Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Урок 11/53. ККД нагрівача
Мета уроку: познайомити учнів з поняттям ККД нагрівача; указати шляхи підвищення ККД сучасних нагрівачів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
План уроку
Контроль знань |
5 хв |
1. Що таке горіння? 2. Що таке питома теплота згоряння палива? 3. Скільки енергії виділяється при повному згорянні 1 кг гасу? 4. Чому будинок вигідніше опалювати, використовуючи вугілля, природний газ або рідке паливо, ніж дерево або солому? |
Вивчення нового матеріалу |
25 хв |
1. Коефіцієнт корисної дії нагрівача. 2. Закон збереження й перетворення енергії в теплових і механічних процесах |
Закріплення вивченого матеріалу |
15 xв |
1. Контрольні питання. 2. Навчаємося розвязувати задачі. 3. Поміркуй і відповідай |
Вивчення нового матеріалу
1. Коефіцієнт корисної дії нагрівача
Не всю енергію, що виділилася при згорянні палива, ми можемо використати корисно. Частина енергії передається навколишньому середовищу. Тому доцільно ввести поняття ККД нагрівальної установки.
Коефіцієнтом корисної дії нагрівача називають виражене у відсотках відношення кількості теплоти, витраченої на нагрівання, до кількості теплоти, виділеної при повному згорянні палива.
.
Якщо не вживати спеціальних заходів, що запобігають «викиду тепла» у навколишній простір, ККД нагрівача буде дуже низьким. Розглянемо приклад.
Щоб довести до кипіння воду в повному трилітровому казанку, спалили 2 кг сухих дров. Яка частина кількості теплоти, що виділилась при згорянні дров, пішла на нагрівання води, якщо початкова температура води була 20°C .
При згорянні дров масою mд виділилася кількість теплоти . Для нагрівання води в казанку до кипіння необхідна кількість теплоти , де mв маса води (3 кг) у казанку. Шукана величина дорівнює:
.
Обчислення дають:
.
Цей розрахунок показує, наскільки великі теплові втрати «біля багаття». Правда, не можна їх уважати зовсім вже «втратами»: адже ми й самі грілися біля багаття, поки на ньому підігрівався казанок з водою.
У техніці для підвищення ККД нагрівача вживають заходи щодо зменшення теплових втрат: нагрівач і тіло, що нагрівають, розміщають у спеціальній оболонці, щоб зменшити викид тепла в навколишнє середовище.
2. Закон збереження й перетворення енергії в теплових і механічних процесах
Проведемо дослід з падінням тенісної кульки на стіл. Дослід ілюструє взаємні перетворення механічної енергії. У деякий момент часу кулька володіє й потенціальною, і кінетичною енергією, а повна механічна енергія не змінюється й дорівнює:
.
Цей висновок справедливий не тільки для механічних, але й для теплових процесів (наприклад, у калориметричних дослідах). Тобто в теплових процесах при теплообміні енергія не виникає з нічого й нікуди не зникає безвісти, а передається від більш нагрітих тіл менш нагрітим.
перехід внутрішньої енергії в механічну й навпаки є одним з поширених перетворень енергії.
У загальному виді закон збереження й перетворення енергії формулюється в такий спосіб:
Так, якщо тілу передати деяку кількість теплоти, то воно буде здатне виконати роботу. Наприклад, нагрівання газу в циліндрі під поршнем дозволить підняти вантаж на деяку висоту. Разом з тим частина теплоти, переданої тілу, піде на збільшення його внутрішньої енергії. Це пояснюється тим, що не можна перетворити в механічну роботу всю теплову енергію, передану тілу.
Питання до учнів у ході викладу нового матеріалу
Закріплення вивченого матеріалу
1. Навчаємося розвязувати задачі
1. З якої висоти повинна падати крапля води, щоб після удару об землю вода виявилася кипяченою? Початкова температура краплі 0 °С. Передачу енергії навколишньому середовищу не враховуйте.
2. На спиртівці нагріли 200 г води від 15 °C до 75 °С. При цьому згоріло 6 г спирту. Яку частину становить кількість теплоти, використана на нагрівання води, від тієї кількості теплоти, що виділилася при згорянні спирту?
3. Щоб довести до кипіння воду в повному трилітровому казанку, спалили 2 кг сухих дров. Яка частина кількості теплоти, що виділилась при згорянні дров, пішла на нагрівання води, якщо початкова температура води була 20 °C ?
Розвязок. При згорянні дров масою mд виділилася кількість теплоти . Для нагрівання води в казанку до кипіння необхідна кількість теплоти , де mв маса води (3 кг) у казанку. Шукана величина дорівнює:
.
Обчислення дають:
.
Відповідь: 4,2%. Цей розрахунок показує, наскільки великі теплові
втрати.
2. Поміркуй і відповідай
1. Чому розкидані вуглинки багаття гаснуть швидко, а складені в купу довго зберігаються в розпеченому вигляді?
2. Шматок алюмінію й шматок свинцю впали з однакової висоти.
Який з металів при ударі наприкінці падіння матиме більш високу температуру? У скільки разів?
3. Чому при слабкому морозі сніг на дорогах з інтенсивним автомобільним рухом розмякшується й починає підтавати? Відповідь поясніть.
Домашнє завдання-1
1. У-1: § 25 (п. 2).
2. Сб-1:
рів1 № 28.6, 28.9, 28.10, 28.11, 28.12.
рів2 № 28.16, 28.17, 28.19, 28.21.
рів3 № 28.25, 28.26, 28.27, 28.28.
Домашнє завдання-2
1. У-2: § 41 (п.3, 4).
2. Сб-2:
рів1 № 30.6, 30.7, 30.11, 30.12.
рів2 № 30.14, 30.16, 30.17, 30.18.
рів3 № 30.19, 30.20, 30.21.