Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук МИКОЛ

Работа добавлена на сайт samzan.net:


МИКОЛАЇВСЬКА ДЕРЖАВНА АГРАРНА АКАДЕМІЯ

КУШНІР Іван Васильович

УДК 631.1:631.173.2

ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ВИСОКОЕФЕКТИВНОГО РОЗВИТКУ ВІДОКРЕМЛЕНИХ ВИРОБНИЧО-ОБСЛУГОВУЮЧИХ ФОРМУВАНЬ В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ УКРАЇНИ

08.07.02 –економіка сільського господарства і АПК

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

МИКОЛАЇВ - 2002

Дисертацією є рукопис

Робота виконана у Миколаївській державній аграрній академії

Міністерства аграрної політики України

Науковий керівник:    доктор економічних наук, професор

Червен Іван Іванович,

Миколаївська державна аграрна академія, завідувач

кафедри організації виробництва та агробізнесу

Офіційні опоненти:    доктор економічних наук, професор

Гудзинський Олексій Дмитрович,

Національний аграрний університет, професор

кафедри менеджменту і маркетингу;

кандидат економічних наук, доцент

Попович Василь Вікторович,

Одеський державний аграрний університет,

декан економічного факультету

Провідна установа –Інститут аграрної економіки УААН,

відділення організації виробництва та земельних відносин

Захист відбудеться “16” травня 2002р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 38.806.01 у Миколаївській державній аграрній академії за адресою: 54021, м. Миколаїв, вул. Паризької Комуни, 9, конференцзала.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Миколаївської державної аграрної академії за адресою: м. Миколаїв, вул. Карпенка, 73.

Автореферат розісланий “15” квітня 2002р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради      Клочан В.Ф.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Великі аграрні підприємства, які можуть існувати тільки у формі мереж відокремлених підрозділів, на сучасному етапі демонструють впевненість та послідовність у розвитку сільськогосподарського виробництва, маючи безсумнівні переваги перед іншими формами господарювання у зовнішьоекономічній та кредитній площинах. Питанням ефективного розвитку цих формувань присвячено дане дисертаційне дослідження.

Актуальність теми. Утворені на базі реформованих КСП товариства з обмеженою відповідальністю, акціонерні товариства, виробничі кооперативи не мають можливості інвестувати кошти в придбання необхідної кількості техніки, вони практично не мають можливості повністю розв’язати проблеми ресурсного і, особливо, технічного забезпечення галузі. Оновлення машинно-тракторного парку сільськогосподарської галузі здійснюється здебільшого за рахунок нових виробничо-обслуговуючих структур типу машинно-технологічних станцій. На сьогодні стратегічним завданням таких формувань залишається розширення орендованих земель, оскільки є логічним і об’єктивно необхідним їх перехід від надання механізованих послуг до виконання усього виробничого циклу сільськогосподарських робіт на орендованих землях. Зростання розмірів  сільськогосподарського виробництва на певному етапі неодмінно призводить до зниження контролю та значного зростання транспортних витрат у собівартості продукції, тому ефективною формою існування великих аграрних підприємств може бути тільки мережа відокремлених виробничо-обслуговуючих формувань.

Проблемами ефективного використання машинно-тракторного парку, функціонування машинно-технологічних станцій займалися А. Демко, П. Гайдуцький, І. Голодний, М. Лінник, М. Лобас, Б. Малиновський, І. Масло, І. Тивоненко та інші, праці яких проаналізовано. Але, на жаль, питання організації відокремлених виробничо-сервісних формувань та їх мереж в працях дослідників ще не розглядалося.

Все це зумовило актуальність обраної теми дисертаційної роботи та визначило коло питань для вивчення.

Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тема дослідження входить до плану науково-дослідної роботи кафедри організації виробництва та агробізнесу Миколаївської державної аграрної академії з проблеми “Реформування аграрних підприємств і удосконалення економічних відносин в АПК”, яка є складовою підпрограми “Розробити пропозиції щодо організації виробництва та земельних відносин у ринкових умовах” (реєстраційний номер 01.04.01) Програми Інституту аграрної економіки УААН на 2001-2005 роки “Трансформування організаційно-економічних відносин до соціально орієнтованих ринкових умов в АПК”. При цьому роль автора полягає в тому, що ним вперше обґрунтувано високоефективний розвиток відокремлених виробничо-обслуговуючих формувань в аграрному секторі України.

Мета і задачі дослідження. Метою роботи є розробка і обґрунтування теоретичних і практичних основ підвищення (за допомогою організаційно-економічних чинників) ефективності розвитку мережі відокремлених виробничо-обслуговуючих формувань.

Поставлена мета визначила такі основні завдання:

  •   аналіз теоретичних, методичних і правових основ створення та функціонування цих формувань;
  •   аналіз розвитку та ефективності їх функціонування;
  •   обґрунтування шляхів високоефективного розвитку цих відокремлених виробничо-обсуговуючих організаційних структур.

Предмет і обєкт дослідження. Предметом дослідження є організаційно-економічне обґрунтування високоефективного розвитку відокремлених виробничо-обслуговуючих формувань, а саме аналіз організаційно-правових засад їх функціонування, стану їх економіки та напрямків підвищення ефективності функціонування.

Об’єктом дослідження обрано відокремлені виробничо-сервісні формування аграрного сектору кращих з погляду ділової активності підприємств України. Обґрунтування оптимізаційних моделей розвитку було здійснено на прикладі Спільного сільськогосподарського підприємства “Нібулон”.

Методи дослідження. Теоретичними та методологічними основами дослідження є історичні аспекти реформування аграрних підприємств та обєктивна необхідність їх реструктуризації в ринкових умовах, викладені у працях вітчизняних та закордонних вчених, а також загальноекономічні принципи та методи аналізу. У процесі дослідження використовувалися такі методи як лінійне програмування (при оптимізації виробничої та комерційної діяльності виробничо-обслуговуючих формувань, при оптимізації комплектації їх сільськогосподарською технікою), індексний, динамічний, структурний, кореляційно-регресійний аналіз (при проведенні аналізу розвитку та ефективності функціонування обєктів дослідження; при аналізі впливу факторів; при визначенні та дослідженні тенденцій), методи диференційного числення (при дослідженні здобутих регресійних залежностей на екстремум, на монотонність та на швидкість їх зміни на різних проміжках), монографічний метод (при визначенні передового досвіду обєктів дослідження), математична теорія ігор (при оптимізації розміщення філій). Достовірність отриманих результатів, висновків і пропозицій підтверджується обґрунтуванням розрахунків, застосуванням значного фактичного матеріалу.

Наукова новизна одежаних результатів:

  •  вперше узагальнено та проаналізовано теоретичні, методичні та правові питання створення та ефективності функціонування відокремлених виробничо-сервісних формувань в аграрному секторі України;
  •  вперше проаналізовано генеалогію та тенденції розвитку мереж цих виробничо-обслуговуючих структур, кращих з погляду ділової активності;
  •  вперше обґрунтовано застосування математичної теорії ігор для оптимізації розміщення нових філій з урахуванням типових виробничих технологій компанії;
  •  вперше обґрунтовано моделі оптимізації виробничої та комерційної діяльності багатофілійного сільськогосподарського формування;
  •  пристосовано оптимізаційні моделі з комплектації сільськогосподарською технікою для відокремлених виробничо-обслуговуючих підрозділів;
  •  узагальнено комплекс шляхів із забезпечення ефективного розвитку відокремлених формувань з материнською компанією на госпрозрахункових засадах.

Практичне значення одержаних результатів. Основні наукові положення і пропозиції, отримані у результаті дослідження, доведені здобувачем до рівня методичних і практичних розробок. Найбільш вагоме практичне значення мають такі розробки і пропозиції дисертанта, які прийняті до впровадження в діяльність Спільного сільськогосподарського підприємства “Нібулон” (довідка № 540 від 12 лютого 2002 р.):

  •  методика та результати оптимізації розміщення структурних одиниць з урахуванням їх виробничих функцій;
  •  методика та результати оптимізації виробничої та сервісної діяльності мереж відокремлених виробничо-сервісних формувань;
  •  методика та результати оптимізації комплектації машинно-тракторного парку  виробничої одиниці;
  •  комплекс госпрозрахункових відносин головних підприємств зі своїми відокремленими формуваннями.

Акціонерне товариство страхова компанія “Інспол” при проведенні страхування сільськогосподарських культур користується оптимізаційною моделлю дисертанта із врахування впливу погодних умов на вихід доходу з 1 га сільськогосподарського підприємства-страхувальника (довідка № 495 від 15 лютого 2002 р.).

Напрацювання автора та результати дослідження впроваджені при підготовці бізнес-плану зі створення мережі машинно-технологічних станцій при ВАТ “Колосівський елеватор” (довідка № 2.3/12-2001 від 3 грудня 2001 р.).

Схвалені та використовуються у практичній роботі авторські методичні підходи з оптимізації комплектації машинно-тракторного парку  виробничої одиниці в ТОВ “ЮгТехСервіс” (витяг з Протоколу Ради директорів № 49 від 5 листопада 2001 р.).

Особистий внесок здобувача. У співавторстві з доц. Мальцевим А.Т. опублікована наукова праця “Врахування погодних умов при оптимізації структури посівних площ”, у якій дисертанту належить розробка та обґрунтування оптимізаційної моделі з подальшою її апробацію.

Апробація результатів дисертації. Основні положення й висновки дисертації доповідалися і отримали позитивну оцінку на таких наукових коференціях: міжнародних “Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання” (17-18 травня 2000 року, м. Харків); “International Student’s Research Conference: 2000” (11-13 травня 2000 року, м. Миколаїв); “Реформування сільського господарства: підсумки, проблеми, перспективи” (29-30 листопада 2001 року, м. Миколаїв); всеукраїнських: “Молодь України і аграрна реформа” (11-13 жовтня 2000 року, м. Харків); “Соціально-економічні проблеми природокористування та екології” (10-12 жовтня 2001 року, м. Миколаїв); регіональних: наукові конференції МДАА (26-27 квітня 2000 року; 25-26 квітня 2001 року, м. Миколаїв); спудейська наукова конференція “Україна в новому тисячолітті очима молодих фахівців” (30 березня 2000 року, м. Миколаїв).

Основна частина одержаних результатів апробована в СП “Нібулон”.

Публікації. Наведені матеріали знаходяться в 9 працях, в т.ч. 8 одноосібних; у колективній моногафії –, у фахових виданнях (“Економіка АПК”, “Вісник аграрної науки Причорномор’я”, “Вісник ХДАУ”, “Бізнес Інформ”) –, у матеріалах конференцій –. Загальний обсяг публікацій автора 3,1 друк. арк., з яких одноосібно –,7 друк. арк.

Структура і обсяг дисертації. Робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, який включає 180 найменувань, 40 додатків. Основна частина роботи викладена на 189 сторінках. В роботі нараховується  30 таблиць і  7 рисунків.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У першому розділі “Теоретичні і методичні основи створення та функціонування мереж відокремлених виробничо-обсуговуючих формувань в аграрному секторі України” розглянуто сутність, об’єктивну необхідність створення, види, завдання та організаційно-правові засади розвитку відокремлених формувань, а також методичні підходи до оцінки ефективності та оптимізації функціонування відокремлених організаційних структур.

Сьогодні ресурсний потенціал агропромислового комплексу України є виснаженим, особливо це стосується матеріально-технічної бази  і машинно-тракторного парку. Такий стан призводить до скорочення виробництва, зниження його прибутковості і рентабельності і, як наслідок, до погіршення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств. Перебуваючи у скрутних умовах, сільськогосподарські підприємства через високі ціни не можуть придбати нову надійну і високоефективну техніку. Поновлення технічного потенціалу аграрного сектору може здійснюватись в основному за рахунок мережі ріноманітних обслуговуючих формувань.

Формування типу машинно-технологічних станцій не повинні обмежуватися наданням техніко-технологічних послуг сільськогосподарським товаровиробникам. Їм доцільно брати землю в оренду у землевласників та землекористувачів і вирощувати на ній сільськогосподарські культури. В умовах кризи, нестачі засобів виробництва (основних і обігових) та відсутності коштів сільськогосподарські підприємства усіх форм власності (у тому числі й фермери) охоче передають землю в оренду. Надання виробничих послуг (оранка, збір врожаю, підготовка ґрунту) виробничо-сервісними формуваннями, збільшення ними обсягів виробництва на орендованих землях, розширення сфери послуг, вирішення проблем забезпечення регіонів сільгосптехнікою мають велике народногосподарське значення.

Виробничо-обслуговуючі формування можуть бути самостійними юридичними особами або, зважаючи на специфіку галузі, їх відокремленими структурними підрозділами. Необхідність створення останніх зумовлена тим, що екстенсивний розвиток аграрного виробництва, його обслуговування неминуче призводить до територіальної розосередженості, що на певному етапі стає економічно неефективним (у зв’язку із зростанням транспортних затрат, витрат на переїзди та перегони, погіршенням контролю) і вимагає відокремлення структурного підрозділу з наданням йому оперативної господарської самостійності (оскільки розміри господарських структур повинні бути такими, щоб ефективно використовувалися матеріально-технічна база та робоча сила).

Відокремлені (відособлені) підрозділи не мають статусу юридичної особи, хоча є суб’єктами підприємницької діяльності. На практиці мають місце такі відокремлені підрозділи підприємств: філіали (філії), представництва,  відділення. Найбільш роповсюдженими з них є філіали (філії) та представництва.

Перевага філіального варіанту організації компанії полягає в тому, що вона має можливість певного маневру коштами для подолання тих чи інших вузьких місць сезонного виробництва, надання внутрішніх короткострокових позичок; зменшується потреба господарства в залученні коштів зі сторони, що сприяє зміцненню його економічного стану. При філійному способі господарювання мінімізуються відносини виробничо-обслуговуючих формувань з контролюючими, бюджетними органами, що дозволяє підрозділу зосередити увагу на господарській діяльності, а не на втручаннях, перевірках контролюючих органів. Крім того, сама процедура реєстрації відокремлених формувань значно простіша, ніж юридичних осіб. При філійній організації дочірніх структур підприємство уникає подвійного оподаткування прибутку та має менші консолідовані витрати на управління. Відокремлені формування при вирішенні стратегічних питань  мають меншу ініціативу ніж юридичні особи, але при вирішенні поточних проблем їм надається повна оперативна самостійність.

Організація дочірніх структур (як філіалів материнської компанії) не обов’язково призводить до жорсткої централізації управління. Філіал може бути зовсім самостійним підрозділом компанії, який діє на принципах внутрішньогосподарського розрахунку, а ступінь його автономності визначається керівництвом фірми, виходячи з її стратегії. Cуперечливі і протилежні завдання, з одного боку, підвищення ступеню самостійності внутрішньогосподарських підрозділів, а з другого –збереження підприємства як цілісного організму, можна розв’язати на прийнятному рівні тільки шляхом створення на базі підрозділів філіалів господарства.

У другому розділі “Аналіз розвитку та ефективності функціонування мереж відокремлених виробничо-обсуговуючих формувань в аграрному секторі України” проведено аналіз розвитку і сучасного стану виробничої, комерційної та сервісної діяльності відокремлених організаційних структур та аналіз економічної ефективності функціонування відокремлених організаційних структур.

Досліджувані підприємства (табл. 1) охоплюють практично усі природно-кліматичні зони України, щоправда, найбільше репрезентовано зону Степу, найменше –зону Полісся.

Таблиця 1

Показники ділової активності досліджуваних підприємств України, власників мереж відокремлених виробничо-обслуговуючих формувань, разом за 1998-2000 роки

Досліджувані підприємства

Обсяг імпорту

Обсяг експорту

Одержано короткострокових кредитів

Одержано довгострокових кредитів

млн.грн.

% до виручки

млн.грн.

% до виручки

млн.грн.

% до власного капіталу

млн.грн.

% до власного капіталу

Агродар

0,3

,5

,1

,9

,1

,8

,5

,6

Агромакс

1,2

,3

,1

,8

,2

,9

,6

,9

Агротехноінком

1,2

,2

,6

,5

,3

,7

,3

Агротон

0,3

,5

,1

,5

,2

,2

,5

Адоніс

1,7

,8

,1

52,3

,2

,6

,1

,2

Астарта

0,4

,6

,6

,5

,8

,4

,6

Еліта

0,7

,9

,7

,9

,7

,6

,8

,3

Кортех

1,4

,5

,3

,9

,2

,4

,3

Кронос

0,7

,2

,4

58,4

,5

,9

,5

,6

Лінекс

1,9

,5

,7

,2

,8

,2

,7

,6

Мрія

1,9

,6

,5

,9

,7

,1

,1

,8

Нібулон

0,9

,6

,1

,8

,3

,2

,8

,6

Паномакс

2,3

,3

15,2

,2

,5

,8

,7

,9

Стоїк

0,8

,7

,4

,1

,9

,9

,5

,5

Сузір'я

4,2

,1

,1

,2

,2

,4

,7

,3

В середньому

1,3

,9

,9

,8

,4

,7

,6

,9

Протягом 1998-2000 років кількість досліджуваних формувань зросла від 165 до 216. Щоправда, кількість формувань типу МТС є значно більшою, але до нашого дослідження відібрані найкращі з погляду ділової активності підприємства. Найкращі підприємства відібрано з метою описати і проаналізувати їхній досвід господарювання з тим, щоб перенести його на решту господарств та використати в них набуті на практиці прогресивні знання і навички. Це дозволить підвищити культуру землеробства та його ефективність на великих площах у межах країни, що має неперевершене народногосподарське значення.

Адже сучасній аграрній реформі для потужного розвитку бракує перш за все організаційного забезпечення, “ноу-хау” ефективного господарювання. За критерій лідерства, володіння системою сучасної організації виробництва нами обрано високі показники ділової активності, які в свою чергу більш виразно розкриваються у системі зовнішньоекономічних відносин (експортно-імпортних опреаціях) та кредитних відносин.

Відокремлені виробничо-обслуговуючі формування дослідження різняться за якісними та кількісними показниками у розрізі природно-кліматичних зон (табл. 2, 3).

Таблиця 2

Структура та середній розмір товарної продукції у виробничо-обслуговуючих формуваннях у розрізі природно-кліматичних зон України

(в середньому за 1998-2000 рр.)

Складові товарної продукції

та її середній розмір

Структура товарної продукції, %

Степ

Лісостеп

Полісся

Разом

Зернові культури (без кукурудзи)

35,8

,7

,7

,2

Кукурудза

17,6

,7

,2

,0

Соняшник

12,6

,4

,1

,8

Цукровий буряк

0,2

,6

,0

,6

Кормові культури

3,3

,1

,7

,7

Інші культури по рослинництву

1,2

,7

,2

,4

Разом по рослинництву

70,7

,2

,8

,8

Разом по тваринництву

1,9

,6

,0

,7

Всього сільськогосподарське виробництво

72,6

,8

,8

,5

Механізовані послуги

8,0

,0

,9

,6

Промислове виробництво

19,4

,2

,3

,9

По підприємству –всього

100,0

,0

,0

Середній розмір товарної продукції у розрахунку на один підрозділ, тис. грн.

6764,48

,78

,22

,62

У зонах Степу та Лісостепу напрямком спеціалізації відокремлених виробничо-обслуговуючих формувань є зерновиробництво з розвинутим виробництвом соняшнику (рівень спеціалізації середній: у Степу - 0,334, у Лісостепові –,289). У зоні Полісся досліджувані формування спеціалізуються на зерновиробництві з розвинутим виробництвом цукрового буряку, рівень їх спеціалізації також середній (0,322).

Головною причиною різного обсягу виторгу за зонами є різний розмір землекористування (див. табл. 3).

Таблиця 3

Динаміка середніх розмірів землекористування у виробничо-обслуговуючих формуваннях різних природно-кліматичних зон України

Показники

Природно-кліматичні зони

1 998р.

999р.

000р.

В середньому за 1998-2000 рр.

р. у % до 1998 р.

Середній розмір площі у виробничому циклі у розрахунку на один підрозділ

Степ

3164

,1

Лісостеп

2290

,6

Полісся

1177

,5

Разом

2648

,4

Середній розмір площі обслуговування у розрахунку на один підрозділ

Степ

4881

,4

Лісостеп

3857

,4

Полісся

2139

,7

Разом

4226

,0

c3 e4

c7  ee

c7

c2

c1

c2

ca

d1




1. Моделирование выборок значений с
2. Технологические машины и оборудование и 150900 552900 Технология оборудование и автоматизация машиностроите
3. Тема Загальні питання методики План Предмет завдання і специфіка методики навчання української мови
4. тема межбюджетных отношений в Российской Федерации Нынешняя система межбюджетных отношений сформирова
5. Рабиндранат Тагор - лауреат Нобелевской премии
6. Бруевича Кафедра ТОС и Р 8
7. санитарных курсов для Советской Армии комплектовало отряды доноров заботились об инвалидах войны и детяхс
8. Я [11] Глава 1
9. На тему 1
10. І А Мельник ауд 101 Сучасна українська літературна мова 3~4 6~17 т
11. Кейстест это методика оценки и развития потенциала профессионала сочетающая в себе преимущества и преод
12. Международный туризм Юго-восточная Азия
13. Порядок здійснення права на спадкування в Україні
14. Задание по курсу истории Тверского края В составе Московского государства А1.html
15. Библиотека и краеведение Работа библиотек с краеведческими документам
16. Проектирование механосборочных цехо
17. на тему- Анализ финансового состояния организации Выполнил студент гр
18. Документний потік з питань сільського господарства
19. Реферат- Анализ показателей финансовой устойчивости
20. Наполеон Банопарт.html