Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Релігієзнавство це гуманітарна наука, яка досліджує соціально-історичну природу релігій, механізми її соціальних звязків з політичними, економічними, ідеологічними системами людства.
Релігієзнавство виникло в II пол. XIX ст. маючи за мету вивчення релігійних явищ. Релігієзнавство у своєму розвитку стало розпадатися на підгалузі і нині складається з філософії релігії, історії релігії, географії релігій, психології релігії, тощо. Поява нової дисципліни викликала негативну реакцію богослов, які вважали, що невіруючій людині неможливо пізнати релігію. На сучасному етапі здобутки релігієзнавства використовують і вчені різних галузей і навіть богослови.
Слово «релігія» в перекладі з лат. означає «зв'язок», «святиня», «благочестя». В науці існує понад 200 визначень поняття «релігії». Основними суперниками є : Богословське та наукове тлумачення дефініції.
Богословя це погляд на релігію з середини, котрий ґрунтується на священих текстах та вірі.
В науці сформувався цілий ряд теорій походження релігій. Вони поділяються на дві групи:
Теологічні теорії : традиціоналістська (священні тексти; її прихильниками є відомі богослови Середньовіччя - патристи) православно-академічна (її засновниками були професорі Московської духовної академії)
Наукові теорії: державно-політична, натуралістична, анімістична
5. Структура та соціальні ф-ї релігії
В сучасних релігіях виділяють надбудову, яка склад. з таких частин:
Релігійна свідомість це сукупність ідей, уявлень,почуттів,емоцій в яких відображено світ через поняття про надприродне.
Релігійна діяльність складається з культової і поза культової. Поза культова включає в себе духовну та практичну. Культова регламентується канонічним правом, а поза культова ще й державним.
Релігійні відносини особливий вид стосунків, що визнач. звязки між віруючими та громадами. Ці стосунки носять різний характер. Серед релігійних інститутів виділяють церкву, секту та деномінацію.
Церква добровільне обєднання вірян на основі спільних віроувялень.
Секта менш добровільне обєднання для якого характерні тенденції до ізоляції, та контроль над ними.
Деномінація особливий тип організації, що перебуває на етапі організаційного оформлення.
6. Первісні релігійні уявлення(тотемізм, анімізм, фетишизм)
В первісну епоху людина цілком залежала від природного середовища і майже не виокремлювала себе з нього. В науці виділяють три основні форми первісних вірувань:
Тотемізм це віра в надприродний зв'язок людини з тваринним світом та обожнення його представників.
Фетишизм це обожнення предметів неживої природи(каменів, амулетів)
Анімізм (аніма - душа) віра в існування в тілі людини чи тварини особливої субстанції.
Шаманізм - стале в науці назву комплексу уявлень людей про способи усвідомленого і цілеспрямованого взаємодії з трансцендентальним («потойбічним») світом, в першу чергу - з духами, яке здійснює шаман. Міфологія - може означати як древній фольклор та народні сказання (міфи, епоси, казки і т. п.), так і вивчення цього матеріалу в рамках наукових дисциплін, наприклад, порівняльна міфологія.