Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
ТЕМА
План
Самостійне вивчення
1. Організаційно-правові форми здійснення повноважень трудових колективів.
2. 3агальні збори трудового колективу.
3. Конференція трудового колективу.
4. Рада трудового колективу.
Рекомендована література
1. Права трудових колективів
Трудовий колектив підприємства утворюють усі громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством (ст. 2521 КЗпП України).
Підприємство діє на основі Статуту, який затверджується власником майна. На державних підприємствах – власником майна за участю трудового колективу. У Статуті підприємства серед інших питань визначається компетенція і повноваження трудового колективу і його виборних органів, включаючи питання про те, який саме орган має право представляти інтереси трудового колективу (рада підприємства, рада трудового колективу, профком).
На підприємствах трудовий колектив:
1) розглядає і затверджує проект колективного договору;
2) розглядає і вирішує відповідно до статуту підприємства питання самоврядування трудового колективу;
3) визначає і затверджує перелік і порядок надання працівникам підприємства соціальних пільг;
4) бере участь у матеріальному і моральному стимулюванні продуктивної праці, заохочує винахідницьку і раціоналізаторську діяльність.
На державних підприємствах і тих яких частка держави або місцевої Ради у вартості майна складає 50 % трудовий колектив:
1) спільно з власником вирішує питання про вступ і вихід підприємства з об’єднання підприємств;
2) приймає рішення про оренду підприємства або створення на базі трудового колективу органу для переходу на оренду і викуп підприємства.
Таке розмежування трудових колективів дає підставу зробити висновок про теорію двох колективів:
1) на підприємствах з державною формою власності – це колектив найманих працівників з дещо обмеженими правами на участь в управлінні виробництвом;
2) на підприємствах з колективною формою власності він включає як працюючих власників так і найманих працівників , оскільки і ті і інші беруть участь своєю працею в діяльності підприємства.
2. Право трудового колективу в галузі охорони праці
Певні права надані трудовому колективу підприємства Законом України «Про охорону праці» від 14.10 1992р. здійснення громадського контролю за додержанням законодавство про охорону праці, який проводиться через обраних ними уповноважених. На підприємствах де працює 50 і більше чоловік рішенням трудового колективу може створюватись комісія з питань охорони праці, до складу якої входять уповноважений з трудового колективу.
Уповноважений трудового колективу з питань охорони праці має право безперешкодно перевіряти на підприємстві виконання, щодо охорони праці і вносити пропозиції для усунення виявлених порушень нормативних актів з безпеки і гігієни праці. Для виконання цих обов’язків власник на свій розсуд, організовує навчання і звільняє уповноваженого від виконання роботи на передбачений колективним договором строк із збереженням середнього заробітку.
Права трудового колективу в галузі охорони праці:
3. Формування трудового колективу бригади
В ст. 2526 КЗпП України визначено загальні принципи матеріальної заінтересованості трудового колективу в результатах господарської діяльності. Завдання цих інтересів прямо залежить від рівня доходу колективу.
Підприємство, яке забезпечує виробництво і реалізацію кращої продукції (робіт, послуг) з меншими витратами, одержує більший дохід і перевагу у своєму виробничому і соціальному розвитку, а також в оплаті праці працівників.
Процес формування бригади визначається ст. 2526 КЗпП. Зарахування в бригаду працівників проводиться за згодою колективу бригади. Забороняється відмова у зарахуванні працівників у бригаду направлених в порядку працевлаштування (молодих спеціалістів, випускників навчальних закладів системи профтехосвіти, осіб звільнених від покарання або примусового лікування та інших).
Колектив бригади має право вимагати від власника виведення із складу бригади працівників у разі скорочення чисельності бригади, невідповідності працівника виконуваній роботи та в інших випадках передбачених ст. 40, 41 КЗпП України). Отримавши вимогу бригади власник зобов’язаний перевести таких працівників, за їх згодою на іншу роботу або звільнити в установленому порядку.
Бригадири обираються на зборах колективів бригади (таємним або відкритим голосуванням) і затверджується керівником підрозділу, до складу якого входять ці бригади.
4. Розподіл колективного заробітку
в колективі бригади
Трудове законодавство передбачає певні особливості у розподілі у розподілі заробітку бригади. Колектив бригади може розподіляти заробіток залежно від коефіцієнта трудової участі, які затверджуються колективом бригади за поданням бригадира (ради бригади), але заробітна плата працівника не може бути нижчою від встановленого мінімального розміру (ст. 95 КЗпП).
5. Взаємна відповідальність роботодавця
і трудового колективу бригади
Ст. 2528 КЗпП України передбачає взаємну відповідальність власника і бригади. Власник підприємства, керівник структурного підрозділу несе відповідальність перед бригадою за створення нормальних умов для праці (надання роботи, забезпечення справного стану механізмів і устаткування, технічною документацію, матеріалами та інструментами, енергією, створення безпечних та здорових умов праці).
При невиконанні бригадою виробничих показників з вини власника за бригадою зберігається оплата праці. Службові особи винні у порушенні обов’язків власника підприємства перед бригадою притягуються до дисциплінарної відповідальності.
Бригада несе відповідальність перед власником за невиконання з її вини виробничих показників, оплата проводиться за виконану роботу, премії та інші заохочення не нараховуються.
Збитки, завдані підприємству випуском неякісної продукції з вини бригади відшкодовуються з її колективного заробітку між членами бригади враховуються вина конкретних працівників у випуску неякісної продукції.