Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Сучасні МЕВ є системою економічних звязків, які характеризуються виходом за межі національних господарств, взаємодією фіз. і юр. осіб, держав і міжнар. організацій, визначеністю форм, різними рівнями глибини існування, функціонування, здійснення
МЕВ мають яскраво виражений системний характер. МЕВ - це система ек. звязків з приводу вир-ва, розподілу, обміну і спож-ня, що вийшли за межі нац. кордонів.
Отже, сучасні МЕВ є системою ек. звязків, які характеризуються:
виходом за межі національних господарств;
взаємодією фіз. і юр. осіб, держав і міжнар. орг-цій;
визначеністю форм;
різними рівнями глибини існ-ня, функц-ня, здійснення.
Рівні МЕВ можна традиційно розбити на макро-, мета- й мікрорівні, макрорівень-це рівень державних і міждержавних міжнар. процесів, метарівень-це міжнар. звязки галузевого й регіон. значення, мікрорівень-це, відповідно, рівень звязків між фірмами різних країн.
Рівні МЕВ також розглядають і за ступенем розвитку стосунків між субєктами МЕВ, за ступенем тривалості дії угод і переплетеності економік.
При цьому виділяють такі 4 рівні:
Міжнар. ек. контакти. Це-найпростіші, одиничні, випадкові ек. звязки, що мають епізодичний х-р і регулюються переважно разовими угодами. Звязки даного рівня більше притаманні юр. і фіз. особам.
Міжнар. ек. взаємодія. Це-добре відпрацьовані стійкі ек. звязки між субєктами МЕВ, які базуються на міжнар. ек. угодах і договорах, заключених на доволі тривалий період часу.
Міжнар. ек. співробітництво. Це-міцні й тривалі звязки кооперативного типу, які в своїй основі мають спільні, наперед вироблені й узгоджені наміри, закріплені в довгострокових ек. договорах і угодах. Даному рівневі притаманне партнерство субєктів МЕВ.
Міжн. ек. інтеграція. Це-вищий рівень розвитку МЕВ, який характериз-ся взаємним сплетінням економік різних країн, проведенням узгодженої держ. політики як у взаємних ек. відносинах, так і у відносинах з треріми країнами.
Кожен вищий рівень не являє собою щось протилежне до нижчого, а є його усталеним і розвиненим продовженням, тобто вищий рівень містить в собі більшість ознак нижчого.
Розглядаючи стр-ру МЕВ, можна виділити також форми МЕВ:
міжн. валютні відносини;
міжн. фін. -кредитні відносини;
міжн. виробниче співробітництво;
міжн. науково-техн. співробітництво;
міжн. трудові відносини (світ. ринок труд. ресурсів);
міжн. торгівля товарами;
міжн. торгівля послугами (світ. ринок послуг);
міжн. транспортні відносини.
При цьому, слід зазначити що осн. формами МЕВ є:
міжнародна торгівля;
міжнародний рух капіталу;
міжнародна міграція роб. сили.
Міжн. торгівля є провідною формою МЕВ. Міжн. торгівля являє собою обмін товарами і послугами між державно оформленими нац-ними господарствами.
Міжн. рух капіталу-це його переміщення між країнами світу в пошуках більш вигідної сфери прикладення.
Міжн. міграція роб. сили-це процес її стихійного чи організованого переміщення в межах нац-ного або міжн-ного ринків праці, зумовлений х-ром розвитку ПС і виробничих відносин, дією ек. законів.
Міжн. валютні відносини є специф. формою МЕВ: вони, з одного боку, забезпечують норм. реалізацію інших форм МЕВ, а з іншого боку, мають власні мех-зми саморозвитку.
Характеристика субєктів МЕВ
Субєкти МЕВ-це учасники міжн. ек. явищ і процесів, котрі здатні самостійно й активно діяти з метою реалізації своїх ек. інтересів.
Класифікувати субєктів МЕВ можна по-різному. Наприклад, можна їх поділяти за критерієм рівнів. Субєкти мікрорівня -це п/п-ва, фірми, фермерські господарства, окремі особи. На метарівні діють регіони, галузі ек-ки, котрі займаються ЗЕД. Для макрорівня характерні звязки між д-вами, між групами держав, між д-вами та міжн. орг-ціями.
Ділять субєктів на фіз. і юр. особи.
Фіз. особи-це право- і дієспроможні особи, які у міжн. відносинах виступають як окремі індивідуали, тобто діють від власного імені й не представляють ніяких фірм.
Юр. особи-це орг-ції, фірми, корпорації, які займаються ЗЕД й відповідають наступним ознакам, що установлюються законод-вом відповідної країни:
постійність існування, незалежно від окремих елементів, осіб, які входять до їхнього складу та можуть мінятися;
наявність власного майна, відособленого від його учасників;
право купувати, володіти, користуватися й розпоряджатися обєктами власності;
право від свого імені бути позивачем у суді й арбітражі;
самостійна майнова відповідальність.
Юр. особи поділяються на юр. особи публ. права та юр. особи приватн. права.
Субєктами публ. права вважаються такі особи:
держава як скарбниця, як верховна влада;
підрозділи держ. апарату й держ. -територіальних обєднань;
сусп. -політ. угрупування й орг-ції держ. значення.
Субєктів визначають ще за критеріями способів привласнення й відповідальності. Виділяють юр. осіб приватн. права:
тов-ва з необмеж. відп-стю;
тов-ва з обмеж. відп-стю;
АО;
командитні тов-ва;
одноосібні п/п-ва.
Субєктами МЕВ виступають різні обєднання: фіз. осіб; юр. осіб; фіз. і юр. осіб.
Особливою є участь у МЕВ такого їх субєкта як держава. Держава - це суверенне утворення, яке володіє верховною владою на своїй тер-рії та незалежністю по відношенню до інших держав.
Як субєкт МЕВ держава виконує подвійну функцію:
вона через уповноважені органи може бути безпосереднім учасником міжнар. операцій;
через нормативно-законодавче регул-ня, розвиток інфрастр-ри держава може сприяти (або заважати) міжнар. д-сті інш. субєктів.
Міжнар. орг-ції беруть участь в МЕВ в залежності від їх цілей, завдань тощо. МО поділяються:
за юр. природою: міжурядові, позаурядові;
за складом учасників: універсальні, регіональні;
за масштабом д-сті: заг. х-ру, спец. компетенції;
за х-ром д-сті: оперативно діючі, координуючі, консультативні;
за терміном д-сті: постійно діючі, періодично діючі, тимчасові.
Гол. субєктами МЕВ на сьогодні є міжнар. п/п-ва або корпорації, серед яких виділяють багатонац-ні та ТН корпорації.