Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
Юридичний інститут
Кафедра конституційного, міжнародного та адміністративного права
КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
навчально-методичні вказівки для підготовки до семінарських (практичних) занять для студентів заочної форми навчання (спеціальність «Правознавство»)
Івано-Франківськ 2012
Затверджено науково-методичною радою юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника (протокол № 3 від 23 січня 2012 р.).
Схвалено на засіданні кафедри конституційного, міжнародного та адміністративного права юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника від 23.12.2012р., протокол № 7.
Розвадовський В. І. Конституційне право України (навчально-методичні вказівки для підготовки до семінарських (практичних) занять для студентів заочної форми навчання (спеціальність «Правознавство») Івано-Франківськ, 2012.
Навчально-методичні вказівки розроблені на основі навчального плану юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника і призначені для підготовки до семінарських (практичних) занять із дисципліни «Конституційне право України», підготовки до здачі екзаменів, а також для самостійної роботи студентів. У навчально-методичних вказівках викладені завдання до семінарських і практичних занять з дисципліни «Конституційне право України», які включають короткі методичні рекомендації, що полегшать підготовку до занять, переліки питань, які виносяться на обговорення на заняттях, практичних завдань. До кожної теми поданий перелік літератури, до якого включена монографічна література та інші наукові джерела по темі, а також перелік нормативно-правових актів. Навчально-методичні вказівки призначені для студентів юридичних вузів.
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА.
Після конституційної реформи (2010 рік) в правовій системі України підвищується роль конституційного права. Тому вивчення та засвоєння дисципліни «Конституційне право України» є невід»ємною складовою частиною спеціальної підготовки майбутніх правознавців. Таке положення випливає з того, що предмет конституційне право України є провідною фундаментальною галуззю в системі національного права України. Ця провідна роль визначається насамперед тим, що Конституція України має найвищу юридичну силу і всі закони та піднормативні акти приймаються на основі Конституції України й повинні відповідати її. Беззаперечним є той факт, що норми Конституції України є нормами прямої дії. А тому звернення до судових інстанцій за захистом конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Відповідно в цьому відношенні конституційне право України, як навчальний курс є вихідною дисципліною щодо вивчення інших галузей національного права України.
Навчальна дисципліна передбачає опанування певним інструментарієм науки конституційного права України, вивчення конкретних державних інститутів та систем права, розкриття основних закономірностей процесу державно-правового розвитку.
Варто відмітити, що особлива увага звертається на вивчення основних засад конституційного ладу України, конституційно-правового статусу людини і громадянина, а також конституційно-правових основ організації та здійснення державної влади і органів місцевого самоврядування в Україні.
Навчальна дисципліна конституційного права України передбачає модульно-рейтингове навчання. Ця технологія дає змогу сконцентрувати пізнавальну, розвиваючу діяльність студента на певних логічно завершених частинах теоретичних знань і практичних умінь, з урахуванням більшої кількості чинників визначати рівень його успішності.
Відповідно до навчального плану юридичного інституту дисципліна «Конституційне право України» включає лекції, семінарські заняття та самостійну роботу студентів.
Семінарські заняття є однією із найважливіших форм навчально-виховної роботи вони дають можливість студентам значно розширити і поглибити опанування цієї дисципліни шляхом опрацювання додаткової літератури та законодавчих нормативно-правових актів. Отже, семінарські заняття проводяться з метою сприяння ефективному засвоєнню студентами курсу конституційного права України, виробці у студентів вміння користуватися спеціальною юридичною літературою, законами та іншими нормативно-правовими актами, вироблення навичок аналітичного підходу до прийняття рішень з конкретних правових ситуацій, здійснення контролю за рівнем знань студентів.
Дані методичні вказівки покликані допомогти студентам в процесі вивчення дисципліни конституційне право України. В них включена тематика та зміст семінарських і практичних занять, сформульована анотація, методичні поради до її вивчення, які коротко визначають зміст теми, націлюють на вибір правильного підходу до аналізу теми, акцентують на проблемних моментах, вказують на вироблення схеми підготовки питань. Окрім того, до тем семінарських завдань подається перелік основної та додаткової літератури, ознайомлення з якою забезпечить глибший теоретичний аналіз відповідних питань, а також вичерпний перелік нормативно-правових актів, які служать законодавчою основою регулювання даного виду відносин.
На семінарські заняття виносяться основні питання програмних тем навчального курсу. В ході підготовки до семінару студент повинен ознайомитися з планом семінарського заняття, прочитати конспект лекцій з теми семінару та відповідні розділи підручника, ознайомитись з рекомендованою літературою, опрацювати відповідний нормативно-правовий матеріал, який бажано законспектувати. Якщо планом семінарського заняття передбачено виконання практичного завдання, його обов»язково потрібно виконати письмово в зошиті з посиланням на конкретні статті відповідних законодавчих актів України. Питання курсу конституційне право України, які не виносяться на семінарські заняття, вивчаються студентами самостійно.
При підготовці до чергового семінарського заняття, студенту потрібно скласти детальний план або тези виступу, якими можна користуватися під час виступу. Під час виступу дуже важливо вміти посилатися на відповідні статті Конституції України, закони спираючись на теоретичні положення з теорії і практики конституціалізму, організації і функціонування державної влади, місцевого самоврядування на існуючу практику забезпечення прав і свобод людини і громадянина в Україні, аналіз фактів, що характеризують конституційно-правові відносини в українській державі в цілому, а також в конкретних регіонах, областях, районах, містах, селах, робити узагальнення, висновки, вміти критично відноситись до положень, які даються в спеціальній та додатковій літературі.
Обговорення питань на семінарському занятті ведеться у формі вільної дискусії, тому кожен студент повинен уважно слухати доповіді і виступи всіх учасників семінару та зреалізувати право виступити з доповненням, або виправленням відповідей попередніх виступаючих доповідачів.
За дорученням керівника семінару студентам можуть доручатись додаткові завдання у формі рефератів, а чи виконання самостійних завдань з тем які не були предметом розгляду на семінарах. У даному випадку форма контролю за виконанням таких завдань визначається керівником семінару.
Якщо студент не підготувався до семінару, або пропустив його, такий студент повинен відпрацювати пропущену тему у викладача, який веде семінарські заняття, або у викладача, який читає лекції з цього курсу.
Варто звернути увагу на те, що дотримання викладених вище методичних рекомендацій сприятиме набуттю ґрунтовних знань з провідної галузі права «Конституційне право України», розширенню правового світогляду студентів, підвищенню їх професійного рівня.
У результаті проведення семінарських занять студенти повинні:
1)знати:
поняття і предмет галузі конституційного права;
- місце та роль конституційного права в системі права України;
- методи Конституційного права України;
- історію конституційного розвитку України;
- основні етапи та напрямки новітньої конституційної реформи в Україні;
- Конституційне закріплення форми Української держави;
- поняття Конституційно-правової норми;
- поняття Конституційно-правових відносин;
- систему нормативних джерел галузі конституційного права України;
- систему галузі конституційного права;
- визначення конституції та її сутність;
- поняття конституційного ладу;
- структуру політичної системи України;
- статус української мови як державної мови;
- основи правового статусу людини і громадянина;
- конституційні права, свободи людини і громадянина;
- конституційні обов'язки людини і громадянина;
- інститути та форми демократії;
- конституційну система органів державної влади України
- поняття територіального устрою держави.
2) вміти:
- аналізувати державно-правові явища і процеси, встановлювати причинно-наслідкові звязки між ними, виявляти їх тенденції, шляхи розвитку;
- правильно викладати свої думки про складні юридичні явища;
- виявляти тенденції розвитку держави і права в Україні;
- вірно застосовувати норми та принципи Конституційного права при виконанні службових обовязків;
- використовувати набуті знання у своїй практичній діяльності;
- правильно формулювати юридичні поняття і категорії;
- приймаючи участь у процесі поширення правових знань серед населення формувати у громадян повагу до права і закону.
ТЕМАТИКА СЕМІНАРСЬКИХ ТА ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ.
Тема . Конституційне право України провідна галузь національного права.
Студенти повинні уяснити, що конституційне право слід розглядати в трьох аспектах: як галузь права в системі національного права, як науку і як навчальну дисципліну.
Особливу увагу при підготовці до семінару слід зосередити на визначеннях поняття і предмет конституційного права. Аналізуючи методи правового регулювання в конституційному праві потрібно зосередити увагу на імперативний та диспозитивний метод з наведенням конкретних прикладів.
В процесі підготовки теми конституційно-правові норми, варто розкрити їх структуру, зміст та класифікацію. Охарактеризувати конституційно-правові інститути.
Не маловажно засвоїти поняття системи галузі конституційного права. Місце конституційного права в системі національного права України.
В процесі підготовки даної теми слід, насамперед, визначити, ознайомитись і проаналізувати конституційно-правові інститути, які саме обєднують однотипні норми конституцій зарубіжних країн. На конкретних прикладах розкрити зміст методів правового регулювання конституцій закордонних держав.
При опрацюванні питання принципів конституційного права, зверніть увагу на загальні та спеціальні принципи.
Семінарське заняття № 1 ( 2 год.)
Теми для дискусій, або підготовки рефератів:
Контрольні запитання:
Практичні завдання.
Нормативні акти та література :
Тема: Громадянство України, правовий статус іноземців, біженців, осіб без громадянства.
Зважаючи на значимість даної теми спочатку потрібно визначити поняття і зміст громадянства. Проаналізувати політико-правовий огляд становлення і розвитку інституту громадянства України. Належність до громадянства України і документи, що це підтверджують. Охарактеризувати принципи громадянства України та їх правове закріплення.
На конкретних прикладах вказати про підстави і порядок набуття громадянства України. Підстави і порядок припинення громадянства України.
Окреме питання стосується повноваження державних органів, які беруть участь у вирішенні питань громадянства України.
При підготовці даної теми слід опрацювати процедуру оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, посадових і службових осіб.
Семінарське заняття №2(2 год.)
Контрольні запитання:
Практичне завдання.
У конспекті опишіть підстави з яких Марині відмовлено у
набутті громадянства України. Чи можливо Марині отримати
громадянство України при інших умовах.
Письмово опишіть можливий варіант виходу Івася з громадянства України та набуття громадянства Молдови після закінчення навчання у школі.
Нормативні акти та література
Додаткова література
Тема: Конституційно-правовий статус Верховної Ради України.
Відповідно до ст. 75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент Верховна Рада України. Це є свідченням того, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони, які виражають волю українського народу.
Вивчаючи дану тему традиційно слід розпочати з визначення поняття парламенту як представницького і законодавчого органу держави. Студентам потрібно вивчити історичні етапи становлення парламентаризму в Україні.
Необхідно охарактеризувати правовий статус Верховної Ради України, як єдиного органу законодавчої влади в Україні. Конституційний склад і структуру Верховної Ради України. Формування органів ВРУ. Організація роботи ВРУ.
Особливої уваги потребує вивчення функцій та форм роботи ВРУ, законодавчого процесу і його стадій. Розгляд Верховною Радою України питань за спеціальними процедурами.
Окремого аналізу також вимагає правовий статус погоджувальної ради, комітетів, комісій, уповноваженого ВРУ з прав людини та апарату Верховної Ради України.
Необхідним є аналіз нормативних актів, які приймає законодавчий орган України.
Семінарське заняття № 13. (4 години).
Питання для обговорення.
Контрольні запитання:
Практичне завдання.
Рішенням Конституційного Суду України від 30.09.2010 року № 20-рп конституційн реформу від 08.12ю2004 року визнано не конституційною.
Проаналізуйте й запишіть коротке резюме щодо повноваження
Верховної Ради України з 08.12.2004 р. до 30.09.2010 р. та з
30.09.2010 року по даний час.
Нормативні акти та література
Додаткова література:
ва людини і прогалини в Законі // Право України, - 1999. - № 2. - С.101-
грунті історичного прециденту" // Право України, - 2001. - № 10. - С.3
Тема. Конституційно-правові основи місцевого самоврядування в Україні.
У науковій літературі зазначено, що місцеве самоврядування це конкретний крок у напрямі подальшої лібералізації управління на місцях, пов»язаний з вирішенням питань формування громадян-ського суспільства, посилення захисту прав і свобод людини і громадянина, їх практичною реалізацією.
Вивчаючи тему потрібно визначити поняття і принципи місцевого самоврядування в Україні. Охарактеризувати систему місцевого самоврядування в Україні.
В подальшому потрібно охарактеризувати основні теорії походження місцевого самоврядування. Визначити на чому базується сучасна концепція місцевого самоврядування.
Необхідно також розкрити зміст ст.. 140 Конституції України. Зясувати якою є система та функції місцевого самоврядування в Україні.
Студент повинен засвоїти організаційно-правову та матеріально-фінансову основу місцевого самоврядування. Дати відповідну оцінку міжнародним трансферам.
Завершується вивчення теми гарантіями місцевого самоврядування, його органів і посадових осіб.
Семінарське заняття №21 ( 2 год.)
Питання для обговорення.
Контрольні запитання :
Практичне завдання.
Депутати однієї з обласних рад України на сесії вислови недовіру голові обласної державної адміністрації за неефективне здійснення делегованих радою повноважень.
Виходячи з даної обставини опишіть варіанти, якщо:
Підсумовуючи наведену фабулу, зробіть висновки, посилаючись на відповідні статті Конституції України.
Нормативні акти та література
Додаткова література.