У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ В. Н. КАРАЗІНА

МАКУХА СВІТЛАНА МИКОЛАЇВНА

УДК 330.1:339.9

ПРОТИРІЧЧЯ СВІТОГОСПОДАРСЬКИХ ЗВ’ЯЗКІВ І ФОРМИ

ЇХ РОЗВ’ЯЗАННЯ В УМОВАХ ВКЛЮЧЕННЯ ПЕРЕХІДНИХ ЕКОНОМІК  

У  ГЛОБАЛІЗАЦІЙНИЙ ПРОЦЕС

Спеціальність 08.01.01 –економічна теорія

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

                                                             доктора економічних наук

Харків - 2006

         Дисертація є рукописом.

Робота виконана в Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого Міністерства освіти і науки України.

Науковий              –доктор  економічних  наук,  професор  Гриценко  Андрій

консультант              Андрійович,  Харківський  національний   університет   імені

                                  В.Н.  Каразіна Міністерства освіти і науки України, завідувач

кафедри економічної теорії та  економічних методів управління.

                                          

Офіційні                –доктор  економічних   наук,  професор  Гаврилюк Олег

опоненти:                  Вікторович, Інститут світової економіки і міжнародних

                                  відносин НАН України, провідний науковий співробітник

(відділ глобалістики, геополітики і геоекономіки);                                                                                                                                                  

                                  

                               –доктор   економічних   наук,   професор   Задоя   Анатолій  

Олександрович,  Дніпропетровський  університет економіки  

і права Міністерства освіти і науки України, завідувач кафедри

міжнародної економіки та економічної теорії;

                                         

  •  доктор економічних наук,  професор Семенов  Анатолій  

                                    Григорович,  Донецький  національний університет Міністерства освіти і    

науки України, завідувач кафедри економічної теорії.  

Провідна                –Харківський національний економічний університет  

установа                    Міністерства освіти і науки України, кафедра економічної

                                  теорії (м. Харків).                                                                   

         Захист відбудеться “22 “ вересня    2006 р. о  14   год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64. 051.01 Харківського національного університету ім.  В.Н. Каразіна за адресою: 61002, м. Харків, вул. Мироносицька, 1, ауд. 4-11.

З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського   національного   університету  ім.  В. Н.  Каразіна  за  адресою:  61077,

м. Харків, площа Свободи, 4.

Автореферат розіслано  “  липня 2006 р.

         Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради                                                       Соболєв В.М.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

        Актуальність теми. Проблема  участі суспільств із перехідною економікою у суперечливому процесі економічної глобалізації є однією з актуальних, але недостатньо розроблених у сучасній економічній науці. Однак нагальні соціально-економічні проблеми та необхідність реалізації моделі інноваційного економічного розвитку потребують активізації входження трансформаційних суспільств у процес економічної глобалізації. Адже тільки спираючись на тісне співробітництво з  іншими країнами світу та міжнародними економічними організаціями, можна успішно долати труднощі трансформаційного періоду, пов’язані з переходом до принципово нової економічної системи, структурною перебудовою економіки, підвищенням конкурентоспроможності зазначених країн. Аналіз участі перехідних суспільств у процесі економічної глобалізації показує, що абсолютна більшість із них недостатньо використовує можливості своїх економік щодо головних напрямів зовнішньоекономічної діяльності. Дослідження протиріч світогосподарських зв’язків в умовах включення  країн із перехідною економікою у глобалізаційний процес, виявлення способів їх розв’язання, застосування останніх в умовах України –найважливіше завдання економічної теорії й практики.  

Таким чином, тема обумовлена метою концептуального обгрунтування ефективної зовнішньоекономічної доктрини перехідних суспільств, зокрема України. Зазначене  вище визначає актуальність проблеми, її практичне значення для успішного розвитку економіки країн із перехідною економікою й обумовлює вибір теми даного дослідження.

         Ступінь наукової розробки проблеми. Концепція  щодо  сутності процесу економічної глобалізації та участі перехідних суспільств у світогосподарських зв’язках розроблялась у цілій низці наукових праць вітчизняних учених та представників близького й далекого зарубіжжя. Це  роботи Е. Азроянца,  У. Бека,   О. Білоруса,   З. Бжезинські,   О. Богомолова,   І. Валлерстайна,   А. Вебера,

І. Вульфа, Р. Гілпіна, Ф. Джеймсона,    М. Делягіна,   М. Дудченка,    А. Ельянова,   М. Зверякова,  П. Жака,    В. Іноземцева,   Р. Кардля,    Л. Кляйна,   Н. Косолапова,   В. Новицького,   А. Панарина,   

А. Пороховського,  А. Поручника,  Р. Робертсона, Ф. Сашвальда,  Дж. Сороса,  Р. Сталкера,  Г. Фа-

мінського,   А. Філіпенка, Т. Фридмана, М. Чешкова,  Ю. Шишкова,  О. Шниркова та ін.

        Окремі аспекти розвитку зовнішньоекономічних зв’язків країн  із  трансформаційною  еконо-мікою в умовах економічної  глобалізації  аналізувались в  роботах  Б. Гаврилишина,  Дж. Гелбрейта,  І. Бураковського,  А. Задої,  А. Кредисова,  О. Малярова,    С.  Маслова,    В. Новицького,   В. Семиноженка,   С. Соколенка,   Дж. Стігліця, А. Холопова та ін.

Проблеми міжнародного руху капіталу в умовах економічної глобалізації досліджувались у роботах   О. Акопової,  О. Гаврилюка,  В. Гейця,  Е. Грехема,    Р. Дорна,    І. Лукінова,  О. Носової,

А. Омельченка,    В. Паламарчука,    Б. Панасюка,    Ю. Пахомова,    А. Семенова,   Ю. Хайлемана,

Є. Черняка та ін.

         Особливості сучасної  світової валютної системи й особливості валютної по-літики країн із трансформаційними економіками досліджувались у роботах С. Борисова, А. Гальчинського,  А. Гриценка, О. Гриценко,  Л. Красавіної, Н. Міклашев-ської, С. Михайличенка, І. Носкової та ін.

        Незважаючи на значний інтерес до названої проблематики з боку вітчизняних і зарубіжних авторів, кількість публікацій, що досліджують сутність процесу економічної глобалізації, проблеми участі перехідних країн у світовому глобалізаційному процесі, незначна. В економічній літературі немає фундаментального та комплексного дослідження, де аналізуються особливості розвитку форм світогосподарських зв’язків в умовах включення перехідних економік у глобалізаційний процес; виявляються  необхідність і передумови активізації включення перехідних економік у глобалізаційний процес, його протиріччя та  засоби їх розв’язання;  нові тенденції у розвитку глобальної економіки, що мають враховуватись у формуванні ефективної зовнішньоекономічної політики  перехідних країн.

Економічні дослідження у галузі глобалістики зосереджують увагу, головним чином, на соціально-економічних наслідках  процесу економічної глобалізації, не розкриваючи  сутнісні аспекти явища. У сучасній світовій та вітчизняній економічній науці недостатньо розроблений понятійний апарат для  дослідження процесу економічної глобалізації. Серед існуючих точок зору нема однозначного підходу до визначення складових елементів  економічної глобалізації і її хронологічних рамок. Запропонована автором  концепція грунтується на  новому методологічному підході щодо дослідження глобальної економіки на базі розвитку основного протиріччя світового господарства як джерела руху й розвитку світогосподарських зв’язків,  форм його прояву на головних напрямах включення перехідних економік у світове співтовариство.

           Зв’язок роботи з науковими програмами, планами й темами. Дисертація виконувалася в рамках наукової цільової комплексної програми кафедри економічної теорії Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого “Проблеми оптимізації правового регулювання економічних відносин в Україні”, реєстраційний номер 0106u002289. Автором проведено дослідження протиріч світогосподарських зв’язків в умовах включення перехідних економік у глобалізаційний процес.        

        Мета й задачі дослідження. Виходячи з актуальності й ступеня наукової розробки проблеми, автор поставив мету –розробити теоретико-методологічні засади дослідження процесу економічної глобалізації на основі виявленої системи протиріч, які є рушійною силою розвитку світового господарства на різних історичних етапах його розвитку.  Запропонувати засоби розв’язання суперечностей, що виникають у країнах із перехідною економікою в процесі їх  участі в економічній глобалізації.  

 Виходячи із зазначеної мети, визначено такі конкретні завдання:

 . Оскільки окремі дослідники глобалізаційного процесу часто  ототожнюють поняття “глобалізація”, “інтеграція”, “інтернаціоналізація”, ставиться завдання на основі законів діалектики розмежувати ці поняття, показати зв’язок між ними, виявити їх сутність та  хронологічні рамки.

        2. Виявити основне протиріччя світового господарства,  дослідити форми його прояву на різних історичних етапах розвитку міжнародних економічних відносин.

. Провести дослідження суперечливої взаємодії процесів регіоналізації та планетарного відтворення.         

         4. З’ясувати суперечливі тенденції включення перехідних країн у глобалізаційний процес і встановити взаємозв’язок між особливостями їх ринкової трансформації та інтенсивністю інтеграції у світовий економічний простір.

. Визначити передумови активізації  процесу   включення   перехідних   сус-пільств у світове господарство.

. Розкрити роль спеціальних (вільних) економічних зон як сполучних елементів процесу економічної глобалізації у розв’язанні основного протиріччя світового господарства, обгрунтувати рекомендації щодо підвищення ефективності функціонування СЕЗ у країнах із перехідною економікою.

         7. Запропонувати шляхи розв’язання протиріч, властивих розвитку міжнарод-них економічних зв’язків в умовах глобалізації.

         8. Виявити тенденції розвитку институціонального забезпечення міжнарод-ної взаємодії держав  як складових світового господарства.

         Об’єктом  дослідження є розвиток форм міжнародних економічних відносин і їх особливості в умовах включення країн із перехідною економікою в процес глобалізації.

         Предмет дослідження - протиріччя світогосподарських зв’язків і форми їх розв’язання  в умовах включення перехідних економік у глобалізаційний процес.    

         Методи дослідження.  У роботі використана сукупність методів, що дозволило досягти концептуальної завершеності та комплексності дослідження. При визначенні основного протиріччя світового господарства, історичних, форм його прояву й розв’язання застосовувались  основні закони  діалектики.  На основі методів рейтингових  оцінок,  статистичних  співставлень,  порівняльного аналізу встановлено взаємозв’язок  між особливостями ринкової трансформації перехідних суспільств та ступенем їх інтеграції у світове господарство. Дослідження протиріч розвитку світової торгівлі, міжнародного руху капіталу, міжнародних  валютних відносин і зовнішньої міграції населення грунтувалось на  застосуванні закону єдності й боротьби протилежностей, логічного й історичного підходів у їх єдності, економіко-статистичного і графічного методів. Визначення ролі  спеціальних економічних зон у розв’язанні протиріч світового господарства здійснювалось на основі системно-структурного, інституціонального методів  та економіко-правового синтезу.

          Наукова новизна  результатів дослідження, отриманих особисто автором, полягає в тому, що розроблено концепцію, в якій  розвиток форм світогосподарських зв’язків в   умовах включення перехідних економік у глобалізаційний процес представлено як форму руху і розв’язання основного протиріччя світового господарства.

        Уперше:

        1. Визначено основне економічне протиріччя світового господарства (між розвитком усуспільнення відтворювального процесу  і його відокремленням у межах  територіальних і господарських ланок) та розкрито  історичні етапи  його  відтворення та розв’язання:        

        - інтернаціоналізація як етап розвитку й розв’язання основного  економічного

ного  протиріччя світового господарства,  що актуалізується  як суперечність  між протекціонізмом і лібералізацією світової торгівлі;       

         - економічна інтеграція як етап, на якому визначальним стає протиріччя між відокремленістю відтворювального процесу в окремих національних економіках і його консолідацією у межах інтеграційних угруповань;

        - економічна  глобалізація як етап розвитку, на якому вирішального значення   набуває суперечлива взаємодія процесів регіоналізації та відтворення у планетарних масштабах.

. Виявлено характерні риси  руху основного протиріччя світового господарства на етапі глобалізації:         

- збільшення кількості й масштабів діяльності регіональних угруповань протягом 90-х років  ХХ ст. й на початку ХХІст. (сьогодні міжрегіональними угодами регулюється більш ніж половина всього обсягу міжнародної торгівлі);

        - багатовекторність міжнародного співробітництва (кожна сучасна країна може бути учасницею багатьох регіональних угруповань одночасно);

- посилення взаємодії між регіональними  інтеграційними об’єднаннями та міжнародними організаціями.           

. Соціально-економічні наслідки економічної глобалізації представлено як результат розвитку основного протиріччя світового господарства на етапі глобалізації (протягом останніх двох десятиліть  нерівномірний та  вибірковий характер розвитку науки й техніки у світі, зростання масштабів утрати національних інтелектуальних ресурсів  супроводжується активним використанням нових технологій, розроблених у  промислово   розвинених  ринкових  державах, країнами, що розвиваються; обмеження можливостей  використання традиційних важелів макроекономічного регулювання національними державами суперечить необхідності посилення ефективного державного втручання  для активізації інтеграційних процесів).

         4. Методами рейтингування, статистичних зіставлень та порівняльного аналізу встановлено кількісний зв’язок між результативністю процесу реформування країн із перехідною економікою та ступенем їх інтегрованості  у світове господарство при різних моделях включення трансформаційних країн у глобалізаційний процес.           

. Виявлено потенційні можливості створення й функціонування спеціальних (вільних) економічних зон як специфічної форми розв’язання основного протиріччя світового господарства на етапі глобалізації, оскільки ця форма організації економіки дозволяє активізувати  інтеграцію національних господарств у глобальний простір на основі залучення іноземного капіталу та інновацій.

. Виявлено тенденцію до  розв’язання основного протиріччя світового господарства промислово розвиненими країнами та міжнародними економічними організаціями  шляхом переходу від стихійного до інституціонально оформленого, цілеспрямованого  розвитку глобального процесу.

         Дістало подальшого розвитку:    

        7. Трактування змісту процесу економічної глобалізації через  його складові елементи (міжнародна торгівля, міжнародний рух капіталу, спеціальні економічні зони, міжнародна валютна система, міжнародна міграція населення) у взаємозв’язку  з факторами  прискорення  глобалізаційного  процесу: науково-технологічним, виробничо-технічним, правовим, соціологічним, екологічним.

         8. На  основі   законів діалектики  визначення   єдності та  відмінності   понять “ інтернаціо-налізація”, “інтеграція”, “економічна глобалізація”  і  їх хронологічних рамок:  

          - інтернаціоналізація –це процес еволюції міжнародних економічних зв’язків  на  базі  міжнародного  поділу  праці,  що проявляється у розвитку міжнародної торгівлі та формуванні міжнародної власності як основи  переходу до вищого рівня економічної взаємодії держав. Починається  у глибокій  давнині, і розвинутих форм набуває на межі X1X –ХХ ст.;        

         - міжнародна економічна інтеграція - форма  інтернаціоналізації,  яка полягає у створенні державами спільного економічного простору з метою вільного руху товарів і факторів виробництва.  Міжнародна економічна  інтеграція супроводжується  організацією міжнародних регіо-нальних союзів та переходом до регулювання  міжнародних  економічних  відносин.  Починається  наприкінці  Другої  світової війни;  

          - економічна глобалізація –новий рівень інтернаціоналізації та міжнародної економічної інтеграції, що характеризується інтенсифікацією і новою якістю внутрішніх міжнародних зв’язків у планетарних масштабах, перетворенням національних господарств  та їх суб’єктів  на складову частину планетарного відтворювального процесу. Починається у  80-і  роки ХХ ст.,  продовжується дотепер.

          9. Класифікація міжнародного руху капіталу за критеріями форм (позичковий і підприємницький  капітал), видів позичкового капіталу (товарні та валютні  кредити, видів підприємницького капіталу (валюта, рухоме й нерухоме майно, цінні папери), методів руху позичкового капіталу (облігаційна позика, лізинг, операції на компенсаційній основі), методів руху підприємницького капіталу (створення спільних підприємств, придбання у власність діючих підприємств або їх підрозділів).

         10. Аргументація тези, що  економічна  глобалізація, початок якої припадає на 80-ті роки ХХ ст., –якісно новий  рівень  інтернаціоналізації та міжнародної економічної інтеграції:

          - на початку 80-х  років ХХ ст. у багатьох промислово розвинених країнах світу відбувається перехід до посилення ринково орієнтованої економічної політики та відповідної нормативно-правової бази. У цей час починаються структурні реформи, які супроводжувались підвищенням конкурентоспроможності та цінової гнучкості товарів, зниженням транскордонних бар’єрів, сприянням розвиткові конкуренції;  

         - здійснення переходу,  починаючи з 80-х років,  до  нового  типу  економічного зростання, який грунтується на створенні нових глобалізаційних елементів продуктивних сил  (програмне забезпечення, розвиток  Інтернету),  якісно новому рівні підготовки та використання людського фактора;

         - перетворення світового господарства  в результаті  проведення ринкових реформ у постсоціалістичних країнах на єдиний  простір, що розвивається на основі законів ринку;             

- зростання на етапі глобалізації кількості спеціальних (вільних) економічних зон як складових елементів процесу економічної глобалізації;

          -посилення впливу на світову економіку міжнародних організацій, регіональних  угруповань, багатонаціональних корпорацій,  інституціональних інвесторів, неурядових організацій.

         11. Узагальнення явищ, що характеризують активізацію процесу включення країн із перехідною економікою у глобальний економічний простір:  

- суттєве збільшення впливу зовнішніх джерел фінансування на забезпечення  відтворювального процесу;                

- можливість  комплексного  використання світових  науково-технічних  до-

сягнень  для перебудови  технічної  бази  галузей та підрозділів суспільного виробництва;           

           - необхідність підвищення конкурентоспроможності товарів перехідних суспільств вимагає  активної участі  у міжнародному  поділі праці;       

          - зростання частки зовнішньої торгівлі країн СНД із  державами-членами  ЄС та її лібералізація;

          - скорочення темпів зовнішньої заборгованості країн із перехідною економікою;

          - збільшення резервних активів і золотих запасів органів грошово-кредитного регулювання перехідних країн.  

. Визначення причин скорочення  частки взаємної  торгівлі  у межах СНД та її збільшен-ня  із країнами далекого зарубіжжя як наслідок розвитку протиріч у зовнішньоторговельній сфері регіону:

          - між прискореними темпами просування до відкритості зовнішньої торгівлі країн СНД і набагато нижчими темпами перебудови структури економіки;

- між необхідністю використання конкурентних переваг, що грунтуються на застосуванні сучасних досягнень науки й техніки, та домінуючих, основаних на використанні природних ресурсів.

           13. Обгрунтування таких способів  розв’язання протиріччя між протекціонізмом та лібералізацією у  країнах із перехідною економікою:          

       - удосконалення структури й регіональна диверсифікація зовнішньої торгівлі як передумови  ефективної інтеграції країн із перехідною економікою  у світове господарство;

       - створення й реалізація загальних державних програм експорту наукомісткої продукції;

       - поєднання лібералізації зовнішньої торгівлі з виваженим протекціоністським захистом наукомістких експортних галузей;          

        - розвиток міжнародної маркетингової діяльності;

- широке  використання   кредитних  ресурсів   для   підтримки  успішно  працюючих на світовому ринку підприємств;       

-розробка механізму надання цільових кредитів у національній валюті іноземним  державам  та  іншим  суб’єктам   господарювання  для  закупівлі  ними продукції машинобудування країн-кредиторів.

        14. Визначення  основних  напрямів впливу глобалізації на  розвиток  економічних форм включення перехідних економік у світове господарство за критеріями:  

- трансформація  товарної  структури в  країнах Центральної  й Східної Європи і наближення її до відповідної структури ЄС;       

- регіональна диверсифікація зовнішньої торгівлі;

- суттєве  зростання кількості регіональних  торговельних угод між  країнами  з різними рівнями соціально-економічного розвитку;

- активізація залучення іноземного капіталу;

- прискорення  структурної  перебудови  економіки перехідних країн-членів ЄС, шляхом  розвитку наукомістких, матеріало- й енергозберігаючих технологій, сфери  інформаційних послуг;          

- обмеження свободи  вибору  методів  економічної політики перехідних  держав, спрямованих  на пошук  найбільш  дієвих  моделей   перехідного періоду.            

. Визначення форм проявів протиріччя між обмежувальними заходами міграційної політики та  стійкою  позитивною динамікою  транскордонного  переміщення населення. Для його розв’язання пропонується:

- запобігання еміграції шляхом створення національного привабливого ринку праці;

- сприяння  розвитку  професійної  орієнтації  молоді,  підготовці  й перепідготовці робочої сили;

- державна підтримка малого й середнього бізнесу;

- посилення мотивації до легальної продуктивної зайнятості;

- збільшення фінансування науки;

- залучення  висококваліфікованих  працівників у репродуктивному віці у країни  з низьким рівнем народжуваності;

- застосування стимулюючих заходів для інвестування коштів, зароблених мігрантами за кордоном;

- відшкодування країні походження коштів, вкладених у підготовку працівника-емігранта.

. Виявлене  посилення  суперечності   між    задекларованими  уніфікованими нормами й правилами щодо взаємодії суб’єктів міжнародних економічних відносин, формальною рівністю прав і необхідністю створення відповідних механізмів включення різних суб’єктів у глобалізаційний процес з урахуванням рівня їх соціально-економічного розвитку.                  

          Теоретична та практична значущість дослідження полягає у використанні запропонованих автором шляхів розв’язання основного протиріччя світового господарства щодо  структурних елементів економічної глобалізації, визначенні напрямів формування концепції ефективної зовнішньоекономічної доктрини країн із перехідною економікою.

Методологічні та теоретичні положення дисертаційного дослідження були  використані у діяльності Харківської торгово-промислової палати (довідка від 04.07.2005 р., № 298 / 63.01-6),  при вирішенні Конституційним Судом України питання щодо відповідності Закону України “Про ратифікацію Угоди про формування Єдиного економічного простору” від 20.04.2004. № 1683 –V нормам Конституції України (довідка  від 29.06. 2005 р., № 127-05-945), Головним фінансовим управлінням Харківської обласної державної адміністрації у процесі розробки концепції створення території зі спеціальним режимом інвестиційної діяльності у місті Харкові (довідка від 26.05. 2005 р. № 10-38/ 2-69/1), Головним управлінням зовнішньоекономічних зв’язків та європейської інтеграції Харківської обласної державної адміністрації при впровадженні системно-цільового підходу  при складанні  довгострокових  програм  зовнішньоекономічного розвитку регіонів  та України (довідка від 31.01.06 р. № 01-42 / 61).

Теоретичні  положення, висновки, рекомендації та пропозиції, розроблені й викладені у  дисертації,  були використані у викладанні й підготовці навчального посібника та підручника базового курсу  “Основи економічної теорії”, у розробленій за участю автора програмі “Вступ до маркетингу” у рамках спеціальних курсів, запроваджених у Національній юридичній академії України ім. Ярослава Мудрого (довідка від 30.06.2005 р. № 127-05-952), при укладанні програми курсу “Міжнародні  валютно-кредитні  відносини”  і його  викладанні   в  Інституті сходознавства і міжнародних відносин “Харківський колегіум” (довідка від  21.07.2005 р. № 01/59).

Запропоновані автором  конкретні практичні рекомендації щодо методів регулювання участі трансформаційних країн у світогосподарських зв’язках можуть  бути  використані  у  практичній  діяльності міжнародних організацій, дипломатичних установ,  інституцій,  що формують зовнішньоторговельну,  інвестиційно-інно-

ваційну, міграційну та валютну політику України.

  Апробація результатів дослідження. Підсумки дисертаційного дослідження доповідались на засіданнях кафедри економічної теорії Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого. Апробація наукових ідей дисертації була проведена на регіональній конференції “Фило-софские и социальные вопросы экологии” (1985 р., м. Харків); міжнародній науково-практичній конференції  “Проблеми створення й функціонування спеціальних (вільних) економічних зон у Харкові” (1993 р., м. Харків);  всеукраїнській науково-практичній  конференції “Українознавство й гуманізація освіти” (1993 р., м. Дніпропетровськ); міжрегіональній науково-практичній конфренренції “ Регіони в незалежній Україні: пошук стратегії оптимального розвитку” (1994 р., м. Хар-ків); міжнародній науково-практичній  конференції “ Вільна економічна зона  як форма регіона-льного розвитку” (1994 р., м. Чернівці); республіканській науково-практичній конференції “Право-ва держава Україна: проблеми, перспективи розвитку” (1995 р., м. Харків); науковій  студентській конференції  “Актуальні  проблеми правознавства  в Україні (1998 р., м. Харків); міжнародній науково-методичній конференції “Інженерна освіта на межі століть: традиції, проблеми, перспективи”  (2000 р., м. Харків ); всеукраїнській науково-практичній конференції “Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХ1 століття”  (2001 р., м. Полтава );  науковій конференції “Економічне, політико-правове і духовне життя в Україні та розвиток особистості”(2001 р., м. Харків), міжнародній науково-практичній конференції “Ринкова трансформація економіки АПК” (2002 р., м. Харків);  республіканській науково-практичній конференції  “ Розширення  ринку  праці  в центральному  економічному регіоні України” (2002 р., м. Кіровоград); міжнародному інвестиційному форумі “Вільні економічні зони, території пріоритетного розвитку та технопарки України: досягнення, проблеми, перспективи” (2002 р., м. Харків); міжнародній конференції “Проблемы современной экономики и институциональная теория” (2003 р., м. Донецьк); науково-практичній конференции “Социальные, экономические, политические и психологические последствия глобализации в современном обществе” (2003 р., м. Донецьк), “Исследование и оптимизация экономических процессов (Оптимум –)”(2003 р., м. Харків); 1V міжнародній науково-практичній конференції “Динаміка наукових досліджень ‘” (2005 р., м. Дніпропетровськ), заключній міжнародній науково-практичній конференції “The Science: theory and practice” (2005. Dnepropetrovsk).

        Публікації.  За темою дисертації опубліковано 54 наукові праці, у тому числі 2 індивідуальні монографії (40 д. а.), 48 статей у наукових журналах, збірниках наукових праць, матеріалах тез наукових конференцій (20 д. а.), посібники та підручник (частка автора –,3 д. а.). У фахових наукових виданнях опубліковано 23 статті (12 д. а).        

        Структура й обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, шести розділів, висновків,  списку літератури з  422 найменувань і 6 додатків.  Загальний обсяг дисертації становить 428 сторінок машинописного тексту, у т. ч. основний обсяг (вступ, основна частина й висновки)  - 388 сторінок.  Дисертація містить 41 таблицю, 5 формул, 10 малюнків.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

У вступі обгрунтовано актуальність теми дисертації, сформульовано мету й завдання, визначено предмет та об’єкт дослідження, наукову новизну та практичну значущість.

          Перший розділ“Теоретичні основи дослідження участі країн із перехідною економікою у процесі економічної глобалізації  складається з трьох підрозділів. На основі  аналізу  літератур-них джерел і  законів  діалектики  визначається  сутність понять “інтернаціоналізація”,  економіч-

на інтеграція”, “економічна глобалізація”, уточнюються їх хронологічні рамки. Згідно із законом заперечення заперечення, перетворення однієї речі в іншу здійснюється через знищення  тих характеристик у цій речі, що не узгоджуються з новими умовами існування, і через збереження та подальший розвиток у новому явищі усього позитивного, що відповідає новим умовам і теденціям розвитку.  При наявності  багатьох  спільних рис  з    інтернаціоналізацією   та  інтеграцією  еконо-

мічна глобалізація –це якісно новий стан світової економіки. Таким чином, зазначені поняття демонструють зв’язок між заперечуваним і заперечуючим, відображають  наступність у розвитку.

           Ці поняття розглядаються як етапи розв’язання основного  економічного протиріччя світового господарства –між усуспільненням відтворювального процесу в планетарних масштабах і його відокремленням у межах певних країн і регіонів. Зазначене протиріччя розкривається у дисертації через певні його форми   на кожній стадії розвитку світового господарства як  джерело руху   й  розвитку усіх  складових елементів  процесу  економічної  глобалізації ( світова торгівля, міжнародний рух капіталів, спеціальні  економічні зони, валютні відносини, міжнародна міграція робочої сили ) взаємодія  яких  створює  економічну цілісність світу.  

           Основне протиріччя світового господарства на етапі економічної глобалізації проявляється  у суперечливій взаємодії процесів регіоналізації та відтворення у планетарних масштабах. Наведено додаткові аргументи щодо переходу світового господарства на якісно новий рівень розвитку –економічну глобалізацію саме на початку 80-х років минулого століття. Елементами понятійного апарату щодо економічної глобалізації слід вважати також фактори прискорення цього процесу (науково-технологічний, виробничо-технічний, правовий, соціологічний, екологічний).

На основі дослідження суперечливого процесу включення країн із перехідною економікою у глобальну економіку встановлено зв’язок між результативністю реформування у зазначених країнах та активізацією їх входження у світовий глобальний простір. Здійснено аналіз різних моделей інтеграції перехідних суспільств у світове господарство.

Економічна глобалізація розглядається як процес, що перебуває у безпе-рервному русі, перетворенні, розвитку, рушійною силою яких є  закони діалектики, зокрема, закон єдності й боротьби протилежностей. Суперечливо складаються відносини між групами країн “Схід –Захід”, де “Захід” –промислово розвинені  країни з  ринковою економікою,  а “Схід” –країни  колишнього соціалістичного табору. Останні виходять із стану автаркії і все голосніше заявляють про себе у світовому господарстві, витісняючи конкурентів, що не може схвалюватися розвиненими країнами.

В основі протиріч  між такими регіонами світу, як НАФТА –ЄС –АТР на чолі з Японією, лежить конкуренція на світових ринках. Інша група протиріч –“Північ” –“Південь”. Перші –промислово розвинені країни, другі –країни, що розвиваються. Таке становище дало підстави для розвитку й поширення руху антиглобалізму. Його представники вважають, що саме глобалізація є причиною відставання Півдня від Півночі. З такою точкою зору не можна погодитись.         Значне відставання у рівні економічного розвитку регіонів почалось тоді, коли в європейських країнах відбулись промислові революції, тобто індустріалізація поєдналась з економічною свободою в країнах “Півночі”. В інших регіонах світу розвиток продуктивних сил і адекватних їм суспільних відносин гальмувався традиціями та релігійними догмами.

Слід зауважити, що найбільший відрив доходів на душу населення зазначе-них регіонів   спостерігався   протягом    останньої  половини   ХХ  століття.  Але    несприятливість саме  цього періоду значною мірою пояснюється   демографічними факторами, громадянськими та міждержавними війнами, недосконалістю та ко-румпованістю системи управління економікою держав, суперечливими наслідками залучення Радянським Союзом колишніх колоній до побудови соціалізму. Однак,  незважаючи на відносне відставання від найбагатшої частини світового населення, протягом ХХ ст. відбулось збільшення середньодушового ВВП найбіднішої частини населення, суттєво скоротився процент неписьменних серед дорослого населення у всіх регіонах світу. Протягом останніх двох десятиліть відбуваються позитивні зрушення в структурі матеріального виробництва країн, що розвиваються. Серед колишніх колоній уже вирізняється певна група країн, які  у 80-х роках за темпами зростання ВВП на душу населення більш ніж удвічі випереджали країни Півночі.

           Зазначені позитивні зміни у світовому господарстві суттєво  не вплинули на соціально-економічний розвиток 49 найбідніших країн світу, де мешкає 10,4% населення планети, яке не може скористатися можливостями, наданими їм міжнародним поділом праці, де з усією повнотою проявляються  визначена автором суперечливість розвитку сучасного світового господарства. Для її розв’язання світове співтовариство  здійснює відповідні заходи: найбідніші країни світу  отримують суттєву допомогу з різних міжнародних джерел (безоплатна допомога, пільгові кредити, списання боргів, зниження митних тарифів).

Доведено, що протиріччя світового господарства мають розв’язуватись не тільки за допомогою нових технологій, але й шляхом використання нової міждержавної політики та створення планетарного регулюючого інституту, зорієнтованого на пристосування усіх суб’єктів міжнародних економічних відносин  до умов глобалізації.

Наводяться додаткові аргументи на користь тези, що суперечливий взаємозв’язок регіоналізації та глобалізації економіки не виключає того факту, що вони є взаємодоповнюючими, різномасштабними й різноякісними інтеграційними процесами. Регіоналізацію слід вважати прискорювачем, генератором глобалізаційних процесів, а не перепоною на її шляху. Змінюються ролі національних і міжнародних економічних відносин. В умовах глобалізації визначальними стають інституціонально оформлені всесвітні економічні відносини, коли національні суб’єкти господарського життя змушені  все більше пристосовуватись до правил, встановлених у межах певного економічного союзу. Протиріччя світового господарства можно представити у вигляді схеми (рис.1).

     Другий розділ “Зовнішня  торгівля:  протиріччя  між   протекціонізмом  і лібералізаці-єю” складається з трьох підрозділів. Досліджуються протиріччя зовнішньоторго-вельних зв’язків на різних етапах розвитку світового господарства,  особливості зовнішньої торгівлі  перехідних суспільств. Для їх розв’язання пропонуються шляхи удосконалення структури й регіональної диверсифікації зовнішньої торгівлі транзитивних країн, аналізуються  методи регулювання зовні-шньої тор-гівлі України. Основне протиріччя  світового   господарства  представлено як суперечлива взаємодія процесів протекціонізму та лібералізації світової торгівлі. Протиріччя між протекціонізмом і лібералізацією торгівлі в умовах глобалізації проявляється у таких формах:

–при зростанні  регіоналізації  одночасно  підвищується   роль  спеціальних  заходів захисту національного ринку (антидемпінгове, компенсаційне та спеціальне мито), технічних і санітарних норм та стандартів;

         –з одного боку,  відбувається ліквідація торговельних   бар’єрів,  з  іншого –частка розвинених країн світу у зовнішній торгівлі залишається надзвичайно високою порівняно з іншими країнами світу;  

         –тенденція  зростання  обсягів  зовнішньої  торгівлі  нових країн-членів ЄС не супроводжується   покращанням стану їх зовнішньоторговельного балансу;

        –між прискореними темпами просування до  відкритості зовнішньої  торгівлі країн  СНД і набагато нижчими темпами перебудови структури економіки;

–між  необхідністю  використання конкурентних переваг, що  грунтуються на  застосуванні сучасних досягнень науки й техніки, та домінуючих, заснованих на використанні природних ресурсів.

Глобальним напрямком розвитку зовнішньої торгівлі протягом ХХ ст. є лібералізація цієї сфери міжнародних економічних відносин. Бо саме вона сприяє розвитку міжнародної специалізації, котра ґрунтується на певних економічних перевагах кожної країни. Звертають на себе увагу надзвичайно високі темпи росту зовнішньої торгівлі товарами країн, що розвиваються та перехідних економік. Починаючи з 2003 р. позитивні зміни щодо темпів росту торгівлі спостерігаються у всіх регіонах світу. Навіть у найбідніших країнах суттєво зросли обсяги зовнішньої торгівлі як унаслідок стрімкого зростання цін на традиційні експортні товари, так і завдяки  зростанню виробництва. У 2004 році  експорт Африки досяг найвищого показника, починаючи з 1980 р. При збереженні зазначеної тенденції у майбутньому, можна  констатувати  наявність  руху до  зближення  й  вирівнювання  економік різних регіонів щодо розвитку зовнішньоторговельних зв’язків.  

        При всіх очевидних перевагах політики вільної торгівлі, спрямованої на досягнення прогресу світової економіки, надмірне захоплення цією політикою може призвести до збільшення нерівномірності розвитку окремих країн, посилюючи економічні позиції розвинених держав і, завдаючи шкоди найбільш слабким. Суперечливі сторони зовнішньоторговельної діяльності набувають особливих рис у трансформаційних країнах. Зазначено, що лібералізація зовнішньої торгівлі, що відбулась майже у всіх перехідних країнах, не стала елементом структурної перебудови економіки країн СНД. Здійснено порівняльний аналіз зовнішньоторго-вельної стратегії країн Центральної й Східної Європи та СНД, виявлено причини негативних змін у  товарній структурі експорту  країн Співдружності й шляхи розв’язання проблеми.            

          Третій розділ “Протиріччя й тенденції міжнародного руху  капіталу” складається з трьох підрозділів. Визначається система протиріч міжнародного переміщення капіталу, форми й особливості руху капіталу у перехідних країнах, особливості інвестиційного клімату в Україні та методи його оптимізації. Дослідження особливостей міграції капіталу в умовах глобалізації дозволяє вирізнити такі протиріччя, що є загальними для всіх країн світу,  а також ті, що притаманні транзитивним державам та країнам, що розвиваються.

        Загальносвітові протиріччя:

         –між  транснаціоналізацією системи міжнародних фінансів  та концентрацією прямих іноземних інвестицій у промислово розвинених країнах світу;

         –у країнах базування розгортається протиріччя між суто економічними та  соціальними аспектами відтворювального процесу: накопичення капіталу та  доходів, одержаних за кордоном, суттєво скорочує  зайнятість у країнах-експортерах капіталу;

        –у   приймаючих   країнах   розвивається  протиріччя між реалізацією  національних еконо-мічних планів та цілей економічної політики на основі іноземного капіталу та  обмеженістю само-стійності в її формуванні, тобто економічного суверенітету;

–у  довгостроковому   періоді  приймаюча   країна  стикається з  протиріччям   між розвит-ком експортного виробництва товарів і послуг та імпортом капіталу, що проявляється у погіршен-ні платіжного балансу.

       Протиріччя, притаманні руху іноземного капіталу у перехідних країнах:

       –між тенденцією до зростання виробництва  та обмеженими можливостями його фінансування із зовнішніх джерел;    

–між сприянням  розвитку пріоритетних галузей, зниженням соціальної  нап-руги  та збільшенням зовнішньої заборгованості  країн;

–між необхідністю стимулювання розвитку пріоритетних галузей та  інвесту-ванням іноземного капіталу  у галузі з коротким періодом обігу;

–між наявністю вигідних умов кредитування з боку  міжнародних фінансових

організацій та обмеженням свободи використання кредитів, що позначається на формуванні національної економічної політики;

–між об’єктивною тенденцією до зростання обсягів залучення іноземного  капіталу  та недостатнім інституціональним забезпеченням ефективності цього процесу;

        –між необхідністю у  рівномірному  економічному  розвиткові  регіонів  країн  та зосередженістю іноземних інвестицій в обмеженій кількості областей та міст.

Зазначені протиріччя  значною мірою розв’язуються шляхом застосування певних регулюючих заходів. Однак прискорення процесу глобалізації, що відбувається останнім часом, суттєво змінює характер і кількість інструментів такого регулювання. Це ставить перед урядами держав, які приймають капітал, складне завдання –проводити відповідну зважену політику щодо залучення іноземного капіталу. Протягом 90-х років велика  кількість країн не  тільки скасувала  більшість обмежень для іноземних інвестицій, але й активно розробляла стимулюючі заходи, спрямовані на їх залучення. Однак надання пільг іноземному капіталу має супроводжуватись певними вимогами щодо бажаної структури інвестицій, їх регіонального розміщення, збільшення зайнятості, тобто створенням  оптимального інвестиційного клімату. Здійснені міжнародні зіставлення, демонструють надзвичайно скромні обсяги залучення ПІІ в країни СНД  порівняно з промислово розвинутими й центральноєвропейськими  державами.  Розділ завершується практичними рекомендаціями щодо оптимізації інвестиційного клімату в Україні, які включають:

        - обов’язкове виконання міжнародно-правових зобов’язань України щодо двосторонніх міжнародних угод про взаємний захист інвестицій;

        - широке запровадження такого методу іноземного  інвестування як концесія;

- створення умов для залучення іноземних банків у процес інвестування;

- посилення контролю за використанням кредитів, наданих під гарантію держави;

- застосування цілеспрямованих стимулюючих заходів для забезпечення  інноваційного характеру іноземного інвестування;

- створення  преференцій для  іноземного венчурного капіталу.

         Четвертий розділ “Роль спеціальних (вільних) економічних зон у процесі  включення перехідних суспільств в економічну глобалізацію  складається з  трьох підрозділів. Спеціальні (вільні) економічні зони та території зі спеціальним режимом інвестиційної діяльності  представлено одним із складових елементів економічної глобалізації, досліджено міжнародний досвід створення спеціальних економічних зон, виявлено протиріччя створення й функціонування зазначеної форми організації економіки.  Етап бурхливого розвитку спеціальних економічних зон настає  на початку 80-х років.  Експортно-промислові зони почали активно використовувати як засіб подолання застою в окремих галузях промисловості, банківської та страхової справи. Створення спеціальних зон виявилося корисним і для відродження окремих територій промислово розвинених країн. Завдяки спеціальним економічним зонам було виведено із кризового стану чимало районів Франції, Великої Британії та інших країн.

Ефективно функціонуючі  СЕЗ дозволяють успішно втілювати в життя концепцію створення територій інноваційного прориву, економічних інноваційних груп, які стають сполучними елементами приєднання до глобальної світової економіки. Численні дослідження діяльності вільних економічних зон у світі приводять до висновку про те, що здобутки приймаючих країн від присутності СЕЗ перевищують витрати. Світова практика доводить, що найбільшу ефективність виявили спеціальні зони з чітко визначеною метою своєї діяльності, невеликі за територією, тобто так звані  “точкові зони”. Цю обставину слід враховувати і перехідним країнам. Особливу увагу необхідно приділити створенню відповідних економічних, правових та організаційних умов для функціонування технологічних зон. Саме ця форма організації економіки  може стати  не  тільки фактором включення до світових глобальних процесів, а й забезпечить можливість інноваційного розвитку перехідних економік.

Функціонування СЕЗ у країнах із перехідною економікою виявило такі протиріччя: між цілями створення вільних економічних зон і недостатньо ефективним управлінням їх діяльністю; між значною роллю СЕЗ у активізації процесу економічної глобалізації країн із перехідною економікою, у підвищенні ефективності їх економік та недостатньою державною підтримкою цієї форми організації господарської діяльності. Аналіз  протиріч, властивих функціонуванню  СЕЗ в Україні, приводить до висновку  про недоцільність ліквідації всіх спеціальних економічних зон.  Вирішення подальшої долі СЕЗ та ТПР має грунтуватись на ретельному аналізі досягнень та недоліків кожної з них і державній підтримці тих, чия діяльність може забезпечити прискорення інноваційного розвитку держави та вирішення нагальних соціальних проблем.  

          П’ятий розділ  “Співробітництво у валютній сфері як напрямок  активізації господарської взаємодії держав” складається з чотирьох підрозділів. Розглядається суперечливий  процес еволюції  світової валютної системи, роль міжнародної валютної ліквідності у забезпеченні стабільності світової фінансової системи, проблема конвертованості валют у країнах із перехідною економікою, регулювання валютних відносин в умовах включення перехідних країн у глобалізаційний процес. Основне протиріччя світового господарства у сфері валютних відносин має конкретні історичні форми на різних етапах розвитку суспільства. У ході розв’язання протиріч кожний наступний етап розвитку міжнародних валютних відносин на основі закону заперечення заперечення містив у собі позитивні характеристики попереднього періоду і формував нові протиріччя:   

       –на  етапі  інтернаціоналізації  розвивається  протиріччя  між  фіксованим  і вартісним співвідношенням золота й срібла та ринковим. Зазначене протиріччя розв’язується  у  другій половині ХІХ –на початку ХХ ст. шляхом  витіснення більш цінного металу дешевшим, біметалізм заміняється монометалізмом, тобто золотим стандартом;

–у цей час розвивається протиріччя між  стабільністю золотомонетної системи та її дорожнечею. Маються на увазі не лише вартість видобутку золота, його зберігання та транспортування, але й соціальна вартість політики дефляції (безробіття, падіння цін). Ця система не мала перспектив для подальшого розвитку і тому, що з усією повнотою проявилось протиріччя між  зростаючими  масштабами світової торгівлі та інших міжнародних зв’язків  й обмеженою кількістю золотих грошей;

        –на  етапі  економічної  інтеграції зазначене  протиріччя розв’язується  переходом до Бреттон-Вудської валютної системи.  Однак на початку 70-х років з усією гостротою проявилось протиріччя, притаманне  зазначеній системі: між особливою роллю долара як світової валюти й послабленням позицій США у світовій економіці в умовах інтенсивного розвитку Японії, ФРН, Франції та інших країн;

–наприкінці  70-х  років  почала  функціонувати   Ямайська  валютна  система, яка  на етапі глобалізації світової економіки містить певні суперечності: між об’єктивною тенденцією у розвитку міжнародних валютних відносин  до  створення єдиної, загальної для усіх країн грошової одиниці та посиленням регіоналізму у зазначеній сфері;

          –у країнах із  перехідною  економікою  обмеженість  конвертованості націо-нальних  валют суперечить процесу лібералізації валютних відносин.

           Ознакою еволюції національних валютних систем перехідних суспільств у напрямку валютної глобалізації є запровадження  відповідного режиму валютних курсів. Зараз у більшості країн із перехідною економікою встановлено режим гнучкого валютного курсу –вільно плаваючого або “керованого плаваючого”. Розвиток ринкових відносин і міжнародних  економічних зв’язків  потребує повної конвертованості національної валюти. Однак для запровадження режиму повної конвертованості тільки вольових рішень недостатньо. Тому в роботі визначаються відповідні економічні умови, які б сприяли позитивному впливові впровадження повної конвертованості. Низка країн (Болгарія, Польща, Чехія, Естонія) запровадили внутрішню конвертованість одночасно з лібералізацією цін. Інші (Угорщина, Киргизія, Латвія, Молдова, Росія, Румунія, Україна) робили це поступово, створюючи офіційні валютні резерви, поліпшуючи платіжний баланс, застосовуючи кількісні обмеження на імпорт.

           Внутрішня конвертованість дала поштовх розвиткові внутрішнього товарного та валютного ринків, розширила доступ до імпорту, сприяла розвиткові конкурентного середовища. Однак у багатьох країнах (в Україні також) з усією гостротою проявилися негативні наслідки конвертації валюти. Тому країнам із перехідною економікою довелося розширити застосування як тарифних, так і нетарифних зовнішньоторговельних обмежень. Відсутність подібних заходів  може призвести до відпливу капіталу за кордон у великих масштабах, що скоротить і без того занадто скромні інвестиції. Більш того, обмеження на обмін валюти за рахунок руху капіталу дозволить не лише зберегти внутрішнє нагромадження, але й запобігти  надмірному переходу  вітчизняних підприємств в іноземну власність.

Однак самі вдосконалення методів валютного контролю та його посилення не зможуть  кардинальним  чином  вирішити  проблему  відтоку капіталів за кордон, бо завжди знаходяться лазівки для порушення законодавства. Саме тому необхідно застосовувати комплексний підхід у валютній сфері. Він передбачає проведення економічної політики, спрямованої на зростання ВВП і виробництва шляхом стимулювання розвитку приватного підприємництва, проведення структурних реформ, роздержавлення та приватизації, створення сприятливого інвестиційного та інноваційного клімату, скорочення від’ємного сальдо торговельного балансу.

У більшості постсоціалістичних країн спостерігається тенденція до збільшення як золотих запасів, так і інших резервних активів. Ця обставина є вагомим фактором активізації процесу включення країн із перехідною економікою у глобальний економічний простір.

          Шостий розділ “Форми прояву основного протиріччя світового господарства у  сфері  транскордонного  переміщення населенняскладається з  трьох  підрозділів. Виявлено протиріччя, притаманні цій складовій глобалізаційного процесу,  здійснено аналіз міграційної політики держав в умовах глобалізації, запропоновано методи регулювання зовнішньої міграції у країнах із трансформаційною економікою. Міжнародна міграція впливає на функціонування міжнародного ринку праці, де  створюється й споживається людський капітал. Основне протиріччя світового господарства у цій  сфері в умовах глобалізації посилюється й проявляється у таких формах:

        –між скороченням  унаслідок  еміграції представників  інтелектуальної  еліти, здатної бути носієм національної культури і прогресивних тенденцій,  і зростанням демократизації суспільства, становленням та розбудовою незалежних держав;

          між збільшенням сукупного попиту  у  країнах-донорах  за рахунок   надходжень у вільно конвертованій валюті, заробленій мігрантами, і безповоротною втратою значних коштів, вкладених в освіту, підвищення кваліфікації емігрантів;

–між скороченням наукових та кваліфікованих кадрів, здатних   реалізувати  національні інтереси батьківщини, і необхідністю формування єдиної національної ідеї, розвитку патріотичних тенденцій;

–між вигодами  у  вигляді   скорочення   виробничих   та   освітянських  витрат у приймаючих країнах та реальними загрозами безпеці держав унаслідок масової присутності людей з іншою культурою, релігією, менталітетом і рівнем життя;

–між  тенденцією до  посилення  нестачі  працівників  в  окремих секторах економіки  європейських промислово розвинених  країн  унаслідок  старіння їх населення та існуючими  обмеженнями трудової міграції;

–між  обмежувальними заходами  міграційної  політики  та  стійкою  позитивною  динамікою   транскордонного  переміщення населення.

В умовах глобалізації значно зросли темпи переміщення людей як із країн СНД у промислово розвинуті держави, так  і між країнами ближнього зарубіжжя.  Нові потоки й напрямки міграцій   прогнозуються внаслідок переміщення зростаючої кількості компаній з “старої” Європи до нових членів ЄС. Унаслідок процесів стрімкого старіння населення країн Західної Європи через два десятиріччя кількість пенсіонерів перевищить третину населення. Зазначений регіон відчуватиме гострий дефіцит робочих рук, які прибуватимуть  переважно з країн Азії та Африки.

Масова присутність людей з іншою культурою, релігією, менталітетом, більш низьким рівнем життя, ніж у корінного населення може суттєво впливати на формування економічної політики, і навіть стати однією з реальних загроз безпеці держави. Однак, оскільки економіка промислово розвинених країн потребує праці мігрантів, вона має виступати не тільки споживачем людського капіталу, але й брати активну участь у його відтворенні, сприймаючи національний ринок праці як частину глобального. З цією метою необхідно створити відповідні соціальні та економічні умови для цієї категорії людей, заборонити дискримінацію, боротися з проявами расизму, забезпечити політичні права.

Розв’язання протиріч, властивих сучасній міграції, потребує  нового підходу до міграційної політики й країн-експортерів робочої сили. Цей підхід полягає в переході від контролюючих функцій держави до комплексного управління міграційними процесами, основу якого складає створення умов, що протидіють міграції, оптимізацію зовнішньоторговельних зв’язків, залучення прямих іноземних інвестицій, активне включення національних валют у світову валютну систему, безоплатну зовнішню  допомогу.

Аналіз стану зайнятості населення постсоціалістичних країн дозволяє зробити висновок  про збільшення рівня безробіття у країнах, що приєдналися до ЄС, та кандидатах на вступ до нього. Крім того, спостерігаються значні розбіжності у рівні безробіття у постсоціалістичних країнах. Це свідчить про низьку транскордонну та внутрішньонаціональну мобільність робочої сили, що пояснюються недостатньою інтегрованістю ринків праці у країнах із перехідною економікою. Для вирішення проблеми необхідно більш активно розвивати ринок житла, здійснювати роботу щодо інформованості населення про ринки праці.

Для розв’язання протиріч, притаманних зовнішній трудовій міграції, пропонується  відповідний механізм її регулювання, який включає  економічні, правові та організаційні методи.

ВИСНОВКИ

      1. Глибинна сутність економічної глобалізації полягає у перетворенні націо-нальних господарств на складову частину світового відтворювального процесу, який потребує створення планетарної системи регулювання міжнародних економічних відносин.  

. Глобалізацію слід розглядати як сучасний етап розв’язання основного протиріччя світового господарства  –між усуспільненням відтворювального процесу в планетарних масштабах і його відокремленням у межах певних країн і регіонів.  

. Додаткові аргументи, наведені в дисертації, дозволяють стверджувати, що регіоналізм –це усебічна політика розвитку, яка не протистоїть глобалізму, а є засобом його просування  і  прискорення.       

. Сполучними елементами економічної глобалізації виступають, міжнародна торгівля, міжнародний рух капіталу, спеціальні економічні зони, світова валютна система,  міграція населення.

       5.   Надзвичайно високі та зростаючі темпи росту зовнішньої торгівлі (починаючи  з 2003 р.)  країн, що розвиваються, і перехідних економік та збереження зазначеної тенденції у майбутньому дозволяє  припустити виникнення  руху до зближення  й  вирівнювання  економік  різних  регіонів  щодо  розвитку  зовнішньоторговельних зв’язків. 

       6. Лібералізація зовнішньої  торгівлі перехідних країн  має насамперед спрямовуватись на прискорення структурної перебудови економіки, створення сприятливих умов для збільшення експорту.       

. Нині об’єктами державного регулювання інвестиційної політики стають більш конкретні питання, пов’язані з безпосередніми умовами функціонування іноземного капіталу. Так, зменшуються, а часто й зовсім скасовуються вимоги щодо мінімального обсягу інвестицій. Це дозволяє малим та середнім фірмам брати участь у загальносвітовому процесі глобалізації.

. Удосконалення правових норм щодо створення оптимального інвестиційно-го клімату у країнах СНД має доповнюватись створенням сучасного фондового ринку, розвитком венчурного бізнесу, удосконаленням податкової системи, зменшенням інфляційних ризиків, забезпеченням твердих гарантій приватної власності, посиленням боротьби з корупцією й свавіллям чиновників.

. Оцінка результативності функціонування СЕЗ не може грунтуватися виключно на фіскальних здобутках. Вона має враховувати їх роль у розвитку інноваційних процесів та реалізації соціальних завдань, що поставлені перед ними. Ліквідація СЕЗ найчастіше є свідченням низької якості управління їх діяльністю, незадовільним станом інфраструктури та недостатнім захистом прав власності в країні їх розташування.

      10. Сучасна світова валютна система стає все більш глобалізованою, спрямованою на створення єдиного економічного простору. Одночасно  розповсюджується  регіональналізм  валютної  системи. Підкоряючись загальним принципам, визначеним світовими фінансовими організаціями, регіональні валютні угруповання розвиваються на власних основах. Отже на сучасному етапі розвитку світової економіки її основне протиріччя у валютній сфері проявляється як протиріччя між створенням та функціонуванням регіональних валютних союзів та тенденцією до створення єдиної світової валюти.

        11. Глобальна  економіка  суттєво змінює всі елементи  світової валютної системи. У свою чергу така модифікація прискорює процес входження національних валют у світову валютну систему. Ефективний розвиток міжнародних економічних зв’язків потребує повної конвертованості національної валюти. Однак для застосування  режиму повної конвертованості необхідні відповідні умови, які б сприяли позитивному впливові її впровадження.

.  Інтенсивність міграційних потоків у Білорусі, Росії, Україні останніми роками слабшає. Незважаючи на певні особливості національного міграційного законодавства, можна констатувати посилення регулюючого впливу перехідних держав на міграційні процеси.

На основі дослідження запропоновано  рекомендації щодо їх практичного застосування у розвитку економічних форм включення перехідних суспільств, зокрема України, у глобальні процеси та використання одержаних теоретичних результатів у викладанні економічних дисциплін.

. Здійснюючи лібералізацію зовнішньої торгівлі перехідних суспільств, враховувати ступінь готовності країни до реалізації заходів, спрямованих на відкритість економіки, і поєднувати їх із збереженням протягом певного часу захисту пріоритетних галузей.

. З метою активізації   зовнішньоторговельного  співробітництва перехідних країн із країнами –членами СОТ та Європейським  Союзом   створити систему  зовнішньоекономічної  інформації для орієнтації на зовнішніх ринках і оцінки конкурентоспроможності товарів у нових умовах; для запобігання зростанню безробіття необхідно прийняти відповідні документи щодо підготовки системи освіти до потреб ринку в умовах інтеграції.  

        3. Розв’язати протиріччя, притаманні рухові іноземного капіталу у країнах  СНД можливо шляхом створення відповідного інвестиційного клімату, спрямованого на використання іноземного інвестування для реалізації першочергових соціально-економічних завдань економічної політики держави: підвищення темпів економічного зростання; досягнення оптимальної структури економіки у цілому та експорту, зокрема; розширення внутрішнього ринку;  розвиток енерго - та матеріалозберігаючих технологій та інновацій.

. Для   підвищення   ефективності  функціонування  СЕЗ  і  територій  зі  спеціальним режимом інвестиційної діяльності трансформаційних країн необхідно:

        - чітко визначити функціональне призначення СЕЗ;

- особливу увагу приділити розвиткові технопарків як територій інноваційного прориву, які відіграють провідну роль  у випуску високотехнологічної продукції;

- застосувати  відповідні  форми  державної  підтримки  регіональних  інноваційних центрів, які довели свою ефективність в інших країнах;

- на  законодавчому рівні чітко визначити  критерії  ефективності  функціонування кожної СЕЗ і ТПР із переліком кількісних параметрів для зіставлення і з урахуванням  мети їх створення.

. Запровадити бюджетне фінансування  та створення інституціональних умов для  інновацій у провідних взаємозв’язаних групах галузей (кластерах), включаючи насамперед машинобудівний комплекс та АПК, з метою підвищення конкурентоспроможності перехідних країн.  

 6. Застосовувати комплексний підхід у реалізації валютної політики України:  посилення  контролю безпосередньо за каналами відтоку капіталів та установами, через які цей відтік здійснюється, поєднувати з  проведенням структурних реформ.

. Посилити  керованість міграцією шляхом скорочення нелегального сектора міграції та формування системи селективної імміграції, визначення певних регіонів України для розселення та працевлаштування мігрантів, створення необхідних соціальних умов і культурного середовища. З метою підвищення ефективності управління міграційними процесами доцільно створити єдину  державну міграційну  службу та програму регулювання міграції.

. Включити у програму курсу “Основи економічної теорії” теми: “Економічна глобалізація: сутність, проблеми, соціально-економічні наслідки”, “Особливості участі у процесі економічної глобалізації країн із трансформаційною економікою”. Доцільно на окремих факультетах увести спецкурс “Економіко-правові основи активізації участі України у процесі економічної глобалізації.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ РОБІТ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

         Монографії

. Макуха С.М.  Україна в міжнародних економічних відносинах в умовах економічної глобалізації. –Харків: Легас, 2003. –с.  

. Макуха С.М.   Міжнародні  господарські  зв’язки країн із  перехідною  економікою в  умовах глобалізації. –Х.: Право, 2005. –с.

         Статті у наукових фахових виданнях

      . Макуха С.М. Світова валютна система: сутність і тенденції розвитку // Вестник национального технического университета “ХПИ”. Вип. № 11-1.–. –С. 62 –.

. Макуха С.М. Шляхи реалізації конкурентних переваг України у світовій торгівлі // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць ДНУ Вип. 126.–Дніпропетровськ, 2002. –С. 64 –.

. Макуха С.М. Необхідність активізації участі перехідних суспільств у процесі економічної глобалізації // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. –. –№ 534. –С. 35 –.

       . Макуха С.М.  Золото  як  міжнародний  ліквідний  ресурс // Вісник   Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. –. №  564. –С. 226 –.

           7. Макуха С.М. Головні риси зовнішньоторговельної стратегії перехідних суспільств // Економіка розвитку. Науковий журнал Харківського державного економічного університету –. –№ 2.–С. 34 –.

. Макуха С.М.  Міграція:  тенденції та  засоби  регулювання // Підприємництво, господарство й право. –. –№ 4. –С. 70 –.

     . Макуха С.М. Регулювання зовнішньої торгівлі України: методи й тенденції // Підпри-ємництво, господарство й право. –. –№ 7. –С. 124 –.

. Макуха С.М. Валютна політика України в контексті економічної глобалізації // Підпри-ємництво, господарство й право. –. –№ 11. –С. 126 –.

         11. Макуха С.М. Експорт капіталу: суть і форми // Фінанси України. –.–№ 11. –С. 77 –.       

         12. Макуха С.М. Проблеми регулювання іноземних інвестицій в Україні // Вестник Харьковского  государственного политехнического университета. –. –Вип. 107. –С. 26 –.  

. Макуха С.Н. “Своевременные мысли” о гуманитаризации высшего  образования и “корпоративных” правах // Предпринимательство, хозяйство  и право. –.–№ 11. –С. 7 –.

. Макуха С.М. Економічна глобалізація: сутність, тенденції, проблеми // Економіка. Збірник наукових праць Харківського державного педагогічного університету. –. –Вип. 2. –С. 178 –.   

. Макуха С.М. Головні передумови експортної експансії України // Збірник наукових праць Харківського національного аграрного університету. Серія “Економіка  АПК і природоко-ристування”. –. - № 7. –С. 114 –.    

. Макуха С.М. Розвиток теорії міжнародної торгівлі та її застосування в умовах економічної  глобалізації  //  Вестник Международного  славянского университета. Серия “ Экономика”. –Харьков,  2002. –Т.V. –№ 5. –С. 11 – 14.     

. Макуха С.М.  Особливості   вивозу підприємницького капіталу в умовах економічної глобалізації  // Збірник  наукових праць  Кіровоградського  технологічного університету. –. –Вип. 3. –С. 221 –.

. Макуха С.М. Роль міжнародних економічних інститутів у реформуванні економіки України // Наукові праці Донецького державного технічного  університету. Серія економічна. –. –Вип. 56. –С. 205 –.

         19. Макуха С.М. Міжнародний ринок праці як об’єкт економічної глобалізації  // Вестник национального технического университета “ХПИ”.–.–№ 8-2. –С. 201 - 207.

. Макуха С.М. Функції  та міжнародне  значення спеціальних економічних  зон України // Вісник  Харківського національного університету. Економічна серія. –. –Вип.  575. –С. 321 –.

         21. Макуха С.М. Методологічні аспекти аналізу процесу економічної глобалізації // Вісник Харківського національного університету. Економічна серія. –.–№  580. –С. 256 –.

. Макуха С.М. Головні передумови вступу до СОТ країн із перехідною економікою  //  Вісник Харківського національного університету. Економічна серія. –. –№  608. –С. 208 –.

         23. Макуха С.М.  Багатовекторність  зовнішньоекономічної  стратегії перехідних суспільств –фактор оптимізації їх участі в глобальних економічних процесах // Вестник национального технического университета “ ХПИ ”. Сборник научных трудов. Тематический  выпуск “Технический прогресс и эффективность производства”. –. –№ 10. –Т. 3. –С. 267 –.

         24. Макуха С.М. Особливості розв’язання основного протиріччя сучасного світового господарства // Вестник национального технического университета “ХПИ”. Сборник научных трудов. Тематический  выпуск “Технический прогресс и эффективность производства”. – 2004. –№ 10 . –С. 72 –.

. Макуха С.М.  Перехідні  країни  в процесі економічної глобалізації: порівняльний аналіз //  Вісник  Харківського  національного  університету.  Економічна серія. –. –№  630. –С. 128 –.

 Статті в інших виданнях

    . Макуха С.Н. Особенности землевладения в развивающихся странах // Вопросы землеустройства и рационального использования земель. Сб. научных трудов ХСХИ –. –Т. 265. –С. 67 –.

. Макуха С.Н. Валютные курсы (методология определения и режимы) //Бизнес информ. –Харьков. –. –№ 5-6. –С. 64 –.       

. Макуха С.Н. Актуальные проблемы стимулирования иностранных инвестиций в Украине // Десяті харківські політологічні читання “Формування суспільної політики: теоретичний, практичний та правовий аспекти” (збірник наукових статей). –Харків: НЮАУ ім. Ярослава Мудрого, 2000. –С. 34 –.

  . Макуха С.М. Іноземний капітал як засіб подолання економічної кризи //  Конфлікти в суспільствах, що трансформуються. Збірник наукових статей (за матеріалами Х1 Харківських політологічних читань –Харків, Право, 2001.–С.77 –.

 .  Макуха С.Н. Региональный аспект внешнеторговой деятельности  Украины  // Бизнес информ. –Харьков, 2002. –№ 3-4. –С. 39 –.  

. Макуха С.М  Передумови активізації участі  АПК України в процесі економічної глобалізації // Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія у чотирьох  частинах  / За ред. П.Т. Саблука, В. Я. Амбросова, Г. Є. Мазнєва. Ч.  3. Фінансово-кредитна система К.: ІАЕ, 2002. –С. 194 –.

         32. Макуха С.М. Світова валютна система: особливості та перспективи розвитку // Економічне, політико-правове і духовне життя в Україні та розвиток особистості: Матеріали наук. конф. За підсумками виконання комплексної цільової програми. –Харків: НЮАУ ім. Ярослава Мудрого, 2003. –С. 188 –.

. Макуха С.М. Особивості включення країн СНД у процес економічної глобалізації // Соціально-політичні та соціально-правові проблеми сучасності. Збірник наукових тез за матері-алами ХV Харківських політологічних читань, що проведені  кафедрою  соціології  та  політології  НЮАУ   ім. Ярослава  Мудрого).  –Харків: НЮАУ, –. –С. 134 –.

. Макуха С. Нужен прорыв //  “Жизнь” –“Неделя”. –Донецк. –.–№ 11.–С. 14.

. Макуха С.М. Економічна глобалізація як етап розвитку основного протиріччя світового господарства //  Соціально-політичні протиріччя та проблеми соціального партнерства. Збірник наукових тез (за матеріалами ХVІ Харківських політологічних читань). –Харків: НЮАУ, 2005. –С. 72 –.

. Макуха С.М. Електоральна поведінка як відображення протиріч економічної інтеграції // Проблеми формування електоральної культури населення. Збірник наукових статей (за матеріалами ХVІІ Харківських політологічних читань). –Харків: НЮАУ, 2005. –С. 59 –.

         Підручники і навчальні посібники

         37. Макуха С.М. Зовнішньоекономічні зв’язки. Економіка України у світовому господарстві. Конспект лекції. –Харків: Укр. юрид. акад, 1994. –с.

         38. Макуха С.М. Стратегічний міжнародний маркетинг // Вступ до маркетингу. Консп. лек-цій / За ред. О.О. Мамалуя. –Харків: Нац. юрид. акад. України, 1997. –С.74 –.

. Макуха С.М. Ринок капіталу. Процент // Основи економічної теорії / За ред. О.О. Ма-малуя. Навч. Посібник: У 2 ч. –Харків: Нац. юрид. акад.України, 1999.Ч. 1. –С.130 –.

. Макуха С.М. Всесвітнє господарство // Основи економічної теорії / За ред. О.О. Мама-луя: Навч. посібник: У 2 ч.  –Харків: Нац. юрид. акад.України, 1999.Ч.2. –С. 92 –.

. Макуха С.М. Всесвітнє господарство // Основи економічної теорії у питаннях і відпо-відях: Навчальний посібник  / За ред. О. О. Мамалуя. –Харків, 2001. Ч. 2. –С. 137 –.

         42. Макуха С.М. Ринок капіталу. Процент (гл.12); Світове господарство (розд.V1) // Основи економічної теорії: Підручник / За  ред. О.О. Мамалуя. –К.: Юрінком Інтер, 2003. –С. 172 –;  444 –.

Тези доповідей наукових конференцій

         43. Макуха С.Н.  Основные вопросы организации  свободных  экономических  зон //   Проблемы  создания и  функционирования  специальних (свободных) экономических зон в Харькове: Тез. докл. межд. науч.-практ. конф.(г. Харьков, 3 –июня 1993 г.) –Х., 1993. –С. 23 –.

         44. Макуха С.М. Проблеми  розвитку  міжнародних економічних відносин України  //  Сб.  кратк.   тез.   и   научн.  сообщ.   научн.-практ.  конф.  по   итог. научн.-исслед. работ, вып. проф.-препод. сост. УГЮА в 1993 г. (г. Харьков, 1994г.) –Х. –С. 87 –8.

 . Макуха С.М. ВЕЗ –фактор стабілізації економіки регіону // Проблеми формування й розвитку регіональних механізмів господарювання: Тез. доп. межрег. наук.-практ. конф.( м. Хар-ків, 22 –берез. 1994 р.) –Х., 1994. –С. 97.  

 . Макуха С.Н. Необходимость усиления практической функции экономической теории в условиях переходной экономики  // Развитие экономической теории в условиях трансформацион-ного кризиса: Тез. докл. и выст. научн. конф. (г. Харьков, 6 июня 1996 г.). –Х., 1996. –С. 7 –.

         47. Макуха С.Н. Технопарки как средство реализации инновационной модели развития государства // Інженерна освіта на межі століть: традиції, проблеми, перспективи: Праці  міжн. наук.-метод. конф. ( м. Харків, 28 –бер. 2000 р.) –Х., С. 81 –82.

         48. Макуха С.М. Регіональні інноваційні центри: міжнародний досвід і вітчизняні реалії // Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХ1 століття: Тез. доп. Всеукр. наук.-практ. конф. У двох томах. –Полтава: ПДТУ ім. Юрія Кондратюка, 2001. Т. 1. –С. 95 –.

. Макуха С.М. Світова валютна система:  особливості  та  перспективи  роз-витку // Економічне, політико-правове і  духовне життя в Україні  та  розвиток особистості:  Матеріали наук. конф. за  підсумками  викон.  Комплекс.  цільової  прогр. (м. Харків, 12 -13 квіт. 2001 р.) –Х., 2003. –С. 188 –.   

. Макуха С.М. Вивіз підприємницького капіталу в умовах економічної глобалізації //  Розширення  ринку праці  в  центральному  економічному регіоні України:  Матеріали  наук. конф.

( м. Кіровоград, 11 -12 лист. 2002 р.)  –Кіровоград, 2002. –С. 3 –.

. Макуха С.М. Соціально-економічні  наслідки глобальних процесів  // Социальные, еконо-мические, политические и  психологические последствия глобализации  в современном обществе: Материалы  всеукр. научно-практ. конф. (г. Донецк, 13-14 марта 2003 г.) –Донецк, 2003. –С.  89 –.

. Макуха С.М.  Регіоналізація і глобалізація: єдність чи протиріччя? // Исследование и оптимизация экономических процессов “оптимум –”.Труды 1V  межд. науч.-практ. конф. 11 – дек. 2003 г. –Харьков: НТУ “ХПИ”,  2003. Ч. 2. –С. 163 –.

. Макуха С.М. Протиріччя функціонування СЕЗ у країнах із перехідною економікою // Динаміка наукових досліджень ‘”. Том 7. Економіка. Матеріали 1V міжн. наук.-практ.конф. 20 –червн. 2005 р. –Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. –С. 50 –.  

.  Макуха С.М. Форми руху і розв’язання основного протиріччя світового господарства // The Science: Theory and Practice. Vol. 7. Economic sciences. Materials of final international scientificaly-practical conferens July, 20 th - August, 5th, 2005. – Prague, Dnepropetrovsk, Belgorod: Publishing House “Education and Science”, 2005. –C.44 –.

АНОТАЦІЯ

          Макуха С. М. Протиріччя  світогосподарських зв’язків і форми їх розв’язання в умовах включення перехідних економік у глобалізаційний процес. Рукопис.

Дисертація на здобуття ученого ступня доктора економічних наук за фахом 08.01.01 –економічна теорія. –Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2006.

          Здійснено теоретико-методологічний аналіз сутності економічної глобалізації як сучасного етапу  розвитку основного протиріччя світового господарства з метою концептуального  обгрунту-вання   ефективної зовнішньоекономічної доктрини  перехідних суспільств, зокрема України.

          Проведено розмежування понять “інтернаціоналізація, “міжнародна економічна інтеграція”, “економічна глобалізація”, що представлені як етапи розвитку основного протиріччя світового господарства. Досліджено форми його прояву щодо складових елементів процесу економічної глобалізації: світової торгівлі, вивозу капіталу, розвитку спеціальних  (вільних) економічних зон, валютних відносин та міжнародної міграції населення в умовах включення країн із перехідною економікою у світовий глобальний простір.   

          Ключові слова: економічна глобалізація, протиріччя світогосподарських зв’язків, регіоналізація.

АННОТАЦИЯ

         Макуха  С. Н. Противоречия мирохозяйственных связей и формы их разрешения  в условиях включения переходных экономик в глобализационный процесс.  Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени доктора экономических наук по специальности 08.01.01 –экономическая теория. –Харьковский национальный университет им. В.Н. Каразина, Харьков, 2006.

Осуществлен теоретико-методологический анализ сущности  економической  глобализации как современного этапа   розвития  основного противоречия  мирового хозяйства с целью концептуального  обоснования  еффективной внешнеэкономической  доктрины  переходных обществ, в частности Украины.

Проведено размежевание  понятий: “интернационализация”, ”международная экономическая интеграция”, “экономическая глобализация”, которые представлены  как этапы развития основного противоречия мирового хозяйства. Исследованы формы его проявления  в развитии составных элементов процесса экономической  глобалізации: мировой торговли, миграции капитала,  валютных отношений,  международной миграции населения и функционирования специальных (свободных)  экономических зон в условиях включения   стран с переходной экономикой  в глобальное пространство.

           Установлена связь между  интенсивностью и результативностью экономического реформи-рования в странах с переходной экономикой и скоростью  их включения в мировое хозяйство. Доказано, что противоречия между процессами  экономической глобализации и регионализации не исключает стимулирующей роли последней в создании единого мирового экономического пространства.

Выявлены новые тенденции и формы проявления противоречия между протекционизмом и либерализацией торговли в условиях глобализации.  Предложена программа  развития  экспорта продукции с высоким уровнем обработки товаров, а также  направления усовершенствования товарной структуры и региональной диверсификации внешней торговли стран с переходной экономикой. Наряду с улучшением структуры внешней торговли странами –новыми членами ЕС и приближением её к  стандартам Союза,  в странах  Содружества,  особенно  экспортерах  топливно-энергетических ресурсов,  наблюдается рост сырьевой направленности эспорта и снижение доли наукоемкой продукции.

Исследование противоречий, характерных для развития  международного движения  капитала  в условиях  глобализации позволило сделать вывод о значительной либерализации иностранного инвестирования, которое в 90-е годы дополнилось применением стимулирующих средств. Международные сопоставления, представленные автором, демонстрируют чрезвычайно скромные размеры привлечения прямых иностранных инвестиций в страны СНГ. Доказано, что одна из   важнейших причин отсутствия благоприятного инвестиционного климата в Украине –нестабильность и несовершенство законодательства. Предложены средства достижения  оптимальной  инвестиционной привлекательности Украины.

         Доказано, что одним из системообразующих елементов процесса економической глобализа-ции являются специальные (свободные) экономические зоны. Такой вывод обусловлен их ролью в разрешении основного противоречия мирового хозяйства в условиях глобализации, реализации конкурентных преимуществ переходных обществ, в  мировом инвестиционном процессе,  в стиму-лировании инновационного развития национальной экономики. На основе изучения опыта про-мышленно развитых и развивающихся стран определены составляющие успешного развития дан-ной формы организации экономики.

Выявлены наиболее типичные ошибки, связанные с организацией и функционированием СЭЗ. Доказана необходимость государственной поддержки технологических парков, которые призваны стать фактором активного включения экономики страны в глобальную экономику, используя инновации. Предложены пути повышения эффективности работы СЕЗ и территорий со специальным режимом инвестиционной деятельности в переходных странах.

Изучен процесс превращения мировой валютной системы в неотъемлемую составляющую экономической глобализации. Выявлены противоречия, свойственные  эволюции  мировой валютной системы,  формы их проявления на различных историчских этапах развития мировой экономики. Значительное место в исследовании отводится роли межгосударственной валютной ликвидности в создании предпосылок  для  активизации включения стран с переходной эконо-микой в глобальный процесс, выявлению новых тенденций в этой сфере.  

        Установлены новые центры международной миграции населения, факторы ускорения мировой миграции, её противоречия и формы их разрешения  в странах с переходной экономикой. Выявлены закономерности развития международной миграции населения в условиях глобализации и место в этих процессах переходных  стран. Изучены  новые подходы к управлению мировыми миграционными процессами. Предложены экономические, правовые и организационные меры повышения эффективности регулирования и управления миграцией в транзитивных странах.

 Ключевые слова: экономическая глобализация, противоречия мирохозяйственных связей, регионализация.

ANNOTATION

          Makuкha S. N.  The  Contradictions  of the World’s Economic Ties and Forms of their Resolution in the Conditions of the Transitional Economics Inclusion into the Globalisation Process.   – Manuscript.

The thesis for the doctor’s degree in  Economics in speciality 08.01.01 - economic theory. – The Kharkiv National University named after V. N. Kharazin, Kharkiv, 2006.

The theoretical and methodological analysis of the economic globalisation main point as the present stage of the fundamental contradiction development in the world’s economy with the purpose of the cоnceptual substantiation of the effective foreign economic doctrine of the transitional societies, in particular Ukraine, is carried out.

Delimitation of the notions is fulfilled: “internationalization”, “international economic integration”, “economic globalisation”, which are presented as the stages of the fundamental contradiction development of the world’s economy. The forms of its manifestation are investigated in the development of the compound elements of the  economic globalisation process: the world trade, capital migration, the development of the special (free) economic zones, currency relations and the international migration of the population in the conditions of inclusion of the countries with the transitional economy into the global space.

 The key words are: the economic globalisation, the contradictions of the world’s economic ties, regionalization.

 

Відповідальний за випуск  д.е.н., проф. Гриценко А.А.

Підписано до друку  17.07. 2006 р. Формат 60х90/16.

Папір офсетний. Друк –ризографія. Умовн.друк.арк. 1,9.

Гарнітура Times New Roman. Наклад 100 прим. Зам. № 695036

Надруковано у СПДФО Ізрайлев Є.М.

Свідотцтво № 04058841Ф0050331 від 21.03.2001р.

, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10




1. такие которые вы не можете найти просто просмотрев используемые объекты свойства и операторы
2. История страхования в России
3. PR and Journalism
4. Введение Актуальность дипломного проекта
5. х годов после распада СССР
6. Ключи к развитию креативности и творческих способностей
7. по устранению причин породивших конфликт; по коррекции поведения участников конфликта; по поддержан
8. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук Київ ~6
9. Рецензия на роман В В Набокова Машенька
10. Тема заняття- Підготовка до нового року
11. Магазин побутової техніки
12. темах географических компонентов и феноменов взаимосвязанных в своем историческом развитии а также техног
13. Лечебная физкультура при язвенной болезни
14. тематика для экономистов Привалов ~ Аналитическая геометрия Беклемешев ~ Высшая математика Писку
15.  Онтология развития человека в пространстве образования
16. Материальная культура Москвы XVI в
17. І Актуальність теми Ознаки ураження трійчастого лицевого присінковозавиткового нервів та ІХХІІ пар чер
18. Бюджетное право
19. Гермиона смотрела на себя в зеркало
20. Сторінка Острозької Біблії 1581 року в місті Острозі на Волині диякон Іван Федорович надрукува