Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

А ля карт ' вид обслуговування що передбачає вільний вибір клієнтом порціонних блюд із пропонованого рест

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 21.5.2024

Словник понять і термінів

- А -

«А ля карт» – вид обслуговування, що передбачає вільний вибір клієнтом порціонних блюд із пропонованого ресторанного меню.

Авіаброкер – брокер, що замовляє чартерні авіарейси, фрахтує повітряні судна, домовляється про страхування вантажів і пасажирів, перевезених літаками.

Автотуризм – кваліфікований туризм із використанням транспортних засобів. Автобусний тур – подорож групи туристів на власних або орендованих автобусах. Автокараван – спеціально виготовлений фургон на колесах, що причіпляється до автомобіля й використовуваний автотуристами при тривалій подорожі як житло на місцях стоянок.

Агентський договір – договір між агентом і принципалом, по якому агент зобов'язується за винагороду робити з доручення принципала юридичні й інші дії від свого ім'я, але за рахунок принципала, або від імені й за рахунок принципала.

Агентська винагорода – оплата за посередницькі послуги із продажу туристського продукту, його рекламі з метою розширення сфери побуту. Найпоширенішийо ставки, що коливаються від 8 до 12% вартості проданого продукту.

Агентська угодавид договору між фізичною або юридичною особою (агентом) про виконання їм від імені й в інтересах принципала певного роду обов'язків.

Адекватний туризм  туризм, що базується на унікальних ресурсах місцевості, активно сприятливому збереженню й раціональному використанню її культурної, історичної й природної спадщини.

Аквапарк – спеціально організована на базі аттрактивных акваторій зона для водного туризму, проведення екологічних і ландшафтних досліджень і деяких видів господарської діяльності.

Акватель – відповідним чином обладнане судно, вилучене з експлуатації як транспортний засіб і поставлене стаціонарно в причалу й використовуване як готель.

Активний туризм – 1) вид подорожі, пов'язаний з активними способами пересування по маршруті; чинені людиною в рекреаційних і спортивних цілях; 2) число відвідувань іноземними туристами даної країни; 3) сторона туристського обміну даної країни, складова актив туристського балансу цієї країни в її зовнішньоторговельному обігу.

Альтернативний туризм – термін, що використовується для позначення такого виду подорожей, коли як організатор подорожей виступає не туроператор, а сам турист, мандрівник, що стало можливим останнім часом, завдяки розвитку Інтернет і інші інформаційні мережі.

Американський план – готельний тариф, що включає вартість розміщення й триразове харчування, тобто повний пансіон.

Аниматор – організатор рекреаційної, досуговой діяльності туристів.

Анімаційна програма – комплекс заходів спортивного й розважального характеру, які входять у сферу рекреаційних і духовних інтересів туристів і розробляються для проведення ними вільного часу.

Ануляція – скасування туристської поїздки або оголошення якого-небудь договору недійсним, а також письмова відмова від використання заброньованих туристських, готельних і транспортних послуг.

Апартамент-Люкс – готельний номер підвищеної комфортності, що може складатися з декількох окремих або суміжних кімнат; є, як правило, у готелях вищого розряду.

Апартаменти тип номерів у готелях, по своєму оформленню наближені до виду сучасних квартир, включаючи місця для готування їжі (вартість харчування звичайно не включається у вартість номера).

Апарт-Готель – 1) готель, у якому номерний фонд складається переважно з апартаментів з невеликою кухнею; ціна на квартири в апарт-готелях не залежить від числа проживаючих там гостей; 2) клас готелів у системі Шведської асоціації готелів (Swiss Hotel Association).

Аттрактивность основна системна властивість туристських ресурсів, природних і культурно-історичних об'єктів, що свідчить про їхню туристську цінність. Аттрактивность туристської діяльності – індивідуальна або групова привабливість занять туристської діяльності і їхніх сполучень.

- Б -

Базова вартість тура – оголошена заздалегідь вартість тура. Може трохи мінятися при уточненні замовлення за рахунок знижок або, навпаки, націнок за додаткові послуги, у результаті інфляційних процесів, зміни курсів валют, форс-мажорних обставин або підвищення цін на паливо й квитки.

Бербоут-Чартер – договір про оренду судна без екіпажа для фрахтування, під час якого власником судна є фрахтувальник, що несе повністю всі витрати по експлуатації.

Берегове обслуговування – комплекс послуг, надаваних учасникові круїзу в портах заходу круїзного теплохода в період стоянки цього теплохода в порту. Звичайно містить у собі харчування, екскурсії по місту, відвідування театрів, виставок і т.д.

Бермудський план – готельний тариф, що включає в себе вартість розміщення й повного (англійського) сніданку.

Бізнес-Клас – клас салону літаків і інших транспортних засобів, що привласнюється при сертифікації й відбиває підвищену комфортність і більше високий рівень обслуговування для заможних, ділових людей.

Бізнес-Готель – готель, що спеціалізується на обслуговуванні ділових людей і підприємців і предоставляющая їм максимальні зручності для професійної діяльності: для проведення семінарів, переговорів і т.д.

Блок-Чартер комерційна умова перевезення пасажирів, відповідно до якого авіаперевізник надається компанії або фірмі, що здійснює перевезення, фіксоване кількість місць на регулярному рейсі за цінами нижче звичайних тарифів під зобов'язання їхньої повної оплати поза залежністю від кількості фактично проданих місць.

Бонусная система авіакомпанійсистема премій для клієнтів конкретної авіакомпанії за досягнення встановлених показників числа тривалості польотів, літних годин і т.д.

Ботель – різновид готелю для обслуговування туристів, що подорожують по воді на човнах, катерах, яхтах і т.п. Споруджується на березі незамерзаючої водойми й оснащується пристроями для технічного обслуговування особистих туристських судів, приміщеннями для зберігання маломірних човнів і катерів.

Бронювання попереднє закріплення за певним туристом (пасажиром) місць у готелях або на транспортних засобах, квитків у культурно-видовищні установи на певну дату.

Бунгало легка заміська будівля з верандами, часто використовувана в тропічних країнах для розміщення туристів.

Бюро обслуговування бюро в готелі, що здійснює різноманітний інформаційний сервіс, валютно-фінансові операції, забезпечення його транспортними квитками й квитками для відвідування культурно-видовищних заходів, організацію медичної допомоги.

- В -

Віза – спеціальний дозвіл іноземного уряду, видане конкретній особі на в'їзд в іншу країну, проживання в ній, виїзд із її території й транзитний проїзд через неї.

Візова анкетаопитної аркуш, що заповнює фізичну особу, що звертається в іноземний дипломатичний уряд з метою одержання дозволу – візи на в'їзд на територію даної іноземної держави.

Внутрішній турист – це:

1) відвідувач, що постійно проживає в якій-небудь країні подорожуючий у певне місце, що перебуває в його країні, за межами звичайного середовища даної особи, на строк, що не перевищує 12 місяців, головною метою якого не є заняття діяльністю, оплачуваної із джерела у відвідуваному місці, і здійснюючий щонайменше одну ночівлю в колективному або приватному засобі розміщення у відвідуваному місці;

2) чоловік, що залишає місце свого постійного проживання з метою відвідування місця, розташованого не ближче 50 миль (80,5 км) від місця проживання. Ця подорож може мати на меті професійні причини, розваги, особисті потреби, інші мети, крім індивідуальних денних переміщень до місця роботи;

3) будь-яка людина незалежно від громадянства, що проживає в країні й відвідує в межах країни яке-небудь інше місце, крім місця його звичайного проживання, протягом, принаймні, однієї ночі, і основна мета подорожі якого не включає оплачувану діяльність у місці відвідування.

Водний туризм – популярний вид туризму, при якому відпочинок здійснюється на воді з використанням байдарок, човнів, катамаранів, теплоходів і інших плавальних засобів.

Усе включено (all inclusive) систему обслуговування в готелях, при якій харчування, напої (найчастіше місцевого виробництва) і окремі види послуг не вимагають додаткової оплати. Різновидом даної системи обслуговування є система max inclusive, коли перелік додаткових послуг може бути істотно розширений і включає безкоштовне користування сауною, перукарні, заняття різними видами спорту й т.д.

Високий (гарячий) сезон – період, протягом якого відзначається значний приплив туристів у дестинацию й наступна зміна цінової політики виробниками послуг (наступає так званий «ринок продавця» із завищеними цінами на туристські послуги внаслідок росту попиту на них з боку туристів).

- Г -

Гарантоване бронювання вид послуги, по якій гість, що забронював номер, може в будь-який час заїхати в номер, протягом строку бронювання. У свою чергу гість зобов'язується оплатити номер, навіть якщо він номером не використовувався, або скасувати бронювання до певної години, установленого готелем.

Гід – провідник, представник туристсько^-екскурсійного бюро, що показує екскурсантам-туристам природні й культурні визначні пам'ятки населеного пункту або регіону.

Гірський туризм – походи, що передбачають проходження маршрутів пішки по гірській місцевості, подолання перевалів вище 3000-3500 м, проходження скельних ділянок, крутих схилів, льодовиків, сніжників, гірських рік.

Гостинність – найважливіша споживча якість туристського продукту й туристських послуг, що надає можливість клієнтові переконатися в тім, що йому раді, його поважають. У цьому випадку його обслуговування ведеться по принципах: «усе для клієнта», «клієнт завжди правий».

Готель – це:

1) майновий комплекс (будинок, частина будинку, устаткувань і інше майно), призначений для надання послуг;

2) підприємство, призначене для тимчасового проживання;

3) основне підприємство індустрії гостинності, метою діяльності якого є прийом, обслуговування, забезпечення відпочинку й харчування відвідувачів;

4) колективний засіб розміщення, що складає з певної кількості номерів, що має єдине керівництво, що надає набір послуг (мінімум - заправлення постель, збирання номера й санвузла) і згруповане в класи й категорії відповідно до надаваних послуг і встаткуванням номерів;

5) юридична особа або індивідуальний підприємець, що має на праві власності, умовах оренди або іншій законній підставі майновий комплекс (нерухоме майно), що перебуває під єдиним керуванням (керівництвом), із числом номерів не менш десяти, і призначений для надання громадянам послуг готелів і аналогічних місць проживання.

Готельна діяльність – діяльність юридичних осіб і індивідуальних підприємців, що володіють або наділених у встановленому порядку майновими правами на який-небудь колективний засіб розміщення за безпосереднім наказом і керуванню їм, для надання послуг розміщення й обслуговування громадян, а також інша діяльність по організації й наданню готельних послуг, включаючи їхню реалізацію.

Готельна індустріявид економічної діяльності, що включає надання готельних послуг і організацію за винагороду короткострокового проживання в готелях, кемпінгах, мотелях, шкільних і студентських гуртожитках, будинках для приїжджих і т.д.

Гість – громадянин іншої держави, що приїхав у дану країну з туристськими цілями й для споживання туристських послуг.

Група туристів – група осіб, що подорожують разом, що прибувають і убувають у те саме час, на однакових умовах (стандартний пакет послуг), що є для турагента й готелю окремою одиницею. По міжнародних нормах група - 15 чоловік, однак групою може вважатися й 7-10 чіл.

Групова подорож – спільна поїздка декількох осіб по єдиному маршруті й на однакові для всіх умовах. Об'єднання мандрівників в одну групу обумовлюється спільністю інтересів і цілей поїздки, а також порівняно більше низькими цінами на тури в порівнянні з індивідуальними подорожами у зв'язку з наданням групових знижок. По міжнародних нормах груповою подорожжю вважається спільна поїздка 15 чоловік і більше.

Груповий тур – туристська поїздка або маршрут для групи туристів чисельністю від 5 чоловік і вище. На таку групу можна одержати досить істотні групові знижки практично на всі види послуг.

Груповий туризмвид туризму, при якому туристську подорож роблять групи людей (у тому числі й родини) за індивідуальним планом або за планом туристської фірми, що включає визначення районів відвідування, тривалість зупинок, умов нічлігу й т.д.

- Д -

Діловий туризмтуристська подорож з діловими цілями без одержання доходів по місцю відрядження.

Сільський туризм – відпочинок у сільській місцевості, часто за участю в сільських роботах, прилученням до сільського життя.

Дестинация  територія, що пропонує певний набір послуг, які відповідають потребам туриста, задовольняють його попит на перевезення, нічліг, харчування, розваги, і являющаяся метою його подорожі. Отже, дестинация, щоб бути такий, повинна володіти: а) певним набором послуг; б) визначними пам'ятками; в) інформаційними системами.

Дитячий туризморганізована подорож групи дітей шкільного віку (від 7 до 17 років) у супроводі керівника.

Договір перевезення пасажирів – договір між туроператором і перевізником, відповідно до якого перевізник зобов'язується перевезти пасажира в пункт призначення, а у випадку здачі пасажиром багажу також доставити багаж у пункт призначення.

Будинок відпочинкупрофілактична установа з регламентованим режимом, призначене для організованого відпочинку осіб, що не бідують у спеціальному медичному відході, лікарському спостереженні й лікуванні.

Дорожній чек  банківський платіжний засіб, що може бути виміняне на готівку в тій валюті, у якій воно виписано, або на еквівалентну суму в іноземній валюті.

Дозвілля – індивідуальний вільний час, розташовуваний людиною, у процесі якого він не займається оплачуваною працею, а також непорушними обов'язками повсякденного життя (роботою з будинку, вихованням дітей, доглядом за собою).

Дьюти-Фри (duty free)система безмитної торгівлі в аеропортах, на бортах літаків, поромах і інших транспортних засобах, або в окремих місцях відвідування іноземців (як правило, сигарети, вино, парфумерія й сувеніри).

- Е -

Європейський план – готельний тариф, що включає в себе тільки вартість розміщення (без харчування).

Ємність туристського ринку здатність реалізувати певний обсяг туристського продукту при існуючих цінах і пропозиції протягом певного проміжку часу (як правило, за рік).

- Ж -

Залізничний туризм – подорож, чинена по залізниці на спеціалізованому залізничному транспортному засобі, фізичними особами тривалістю від 24 год до одного року, або менш 24 год, але з ночівлею, в оздоровчих, пізнавальних, професійно-ділових, релігійних і інших цілях, не пов'язаних з оплачуваною діяльністю.

- З -

Сніданок американський – різновид англійського сніданку, тобто повний сніданок, звичайно містить у собі фруктовий сік, кава або чай із джемом, тости, масло й гаряче блюдо (вівсяну кашу, яєчню із шинкою й ін.).

Сніданок англійський – набір блюд, що містить у собі, на відміну від легкого континентального сніданку, повний набір блюд, пропонованих мандрівникам у ранковий період у готелях, ресторанах, кафі. Англійський сніданок звичайно складається із фруктового соку, сподіваючись або кава, булочки з маслом, джему, грінок і гарячого блюда (вівсяної каші, бекону, яєчні, сосиски).

Сніданок континентальний – стандартний набір блюд у ранковому меню, пропонованому туристами в готелях, ресторанах, кафі. На відміну від англійського сніданку континентальний - більше легкий по своєму складі. У континентальний сніданок звичайно включені кава або чай, булочка, масло, джем. У країнах Північної Європи він може бути доповнений сиром, холодним м'ясом або рибою.

Замовлення на туристську послугу – попередній договір між споживачем і виконавцем послуги, що визначає юридичні, економічні й технічні відносини сторін.

Заявка на бронюванняписьмове доручення покупця продавцеві туристського продукту або транспортної послуги на бронювання конкретного обслуговування. Повинна містити інформацію про замовляється услуге, що, тобто про вид і клас обслуговуванні і його конкретних строках.

Землі рекреаційного призначеннявиділені у встановленому порядку ділянки землі, призначені й використовувані для організованого масового відпочинку й туризму населення.  На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає використанню їх по цільовому призначенню.

Зона відпочинку – традиційно використовувана природна або спеціально організована територія, де жителі населеного пункту проводять годинники дозвілля; звичайно розташовується в межах зеленої зони, але може бути й усередині поселень (парки, сквери й т.д.).

Зона туристського інтересу  частина національної території, офіційно оголошеної в цій якості, на якій є два або три центри по прийому туристів, підтверджені відповідними урядовими актами й що мають, як мінімум, 5000 місць для проживання.

- И -

Ігорний бізнес – специфічна форма підприємництва, що розвивається в рамках індустрії дозвілля, може розвиватися або в рамках спеціальних установ (ігорні будинки, казино), або в з'єднанні зі спортивними змаганнями коней (тоталізатор, перегони), або як одна з послуг відпочинку на круїзних судах.

Індивідуальна подорожнезалежна подорож одного або декількох осіб і пов'язане з обслуговуванням, що носить персональний характер, як правило, з більше високими цінами. У міжнародній практиці індивідуальними подорожами вважаються поїздки із чисельністю групи менш 15 чоловік.

Індивідуальний тур тур з певним набором туруслуг, замовлений клієнтом (або невеликою групою) за своїм розсудом, включаючи розміщення, харчування, трансфер, екскурсійну й розважальну програму.

Індустрія гостинності – система сучасних виробництв, підприємств, сервісних установ і організацій, що спеціалізуються на обслуговуванні приїжджаючих у дану місцевість на порівняно короткий період часу людей з метою відпочинку, ділових зустрічей або з особистими цілями.

Індустрія дозвілля – сукупність сучасних галузей, виробничих підрозділів, установ і фірм, призначення яких зводиться до створення товарів, наданню продукції й послуг для використання їхньою людиною у вільний час.

Індустрія харчування – система сучасних виробництв, торговельних фірм, великих центрів і невеликих пунктів обслуговування, пов'язаних зі створенням і переробкою продовольчої продукції, її розфасовкою й продажем через торговельну мережу, з готуванням харчових напівфабрикатів, що вимагають подальшої обробки, а також з готуванням їжі і її вживанням.

Індустрія розвагчастина індустрії дозвілля, що складає із сукупності сучасних виробництв, великих організацій і невеликих фірм, що роблять товари для реалізації емоційно насиченого відпочинку, що створюють умови для захоплюючого проведення вільного часу.

Інклюзив-Тур – 1) туристська поїздка з наданням туристові певного, твердого, заздалегідь спланованого набору послуг розміщення, харчування, транспорту, екскурсійного й іншого обслуговування; 2) подорож, продавана туристськими фірмами у вигляді повного комплексу (пакета) послуг, що включає одержання візи, перевезення, розміщення в готелі, харчування, трансфер, екскурсійне обслуговування по маршруті подорожі.

Инсентив-Тур – заохочувальна поїздка за рахунок фірми, организуемая підприємством для своїх працівників за досягнення в праці (наприклад, за підвищення загального обсягу продажів, допомога в навчанні персоналу й т.д.).

Инсентив-Туризм – різновид ділового туризму, тобто туристські поїздки (звичайно групові), надавані адміністрацією підприємства й установ своїм співробітникам на винятково пільгових умовах або безкоштовно як премія за високі виробничі показники.

Інфраструктура туризму  комплекс споруджень, інженерних і комунікаційних мереж, у тому числі телекомунікаційного зв'язку, доріг, суміжні індустрії туризму підприємств, що забезпечують нормальний доступ туристів до туристських ресурсів і їхнє належне використання з метою туризму, а також забезпечення життєдіяльності підприємств індустрії туризму.

Виконавець туристської послугиюридична особа або індивідуальний підприємець, що робить послуги споживачеві.

- ДО -

Кадастр туристських ресурсів – узагальнена (економічна або екологічна) потребительная (вартісна або бальна) оцінка туристських ресурсів. Кадастр обов'язково повинен бути представлений у регіональній або тематичній формах.

Категорії туризму включають міжнародний і національний туризм, а також туризм у межах країни. З погляду наведеної класифікації туризму по типах до національного туризму ставиться внутрішній і виїзний туризм, до міжнародного туризму - в'їзної й виїзний. Туризмом у межах країни займаються як громадяни даної країни, так і приїжджаючі з інших країн і регіонів. При цьому відвідувачі, що ночують, уважаються туристами, а одноденні відвідувачі - екскурсантами. Як екскурсантів виступають і туристи, що прибули в країну на круїзному судні, якщо вони не використовують для ночівлі місцеві засоби розміщення.

Категорія готелю – класифікаційне угруповання, характеризуемая певним комплексом вимог; класифікація готелів по категоріях, заснована на комплексі вимог до будинків, матеріально-технічному встаткуванню готелів, номенклатурі і якості надаваних послуг, рівню обслуговування.

Якість туристського обслуговування – 1) комплекс корисних властивостей і нормативно-технологічних характеристик процесу обслуговування туриста під час подорожі або на відпочинку, що відповідають певним вимогам, порівнянним зі світовими стандартами; 2) сукупність властивостей туристських послуг і процесів обслуговування по задоволенню обумовлених або передбачуваних потреб туристів, характеризуемое якістю послуг і культурою обслуговування.

Якість туристської послуги – сукупність характеристик туристської послуги, що визначають її здатність задовольняти встановленим або передбачуваним потребам туриста.

Квотачастка загального числа місць у готелях і транспортних засобах, квитків у культурно-видовищні установи й т.п., виділювана для туристів (пасажирів) якою-небудь туристською фірмою, готельною організацією, перевізником.

Кемпінг1) вид автомобільного туризму, що характеризується тим, що туристи під час поїздки живуть у спеціально обладнаних таборах; 2) табір для автотуристів, обладнаний наметами або іншими легкими спорудженнями літнього типу, автомобільною стоянкою, системою водопостачання й каналізації, оснащений пристосуваннями для готування їжі.

Класифікація туризму – виділення внутрішньо однорідних таксонів туристської діяльності по прийнятих підставах. Найпоширенішою класифікацією туризму є його розподіл на типи, категорії, види й форми. Тип туризму визначається національною приналежністю туристів.

Клуб відпочинку комерційна або некомерційна організація, створена з метою надання членам клубу відпочинку права проведення відпочинку в находящихся в її у власності, у господарському веденні, у довгостроковій оренді, на іншому праві, засобах розміщення, і являющаяся складовій частиною туристської індустрії.

Клубний відпочинок – це:

1) відпочинок у приналежному клубу відпочинку засобах розміщення не умовах і в строки, обумовлені клубом відпочинку. Клубний відпочинок у режимі реального часу відпочинок, тривалість проведення якого залежить від кількості приналежному члену клубу балів, кредитних окулярів або інших застосовуваних клубом одиниць виміру, що визначають також і вибір засобів розміщення;

2) вид відпочинку в приналежному клубу відпочинку засобах розміщення, що є частиною туристського комплексу, що перебуває в господарському веденні клубу й обладнаному для надання різних послуг на умовах і в строки, обумовлені договором на клубний відпочинок і уставом клубу.

Концепти туризму – у туристике виділяється сім основних точок зору на сутність і зміст туристської діяльності (концептів туризму):

  1.  Концепція менеджменту: туризм здійснюється, як правило, туристськими організаціями по туристських маршрутах. Існують численні види й форми туризму: внутрішній, міжнародний, самодіяльний, організований, ближній, далекий, пізнавальний, водний, гірський, автомобільний, пішохідний, спортивний і т.д.
  2.  Концепт, що розвиває економічну константу «турист»: тимчасові виїзди (подорожі) громадян Російської Федерації, іноземних громадян і осіб без громадянства (далі – громадяни) з постійного місця проживання в оздоровчих, пізнавальних, професійно-ділових, спортивних, релігійних і інших цілях без заняття оплачуваною діяльністю в країні (місці) тимчасового перебування.
  3.  Міграційний аспект: тимчасовий виїзд людей з постійного місця проживання з метою вакационных, оздоровчих, пізнавальних або професійно-ділових без занять оплачуваною діяльністю в місці тимчасового перебування.
  4.  Діяльність осіб, які подорожують і перебувають у місцях, що перебувають за межами їхнього звичайного середовища, протягом періоду, що не перевищує одного повного року, з метою відпочинку, з діловими й іншими цілями.
  5.  Деятельностный підхід: подорожі, походи, спортивні або рекреаційні заходи й інші форми відпочинку.
  6.  Ринкове тлумачення концепту: «Туризм як процес складається з попиту (турист), пропозиції (туристська індустрія) і туристського продукту, на який спрямований інтерес туриста».
  7.  Індустріальний підхід: «Людина подорожує з незапам'ятних часів, у той час як туризм, соціально-економічний феномен, більшою мірою асоціюється з індустріальним періодом життя людства й відрізняється від подорожей і якісно й кількісно. Подорож є лише елементом туризму й часто не найважливішим».

Круїз – 1) морська подорож звичайно по замкнутому колу, з радіальними поїздками з портів у внутрішні райони країн; 2) вид водного засобу транспорту, використовуваного в туризмі; 3) морська або річкова туристська поїздка на теплоході, використовуваному як засіб перевезення, розміщення, харчування, розваг і т.д., що включає в програму берегове обслуговування.

Культурно-історичні ресурси містять у собі: матеріальні ресурси – всі засоби виробництва й матеріальних цінностей суспільства (пам'ятники історії й культури, підприємства всіх галузей народного господарства), що можуть задовольняти пізнавальні потреби людей; духовні ресурси – досягнення суспільства в державно-суспільному житті, науці, культурі, мистецтві.

Культурний туризм – вид міжнародної туристської подорожі, зв'язаний зі знайомством туристів з національними культурами, звичаями й традиціями в країні перебування.

Курорт – 1) освоєна й використовувана в лікувально-профілактичних цілях особливо охоронювана природна територія, що розташовує природними лікувальними ресурсами й необхідними для їхньої експлуатації будинками й  спорудженнями, включаючи об'єкти інфраструктури (Закон РФ «Про природні лікувальні ресурси, лікувально-оздоровчих місцевостях і курорти», 1995); 2) місцевість, що володіє природними цілющими властивостями, використовуваними для лікування мінеральними джерелами, лікувальними брудами або особливими кліматичними умовами (море, озера, гірські ландшафти, лісові масиви, степи або умови пустельного клімату).

Курортна місцевість – місцевість із природними лікувальними факторами (клімат, мінеральні води, лікувальні бруди й ін.) сприятливими для зміцнення здоров'я, лікування й профілактики захворювань. У міру освоєння природних лікувальних факторів курортна місцевість стає курортом державного або місцевого значення.

Курортна справа – сукупність всіх видів науково-практичної діяльності по організації й здійсненню профілактики захворювань, лікуванню й реабілітації хворих на основі використання природних лікувальних ресурсів, вивчення їхніх властивостей і механізму дії, комплекс заходів щодо організації, будівництву, керуванню курортами, забезпеченню лікування й культурно-побутового обслуговування громадян, експлуатації й охороні природних лікувальних ресурсів і санітарній охороні курортів.

Курортно^-рекреаційні (природні лікувальні) ресурси – сукупність природно-кліматичних факторів і штучно створеної інфраструктури, призначеної для лікувально-оздоровчих і рекреаційних заходів, які визначають можливість і перспективи розвитку в різних регіонах курортних комплексів, необхідних для рекреації й зміцнення здоров'я населення.

- Л -

Аркуш очікування – список осіб, що очікує підтвердження своїх заявок на бронювання місць у готелі або на транспорті.

Ліцензування в туризмі – система надання державними органами ліцензій на здійснення певної підприємницької діяльності в сфері туризму.

Ліцензія – спеціальний дозвіл на здійснення конкретного виду діяльності при обов'язковому дотриманні ліцензійних вимог і умов, видане органом, що ліцензує, юридичній особі або індивідуальному підприємцеві.

- М -

Маршрутшлях проходження туриста, позначений переліком всіх географічних пунктів і місць, послідовно відвідуваних їм під час подорожі, із вказівкою видів транспорту, використовуваних туристом для пересування між пунктами зупинок (пребываний) на маршруті.

Матеріальна послуга послуга із задоволення матеріально-побутових потреб споживача послуг. Матеріальна послуга забезпечує відновлення (зміна, збереження) споживчих властивостей виробів або виготовлення нових виробів по замовленнях громадян, а також переміщення вантажів і людей; створення умов для споживання.

Матеріально-технічна база туризму – 1) сукупність засобів праці (будинку, спорудження, транспорт, устаткування й ін.), належним чином оцінених і призначених для обслуговування туристів; 2) сукупність матеріальних і речовинних елементів продуктивних сил, використовуваних для виробництва туристських послуг.

Міжнародний відвідувачбудь-яка особа, що подорожує в якій-небудь країні, що не є країною його постійного проживання, на строк, що не перевищує 12 місяців, і головною метою поїздки якого не є заняття діяльністю, оплачуваної із джерела у відвідуваній країні.

Міжнародний туризм – діяльність, пов'язана зі здійсненням туризму жителями однієї країни на території іншої країни – іноземними туристами.

Міжнародний турист – відвідувач, що подорожує в яку-небудь країну, що не є країною звичайного місця проживання й, що перебуває за межами основного середовища даної особи, на строк, що не перевищує 12 місяців, головною метою якого не є заняття діяльністю, оплачуваної із джерела у відвідуваному місці, і здійснюючий щонайменше одну ночівлю в колективному або приватному засобі розміщення у відвідуваній країні.

Міжсезоння (білий сезон) – період, протягом якого відзначається скорочення кількості туристів, що прибувають у дестинацию, а також характерний досить невисокий приплив туристів і спеціалізація на певних видах туристської діяльності.

Мертвий сезон – період, що характеризується практично повною відсутністю припливу туристів у дестинацию й, що обертається для більшості туристських підприємств і виробників туристських послуг країн або районів, що спеціалізуються на туризмі, багатомісячними простоями й збитками (наступає так званий «ринок покупця» із заниженими цінами на туристські послуги внаслідок падіння попиту на них з боку туристів).

Модифікований американський план готельний тариф, що включає в себе вартість розміщення й двухразового харчування (сніданок і обід або сніданок і вечеря).

Молодіжний туризм – конкретний вид туристської діяльності юнацтва й підлітків, реалізований як у рамках національних границь, так і на регіональному й світовому рівнях.

Мотель – пришляховий готель для автотуристів.

Музейний туризм – різновид програмного туризму, специфіка якого полягає у використанні туристського потенціалу музеїв і прилягаючих до них територій.

Мультиплікатор туризму – ефект повторення витрат туристів на покупку туристських товарів у певний час і в певнім місці.

- Н -

Наземне обслуговування сукупність послуг, надаваних туристові (за винятком послуг перевізника) з моменту його прибуття в пункт (країну) призначення.

Напрямна сторонаюридична особа або індивідуальний підприємець, що організує поїздку (подорож) у країну (місце) тимчасового перебування й напрямне туди своїх клієнтів (туристів) за договором з контрагентом.

Національний парк – це:

1) природоохоронна, науково-дослідна й еколого-просвітительська установа, територія (акваторія) якого включає природні комплекси й об'єкти, що мають особливу екологічну, історичну й эстетическую цінність, і яке призначено для використання в природоохоронних, просвітительських, наукових і культурних цілях і для регульованого туризму;

2) відносно більша область або територія де: а) одна або трохи экосистем істотно не змінені втручанням людини і його господарською діяльністю; б) рослинний і тваринний мир відрізняється особливостями, а територія становить науковий інтерес і підлягає збереженню й вивченню; в) місцеві природні ландшафти відрізняються красою природи; г) вища компетентна й повноважна влада країни ужила належних заходів для обмеження господарського освоєння території з метою збереження на ній екологічних, геоморфологических або эстетических особливостей, які привели до установи цього парку; д) відвідування дозволяється тільки в пізнавальних, наукових, освітніх і культурних цілях.

Національний туризм – 1) стан і розвиток туризму усередині національних границь; сукупність діяльності в сфері внутрішнього й в'їзного туризму, тобто пов'язана з обслуговуванням туристів із числа жителів даної країни; 2) частка туризму в національній економіці в сфері надання невиробничих послуг; 3) система координації й співробітництва державних, суспільних і господарських організацій у сфері національної туристської політики.

Неорганізований туризм самодіяльні поїздки туристів, як правило, организуемые самими туристами без допомоги туристського збутового апарата; оплата послуг звичайно виробляється в міру користування ними.

Низький (синій) сезон – період, протягом якого відзначається значне зниження туристського потоку, що приводить до того, що виробники туристських послуг змушені знижувати ціни на свої послуги до мінімального рівня з метою залучення додаткової кількості туристів.

- ПРО -

Освітній туризм – туристська поїздка, у якій турист сполучає відпочинок з навчанням.

Обслуговування туристів – система видів діяльності й конкретних послуг, що забезпечує туристам різні зручності під час подорожі або перебування поза постійним місцем проживання, при покупці товарів і споживанні туристських продуктів.

Об'єкти туристського інтересу – визначної пам'ятки, природні об'єкти й природно-кліматичні зони, соціокультурні об'єкти показу й інші, здатні задовольнити потреби туриста в процесі здійснення туристської поїздки або подорожі й потреби туристських послуг і/або туристського продукту й/або тура, адекватно прямим або спутным цілям тура.

Ознайомлювальна поїздкабезкоштовний або пільговий тур, организуемый для турагентов і (або) співробітників авіакомпаній з метою їхнього ознайомлення з певними туристськими центрами.

Організатор тура приватна особа (іноді турагент) або організація, що збирають групу туристів для участі в турі (часто цільового призначення), пропонованому якою-небудь туристською фірмою.

Організація туристської діяльності – система мер, спрямованих на раціональне сполучення праці, засобів виробництва й технології в єдиному виробничо-обслуговуючому процесі туристської фірми.

Організований туризм – подорож одного туриста або групи туристів по точному маршруті й регламенту, установленому туристською фірмою.

Відпочинок – це:

1) будь-яка людська діяльність, що не спрямована на задоволення фізіологічних потреб (подорожі, хобби, збирання, рибний лов, полювання й т.д.);

2) будь-яка діяльність або бездіяльність, спрямована на відновлення сил людини, що може здійснюватися як на території постійного проживання людини, так і за її межами;

3) вільне від роботи час, призначений для відновлення сил і працездатності, протягом якого людина перебуває в стані спокою або міняє вид діяльності, як правило, не спрямованої на витяг матеріальної вигоди;

4) відносно тривалий стан спокою або ненапруженої діяльності, протягом якого в стомленого організму відновлюються нормальні функції.

Готель – традиційний тип готельної установи високого розряду, що має всі умови для комфортабельного розміщення туристів.

Відправлення туристської групи – умови виїзду тургруппы, охарактеризовані в турі, аж до зустрічі групи приймаючим туроператором.

- П -

Пакет послугзроблений туроператором туристський продукт, що складається з певного набору послуг: перевезення, розміщення, харчування, розваг і т.д.

Пакет-Тур – комплекс послуг, надаваних у подорожі по індивідуальному або по груповому варіанті, що пропонується на широкий продаж для споживачів і в який, крім транспорту, входять розміщення, послуги гіда, харчування й інше обслуговування.

Паломницький туризм – різновид релігійного туризму, чиненого віруючими людьми різних конфесій по святих місцях із цілями поклоніння святому місцю, храму й ін. релігійним реліквіям; здійснення релігійного обряду або участі в такому; духовного вдосконалювання, одержання благодаті; зцілення духовної й фізичного; ради (приміром, у старців, божих людей); виконання обітниці, спокути гріха й т.д.

Пам'ятка туриста – інформаційний листок, що містить відомості про соціально-політичних, кліматичних, релігійних, культурно-етнічних і інших особливостях країни тимчасового перебування. Пам'ятка туриста може містити іншу корисну інформацію для туриста, приміром, телефони й місця розташування посольства або консульського відділу. Вона може бути видана окремим листком або втримуватися в офіційному каталозі турфирмы.

Пансіон невеликий приватний готель (на 5-10 номерів), у якій обслуговування гостей забезпечується власником або родиною, які звичайно проживають у цьому ж будинку.

Пансіонат – оздоровча установа, призначена для відпочинку практично здорових людей і профілактики захворювань із використанням переважно природних лікувальних факторів.

Пором – плавуче спорудження для регулярного перевезення сухопутних транспортних засобів, вантажів і пасажирів через водні перешкоди між певними береговими пунктами.

Пасажири транзитніособи, які не залишають транзитної зони транспортного підприємства (аеровокзалу, автовокзалу, річкового й морського порту, залізничного вокзалу), включаючи переїзди між ними.

Пасивний туризм сторона туристського обміну даної країни, складова пасив туристського балансу цієї країни в її зовнішньоторговельному обігу (з погляду напрямку туристського потоку пасивному туризму відповідають виїзди туристів з даної країни за кордон).

Паушальний тур стандартизований, попередньо організований комплекс туристських послуг.

Перевізник – юридична особа або індивідуальний підприємець, що має на праві власності, умовах оренди або іншій законній підставі права на пасажирський транспортний засіб (наземні, водні або повітряне) і здійснюючі регулярні або чартерні перевезення туристів і їхнього багажу на комерційній основі.

Перевізник повітряний (авіаперевізник) – експлуатант, що має ліцензію на здійснення повітряного перевезення пасажирів, багажу, вантажів, пошти й здійснюючі регулярні або чартерні перевезення туристів і їхнього багажу на комерційній основі.

Плановий тур – стандартна туристська поїздка на організованій основі, розроблена й здійснювана підприємствами сфери туризму: туроператорскими й турагентскими фірмами.

Польотний купончастина квитка, в обмін на яку авіакомпанія надає пасажирові перевезення на зазначеному в ній ділянці.

Політика держави в рекреаційно-туристській сфері – система певних управлінських мір і напрямків діяльності державних органів по стратегічному розвитку, законодавчому забезпеченню й оперативному регулюванню рекреаційно-туристської сфери.

Повний пансіон вид комплексного обслуговування, що включає в себе зустріч і проводи, розміщення в готелі й триразове харчування.

Напівпансіон вид комплексного обслуговування, що включає в себе зустріч і проводи, розміщення в готелі й двухразовое харчування (сніданок і обід або сніданок і вечеря).

Посадковий талонкартка, видавана пасажирам на авіа- і морських лініях, що вони зобов'язані здати контрольній службі при посадці. Посадковий талон свідчить про те, що пасажир має квиток, дозволяє контролювати його проходження через різні служби аэро- або морського порту.

Відвідувач будь-яка особа, що подорожує в яке-небудь місце, що перебуває за межами його звичайного середовища, на строк, що не перевищує 12 місяців підряд, головною метою поїздки якого не є заняття діяльністю, оплачуваної із джерела у відвідуваному місці. Поняття «відвідувач» містить у собі туристів і екскурсантів.

Постачальники туристських послуг готелю, турагентства й бюро подорожей, ресторани, постачальники « пэкидж-турів», а також центральні й місцеві органи, завданням яких є організація й просування туризму в регіоні.

Споживач туристської послуги – громадянин (турист, екскурсант), що має намір замовити або придбати, або що замовляє, що здобуває або використовує туристські товари, роботи, послуги винятково для особистих потреб, не пов'язаних з витягом прибутку.

Споживання в туризмі – вартість туристських продуктів (товарів і послуг), використовуваних для безпосереднього задоволення потреб туриста або екскурсанта. Сюди ставляться витрати відвідувача на пакет послуг (турпродукт) або окремі витрати на розміщення, харчування й напої, транспорт, дозвілля, відпочинок культурні, спортивні, екскурсійні й інші заходи, а також на покупки в місці перебування та інші витрати.

Правила надання готельних послуг – нормативний документ, що встановлює обсяг інформації, доводимой до туриста, про готельні послуги, порядок оформлення проживання в готелі (висновок договірних відносин на бронювання й надання послуг, включаючи їхню оплату); порядок надання послуг (включаючи послуги без додаткової оплати), а також відповідальність виконавця й споживача за надання послуг.

Підприємство – майновий комплекс, що включає нерухомість, рухоме майно, вимоги й борги, право на позначення й виключні права на інтелектуальну власність і виступаючий переважно як об'єкт керування з боку власника (держави, місцевих органів влади, фірми й т.д.) або власника.

Претензії до якості туристського продуктуофіційна заява туриста про недоліки й порушення в наданні послуг (порушеннях договору про туристське обслуговування), що направляється в писемній формі туроператорові або турагенту протягом 20 днів з моменту закінчення дії договору. Претензії до договору відповідно до законодавства підлягають розгляду (задоволенню) протягом 10 днів.

Приймаюча сторонаюридична особа, індивідуальний підприємець – контрагент, що приймає туристів, що прибули в країну або місце тимчасового перебування. Зміст обслуговування, надаваного приймаючою стороною, визначається ваучером, виданим напрямною стороною.

Природні курортні фактори (ресурси) – природні фактори, використовувані з метою профілактики, терапії й медичній реабілітації пацієнтів на курортах і у внекурортных умовах.

Природні рекреаційні ресурси – це:

1) природні тіла, явища, процеси або окремі елементи рельєфу, які проявляються на певній площі протягом певного часу і які можуть бути використані для цілей рекреації й туризму;

2) природні й природно-технічні геосистеми, тіла і явища природи, які мають комфортні властивості для рекреаційної діяльності й можуть бути використані для організації відпочинку й оздоровлення деякого контингенту людей протягом деякого часу.

Природоохоронна робота в туризмі – обов'язкова цілеспрямована діяльність туристсько-екскурсійних підприємств в області екологічного виховання, охорони об'єктів ландшафту, їхньої рекультивації й відновлення з використанням специфічних засобів і методів туризму й екскурсій.

Програма обслуговування – документ, що містить докладну інформацію про набір послуг, надаваному відповідно до їх вимог і тематикою тура, на маршруті подорожі й у зазначений термін у місцях перебування.

Програма туристської подорожі (перебування) – план заходів із вказівкою дат і часу перебування в пунктах зупинки на маршруті, у готелі, відвідувань місць туристського інтересу з метою їхнього огляду (екскурсії), харчування, а також переміщення на маршруті за допомогою зазначених у програмі внутрімаршрутних транспортних засобів.

Програмний туризм – це:

1) комплексний підхід до підготовки обслуговування туристів, повністю враховуючі їхні інтереси відповідно до мети подорожі, складом тургруппы, віком туристів, їхньою соціальною приналежністю й т.д. У цьому значенні програмний туризм розуміється як розробка програм обслуговування;

2) конкретний різновид спеціалізованих туристських програм, такі, як музейний туризм, мисливський або рибальський туризм і т.д.;

3) надання туристам нормативно заданого обсягу послуг, оптимально відповідному типу споживача й мети подорожі, що гарантує змістовну діяльність відповідно до рекреаційних потреб.

Просування турпродукта – комплекс мер, спрямованих на реалізацію туристського продукту (реклама, участь у спеціалізованих виставках, ярмарках, організація туристських інформаційних центрів із продажу туристського продукту, видання каталогів, буклетів і ін.).

Пропускний потенціал – максимальне навантаження, що може витримати той або інший туристський об'єкт без серйозного збитку для місцевих ресурсів, негативного впливу на враження від поїздки й без виникнення соціально-економічних проблем у населення. Розрізняють:

Екологічний пропускний потенціал – рівень відвідуваності об'єкта або місцевості, перевищення якого приводить до неприйнятних екологічних наслідків, або в результаті дій (або природних процесів життєдіяльності) самих туристів, або внаслідок функціонування обслуговуючий туризм інфраструктури.

Туристський соціальний пропускний потенціал – рівень відвідуваності туристського об'єкта або місцевості, перевищення якого спричиняє погіршення вражень від поїздки.

Місцевий соціальний пропускний потенціал – рівень відвідуваності, перевищення якого приводить до негативних наслідків для місцевої культури й погіршенню взаємин населення з туристами.

Пул угода між конкуруючими компаніями, по якому прибуток надходить у загальний фонд і розподіляється між його учасниками відповідно до заздалегідь установленої пропорції; при цьому звичайно обмовляється спільна участь цих компаній у певних витратах (наприклад, на рекламу товарів або послуг, які вони роблять або продають).

Подорож – 1) переміщення людей у часі й просторі, а людина, що робить подорож, незалежно від цілей, напрямків і засобів пересування, тимчасових проміжків, іменується мандрівником; 2) переміщення більш ніж на 100 миль від місця постійного проживання.

Пэкидж-Тур – пакет послуг, що включає не менш двох з наступних компонентів – перевезення й розміщення, а також інші послуги, не пов'язані з першими двома.

- Р -

Розрахункова година  момент початку (закінчення) ліжко-дня (звичайно 12.00 годин дня), до настання якого клієнт готелю зобов'язаний звільнити номер або оплатити наступний ліжко-день.

Рафтинг  сплав по гірських ріках на човнах, катамаранах або плотах, не обладнаних моторними засобами.

Реєстраційна картка видаваний у ряді країн прикордонною владою тимчасовим відвідувачам при в'їзді в країну й повертається ними прикордонній владі при виїзді із країни документ, що підтверджує реєстрацію цих відвідувачів владою даної країни. Звичайно використовується для реєстрації іноземних туристів, що прибувають у країну.

Рекламація претензія; заява однієї сторони про те, що інша сторона не виконала (повністю або частково) лежачих на ній зобов'язань, і вимога у зв'язку із цим відповідного відшкодування.

Рекламний тур – 1) спеціальний тур, организуемый для ознайомлення працівників туристських агентств і туроператорів для детального відпрацьовування маршруту й ознайомлення з його умовами або з метою презентації фірми; 2) спеціальна туристська поїздка працівників турагентства й найбільш активних агентів, що комплектують групи в туристських регіонах.

Рекреаційна анімація вид досуговой діяльності, спрямований на відновлення духовних і фізичних сил людини.

Рекреаційна діяльність – 1) різноманітна діяльність людей, орієнтована на відновлення власних сил у відповідності зі стандартами своєї соціокультурної системи; 2) діяльність, спрямована на реалізацію рекреаційних потреб, відновлення й розвиток фізичних і духовних сил людини, його інтелектуальне вдосконалювання й характеризуемая самоцінністю не тільки результатів, але й самого процесу.

Рекреаційна ємність – розмір здатності привабливої для відпочинку території або акваторії забезпечувати деякому числу відпочиваючий психофізіологічний комфорт і спортивно-зміцнювальну діяльність без деградації природного середовища або антропокультурных комплексів на цій території (акваторії) і без швидкого зношування спеціального устаткування.

Рекреаційна система складна соціально керована (частково самокерована) система, центральною підсистемою якої є суб'єкти туризму, а цільовою функцією – найбільш повне задоволення їхніх рекреаційних потреб. Рекреаційна система складається із взаємозалежних підсистем: відпочиваючих, туристів, природних комплексів, матеріальної бази й рекреаційної інфраструктури, що обслуговує персоналу й органа керування.

Рекреаційна послуга вигідне, тобто производящееся за плату, корисну дію, виконувана специфічним образом організованим підприємством, спрямоване на задоволення потреб людини у відновленні втрачених сил шляхом короткочасної зміни місця свого проживання або на місці з метою лікування, відпочинку, розваг, одержання нових вражень і пізнавальною метою.

Рекреаційне районування – членування території за принципом однорідності ознак, характеру рекреаційного використання. Головними ознаками рекреаційного районування є рівень рекреаційного освоєння території й структура рекреаційних функцій (лікувальної, оздоровчої, туристської, екскурсійної).

Рекреаційні ресурси – це:

  1.  компоненти природного середовища, об'єкти господарської діяльності, що володіють унікальністю, оригінальністю, эстетической привабливістю, цілющо-оздоровчою значимістю, що можуть бути використані для організації різних видів і форм рекреаційних занять;
  2.  природні, технічний^-технічні-технічні-природно-технічні й соціально-економічні геосистеми і їхні елементи, які при існуючих технічних і матеріальних можливостях можуть бути використані для організації рекреаційного господарства;
  3.  компоненти природного середовища й феномени соціокультурного характеру, які, завдяки певним властивостям, можуть бути використані для організації рекреаційної діяльності;
  4.  частина туристських ресурсів, що представляє собою природні й антропогенні геосистеми, тіла і явища природи, артефакти, які мають комфортні властивості й споживчу вартість для рекреаційної діяльності й можуть бути використані для організації відпочинку й оздоровлення певного контингенту людей у фіксований час за допомогою існуючої технології й наявних матеріальних можливостей;
  5.  сукупність компонентів природних комплексів і об'єктів історико-культурної спадщини, що формують гармонію цілісності ландшафту, пряме або опосередковане споживання яких робить сприятливий вплив, сприяє підтримці й відновленню фізичного й духовного здоров'я людини;
  6.  об'єкти і явища природи, результати людської (антропогенної) діяльності, які можна використовувати для відпочинку, туризму й лікування;
  7.  сполучення компонентів природи, соціально-економічних умов і культурних цінностей, які виступають як умови задоволення рекреаційних потреб людини.

Рекреаційний кадастр – систематичний звід даних, що включають кількісний опис природних об'єктів і явищ рекреаційного призначення. Він повинен містити географічну характеристику, дані про динамік, ступінь исследованности об'єкта або явища, рекомендації з використання, необхідні заходи щодо охорони.

Рекреаційний потенціал – 1) вся сукупність природних, культурно-історичних і соціально-економічних передумов для організації рекреаційної діяльності на певній території; 2) відношення між фактичною й гранично можливою чисельністю туристів, обумовленої виходячи з наявності рекреаційних ресурсів.

Рекреаційний район – територіальна сукупність економічно взаємозалежних рекреаційних підприємств, що спеціалізуються на обслуговуванні рекреантов, що дозволяє щонайкраще задовольнити їхньої потреби, використовуючи існуючі природні й культурно-історичні комплекси території і її економічні умови.

Рекреаційний туризм  туризм із основною метою відпочинку, лікування й інших оздоровчих цілями.

Ресторан – тип підприємства громадського харчування, де здійснюється виготовлення, реалізація й організація споживання різноманітних асортиментів блюд і виробів складного готування всіх основних груп з різних продуктів і вино-горілчаних виробів.

Річковий круїз – унікальний туристський продукт, що представляє собою водний маршрут, у загальному випадку багатоденний, на річковому судні, на якому туристові надається пакет послуг перевезення, розміщення й харчування, розваги, наземні екскурсійні й інші туристські послуги й обслуговування.

Ротель – «готель на колесах», пересувний готель із обмеженим набором послуг, що розташовується найчастіше у вагоні з одне- або двомісними номерами – спальними відсіками, обладнаними також приміщеннями для перевдягання, загальною кухнею й загальним туалетом.

Ринок – опосередкований взаємозв'язок між виробниками й споживачами продукції у формі купівлі-продажу товарів, сфера реалізації товарно-грошових відносин, а також вся сукупність засобів, методів, інструментів, організаційно-правових норм, структур, що забезпечують функціонування таких відносин. Під ринком послуг прийнято розуміти систему відносин купівлі-продажу між економічно вільними продавцями й покупцями.

- З -

Самодіяльний туризм – подорожі з використанням активних способів пересування, организуемые туристами самостійно, з дотриманням установлених державою певних норм і правил.

Санаторій – лікувально-профілактична установа, призначена для лікування, профілактики й медичної реабілітації з використанням природних лікувальних фізичних факторів у сполученні зі штучними факторами, лікувальною фізичною культурою, лікувальним харчуванням і іншими методами в умовах спеціально організованого режиму.

Санаторій-Профілакторій медична установа при промисловому підприємстві для реабілітації й профілактики без відриву від виробництва.

Угода туристськадія, спрямована на встановлення, зміну або припинення правовідносин юридичних і фізичних осіб, а також комерційний обмін між двома сторонами. Предметом угоди можуть бути туристські продукти й послуги.

Сезонність – стійко (рік у рік) повторювана, характерна для даного місця циклічність туристської й рекреаційної діяльності, пов'язана зі зміною умов рекреації.

Сімейний план система знижок з вартості розміщення, надаваних у деяких країнах готелями членам однієї родини, що подорожує разом.

Сертифікація сукупність дій і процедур по визнанню й підтвердженню відповідності того або іншого об'єкта (послуг) пропонованим (установленим) вимогам. Система сертифікації сукупність учасників сертифікації, що здійснюють сертифікацію за правилами, установленим у цій системі відповідно до Закону про сертифікацію.

Сертифікація туристських послуг і послуг готелів – підтвердження уповноваженим на те органом відповідності реалізованих туристських послуг і послуг готелів вимогам безпеки життя й здоров'я туристів, схоронності їхнього майна, а також захисту навколишнього середовища, законодавчих і нормативних документів обслуговування мандрівників, прийнятих у країні перебування.

Сертифікація туристських послуг і послуг готелів добровільна – підтвердження з ініціативи виготовлювача або продавця туристських послуг і послуг готелів уповноваженим на те органом рівня якості надаваних послуг вимогам стандартів (нормативних документів) обслуговування.

Система туризму – сукупність і єдність відносин, процесів і явищ, що відбуваються в туристській галузі держави, що складається в результаті взаємодії двох субсистем – об'єкта туризму (туристських підприємств, організацій і туристських регіонів) і суб'єкта туризму (туристи, споживачі туристських продуктів і послуг) із зовнішнім середовищем: економікою, політикою, соціальною сферою в цілому й т.д.

Соціально-культурна послуга послуга із задоволення духовних, інтелектуальних потреб і підтримці нормальної життєдіяльності споживача. Соціально-культурна послуга забезпечує підтримку й відновлення здоров'я, духовний і фізичний розвиток особистості, підвищення професійної майстерності. До соціально-культурних послуг можуть бути віднесені медичні послуги, послуги культури, туризму, утворення та ін.

Соціальний туризм – 1) подорожі, субсидовані із засобів, виділюваних державою на соціальні потреби; 2) різновид туризму, пов'язана з наданням туристських послуг низькооплачуваним шарам або соціально незахищеним групам населення – дітям, молоді, малозабезпеченим працівникам, пенсіонерам, багатодітним родинам, інвалідам, а також військовослужбовцем.

Стандартизація діяльність по встановленню норм правил і характеристик з метою забезпечення: безпеки продукції, робіт і послуг для навколишнього середовища, життя, здоров'я й майна; якості продукції, робіт і послуг відповідно до рівня розвитку науки, техніки й технології; єдності вимірів; економії всіх видів ресурсів; безпеки господарських об'єктів; обороноздатності країни.

Стандартизація туристських послуг – нормативне забезпечення підвищення рівня якості й ефективності туристського й екскурсійного обслуговування й захист інтересів споживачів послуг.

Їдальня – тип підприємства громадського харчування, у якому здійснюється готування харчової продукції, різноманітної по днях тижня для різних груп контингенту, що обслуговуються, (студенти, туристи, робітники й ін.).

Страхування система економічних відносин по захисту майнових інтересів фізичних або юридичних осіб при настанні певних подій (страхових ризиків або випадків) за рахунок грошових фондів, формованих або, що сплачуються зі страхових внесків шляхом виплати страхового відшкодування.

Страхування в туризмі – система юридичних і економічних взаємин, спрямована на захист майнових і інших інтересів фізичних або юридичних осіб при настанні певних подій (страхових випадків) за рахунок спеціалізованих грошових (страхових) фондів.

Страховий ризик подія, що володіє ознаками ймовірності й випадки його настання. Страховий випадок  подія, що відбулася, передбаченим договором страхування або законом, з настанням якого виникає обов'язок страховика зробити страхову виплату туристові, выгодоприобретателю або іншим третім особам.

- Т -

«Табльдот» – обслуговування туристів по єдиному для всіх клієнтів меню без права вибору блюд.

Тайм-чартервид чартеру, дія якого обмежене певним строком. У цьому випадку фрахтівник відповідає за стан транспортного засобу, підбор і оплату екіпажа, а фрахтувальник має втрати, пов'язані з експлуатацією транспортного засобу.

Таймшер – спільне володіння нерухомістю (кондомініум) у туристському бізнесі з можливістю користуватися нею протягом певного часу, що пропорційна грошовому внеску.

Таксономические одиниці рекреаційного районування – у вітчизняній практиці рекреаційного членування території застосовується пятиступенчатая система таксономических одиниць рекреаційного районування: зона, область (край, республіка, округ), район, рекреаційна місцевість, рекреаційний мікрорайон. Рекреаційні зони виділяються залежно від щільності зосередження підприємств тривалого відпочинку й освоєних рекреаційних ресурсів. Під рекреаційним районом розуміється цілісна територія, що відрізняється сприятливим для рекреації сполученням природних умов, що має рекреаційні об'єкти й спеціалізацію. У межах районів виділяють рекреаційні місцевості, що характеризуються загальними рисами географічного положення, однорідними природними ресурсами й більше вузькою можливістю для спеціалізації рекреаційних установ. Під рекреаційним мікрорайоном розуміється сукупність рекреаційних установ і різних супутніх галузей, розташованих на компактній території й зв'язаних між собою системою інженерного й побутового забезпечення із централізацією й кооперуванням обслуговуючих підрозділів.

Такс-Фри (tax free) система часткового повернення податку на додану вартість у ряді країн при покупці й вивозі товару іноземцями. Як правило, використовується у великих магазинах при придбанні товару понад певну суму. Гроші можуть вертатися при перетинанні границі або в країні постійного перебування.

Тарифпродажна вартість послуг перевезення, розміщення, харчування, або комплексного обслуговування, оголошена постачальником.

Тематичний парк – парк, що представляє своїм відвідувачам широкий набір розваг, об'єднаних загальною темою (Диснейленд, Футуроскоп, Парк Авентура, Лунапарк і ін.), де головним елементом програми виступає атракціон.

Територіальна рекреаційна система – 1) рекреаційна система, у якої відносини між елементами опосередковані територією; 2) форма організації рекреаційної діяльності на певній території, у рамках якої досягається максимальний взаємозв'язок, просторова й функціональна координація різних підсистем, що беруть участь у реалізації рекреаційної функції даної території.

Типи туризмуВТО запропонувала класифікацію туризму по наступних типах: внутрішній, в'їзний (активний) і виїзний (пасивний). Основним критерієм класифікації є перетинання державних кордонів. Туризм внутрішній – подорожі по країні осіб, що постійно проживають у ній; туризм виїзний – подорожі осіб, що постійно проживають у Росії, в іншу країну, а туризм в'їзний – подорожі по Росії осіб, що проживають постійно в інших країнах. Зазначені типи туризму по-різному сполучаються між собою, образуя категорії туризму.

Типи туристських маршрутівлінійний шлях проходження, початок і закінчення якого відбуваються в різних географічних пунктах перебування; кільцевий шлях проходження, початок і закінчення якого відбуваються в одному географічному пункті перебування; радіальнийшлях проходження, початок і закінчення якого відбуваються в одному географічному пункті перебування, розташовуючись у якому турист робить подорожі в інші пункти перебування, вертаючись при цьому в пункт початку подорожі; комбінований – шлях проходження, що містить всі елементи лінійного, кільцевого й радіального маршрутів у тій або іншій комбінації.

Транзит – перевезення пасажирів і вантажів з одного пункту в іншій через проміжні пункти.

Транспортне обслуговування – діяльність транспортних компаній по організації перевезень пасажирів (туристів), що передбачає надання транспортних послуг для виконання пунктів програми тура (екскурсійне обслуговування, виїзд на програмні заходи, відвідування музеїв, околиць, переміщення по маршруті).

Транстур – різновид групового тура, у вартість якого включаються витрати мандрівників, пов'язані із проїздом від місця формування групи до першого на маршруті засобу розміщення, а також від останнього на маршруті засобу розміщення назад.

Трансфер – будь-яке перевезення туриста усередині туристського центра (доставка з вокзалу, аеропорту або морського порту в готель і назад; з одного вокзалу, аэро- або морського порту на (в) іншої; з готелю в театр і назад і т.д.).

Тур – це:

1) комплекс послуг з розміщення, перевезенню, харчуванню туристів, екскурсійні послуги, а також послуги гідів-перекладачів і інші послуги, надавані залежно від цілей подорожі (ФЗ «Про основи туристської діяльності в Російській Федерації», 1996);

2) комплексна туристська послуга, подорож, поїздка, организуемая на індивідуальній або колективній основі по певному маршруті й програмі з попереднім бронюванням і придбанням проїзних квитків, готельних, транспортних, екскурсійних послуг і послуг харчування, оформленням віз, страховки й т.д.;

3) первинна продажна одиниця туристського продукту на туристському ринку.

Тур залізничний – подорож організованих туристів з  використанням залізничного транспорту. Цей вид тура включає групові подорожі з використанням частини місць у графиковых поїздах і подорожі в спеціальних туристських поїздах – орендованих складах, призначених для організації подорожі з використанням спальних місць як бази розміщення на даному маршруті, а вагонів-ресторанів поїзда – як крапок харчування туристів.

Турагент – це:

1) господарюючий суб'єкт, що має статус юридичної особи, або індивідуальний підприємець, що здобуває турів по туристських маршрутах, розробленим туроператором, випускає по них путівки й реалізує їх, здійснює продаж послуг, квитків на транспорт, а також здійснює підбор туристів у регіонах;

2) юридична особа або індивідуальний підприємець, що діє на підставі ліцензії на турагентскую діяльність і здійснююче просування пакета туристських послуг, необхідних для здійснення подорожі (поїздки), запропоновані на договірних засадах туроператором, а також роздрібний продаж пакета послуг споживачеві (туристові), що включає згідно ОКДП, також бронювання послуг, оформлення виїзних документів на подорож по закордонних країнах, а також бронювання квитків міжнародних перевізників.

Туризм – це:

  1.  тимчасові виїзди (подорожі) громадян Росії, іноземних громадян і осіб без громадянства з постійного місця проживання в оздоровчих, пізнавальних, професійно-ділових, спортивних, релігійних і інших цілях без заняття оплачуваної в країні тимчасового перебування діяльністю (Закон РФ «Про основи туристської діяльності в РФ», 1996);
  2.  тимчасовий виїзд людей з постійного місця проживання у вакационных, оздоровчих, пізнавальних або професійно-ділових цілях без занять оплачуваною діяльністю в місці тимчасового перебування (Рекомендаційний законодавчий акт «Про основні принципи співробітництва держав - учасників СНД в області туризму», 1994);
  3.  тимчасове переміщення людей з місця свого постійного проживання в іншу країну або іншу місцевість у межах своєї країни у вільний час із метою одержання задоволення й відпочинку, оздоровчих і лікувальних, гостьових, пізнавальних, релігійних або в професійно-ділових цілях, але без заняття в місці тимчасового перебування роботою, оплачуваної з місцевого фінансового джерела (класичне визначення);
  4.  діяльність осіб, які подорожують і здійснюють перебування в місцях, що перебувають за межами їхнього звичайного середовища, протягом періоду, що не перевищує одного року підряд, з метою відпочинку, діловими й іншими цілями (визначення Статистичної комісії ООН, прийняте ВТО);
  5.  сукупність відносин, зв'язків і явищ, що супроводжують поїздку й перебування людей у місцях, що не є місцями їх постійного або тривалого проживання й не пов'язаних з їхньою трудовою діяльністю (Міжнародна асоціація наукових експертів в області туризму);
  6.  сукупність всіх видів науково-практичної діяльності по організації й здійсненню туристсько-екскурсійної курортної й готельної справи;
  7.  діяльність осіб, які подорожують і перебувають у місцях, що перебувають за межами їхнього звичайного середовища, протягом періоду, що не перевищує одного року, з метою відпочинку, ділових і інших;
  8.  особлива форма пересування людей по маршруті з метою відвідування конкретних об'єктів або задоволення спеціалізованого інтересу;
  9.  сукупність складових: продуктів, сервісу, об'єктів показу й виробничих одиниць, які пропонуються індивідуальним споживачам або групам споживачів, що тимчасово залишає місце постійного проживання й подорожуючої в певні туристські пункти призначення (дестинации);
  10.  сукупність відносин і феноменів, що випливають із переміщення й знаходження людей поза своїм постійним місцем проживання із причин, не пов'язаним із трудовою діяльністю, а з метою задоволення культурних, оздоровчих, релаксационных, розважальних потреб і заради одержання задоволення, а також з інших причин, якщо вони не пов'язані з одержанням прибутку.

Турист – це:

  1.  людина, що прибула в країну, у якій він постійно не живе й не займається оплачуваною професійною діяльністю, з метою проведення вільного часу заради лікування, розваги, утворення, відпочинку, релігії, спорту, по сімейних або ділових обставинах (Конференція ООН по міжнародному туризмі, 1963). Прийняте міжнародними організаціями поняття «турист» відрізняється від поняття «екскурсант»: турист проводить поза своїм постійним місцем проживання більше доби, екскурсант – менш доби;
  2.  тимчасовий відвідувач, тобто особа, що перебуває в країні, що не є його країною місця проживання з будь-якою метою, крім здійснення оплачуваної діяльності. Основні цілі – навчання, лікування, транзит. Таким чином, турист – людин, що перебуває поза постійним місцем проживання не менше 24 год і не більше року (визначення ВТО);
  3.  споживач тура, туристського продукту або туристських послуг - тимчасовий відвідувач місцевості, населеного пункту, території або країни незалежно від його громадянства, національності, підлоги, мови й релігії, що перебуває в даній місцевості не менш чим 24 год, але не більше 6 місяців протягом календарного року, або, що перебуває поза місцем свого проживання в межах своєї країни й здійснюючий щонайменше одну ночівлю в колективному або індивідуальному засобі розміщення, що подорожує заради задоволення або с пізнавальними, лікувальними, діловими цілями й не займається при цьому діяльністю в місці тимчасового перебування, оплачуваної з місцевого джерела (вітчизняне визначення).

Туристика – 1) цілісна система сучасних фундаментальних і прикладних наук про туризм, туристську діяльність, туристську економіку, менеджменті туризму й туристському законодавстві; 2) система прикладних наук про туризм і туристське обслуговування громадян.

Туристська агломерація – тип територіальної рекреаційної системи, що виникає на базі великого туристського центра з великою площею зони урбанізації, що поглинає суміжні населені пункти.

Туристська анімація різновид туристської діяльності, здійснюваної на туристському підприємстві (туркомплекс, готель) або на транспортному засобі (круїзний теплохід, поїзд, автобус і т.д.), або в місці перебування туристів (на міській площі, у театрі або парку міста й т.д.), що утягує туристів у різноманітні заходи через участь у спеціально розроблених програмах дозвілля.

Туристська база – підприємство готельного типу, що функціонує круглогодично або сезонно, і яке розташовується в курортних зонах, у місцевостях зі сприятливими природно-кліматичними умовами, надаючи при цьому туристам різні види обслуговування: нічліг, харчування, побутовий^-побутове-культурно-побутове, екскурсійне, оздоровче й ін.

Туристська валютна квота максимальна сума коштів у національній валюті, що жителям тих країн, де існують обмеження на вивіз валюти, дозволяється обмінювати на іноземну валюту й вивозити за кордон розраховуючи на один рік, одну поїздку, один день поїздки й т.п.

Туристська виставка – короткочасний захід, періодично й звичайно проведене в тому самому місці, що має метою показ, демонстрацію туристських продуктів і послуг для інформування споживачів і надання можливості спілкування фахівців.

Туристська діяльність – діяльність, пов'язана з організацією всіх форм виїзду людей з місця постійного проживання в оздоровчих цілях, для задоволення пізнавальних інтересів або в професійно-ділових цілях без заняття оплачуваною діяльністю в місцях тимчасового перебування. Особлива роль у здійсненні такої діяльності належить туристським підприємствам - туроператорам і турагентам.

При цьому під туроператорской діяльністю розуміється діяльність по формуванню, просуванню й реалізації туристського продукту, здійснювана на підставі ліцензії юридичною особою або індивідуальним підприємцем (туроператором), а під турагентской діяльністю – діяльність по просуванню й реалізації туристського продукту, здійснювана на підставі ліцензії юридичною особою або індивідуальним підприємцем (турагентом).

Туристська діяльність є ряд явищ і взаємин, що представляють собою результат взаємодії туристів, туристських підприємств, сфери гостинності, адміністрації в процесі залучення, розміщення й обслуговування відвідувачів.

Туристська діяльність також визначається як діяльність юридичних осіб або індивідуальних підприємців, що здійснюють туроператорскую й турагентскую діяльність, діяльність по плануванню й організації відпочинку в клубах із проживанням (клубах відпочинку), включаючи продаж прав на клубний відпочинок, а також інша діяльність по плануванню, організації, просуванню й продажу поїздок і подорожей.

Туристська документація – набір технологічної документації, розроблювальної в обов'язковому порядку для кожного тура. Туристська документація включає: технологічну карту туристської подорожі по маршруті, графік завантаження туристського підприємства групами туристів на певний час; інформаційний листок до путівки туристської подорожі, розроблені відповідно до ДЕРЖСТАНДАРТ Р 50681-94; бланк путівки типової форми ТУР-1 «Туристська путівка», затверджені Мінфіном РФ; аркуш бронювання, бланки договорів із клієнтами - турагентами відповідно до ФЗ «Про основи туристської діяльності в РФ»; калькуляцію або розрахунок вартості тура; опис маршруту; графік руху по маршруті; карту-схему маршруту, текст шляхової інформації й пам'яток для туристів, опис технологічних особливостей тура, довідкові матеріали по маршруті, варіанти рекламних проспектів, а також буклети, каталоги, прайс-листы.

Туристська ємність території – місткість бази нічлігу (числа місць нічлігу), підприємств громадського харчування (число посадкових місць, видаваних блюд) і супутньої бази (число місць або площі), що визначає максимальне число туристів, які одночасно користуються окремими об'єктами, не викликаючи зменшення кола й рівня туристських послуг.

Туристська зона – 1) частина національної території, на якій є два або більше центри по прийому туристів не менш чим на 5000 місць проживання; 2) територія із пріоритетним розвитком туристської інфраструктури; 3) територія, на якій зосереджені об'єкти показу, що залучають туристів, а також інші туристські об'єкти (готелю, санаторії, пансіонати й ін.).

Туристська індустрія – це:

  1.  сукупність готелів і інших засобів розміщення, засобів транспорту, об'єктів санаторно-курортного лікування й відпочинку, об'єктів громадського харчування, об'єктів і засобів розваги, об'єктів пізнавального, ділового, лікувально-оздоровчого, фізкультурного, спортивного й іншого призначення, організацій, що здійснюють туроператорскую й турагентскую діяльність, операторів туристських інформаційних систем, а також організацій, що надають послуги екскурсоводів, гідів-перекладачів і інструкторів-провідників (ФЗ «Про основи туристської діяльності в Російській Федерації», 1996, виправлення 2007 г.);
  2.  сукупність підприємств, установ і організацій матеріального виробництва й невиробничої сфери, що забезпечують виробництво, розподіл, обмін і споживання туристського продукту, освоєння й використання туристських ресурсів, а також створення матеріально-технічної бази туризму;
  3.  взаємопов'язана система підприємств і підприємців, що надають туристам всі необхідні для споживання в процесі туризму й достатні для здійснення властиво процесу туризму туристські послуги, роботи й товари;
  4.  економічна система, що складається з комплексу галузей і підрозділів, функції яких полягають у задоволенні різноманітного й попиту, що ускладнюється, на різні види відпочинку й розваг. Індустрія туризму характеризується специфічними властивостями: ресурсною орієнтацією, сезонним і цикличным характером виробництва, необхідністю значних капіталовкладень у туристську інфраструктуру.

Туристська інформація – сукупність необхідних достовірних відомостей, що дозволяють туристові правильно орієнтуватися в незвичних умовах: правила в'їзду в ту або іншу країну й перебування там, відомостей про звичаї місцевого населення, релігійних обрядах, святинях, природних і культурних визначних пам'ятках і т.п.

Туристська інфраструктура – сукупність шляхів сполучення (дороги, під'їзні колії, вокзали, аеропорти, пристані й т.п.), комунікацій (водопровідна, електрична й газова мережі, опалення, каналізація, засоби зв'язку й т.п.), туристських ресурсів, об'єктів туристського показу, засобів розміщення й харчування, об'єктів торгівлі, побутового й лікувально-профілактичного обслуговування, спортивних споруджень, а також інших об'єктів, необхідних для забезпечення й розвитку індустрії туризму.

Туристська ліцензіядозвіл, що видається державним органом юридичним особам на право підприємницької діяльності в сфері туризму, а також документ, що засвідчує це право, що має форму встановленого зразка.

Туристська мотивація – 1) сукупність спонукань і стимулів, що змушують людини реалізувати свої рекреаційні й інші потреби за допомогою туризму; 2) комплекс спонукань, спрямованих на задоволення рекреаційних і інших потреб у сфері туризму залежно від індивідуальних фізіологічних і психологічних особливостей людини, системи його поглядів, захоплень, схильностей, професії, утворення й т.д.

Туристське освоєння – 1) рівень господарського потенціалу туризму в процесі територіального поділу праці. При цьому поріг освоєння конкретної території залежить від норм физио- і психосоциальной комфортності видів туристських ресурсів і навантажень; 2) рівень перетворення споконвічного простору в процесі туристської діяльності; 3) результат процесу туристського освоєння території, що характеризує рівень насичення даної території видами й об'єктами туристської діяльності.

Туристська галузь – галузь суспільного виробництва, що складає з підприємств, що роблять товари або послуги, призначені для реалізації на туристському сегменті ринку.

Туристське перевезення – 1) переміщення туристів і їхнього багажу з одного пункту в іншій за допомогою транспортних засобів. Здійснюється на підставі укладеного договору; 2) основний елемент транспортного обслуговування в ході поїздки включає доставку туристів від місця їхнього постійного проживання до місця призначення (або місцю початку маршруту) і назад. Цей вид туристської послуги надається транспортними компаніями.

Туристська поїздка  туристська послуга (комплекс туристських послуг, туристський продукт), що забезпечує задоволення оздоровчих і пізнавальних потреб туристів при організованих активних способах пересування або переміщення по туристському маршруті.

Туристська політикаодин з видів соціально-економічної політики держави, спрямованої на розвиток туристської індустрії й суб'єктів туристського ринку (туроператорів і турагентов). Туристська політика – це сукупність мір і заходів юридичного, політичного, економічного, соціального й іншого характеру з метою створення умов для розвитку туризму, регулювання й координації його діяльності.

Туристська путівкадокумент, що містить умови подорожі, що підтверджує факт оплати туристського продукту і являющийся бланком суворої звітності (ФЗ «Про основи туристської діяльності в Російській Федерації», 1996, виправлення від 2007 р.).

Туристська мережа – сукупність розташованих у країні (республіці, області, районі) туристських установ. До них ставляться установи лікувально-оздоровчого відпочинку, спортивного й пізнавального туризму.

Туристська територіявид комплексного туристського ресурсу – географічно певне місце концентрації найцінніших туристських ресурсів, а також об'єктів туристського інтересу, виділюване в складі туристського регіону, із вказівкою в кадастрах і інших видах документації й введенням режиму пріоритетного цільового функціонування й розвитку туризму.

Туристська послуга – це:

1) результат діяльності туристського підприємства по задоволенню відповідних потреб туристів;

2) результат безпосередньої взаємодії виконавця послуги і її споживача (туриста), а також власна діяльність виконавця послуги із задоволення потреби споживача в організації поїздки (подорожі) і її здійсненні й інших, пов'язаних із цим потреб;

3) діяльність підприємств, організацій, установ або громадян-підприємців по задоволенню потреб відвідувачів у подорожах, відпочинку або екскурсіях;

4) сукупність цілеспрямованих дій у сфері обслуговування, які орієнтовані на забезпечення й задоволення потреб туриста або екскурсанта, що відповідають цілям туризму, характеру й спрямованості туристської послуги, тура, туристського продукту й не суперечним загальнолюдським принципам моралі й доброго порядку.

Туристська фірма – комерційна організація, що має головною метою своєї діяльності одержання прибутку за рахунок надання різних видів туристських послуг.

Туристські консорціуми – добровільні об'єднання декількох турагентств, при яких за останніми залишаються фінансова і юридична самостійність.

Туристські кооперативи – об'єднання на основі єдиного уставу турфирм (як правило, турагентов) для більше ефективного здійснення спільної діяльності (наприклад, при бронюванні місць у засобах розміщення й на транспорті).

Туристські корпорації – різноманітні фірми й організації, які у своїй діяльності повністю або частково пов'язані з туристським бізнесом (від страхових контор і екскурсійних бюро до транспортних агентств і готельних готелів, кемпінгів). Корпорації, обслуговуючи потреби кінцевих користувачів турів, включають у свій склад туроператорів і турагентства.

Туристські ресурси – це:

1) природні, історичні, соціально-культурні об'єкти, що включають об'єкти туристського показу, а також інші об'єкти, здатні задовольнити духовні й інші потреби туристів, сприяти підтримці їхньої життєдіяльності, відновленню й розвитку їхніх фізичних сил (ФЗ «Про основи туристської діяльності в Російській Федерації», 1996, 2007);

2) природно-кліматичні, соціокультурні, історичні, архітектурні й археологічні, наукові й промислові, видовищні, культові й інші об'єкти або явища, здатні задовольнити потреби людини в процесі й з метою туризму;

3) природні, культурно-історичні й соціально-економічні об'єкти і явища, на даній фазі розвитку суспільства придатні як основу для надання туристських послуг.

Туристські формальності – процедури, пов'язані з дотриманням туристами, що перетинають державний кордон, певних умов, правил і вимог, установлених державними органами країни виїзду й перебування. Формальності підрозділяються на групи: паспортні, візові, валютні, митні, медичні й поліцейські.

Туристський бізнесдіяльність підприємств туристської індустрії, засновану на використанні туристських ресурсів і спрямовану на одержання прибутку за допомогою задоволення потреб туристів (туристських потреб). Характерною ознакою туристського бізнесу є те, що результатом праці в сфері туристського бізнесу є задоволення туристських потреб.

Туристський ваучер (інвойс) – це:

1) офіційний документ, що підтверджує оплату передбачених програмою обслуговування послуг і являющийся підставою для їхнього одержання туристом або групою туристів;

2) документ, що встановлює право туриста на послуги, що входять до складу тура, і підтверджувальний факт їхнього надання;

3) документ, розпорядження туроператора своєму контрагентові (приймаючій стороні) про надання туристові відповідно до укладеного договору необхідного туристського обслуговування з гарантією його оплати у встановленому порядку.

Туристський договір – цивільно-правова угода двох і більше юридичних осіб, що спрямовано на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків із приводу купівлі – продажу туристського продукту або послуги.

Туристський інтерес – перспектива одержання туристом об'єктивної інформації, позитивних емоцій і/або потенційна можливість задоволення планованої потреби туриста в конкретної, апріорі частково відомій туристській послузі (роботі), туристському товарі й туристському продукті, заснованих на певному комплексі туристських ресурсів, що виступають у вигляді об'єктів туристського інтересу. 

Туристський комплекс – це:

1) містобудівне утворення різного функціонального профілю, що складає з туристських установ, об'єднаних єдиним архітектурно-планувальним рішенням, загальною просторовою композицією й організацією обслуговування;

2) сукупність різних по функціях туристських установ місткістю більше 1000 місць, об'єднаних однією функціональною програмою (лікування, оздоровлення, відпочинок, ділові зустрічі й заходи й т.д.).

Туристський кругообіг – система економічних відносин, у рамках якої відбувається процес перетворення послуг у гроші й назад. Вона показує напрямок руху потоків туристського продукту, інвестицій у розвиток сфери туризму й грошових надходжень у бюджет від доходів туристської діяльності.

Туристський табір – спеціалізоване рекреаційне підприємство, призначене для активного відпочинку на природному середовищі.

Туристський маршрут  це:

1) географічно певна, прив'язана до даної місцевості й особливих об'єктів і описана з різним ступенем детальності, траса походу, подорожі;

2) шлях, що перетинає певний географічний простір і має специфіку доріг, установ, що перебувають по шляху проходження, туристських визначних пам'яток;

3) заздалегідь спланований шлях переміщення туристів по географічних крапках протягом певного періоду часу з метою одержання передбачених програмою обслуговування й додаткових туристсько-екскурсійних послуг.

Туристський об'єкт – особливе містобудівне утворення, орієнтоване на надання туристам заданого обсягу послуг і реалізацію спеціалізованих туристських програм.

Туристський пакет – основної (обов'язковий) комплекс послуг, надаваних у подорожі по індивідуальному або груповому плані, що має серійний характер, пропонується в широкий продаж. Турпакет включає чотири обов'язкових елементи: туристський центр, транспорт, послуги розміщення, трансфер.

Туристський потенціал – вся сукупність природних, культурно-історичних і соціально-економічних передумов для організації туристської діяльності на певній території. Іноді туристським потенціалом називають відношення між фактичною й гранично можливою чисельністю туристів, обумовленої виходячи з наявності туристських ресурсів, що є, на думку авторів, не зовсім вірним твердженням.

Туристський продукт – це:

1) комплекс послуг з перевезення й розміщення, надаваних за загальну ціну (незалежно від включення в загальну ціну вартості екскурсійного обслуговування й (або) інших послуг) за договором про реалізацію туристського продукту (ФЗ «Про основи туристської діяльності в Російській Федерації», 1996, 2007);

2) сукупність речовинних (товару) і нематеріальних (послуги) потребительных стоимостей, необхідних для задоволення потреб туриста, що виникають у період його туристської подорожі (поїздки) і викликаних саме цією подорожжю.

При цьому під туристським товаром розуміється продукт праці виробничих сфер діяльності, створений для продажу й призначений для використання переважно туристами або екскурсантами, а туристська послуга визначається як діяльність підприємств, організацій, установ або громадян-підприємців по задоволенню потреб відвідувачів у подорожах, відпочинку або екскурсіях.

Туристський район – територія, що володіє певними ознаками аттрактивности й забезпечена туристською інфраструктурою й системою організації туризму. Туристські райони відрізняються наступними ознаками: а) час виникнення, історичні особливості формування; б) природні, історико-культурні, соціально-економічні й населенческие передумови формування; в) рівень розвитку туристської інфраструктури; г) туристська спеціалізація.

Туристський регіон – це:

  1.  територія, що має у своєму розпорядженні велику мережу спеціальних споруджень і послуг, необхідних для організації відпочинку або оздоровлення. З даного визначення треба висновок про те, що туристський регіон, для того щоб уважатися самостійним, повинен мати всі необхідні спорудження для перебування в ньому туристів, тобто туристський регіон визначається як місце, що розташовує туристськими спорудженнями й послугами, які вибирає турист або група туристів і які продаються виробником послуг;
  2.  окрема територіальна одиниця, що перебуває в єдності із природою й обладающая фізико-географічними, еколого-економічними, етнічно-історичними, політико-адміністративними й правовими властивостями, які забезпечують її функціонування. Туристський регіон є внутрінаціональна категорія, що може відповідати конкретному адміністративно-територіальному подолу (АТД), займати частину АТД або являти собою територію, розташовану в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць;
  3.  окрема територіальна одиниця, заснована на спільності природних, культурних і історико-архітектурних ресурсів, об'єднана загальною туристською інфраструктурою й сприймана у вигляді цілісного об'єкта;
  4.  деяка територія, що розташовує об'єктами туристського інтересу й пропонує певний набір послуг, необхідних для задоволення потреб туристів.

Туристський ринок – це:

1) місце, де відбуваються угоди купівлі-продажу туристського продукту (турів, окремих послуг туризму або товарів для туристів);

2) інструмент узгодження інтересів покупців і продавців туристського продукту; сфера реалізації туристського продукту; сфера прояву економічних відносин між покупцями й продавцями туристського продукту;

3) сфера прояву суспільно-економічних відносин між виробниками, і споживачами туристського продукту, що поєднує попит та пропозицію для забезпечення процесу купівлі-продажу туристського продукту;

4) сфера реалізації туристського продукту й економічних відносин, що виникають між покупцями й продавцями туристського продукту, тобто між туристом, турагентством, туроператором;

5) економічна система взаємодії чотирьох основних елементів: туристського попиту, пропозиції туристського продукту, ціни й конкуренції.

Туристський сезон – час, у яке відбувається максимальна кількість поїздок. Період спаду подорожей відповідає міжсезонню, а період, протягом якого відзначається незначна кількість туристських подорожей, називається низьким сезоном.

Туристський центр – місцевість, що розташовує крім туристських ресурсів відповідною інфраструктурою (транспорт, підприємства розміщення, харчування, сервісного обслуговування, розваги й т.д.) для обслуговування значних туристських контингентів, а також приваблюючих туристів у силу наявності специфічних рекреаційних ресурсів, зручностей транспортно-географічного положення й доступної для туриста інформації про нього.

Туристське агентство – роздрібна фірма, що вступає в безпосередній контакт із кінцевим споживачем. Вона виступає проміжною ланкою між туристами-клієнтами й рядом підприємств, що обслуговують їх у період туристської поїздки.

Туристське враження  комплекс емоцій, у загальному випадку позитивних, і щиросердечного й фізичного стану туриста, що виник або достигнутый їм у результаті споживання туристських послуг (робіт), придбання туристських товарів, споживання туристського продукту.

Туристське обслуговування – сукупність видів діяльності, що забезпечують туристам різні зручності при покупці й споживанні послуги товарів під час подорожі й перебування поза постійним місцем проживання.

Туристське утворення – галузь невиробничої сфери країни, у завдання якої входить навчання, надання можливості одержання професійних знань і навичок, що здійснюється через існуючі в країні системи середнього спеціального й вищого професійного утворення.

Туристське підприємство – самостійний господарюючий суб'єкт із правами юридичної особи, що здійснює формування, просування й/або реалізацію послуг туристам, а також інші види допоміжної господарської діяльності, не заборонені законодавством і передбачені його уставом.

Туристське природокористування – використання природних ресурсів і комплексів для організації туристської діяльності.

Туристська подорож – перебування протягом одного або декількох днів поза будинком з метою проведення вихідних або свят, – відвідування родичів і знайомих, участі в бізнес-конференціях і з іншими цілями, крім навчання в закритих навчальних закладах і сезонні заробітки.

Туристське районування – процес розчленовування території, при якому райони ідентифікуються по наявності в них особливих рекреаційних ознак і виділяються туристські райони, що відрізняються друг від друга по наборі й ступеню виразності ознак.

Туристсько-рекреаційний комплекс – складне господарство, куди входять лікувальні й оздоровчі установи, що обслуговують підприємства й супроводжують галузі (підприємства торгівлі й громадського харчування, побутові, культурні й спортивні установи, екскурсійні об'єкти, шляхово-транспортна мережа, сувенірне виробництво й ін.).

Турлидер – керівник туристської групи. Це може бути професійний груповод, представник туристської організації (туроператор), що комплектує туристську групу. Турлидером звичайно є працівник туристської фірми, добре знаючий маршрут.

Туроператор – це:

1) юридична особа або індивідуальний підприємець, що діє на підставі ліцензії на туроператорскую діяльність, що здійснює планування й організацію подорожі (поїздки), просування пакета туристських послуг, необхідних для поїздки, його оптову й роздрібну покупку й продаж, а також надання інших туристських послуг, пов'язаних із проведенням подорожі (поїздки);

2) суб'єкт підприємницької діяльності (юридична особа або індивідуальний підприємець) і туристського ринку, що активно здійснює на основі ліцензії діяльність по плануванню, розробці, просуванню й реалізації туристського продукту з комерційними цілями.

Туроператорский каталог – офіційне інформаційно-довідкове видання туроператора, що містить детальний опис стандартного турпродукта, пропонованого туроператором до роздрібного продажу, у тому числі опис напрямку (регіону) відвідування й маршруту, його екскурсійні можливості, характеристика засобів розміщення й пропонованих послуг, правила роздрібного продажу турпродукта.

Турорганизатор – 1) назва туроператора в міжнародній практиці; 2) ініціативний турист, що підбирає партнерів для подорожі, але не одержує комісійної винагороди як турагент або турлидер.

Турпакет – сукупність обов'язкових компонентів для реалізації туризму, що включає туристський центр, транспортні засоби пересування, послуги розміщення, трансфер.

- В -

Послуги матеріальні – послуги, що забезпечують відновлення (зміна, збереження) споживчих властивостей виробів або виготовлення нових виробів за замовленням громадян (туристів), а також перевезення вантажів і людей, створення умов для споживання.

Послуги соціально-культурні – послуги, що забезпечують підтримку й відновлення фізичного здоров'я, духовна розвиток особистості, підвищення професійної майстерності.

- Ф -

Фірма – самостійна підприємницька одиниця із правами юридичної особи, що як власник або титульного власника (орендаря, трастового керуючого, оператора й т.д.) розробляє й реалізує стратегію розпорядження майном, нематеріальними активами й доходами, використовуючи організаційно-планові методи.

Флотель – плаваючий готель, у яку перетворене зафрахтоване комфортабельне пасажирське судно, найчастіше під флотели використовують старі круїзні судна.

Форс-Мажоробставина, настання якого не могло бути відвернене стороною, відповідальної за виконання зобов'язання, і являющееся причиною невиконання останнього (наприклад, війна, стихійне лихо й т.п.). При настанні такої обставини відповідальність за виконання зобов'язання звичайно знімається.

Форс-Мажорне застереженняумова, що включається в договори для звільнення від відповідальності на невиконання яких-небудь умов договору через дію непереборної сили, що заважає виконанню прийнятих на себе зобов'язань або сделавшей їхнє виконання неможливим.

Фрахт – плата за перевезення вантажів і пасажирів різними видами транспорту, головним чином морським. Фрахтування – це: 1) висновок договорів на міжнародні перевезення вантажів або пасажирів; 2) наймання морського або повітряного судна. Фрахтувальник – це: 1) наймач морського або повітряного судна; 2) туроператор, зобов'язаний відповідно до договору фрахтування виплатити застережену суму за всю або частина місткості одного або декількох транспортних засобів на один або кілька рейсів для перевезення вантажів, пасажирів, багажу. Фрахтівник – транспортна організація, що зобов'язується надати туроператорові (фрахтувальникові) за плату всю або частина місткості одного або декількох транспортних засобів на один або кілька рейсів для перевезення вантажів, пасажирів, багажу.

- Ц -

Ціна туристського продукту – грошове вираження вартості туристського продукту; важливий економічний показник, що формується в результаті обліку розрахункової величини на покриття витрат виробництва й просування турпродукта й включення певного відсотка прибутку.

Центр туризму  місто, місцевість або об'єкт, де на базі рекреаційних ресурсів створений комплекс туристсько-екскурсійного обслуговування.

Центр туристського інтересу – обмежена територія, що володіє властивостями залучати й утримувати туристів і, крім того, що має всі умови, у тому числі міські будови, різної виду послуги для задоволення потреб туристів.

- Ч -

Чартер – це:

1) договір на оренду транспортного засобу на який-небудь рейс або строк;

2) договір морського або повітряного перевезення вантажів або пасажирів, ув'язнений між власником транспортного засобу (фрахтівником) і наймачем (фрахтувальником) на оренду всього транспортного засобу або його частини на певний рейс або строк;

3) договір щодо фрахтування, відповідно до якого фрахтівник зобов'язується надати фрахтувальникові за плату частина ( блок-чартер) або всю (тайм-чартер) місткість одного або декількох транспортних засобів на один або кілька рейсів для перевезення вантажів, пасажирів, багажу.

Чартерний ланцюжоктуристська програма, що складається з декількох чартерних рейсів між двома або більше пунктами, скоординована таким чином, щоб виключити порожній прогін літаків і простій готельних номерів (час прибуття з однією групою в пункт призначення збігається згодом відправлення іншої групи із цього ж пункту). Чартерний рейсрейс, виконуваний поза регулярним розкладом на умовах чартеру.

– Ш –

«Шведський стіл»вид самообслуговування в ресторані, кафі, а також на офіційних прийомах. У рамках комерційного варіанта відвідувач пункту харчування одержує за єдину усереднену плату будь-яка кількість блюд у будь-якому асортименті за своїм вибором із числа пропонованих і виставлених у залі. Шведський стіл є форма організації обслуговування туристів з наданням вільного вибору виставлених на спільне харчування блюд і самообслуговування.

- Э -

Екскурсанттимчасовий (одноденний) відвідувач місцевості, населеного пункту, території або іншої країни, незалежно від його громадянства, підлоги, мови й релігії, що перебуває в даній місцевості з метою туризму не більше 24 ч.

Екскурсійна діяльність – діяльність юридичних і фізичних осіб, що володіють у встановленому порядку правами на організацію відвідувань громадянами туристських ресурсів у країні (місці) тимчасового перебування і їхньої реалізації, а також інша діяльність, що не включає ночівель екскурсанта в місці перебування й охоплює період перебування не більше 24 ч.

Екскурсійне бюроюридична особа або індивідуальний підприємець, що здійснює у встановленому порядку екскурсійну діяльність, у тому числі по плануванню, організації, просуванню й реалізації комплексної екскурсійної послуги, включаючи проведення екскурсії, а також надання інших послуг, пов'язаних із проведенням екскурсії.

Екскурсія – це:

1) туристська послуга, що забезпечує задоволення духовних, эстетических, інформаційних і інших пізнавальних потреб туриста або екскурсанта;

2) процес наочного пізнання навколишнього світу: особливостей природи, сучасних  і історичних ситуацій, елементів побуту, тобто визначних пам'яток певного міста або регіону - заздалегідь вибраних об'єктів, які вивчаються на місці їхнього розташування;

3) тематичний маршрут з метою відвідування визначних об'єктів і місцевостей;

4) короткочасне переміщення людей з метою вивчення об'єктів і явищ, придбання знань або одержання эстетического задоволення й оздоровлення від огляду природних визначних пам'яток, контакту із природою, ознайомлення з музеями, пам'ятниками культури й т.д.

Елементи туристського ринку – до них ставляться:

  1.  попит – форма прояву потреби населення в туристському продукті, забезпечена коштами;
  2.  пропозиція – вся маса призначених для продажу турів, послуг туризму й товарів туристсько-сувенірного призначення. До пропозицій на туристському ринку ставляться напрямки (регіони перебування) і обсяг турів (послуг), призначених на продаж і пропонованих покупцям протягом якого-небудь періоду за певною ціною;
  3.  конкуренція – взаємна боротьба підприємців за монопольное, або найкраще положення на туристському ринку. Конкурентна боротьба ведеться двома основними методами: ціновою й неціновою конкуренцією. Через цінову конкуренцію продавці впливають на попит головним чином за допомогою зміни в ціні. При ціновій конкуренції продавці підвищують або знижують ціну залежно від попиту. Але все більшу роль грає нецінова конкуренція, коли виробник виділяє свій продукт із ряду аналогічних продуктів конкурентів, надаючи йому унікальні для покупця властивості;
  4.  ціна – грошове вираження вартості туристських продуктів, туристських товарів і послуг, пропонованих для реалізації споживачеві на туристському ринку.





1. Медичне страхування
2. тематической логике и числовым системам
3. Неправильный выбор структурирующей ключевой информации
4. ЛЕКЦІЯ 1. ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ЯК СУСПІЛЬНЕ ЯВИЩЕ ТА ГАЛУЗЬ ДІЯЛЬНОСТІ П л а н з а н я т т я- 1
5. Как обнаружить черную дыру
6. История районов Тропарево и Никулино
7. Теория и практика налогообложения
8. 1113г Новички те кто не одержал 12 любых побед
9. политической культуры
10. Лабораторная работа 3 Импульсные устройства на операционных усилителях Выполнил студент г
11. 1. Возрастная психология как отрасль психологии
12. Гражданско-правовое положение унитарного предприятия основанного на праве хозяйственного ведения
13. . Философия первоначально понималась как в любовь к мудрости 2
14. Она играет определенную роль в развитии Эдипова комплекса
15. на тему Загальна характеристика материка Африка та Південно ~ Африканської Республіки ПА
16. Ценообразование в условиях монополистической конкуренции
17. Радиация и ее воздействие на человека
18. Биологические часы
19. ТЕМА ПОНЯТТЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ ТА СИСТЕМА її ПРАВОВОЇ ОХОРОНИ
20. одно из самых эффективных решений для Вас и Вашего бизнеса Это двусторонний лайтбокс размещенный на крыш