Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
3.5 Використання надбудови «Підбор параметру» в Excel 2010 при прийнятті оптимальних рішень в банківській діяльності
Досягнення оптимального, найкращого результата є метою при прийнятті будь-яких управлінських рішень, тому вміння використовувати спеціальні можливості EXCEL для реалізації економічних завдань є важливим інструментом в руках кожного економіста.
Зокрема, для рішення широкого спектру завдань банківської діяльності можна застосовувати спеціальне програмне розширення, яке містять електронні таблиці Excel аналіз «Що, коли», надбудова “Підбор параметру”. На прикладi чотирьох варіантів однiєї економiчної задачі розглянемо можливостi цієї надбудови пошуку оптимальних рiшень.
В першій задачі визначимо оптимальний банківській відсоток при інших фіксованих даних; в другій задачі при фіксованому банківському відсотку визначимо оптимальну суму першого платежу; в третій задачі потрібно розрахувати оптимальний відсоток, на який змінюється кожний наступний платіж, при фіксованих сумі першого вкладу та відсотку банку, і нарешті в четвертій задачі потрібно розрахувати цільову функцію оптимальну кількість місяців, впродовж яких вкладаються кошти.
В процесі пошуку оптимальних рішень економічних задач засобами процесора Excel стає зрозумілим, що особливістю електронних таблиць є те, що в них структурування інформації необхідно починати безпосередньо на етапі введення даних: із самого початку свого існування в машинній формі їх треба прив'язати до структурних підрозділів таблиці комірок.
Хід роботи
Для того, щоб вивчити різні можливості використання надбудови Підбор параметру розглянемо прості банківські задачі.
Задача 1. Визначити, при якій щомісячній відсотковій ставці можна за рік накопити 5 000 грн., якщо вносити кожного місяця платіж на 5% більше попереднього, почавши з першого платежу 200 грн.
Для рішення цього завдання змоделюємо реальний потік щомісячних платежів, потім знайдемо накопичену під кінець року суму, з врахуванням того, що банк нараховує відсотки на кожен платіж за передбачуваною ставкою на відповідне число відсоткових періодів (перший платіж на 12 місяців вперед, другий на 11 і т.д.); потім за допомогою Підбора параметру знайдемо істинне значення відсоткової ставки.
З кожним щомісячним вкладом платежів кількість періодів, які банк враховує для нарахування фіксованого (постійного) відсотка, зменшується.
перший платіж - банківський відсоток нараховується на 12 місяців,
другий платіж на 11 місяців і т.д (рис. 3.5.2).
Для того щоб розрахувати суму вклада, який періодично поповнюється та на нього нараховується постійний банківський відсоток, скористаємося вбудованою функцією для розрахунку майбутньої вартості БС (меню “Формули”/ Фінансові / БС).
ставка відсоток банку за період (оскільки це невідомий, розшукуваний параметр, то можемо в комірку F4 встановити будь-яку величину ставки у вигляді індекса, наприклад, 2% = 0,02);
Кпер загальна кількість періодів нарахування відсотків на суму платежу;
Пс сума внесеного в цьому періоді вкладником платежу вираховується, тому зі знаком “ “.
Рис.3.5.3. Вікно фінансової функції БС для розрахунку майбутньої вартості вкладу
Рис.3.5.2
Тепер за допомогою функції Підбор параметру з меню “Сервіс” одержимо розшукуєме значення ставки банку (вміст комірки F4), при якому вкладник може накопичити на кінець року 5000 грн.
Натискаємо кнопку “Оk” та отримуємо наступне повідомлення про знайдений результат:
Результат рішення задачі значення процентної ставки, яке дорівнює 0,0737694 або 0,07 (рис.3.5.4).
Рис.3.5.4
Отже, саме при величині банківської ставки 7% на кінець року вкладник може накопичити 5000 грошових одиниць, а також якщо буде вносити кожного місяця платіж на 5% більше попереднього, почавши з першого платежу 200 грн.
Тепер змінемо умови задачі (цільову функцію) та покажемо, як зміниться рішення.
Задача 2 Визначити, яку суму першого платежу необхідно вкласти в банк, якщо вносити кожного наступного місяця платіж на 5% більше попереднього,для того, щоб за рік накопичити 5 000 грн. Щомісячна відсоткова ставка банку 7%.
Оскільки сума першого платежу в цій задачі нам невідома, в комірку С4 ставимо 0. Отримуємо результати змінених даних, представлені на рис.3.5.5.
Рис.3.5.5
Тепер за допомогою надбудови Підбор параметру з вкладники горизонтального меню “Дані”/ Аналіз «Що, коли» одержимо розшукуєме значення першого платежу (вміст комірки С4), при якому вкладник може накопичити на кінець року 5000 грн.
Результат рішення задачі заповнена комірка С4 = 200, а отже одразу можно побачити й розміри наступних платежів (рис. 3.5.6).
Рис.3.5.6
Отже, саме при величині першого внеску 200 грн., із збільшенням кожного місяця платежу на 5% більше попереднього, при величині банківської ставки 7% на кінець року вкладник може накопичити 5000 грн.
Таким чином, в першій задачі метою є визначення банківського відсотка при інших фіксованих даних, в другій при фіксованому банківському відсотку визначення суми першого платежу.
Припустимо тепер, що фіксованими є сума першого вкладу та відсоток банку, а невідомий відсоток, на який змінюється кожний наступний платіж (цільова функція).
Задача 3 Визначити, на який відсоток необхідно вкладнику збільшувати свої щомісячні платежі на рахунок в банку, якщо сума першого платежу 200 грн., та щоб за рік накопичити 5 000 грн., щомісячна процентна ставка банку 7%.
Щоб вирішити цю задачу, необхідно створити комірку, яка б містила в собі значення розшукуємого відсотка збільшення платежів, нехай це буде комірка G4 (рис.3.5.7).
Рис.3.5.7
Тепер за допомогою вкладинки меню Дані, кнопки Аналіз «що, коли» / Підбор параметру одержимо розшукуєме значення відсотка, на який необхідно вкладнику збільшувати свої щомісячні платежі на рахунок в банку, (вміст комірки G4), при якому вкладник може накопити к кінцю року 5000 грн.
В результаті отримуємо рішення задачі (рис.3.5.8): індекс збільшення наступного платежу в порівнянні з попереднім 1,05, тобто значення відсотка, на який необхідно вкладнику збільшувати свої щомісячні платежі - 5% .
Рис.3.5.8
Розвяжіть самостійно задачу 4. Це варіант тієї самої задачі, але тепер розшукуєме значення цільова функція це кількість місяців, впродовж яких інвестують кошти.
Задача 4. На який період, на яку кількість місяців потрібно вкласти гроші, почавши з першого платежу 200 грн. та вносячи кожен місяць платіж на 5% більше попереднього, щоб накопичити 5 000 грн., щомісячна процентна ставка банку 7%.