Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема 9. Державне пенсійне страхування Мета заняття- Ознайомити студентів з поняттями та сутністю персоніфік

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 21.5.2024

Тема 9. Державне пенсійне страхування

Мета заняття: Ознайомити студентів з поняттями та сутністю персоніфікованого обліку громадян України у пенсійному забезпеченні; з видами пенсій та порядком їх обчислення, користуючись нормативно-правовою базою.

План

  1.  Персоніфікований облік громадян у пенсійному забезпеченні.
  2.  Види пенсій.
  3.  Порядок обчислення пенсій.

  1.  Персоніфікований облік платників збору на обов’язкове пенсійне страхування

Персоніфікований  облік  полягає  в збиранні,  обробленні, систематизації  та  зберіганні  передбачених  законодавством   про пенсійне забезпечення відомостей про фізичних осіб, що пов'язані з визначенням права на виплати з Пенсійного фонду та  їх  розмір  за загальнообов'язковим  державним  пенсійним  страхуванням.

Основні завдання персоніфікованого обліку:

    -створення єдиного     державного    автоматизованого    банку відомостей про фізичних осіб;

    -сприяння розвитку  заінтересованості фізичних осіб у внесенні платежів  на  загальнообов'язкове  державне  пенсійне  страхування  та  створення  умов  для їхнього контролю за сплатою цих платежів;

    -сприяння створенню   умов   для   більш  повного  надходження платежів на пенсійне страхування;

    -створення інформаційних   передумов  для  визначення  розміру виплат за пенсійним страхуванням залежно від тривалості страхового стажу  та  особистого  внеску  фізичної  особи у формування коштів страхування;

    -забезпечення відповідно  до  законодавства захисту відомостей про фізичних осіб;

    -інформаційне забезпечення завдань прогнозування та планування у системі пенсійного страхування.

В основі персоніфікованого обліку лежить:

-обов'язковість  і своєчасність подання відомостей про фізичних осіб;

-обов'язковість використання індивідуального ідентифікаційного номера даних Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.

Персоніфікований облік здійснює  Пенсійний  фонд  та  його органи на місцях.

2.Види пенсій

Напрями використання коштів Пенсійного фонду

Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України кошти Пенсійного фонду України спрямовуються на:

  1.  фінансування виплати державних пенсій та інших соціальних виплат, у тому числі громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон;
  2.  погашення банківських кредитів та відсотків за їх використання;
  3.  створення та функціонування системи персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування;
  4.  утримання центрального апарату та органів Пенсійного фонду України, розвиток їх матеріально-технічної бази;
  5.  організацію роз'яснювальної роботи серед населення та здійснення інших заходів відповідно до завдань Пенсійного фонду України.

Згідно з Указом Президента України визначені такі джерела фінансування пенсійного страхування:

  1.  страхові збори (внески) в рамках загальнообов'язкового державного пенсійного страхування — для виплати трудових пенсій;
  2.  кошти Державного бюджету України – для виплати державних пенсій військовослужбовцям, органів внутрішніх справ, державним службовцям, надбавок до пенсій та їх підвищень окремим категоріям громадян тощо;
  3.  кошти Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення;
  4.  для виплати пенсій за інвалідністю, на випадок втрати годувальника, за віком, додаткових пенсій і надбавок до пенсій;
  5.  кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття — для виплати пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» за період до настання пенсійного віку.

Найбільша частка видатків бюджету Пенсійного фонду України спрямовується на виплату державних пенсій.

Пенсії за віком 

Пенсією за віком прийнято називати таку пенсію, яка встановлюється з досягненням певного віку та за наявності необхідного стажу роботи. Вік, який дає право на пенсію за віком, називається пенсійним. Він, як і тривалість стажу, встановлюється законом.    

Право на пенсію за віком нерозривно пов'язане з трудовою діяльністю людини у суспільному виробництві. Досягнення пенсійного віку слугує підставою для припинення трудових відносин працівників із роботодавцями на виробництві, через що у держави виникає необхідність забезпечення громадян.

Пенсії за віком диференціюються за окремими видами залежно від умов праці, тривалості трудового стажу, спеціальних юридичних підстав і розміру цих пенсій.

Пенсії по інвалідності

Пенсії по інвалідності є одним із видів соціального захисту непрацездатних громадян. Їх можна визначити як щомісячні грошові виплати з Пенсійного фонду, призначувані у разі встановлення медичним органом однієї з трьох груп інвалідності, які спричинюють повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання.

Пенсії за інвалідністю притаманні всі загальні риси, характерні для інших видів пенсій.

Пенсія за інвалідністю призначається на тривалий час чи безстроково особі, яка втратила працездатність, виплачується щомісячно у грошовій формі, залежить від заробітку інваліда, зумовлена трудовою діяльністю людини чи іншими причинами.

Підставою для призначення пенсії за інвалідністю на відміну від пенсій за віком є чітко виражена непрацездатність громадянина. Це означає, що пенсія за інвалідністю призначається лише після перевірки та оцінки медичним органом стану здоров'я та індивідуальної працездатності людини. Із встановленням інвалідності пов'язане виникнення права на пенсію.

Право на пенсію за інвалідністю забезпечується всім громадянам, які стали непрацездатними.

Пенсії за вислугу років

Можна назвати шість списків професій і посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років:

  1.  окремих категорій працівників залізничного транспорту;
  2.  працівників окремих видів суден морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості;
  3.  працівників підприємств лісової промисловості та лісового господарства;
  4.  працівників освіти, охорони здоров'я і соціального захисту;
  5.  заслужених майстрів спорту і майстрів спорту міжнародного класу;
  6.  артистів театрів та інших театрально-видовищних підприємств і колективів.

Обов'язковою умовою є наявність спеціального стажу роботи певної тривалості.

Пенсії на випадок втрати годувальника

Під пенсією на випадок втрати годувальника розуміються щомісячні виплати з Пенсійного фонду, призначені у зв'язку з втратою годувальника непрацездатним членам його сім'ї, які знаходяться на його утриманні, у розмірах, співвіднесених із заробітком годувальника.

Право на пенсію на випадок втрати годувальника мають усі сім'ї, чиї годувальники належали до категорій осіб, які підлягають державному соціальному страхуванню.

Цей вид пенсії призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які перебували на його утриманні. При цьому дітям призначається пенсія незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого.

3. Порядок обчислення пенсій.

З 1 жовтня 2012 року мінімальний розмір пенсій за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 856 грн.

З 1 жовтня 2011 року набрав чинності прийнятий 8 липня 2011 року Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI (далі Закон 3668).

Зміни, які відбулися з прийняттям Закону 3668:

1.  В ЧАСТИНІ ПЕНСІЙНОГО ВІКУ

1) встановлений єдиний для чоловіків і жінок вік виходу на пенсію. Так, статтю 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон 1058) викладено у новій редакції, згідно з якою особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років.

До прийняття Закону 3668 право на пенсію за віком мали жінки після досягнення 55 років, чоловіки – 60 років

Підвищення пенсійного віку для жінок буде здійснюватися поступово за такою схемою:

  1.  55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно;
  2.  55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня  1957 року;
  3.  56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;
  4.  56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня  1958 року;
  5.  57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;
  6.  57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня  1959 року;
  7.  58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;
  8.  58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня  1960 року;
  9.  59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;
  10.  59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;
  11.  60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року";

2) передбачений компенсатор більш пізнього виходу на пенсію. Так, статтю 29 Закону 1058 доповнено пунктом 3 такого змісту:
"3. Жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку".

3) у період до 1 січня 2015 року збережено можливість (за бажанням) виходу на пенсію жінок після досягнення 55 років. Таке право матимуть ті жінки,  які звільнилися з роботи за наявності страхового стажу не менше 30 років. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію (пункт 72 Прикінцевих положень Закону 1058).

Приклад. Жінка має право на пенсію після досягнення 56 років, проте вона виявила бажання призначити пенсію у 55 років 6 місяців. Розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27  з урахуванням статті 28  Закону 1058, становить 1500 грн. До виплати така жінка одержуватиме 1455 грн., тобто пенсія зменшується на 3 % (0,5 % Х 6 місяців дострокового виходу на пенсію). 

У разі, коли така жінка до досягнення віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058, працевлаштувалася, виплата дострокової пенсії на час роботи припиняється. Після досягнення віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058, відсоток на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого за період роботи після дострокового виходу на пенсію.

Відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, також може бути переглянуто з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, якщо особа після досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, продовжує працювати і відмовилася від отримання пенсії”;

4) змінено також вік для призначення пенсії відповідно до «спеціальних» законів. Так, право на пенсію за нормами законів України «Про державну службу»,  «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про статус народного депутата України» та право на щомісячне довічне грошове утримання відповідно до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” з 1 жовтня 2011 року матимуть жінки після досягнення віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058 (тобто пенсійний вік поступово збільшується з 55 років до 60 років за вищезазначеною схемою). Для чоловіків вік виходу на пенсію або щомісячне довічне грошове утримання, починаючи з 2013 року, поступово збільшуватиметься до 62 років за такою схемою:

  1.  60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року;
  2.  61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року;
  3.  61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.

 У зв’язку із збільшенням пенсійного віку, змінено також граничний вік перебування на державній службі (на службі в органах місцевого самоврядування, на дипломатичній службі), який становитиме 60 років для жінок і 62 роки для чоловіків. У виняткових випадках після закінчення граничного віку перебування на державній службі державні службовці (службовці органів місцевого самоврядування, дипломатичні працівники) можуть бути залишені на державній службі лише на посадах радників або  консультантів  за  рішенням  керівника  відповідного державного органу.

До прийняття Закону 3668 граничний вік  перебування на державній службі становив 60 років для чоловіків і 55 років для жінок. У разі необхідності керівник державного органу за погодженням з керівником спеціально уповноваженого центрального органу  виконавчої влади з питань реалізації  державної політики у сфері державної  служби  міг продовжити термін перебування на державній службі, але не більш як на п'ять років. У виняткових випадках після закінчення цього терміну державні службовці могли  бути залишені на державній службі лише на посадах радників або консультантів за  рішенням керівника відповідного державного органу.

5)

6)

7) змінено порядок відстрочення віку виходу на пенсію. 
По-перше: у разі виявлення бажання відстрочити вік виходу на пенсію, особі при досягненні пенсійного віку не потрібно звертатися до органів Пенсійного фонду із заявою про те, що вона бажає працювати і одержувати пенсію з більш пізнього строку (до прийняття Закону 3668 така умова була обов’язковою). Відстрочення віку виходу на пенсію буде визначатися за фактом звернення за призначенням пенсії;

по-друге: відстрочувати вік виходу на пенсію можна навіть на місяць. При цьому пенсія за віком призначатиметься з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток:
на 0,5% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців;
на 0,75% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців” (як вбачається максимальна кількість місяців відстрочення віку виходу на пенсію не обмежується);

До прийняття Закону 3668 відстрочити пенсію можна було на 1-10 років із збільшенням пенсії у такому порядку:

Кількість років відкладеного виходу на пенсію за віком

Підвищення розміру пенсії на

1

3,00 %

2

6,71 %

3

11,83 %

4

18,54 %

5

27,07 %

6

36,46 %

7

46,85 %

8

58,43 %

9

71,19 %

10

85,32 %

Звертаємо увагу, що:

а) право на відстрочення (відповідно, на збільшення пенсії) мають лише особи, які досягли пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першої статті 26 Закону 1058 (нагадаємо, що цим абзацом встановлений пенсійний вік і для чоловіків і для жінок - 60 років);
б) право на відстрочення (відповідно, на збільшення пенсії) мають лише особи, які після досягнення віку 60 років продовжували працювати;
в) змінами, внесеними до статті 29 Закону 1058, зможуть також скористатися особи, які досягли віку (чоловіки - 60 років, жінки – 55 років) до набрання чинності Законом 3668, але які продовжують працювати після досягнення 60 років і за призначенням пенсії  за віком звернуться після набрання чинності цим Законом.

8) збільшено вік жінок, які мають право призначення державної соціальної допомоги особам, які не набули права на пенсію. Змінами до статті 1 Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам” встановлено, що право на таку допомогу мають особи (і чоловіки і жінки), які  досягла віку 63 років.

До досягнення зазначеного віку до осіб, які не набули права на пенсію і можуть звернутися за призначенням державної соціальної допомоги, належать жінки 1958 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

  1.  58 років - які народилися до 30 вересня 1953 року включно;
  2.  58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1953 року по 31 березня  1954 року;
  3.  59 років - які народилися з 1 квітня 1954 року по 30 вересня 1954 року;
  4.  59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1954 року по 31 березня  1955 року;
  5.  60 років - які народилися з 1 квітня 1955 року по 30 вересня 1955 року;
  6.  60 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1955 року по 31 березня  1956 року;
  7.  61 рік - які народилися з 1 квітня 1956 року по 30 вересня 1956 року;
  8.  61 рік 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня  1957 року;
  9.  62 роки - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;
  10.  62 роки 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня  1958 року;
  11.  63 роки - які народилися з 1 квітня 1958 року по 31 грудня 1958 року".

До прийняття Закону 3668 право на державну соціальну допомогу мали жінки після досягнення 58 років, чоловіки – після досягнення 63 років.

З урахуванням зазначеного, вимоги щодо віку та стажу, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років, залишаються незмінними.

Так, зокрема, зберігається право на призначення пенсії  при досягненні 50 років за жінками, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і за матерями інвалідів з дитинства, які виховали їх до  цього  віку. Особи, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці матимуть право на

2. В ЧАСТИНІ СТАЖУ

1) збільшено страховий стаж, при наявності якого особа набуває право на пенсію за віком, по інвалідності та у зв’язку із втратою годувальника  відповідно до Закону 1058.

а) для призначення пенсії за віком необхідно мати не менше 15 років страхового стажу (стаття 26);

До прийняття Закону 3668 для набуття права на пенсію за віком необхідно було мати 5 років страхового стажу

б) для призначення пенсії по І групі інвалідності, а також у період до 01.01.2016 року для призначення пенсії по ІІ групі інвалідності, в залежності від віку, в якому особу визнано інвалідом,  або на день звернення за пенсією необхідно мати від 1 року до 10 років страхового стажу (стаття 32 та пункт 4? Прикінцевих положень Закону 1058), а саме:

  1.  до досягнення особою 25 років включно - 1 рік;
  2.  від 26 років до досягнення особою 28 років включно - 2 роки;
  3.  від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 3 роки;
  4.  від 32 років до досягнення особою 34 років включно - 4 роки;
  5.  від 35 років до досягнення особою 37 року включно — 5 років;
  6.  від 38 років до досягнення особою 40 років включно — 6 років;
  7.  від 41 років до досягнення особою 43 років включно — 7 років;
  8.  від 44 року до досягнення особою 48 років включно — 8 років;
  9.  від 49 років до досягнення особою 53 років включно — 9 років;
  10.  від 54 років до досягнення особою 59 року включно — 10 років;

в) для призначення пенсії по ІІІ групі інвалідності та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, а також починаючи з 01.01.2016 року для призначення пенсії по ІІ групі інвалідності, на день звернення за пенсією, або в залежності від віку, в якому особу визнано інвалідом (чи в якому настала смерть годувальника),  необхідно мати від 1 року до 14 років страхового стажу (статті 32, 36  та пункт 4? Прикінцевих положень Закону 1058), а саме:

  1.  до досягнення особою 23 років включно - 1 рік;
  2.  від 24 років до досягнення особою 26 років включно - 2 роки;
  3.  від 27 років до досягнення особою 28 років включно - 3 роки;
  4.  від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 4 роки;
  5.  від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;
  6.  від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;
  7.  від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;
  8.  від 38 року до досягнення особою 39 років включно — 8 років;
  9.  від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;
  10.  від 43 років до досягнення особою 45 років включно — 10 років;
  11.  від 46 років до досягнення особою 48 років включно — 11 років;
  12.  від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;
  13.  від 52 років до досягнення особою 55 років включно — 13 років;
  14.  від 56 років до досягнення особою 59 років включно — 14 років;

г) особи, визнані інвалідами (незалежно від групи) після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 26 зазначеного Закону, тобто не менше 15 років.

До прийняття Закону 3668 особи, визнані інвалідами, мали право на пенсію по інвалідності за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: до досягнення особою 23 років включно - 2 роки; 
від 24 років до досягнення особою 26 років включно - 3 роки; від 27 років до досягнення особою 31 року включно - 4 роки; для осіб 32 років і старших - 5 років. 
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначалася непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на 
його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би  необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності

2) збільшено страховий стаж, який дає право на встановлення мінімального розміру пенсії за віком в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Так, абзацами першим і другим частини першої статті 28 Закону 1058 передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу, встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону;

До прийняття Закону 3668 мінімальний розмір пенсії за віком встановлювався в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшувалася на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

3) збільшено страховий стаж, який дає право на обчислення пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком, інвалідам, яким інвалідність встановлена у віці після 46 років.

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи - 100 відсотків пенсії за віком;  інвалідам II групи - 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III  групи -  50  відсотків пенсії  за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Тобто, спочатку визначається розмір пенсії за віком, а потім – розмір пенсії по інвалідності. При цьому до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Якщо інваліди ІІ та ІІІ групи не працюють та мають відповідний стаж роботи (без урахування періоду з дня встановлення інвалідності до досягнення віку, передбаченого статтею 26 Закону 1058), пенсія по інвалідності обчислюється у розмірі пенсії за віком.

Пенсія по інвалідності у розмірі пенсії за віком обчислюється за наявності такого страхового стажу: 

а) для інвалідів ІІ групи:

  1.  у жінок – 20 років, а у чоловіків 25 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 46 років включно;
  2.  у жінок – 21  рік, а у чоловіків 26 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 48 років включно;
  3.  у жінок – 22 роки, а у чоловіків 27 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 50 років включно;
  4.  у жінок – 23 роки, а у чоловіків 28 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 53 років включно;
  5.  у жінок – 24 років, а у чоловіків 29 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 56 років включно;
  6.  у жінок – 25 років, а у чоловіків 30 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 59 років включно;

 б) для інвалідів ІІ групи, які визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтю 26 Закону 1058, та для інвалідів ІІІ групи - 35 років у чоловіків та 30 років у  жінок;

До прийняття Закону 3668 для обчислення пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком необхідно було мати 20 років для жінок і 25 років для чоловіків

 4)

5) збільшено вимоги щодо вислуги років для призначення пенсій відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служи, та деяких інших осіб» і «Про прокуратуру».

Право на пенсію за вислугу років, незалежно від віку, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служи, та деяких інших осіб» матимуть військовослужбовці, якщо вони звільнені зі служби:

  1.  по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
  2.  з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
  3.  з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
  4.  з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
  5.  з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
  6.  з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
  7.  з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
  8.  з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
  9.  з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
  10.  з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;
  11.  з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

 Право на пенсію буде визначатися з урахуванням календарної вислуги років. Розмір пенсії буде визначатися виходячи з вислуги років, обчисленої у тому числі у пільговому порядку.  

Право на пенсію за вислугу років, незалежно від віку, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» матимуть прокурори і слідчі за наявності на день звернення вислуги років не менше:

  1.  по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років;
  2.  з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців;
  3.  з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років;
  4.  з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців;
  5.  з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років;
  6.  з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років 6 місяців;
  7.  з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років;
  8.  з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років 6 місяців;
  9.  з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років;
  10.  з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років 6 місяців;
  11.  з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 15 років.

3. В ЧАСТИНІ ВИЗНАЧЕННЯ ЗАРОБІТКУ

1) змінено період,  який враховується для визначення заробітної плати.

Для обчислення пенсії буде враховуватися лише заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року  (за цей період індивідуальні відомості про застраховану особу надаються з бази даних Пенсійного фонду).

Що стосується заробітної плати за періоди роботи до 1 липня 2000 року, то така заробітна плата може бути врахована при обчисленні пенсії за таких умов: 

1. за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.  Таке право пенсіонери матимуть лише у період до 1 січня 2016 року;

2. в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.

2) збільшена кількість періодів, які можна виключити при визначенні заробітку як невигідні.

Так, за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Але період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

3)

4) передбачено, що при обчисленні заробітної плати за періоди одержання допомоги по безробіттю враховуватиметься мінімальна зарплата.

До прийняття Закону 3668 при обчисленні зарплати за періоди одержання допомоги по безробіттю враховувалися нулі, що зменшувало коефіцієнт зарплати

5) змінено порядок визначення заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії на інший.

4. В ЧАСТИНІ ПЕРЕРАХУНКУ ПЕНСІЇ

1) збережено право працюючих пенсіонерів на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії (пункт 4 статті 42 Закону 1058).

2) змінено порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам у зв’язку із зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Прийнятими змінами передбачено, що пенсіонерам, які працюють, такий перерахунок здійснюється після звільнення з роботи з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з .

5. В ЧАСТИНІ ВИПЛАТИ ПЕНСІЇ

1) передбачено обмеження максимального розміру пенсії.

Статтею 2 Закону 3668 передбачено, що  максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно із пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону 3668:

а) обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.




1. золотым стандартом
2. Беларускія землі ў складзе Вялікага княства Літоўскага
3. Основные способы повышения эффективности автомобильного транспорта Существуют 2 основных направления
4. Вариант 0001 АСТАНА 2010 ВАРИАНТ 1 1
5. Российская правовая академия Министерства юстиции Российской Федерации Калужский филиал ВОПРОСЫ К
6. Лабораторная работа N2 ИЗУЧЕНИЕ ПРИНЦИПОВ ОРГАНИЗАЦИИ АРИФМЕТИКО ЛОГИЧЕСКИХ УСТРОЙСТВ
7. Выстоял сражался победил посвященном 70 годовщине полного освобождения Ленинграда от фашистской блока
8. Уснея нитевидная
9. Обучение родному языку на занятиях ведущее средство формирования речи детей
10. История всемирной литературы Новое и Новейшее время
11. РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО
12.  подп Подпись и дата Взаим
13. Красноярский аграрный техникум РАССМОТРЕНО УТВЕРЖДАЮ На заседании циклов
14. Метод стратификации расслаивания данных Данные разделенные на группы в соответствии с их особенност
15. историческая школа права отрицала вероятность существования единого для всех народов права при этом опира
16. Пояснительная записка к курсовому проекту Руководитель проекта-
17. Возрастные периоды развития быстроты
18. Тема 1 Основные понятия рынка ценных бумаг Тема 1
19. тема Чтение невербальных сигналов является важнейшим условием эффективного общения журналиста с собеседн
20. Кто ищет тот всегда найдет Что найти суждено на дороге лежит Узбекская пословица