Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ТЕМА 15.
ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ТА АНТИКРИЗОВА ДІЯЛЬНІСТЬ
15.1 Поняття про економічну безпеку підприємства та її визначення.
15.2 Основні складові організації економічної безпеки підприємства.
15.3 Напрями організації економічної безпеки на підприємстві.
15.1. Поняття про економічну безпеку підприємства та її визначення.
Економічна безпека підприємства залежить від економічної безпеки держави, регіону, адже ґрунтується на їхньому фінансовому, сировинному та виробничому потенціалі, перспективах розвитку.
Раніше усі питання, пов'язані із забезпеченням безпеки покладалися на державні органи. Останнім часом спостерігається відтворення системи безпеки, в якій провідна роль відводиться державі.
На мікрорівні економічна безпека проявляється в забезпеченні нормальної і стабільної діяльності підприємства, попередженні витоку інформації.
Економічна безпека підприємства - стан всіх ресурсів підприємства (капіталу, трудових ресурсів, інформації, технологій, техніки, прав) та підприємницьких здібностей, при якому можливе найефективніше їх використання для стабільного функціонування і динамічного науково-технічного та соціального розвитку, здатність запобігати або швидко нівелювати різні внутрішні та зовнішні загрози.
Головна мета управління економічною безпекою - є забезпечення найефективнішого функціонування, найпродуктивнішої роботи операційної системи та економічного використання ресурсів, забезпечення певного рівня трудового життя персоналу та якості господарських процесів підприємства, а також постійного стимулювати нарощування наявного потенціалу та його стабільного розвитку.
Основними функціональними цілями економічної безпеки є:
Загальна схема процесу організації економічної безпеки включає такі дії:
Система економічної безпеки підприємства включає складові:
а) інтелектуальну і кадрову;
б) інформаційну;
в) техніко-технологічну;
г) фінансову;
г) політико-правову та екологічну:
д) силову.
Суть основного завдання полягає в створенні механізму економічної безпеки, який базується запобігання зовнішнім і внутрішнім загрозам.
За джерелом походження загрози безпеці підприємства можна розподілити на внутрішні та зовнішні.
До зовнішніх загроз у сфері підприємницької діяльності належать:
До внутрішніх загроз безпеці підприємництва слід віднести:
Ризики підприємницької діяльності можна класифікувати так:
1. За сферами виявлення:
2. За формами інвестування:
3. За джерелами:
3.1. Системний ризик - визначається зміною стадій економічного розвитку країни чи кон'юнктурних циклів розвитку інвестиційного ринку та іншими аналогічними факторами, на які інвестор не може вплинути, добираючи об'єкти інвестування.
3.2. Несистемний ризик - пов'язаний з некваліфікованим менеджментом проекту, посиленням конкуренції на певному сегменті інвестиційного ринку, не раціональною структурою інвестиційних ресурсів та іншими аналогічними факторами, негативним наслідкам, яких значною мірою можна запобігти за допомогою ефективного управління інвестиційним процесом.
15.2 Основні складові організації економічної безпеки підприємства.
Основні складові організації економічної безпеки підприємства є:
1. Фінансова складова, яка вважається провідною й вирішальною.
Спочатку оцінюються загрози економічній безпеці, що мають політико-правовий характер і включають: внутрішні негативні дії; зовнішні негативні дії; форс-мажорні обставини.
У процесі оцінки поточного рівня забезпечення фінансової складової економічної безпеки підлягають аналізу:
Важливою передумовою охорони фінансової складової є планування комплексу необхідних заходів та оперативна реалізація запланованих дій у процесі здійснення тим чи іншим суб'єктом господарювання фінансово-економічної діяльності.
2. Інтелектуальна й кадрова складова - належний рівень економічної безпеки у великій мірі залежить від складу кадрів, їхнього інтелекту та професіоналізму.
На першій стадії процесу охорони цієї складової оцінюються загрози негативних дій і можливої шкоди від таких дій. Також виокремлюють недостатню кваліфікацію працівників тих чи інших структурних підрозділів, їхнє небажання або нездатність приносити максимальну користь своїй фірмі. Це може бути зумовлене низьким рівнем управління персоналом, браком коштів на оплату праці окремих категорій персоналу підприємства чи нераціональним їх витрачанням.
3. Техніко - технологічна складова - процес охорони техніко-технологічної складової економічної безпеки, як правило, передбачає здійснення кількох, послідовних етапів.
Перший етап охоплює аналіз ринку технологій стосовно виробництва продукції, аналогічної профілю даного підприємства.
Другий етап - це аналіз конкретних технологічних процесів і пошук внутрішніх резервів поліпшення використовуваних технологій.
На третьому етапі здійснюється:
Четвертий етап присвячується переважно розробці технологічної стратегії розвитку підприємства.
На п'ятому етапі оперативно реалізуються плани технологічного розвитку підприємства в процесі здійснення ним виробничо-господарської діяльності.
Шостий етап є завершальним, на якому аналізуються результати практичної реалізації заходів щодо охорони техніко-технологічної складової економічної безпеки на підставі спеціальної карти розрахунків ефективності таких заходів.
4. Політико - правова складова - загальний процес охорони політико - правової складової здійснюється за типовою схемою.
Основними причинами виникнення внутрішніх негативних впливів можуть бути:
а) низька кваліфікація працівників юридичної служби відповідного суб'єкта господарювання та помилки у підборі персоналу цієї служби;
б) недостатнє фінансування юридичного забезпечення підприємницької або іншої діяльності;
Причини виникнення зовнішніх негативних впливів здебільшого бувають подвійними, а саме:
- Політичний - зіткнення інтересів суспільних груп (верств) населення з економічних, національних, релігійних та інших мотивів; військові конфлікти; економічна й політична блокада, ембарго; фінансові та політичні кризи світового (міжнародного) характеру.
- Законодавчо-правовий.
5. Інформаційна складова - належні служби підприємства виконують певні функції, які в сукупності характеризують процес створення та захисту інформаційної складової економічної безпеки.
На підприємство постійно надходять потоки інформації, що розрізняються за джерелами їхнього формування (виникнення). Заведено відокремлювати: - відкриту офіційну інформацію; - вірогідну нетаємну інформацію, одержану через неформальні контакти працівників фірми з носіями такої інформації; - вірогідну нетаємну інформацію, одержану через неформальні контакти працівників фірми з носіями такої інформації.
Оперативна реалізація заходів з розробки та охорони інформаційної складової економічної безпеки здійснюється через комплекс робіт, а саме:
4. Захист інформаційного середовища підприємства, що традиційно охоплює: заходи для захисту від промислового шпіонажу з боку конкурентів; технічний захист приміщень, транспорту, кореспонденції, переговорів, різної документації від несанкціонованого доступу заінтересованих юридичних і фізичних осіб до закритої інформації; збирання інформації про потенційних ініціаторів промислового шпигунства та проведення необхідних запобіжних дій з метою припинення таких спроб.
5. Зовнішня інформаційна діяльність.
6. Екологічна складова - проблема охорона екологічної безпеки через розробку і ретельне дотримання національних (міжнародних) норм мінімально допустимого вмісту шкідливих речовин, які потрапляють у навколишнє середовище, а також дотримання екологічних параметрів продукції, що виготовляється.
При цьому індикаторами екологічної складової економічної безпеки є, з одного боку, нормативи гранично допустимої концентрації шкідливих речовин, установлені національним законодавством, а з іншого аналіз ефективності заходів для забезпечення такої екологічної складової.
7. Силова складова. Дії, що негативно впливають на рівень силової складової економічної безпеки, зумовлюються кількома причинами. Основні з них:
15.3 Напрями організації економічної безпеки на підприємстві.
Одним із напрямів забезпечення його економічної безпеки є організація системи безпеки на підприємстві. У зв'язку з цим усі підприємства створюють власні або використовують міжвідомчі служби безпеки.
Міжоб'єктні служби безпеки - спеціалізуються на чисто режимно-охоронних послугах (охорона будівель, споруд, транспорту, окремих працівників підприємств, установ, членів їх сімей тощо), або на суто економічних, правових чи консультаційних. Клієнтами таких служб є сукупність малих та середніх підприємств, організацій та установ, для яких важко утримувати власні служби безпеки.
Більш великі підприємства, банківські чи інші установи кредитно-фінансової системи створюють власні служби безпеки. Структура цих підрозділів залежить від рівня становлення підприємства, масиву питань, вирішення яких покладає на ці служби керівництво організації на тому чи іншому етапі її розвитку. В структурі типових служб безпеки повинні бути підрозділи, до функцій яких входять такі елементи системи безпеки, як:
Такі служби охорони, як правило, створюються при місцевих органах внутрішніх справ або при державній службі безпеки.
СБ будь-якої фірми постійно виконує певний комплекс завдань:
а) охорона виробничо-господарської діяльності та захист відомостей, що вважаються комерційною таємницею даного підприємства;
б) організація роботи з правового та інженерно-технічного захисту комерційних таємниць фірми;
в) організація спеціального діловодства, яке унеможливлює несанкціоноване одержання відомостей, віднесених до комерційної таємниці відповідного підприємства;
ґ) виявлення та локалізація можливих каналів витоку конфіденційної інформації в процесі звичайної діяльності та за екстремальних ситуацій;
д) організація режиму безпеки за здійснення всіх видів діяльності;
е) забезпечення охорони приміщень, устаткування, офісів, продукції та технічних засобів;
є) організація особистої безпеки керівництва та провідних менеджерів і спеціалістів підприємства;
ж) оцінювання маркетингових ситуацій та неправомірних дій конкурентів і зловмисників.
Відповідно до завдань службою безпеки підприємства виконуються певні функцій:
У нормативних документах виокремлюються конкретні об'єкти, які підлягають захисту від потенційних загроз, а саме: