У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Я і Україна природознавство Мета- розкрити практичну цінність природи для людини; дати

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 27.12.2024

Інтегроване заняття

з розвитку мовлення та курсу «Я і Україна»

(природознавство)

Мета:  розкрити практичну цінність природи для людини;

 дати дітям знання про окремі лікарські рослини:

ромашку,  волошку,м’яту,материнку,звіробій,барвінок,

 про їх цілющі властивості; про те, де ростуть, коли цвітуть.

 Вчити розрізняти рослини за зовнішнім виглядом, за запахом.

 Формувати здоров’язберігаючу компетентність.

 Виховувати бережливе ставлення до природи, поповнити    знання учнів з теми «Лікарські рослини».

Обладнання:  предметні малюнки,

  гербарії,

  книги,

  чаї з лікарських рослин.

Хід уроку

І. Організація класу.

Добрий день вам, добрі люди!

Хай вам щастя й доля буде!

Не на день і не на рік,

А на довгий – довгий вік!

Психоформула.

  •  Який у вас настрій? Передайте виразом обличчя. Усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм з товаришем.

За виразом обличчя я бачу, що все гаразд і загальний наш настрій можна показати так:

(задоволення)

Я бажаю, щоб такий настрій був у нас до кінця уроку.

ІІ. Основна частина.

  1.  Повідомлення теми заняття.
  •  Сьогодні учні 3 класу запросили Вас на розмову з лікарськими рослинами.
  •  Лікарські рослини дарують нам красу та здоров’я, і тим самим приносять до оселі радість і щастя.

  1.  Слово вчителя.

Немає жодної билинки, яка б не мала благотворної дії для людини. Мовчазні рослини своєю дією виховують людину, облагороджують її. Рослини можуть творити добро і зло. Терпляча, розумна спостережливість навчила людей по – доброму співіснувати з природою.

Зелений світ – це той світ, серед якого і завдяки якому живе людина на Землі.

Зелений колір – колір життя.

Зелений світ – оберігає людину від голоду, холоду і хвороб, дає силу і наснагу. Поля, ліси, долини та гори – це своєрідна зелена аптека. Скрізь, де б ми не побували, всюди бачимо лікарські трави.

1 учень: Є на світі рослин так багато

 Їх Земля віддає недарма.

 Бо лікують людей дуже радо,

 Й кращих ліків на світі нема.

2 учень: Первоцвіт і барвінок, калина,

 Звіробій і любисток, і хміль,

 Кропива і кульбаба, й ліщина

 Поглядають на нас звідусіль.

3 учень: Жовтим оком моргає ромашка,

 І волошка синіє в росі,

 І конвалії крихітні чашки

 Пропонують нам ліки свої.

4 учень: Пропонують здоров’я нам чудо,

 Манить нас походить по росі.

 Їх відшукують люди усюди,

 Ці цілющі скарби на Землі.

Так, здоров’я – це дар, який пропонує природа кожній людині. Але не всі вміють берегти його. І тоді на допомогу людям приходять лікарські рослини. Їх дуже багато, і на сьогоднішній розмові ми пройдемось Стежиною Здоров’я, де зустрінемось з деякими лікарськими рослинами.

Учень:  Ліс, поле, діброва!

 Уклін вам по праву.

 Добридень і квіти,

 І ягоди, й трави!

 У дім ваш зелений

 Дозвольте зайти.

 Ми хочемо стежиною

Всі: Здоров’я пройти!

  •  Давайте почуємо як розмовляє ліс, прислухаємося до лісових звуків:
  •  Вітерець у лісі ----------------- ш – ш – ш .
  •  Повзе вуж у траві -------------- с – с – с.
  •  Прилетів жук ------------------- ж – ж – ж.
  •  Заспівав комарик -------------- з – з – з.
  •  Пролетів птах ------------------ шук – шук.
  •  Дзюркоче вода у струмку ---- дз – дз – дз.
  •  Забриніла бджілка ------------ дж – дж – дж.

  1.  Повідомлення учнів.

Метод «Проектів».

1 ГРУПА: - На горбочку у лісочку, біля річки, на лужку ростуть: РОМАШКИ.

 Ромашка -  це квітка ніжності, чистоти.  

Є декілька видів ромашок: декоративні, польові, а ми розкажемо про лікарську.

Вдихніть її аромат, за ніжним запахом розрізняють лікарську ромашку. При простуді, коли болить горло, дуже добре полоскати його відваром квітів.

І маленьких діток лікує вона, їм можна давати напій з ромашки, коли в них болить животик і очі хворі добре промивати нею. Відвар з квіток ромашки використовують при простудних захворюваннях, кашлі, при зубному болю, при шлункових хворобах, миють волосся.

Ось яку силу має ця тендітна квітка на тонесенькій ніжці, з жовтуватим оком.

Ромашка.

На стрункій високій ніжці

Біля річки на лужку

У хустинці – білосніжній

Стрів я квіточку таку.

Ясним оком жовтуватим

Усміхнулася мені.

Я хотів її зірвати

А бджола сказала: «Ні!»

Учитель:  Веселий, ясний був деньок,

  Пішла я в поле погулять,

  Щоб любим дітям на віночок

  Волошок в житі назбирать.

2 ГРУПА: ВОЛОШКА

З давніх – давен ця синя квітка – символ краси, вроди.

Вона улюблена квітка українських дівчат. Цвітуть вони, коли

поспівають пишні жита. Цілющі властивості волошки

містяться у її ніжних квіточках. З напару пелюсток роблять

примочки при хворобах очей. Нею миють волосся.

Цією синьоокою красунею любуються всі.

Легенда про волошку.

Якось небо дорікнуло колоссю хлібного поля: мовляв, усе,

що є на землі, вдячне йому, небові. Квіти посилають свої пахощі, ліси – таємничий шепіт, птахи – спів, тільки колосся не складає йому подяку, хоча саме небо напуває коріння життєдайним дощем.

- Навпаки, ми дуже вдячні тобі, - сказали колоски. – Але не знаємо, як це можна показати. Допоможи нам.

- Гаразд, - відповіло небо.

– Якщо ви не можете піднятися до мене, тоді я зійду до вас.

І небо наказало землі виростити серед колосся сині квіти – часточку самого себе. Відтоді стебла хлібних злаків, при кожному подмухові вітру, нахиляються до посланців неба – волошок – і нашіптують їм ніжні слова любові.

3 ГРУПА.

Далі ми помандруємо стежиною Здоров’я.

Ця рослина називається «МАТЕРИНКА».

  •  Подивіться, якого кольору її квіточки?
  •  Які вони: великі чи маленькі?

Стебло тонке і міцне.

Ця трава цвіте влітку. У народі її називають мамина трава.

Мами купають маленьких діточок у відварах її квіточок

один раз на тиждень, щоб швидше росли. Але дітям пити

чаї, напої ніколи не давали. Компреси з неї накладають на фурункули ( чиряки, нариви). Сухої материнки боїться міль.

Бабуся розповідала, що коли клали гілочку материнки у молоко – воно довго не скисало, було ніби свіже.

Отака вона – мамина трава.

4 ГРУПА.

Наступна квітка, яка запрошує нас у гості ---М’ЯТА.

Це – м’ята.

Росте м’ята на городах, в лісах. Корисна тим, що знімає

зубний біль. Коли прикласти листя до голови, вона перестає

боліти. Відвар п’ють від болю в шлунку. А розтерті листочки

добавляють до вареників.

Розпізнають м’яту за незвичайним запахом.

Навіть є м’ятні цукерки.

  •  Куштували їх?

Розрослася біля хати,

Кучерява рута – м’ята,

Хоч без квітів рута – м’ята

Та її духмяність багата.

5 ГРУПА.

- А ось жовтіють дрібні квіточки  - ЗВІРОБІЙ 

Ви не бійтеся мене. Не знаю, хто дав мені таку страшну назву.

Я ж корисний як для людей, так і для звірів.

Мене називають ліками від 99 хвороб.

Моїми настоями лікують хвороби шлунка, кишечника,

печінки і ревматизм. Звіробій підвищує тиск, тамує біль,

лікує безсоння і неврози.

Звіробій.

Зацвітає звіробій,

У долині голубій.

Як розквітне звіробій,

Кличе звіра звір на бій.

6 ГРУПА.

Біля самої стежки в лісі розстелив своє листя вічнозелений  БАРВІНОК

Не всі знають, що барвінок – лікарська рослина. Настоєм лікують головний біль, гіпертонію, діабет, зупиняють кровотечі і загоюють рани.

Барвінок.

Нещодавно ще гуляла метелиця.

Іще лежить в низинах сніг,

А вже барвінку листя стелиться

Зеленим килимом до ніг.

Воно під снігом  і під кригою

Всю зиму зелень берегло.

І перше стрінуло з відлигою

Весняне сонце і тепло.

  1.  Гра «Вгадай лікарську рослину»

На предметних картинках лікарські рослини. Учням пропонується розглянути картинку і назвати рослину.

(ромашка, калина, барвінок, подорожник, м’ята, деревій, мати – й - мачуха, полин, спориш, чебрець)

  1.  Конкурс «Народна мудрість».

Завдання. Назвати якомога більше прислів’їв про людину та здоров’я.

Приклади: У здоровому тілі – здоровий дух.

Чиста вода для хвороби біда.

Здоровий не знає, який він багатий.

Найбільше щастя у житті – здоров’я.

Здоров’я не купиш ні за які гроші.

Бережи одяг, поки новий, а здоров’я, поки молодий.

Здоров’я – всьому голова.

Без здоров’я нема щастя.

Здоров’я маємо – не дбаємо, а згубивши – плачемо.

6. Малювання лікарських рослин.

- Я пропоную вам створити альбом лікарських рослин нашого краю. Хай кожен з вас обере одну рослинку, про яку сьогодні говорилось на уроці і намалює її. А також не забудьте написати про лікувальні властивості цієї рослини.

7.  Відгадування загадок про лікарські рослини.

Загадки

1. Що то за рослина,

Що вбиває звіра? ( Звіробій)

2 Сонечко в траві зійшло,

Усміхнулось, розцвіло.

Потім стало біле-біле

І за вітром полетіло. (Кульбаба)

У давнину її вважали «еліксиром життя». У листках її багато вітамінів. З неї готують салати. Настій кульбаби – чудовий засіб від опіків.

3 Викупана в сонечку,

Стоїть донечка.

Бджоли сонячний медок

Дістають з її квіток. (Липа)

Її цвіт – найпопулярніший потогінний і жарознижувальний засіб. Цвіт сушать, заварюють і п′ють як чай.

4 На просторах поля золотого

Сині зірочки тремтять,

Мов шматочки неба голубого

Виграють, виблискують, горять. (Волошки)

Використовують при хворобах нирок і сечового міхура, при підвищеній температурі, для примочок на очі.

5 Виросли на лузі

Сестрички маленькі.

Очки – золоті,

А вічки – біленькі. (Ромашки)

Використовують при хворобах шлунку, кишечника. Відваром з ромашки користуються для промивання гнійних ран.

6 Хоч трава дуже гірка,

З неї користь неабияка. (Полин)

У народі його здавна вживали як жарознижувальну, кровоспинну, жовчогінну рослину. Відвар полину покращує апетит.

  1.  Вірші про лікарські рослини.
  •  Пригадайте і розкажіть вірші про лікарські рослини.

Помандруйте в поле, в гай -

Трав і квітів там розмай.

І у цьому розмаїтті

Ви знайдете безліч ліків.

Як зустрінуться вам, друзі,

Запашні ромашки в лузі.

Не забудьте їм вклонитись,

З пелюсток росою вмитись,

Бо ромашкові відвари –

То найкращі ліки – чари.

Коли хтось упав раптово,

Чи поранив руку, ногу –

Подорожник всім – дружок,

Прикладіть його листок.

З кропиви борщі й салати

Добрі можна зготувати.

Хоч жалюча кропива,

Та жаліє всіх вона.

Від застуди і від кашлю

Випийте мікстуру краще:

З мати – й – мачухи відвар

Допоможе, друзі, вам.

Заболіли раптом зуби

Є шалфей, кора із дуба.

А нема зеленки, йоду –

Чистотіл знайдіть в городі.

Валер’янки слізки – крапки

Заспокоять серце ваше.

А заварите лопух –

Вже волосся – мовби пух.

Скрізь :і в лісі, і у лузі –

Знайдете надійних друзів.

Пам’ятайте, любі діти!

Час травичку пожаліти!

Роси зберете медові –

Будете усі здорові.

  1.  Сторінка історії.

Ще в прадавні часи люди дізнались про лікувальні властивості рослин, навчилися збирати їх, готувати з них відвари, настої, пили чай і лікувалися.

Таких людей називали травознавцем, фітотерапевтом, людиною яка лікує лікарськими рослинами.

Зараз, дітки, поможу.

Чаєм міцним напою.

Ось сідайте ви до столу,

Чай у мене чарівний.

Вмить всі болі він знімає,

Всіх на ноги піднімає.

Зараз будете здорові –

Не хворітимете ніколи.

  1.  Релаксація.

Вчитель: Я хочу пригостити вас чаєм. Але не звичайним, а лікувальним.

  •  Вдихніть аромат чаю!
  •  Візьміть трішки чаю в рот і на мить заплющіть очі.
  •  Відчуйте насолоду!
  •  Що він вам нагадує?
  •  Що ви відчуваєте?

( Діти смакують чай з липи, малини, калини, м’яти).

ІІІ. Підсумок.

1. Зворотний зв’язок.

Вправа «Незакінчене речення».

Продовжити речення: «Я дізнався…, зрозумів…, навчився…, повторив…, запам’ятав…, зацікавився…».

Ось і закінчується наша подорож Стежиною здоров’я.

Давайте подякуємо рослинам за те, що дарують нам здоров’я і силу, прикрашають наше життя. І пообіцяємо, що будемо завжди берегти зелений світ, без якого людина не може існувати.




1. Проблема Тайваня в отношениях Японии и Китая в 90-е годы
2. І 17 На заводі було вивчено передовий досвід серед робітників провідних професій
3. модуль визначається як сума оцінок поточної навчальної діяльності в балах та оцінки підсумкового модульног.
4. Lectures on morl philosophy nd government s well s to llusions in The Theory of Morl Sentiments 1759 to work he hoped to write on ldquo;the generl principles of lw nd government nd of the differe
5. Курсовая работа- Экономико-статистический анализ внешней торговли Австралии
6. Plce hs lwys been the centre of interest in room
7. Тема заняття- Пристрої сканування їх види та характеристики Мета заняття- Ознаймитися з понятт
8. Факторинг і форфейтинг як нетрадиційні форми експортного фінансування
9. правовыми институтами Соотношение с реквизицией и конфискацией Наибольшие трудности вызывает отгранич
10. Урок по теме «Обычаи и традиции народов Кубани»
11. 130 Без уважительной причины Дата Алеев Роман
12. Диагностика детей на феномен агрессии.html
13. Невральная амиотрофия Шарко-Мари
14. Эволюция системы хозяйственного учета
15. действенного и нагляднообразного мышления над абстрактнологическим
16. темах широко используются новейшие достижения науки и техники
17. тема Понятие и виды источников экологического права
18. Административное правонарушение в торговле
19. Проверочный расчет на прочность зубчатых передач на ПЭВМ
20. Географическое районирование а основная литература- Берг Л