадить згадати про нітрити та інші токсичні речовини, перш ніж закурити чергову сигарету.
Отже, в сільському господарстві, у харчовій промисловості з нітратами треба поводитися грамотно: неухильно додержувати норм внесення їх у ґрунт, запобігати надлишку нітратів, тоді їх вміст у фруктах, овочах та інших продуктах не перевищуватиме гранично допустимої концентрації (5 мг/кг на добу).
Зменшити кількість нітратів можна, якщо всі овочі, плоди, в тому числі цитрусові, перед вживанням ретельно помити гарячою водою, після чого яблука, огірки почистити, а з моркви вирізати серцевину. Зниженню шкідливого впливу на організм нітратів і нітритів сприяє вживання вітамінів, особливо А, Е, В9.
5.Загальні відомості про ортофосфати. Солі фосфатної кислоти фосфати. Ортофосфатна кислота триосновна кислота, тому вона утворює три ряди солей: середні фосфати і два ряди кислих солей гідрофосфати і дигідрофосфати . Кислі солі розчиняються у воді краще, ніж середні.
Одержання фосфатів. Взаємодія ортофосфатної кислоти:
1) з основами:
2) оксидами металів:
3) металами, що стоять в електрохімічному ряді напруг до Гідрогену:
4) солями:
Хімічні властивості фосфатів. Фосфати мають усі типові хімічні властивості солей.
Характерними для них є переходи від дигідро- до гідрофосфатів і фосфатів:
Кислі солі, до складу яких входять атоми Гідрогену, утворюються при надлишку кислоти в реакційній суміші.
Якісною реакцією на фосфат-йон є взаємодія досліджуваної солі з аргентум нітратом. При цьому випадає жовтий осад :
.
Застосування фосфатів. Фосфати в основному застосовуються як мінеральні добрива, а також для виробництва фосфатних кислот, фосфору.
Мінеральні добрива.Речовини, що вносяться в ґрунт для підвищення врожайності, називаються добривами.
Нітратні добрива поділяються на дві групи: мінеральні (селітри , , , , рідкий амоніак) та органічні (гній, компост, бобові рослини).
Фосфатні добрива. Мінеральні солі поглинаються рослинами тільки в розчиненому вигляді, тому використовуються фосфатні добрива як кислі солі вони краще середніх розчиняються у воді.
Найважливіші фосфатні добрива:
подвійний суперфосфат ,
простий суперфосфат ,
преципітат ,
фосфоритне борошно .
Комбіновані добрива містять декілька необхідних рослині елементів, наприклад: , амофоси містять Нітроген і Фосфор. Суміш амофосів із калійною селітрою називається «амофосна» і містить також калій.