Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Автентичний текст справжній текст оригіналу документа; дійсний, правильний, той, що ґрунтується на першоджерелі.
Агіографічні твори житія святих, релігійно-повчальні твори, в яких описуються життя та подвиги християнських святих.
Акт офіційний документ, запис, протокол.
Археографія спеціальна галузь історичної науки, що вивчає історію публікації історичних джерел, розробляє теорію і методику їх видання.
Архівознавство спеціальна галузь історичної науки, система інтегрованих знань про історію, теорію і практику архівної справи.
Атрибуція визначення достовірності, автентичності художнього твору, його автора, місця й часу створення на підставі аналізу стилістичних і технологічних особливостей.
Бібліографія історична допоміжна історична дисципліна, предметом якої є розробка прийомів і методів пошуку, бібліографічного опису, цільового добору, наукової систематизації джерел та літератури з історії, передавання здобутої інформації дослідникові або іншому споживачеві.
Боністика спеціальна історична дисципліна, що вивчає паперові грошові знаки як історичне джерело.
Герменевтика тлумачення тексту джерела, необхідне для розуміння і осмислення його змісту.
Гравюра вид графіки, спосіб розмножування малюнка за допомогою друкарської форми з дерева, металу, каменю.
Графічні книжкові зображення вид образотворчого мистецтва, основним зображальним засобом якого є малюнок, виконаний на папері олівцем, пензлем, вуглем або відтиснутий на папері з спеціально підготовленої форми, дошки (гравюра, офорт) чи каменю (літографія).
Джерело з історії України носій історичної інформації, що виник як продукт розвитку природи і суспільних відносин і відбиває той чи інший бік людської діяльності.
Джерелознавча практика це безпосередній пошук, виявлення і вивчення конкретних груп джерел з метою визначення їхньої інформативної цінності, а також практичне використання почерпнутих відомостей в конкретних історичних дослідженнях, тобто та робота, яку виконує кожен історик, опрацьовуючи певну проблему.
Джерельна інформація сукупність наявних у джерелі типів інформації та стійких зв'язків між ними, які забезпечують його цілісність та здатність бути основою для отримання наукового фактичного знання.
Евристика наука, яка вивчає творчу діяльність, методи, які використовуються у відкритті нового і в навчанні.
Фальсифікація умисне викривлення або неправильне тлумачення тих чи інших явищ, подій, фактів, джерел.
Зброя сукупність технічних пристроїв та засобів, що застосовується для ураження живої сили противника, його техніки, спорудження та інших цілей під час ведення бойових дій; озброєння.
Озброєння комплекс матеріальних засобів активної (наступальної) чи пасивної (захисної) дії, спрямованої на допомогу власнику у ході бойових дій.
Традиція історична усталені, успадковані від минулих поколінь звичаї, спосіб дій тощо; механізм відновлення суспільних інститутів та норм, згідно з якими підтримка останніх узаконюється самим фактом їх існування в минулому.
Джерелознавство історичне спеціальна галузь наукових історичних знань, наука про історичні джерела; теорія й практика їх використання в історичних дослідженнях.
Історичний портрет це блискучі характеристики руських князів, монархів, літописців, священнослужителів, полководців, дипломатів, святих, діячів культури.
Джерела історіографічні вид джерел, що відбивають історіографічні факти, тобто факти з історії історичної науки й дають можливість вивчати суспільні умови розвитку історичної думки, процес приростання історичних знань, місце історичної науки в суспільному житті, зокрема у формуванні історичної свідомості людей.
Історичні залишки пам'ятки матеріальної і духовної культури (законодавчі акти, грамоти, універсали, службове листування та ін.), що виникли у процесі розвитку самих подій.
Історіографія спеціальна галузь наукових знань, що вивчає історію історичної науки.
Поняття «історіографія» застосовується у трьох значеннях:
Класифікація джерел поділ всієї маси джерел на групи за певною суттєвою спільною ознакою, характерною для кожної групи.
Княжий літопис історико-літературний твір у Русі в якому оповідь велася за роками, зазвичай описували ту чи іншу княжу родину, або на її замовлення якийсь проміжуток часу.
Літопис історико-літературний твір у Русі, пізніше в Україні, Московщині та Білорусі, в якому оповідь велася за роками (хронологія).
Логічна критика вид джерелознавчої критики, що полягає у перевірці достовірності джерела шляхом зівставлення вміщеної у ньому інформації з об'єктивною логікою розвитку історичних подій.
Мемуари оповідь у формі записок від імені автора про реальні події минулого, учасником або ж очевидцем яких він був. Дослідженням мемуарів займається спеціальна історична дисципліна мемуаристика.
Метод систематизована сукупність кроків, які потрібно здійснити для виконання певної задачі, досягнення мети. Поняття тотожне алгоритму діяльності чи технологічного процесу.
Гривня грошова і вагова одиниця Київської Русі і Східної Європи. Використовувалася, зокрема, для вимірювання ваги срібла і золота. Золота гривня була в 12,5 разів дорожче срібної.
Нумізматика спеціальна історична дисципліна, що вивчає монети, монетне виробництво, історію грошового обігу та техніку монетної справи, методи їх використання як джерела.
Палеографія спеціальна історична дисципліна, шо вивчає стародавню писемність, її еволюцію, характерні особливості, зовнішні ознаки рукописних пам'яток.
Патерики життєписи і повчання святих отців Церкви, збірники оповідань про життя християнських святих отців, людей, які з Божою поміччю зробили великий внесок у розвиток Церкви спільноти християн нашої планети.
Право це обумовлена природою людини і суспільства система регулювання суспільних відносин, що виражає свободу особистості, та якій притаманні нормативність, формальна визначеність в офіційних джерелах і забезпеченість можливістю державного примусу.
Привілей виключне право, перевага.
Протограф первісний рукопис, покладений в основу пізніших списків, копій, редакцій.
Статут Великого князівства Литовського основний кодекс права Великого князівства Литовського, Руського, Жемайтійського.
Текстологія історично-філологічна дисципліна, що вивчає пам'ятки писемності, твори літератури і фольклору для критичної перевірки і встановлення на підставі наявних варіантів автентичності текстів.
Теорія джерелознавства розділ джерелознавства, який включає систему наукових знань про об'єктивно-суб'єктивний характер історичного джерела, пізнання його соціальної та гносеологічної природи.
Типологія класифікація предметів або явиш за спільними ознаками.
Універсал актовий документ, який доводить до загального відома певну постанову влади, її розпорядження адміністративно-політичного характеру.
Фактична критика вид джерелознавчої критики, що передбачає перевірку повноти і достовірності джерела шляхом його зіставлення з іншими джерелами.
Фактична критика передбачає перевірку повноти інформації джерела шляхом його зіставлення з іншими джерелами. Таке зіставлення найефективніше тоді, коли історик має джерела, достовірність яких встановлено.