У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

ТЕМА 15. ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ТА АНТИКРИЗОВА ДІЯЛЬНІСТЬ 15

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 29.12.2024

ТЕМА 15.

ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ТА АНТИКРИЗОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

15.1 Поняття про економічну безпеку підприємства та її визначення.

15.2 Основні складові організації економічної безпеки підприємства.

15.3 Напрями організації економічної безпеки на підприємстві.

15.1. Поняття про економічну безпеку підприємства та її визначення.

Економічна безпека підприємства залежить від економічної безпеки держави, регіону, адже ґрунтується на їхньому фінансовому, сировинному та виробничому потенціалі, перспективах розвитку.

Раніше усі питання, пов'язані із забезпеченням безпеки покладалися на державні органи. Останнім часом спостерігається відтворення системи безпеки, в якій провідна роль відводиться державі.

На мікрорівні економічна безпека проявляється в забезпеченні нормальної і стабільної діяльності підприємства, попередженні витоку інформації.

Економічна безпека підприємства - стан всіх ресурсів підприємства (капіталу, трудових ресурсів, інформації, технологій, техніки, прав) та підприємницьких здібностей, при якому можливе найефективніше їх використання для стабільного функціонування і динамічного науково-технічного та соціального розвитку, здатність запобігати або швидко нівелювати різні внутрішні та зовнішні загрози.

Головна мета управління економічною безпекою - є забезпечення найефективнішого функціонування, найпродуктивнішої роботи операційної системи та економічного використання ресурсів, забезпечення певного рівня трудового життя персоналу та якості господарських процесів підприємства, а також постійного стимулювати нарощування наявного потенціалу та його стабільного розвитку.

Основними функціональними цілями економічної безпеки є:

  •  забезпечення високої фінансової ефективності роботи, фінансової стійкості та незалежності підприємства;
  •  забезпечення технологічної незалежності та досягнення високої конкурентоспроможності технічного потенціалу того чи того суб'єкта господарювання;
  •  досягнення високої ефективності менеджменту, оптимальної та ефективної організаційної структури управління підприємством;
  •  досягнення високого рівня кваліфікації персоналу та його інтелектуального потенціалу, належної ефективності корпоративних НДДкР;
  •  мінімізація руйнівного впливу результатів виробничо-господарської діяльності на стан навколишнього середовища;
  •  якісна правова захищеність усіх аспектів діяльності підприємства;
  •  забезпечення захисту інформаційного поля, комерційної таємниці і досягнення необхідного рівня інформаційного забезпечення роботи всіх підрозділів підприємства та відділів організації;
  •  ефективна організація безпеки персоналу підприємства, його капіталу та майна, а також комерційних інтересів.

Загальна схема процесу організації економічної безпеки включає такі дії:

  •  формування необхідних корпоративних ресурсів (капіталу, персоналу, прав інформації, технології та устаткування);
  •  прогнозування та планування економічної безпеки за функціональними складовими;
  •  стратегічне планування фінансово-господарської діяльності підприємства;
  •  загально-тактичне планування економічної безпеки за функціональними складовими;
  •   тактичне планування фінансово-господарської діяльності підприємства;
  •  оперативне управління фінансово-господарською діяльністю підприємства;
  •  здійснення функціонального аналізу рівня економічної безпеки;
  •  загальна оцінка досягнутого рівня економічної безпеки.

Система економічної безпеки підприємства включає складові:

а) інтелектуальну і кадрову;

б) інформаційну;

в) техніко-технологічну;

г) фінансову;

г) політико-правову та екологічну:

д) силову.

Суть основного завдання полягає в створенні механізму економічної безпеки, який базується запобігання зовнішнім і внутрішнім загрозам.

За джерелом походження загрози безпеці підприємства можна розподілити на внутрішні та зовнішні.

До зовнішніх загроз у сфері підприємницької діяльності належать:

  •  робота спеціальних служб іноземних держав по здобуттю інформації про економічні процеси у сфері підприємництва з метою здійснення антиконкурентних заходів;
  •  робота служб безпеки суб'єктів підприємницької діяльності як вітчизняних так і зарубіжних, з метою продавлення конкурентів, заволодіння ринками збуту чи майном конкурентів;
  •  протиправна діяльність організованих злочинних формувань та окремих осіб з метою заволодіння майном суб'єктів підприємницької діяльності.

До внутрішніх загроз безпеці підприємництва слід віднести:

  •  протиправні чи інші негативні дії персоналу, що загрожують функціонуванню та розвитку підприємництва;
  •  порушення встановленого режиму захисту інформації з обмеженим доступом для сторонніх осіб;
  •  порушення порядку використання технічних засобів;
  •  інші порушення правил режиму безпеки, діловодства тощо, які створюють передумови для реалізації протиправних цілей злочинних елементів чи інших зацікавлених фігурантів;
    •  низький рівень кадрового, організаційно-правового, інформаційно-аналітичного забезпечення управління потенційними ризиками як у контексті внутрішніх, так і зовнішніх загроз.

Ризики підприємницької діяльності можна класифікувати так:

1. За сферами виявлення:

  1.  Економічний - ризик, пов'язаний зі змінами економічних факторів у ході реалізації інвестиційного проекту.
  2.  Політичний - ризик виникнення різноманітних адміністративно-законодавчих обмежень інвестиційної діяльності, які пов'язані зі зміною інвестиційної політики держави.
  3.  Соціальний - ризик страйків, здійснення під тиском робітників незапланованих соціальних програм та інші аналогічні види ризиків.
  4.  Екологічний - ризик виникнення екологічних катастроф і різних стихійних лих (землетруси, лісові пожежі, повені і под.), котрі негативно впливають на інвестиційний проект,
  5.  Інші- ризик рекету, крадіжок майна, нечесності партнерів тощо.

2. За формами інвестування:

  1.   Ризики реального інвестування - ризики, пов'язані з помилковим вибором місцезнаходження об'єкта будівництва, порушення графіків поставок необхідних матеріалів, суттєвим зростанням цін на інвестиційні товари, неправильним підбором підрядчиків та з іншими факторами, що знижують ефективність інвестиційного проекту.
  2.   Ризики фінансового інвестування - пов'язані з непродуманим вибором фінансових інструментів для інвестування, фінансовими труднощами чи банкрутством окремих емітентів, непередбаченими змінами умов інвестування і т. п.

3. За джерелами:

3.1. Системний ризик - визначається зміною стадій економічного розвитку країни чи кон'юнктурних циклів розвитку інвестиційного ринку та іншими аналогічними факторами, на які інвестор не може вплинути, добираючи об'єкти інвестування.

3.2. Несистемний ризик - пов'язаний з некваліфікованим менеджментом проекту, посиленням конкуренції на певному сегменті інвестиційного ринку, не раціональною структурою інвестиційних ресурсів та іншими аналогічними факторами, негативним наслідкам, яких значною мірою можна запобігти за допомогою ефективного управління інвестиційним процесом.

15.2 Основні складові організації економічної безпеки підприємства.

Основні складові організації економічної безпеки підприємства є:

1. Фінансова складова, яка вважається провідною й вирішальною.

Спочатку оцінюються загрози економічній безпеці, що мають політико-правовий характер і включають: внутрішні негативні дії; зовнішні негативні дії; форс-мажорні обставини.

У процесі оцінки поточного рівня забезпечення фінансової складової економічної безпеки підлягають аналізу:

  •  фінансова звітність і результати роботи підприємства - платоспроможність, фінансова незалежність, структура й використання капіталу та прибутку;
  •  конкурентний стан підприємства на ринку - частка ринку, якою володіє суб'єкт господарювання; рівень застосовуваних технологій і менеджменту;
  •  ринок цінних паперів-підприємства - оператори та інвестори цінних паперів, курс акцій і лістинг.

Важливою передумовою охорони фінансової складової є планування комплексу необхідних заходів та оперативна реалізація запланованих дій у процесі здійснення тим чи іншим суб'єктом господарювання фінансово-економічної діяльності.

2. Інтелектуальна й кадрова складова - належний рівень економічної безпеки у великій мірі залежить від складу кадрів, їхнього інтелекту та професіоналізму.

На першій стадії процесу охорони цієї складової оцінюються загрози негативних дій і можливої шкоди від таких дій. Також  виокремлюють недостатню кваліфікацію працівників тих чи інших структурних підрозділів, їхнє небажання або нездатність приносити максимальну користь своїй фірмі. Це може бути зумовлене низьким рівнем управління персоналом, браком коштів на оплату праці окремих категорій персоналу підприємства чи нераціональним їх витрачанням.

3. Техніко - технологічна складова - процес охорони техніко-технологічної складової економічної безпеки, як правило, передбачає здійснення кількох, послідовних етапів.

Перший етап охоплює аналіз ринку технологій стосовно виробництва продукції, аналогічної профілю даного підприємства.

Другий етап - це аналіз конкретних технологічних процесів і пошук внутрішніх резервів поліпшення використовуваних технологій.

На третьому етапі здійснюється:

  •   аналіз товарних ринків за профілем продукції, що виготовляється підприємством, 
  •  ринків товарів-замінників;
  •  оцінювання перспектив розвитку ринків продукції підприємства;
  •  прогнозування можливої специфіки необхідних технологічних процесів для випуску конкурентоспроможних товарів.

Четвертий етап присвячується переважно розробці технологічної стратегії розвитку підприємства.

На п'ятому етапі оперативно реалізуються плани технологічного розвитку підприємства в процесі здійснення ним виробничо-господарської діяльності.

Шостий етап є завершальним, на якому аналізуються результати практичної реалізації заходів щодо охорони техніко-технологічної складової економічної безпеки на підставі спеціальної карти розрахунків ефективності таких заходів.

4. Політико - правова складова - загальний процес охорони політико - правової складової здійснюється за типовою схемою.

Основними причинами виникнення внутрішніх негативних впливів можуть бути:

а) низька кваліфікація працівників юридичної служби відповідного суб'єкта господарювання та помилки у підборі персоналу цієї служби;

б) недостатнє фінансування юридичного забезпечення підприємницької або іншої діяльності;

Причини виникнення зовнішніх негативних впливів здебільшого бувають подвійними, а саме:

- Політичний - зіткнення інтересів суспільних груп (верств) населення з економічних, національних, релігійних та інших мотивів; військові конфлікти; економічна й політична блокада, ембарго; фінансові та політичні кризи світового (міжнародного) характеру.

- Законодавчо-правовий.

5. Інформаційна складова - належні служби підприємства виконують певні функції, які в сукупності характеризують процес створення та захисту інформаційної складової економічної безпеки.

На підприємство постійно надходять потоки інформації, що розрізняються за джерелами їхнього формування (виникнення). Заведено відокремлювати: - відкриту офіційну інформацію; - вірогідну нетаємну інформацію, одержану через неформальні контакти працівників фірми з носіями такої інформації; - вірогідну нетаємну інформацію, одержану через неформальні контакти працівників фірми з носіями такої інформації.

Оперативна реалізація заходів з розробки та охорони інформаційної складової економічної безпеки здійснюється через комплекс робіт, а саме:

  1.   Збирання різних видів необхідної інформації через офіційні контакти з різноманітними джерелами відкритої інформації, неофіційні контакти з носіями закритої інформації, а також за допомогою спеціальних технічних засобів.
  2.   Оброблення та систематизація одержаної з метою упорядкування для наступного, більш глибокого, аналізу. Для цього створюються класифікатори інформації та досьє, внутрішні бази даних і каталоги.
  3.   Аналіз одержаної інформації, в процесі якого виконуються прогнозні розрахунки за всіма аспектами інформаційної діяльності та можливими варіантами поведінки середовища бізнесу за допомогою різних методів моделювання.

4. Захист інформаційного середовища підприємства, що традиційно охоплює: заходи для захисту від промислового шпіонажу з боку конкурентів; технічний захист приміщень, транспорту, кореспонденції, переговорів, різної документації від несанкціонованого доступу заінтересованих юридичних і фізичних осіб до закритої інформації; збирання інформації про потенційних ініціаторів промислового шпигунства та проведення необхідних запобіжних дій з метою припинення таких спроб.

5. Зовнішня інформаційна діяльність.

6. Екологічна складова - проблема охорона екологічної безпеки через розробку і ретельне дотримання національних (міжнародних) норм мінімально допустимого вмісту шкідливих речовин, які потрапляють у навколишнє середовище, а також дотримання екологічних параметрів продукції, що виготовляється.

При цьому індикаторами екологічної складової економічної безпеки є, з одного боку, нормативи гранично допустимої концентрації шкідливих речовин, установлені національним законодавством, а з іншого — аналіз ефективності заходів для забезпечення такої екологічної складової.

7. Силова складова. Дії, що негативно впливають на рівень силової складової економічної безпеки, зумовлюються кількома причинами. Основні з них:

  •  нездатність підприємств-конкурентів досягти переваг коректними методами ринкового характеру, тобто за рахунок підвищення якості власної продукції, зниження поточних витрат на виробництво (діяльність), удосконалення маркетингових досліджень ринку тощо;
  •  кримінальні мотиви одержання злочинними юридичними (фізичними) особами доходів через шантаж, шахрайство або крадіжки;
  •  некомерційні мотиви посягань на життя та здоров'я керівників працівників підприємства (організації), а також на майно фірми.

15.3 Напрями організації економічної безпеки на підприємстві.

Одним із напрямів забезпечення його економічної безпеки є організація системи безпеки на підприємстві. У зв'язку з цим усі підприємства створюють власні або використовують міжвідомчі служби безпеки.

Міжоб'єктні служби безпеки - спеціалізуються на чисто режимно-охоронних послугах (охорона будівель, споруд, транспорту, окремих працівників підприємств, установ, членів їх сімей тощо), або на суто економічних, правових чи консультаційних. Клієнтами таких служб є сукупність малих та середніх підприємств, організацій та установ, для яких важко утримувати власні служби безпеки.

Більш великі підприємства, банківські чи інші установи кредитно-фінансової системи створюють власні служби безпеки. Структура цих підрозділів залежить від рівня становлення підприємства, масиву питань, вирішення яких покладає на ці служби керівництво організації на тому чи іншому етапі її розвитку. В структурі типових служб безпеки повинні бути підрозділи, до функцій яких входять такі елементи системи безпеки, як:

  •  розвідка з економічних та інших питань;
  •  внутрішня безпека, режим діловодства, моніторинг факторів ризику;
  •  режим проходу на об'єкт та охорону його будівель, територій і споруд;
  •  фізична безпека персоналу;
  •  протипожежна безпека;
  •  технічна безпека, до якої входять: робота охоронно-технічного обладнання; захист засобів зв'язку, комп'ютерних систем та інших комунікаційних мереж; радіаційно-хімічна безпека, цивільна оборона; безпека перевезень;
  •  рекламно-пропагандистське забезпечення діяльності суб'єкта підприємництва;
  •  експертна перевірка механізму системи безпеки.

Такі служби охорони, як правило, створюються при місцевих органах внутрішніх справ або при державній службі безпеки.

СБ будь-якої фірми постійно виконує певний комплекс завдань:

а) охорона виробничо-господарської діяльності та захист відомостей, що вважаються комерційною таємницею даного підприємства;

б) організація роботи з правового та інженерно-технічного захисту комерційних таємниць фірми;

в)  організація спеціального діловодства, яке унеможливлює несанкціоноване одержання відомостей, віднесених до комерційної таємниці відповідного підприємства;

ґ) виявлення та локалізація можливих каналів витоку конфіденційної інформації в процесі звичайної діяльності та за екстремальних ситуацій;

д) організація режиму безпеки за здійснення всіх видів діяльності;

е) забезпечення охорони приміщень, устаткування, офісів, продукції та технічних засобів;

є) організація особистої безпеки керівництва та провідних менеджерів і спеціалістів підприємства;

ж) оцінювання маркетингових ситуацій та неправомірних дій конкурентів і зловмисників.

Відповідно до завдань службою безпеки підприємства виконуються певні функцій:

  •  захист законних прав та інтересів суб'єктів підприємницької діяльності та їх співробітників:
  •  збирання даних, їх аналіз, оцінювання і прогнозування оператиної обстановки та різноманітних ризиків на підприємстві;
  •  вивчення та перевірка партнерів, клієнтів і конкурентів;
  •  захист співробітників об'єкта від насильницьких посягань;
  •  збереження матеріальних цінностей, відомостей з обмеженим доступом;
  •  пошук та здобування необхідної інформації для прийняття оптимальних управлінських рішень з питань стратегії і тактики подальшої підприємницької діяльності;
  •  фізичну і технічну охорону будов, споруд, територій, транспортних засобів;
  •  відшкодування матеріальних та моральних збитків, спричинених неправомірними діями юридичних чи фізичних осіб;
  •  організація і забезпечення пропускного та внутрішньо-об'єктного режиму в приміщеннях;
  •  участь у розробці основоположних документів (статуту, правил внутрішнього розпорядку, договорів тощо) з метою відображення в них вимог організації безпеки й захисту (комерційної таємниці):
  •  виявлення і перекриття можливих каналів витоку конфіденційної інформації, облік та аналіз порушень режиму безпеки працівниками підприємства, клієнтами та конкурентами;
  •  організація та проведення службових розслідувань за фактами розголошення або втрати документів, інших порушень безпеки підприємства;
  •  організація та регулярне проведення навчання працівників підприємства й служби безпеки за всіма напрямами захисту комерційної таємниці;
  •  підтримка контактів із правоохоронними органами та службами безпеки сусідніх підприємств (організацій) в інтересах вивчення криміногенної обстановки в районі;
  •  контроль за ефективністю функціонування системи безпеки.

У нормативних документах виокремлюються конкретні об'єкти, які підлягають захисту від потенційних загроз, а саме:

  •  персонал (керівники; персонал, який володіє інформацією, що становить комерційну таємницю підприємства);
  •  матеріальні цінності та фінансові кошти (приміщення, споруди, устаткування, транспорт; валюта, коштовні речі, фінансові документи);
  •  інформаційні ресурси з обмеженим доступом;
  •  засоби та системи комп'ютеризації діяльності підприємства;
  •  технічні засоби та системи охорони й захисту матеріальних та інформаційних ресурсів.
  •  



1. Реферат на тему- ldquo;Дискусія і суперечкаrdquo; Вирішення багатьох проблем сучасності можливе тільки на
2. Луга Общие положения Инженер по качеству является работником завода непосредствен
3. целлюлозных тканей растений приводящий в пределе к их превращению в бесструктурное коллоид
4. которые широко используются в разговорной и неформальной речи и письме
5. Бекітемін
6. Отчет по лабораторной работе 7 Определение карбонатной жесткости воды по дисциплине- Неорганическая х
7. Тема. РЕВИЗИЯ РАСЧЕТНЫХ ОПЕРАЦИЙ 1.
8. Лабораторная работа 6 Функции программиста.
9. Мой отзыв о прочитанной повести Гавриила Троепольского Белый Бим Черное ухо
10. Ребе почему летом жарко а зимой холодно Очень просто
11. КЕМБРИДЖ ЙОРК ЭДИНБУРГ БЛЭР ЛОХНЕСС СТЕРЛИНГ КАРЛАЙЛ ОЗЕРНЫЙ КРАЙ ЧЕСТЕР КАР
12. Голос розуму звучить тихо
13. Задание Перечень занятых кластеров
14. Копіювання файлів Для копіювання файлів використовують команду COPY яка є інструментом створення копій фа
15. В отличие от других людей с множественной личностью описанных в психиатрической и популярной литературе.html
16.  Социологический инструмент представляющий собой структурированную систему вопросов логически связанных
17. Буровые установки глубокого бурения
18. технического содействия Европейского союза Несмотря на противоречивость отношений стран составляющих ч
19. по теме создание макроса
20. Верстка документов Оглавление 1 Документы Word3 2 Сноски в документах MS Word3 2