Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
11. Конкуренція важливий елемент ринкового механізму. Зміст конкуренції. Види та методи конкуренції.
Конкуренція економічне суперництво між учасниками ринкового господарства за якнайвигідніші умови виробництва і збуту товарів та послуг, за отримання найбільшого прибутку. Конкуренція є головною ознакою ринкової економіки. Вона виступає як рушійна сила, що змушує підприємця шукати шляхи для ведення свого бізнесу, піклуватися про подальший його розвиток. Конкуренція завжди повязана з обмеженням інтересів виробників.
Риси конкуренції
- Розподіляє ресурси.
- Урівноважує попит та пропозицію.
- Стимулює виробництво до зниження витрат і впровадження нових видів продукції.
- Забезпечує незалежність споживача, гарантуючи захист від диктату товаровиробників.
- Сприяє поліпшенню якості й розширенню асортименту продукції.
- Сприяє нерівномірному розподілу доходів між різними соціальними групами населення.
- Доводить до банкрутства велику кількість дрібних, середніх і навіть частину великих товаровиробників, чим спричиняє безробіття.
- Породжує монополію.
Види конкуренції
1.Внутрішньогалузева між товаровиробниками однієї галузі за найбільш вигідні умови виробництва і збуту продукції.
2.Міжгалузева конкурентна боротьба між товаровиробниками різних галузей промисловості за величину прибутку, вигідне розміщення капіталу, ринки збуту.
3. Міжнаціональна конкурентна боротьба між країнами, що виробляють однотипну продукцію, за вигідні контракти, ринки збуту тощо.
Методи конкуренції
1.Ціновий здійснюється за допомогою регулювання цін: на свій товар виробник установлює ціни, нижчі за ціни конкурентів, що може призвести до банкрутства останніх.
2. Неціновий відбувається між товаровиробниками шляхом надання продукції неповторних особливостей: якісних, технічних, дизайнерських тощо.
13.Виникнення та сутність грошей. Основні функції грошей.(немає виникнення та сутності)
Гроші загальний еквівалент, за допомогою якого вимірюється вартість товарів та послуг.
Функції грошей
- гроші як засіб обігу цю функцію гроші виконують у процесі обміну, руху товарів від виробника до споживача (купля продаж) Тобто, вони виступають посередником в обміні товарів. Т-Г-Т.
гроші як міра вартості ця функція грошей проявляється при купівлі товарів або послуг. Для визначення ціни товару потрібно подумки прирівняти його до певної кількості грошей або золота.
гроші як засіб платежу цю функцію гроші виконують тоді, коли відбувається виплата заробітної плати, пенсії, стипендії сплачують податки, орендну плату, комунальні послуги.
гроші як засіб накопичення у цій функції гроші виступають тоді, коли вони виходять із товарного обігу. Вони набувають вигляду золотих злитків, золотих і срібних монет, прикрас, рахунків у банку, нерухомості, цінних паперів.
світові (міжнародні) гроші ця функція проявляється під час економічних відносин між державою, а саме в ситуації надання грошей у кредит, розрахунків по боргах, платежів та товари й послуги.
15. Ринки виробничих ресурсів.
Ринки основних виробничих ресурсів це ринки землі, праці, капіталу, що використовуються для задоволення виробничих потреб.
Необхідні для виробництва ресурси фірми купують на специфічних ринках, які називаються ринками факторів виробництва або ресурсів. Продавцями на цих ринках виступають домогосподарства та інші фірми, які володіють тими чи іншими ресурсами.
Усі фірми враховують ціни факторів виробництва, які вони купують у процесі прийняття рішення про те, що і як виробляти. Таким чином, ринки ресурсів є невід'ємною частиною кругообігу товарів і послуг, що циркулюють між фірмами й домогосподарствами в ринковій економіці.
Ринки ресурсів, як і всі інші, регулюються силами попиту та пропозиції. Попит фірми на фактори виробництва має спільні риси для всіх видів ресурсів. Закон попиту також справедливий для ринку ресурсів, як для ринку готової продукції: чим вищою є ціна ресурсу, тим меншим за інших рівних умов буде обсяг попиту на нього. Проте пропозиція кожного з ресурсів має свої специфічні особливості. Розглянемо їх детальніше.
16. Ринок праці. Попит і пропонування на ринку праці. Види, форми та системи оплати праці.
Ринок праці це сукупність економічних відносин між найманими працівниками та підприємствами з приводу купівлі-продажу робочої сили.
Носієм попиту на ринку праці є підприємства (приватні або державні), які мають вільні робочі місця, тобто в них є попит на заміщення (заповнення) вакантних місць; носієм пропозиції на ринку праці є ті, хто має здатність до праці за відсутності робочого місця (тобто ті, хто здійснює пошук роботи місця застосування свого ресурсу «праця»).
Ціною на ринку праці виступає заробітна плата грошова винагорода, що виплачується найманим працівникам за використання їх праці. Іншими словами, заробітна гілата грошове вираження вартості ціни товару «робоча сила», дохід власника ресурсу «праця».
Ставка заробітної плати формується під впливом взаємодії попиту та пропозиції на цьому ринку.
Пропозиція праці формується під впливом багатьох чинників:
ставка заробітної плати (відповідно до закону пропозиції);
кількість економічно активного населення;
рівень добробуту нації, розвиненість системи соціального захисту;
рівень оподаткування доходів населення;
установлена тривалість робочого дня, умови праці;
динаміка цін на споживчі товари та послуги тощо.
Крім ринкових чинників значною мірою на заробітну плату виливає відповідна політика держави (політика оплати праці) та діяльність професійних спілок
Види та системи оплати праці
Заробітна плата існує у двох основних формах: погодинній і відрядній.
Погодинна заробітна плата це ціна робочої сили за її функціонування протягом певного робочого часу.
Відрядна, або поштучна, заробітна плата це ціна робочої сили залежно від розмірів виробітку за одиницю часу.
Основними системами оплати праці є тарифні, преміальні й колективні.
Згідно з тарифною системою оплати посадові оклади працівників розробляють на основі оцінки різних трудових характеристик та визначають певні розряди, відповідно до яких і відбувається нарахування заробітної плати. Зокрема, беруть до уваги такі чинники, як кваліфікація виконавця (освіта, досвід роботи, професійна підготовка); розумові та фізичні зусилля; його відповідальність за матеріали, устаткування тощо; умови праці.
Застосування преміальної системи ґрунтується на прийомах відрядної та погодинної заробітної плати. Відрядно-преміальна система передбачає сплачування робітнику певної суми за кожний виріб. Нормою вважають обсяг роботи, виконуваної, як правило, робітником середньої кваліфікації за одну годину. За її перевиконання на 1 % заробітна плата збільшується також на 1 %, але загальний розмір надбавок не перевищує 1520 % від загального заробітку.
Найпоширенішою формою колективної оплати праці є система «участі в прибутках». Вона передбачає, що за рахунок заздалегідь установленої частки прибутку формується преміальний фонд, із якого робітники одержують виплати. Премії нараховують за підвищення продуктивності праці, зниження витрат виробництва. Виплата премій робітнику залежить від розміру його заробітної плати з урахуванням особистих і трудових характеристик.
Заробітна плата є однією з найбільш масових форм доходу в економіці. Її розмір у різних галузях господарства може служити показником добробуту суспільства в цілому. Порівняння номінальної та реальної заробітної плати може надати інформацію про рівень інфляції.
Номінальна заробітна плата сума грошей, яку отримує працівник за продаж своєї робочої сили та її функціонування. Її розміри не дають реального уявлення про життєвий рівень робітника, рівень його споживання.
Реальна заробітна плата кількість спожитих товарів і послуг, які працівник може придбати за свій грошовий заробіток за існуючого рівня цін після вирахування податків.
17. Особливості ринку землі. Попит і пропонування землі. Земельна рента. Ціна землі та причини її диференціації. Роль держави в організації ринку землі.
Найціннішим природним ресурсом є земля. В умовах ринку ресурсів вона стає об'єктом купівлі-продажу. Ціна на землю, як і на будь-який інший товар, формується за допомогою ринкового механізму балансом попиту та пропозиції. Попит на землю залежить від продуктивності землі й від попиту на продукцію, що виробляється за допомогою землі. Розрізняють сільськогосподарський та несільськогосподарський попит на землю. Сільськогосподарський попит залежить перш за все від якості, родючості землі.
Несільськогосподарський від розташування ділянки, багатства розміщених на ньому природних ресурсів.
Отже, ринок землі має певні особливості, а саме:
- попит на землю є похідним, оскільки залежить від ціни на продукцію, що виробляється на землі, і від продуктивності землі;
- пропозиція землі є повністю нееластичною, тобто має майже повну незалежність від ціни, що пояснюється здебільшого незмінним характером площі землі, яка перебуває в господарському обігу. Земля є невідтворюваним дарунком природи. Можна покращити якість землі, проте на кількості землі це не позначиться.
Реалізація права власності на землю дає змогу здійснювати пошук більш ефективного господаря через купівлю-продаж землі та її оренду, залучати додаткові кредитні ресурси через заставу землі. Ціну, яку сплачують за використання землі або інших природних ресурсів, кількість яких обмежена, називають економічною рентою. Коли йдеться про плату за використання безпосередньо землі, то в цьому випадку оперують поняттям «земельна рента».
Ринок землі в Україні на сьогодні є одним із найменш розвинених. Це пов'язано з тривалим існуванням державної власності на землю в минулому й суперечливим поглядом різних політичних сил на формування приватної власності на землю, без чого ринок функціонувати не може.
18. Ринок капіталів ( кредитних ресурсів). Попит і пропозиція на ринку капіталів. Відсоток. Причини відмінностей у відсоткових ставках. Роль банків в організації ринку капіталів
До капітальних ресурсів відносять перш за все товари й послуги виробничого призначення. Власники капітальних благ можуть здавати їх в оренду та отримувати дохід на капітал у вигляді орендної плати, лізингової плати, відсотка.
Орендна плата регулярні платежі за тимчасове користування капітальними благами.
Особливим видом оренди є лізинг довгострокова оренда майна виробничого призначення з подальшим правом викупу, що має певні податкові пільги.
Крім того що капітал постає в матеріальній формі, він має грошове вираження у вигляді інвестицій.
Інвестиції це довгострокові капіталовкладення в різні проекти з метою здобуття економічного ефекту.
Конкуренція стимулює активне впровадження нової техніки та технології, розробку нових моделей товарів, підвищення їхньої якості, тому підприємства потребують усе нових інвестицій. Важливим їх джерелом є кредит.
Кредит це гроші, які позичальник отримує від банку чи іншої фінансової установи, уклавши з ним кредитний договір, і які підлягають поверненню разом із відсотками, на умовах і в термін, передбачений кредитним договором.
Через фінансових посередників банки, кредитні товариства, страхові компанії, фондові біржі тимчасово вільні грошові кошти на засадах кредитування вкладаються в різні інвестиційні проекти. За допомогою кредиту вільні грошові капітали та доходи підприємств, домогосподарств, держави акумулюються та перетворюються на позичковий капітал, який за плату надається в користування. Через кредитиий механізм позичковий капітал перерозподіляється на основні повернення між галузями, переходячи в ті сфери, які забезпечують одержання більшого прибутку або яким надається перевага відповідно до національних програм розвитку економіки. Так відбувається перенесення коштів від тих, хто заощаджує, до інвесторів, які купують капітальні блага.
Низька відсоткова ставка приводить до зростання інвестицій та розширення виробництва, висока відсоткова ставка знецінює інвестиції та стримує виробництво.
Розрізняють номінальну та реальну відсоткову ставку.
Номінальна відсоткова ставка це фактична відсоткова ставка на ринку позичкового капіталу, тобто відсоткова ставка без урахування інфляції. Як номінальні виступають відсоткові ставки банківських установ. Номінальна ставка свідчить про абсолютне зростання грошових коштів інвестора.
Реальна відсоткова ставка це ставка, що скоригована на відсоток інфляції. Реальна ставка свідчить про приріст купівельної спроможності коштів інвестора.
Номінальна відсоткова ставка є завжди додатною, проте реальна відсоткова ставка може бути від'ємною. Це відбувається тоді, коли темп інфляції перевищує номінальну відсоткову ставку.
19. Особливості ринку інформації. Попит і пропонування інформації. Ціна інформації. Доход власника інформаційних ресурсів.
Інформація це рідкісне благо, оволодіння яким потребує певних витрат.
Ринок інформації сукупність економічних відносин із приводу збирання, обробки, систематизації інформації та продажу її кінцевому споживачу. Иа ринку інформації товаром виступають унікальні товари: ліцензії, проекти, ноу-хау, програми математичного забезпечення, наукові прогнози, авторські права й патенти тощо.
Особливо важливим елементом ринку інформації сьогодні є ноу-хау (у дослівному перекладі з англ. «знати як») це сукупність технічних знань виробничого, комерційного й іншого досвіду, необхідних для виготовлення якогось виробу або відтворення виробничого процесу. Інформація на зразок ноу-хау реалізується шляхом укладання контракту та передачі споживачу у формі технічної документації (різних креслень, проектів, схем, техніко-економічних обґрунтувань, технологічних карт, методики, різних розрахунків, формул тощо) та усної інформації або демонстрування.
Між виробником і споживачем на ринку інформації стають посередники, основна функція яких зводиться до збору, обробки та продажу різноманітної інформації. За цей вид послуг посередники беруть плату у вигляді комісійних. Цінність інформаційних продуктів ґрунтується на часовій сутності (як правило, інформація є найціннішою в момент її створення) та актуальності. У міру тиражування цінність її значно знижується. Особливою ціною на ринку інформації є плата за рекламу.
23. Підприємство: суть умови функціонування й економічні форми організації.
Підприємство це самостійний господарський суб'єкт, що має право юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідну та комерційну діяльність із метою одержання прибутку.
Нерідко поняття підприємство ототожнюють із фірмою. Однак ці поняття не завжди збігаються. В економічній теорії поняття «фірма» вживається для того, щоб підкреслити її цілісність як господарської одиниці, фірма може складатися з кількох підприємств, виробничих одиниць. Наприклад, до однієї фірми може входити фабрика, кар'єр, шахта та інші підприємства.
У різних галузях національної економіки підприємства характеризуються певними особливостями.