Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Програма розділу
«Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях»
державного екзамену спеціалістів
Законодавча база охорони праці:
«Кодекс законів про працю України» «Закон про охорону праці» , закон «Про загальнообовязкове державне страхування від нещасного випадку па виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» .
Основні нормативні акти про охорону праці в закладах освіти:
Структура служби охорони праці в закладах освіти.
Створення ефективної СУОП; здійснення оперативно-методичного керівництва роботою з охорони праці; розробка розділу «Охорона праці» у колективному договорі; забезпечення нормативно-технічною документацією; паспортизація підрозділів підприємства, робочих місць, контроль за станом охорони праці; розслідування, ведення обліку нещасних випадків, складання статистичних звітів з охорони праці; розробка планів роботи підприємств щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці; планування та контроль витрат коштів на охорону праці; організація навчання, підвищення кваліфікації та перевірки знань з питань охорони праці; забезпечення працюючих засобами захисту, лікувально-профілактичним харчування, миючими засобами, санітарно-побутовими приміщеннями, надання передбачених законодавством пільг та компенсацій.
Акт дозвіл на проведення занять. Інструкції з охорони праці на робочих місцях . Журнал реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці з працівниками. Журнал реєстрації інструктажів з охорони праці з учнями та вихованцями в навчальних кабінетах .
Журнал адміністративно-громадського контролю за охороною праці
І. ступеню. Акти розслідування нещасних випадків. План евакуації на випадок пожежі.
Безпосередня відповідальність завідувача кабінетом за безпечний стан робочих місць, обладнання, приладів, інструментів, інвентарю тощо;
забезпечення спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту учасників навчально-виховного процесу.
Розробка інструкції з безпеки під час проведення занять у кабінетах, лабораторіях, контроль дотримання вимог охорони праці;проведення інструктажів з охорони праці під час навчального і навчально-виробничого процесу; бере участь у розслідування та здійснення заходів щодо усунення причин, що призвели до нещасного випадку.
Відповідальність учителя за збереження життя і здоровя вихованців, учнів;забезпечення проведення навчально-виховного процесу, що регламентується чинними законодавчими та нормативно-правовими актами з охорони праці; вивчення вихованцями, учнями правил і норм з охорони праці; інструктажі з вихованцями, учнями; контроль за виконання вихованцями, учнями правил ( інструкцій) з безпеки; профілактична робота щодо запобігання травматизму серед вихованців, учнів під час навчально-виховного процесу та у побуті.
Система безперервної освіти з охорони праці.
Навчання та перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб і спеціалістів, періодичність, порядок проведення.
Навчання працівників з питань охорони праці при підготовці перепідготовки та підвищення кваліфікації.
Навчання працівників з питань охорони праці на підприємстві, порядок організації, періодичність, комісії з перевірки знань.
Типові інструкції з охорони праці. Структура інструкції: загальні положення, вимоги безпеки перед початком роботи, вимоги безпеки під час виконання роботи, вимоги безпеки після закінчення роботи, вимоги безпеки в аварійних ситуаціях. Порядок затвердження та реєстрації інструкцій, терміни дії.
Інструктажі з безпеки життєдіяльності та охорони праці: вступний, первинний, позаплановий, цільовий.
Зміст інструктажів, порядок проведення та оформлення.
Адміністративно-громадський триступеневий контроль ступеневий контроль.
І ступінь - контроль здійснюється на кожному робочому місці щодня;
ІІ ступінь - не менше 1 разу на тиждень контролюють кожен структурний підрозділ;
ІІІ ступінь - не менше 1 разу на місяць усі робочі місця підприємства перевіряє керівництво.
Роль посадових осіб ( власник, головний інженер, директор), інженеру з охорони праці(в школі завуч), громадських інспекторів з охорони праці (уповноважені трудовими колективами), майстрів та робітників в проведенні контролю.
Поняття про нещасний випадок. Нормативні акти з розслідування:„Положення про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві” (2004р.) та „Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах” (2001 р).
Порядок дій при нещасному випадку: повідомлення про нещасний випадок, створення комісії з розслідування, розслідування, оформлення документації, акт Н-Н, повідомлення про наслідки нещасного випадку.
Гігієнічна класифікація умов праці. Параметри мікроклімату та їх вплив на людину.
Нормування параметрів мікроклімату в закладах освіти: ДСанПіН 5.5.2.008-01. «Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу».
Вимоги до параметрів мікроклімату в навчальних приміщеннях. Контроль параметрів мікроклімату.
Заходи та засоби регулювання параметрів мікроклімату в закладах освіти
Вимоги до провітрювання, загальнообмінної вентиляції (кратність повітрообміну), місцевої вентиляції, кабінетів хімії, біології, навчальних майстерень. Кондиціювання повітря.
Види природного освітлення, параметри, що характеризують природне освітлення: світловий коефіцієнт, коефіцієнт природної освітленості.
Нормування природної освітленості навчальних класів , кабінетів, майстерень, вимоги до фарбування стін , стелі.
Догляд за системою природної освітленості.
Види штучного освітлення за організацією: загальне, місцеве, комбіноване. Основні параметри, що характеризують штучне освітлення: світловий потік, яскравість, контрастність, освітленість.
Джерела світла для загального та місцевого освітлення,їх загальна характеристика.
Нормування штучної освітленості навчальних класів , кабінетів, майстерень, вимоги до фарбування стін , стелі.
Догляд за системами штучної освітленості.
Загальні вимоги з охорони праці під час навчальних занять:
Зміст питання розкривається на базі вимог до проведення занять за фахом випускника.
Відсутність медичних протипоказань. Залучення до дозволених у відповідності з віковими особливостями учнів робіт: рекомендовані види робіт для різних класів. Забезпечення спецодягом, інвентарем. Проведення інструктажів з охорони праці та здійснення постійного контролю за виконанням робіт. Заборонені види робіт. Вимоги до організації робіт з переміщенням вантажів: режим роботи, норми переміщення вантажів для учнів.
Організаційні вимоги: підготовка наказу, узгодження маршруту та графіка руху, формування груп, оснащення груп (спеціальне, аптечка), попередньо обстеження місця екскурсії. Інструктування учнів: цільовий інструктаж, план інструктажу.
Вимоги під час проведення екскурсії: проведення перекличок, організація переміщень групи, дотримання правил дорожнього руху, загальні правила безпеки.
Небезпеки в роботі: випромінювання, іонізація повітря, статична поза, психоемоційна напруга, електричний струм.
Вимоги до розміщення обладнання, мікроклімату, вентиляції, освітлення.
Вимоги під час роботи, режим праці для дорослих та учнів, дії в аварійних ситуаціях.
Вимоги до транспортного засобу та його обладнання, до кваліфікації водія, шляховий лист. Склад груп дітей, яких перевозять на транспортному засобі: кількість дітей, кількість супроводжуючих дорослих. Інструктування дітей та старших груп.
Правіла безпеки під час перевезень: організація посадки та виходу дітей, правила поведінки під час руху, режим руху( швидкість, безперервний час руху). Заборона перевезень в складних дорожніх умовах.
Дії водія, дорослих, дітей при виникненні аварійної ситуації.
Організаційні заході: навчання, інструктажі, план дії на випадок пожежі, організація дружини ЮДПД, створення пожежно-технічної комісії.
Інженерно-технічні заходи: вимоги пожежної безпеки до будівель, приміщень закладів освіти та їх утримання, вимоги до шляхів евакуації та їх утримання, забезпеченість засобами пожежогасіння, пожежна сигналізація, вимоги до збереження та використання ЛЗР та інших горючих матеріалів.
Вимоги до приміщення в якому буде відбуватися масовий захід: поверх, розміри, наявність евакуаційних виходів, проходи, первинні засоби гасіння, наявність огорож на вікнах.
Вимоги до проведення масових заходів: чергування, інструктування вчителів та чергових, ознайомлення учасників заходів з діями на випадок пожежі, дотримання правил пожежної безпеки під час проведення заходів
Надзвичайні ситуації, їх види, причини виникнення. Галузевій моніторинг за станом безпеки у відповідній сфері. Найменування та визначення основних показників джерел природних НС. Урядова інформаційно-аналітична система з НС збирання, обробки, передавання та збереження інформації.
Способи виявлення потенційно-небезпечних зон з імовірними джерелами НС. Зонування територій за ступенем небезпеки.
Поняття цивільного захисту населення. Головна його мета. Основні розділи закону. Мета і завдання цивільного захисту. Принципи і заходи захисту населення і територій. Організаційна структура Єдиної системи цивільного захисту. Фінансування заходів ЦЗ. Законодавство і міжнародне співробітництво у сфері цивільного захисту. Підсистеми єдиної системи цивільного захисту. Поняття служб цивільного захисту. Сили і засоби цивільного захисту. Поняття оперативно-рятувальної служби цивільного захисту.
Основні етапи аналізу надзвичайних ситуацій. Зонування територій за ступенем небезпеки. Поняття про збір інформації та її аналіз. Мережа спостереження і лабораторного контролю. Етап узагальнення. Етап прийняття рішень і їх вплив на подальший розвиток надзвичайної ситуації. Визначення та аналіз небезпек. Етап виявлення небезпечних речовин та критичних умов їх прояви. Зонування територій за ступенем небезпеки.
Визначення параметрів зон забруднення радіоактивними речовинами під час аварійного прогнозування можливої обстановки за відповідними параметрами (клас стійкості атмосфери, напрям поширення хмари, потужність рівня радіації, доза опромінення людей, тривалість дії ураження РР. Методика розрахунку зон проведення загальної і часткової негайної евакуації на ранній фазі розвитку радіаційно аварії. Порядок нанесення зон радіоактивного забруднення на картографічну схему (план, карту).
Поняття надзвичайної ситуації. Види надзвичайних ситуацій. Поняття про принципи захисту населення і територій у надзвичайних ситуаціях. Планування заходів захисту у надзвичайних ситуаціях. Забезпечення техногенної безпеки в школі. Забезпечення надійного захисту та життєзабезпечення виробничого персоналу.
Поняття про єдину державну систему цивільного захисту населення і територій. Поняття про режими функціонування. Рівні захисту. Описати режими, повсякденної діяльності, підвищеної готовності; надзвичайної ситуації; надзвичайного стану. Органи управління: координуючі, постійно діючи, повсякденні ( на кожному з чотирьох рівнів: загальнодержавний, регіональний, місцевий, обєктів.
Основні питання особистої безпеки дітей. Методи навчання дітей основами цивільного захисту.
Обовязки дорослих по захисту дітей у надзвичайних ситуаціях.
Дії вчителів та учнів при радіаційному зараженні; хімічному забрудненні, пожежі в закладі освіти. Обовязки дорослих по захисту дітей.
Основні вимоги до евакуації дітей при надзвичайних ситуаціях.
Обовязки вчителя та класного керівника.
Основні сигнали оповіщення. Відповідність сигналів видам надзвичайних ситуацій. Фактори виникнення надзвичайних ситуацій, їх класифікація. Правила поведінки при різних видах надзвичайних ситуацій. Способи передачі основних сигналів оповіщення.
Основні принципи і напрями психологічної допомоги населенню. Підготовка психологів та психологічної служби. Правила проведення психологічної та корекційної допомоги.