Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
УРОК №4
Тема уроку: Урок додаткового читання. Е.Е. Шміт «Оскар та рожева пані»
Мета уроку:
Сенс життя відчувати дивовижність
життя щомиті
Ерік-Еммануель Шміт
Діти філософи, справжні філософи.
Ерік-Еммануель Шміт
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
1.Вступне слово вчителя
Наше повсякденне життя сповнене несподіванок. Щодня ми всі ставимо собі філософські питання , на які немає однозначної відповіді: чи треба любити? чи люблю? чи щирий я з самим собою? як побороти життєві труднощі? чи боюся я смерті? І так зранку і до вечора.
Сьогодні ми познайомимося з творчістю сучасного французького письменника Е.Шміта . Багато своїх творів він присвятив дитячій тематиці, тобто відповідям на запитання , які хвилюють не одну дитину в світі. Та якби навіть ці запитання хвилювали лише одну дитину - не них варто було б шукати відповідь.
У своїх творах Ерік Шміт відкриває світ очима дитини. У кожному із них юний герой потрапляє у непросту ситуацію втрачає батьків, не знаходить любові, ховається від війни, хворіє. Чи впорається він з усим цим ? Як дорослішатиме?
Часто його юні герої стикаються з дорослими і ця зустріч у людському та духовному сенсі визначає їхнє подальше життя.
2.Оголошення теми та мети уроку (звернення до записів на дошці: «Знати», «Вміти»)
3.Робота над епіграфами до уроку(інтерактивна вправа «Мікрофон»)
-2-
2.Цитатна доріжка
В одному своєму інтервю Е.Шміт сказав:
« Діти мають здатність щиро дивуватись і зачаровуватись. А ще вони вміють ставити запитання. Їм потрібні відповіді. Але не культурні відповіді з тоннами інформації, а розумні відповіді...»
ІІІ. Засвоєння нових знань, умінь та навичок учнів
1.Знайомство з портретом Е.Е.Шміта
2.Розповідь учителя про життєвий та творчий шлях Е.Е.Шміта
Ерік Еммануель Шміт народився 28 березня 1960 року в французькому місті Ліон. Готувався до карєри композитора, вчився грати на фортепіано. Коли йому виповнилось 15 років, музика буквально врятувала йому життя. Ерік Шміт був у страшенній депресії і серйозно збирався покінчити життя самогубством. І от у цей час він потрапив до Ліонської опери на репетицію. Уявіть собі: стара обшарпана будівля, багато пилюки, жодних декорацій і товста співачка у недолугому вбранні... Але коли вона почала співати, підліток був приголомшений так це було гарно. Письменник згадує : «Так музика повернула мене до світла. Якщо у світі є такі гарні речі, то варто жити. Моцарт це ключ до краси, до захоплення. Того дня я був порятований мистецтвом, я знайшов сенс життя. Музика дуже потужне мистецтво, її сприймаєш … не лише вухами, але й ногами, усім тілом, вона може схвилювати за 15 секунд».
З тих пір музика, поряд з філософією захоплення його життя. Однак, крім музики, хлопчик захоплювався написанням творів: в одинадцять років написав першу книгу, в шістнадцять першу пєсу . В кінці кінців слово одержало верх над музикою. Закінчивши престижний Вищий педагогічний інститут і захистивши філософську дисертацію Е. Шміт починає викладати філософію спочатку в ліцеї Шербура, потім в університеті Шамбері.
-3-
Але надовго він там не затримується: наукова карєра була принесена в жертву літературі.
У 2008 році отримав бельгійське громадянство. Нині мешкає у Брюсселі. Творчість Шмітта не раз відзначали престижними преміями. Його пєси перекладено й поставлено у понад 50 країнах світу, а письменник за свій літературний талант став володарем 26 різноманітних премій та нагород різних країн світу.
Він один з найвідоміших письменників світу , що уміє достукується до сердець мільйонів читачів з фантастичною легкістю.
Його книжка «Оскар і рожева пані» ще 10 років тому ввійшла до рейтинґу книг, що змінили чиєсь життя поруч із Біблією, «Маленьким принцом»
А.Сент- Екзюпері та «Мушкетерами» О.Дюма .
Драматична і життєлюбна історія про невиліковно хворого хлопчика, зявившись у 2002 році на полицях книжкових магазинів, зворушила весь світ. А в 2009 році завдяки видавництву «Кальварія» з нею познайомилися і українські діти.
Саме про історією маленького, хворого на лейкемію хлопчика Оскара, ми і говоритимемо на сьогоднішньому уроці.
3.Виразне читання вчителем першого листа Оскара до Бога
4.Бесіда на первинне сприйняття твору
5.Розповідь підготовленого учня про передісторію створення повісті - казки «Оскар та рожева пані»
Батько Е.Шміта був фізіотерапевтом.. Він завжди брав сина з собою в лікарню щочетверга і щосуботи у відділення для дітей з хворобами хребта чи для глухих. І дивним йому видалося те, що там нормально бути хворим чи слабким і ненормально було мати гарне здоровя і вважати себе сильним.
Ця ідея ламкості життя, ламкості душі зробила письменника сильнішим. Так він привернув свій погляд до проблем інших - хворих дітей.
-4-
У дітей , що перебували в лікарні була одна мета - одужати,а письменнику Е.Е.Шміту знадобилося 10 років, щоб із під його пера зявилась його повість «Оскар та Рожева пані»,метою якої теж було бажання автора допомогти дітині одужати, здобути душевний спокій, навіть якщо вона проживаєш останні дні та хвилини свого життя.
6.Бесіда за запитаннями учителя
7 . Коментар учителя.
Діти, творів у формі листів не так уже й багато у літературі. Такий жанр отримав назву епістолярного . Його використовують тоді, коли хочуть передати найтонші та найглибші порухи душі головного героя. Тому що листи пише не людина, а її серце та душа.
8. Теорія літератури
Епістолярний жанр один з жанрів літературного твору, написаний у формі приватних листів У листах виражені душевні переживання героїв, висвітлена їх внутрішня еволюція.
9. Колективне складання опорної схеми «Композиція повісті - казки «Оскар та Рожева пані» БОГ
ОСКАР БАБЦЯ РОЖА( 1 лист)
13 листів
ЖИТТЄВИЙ ЕКСПЕРЕМЕНТ ОСКАРА
-5-
10. Коментар учителя
Книга написана у формі 14 листів десятирічного хлопчика Оскара, невиліковно хворого на рак. Він відчуває, що хіміотерапія не принесла полегшення і йому залишилося жити недовго. Він відчуває себе покинутим батьками. На противагу до батьків з ним розмовляє у лікарні рожева пані про життя і смерть. Щоби прийняти жахливу правду вона спонукає Оскара викласти свої думки у вигляді листів до Бога. Крім того він має собі уявити, що кожен прожитий день є десятиріччям. Хоча Оскару важко повірити в Бога, він проте йде на цей експеримент і таким чином проживає все своє життя.
В цих листах Оскар переповідає поважному адресатові своє життя, свої стосунки з оточенням, прохає Його про певні речі (обовязково «духовні») тощо. Маленький Оскар ,на відміну від своїх батьків і лікаря, не боїться визнавати неминучість і близькість власної смерті, та навіть йому не під силу стримати гіркі сльози, коли він випадково дізнається, наскільки мало часу йому відміряно.
9.Ролова гра «Один день із життя Оскара»
10.Продовження бесіди за запитаннями вчителя:
(це єдиний спосіб, який може вберегти від смертельного розпачу бути з Богом)
11. Коментар учителя
Ерік Еммануель Шміт не приховує , що в своїй творчості віддає перевагу суспільним темам -табу. Візьмімо хочи би його повість «Оскар і Рожева пані»:там ідеться про хворобу та смерть дитини а це тема - табу.
-6-
12. Словникова робота
Табу- заборона певних дій, слів тощо
13 .Продовження коментара учителя
На думку Е.Е.Шміта місія мистецтва допомагати нам жити. Письменник переконаний: треба мати причини, щоб жити. Причина жити для нього це часто мистецтво. Звісно, любов також, але якраз мистецтво розповідає нам про красу світу, провокує, пробуджує подив... Краще жити допоможуть книжки, бо мета літератури це мудрість. Література допомагає менше боятися, бути толерантнішим, розумнішим.
Оскар головний герой твору Е.Шміта у такі складні моменти свого життя міг би зламатися ,та він знаходить в собі сили .протягом десяти відведених йому долею днів, прожити своє життя, хоча б у в листах до Бога
14. Постановка проблемного запитання
Що допомагає людині жити мистецтво, любов чи віра в Бога?
IY. Закріплення знань, умінь та навичок
1.Словесне малювання. Портрет Бабці- Ружі
2.Слово вчителя
Діти, щодня важкі невиліковні хвороби забирають життя хворих дітей. Будучи користувачем соціальних мереж ви можете спостерігати скільком хворим діткам потрібна допомога. Декого ще можна врятувати, зробивши складну операцію .В який спосіб можна підтримати таких дітей?
3.Рольва гра «Я- волонтер»
4. « Обери позицію»
(аргументація вибору дитини щодо відповіді на проблемне запитання уроку)
4. Налаштування учнів на сприйняття головної ідеї твору
У повісті Е.Е.Шміта «Оскар та рожева пані» мудра Бабця - Ружа стверджує: можна за все життя не прожити й одного гідного дня, а можна все життя прожити за дванадцять днів. В Оскара обмаль часу, тому він поспішає жити й устигнути померти старим досвідченим чоловіком.
Прояв розуму і мужності у тому, щоб змінити щось у світі. Проблема у тому, щоб розрізнити, що можна змінити, а що неможливо. Ми не можемо змінити хворобу, смерть. Але коли ти не можеш чогось змінити у світі, ти можеш змінити своє бачення, своє ставлення до цього. У випадку Оскара, хлопчика, хворого на рак, наука, медицина безсилі. Але любов і сила фантазії допомагають йому жити. Ми не можемо змінити болісних моментів, але можемо чомусь навчитися. Коли хтось близький помирає, треба усвідомити, що єдине, що ми можемо, передати їм свою любов...
-7-
5. «Скарбничка порад»
Від імені Оскара дайте своїм одноліткам поради, які були б важливими у їхньому житті( можна записати узагальнені поради в робочі зошити)
Можливі варіанти порад:
1.Проживай кожен день гідно
2. Віддавай свою любов ближнім
3. Проявляй милосердя до хворих
4.У найтяжчі хвилини свого життя довірся своїм рідним та Богу.
5.Життя прекрасне - цінуй його!
Y. Підсумки уроку
1 «Продовжити речення»
Сьогоднішня історія маленького хворого хлопчика навчила мене………
Оскар зрозумів, що …………
2.Заключне слово вчителя
Історія маленького хлопчика Оскара розчулює і заставляє цінити кожен день та ті миті, які ти маєш, і які переживаєш в дійсності, на відміну від Оскара. Варто цінувати кожен прожитий день свого життя. І якщо ти колись будеш відчувати себе самотнім, памятай - завжди є ТОЙ, хто готовий тебе вислухати і прожити з тобою кожну хвилину твого життя . Будьмо сильними та милосердними.
Не треба боятися. Саме з цього починається шлях мудрості. Потрібно прийняти те, що лякає, прийняти світ у всій його жорстокості та непередбачуваності. Саме тоді приходить справжнє розуміння того, наскільки цікавим є світ.
Цінуймо кожну прожиту хвилину і просімо в Бога терпіння та розуміння!