Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Сивульська Наталія Миколаївна
УДК 336.14
ВИКОНАННЯ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ УКРАЇНИ
Спеціальність 08.04.01 - фінанси, грошовий обіг і кредит
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Київ-2004
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі фінансів Київського національного економічного університету Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник |
доктор економічних наук, професор Огородник Сава Якович, Київський національний економічний університет, професор кафедри фінансів |
Офіційні опоненти |
доктор економічних наук, доцент Кириленко Ольга Павлівна, Тернопільська академія народного господарства, завідувач кафедри казначейської справи |
кандидат економічних наук, доцент Ляшенко Юрій Іванович, Національна академія державної податкової служби України, м. Ірпінь, заступник завідувача кафедри податкової політики і оподаткування, перший проректор |
|
Провідна установа |
Інститут економічного прогнозування НАН України, відділ бюджетного та фінансового прогнозування, м. Київ |
Захист відбудеться "20" лютого о 16.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.006.02 у Київському національному економічному університеті за адресою 03680, м. Київ, проспект Перемоги, 54/1, аудиторія 203.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського національного економічного університету за адресою 03680, м. Київ, проспект Перемоги, 54/1, аудиторія 201.
Автореферат розісланий: "20" січня 2004 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Поддєрьогін А.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Інститут місцевого самоврядування почав формуватись в Україні з проголошенням незалежності держави. Право на існування цього інституту закріплене у Європейській Хартії місцевого самоврядування, до якого Україна приєдналась у листопаді 1996 року. Становлення інституту місцевого самоврядування в Україні свідчить про обрання курсу на проведення процесу децентралізації фінансових відносин. Здійснення вказаного кроку поклало на державу зобовязання з розбудови локальних фінансових систем.
Основним питанням, що постає перед територіальними громадами на даний час, є фінансове забезпечення виконання програм, віднесених до повноважень органів влади місцевого рівня. Для системи місцевих фінансів України була характерна недостатність доходної бази місцевих бюджетів та наявність суттєвих проблем, які гальмують її нарощування внаслідок недосконалості бюджетного законодавства та недостатньої урегульованості міжбюджетних відносин.
В напрямі вирішення вказаних недоліків вже зроблено ряд суттєвих кроків шляхом провадження бюджетної реформи в Україні. Однак, значна кількість важливих питань щодо процесу виконання місцевих бюджетів залишається невирішеними. Насамперед це забезпечення реальної фінансової бази для виконання делегованих державних повноважень, а також самостійності бюджетів базового рівня шляхом подальшого адаптування формульного методу розрахунку обсягу міжбюджетних трансфертів до рівня міст районного значення, селищ та сіл; реальний поетапний перехід до паралельної системи складання і затвердження бюджетів на всіх рівнях; надання більшої ваги місцевим податкам та зборам у структурі надходжень місцевих бюджетів через зняття необґрунтованих обмежень у сфері законодавства. Всебічного аналізу та вивчення потребує питання касового обслуговування місцевих бюджетів при запровадженні казначейської системи їх виконання.
Значний внесок у вивчення питань бюджетного процесу і, зокрема, виконання місцевих бюджетів зробили вітчизняні вчені Й.Бескид, С. Буковинський, О.Василик, І.Дяконова, А.Єпіфанов, О.Кириленко, В.Кравченко, І.Луніна, Ю.Ляшенко, С.Огородник, В.Опарін, І.Радіонова, М.Романів, І.Сало, В.Суторміна, В.Федосов, В.Шевчук, С.Юрій, а також зарубіжні Б.Аллан, Ш.Бланкарт, Боді Зві, Мертон Роберт, Дж.Е.Стігліц, Ж.Марку, Шері Е.Емблі. У звязку з подальшим проходженням бюджетної реформи в Україні та виникненням нових взаємовідносин у бюджетній системі, виникає необхідність подальшого поглиблення вивчення вказаних питань.
Провадження в Україні процесу децентралізації фінансових відносин та надання більшої фінансової самостійності органам місцевого самоврядування вимагає дослідження та глибокого аналізу виконання місцевих бюджетів, які є важливою категорією системи місцевих фінансів. Зважаючи на той факт, що інститут місцевого самоврядування в Україні є досить новим у порівнянні з практикою суверенітету територіальних громад в інших країнах світу, необхідним є подальше слідування обраним курсом реформування бюджетних відносин із врахуванням зарубіжного досвіду.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана в рамках науково-дослідної роботи кафедри фінансів Київського національного економічного університету за темою “Реструктуризація фінансової системи в умовах перехідної економіки” (номер державної реєстрації 0101І003065). Особистий внесок автора полягає у розробці рекомендацій щодо впровадження казначейської системи виконання місцевих бюджетів в Україні.
Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є обгрунтування теоретичних положень та комплексний аналіз системи виконання місцевих бюджетів, визначення переваг і недоліків, а також розробка механізму і конкретних шляхів її вдосконалення в Україні.
Для досягнення поставленої мети необхідно було вирішити такі основні завдання:
Обєктом дослідження є система місцевих фінансів України, яка пройшла процес становлення та перебуває на стадії стабілізації та вдосконалення.
Предметом дослідження виступає процес виконання місцевих бюджетів за доходами та видатками в Україні та у зарубіжних країнах.
Методи дослідження. Методологічною основою дослідження є сукупність способів організації та побудови сучасної системи місцевих фінансів, дослідження вітчизняних та зарубіжних вчених з питань виконання бюджетів та міжбюджетних відносин. Для проведення дослідження та досягнення поставленої мети були використані методи аналізу і синтезу, покликані забезпечити всебічність розгляду питань, визначення факторів впливу та можливих наслідків, статистичних порівнянь, моделювання, прогнозування, діалектичний метод для виявлення закономірностей та тенденцій процесу, що вивчається.
Інформаційну базу дослідження складають законодавчі та нормативно-правові акти України та зарубіжних країн з бюджетних питань, теоретичні дослідження та практичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених, звітні дані Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, матеріали групи фіскального аналізу при Комітеті Верховної Ради України з питань бюджету, Асоціації міст України, а також власні розробки автора щодо проблем, які досліджувались.
Наукова новизна одержаних результатів. Найбільш вагомі результати, які характеризують наукову новизну дисертаційного дослідження, полягають у наступному:
Матеріали дисертаційного дослідження використані Міністерством фінансів України при підготовці проекту Закону України “Про Державний бюджет України на 2003 рік” (довідка № 012 від 03.10.2002р.), у практичній діяльності Державної податкової адміністрації Тернопільської області (довідка № 5969 від 20.09.2002р.), у роботі Тернопільського обласного фінансового управління (довідка № 3693 від 23.09.2002р.), Асоціацією міст України при розробці звернень до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо покращання бюджетного процесу 2002-2003 років, а також рекомендацій місцевим органам влади з метою вдосконалення їх діяльності (довідка № 3-222 від 12.09.2002р.). Теоретичні положення, проведений аналіз статистичного матеріалу, пропозиції та висновки, які викладені у дослідженні, були використані у навчальному процесі при викладанні курсу лекцій з дисциплін "Фінанси", "Бюджетна система", а також при проведенні семінарських занять (довідка №08-08/12в від 22.05.2003р.).
Апробація результатів дисертації. Основні положення і результати дослідження були представлені на конференціях та семінарах. Зокрема: на Всеукраїнській науково-практичній конференції “Шляхи зміцнення фінансово-економічної самостійності регіонів України” (м. Дніпропетровськ, 2000); на науково-практичній конференції “Податкова політика в Україні та її нормативно-правове забезпечення” (смт. Ірпінь, 2000); на семінарі “Навчання інструкторів-консультантів”(м. Київ, 2001); на заключній конференції навчальної програми “Застосування положень Бюджетного кодексу України” (м. Київ, 2002).
Публікації. За результатами проведених досліджень опубліковано 5 наукових праць загальним обсягом 1,7 д.а., з них 3 - у фахових виданнях.
Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Загальний обсяг роботи складає 201 сторінку, що містять 22 рисунка та 28 таблиць, список використаних джерел налічує 169 найменувань.
ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ТА РЕЗУЛЬТАТИ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ
У вступі обґрунтовано актуальність обраної теми, сформульовано мету і основні результати дисертації, об'єкт, предмет і методи дослідження, відображено наукову новизну та практичне значення одержаних результатів.
У розділі 1 "Місцеві бюджети, їх роль та місце в системі виконання бюджету в Україні" розглядаються місцеві бюджети і посилення їх ролі в умовах ринкової трансформації економіки України, система виконання місцевих бюджетів та її місце в бюджетному процесі, інституційна структура системи виконання, розроблені пропозиції щодо її вдосконалення.
Детальний аналіз наукових праць як вітчизняних, так і зарубіжних вчених щодо вивчення питань місцевих бюджетів, бюджетного процесу і, зокрема, виконання місцевих бюджетів дав автору змогу виробити власний погляд на зазначені питання і сформулювати визначення "місцевий бюджет" з точок зору його змісту та форм прояву, запропонувати визначення поняття "бюджетний цикл", ввести поняття та визначити зміст стадії завершення бюджету.
За економічним змістом місцеві бюджети визначено як сукупність економічних відносин між територіальною громадою, з однієї сторони, державою, юридичними особами, фізичними особами та іншими бюджетами, з другої сторони, з приводу утворення та використання фонду грошових коштів, в якому концентрується частина ВВП, що направляється на виконання власних та делегованих повноважень.
Іншою необхідною стороною прояву бюджету є його поняття за матеріальним змістом. Як грошовий фонд, місцевий бюджет складається у формі балансу доходів і витрат, включає загальний і спеціальний фонди та фонд розвитку.
Зі сторони форм прояву місцеві бюджети виступають у формах фінансових планів, але їх відрізняє статус (затверджуються рішенням представницьких органів влади, але не мають юридичного статусу закону) та сфера дії вони діють в рамках конкретного регіону чи населеного пункту і обовязкові до виконання лише для юридичних осіб, що згідно законодавства знаходяться у віданні відповідної громади, та жителів відповідного населеного пункту чи регіону. До інших основних особливостей місцевих бюджетів слід віднести:
Проведене автором дослідження показало, що статус бюджету як “плану формування та використання фінансових ресурсів”, безумовно, є основною формою прояву бюджетних відносин в державі на відповідний плановий період. Разом з тим, фактичний результат цих відносин, який склався за певний період (за показниками доходів, видатків, державного кредиту) може бути визначений лише внаслідок звіту про виконання бюджету. Це дає підставу зробити висновок, що бюджетний процес включає шість стадій: складання, розгляд та затвердження, виконання бюджету, складання звіту, його розгляд та затвердження, завершення.
Кожна із зазначених стадій характеризується особливою взаємодією органів представницької (законодавчої) та виконавчої влади. На стадіях складання ведучу роль відіграють виконавчі органи, на стадіях розгляду і затвердження представницькі органи влади, а на стадії виконання та завершення виконавчої влади. З цих позицій бюджетний процес можна охарактеризувати як системну взаємодію органів виконавчої та представницької влади, направлену на забезпечення складання, затвердження та виконання (завершення) бюджету як фінансового плану та звіту про виконання за бюджетний період.
Виходячи з того, що затвердження бюджету є не стільки організаційно-технічним, скільки економіко-нормативним актом, автором введено поняття та визначено зміст стадії завершення бюджету як взаємодії органів виконавчої та представницької влади, направленої на забезпечення завершення бюджетних відносин за відповідний бюджетний період. Ця стадія реалізується по закінченню бюджетного періоду в процесі розгляду та за результатами затвердження звіту про виконання бюджету та направлена на приведення фактичного виконання бюджету у відповідність до його затверджених параметрів на відповідний період та правових норм, що регламентують бюджетні відносини.
Враховуючи те, що бюджетні відносини продовжуються після закінчення бюджетного періоду, можна зробити наступний висновок: вони складають єдиний цикл. Отже, бюджетний цикл це єдність бюджетного процесу бюджету як фінансового плану та звіту про його виконання, тобто це єдність стадій нормативно-правового регулювання бюджетних відносин, їх реалізації, а також контролю за належним виконанням бюджету та усунення допущених правопорушень за відповідний бюджетний період.
В умовах ринкової трансформації економіки України відбуваються суттєві зміни у взаємовідносинах окремих стадій бюджетного процесу. Виконання бюджету уже не виступає, як це мало місце в умовах адміністративно-командної економіки, стадією, підпорядкованою плануванню бюджету. Так, виконання бюджету за доходами безпосередньо направлено не стільки на виконання бюджету як фінансового плану, скільки на забезпечення безумовного виконання законів, що регламентують сплату юридичними та фізичними особами відповідних податків, зборів та інших обовязкових платежів до бюджету. За економічним змістом дана стадія безпосередньо відображає відносини, що регулюються не законом про бюджет, а системою законів про оподаткування. Отже, виконання за доходами це не просто стадія бюджету як фінансового плану: за внутрішнім змістом вона має більш широкий зміст, оскільки охоплює не просто виконання бюджету, як одного із законів (рішень нормативного характеру), а забезпечує реалізацію усієї сукупності нормативно-правових актів, що регламентують платежі в бюджет. Принципово іншою є ситуація при виконанні бюджету за видатками: витрачання бюджетних коштів повністю визначаються бюджетом. Проте видатки бюджету теж регламентуються окремими нормативно-правовими актами. Їх застосування на бюджетний період визначається законом (рішенням) про бюджет. Однак, в бюджетній практиці України непоодинокі випадки, коли за позовом громадян суди приймали рішення, які зобовязували фінансові органи виконувати вимоги конкретних законів, що передбачали надання пільг населенню, не зважаючи на те, що бюджетом такі видатки не передбачались. Очевидно, в цьому теж проявляється той факт, що виконання за видатками направлено не вузько на виконання бюджету, як фінансового плану, а на забезпечення виконання усієї системи нормативно-правових актів, що регламентують бюджетні видатки.
З огляду на викладене, виконання бюджету це єдина стадія бюджетного циклу, де відбувається безпосереднє втілення бюджетних відносин в усій їх повноті. Крім стадії виконання бюджетні відносини реалізуються на стадії завершення бюджету тут теж мають місце реальні бюджетні відносини, але не в усій їх повноті, а лише в частині, що забезпечує усунення відхилень (порушень) у виконанні бюджету за даний бюджетний період. Тим самим вона доповнює стадію виконання і може бути визначена як її доповнююча, контрольна стадія.
Розгляд розвитку бюджетного процесу в період ринкової трансформації економіки України дозволяє сформулювати його наступні закономірності:
Поряд з внутрішнім змістом, система виконання бюджетних відносин розглядається автором з точки зору її інституційної форми:
Організаційна структура системи виконання бюджетних відносин потребує подальшого реформування, яке, на думку автора, повинно бути направлене на посилення ролі Міністерства фінансів України в забезпеченні організації та контролю за виконанням бюджету. В цьому звязку є актуальним питання щодо підпорядкування органів Державної податкової адміністрації Міністерству фінансів.
У розділі 2 "Система виконання місцевих бюджетів України за доходами та шляхи її вдосконалення" проаналізовано основні доходи місцевих бюджетів, проблеми та тенденції їх надходження, визначено перспективи збільшення надходжень місцевих податків і зборів, досліджено проблеми та визначено перспективи розвитку міжбюджетних трансфертів.
Проведений у дисертації аналіз діючої системи виконання місцевих бюджетів за доходами у розрізі джерел надходжень дозволив визначити основні тенденції її розвитку, які спостерігались в Україні в період до та під час проведення бюджетної реформи.
В цей період намітилась тенденція постійного зростання частки власних доходів та закріплених доходів у порівнянні з регулюючими. Водночас у складі регулюючих доходів стрімко зростає питома вага прибуткового податку з громадян. У загальній структурі місцевих бюджетів основну частку складають податкові надходження (більше 80 відсотків у доходах бюджету без врахування міжбюджетних трансфертів за 1999-2002 рр.). Найбільш вагомими податковими надходженнями місцевих бюджетів в останні роки виступають прибутковий податок з громадян, плата за землю, місцеві податки та збори та єдиний податок від субєктів малого підприємництва (див. табл. 1).
Таблиця 1
Питома вага регулюючих, власних та закріплених доходів у доходах місцевих бюджетів (без врахування міжбюджетних трансфертів) за 1995-2002 рр.
(відсотків у загальній сумі доходів)
|
1995 |
|||||||
Регулюючі доходи всього |
86,9 |
82,0 |
,7 |
,6 |
,8 |
,4 |
,9 |
63,2 |
В тому числі: прибутковий податок з громадян |
,9 |
,3 |
,2 |
,0 |
,7 |
,6 |
,5 |
,7 |
податок на доходи (прибуток) підприємств і організацій |
41,0 |
,0 |
,7 |
,1 |
,7 |
,8 |
,9 |
,4 |
податок на додану вартість |
34,8 |
,8 |
||||||
акцизний збір |
1,2 |
,0 |
,9 |
,5 |
,4 |
,1 |
,5 |
,1 |
Власні та закріплені доходи - всього |
13,1 |
,0 |
,3 |
,4 |
,2 |
,6 |
,1 |
,8 |
Примітка. Розраховано автором на основі даних: Статистичний щорічник України на 2001 рік, с.59-61; звіту Державного казначейства України.
Проведене дослідження дозволило виявити такі основні тенденції, що намітились протягом останніх років у надходженнях до місцевих бюджетів:
Проведене дослідження засвідчує, що вдосконаленню системи виконання місцевих бюджетів за доходами сприяв перехід від формування місцевих бюджетів через розщеплення податків, які щороку змінювались, до чіткого закріплення доходів за ланками бюджетної системи.
З огляду на це особливої уваги заслуговує зниження, починаючи з 2004 року, ставок прибуткового податку з громадян. Як випливає з проведеного нами дослідження, це обумовлює суттєві стартові втрати для бюджетів місцевого самоврядування, що можна простежити на прикладі окремих адміністративно-територіальних одиниць (розрахунок здійснювався шляхом прямого підрахунку без корегування результатів на дію таких чинників, як можливі наслідки легалізації оборотів внаслідок послаблення податкового тиску) (див. табл. 2).
Тому обовязковою умовою при реформуванні вказаного податку повинна виступати повна стартова компенсація місцевим бюджетам втрат, що виникнуть внаслідок впровадження реформи, у вигляді збільшення дотації вирівнювання.
Незважаючи на позитивні результати реформування, в системі виконання місцевих бюджетів за доходами залишаються невирішеними деякі суттєві проблеми. Для їх вирішення автором запропоновано:
Важливим питанням, що потребувало вирішення при проведенні бюджетної реформи в Україні, виступала сфера міжбюджетних відносин.
Впровадження нового підходу до розрахунку міжбюджетних трансфертів встановлює чіткі правила гри, внаслідок чого органи місцевої влади отримали стимули для більш повної мобілізації доходів. Доходи місцевих бюджетів розраховуються на формульній основі з використанням результатів виконання місцевих бюджетів за попередні три роки; видатки встановлюються за єдиними нормативами в розрахунку на душу населення або отримувача тієї чи іншої бюджетної послуги.
Втрати деяких бюджетів місцевого самоврядування при застосуванні
Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”
Назва адміністративно-територіальної одиниці |
Кількість наявного населення на 1 січня 2003р., тис. чол. |
Доходи бюджету міста на 2003 рік, тис. грн. |
План прибуткового податку з громадян на 2003 р., затверджений відповідно до діючого законодавства, тис. грн. |
Втрати бюджету міста, тис. грн. |
||
Всього |
в тому числі |
|||||
при ставці 13 % |
сума податкової соціальної пільги |
|||||
Дніпропетровськ |
1071,5 |
,0 |
,0 |
,0 |
,0 |
,0 |
Запоріжжя |
808,5 |
,4 |
,5 |
,4 |
,4 |
153918,0 |
Івано-Франківськ |
233,7 |
,1 |
,9 |
,0 |
,0 |
,0 |
Кіровоград |
251,8 |
,9 |
,7 |
,5 |
,5 |
,0 |
Львів |
732,8 |
,3 |
,3 |
,5 |
,5 |
|
Полтава |
315,3 |
,8 |
,5 |
,0 |
,0 |
,0 |
Рівне |
248,5 |
,8 |
,8 |
,0 |
,0 |
|
Черкаси |
294,8 |
,5 |
,7 |
,0 |
,0 |
,0 |
Лебедин |
29,2 |
,9 |
,8 |
,6 |
,6 |
|
Конотоп |
96,5 |
,1 |
,0 |
,0 |
,0 |
,0 |
Ромни |
50,0 |
,8 |
,9 |
,0 |
,0 |
,0 |
Білопілля |
18,3 |
,6 |
,1 |
,1 |
,1 |
|
Примітка. Розраховано за даними Асоціації міст України.
Проведене автором дослідження підтверджує позитивний результат запровадження нової системи надання дотацій вирівнювання місцевим бюджетам. Проте його поширення у 2003 році на розрахунки обсягу міжбюджетних трансфертів на рівень міст районного значення, селищ та сіл вимагає суттєвого вдосконалення формульного підходу для врахування особливостей бюджетів цих адміністративно-територіальних одиниць і ліквідації субєктивізму при розподілі бюджетних коштів на рівні обласних і районних бюджетів.
У розділі 3 "Система виконання місцевих бюджетів за видатками та шляхи її вдосконалення" проводиться аналіз основних видатків місцевих бюджетів, розглядаються фінансовий механізм їх виконання та перспективи і проблеми запровадження казначейської форми виконання місцевих бюджетів.
В ході дослідження автором виявлено, що виконання місцевих бюджетів за видатками направлено на забезпечення економного та максимально ефективного використання бюджетних надходжень відповідно до власних та делегованих повноважень місцевих бюджетів. При цьому однією з найважливіших проблем виступає хронічна незабезпеченість фінансовими ресурсами делегованих державою повноважень, які у 2002 році, за даними проведеної нами вибірки, у містах-обласних центрах, містах обласного та районного значення в середньому складали: на освіту відсотки, на охорону здоровя відсотків та на соціальний захист відсотків із загальною амплітудою їх коливання від 32,4 до 100 відсотків.
Проведене дослідження допомогло виявити такі тенденції:
Все це підтверджує позитивні наслідки проведення бюджетної реформи в Україні і, зокрема, застосування нормативного методу планування.
Ключовою характеристикою системи виконання місцевих бюджетів за видатками виступає спосіб касового виконання місцевих бюджетів. Безпосередній вплив вибору форми касового виконання місцевих бюджетів на ефективність їх виконання є незаперечним. Для України характерний загальний перехід від банківського до казначейського способу виконання бюджету. Стосовно місцевих бюджетів цей процес лише започатковано, він сприймається на місцях неоднозначно і загальної підтримки не отримує.
Казначейська система касового виконання місцевих бюджетів долає розпорошеність бюджетних ресурсів та сприяє посиленню контролю за дотриманням бюджетної дисципліни. Однак ймовірною є ще більша централізація управління бюджетними відносинами в Україні.
Автором виявлено, що дотримання задекларованого положення про децентралізацію можливе лише за умови врегулювання відносин між органами місцевого самоврядування та органами Державного казначейства з обслуговування місцевих бюджетів, а також врегулювання міжбюджетних спорів у суді.
Опираючись на проведений аналіз зарубіжного досвіду функціонування казначейської та змішаної системи виконання бюджету, автором запропоновано застосувати досвід наступних країн:
ВИСНОВКИ
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і дано нове рішення наукової задачі, що виявляється у вдосконаленні системи виконання місцевих бюджетів в умовах ринкової трансформації економіки України, направленої на становлення інституту місцевого самоврядування, забезпечення стимулювання економічного розвитку та оптимізації задоволення суспільних та громадських потреб. Результати проведеного дослідження дають підстави для наступних висновків:
Для бюджету зі сторони матеріального змісту як централізованого та основного фонду грошових коштів держави характерні специфічні ознаки, які виділяють його із загальної системи державних грошових фондів: значні обсяги перерозподілу фінансових ресурсів; всезагальний характер відносин перерозподілу, що обумовлює широкий перелік доходних джерел та направлення їх на задоволення головних потреб держави і територіальних громад; юридичний статус після його затвердження як нормативно-правового акту, обовязкового до виконання; створення резервів, з метою забезпечення його стійкості.
В процесі виконання бюджету відбувається реалізація усієї сукупності законів та інших нормативно-правових актів, що регламентують сферу бюджетних відносин в Україні. Даний висновок дав змогу автору сформулювати визначення системи виконання місцевих бюджетів як регламентованої нормативно-правовими актами діяльності, направленої на забезпечення отримання та витрачання бюджетних коштів у перманентному процесі зміни бюджетних циклів Автономної Республіки Крим, областей, міст, районів, сіл та селищ, та ввести поняття бюджетного циклу як єдності стадій нормативно-правового регулювання бюджетних відносин, їх реалізації, а також контролю за належним виконанням бюджету та усунення допущених правопорушень за відповідний бюджетний період.
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗДОБУВАЧА
ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
У наукових фахових виданнях:
В інших виданнях:
АНОТАЦІЯ
Сивульська Н.М. Виконання місцевих бюджетів України. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01. фінанси, грошовий обіг і кредит. - Київський національний економічний університет. Київ, 2003.
Дисертація присвячена питанням виконання місцевих бюджетів. В роботі розглянуто широке коло питань, пов'язаних з виконанням бюджетів як стадії бюджетного процесу, доповнено схему механізму дії розподільної функції фінансів, визначено основні форми прояву місцевих бюджетів, введено нові поняття та визначено зміст стадії завершення бюджету і бюджетного циклу. Запропоновано нові місцеві податки і збори, які можуть бути впроваджені на території України, способи вдосконалення системи оподаткування, а також контролю за повнотою надходжень місцевих податків та зборів. Визначено шляхи вдосконалення формульного підходу до визначення обсягу міжбюджетних трансфертів, зокрема, способи покращання розрахунку прогнозного обсягу кошиків доходів та видатків місцевих бюджетів. Розроблено розширену логічну модель діяльності місцевих органів владиу процесі виконання місцевих бюджетів. Розглянуто зарубіжний досвід виконання місцевих бюджетів та запропоновані конкретні форми його втілення в Україні.
Основні результати дисертації впроваджені на практиці та у навчальному процесі.
Ключові слова: бюджетний процес, виконання бюджету, завершення бюджету, бюджетний цикл, місцеві бюджети, доходи бюджету, податки та збори, міжбюджетні трансферти, видатки бюджету, казначейська система виконання бюджету.
АНОТАЦИЯ
Сывульская Н.Н. Исполнение местных бюджетов Украины. Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.04.01. финансы, денежное обращение и кредит. - Киевский национальный экономический университет. Киев, 2003.
Диссертация посвящена вопросам исполнения местных бюджетов. В роботе рассмотрен широкий спектр вопросов, связанных с исполнением бюджетов как стадий бюджетного процесса, дополнено схему механизма действия распределяющей функции финансов, выделено основные формы проявления местных бюджетов, предложено новые понятия стадий завершения бюджета и бюджетного цикла.
В процессе исследования установлено, что местные бюджеты отличает статус (они утверждаются решением представительских органов власти, хотя, в отличие от государственного бюджета, не имеют юридического статуса закона), а также сфера действия они действуют только в рамках конкретного региона или населенного пункта.
Рассмотрение бюджетного процесса в период рыночной трансформации экономики Украины позволило сформулировать его закономерности, такие как превращение бюджета в основной план социально-экономического развития государства и отдельных территорий, переход к нормативному методу планирования, распространение казначейской формы исполнения на местные бюджеты.
В результате исследования институциональной формы исполнения бюджетов автор пришел к выводу, что она требует продолжения реформирования, которое, в первую очередь, должно быть направлено на усиление роли Министерства финансов Украины в обеспечении организации и контроля над исполнением бюджетов.
В диссертации проанализировано основные доходы местных бюджетов, проблемы и тенденции их развития в период до и во время проведения бюджетной реформы. В результате обнаружен рост доли собственных и закрепленных доходов в сравнении с регулирующими доходами. Усовершенствование бюджетных отношений в Украине и проведение реформы на местном уровне привело к росту налоговых и неналоговых поступлений, а также трансфертов, что имело благотворное влияние на формирование доходной части бюджетов и способствовало их переходу к большей самостоятельности. Автором обозначены перспективы расширения поступлений местных налогов и сборов, предложены новые налоги и сборы, которые могут применяться на территории Украины, способы усовершенствования системы налогообложения и контроля над полнотой поступления налогов.
Одним из первых вопросов, которые требовали решения при проведении бюджетной реформы, была сфера отношений между бюджетами. Их урегулирование, как подчеркивается в работе, подорвало субъективизм распределения бюджетных ресурсов и нежелание местных органов власти наращивать доходную базу из-за автоматического сокращения размера дотаций в следующем бюджетном периоде. Для продолжения процесса урегулирования этих вопросов автором предложены пути усовершенствования формульного подхода к расчету размера трансфертов, а именно - способы усовершенствования расчета прогнозированного размера доходов и расходов местных бюджетов.
В диссертации проведен анализ основных расходов местных бюджетов, который показал, что одной из главных проблем есть хроническая необеспеченность финансовыми ресурсами делегированных государством полномочий. В то же время внедрение формульного подхода к расчету размера трансфертов в большой мере повысило качество планирования местных бюджетов и приблизило показатели их исполнения к плановым показателям.
Автором рассмотрены перспективы и проблемы внедрения казначейской формы исполнения местных бюджетов, изучен зарубежный опыт, на основе которого разработаны возможные формы его использования в Украине.
Основные результаты диссертации внедрены на практике и в учебном процессе.
Ключевые слова: бюджетный процесс, исполнение бюджета, завершение бюджета, бюджетный цикл, местные бюджеты, доходы бюджета, налоги и сборы, трансферты, расходы бюджета, казначейская система исполнения бюджета.
ANNOTATION
Ms. Natalia M. Syvulska. Accomplishment of Local Budgetsof Ukraine. Manuscript.
The Theses for obtaining the Academic Degree of the Candidate of Economic Sciences by the profession 08.04.01 Finances, Money Circulation and Credit Kyiv National Economic University Kyiv, 2003.
The Theses is dedicated to the issues of accomplishment of local budgets, and envisages a wide range of questions concerning the accomplishment of budgets as of a phase of the process, the scheme for the mechanism of the distribution function of finances has been supplemented, the local budgets peculiarities have been defined, new notions have been introduced and the content of the accomplished stage of the budget and the budget cycle have been defined. New local taxes and charges have been suggested, which could be introduced on the territory of Ukraine, the new ways of improving the taxation system has been suggested, as well as the new ways of control over the completeness of incomes of local taxes and charges. Much attention has been paid to improvement of formula approach to the definition of the volume of inter-budgetary transfers, in particular the ways of improvement of calculation of the forecast volume of baskets for the local budgets incomes and expenditures. An extended logical activity model for local governments in the process of local budgetsaccomplishment has been elaborated. The foreign experience of local budgets accomplishment has been considered, and the definite forms of its implementation in Ukraine have been suggested.
The main results of the Theses are realized in practice and education.
Key words: budget process, budget accomplishment, budget realization, budgetary cycle, local budgets, incomes of the budget, taxes and charges, inter-budgetary transfers, budget expenditures, the treasury system of the budget accomplishment.