У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- Стилістичні можливості повнозначних частин мови дієслова та прислівника

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 5.4.2025

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 5 – 2 год.

Тема: Стилістичні можливості повнозначних частин мови (дієслова та прислівника).

План

  1.  Стилістична характеристика дієслова.
  2.  Стилістичні аспекти дієслівних категорій (часу, особи, способу).
  3.  Особливості вживання дієприслівників та дієприкметників у різних функціональних стилях мови.
  4.  Причини стилістичної своєрідності прислівника.

Студенти повинні знати: морфологічні засоби стилістики; стилістичні функції граматичних категорій дієслова та прислівника.

Студенти повинні вміти: визначати стилістичну спроможність граматичних категорій дієслова та прислівника; створювати власні зразки висловлювань за участю цих частин мови.

Питання для самоконтролю і завдання

  1.  Які стилістичні функції граматичних категорій дієслова: “зміщення” понять часу, роль безособових дієслів і присудкових форм на -но, -то?
  2.  Які можливості форм наказового способу та інфінітива у створенні стилістичних відтінків висловлювання?    
  3.  Чому більшість мовознавців не розглядають прислівник у стилістичному вимірі?

Література:

  1.  Дудик П.С. Стилістика української мови . – К.: Академія, 2001.
    1.  Коваль А.П. Практична стилістика сучасної української мови. – К., 1967.
    2.  Мацько Л.І. Стилістика української мови. – К., 1990.
    3.  Пономарів О.Д. Стилістика сучасної української літературної мови. – К., 1993.
    4.  Сучасна українська літературна мова. Стилістика (за ред. ак. І.К.Білодіда). – К., 1973.
    5.  Шевчук О.С. Стилістичне вживання часових форм дієслова // УМЛШ. – 1974. – № 1.

Завдання:

Завдання 1. Охарактеризуйте (семантично та стилістично) безособові конструкції у наведених реченнях. Визначте особливості використання безособових конструкцій у різних стилях літературної мови.

1. З нагоди 170-ї річниці Київського національного університету імені Тараса Шевченка заплановано провести Міжнародну наукову конференцію “Філологія в Київському університеті: історія та сучасність”. 2. Ініціативу студентської ради щодо проведення Дня студента підтримано. 3. Уже світало над лиманом, коли друзі сіли в човен. Світає. Край неба палає. Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає. (Т.Шевченко). 4. У лінгвістиці загальновизнано, що до формальних ознак мови належать ті її вияви, які безпосередньо сприймаються органами чуття, а також певні структурні властивості, що виявляються шляхом набуття досвіду або в дослідженнях. (В.М.Русанівський, В.А.Широков). 5. У статті здійснено спробу проникнути у феномен картини світу під кутом зору лексичної семантики. (“Мовознавство”). 6. Смисловий каркас, на наш погляд, побудовано за двома параметрами: гносеологічним – категорії пізнання (буття, простір, час, рух, окреме, якість, кількість, відношення) та онтологічним – сфери буття (природа, людина, суспільство). (Ж.П.Соколовська). 7. У доповіді В.В. Жайворонка “Проблематика концептуальної картини світу та мовного її відображення” розглянуто концептуальну картину світу як явище динамічне, а не статичне. (Л.Самойлович, Л.Щербачук). 8. Значну увагу було приділено морфемам, що нагадують префікси, у мовах із слабко розвиненою системою префіксації. (Т.Линник).

Завдання 2. Визначте, до якого часу відноситься дія в наведених реченнях:

  1.  Сьогодні починаю писати курсову роботу. – Завтра починаю писати курсову роботу.
  2.  Зранку починається новий навчальний рік. – Незабаром починається новий навчальний рік.
  3.  Сьогодні закінчується моя відпустка. – Скоро закінчується моя відпустка.
  4.  Зараз від’їжджаю до Варшави. – Післязавтра зранку від’їжджаю до Варшави.
  5.  Поспішаю на літак до Праги. – у вересні поспішаю завершити статтю.
  6.  Сьогодні їду до моря. – Влітку я завжди їду в Алушту й їду до моря.

Завдання 3. Висловіть свою думку з приводу висловлювання Ф.Ларошфуко, використовуючи якомога більше прислівників.

Говорити багато й добре є дар гострого розуму, говорити мало й добре є властивість мудрого, говорити багато й погано означає дурня, говорити мало й погано є ознакою божевільного.

Завдання 4. Утворіть усі можливі форми ступенів порівняння від прислівників: ясно, чисто, добре, високо, міцно.

Завдання 5. Проаналізуйте функціонально-стилістичні особливості вживання дієприслівникових зворотів та дієприслівників у різних функціональних стилях мови.

І. 1. Бувши в Св. Храмі перед Сповіддю, роздумуй про своє життя, обдумай свої неналежні вчинки, бий себе в груди й смиренно приказуй: <…>. 2. Прийнявши Св. Причастя, пильнуймо далі жити чеснотою й побожно, як належиться синам Божим. 3. До Церкви треба ходити якнайчастіше, на кожне Богослужіння, наслідуючи тим перших християн, що “кожного дня однодушно пробували в Святині”. 4. Діти, ставши дорослими, сторицею відплатять за це своїм батькам! (“Як поводитися у Божому Храмі”, Митрополит Іларіон).

ІІ. 1. Отже, підсумовуючи розгляд граматичних значень дієприслівників, можна сказати, що це залежна дієслівна форма, яка лексично відбиває в стверджувальному або заперечному плані дію предмета-підмета, а граматично пов’язується з дією дієслова-присудка <…>. (Е. С. Сасинович). 2. Виходячи з викладеного вище, можна запропонувати такі напрями удосконалення господарського механізму в Україні: 1) запровадження національного демократичного економічного планування; 2) здійснення через Національний банк України єдиної грошово-кредитної політики (Політична економія). 3. В. В. Виноградов виділив лексичне ядро цих конструкцій в особливий граматичний розряд, поставивши їх поряд із частинами мови і назвавши незалежними словами (Г. В. Скрипник).

ІІІ. 1. Кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом (Цивільний кодекс). 2. Верховна Рада України від імені Українського народу – громадян України всіх національностей, виражаючи суверенну долю народу, спираючись на багатовікову історію українського державотворення і на основі здійсненого українською нацією, усім українським народом права на самовизначення, дбаючи про забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя, піклуючись про зміцнення громадянської злагоди на землі України, прагнучи розвивати і зміцнювати демократичну, соціальну, правову державу, усвідомлюючи відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями, керуючись Актом проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, схваленим 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням, приймає цю Конституцію – Основний Закон України (Конституція України).

ІV. 1. То ж будемо й ми, наслідуючи ідеї видатного педагога, віддаючи шану його подвижницькому життю, наполегливо працювати  для розвитку і розквіту рідної школи (Освіта України). 2. У місцях позбавлення волі до осіб, які відбувають покарання за розбій, ставляться, м’яко кажучи, зневажливо (Слобідський край). 3. “Відроджуючи – руйнуємо?..” (Літературна Україна). 4. “Два собаки в одній будці, не рахуючи миротворця” (Дзеркало тижня). 5. “ЄС – Україна: розвиваючи стратегічне партнерство” (Дзеркало тижня).

V. 1. Що, Андрію, будеш брати? – запитав, догідливо зазираючи мало не в рот (Ю. Голобородько). 2. Лежали запорожці коло возів і, попихкуючи люльками, з убивчим спокоєм дивилися на місто (О. Довженко). 3. Крутояр трохи винувато глянув на Ковальова, ніби бажаючи попросити пробачення (В. Собко). 4. Асфальт потрощено. Це пневматичний молот / Упав на груди дроблених коржів,/ Розбуркавши свій пневматичний голод/ Електрострумом гумових вужів (І. Драч). 5. Та добрі вісті, паночку, – каже Олександра, плачучи, – кращих не почую (Марко Вовчок).

1. Тарасівна до старшої дочки:

– Піди ж, моя доню, та наріж цибулі дрібненько, редьки, олійкою помасти  на закуску людям.

Старша (так і пирснула):

– Все я, та я! І по хрещеного, і ... А  вона он стоїть, ізгорнувши ручки…

2. – Що? Перше, перекажіть од мене привіт на пролетарський Олімп. Більш точно: наркомам і голові. Шановні соціальні батьки! Ждучи на ухвалу моїх проектів (вже третій тиждень), вітаю вас з днем мого ангела.

3. – У мене є пропозиція зробити перерву. Зважаючи на деякі обставини.




1. Наименование предприятия
2. спасательные операции ПСО-SR Принцип ГМССБ основан на том что поисковоспасательные организации и суда в р
3. Опасность самолечения
4. Логический тип данных Операции сравнения
5. р йода спиртовой 5 и 10 Магния сульфат Магния оксид Бария сульфат Алюминия гидроксид Раство
6. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук Хар
7. История освоения Урала русскими людьми
8. блестящих обещаний просветителей суливших миру после свержения феодального режима вечное равенство сво
9. Статья Отзывы Джек Траут убежден что не многим удастся воплотить его идеи в жизнь
10. Восточные славяне в древности.html