Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема: Міфологічне сприйняття особлива стадія художнього пізнан- ня дійсності людиною. Міф основа і джерело античної літератури. Троянський цикл міфів.
Мета уроку: поглибити знання учнів про особливості світосприйня-
ття давніх греків; збагатити їхні уявлення про міф, пре-
зентувати незвичайний світ давньогрецьких міфів Тро-
янського циклу; розвивати усне мовлення учнів, їхню
уяву та образне мислення; формувати інтерес до подій
історичного минулого; виховувати відразу до війни, яка
несе лихо, смерть.
Обладнання: Міфи Давньої Греції, політична карта світу.
Хід уроку
І. Повідомлення теми, мети уроку.
ІІ. Евристична бесіда.
- Що таке міф? Які ви знаєте міфи?
- Про що ви дізнались із вивчених міфів?
- Які твори інших видів мистецтва на тему давньогрецької міфології вам відомі?
ІІІ. Слово вчителя.
Давньогрецькі міфи не тільки розповідали про життя богів і титанів, а й уславлювали імена найвеличніших з людей, котрі мужньо боролися за справедливість, свободу, честь. А найвизначнішим циклом , в якому задіяні уславлені герої, є Троянський цикл міфів, що ліг в основу славнозвісних Гомерових поем.
ІУ. Повідомлення учнів.
У ХІІ ст. до н. е. спалахнула війна між греками і троянцями - мешканцями багатого міста Трої. До другої половини ХІХ ст. основним джерелом відомостей про Троянську війну були давньогрецький епос і поема Гомера „Іліада”. Тоді людство вважало, що Троя і події, повязані з нею, - лише гарна казка.
І все-таки знайшлася людина, яка засумнівалася у тому, що Троянська війна вигадка. Цього чоловіка звали Генріх Шліман. Хлопчиськом, наслухавшись розповідей про загибель Трої, він присягнув відшукати її. І більше ніж через 30 років виконав свою обіцянку. Повіривши сліпому Гомерові, взявши із собою його поеми замість довідника, він вирушив на пошуки і почав розкопки. У 1871 році йому справді пощастило точно визначити місце розташування легендарного міста і навіть знайти багатющий скарб зброю, коштовності, вироби із золота і слонової кістки.
Трою було знайдено. Так людина довела, що міф не вигадка, а легенда, в основі якої лежать правдиві події. І хоч упродовж тисячоліть ці події обростають казковими і неймовірними подробицями, головне в них часто є правдивим.
Легенда розповідає, що Паріс, син троянського царя Пріама, викрав красуню дружину спартанського царя Менелая Єлену. Це і стало приводом до Троянської війни. Грецьке військо на чолі з царем Агамемноном девять років тримало в облозі Трою, але захопити місто не могло. Лише на десятому році війни греки спорудивши за порадою Одіссея троянського коня, підступом здобули Трою.
Ці події лягли в основу багатьох міфів, обєднаних в один цикл.
УІ. Аналіз міфів Троянського циклу.
б) Гери;
в) Еріди.
а) Гера;
в) Афродіта.
3. Паріс золоте яблуко присудив:
б) Гері;
в) Афіні.
4. Єлену викрав:
а) Паріс;
в) Нерей.
5. Ідея збудувати деревяного коня належала:
б) Ахіллу;
в) Менелаю.
6. Троянська війна тривала:
а) 5 років;
в) 20 років.
7. Хто став найвизначнішим героєм Троянської війни:
б) Агамемнон;
в) Одіссей.
Бесіда.
- Чиє пророцтво і чому перешкодило Зевсу і Посейдону здійснити власні мрії та одружитися з морською німфою Федітою? Як це, у свою чергу, вдалося фессалійському царевичу Пелею?
- Чому на весілля Федіти та Пелея не запросили богиню Еріду? Як вона помстилася і посварила між собою Геру, Афіну й Афродіту?
- Чому син Пріама, царя Трої, віддав перевагу богині Афродіті?
- Які події спричинили Троянську війну? Чи слушна думка одного із грецьких воїнів, Терміта, Який сказав: „ Що б не чинили царі навіжені - страждають ахейці”?
- За яких обставин Паріс викрав Єлену, дружину царя Менелая?
- Який закон порушив Паріс? Чому автор називає його варваром?
- Чи зміг син Пелея і Федіти взяти участь в поході? Яким воїном він себе виявив під час облоги Трої?
- Чому Ахілл відмовився від участі в облозі Трої і що примісило його повернутися?
- На який вчинок відважилися Діомед та Одіссей, після чого „ніхто з троянців не сумнівався: настав день остаточної поразки”?
- Які причини падіння Трої ви вважаєте визначальними? Чи можна розглядати цей факт як такий, про який все було ясно з самого початку розвитку подій?
УІІ. Підсумок уроку.
Висновок.
Разом із падінням Трої, Троянська війна стає однією із сторінок нашої історії.
Незважаючи на прикрі жест окості, непримиренність, ворожнечу, розбрат, які описуються в давньогрецьких міфах, залишається очевидним факт величезного впливу цих творів на розвиток людства, його культури та мистецтва.
Домашнє завдання.
Прочитати міф Фіванського циклу.