Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Статутний (складений) капітал господарського товариства: поняття, функції, порядок формування
В законодавстві та в науці статутний і складений капітал за змістом вважають синонімічними поняттями. Відповідно до вітчизняного законодавства, статутний капітал формується в ТОВ, ТДВ та АТ, а складений в повних та командитний товариствах. Тому немає необхідності окремо розглядати поняття, функції та порядок формування статутного і складеного капіталу.
В чинному законодавстві України не надається визначення статутного (складеного) капіталу. В науці статутний капітал представляють як загальну вартість (або грошову оцінку) майна, яке вноситься усіма засновниками (учасниками) в якості плати за набуття права участі в товаристві (І.С. Шиткіна, О.С. Янкова). Крім того, поширеним є визначення статутного капіталу як зафіксованої установчими документами та оціненої учасниками в національній валюті (а у випадках, передбачених законом, також і в іноземній валюті) сукупність вкладів, об'єднаних учасниками при створенні господарського товариства для забезпечення його діяльності (О.Р. Кібенко) та як суми вкладів учасників, що виконують функції джерела коштів товариства (С.В. Глібко). В.В. Луць зазначає, що за основу при визначенні статутного капіталу в зазначених підходах береться виявлення структурно-функціонального та стартового призначення останнього.
Щодо визначення функцій статутного капіталу правознавцями висувається багато пропозицій: організаційна (С.В. Глібко), контрольна (Т.В. Кашаніна, М.Г. Іонцев), економічна, інституційна та інформаційна (В.М. Кравчук), облікова (О.Р. Кібенко), суверенітетна (О.М. Кірсанов), правозабезпечувальна та інвестиційна функції.
Найбільш доречним є підхід В.В. Луця, який виокремлює три основні функції статутного капіталу господарського товариства:
Крім того, на думку В.В. Луця, гарантійній функції статутного капіталу відповідають: а) заборона зменшення розміру статутного капіталу корпорацій без згоди їх кредиторів (ст.16 ЗУ «Про господарські товариства», наприклад); б) заборона виплати дивідендів при збитковій роботі AT та
в інших випадках, передбачених ст.31 Закону «Про акціонерні
товариства»; в) вимога оголосити про зменшення статутного капіталу в
разі зменшення чистих активів ТОВ та AT по результатах фінансового року порівняно зі статутним капіталом (ч.4 ст.144, ч.3 ст.155 ЦК України).
Порядок формування статутного (складеного) капіталу товариства встановлюється його установчими документами. Статутний (складений) капітал складається з вартості вкладів учасників. Вкладом до статутного капіталу може бути внесене будь-яке майно: гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом (ч. 2 ст. 115 ЦК, ч.1 ст. 86 ГК України). Оплата акцій в інший спосіб, ніж грошовими коштами, можлива лише за наявності згоди між інвестором та AT (ст. 23 ЗУ «Про акціонерні товариства») .
Не може вноситися до статутного (складеного) капіталу (сплачуватись акції): боргові емісійні цінні папери, емітентом яких є набувач, тобто майбутній акціонер і векселі, (ч.1ст. 11 ЗУ «Про акціонерні товариства); види майна, яке не допускається законом мати юридичній особі на праві власності; бюджетні кошти, кошти, одержані в кредит та під заставу, майно державних (комунальних) підприємств, яке відповідно до закону не підлягає приватизації, та майно, що перебуває в оперативному управлінні бюджетних установ (ч. 3 ст. 86 ГК, ст. 13 ЗУ «Про господарські товариства»). Є певні обмеження щодо майнових вкладів до статутного капіталу окремих видів товариств, наприклад, банків, формування та збільшення статутного капіталу яких може здійснюватися виключно шляхом грошових внесків (ч.1 ст.32 Закону «Про банки і банківську діяльність»).
Щодо строків формування статутного (складеного) капіталу господарського товариства, то незалежно від виду господарського товариства, він повинен бути повністю сформований до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства (ст. 33 ЗУ «Про господарські товариства» - щодо АТ, ст. 52 Закону щодо ТОВ, ст. 80 Закону щодо командитного товариства). При цьому кожний засновник акціонерного товариства повинен оплатити повну вартість придбаних акцій до дати затвердження результатів розміщення першого випуску акцій. У разі несплати (неповної оплати) вартості придбаних акцій до дати затвердження результатів розміщення першого випуску акцій акціонерне товариство вважається не заснованим (ст.11 ЗУ «Про акціонерні товариства»).