У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Поняття та принципи конституційного ладу України У найзагальнішому вигляді конституційний лад це закрі

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-13

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.4.2025

соціальні відносини, нація, національні меншини, корінні народи, соціокультурні відносини, державні символи, державний прапор, державний герб, державний гімн.

1. Поняття та принципи конституційного ладу України

У найзагальнішому вигляді конституційний лад - це закріплення в Основному Законі форми і засобів організації держави.

Конституційна держава характеризується обмеженістю державної влади правом на основі принципу суверенітету народу, якому належить вся повнота влади, і забезпеченням цієї обмеженості відповідними конституційними гарантіями.

Із загального поняття «конституційна держава» випливає визначення конституційного ладу певної держави.

Конституційний лад - це основоположні принципи організації та діяльності держави, які визначають форму і засоби її організації, забезпечують людині та громадянину права і свободи та характеризують її як конституційну державу.

Не можна ототожнювати поняття «конституційний лад» і «державний лад». Останнє є більш ширшим, ніж перше.

Державний лад може бути конституційним, якщо мова йде про конституційну державу, і неконституційним, як, наприклад, державний лад тоталітарної держави.

Державний лад - це система основних політико-правових, економічних, соціальних відносин, які закріплюються державно-правовими (конституційно-правовими) нормами.

Конституційний лад передбачає наявність юридичної конституції, але не зводиться лише до факту її існування. Конституційний лад може набути реального змісту лише за умови: 1) демократичного характеру конституції, 2) реального дотримання її положень.

Основні принципи конституційного ладу України - це система основних принципів організації державної влади в конституційній державі, взаємовідносини держави з людиною, громадянським суспільством.

Основні принципи конституційного ладу України закріплені у першому розділі Конституції України «Загальні засади». Він складається з 20 статей.

  1.   Суверенітет - необхідний атрибут державної влади і становить важливу засаду конституційного ладу України. Він вимагає: верховенства державної влади на всій території; єдності і неподільності державної влади; незалежності і самостійності державної влади (ст. 1; ч.1,3 ст. 2; ч. 1,2 ст. 17; ст. 18 Конституції України).
  2.   Демократизм передбачає правління, створеного і діючого за волею народу. Тільки народ є єдиним джерелом влади безпосереднього та через органи державної влади і місцевого самоврядування (ст. 1, ч. 2 ст. 5; ст. 69 Конституції України).
  3.   Соціальність. Здійснення ефективної соціальної політики. Держава допомагає перш за все тим групам населення, які не можуть самостійно підтримувати гідний людини рівень існування (сироти, інваліди, безробітні та ін.) - (ч. З ст. 24; ст. 51,52; ч.1 ст. 46 Конституції України).
  4.   Гуманізм конституційного ладу означає, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визначається в Україні найвищою цінністю. Забезпечення прав і свобод людини і громадянина є головним обов'язком держави. Даний принцип закріплений в Конституції безпосередньо і конкретизований через перелік прав і свобод людини (ст. З Конституції України).
  5.   Плюралізм. Цей принцип виключає можливість існування в суспільстві будь-якої обов'язкової ідеології, передбачає завдання держави сприяти організації та діяльності всіх політичних партій, інших партій, діяльність яких не суперечить положенням Конституції і чинного законодавства України. Держава гарантує свободу ідеологічного вибору і політичної діяльності, заборони цензури, рівність усіх суб'єктів права власності та господарювання (ч. 1 ст. 15; ч. 4 ст. 15; ч. 1 ст. 36 Конституції України).
  6.   Розподіл влади. Організація державної влади в Україні здійснюється на принципі її розподілу на законодавчу, виконавчу, судову. Три гілки влади діють відносно самостійно і незалежно одна від одної таким чином, щоб не допустити можливості домінування однієї з них та узурпації внаслідок цього всієї повноти влади в одних руках. У функціонуванні державної влади на основі принципу поділу влади важливе значення має збалансованість повноважень органів, що належать до різних гілок влади, яка забезпечується сукупністю їх повноважень, що отримала назву системи стримувань і противаг (ст. 6 Конституції України).
  7.   Верховенство права. Сутність цього принципу полягає в тому, що держава може видавати лише такі закони, які відповідають принципам природного права. Складовими елементами принципу верховенства права є: верховенство закону, зокрема, визнання за Конституцією найвищої юридичної сили; панування закону, безумовне підпорядкування закону всіх членів суспільства та держави в цілому; визнання пріоритету прав людини перед державою; віднесення до предмету законодавчого регулювання найважливіших суспільних відносин у всіх сферах суспільного життя (ч. 1 ст. 8,11,13,14, ч. 2 ст. 19; ч. 1 ст. 68 Конституції України).




1. Stylistics is science of functionl styles nd expressive potentil of lnguge
2. Биосенсоры- основы и приложения
3. 10й легион гПетрозаводск kput
4. Реферат- Коллективный договор как локальный нормативный акт
5. философия истории изобрел в восемнадцатом веке Вольтер который понимал под ним всего лишь критическую ил
6. Взаимодействие видов транспорта
7. Note concepts nd thus to clssify individul objects into groups clsses
8. ТЕМА Раціональна організація навчальної праці студента МЕТАознайомити студентів з навчальною працею у в
9. Челябинский колледж информационнопромышленных технологий и художественных промыслов
10. Коды Форма по ОКУД 0710002