Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема урока- Лучший из миров

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

МОУ «Вейделевская средняя общеобразовательная школа Вейделевского района Белгородской области»

Разработка урока по английскому языку для

10 класса по теме:

«Лучший из миров. Россия»

Подготовила

учитель Ушакова Т.В.

Тема урока: «Лучший из миров. (Защита проектов)»

Цель: развитие речевых умений (говорить, писать, общаться)

Задачи: 1) развивать речевые умения систематизировать учебный материал, уметь применять его в учебной ситуации;

               2) развивать самостоятельность, индивидуальность, умение высказываться логично и связно, с достаточной скоростью, выражая законченную мысль;

             3) прививать учащимся любовь к родной стране, уважительное отношение к своему народу;

          4) воспитывать умение работать в коллективе бесконфликтно и, следовательно, эффективно, прислушиваясь к мнению товарищей.

Оборудование: компьютерное оборудование, презентации учащихся, учебник, карточки с тестовыми заданиями.

Ход урока

I. Организационный момент.

Teacher (T): Morning, children! I’m glad to see you…

II. Подготовка к основному этапу: целеполагание, мотивация.

T: Тоday you are going to present а guidebook for foreign tourists “Welcome to Russia”. There will be three pages. They will help foreigners to know and understand Russia – its geographical peculiarities, the influence of geography on Russian people and their lifestyles, the Russians’ personality traits and some interesting facts about our native town. Let’s begin our presentation “Welcome to Russia!”

III. Основной этап.

1. . Составляем туристический буклет о России. Проекты учащихся.

The students’ projects:

“What is special about the geographical position of Russia.”

“The geographical position of a country can explain a lot of things.”

T: Thank you very much for your projects. They give us some new information and a clear explanation how Russia’s geography influences its people’s life.

The second page of our guidebook “Welcome to Russia” is the personality traits of Russians. There is a belief that some national characteristics of people are the result of the influence of geography on the country. What can we say about Russians? Are they different from the other nations?

The students’ projects:

“The typical personality traits of Russians.”

“The Russian national character is influenced by geography.”

T: Your projects are interesting. The description of Russians is fantastic. We are all lucky to be Russians.

There are stereotypes about different nations. The British are said to be polite, conservative, careful about almost everything. Americans are known to be risk-takers, to have a sense of optimism. Russians are considered to be tough, cautious, patient, to value stability, social order. Now we can say that understanding the differences and similarities between people and their behaviour in different countries is the first step to bridging them.

Russians are supposed to think of themselves as having not just one motherland but two – Russia and some little places of it where they were born.

The third page of our guidebook is about Belgorod, the capital of our region. We don’t want to live anywhere else but in Belgorodia. We were born here and we are not going to leave it. Belgorodia is a charming place. What can we say about our native town to foreigners?

The students’ projects :

“Welcome to Belgorodia”

“Welcome to Veidelevka”

T: Thank you very much for your information about our country and its people.

I think our guidebook  “Welcome to Russia” will be very useful for foreigners.

3.  Работа в парах. Употребление косвенных вопросов в вежливой форме в различных речевых ситуациях. (Диалоги учащихся)

The best way to discover Russia is to visit Russia. To know Russia is to love Russia. When the foreigners are going to Russia they have to ask a lot of questions to find out information about various things. The way they speak depends on the situations they are in. (formal, informal, neutral).

It’s useful to get information in travel agencies. Now you will listen to the conversation in one of them and answer the questions:

What kind of situation is the foreigner in formal, informal or neutral?

What expressions do the people use in this situation?

Visitor (V): Good afternoon!

Travel agent (TA): Good afternoon! What can I do for you?

V: I’m going to Russia in July. And I’d like to make the most of my holidays. What would you advise me to visit?

TA: Oh, there are a lot of special tours. They’ll take you to all the important historic places. I wonder if you could tell me what you are interested in.

V: Russian history and literature.

Do you know what the weather is like in Russia in summer?

TA: Most summer days are pleasantly warm.

V: Can you tell me what travel documents I need? Besides I’d like to know what the average temperature is in Russia at this time. Things like that.

TA: All that information you’ll find in this leaflet.

V: Thank you very much for your help. See you soon. Bye.

Учащиеся отвечают на вопросы.

T: Now you’ll listen to the conversation of two friends.

F1: Hello, how were your holidays?

F2: Oh! Great, thanks! My family and I spent a month in Russia.

F1: Any idea what your strongest impression of visiting Russia was?

F2: Everything was so great that it’s hard to notice anything special.

F1: That’s really nice. I’d like to know if it is wonderful to discover new countries.

The best city in Russia is Moscow, I believe. I’d like to visit it someday.

F2: Yes, Moscow is fantastic. But people. They are very hospitable. By the way, I’d like to know where you have been this summer.

F1: I investigated our own country...

Учащиеся определяют стиль речи.

IV. Контроль и самопроверка знаний.

Find the mistakes and correct them.

- I should interest to know what are the major country’s exports and imports.

- Do you know how many time zones are there in Russia?

- Have you got any idea why are winter posidelki so popular with Russians?

- Do you happen know how far it is to the airport?

- Could you tell me what climate has Central Russia?

- I’d like know what area does Russia cover?

- I wonder if you could tell me why do Russians take off shoes and leave them at the door.

V. Подведение итогов. Рефлексия.

T: I appreciate your work very much today. Your marks are …

(Учащиеся слушают оценку своих проектов и выбирают лучший)

Can you tell me if our guidebook will be useful for foreigners?

(Ученики оценивают свою работу)

Thanks for the lesson. I hope you’ve enjoyed it. Good-bye.

Литература:

  1.  «Английский язык» учебник  для 10-11 классов общеобразовательных учреждений. Авторы: В.П. Кузовлев, Н.М. Лапа и другие.  Издательство Москва «Просвещение» 1999 год.
  2.  «Английский язык» пособие для поступающих на специальные факультеты. Авторы-составители:  Л.М. Колесникова, Г.В. Украинская, О.Д. Дворник. Издательство Белгородского государственного университета, 2001 год.
  3.  «Английский язык в диалогах» Автор Г.П. Прохорова. Издательство Москва «Высшая школа»1988 год




1. Архитектура Руси
2. Автомобильный транспорт
3. Тема- Назначение термины и определения классификация САПР.
4. тема имеет как свое начало во времени так и завершение
5. тема відліку це сукупність матеріальних точок нерухомих одна відносно одної відносно яких розглядається
6. Конституция Республики Беларусь
7. ГЕНЕТИЧНОЇ СЛУЖБИ Загострення економічної кризи в Україні призвело до подальшого погіршення демогр
8. Российский государственный технический университет Новочеркасский политехнический институт ’’’’’.html
9. Философия 1
10. соціальнеполітичні демократизм участь населення в управлінській діяльності держави народність; рівно
11. Философская мысль Востока
12. Статья 65. Государственный экологический надзор Государствен
13. мая 30 С фронта поступили донесения о нескольких случаях совершения как отдельными лицами групп
14. Меры пресечения в уголовном процессе
15. метиловый оранжевый
16. Вариант 1 1 Какие из перечисленных экологических факторов относятся к антропогенным- А Извержение вулк
17. Лабораторная работа MS Word 1 Тема- Создание и редактирование нового текстового документа
18. I ОТ УЧРЕДИТЕЛЬНЫХ ДОГОВОРОВ К ЕДИНОМУ ЕВРОПЕЙСКОМУ АКТУ Как и предполагалось идеологами западноевропейск
19. грамматика преподаваемая логически начинает развивать самосознание человека т
20. . Аттестация рабочих мест по условиям труда Основная цель аттестации рабочих мест по условиям труда заклю