Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
К. О. Матковська
СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ НАВЧАННЯ У МОВНІЙ ОСВІТІ
Науковий керівник: кандидат педагогічних наук,
доцент кафедри загального мовознавства та
української філології Цінько С. В.
У статті порушується проблема використання сучасних технологій навчання у мовній освіті з метою визначення педагогічних умов ефективного впровадження сучасних технологій у навчальному процесі під час викладання української мови.
Ключові слова: технологія, інтерактивна дошка, мультимедійні технології, динамічні та статистичні таблиці.
Актуальність теми зумовлена необхідністю комплексного дослідження застосування компютерних технологій, які дають можливість інтенсифікувати навчальний процес, реалізувати ідеї розвивального навчання. Можливості компютерних технологій як інструменту людської діяльності й принципово нового засобу навчання, привело до появи нових методів і організаційних форм навчання. Уміння використовувати компютер для вирішення професійних і навчальних задач стає обовязковим компонентом підготовки будь-якого фахівця, зокрема вчителя української мови. У сучасному світі перед системами освіти будь-якого рівня стоїть задача підготовки фахівців до використання компютерних технологій у майбутній професійній діяльності. Це стосується і вищих навчальних закладів, які готують майбутніх педагогів.
Проблемі розробки і впровадження нових технологій навчання присвятили свої праці вітчизняні та зарубіжні науковці (Ю. Бабанський, М. Башмакова, В. Безпалько, Дж. К. Джонс, О. Киричук, Л. Лісіна, В. Лозова, М. Махмутов, Є. Пассов, Є. Полат, О. Пометун, Г. Селевко). Психолого-педагогічні аспекти розвитку, впровадження і використання нових інформаційних технологій в навчанні активно досліджуються зарубіжними науковцями такими, як Н. Апатова, В. Биков, І. Булах, Л. Буркова, А. Верлань, Л. Даниленко, О. Дусавицький, В. Зінченко, О. Коваль, В. Кухаренко, В. Лозова, Дж. Майер, М. Махмутов, Ю. Машбиць, В. Монахов, В. Науменко, С. Пейперт, О. Пєхота, А. Хуторськой, Дж. Шнайдерм та ін.
Активне впровадження у навчальний процес інтерактивних технологій, їх обємна інформативність і великі можливості щодо подання нового матеріалу порівняно з іншими носіями інформації, сприяє появі нових методів і форм опрацювання навчального матеріалу.
Інтерактивний програмно-технологічний навчальний комплекс на основі SMART Board, більше відомий під назвою “інтерактивна дошка”, є втіленням новітнього засобу мультимедійних технологій і високоефективним технічним засобом навчання. Цей комплекс дає можливість створювати інтерактивне інформаційно-комунікаційне середовище й використовувати як традиційні, так й інноваційні педагогічні технології навчання.
Інтерактивна дошка постає основним засобом оперативного забезпечення необхідною наочністю занять з української мови, дозволяючи розробити необхідний наочний матеріал у вигляді блок-схем, динамічних алгоритмів чи узагальнювальних таблиць, які є стислим викладом і зображенням основних положень навчального матеріалу та застосувати його на уроці мови, надаючи великий екран для роботи з мультимедійними матеріалами.
Сутність застосування SMART Board полягає у такій організації навчального процесу, коли практично всі учні залучені до процесу пізнання, маючи можливість рефлексувати з приводу того, що знають, думають і вміють. Більше того, такі інтерактивні технології стимулюють та активізують навчально-пізнавальну діяльність школярів, оскільки передбачають встановлення зворотного субєкт-субєктного звязку з кожним учнем.
Розглянемо педагогічну доцільність і способи застосування SMART Board на певних етапах навчального процесу у викладанні української мови. На організаційному етапі вчителем повідомляється тема, мета і завдання уроку (план, основні питання, які повинні розвязуватися у процесі навчання). Чітка постановка мети уроку та перспективи навчальної діяльності становлять одну із важливих мобілізуючих умов організації уваги. Насамперед учень повинен знати, над чим йому доведеться працювати, як і в якій послідовності виконувати розумові дії. Усі зазначені моменти доцільно і зручно реалізувати за допомогою інтерактивної дошки SMART Board. Наприклад, на слайді компютерної програми MS Power Point подається назва теми та основні питання, що будуть розглядатися на уроці в 9-класі під час вивчення теми “Складнопідрядне речення”: 1. Складнопідрядне речення. Його основні ознаки; 2. Засоби звязку у складнопідрядному реченні; 3. Розділові знаки в складнопідрядному реченні.
На етапі пояснення нового матеріалу доцільно використовувати динамічні таблиці, що вміщують матеріал, який можна видозмінювати за безпосередньою участю вчителя та учнів.
Наприклад, шляхом перетягування рухомих елементів у межах можна утворити декілька видів речень (з однорідними присудками, з дієприслівниковим зворотом, складні речення з підрядними часу і причини), показати всі можливі варіанти розміщення звороту та підрядного речення: “Учні”, “почу”, “дзвоник”, “зайшли в клас”, “.”, “ли”, “вши”, “і”, “коли”, “бо”, “,”, “,”.
На динамічній таблиці можна показати перетворення сполучникових складних речень у безсполучникові й навпаки. Наприклад: «Всім же ясно, навіть дітям: земля велика» (О. Довженко).
Це також можуть бути таблиці, у яких відбувається перетворення означального підрядного речення на дієприкметниковий зворот: «Успіхи, досягнуті спортсменами, здивували нас».
Аналогічно можна демонструвати структуру складнопідрядних речень, місце в їх складі підрядних, заміну підрядних речень відокремленими означеннями й обставинами; розділові знаки в безсполучникових реченнях тощо.
У навчанні синтаксису досить часто використовуються схеми. Вони зручні для пояснення правил поєднання синтаксичних одиниць. Схеми корисно складати у процесі граматичного аналізу, використовуючи спеціальний маркер для інтерактивної дошки. На слайді подається речення для аналізу, заздалегідь набране у форматі Microsoft Word. Учитель виокремлює спочатку головну предикативну частину, виділяючи її в тексті, потім визначає вид кожного підрядного речення. Перше підрядне є означальним, друге допустовим; поєднуються вони послідовною підрядністю. Під час синтаксичного аналізу речення вчитель на SMART-дошці креслить схему: Любов до людини високе почуття, що зігріває серце кожного трудівника, на якому б полі він не працював (М.Рильський).
[1] → Яке? (2) → Незважаючи на що? (3).
Таблиці й схеми можуть мати узагальнювальний характер і виконувати функцію допоміжного засобу для повторення, узагальнення і систематизації мовного матеріалу.
Застосування мультимедійних технологій у процесі відбору, накопичення, систематизації і передачі знань, а також в організації різних видів навчальної діяльності є однією із значущих рис системи освіти, що формується зараз.
Проаналізувавши наукову літературу пересвідчились, як зростає ефективність уроків із використанням мультимедійних засобів навчання у мовній освіті. Спектр таких засобів досить широкий, пропонуємо розглянути найбільш поширені з них.
1.Статичні таблиці. На перший погляд, це звичайні таблиці, які словесник звик мати у друкованому вигляді. Разом із тим, мультимедійна дошка дає змогу щоразу застосовувати сучасну за дизайном оригінальну таблицю чи схему (яка, до речі, не помнеться й не порветься). Крім того, до такої таблиці завжди можна щось уписати, щось у ній підкреслити, активізувавши таким чином увагу школярів. Використовувати такі таблиці, на нашу думку, доцільно в поєднанні з індивідуальними картками, у яких уміщено мовний матеріал для аналізу та схема відповідного мовного розбору. Ось зразок статичної таблиці:
Таблиця 1
2.Динамічні таблиці. Такі засоби навчання можуть наочно, у динаміці, показати, які відбуваються зміни у словах і реченнях. Учні можуть усвідомити принцип дії того чи іншого правила, що сприяє активному і свідомому навчанню мови. Так, наприклад, при вивченні теми «Відмінювання іменників І відміни» на дошці зявляються зразки відмінювання, причому з яскраво виділеними закінченнями. Наприклад:
Таблиця 2
Ефективно спрацьовують динамічні таблиці під час вивчення таких складних синтаксичних тем, як «Звертання», «Однорідні члени речення», «Вставні слова, словосполучення, речення» і под. Так, наприклад, під час вивчення вставних синтаксичних конструкцій пропонуємо для розгляду просте неускладнене речення, зясовуємо його смислове значення, після чого частини речення «розсуваються», а на вільне місце «падає» вставне слово. Змінюючи вставні слова, учні аналізують зміни, які привносять вставні конструкції в речення, пояснюють уживання розділових знаків.
Наприклад: Сьогодні буде прохолодно.
Сьогодні ← ? → буде прохолодно.
Сьогодні ← , здається, → буде прохолодно.
Сьогодні ← , на жаль, → буде прохолодно.
Сьогодні ← , як кажуть, → буде прохолодно.
Таким чином, мультимедійні засоби навчання можуть використовуватись для анонсування тем з дисципліни, як супровід до пояснення вчителя, як інформаційно-навчальний посібник, як спосіб контролю знань тощо. Кожен вчитель, що практикує мультимедіа, обирає відповідні педагогічні програмні засоби, що підвищує ефективність його праці, а рівень учнівських знань, умінь і навичок наближує до вимог сьогодення.
Впровадження в навчальний процес сучасних технологій навчання зовсім не виключає традиційні методи навчання, а гармонійно сполучається з ними на всіх етапах навчання: ознайомлення, тренування, застосування, контроль. Але використання компютера дозволяє не тільки багаторазово підвищити ефективність навчання, але і стимулювати учнів до подальшого самостійного вивчення української мови.
Використання інформаційних технологій розкриває величезні можливості компютера як засобу навчання. Компютерні навчальні програми мають багато переваг перед традиційними методами навчання. Вони дозволяють тренувати різні види мовної діяльності і сполучити їх у різних комбінаціях, допомагають усвідомити мовні явища, сформувати лінгвістичні здібності, створювати комунікативні ситуації, автоматизувати мовні дії, а також забезпечують можливість обліку ведучої репрезентативної системи, реалізацію індивідуального підходу й інтенсифікацію самостійної роботи учня.
Отже, головне завдання використання сучасних технологій у процесі вивчення мови формування інформаційної компетентності учнів, підвищення їх пізнавального інтересу до вивчення дисциплін та ефективність його засвоєння.
Література
Матковська Катерина Олександрівна
студентка 5 курсу
53 У групи
ННІ гуманітарної освіти
Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка
Науковий керівник:
кандидат педагогічних наук, доцент кафедри загального мовознавства та української філології Цінько С. В.