Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
6
PAGE 6
ТЕМА: РОЗРАХУНКОВІ МЕТОДИ ОЦІНКИ РАДІАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ ТА ПАРАМЕТРІВ ЗАХИСТУ ВІД ЗОВНІШНЬОГО ОПРОМІНЕННЯ
МЕТА ЗАНЯТТЯ: систематизувати і закріпити знання про принципи та заходи протирадіаційного захисту персоналу під час роботи з радіонуклідами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання, оволодіти розрахунковими методами оцінки радіаційної небезпеки та параметрів захисту від зовнішнього опромінення в ході роботи з джерелами , та рентгенівського випромінювання.
ПИТАННЯ ТЕОРЕТИЧНОЇ ПІДГОТОВКИ:
1. Провідні засоби застосування радіонуклідів та особливості радіаційної небезпеки під час роботи з ними.
2. Умови та фактори, що визначають ступінь радіаційної безпеки та дозу зовнішнього опромінення.
3. Поняття про протирадіаційний захист.
4. Заходи протирадіаційного захисту, що засновані на фізичних законах послаблення впливу іонізуючого випромінювання (захист кількістю, часом, відстанню, екрануванням).
5. Параметри радіаційної небезпеки протирадіаційного захисту, що визначають за допомогою розрахункових методів.
6. Принципи, які знаходяться в основі вибору матеріалу та розрахунку товщини захисних екранів в умовах опромінення , та рентгенівським випромінюванням.
7. Радіаційний контроль в радіологічному та рентгенологічному відділеннях лікарні.
ЗАВДАННЯ:
1. На підставі використання формул і таблиць для розрахунку рівня зовнішнього опромінення та параметрів захисту від іонізуючого випромінювання, розв'язати ситуаційні задачі, що передбачають гігієнічну оцінку умов праці персоналу, під час застосування радіонуклідів.
2. Скласти гігієнічний висновок та обґрунтувати необхідні рекомендації за результатами проведених розрахунків.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Гігієна та екологія. Підручник / За ред. В.Г. Бардова. Вінниця: Нова книга. 2006. С. 513 524.
2. 3. Загальна гігієна: пропедевтика гігієни // Є.Г.Гончарук, Ю.І.Кундієв, В.Г.Бардов та ін.: За ред. Є.Г.Гончарука. К.: Вища школа, 1995. С. 252 257.
МЕТОДИКА ВИКОНАННЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
В ході практичного заняття після контролю вихідного рівня знань студенти на підставі використання розрахункових методів щодо визначення рівня зовнішнього опромінення та параметрів протирадіаційного захисту, розв'язують ситуаційні задачі з гігієнічної оцінки умов праці персоналу, який працює з радіонуклідами і, у разі необхідності, визначають та обґрунтовують відповідні рекомендації.
РОЗРАХУНОК ДОЗИ ЗОВНІШНЬОГО ОПРОМІНЕННЯ
Розрахунок дози опромінювання (D), що отримана від точкового джерела іонізуючого випромінювання, проводиться за формулою (1):
8,4•А•t
D = ; (1)
r2
де:
D доза опромінення, що отримана, Р;
А активність джерела опромінення, мгекв радію;
8,4 потужність дози, яка створена 1 мг радію або іншим ізотопом з активністю 1 мгекв радію на відстані 1 см;
T час опромінення, год;
r відстань від джерела опромінення, см.
Отже, величина дози зовнішнього опромінення, що отримана, прямо пропорційна активності джерела випромінювання та часу опромінення і обернено пропорційна квадрату відстані від джерела випромінювання.
РОЗРАХУНОК ОСНОВНИХ ПАРАМЕТРІВ ЗАХИСТУ
ВІД ЗОВНІШНЬОГО ОПРОМІНЕННЯ
До основних параметрів захисту, що визначаються за допомогою розрахункових методів, відносяться: захист кількістю, захист часом, захист відстанню і захист екрануванням.
Тому для визначення умов безпеки в ході роботи з радіоактивними речовинами при відсутності екрану слід використовувати універсальні формули (2) та (3):
А•t
= 8 (за день); (2)
r2
А•t
або = 48 (за тиждень); (3)
r2
де:
А активність джерела опромінення, мг-екв радію;
t час опромінення за год;
r відстань від джерела випромінювання, м;
8 (48) постійний коефіцієнт для розрахунків за тиждень (за робочий день).
Ураховуючи те, що ця формула відображає співвідношення між активністю джерела, відстанню та часом опромінення в умовах застосування джерел іонізуючого випромінювання, її можна використовувати для розрахунку основних параметрів захисту.
Для розрахунку допустимої активності джерела випромінювання формула в результаті перетворень набуває вигляду (4):
48•r2
А = ; (4)
t
Приклад: оператор впродовж робочого тижня, що складає 41 годину, працює з джерелом випромінювання, що розташоване на відстані 1 м від його робочого місця. Укажіть, з якою допустимою активністю джерела випромінювання він може працювати без захисту.
48•r2 48•1
А = = = 1,17 мг-екв радію
t 41
Для розрахунку допустимого часу роботи із джерелом іонізуючого випромінювання формула набуває такого вигляду (5):
48•r2
t = ; (5)
A
Приклад: В лабораторії радіоізотопної діагностики технологічний процес передбачає використання джерела випромінювання, що має активність 100 мг-екв радію та розташоване на відстані 2 м від оператора. Визначити допустимий робочий час роботи із джерелом за тиждень.
48•r2 48•22 192
t = = = = 1,92 години на тиждень.
А 100 100
Для розрахунку допустимої відстані до джерела випромінювання формула набуває такого вигляду (6):
А•t
r = ; (6)
48
Приклад: Медична сестра радіологічного відділення протягом 36 годин працює з джерелом випромінювання, активність якого складає 5 мг-екв радію. Визначте допустиму безпечну відстань, на якій може знаходитися сестра впродовж часу, що вказаний.
А • t 5 • 36 180
r = = = = 3,75 м.
48 48 48
РОЗРАХУНОК ПАРАМЕТРІВ ЗАХИСТУ ПРИ ВИКОРИСТАННІ
ЗАХИСНИХ ЕКРАНІВ
Захист за допомогою екранування заснований на здібності матеріалів поглинати радіоактивне випромінювання. Інтенсивність поглинання випромінювання прямо пропорційна питомій вазі матеріалів та їх товщині і обернено пропорційна енергії випромінювання.
В умовах зовнішнього опромінення частинками в екрануванні немає потреби так як частинки мають невеликий пробіг у повітрі та добре затримуються будь якими матеріалами, наприклад, листок паперу.
Для захисту від випромінювання слід передусім застосувати легкі матеріали; наприклад: алюміній, скло, пластмаси тощо. Зокрема, шар алюмінію товщиною 0,5 см повністю затримує частинки.
Для захисту від випромінювання слід застосовувати екрани з важких металів: свинцю, чавуну, бетону тощо, або використовувати грунт або воду.
Товщину захисного екрану, що зменшує потужність випромінювання до граничнодопустимих рівнів, можна розрахувати двома способами:
1) за таблицями (з урахуванням енергії та кратності послаблення дози випромінювання);
2) за числом шарів половинного послаблення (без врахування енергії випромінювання).
РОЗРАХУНОК ТОВЩИНИ ЕКРАНУ ЗА ТАБЛИЦЯМИ
Визначення товщини захисного екрана за кратністю послаблення дози випромінювання передбачає розрахунок кратності послаблення в результаті зіставлення фактичної потужності джерела випромінювання із максимально допустимою та знаходження товщини екрана за допомогою спеціальних таблиць шукана величина розташована на перехресті даних енергії випромінювання та кратності послаблення (див. додатки № 2,3,4).
При розбіжності даних кратності послаблення та енергії випромінювання з указаними в таблиці результатами, товщину екрану знаходять засобом інтерполяції або використовують свідомо більш значні числа, що забезпечують тим самим більш надійний захист.
Приклад: Кількість шарів половинного послаблення необхідно визначити з урахуванням кратності послаблення, яка за умовою завдання дорівнює 100. Однак, це значення відсутнє в переліку кратностей послаблення з таблиці “Співвідношення кратності послаблення та числа шарів” з додатку 6. Значення кратності послаблення 100 знаходиться між 64 та 128, але для більш надійного протирадіаційного захисту слід обрати 128, і, відповідно, більшу кількість шарів половинного послаблення.
Величина коефіцієнту послаблення (кратність послаблення) визначається за формулою (7):
Р
К = ; (7)
Ро
де:
К кратність послаблення;
Р (у перекладі з англ. “power” - потужність) фактична потужність джерела іонізуючого випромінювання;
Ро (у перекладі з англ. “obtained power” потужність, якої повинно набувати джерело іонізуючого випромінювання в результаті використання захисного екрану якої необхідно досягти).
Приклад: лаборант, який проводить фасування радіоактивного золота Аu198, енергія випромінювання якого 0,5 мг-екв-радію, одержить без захисту за тиждень дозу опромінення 1,0 рад. Якої товщини необхідно застосувати екрану з свинцю для створення безпечних умов праці лаборанта?
У нашому прикладі:
1,0
К = = 10 разів;
0,1
В додатку 2 на перетині ліній, що відповідають кратності послаблення 10 та енергії випромінювання 0,4 МеВ знаходимо, що необхідна товщина свинцевого екрану повинна бути 13 мм.
З метою створення безпечних умов при постійній роботі використовують проектні потужності дози, які розраховані на підставі граничнодопустимих річних доз та умов роботи що передбачається (додаток 6).
РОЗРАХУНОК ТОВЩИНИ ЕКРАНУ
ЗА ЧИСЛОМ ШАРІВ ПОЛОВИННОГО ПОСЛАБЛЕННЯ
Шар половинного послаблення - товщина шару речовини (матеріалу), що послаблює потужність випромінювання в 2 рази. Отже, кратність послаблення в 1 шарі половинного послаблення дорівнює 2.
Визначення товщини захисного екрана за цим методом передбачає розрахунок кількості шарів половинного послаблення, необхідної товщини одного шару та реальної товщини екрана шляхом помноження товщини одного шару половинного послаблення на кількість шарів.
Приклад: Необхідно послабити інтенсивність випромінювання Со60з енергією 1,5 МеВ у 1000 разів з використанням екрану з заліза.
З додатку 5 знаходимо, що для послаблення у 1000 разів необхідно використати 10 шарів половинного послаблення. Товщину 1 шару половинного послаблення із заліза знаходимо у додатку 3; на перетині кратності послаблення, що дорівнює 2 та енергії 1,5 МеВ, що відповідає 3,6 см. Отже загальна товщина екрану із заліза дорівнює 3,6 х 10 = 36 см.
Додаток 1
Згідно з постановою головного Державного санітарного лікаря України № 62 від 01.12.97 р. з 01.01.98 р. Введені в дію нові Державні гігієнічні нормативи “Норми радіаційної безпеки України (НРБУ97)”.
Зокрема встановлені наступні нормативи:
1 ліміт ефективної дози за рік для категорії А (особи, які постійно або тимчасово працюють безпосередньо з джерелами іонізуючих випромінювань) 20 мЗв/рік (2 бер);
2 для категорії Б (особи, які безпосередньо не зайняті роботою з джерелами іонізуючих випромінювань, проте можуть отримати додаткове опромінення) 2 мЗв/рік (0,2 бер);
3 для категорії В ( все населення) 1 мЗв/рік (0,1 бер);
4 річна ефективна доза, яку людина може отримати під час проведення профілактичного рентгенівського обстеження не повинна перевищувати 1 мЗв;
5 питома активність природних радіонуклідов для будівельних матеріалів та мінеральної сировини повинна становити не вище 370 Бк/кг (I клас);
від 370 до 740 Бк/кг (II клас);
від 720 до 1350 Бк/кг (III клас);
6 потужність поглиненої в повітрі дози повинна становити:
6.1 для обєктів, які проектуються, будуються або реконструюються для експлуатації з постійним перебуванням людей (житлові, дитячі заклади, санаторнокурортні та лікувальнооздоровчі заклади) 30 мкР/год;
6.2 для обєктів, які експлуатуються для постійного перебування людей 50 мкР/год;
6.3 для дитячих закладів, санаторнокурортних та лікувальнооздоровчих закладів, незалежно від того, чи вони будуються (реконструюються), чи експлуатуються 30 мкР/год;
7 питома активність природних радіонуклідів у мінеральних добривах 1,9 кБк/кг;
8 активність природних радіонуклідів (радій, торій, калій) у глиняному, порцелянофаянсовому та скляному посуді побутового призначення не більше 370 Бк/кг ;
9 питома активність природних радіонуклідів у мінеральних барвниках 1400 Бк/кг.
Визначення доз згідно з пунктами 1, 2, 3, 4 може бути проведено шляхом індивідуальної дозиметрії або розрахунковими методами, відповідно до пункту 6 дозиметричними приладами (типу ДРГЗ), за всіма іншими пунктами за допомогою спектрального обладнання.
Додаток 2
Товщина захисту з свинцю (в мм.)
в залежності від кратності послаблення та енергії випромінювання
Кратність |
енергія гамма-випромінювання |
|||||||||||||||
послаблення |
0,1 |
0,2 |
0,3 |
0,5 |
0,7 |
0,8 |
1 |
1,25 |
1,5 |
1,75 |
2 |
3 |
4 |
6 |
8 |
10 |
1,5 |
0,5 |
1 |
1,5 |
2 |
4 |
6 |
8 |
9,5 |
11 |
12 |
12 |
13 |
12 |
10 |
9 |
9 |
2 |
1 |
2 |
3 |
5 |
8 |
10 |
13 |
15 |
17 |
18,5 |
20 |
21 |
20 |
16 |
15 |
13,5 |
5 |
2 |
4 |
6 |
11 |
19 |
22 |
28 |
34 |
38 |
41 |
43 |
45 |
45 |
28 |
33 |
30 |
8 |
2 |
5 |
8 |
15 |
23,5 |
28 |
35 |
42 |
48 |
52,5 |
55 |
59 |
58 |
50 |
43 |
38 |
10 |
3 |
5,5 |
9 |
16 |
26 |
30,5 |
38 |
45 |
51 |
56 |
59 |
65 |
64 |
55 |
49 |
42 |
20 |
3 |
6 |
11 |
20 |
32,5 |
38,5 |
49 |
58 |
66 |
72 |
76 |
83 |
82 |
71 |
63 |
56 |
30 |
3,5 |
7 |
11,5 |
23 |
36,5 |
43 |
55 |
65 |
73 |
80 |
85 |
93 |
92 |
80 |
2 |
63 |
50 |
4 |
8,5 |
14 |
26 |
39,5 |
46 |
60 |
72 |
82 |
90 |
96 |
106 |
105 |
92 |
83 |
73 |
60 |
4,5 |
9 |
14,5 |
27 |
42 |
49,5 |
63 |
75 |
85 |
95 |
101 |
110 |
109 |
97 |
87 |
77 |
80 |
4,5 |
10 |
15,5 |
28 |
45 |
53 |
67 |
80 |
92 |
101 |
107 |
117 |
116 |
104 |
94 |
82 |
100 |
5 |
10 |
16 |
30 |
47 |
55 |
70 |
84,5 |
96,5 |
106 |
113 |
122 |
121 |
109 |
99 |
87 |
200 |
6 |
12,5 |
19 |
34 |
53 |
63 |
80 |
96,5 |
111 |
122 |
129 |
140 |
138 |
126 |
114 |
102 |
500 |
6,5 |
14 |
22 |
40 |
61 |
72 |
92 |
113 |
129 |
142 |
150 |
165 |
161 |
149 |
133 |
119 |
1000 |
7 |
15 |
24 |
44 |
69,5 |
81 |
102 |
123 |
141 |
155 |
165 |
180 |
178 |
165 |
151 |
133 |
5000 |
9 |
19 |
30 |
55 |
85 |
99 |
124 |
149 |
170 |
186 |
198 |
219 |
217 |
203 |
185 |
166 |
8000 |
10 |
20 |
31,5 |
57 |
90 |
104 |
130 |
158 |
180 |
196 |
208 |
230 |
229 |
215 |
196 |
175 |
104 |
10,5 |
21 |
33 |
59 |
91 |
106 |
133 |
161 |
183 |
201 |
213 |
235 |
234 |
220 |
201 |
180 |
5104 |
11,5 |
23,5 |
37 |
69 |
105 |
123 |
156 |
188 |
214 |
233 |
247 |
273 |
272 |
258 |
237 |
315 |
1105 |
11,5 |
24 |
38 |
72 |
111 |
130 |
165 |
201 |
227 |
247 |
262 |
289 |
289 |
275 |
253 |
229 |
Додаток 3
Товщина захисту з заліза (в см.)
в залежності від кратності послаблення та енергії випромінювання
Кратність |
енергія гамма-випромінювання |
|||||||||
послаблення |
0,25 |
1,5 |
1,75 |
2 |
2,2 |
3 |
4 |
6 |
8 |
10 |
1,5 |
2,15 |
2,2 |
2,3 |
2,4 |
2,5 |
2,7 |
2,8 |
2,9 |
4 |
2 |
2 |
3,45 |
3,6 |
3,8 |
3,9 |
4,1 |
4,4 |
4,5 |
4,6 |
4 |
3,4 |
5 |
6,9 |
7,4 |
7,8 |
4,1 |
8,3 |
8,9 |
9,4 |
9,6 |
9 |
8 |
8 |
8,5 |
9,1 |
9,6 |
10,1 |
10,3 |
11,2 |
11,6 |
12,1 |
11,2 |
10,4 |
10 |
9,3 |
10 |
10,6 |
11 |
11,4 |
12,2 |
12,6 |
13,2 |
12,4 |
11,4 |
20 |
11,3 |
12,2 |
13 |
13,6 |
14,1 |
15,3 |
15,9 |
16,6 |
17 |
15 |
30 |
12,6 |
13,6 |
14,4 |
15,1 |
15,6 |
17 |
17,7 |
18,8 |
18 |
17 |
40 |
13,3 |
14,4 |
15,3 |
16,1 |
16,6 |
18,2 |
19,1 |
20,4 |
19,4 |
18,4 |
50 |
13,9 |
15,1 |
16,1 |
16,9 |
17,5 |
19,1 |
20 |
21,5 |
20,6 |
19,6 |
60 |
14,5 |
15,7 |
16,7 |
17,6 |
18,2 |
19,9 |
21 |
22,4 |
21,4 |
26 |
80 |
15,5 |
16,3 |
17,8 |
18,7 |
19,4 |
21,2 |
22,2 |
24 |
23 |
22 |
100 |
16,1 |
17,3 |
18,5 |
19,5 |
20,2 |
22,1 |
23,3 |
25 |
24 |
23,1 |
2102 |
18 |
19,6 |
20,8 |
22 |
22,8 |
25 |
26,6 |
28,4 |
27,4 |
26,6 |
5102 |
20,6 |
22,3 |
23,7 |
25 |
25,9 |
28,8 |
30,6 |
32,7 |
32 |
31,2 |
103 |
22,6 |
24,4 |
26,1 |
27,5 |
28,6 |
31,7 |
33,7 |
36 |
35,4 |
34,6 |
2103 |
24,5 |
26,5 |
28,3 |
30 |
31,2 |
34,6 |
36,8 |
39,2 |
38,7 |
37,9 |
5103 |
27 |
29,4 |
31,4 |
33,3 |
34,3 |
38,2 |
20,7 |
43,2 |
43 |
42,2 |
104 |
28,8 |
31,3 |
33,6 |
35,5 |
36,9 |
20,9 |
43,7 |
46,5 |
46,3 |
45,2 |
2104 |
30,6 |
33,2 |
35,8 |
37,8 |
39,2 |
43,4 |
46,5 |
50,8 |
49,6 |
48,6 |
5104 |
33 |
35,9 |
38,4 |
40,8 |
42,3 |
47,2 |
50,4 |
55 |
54 |
53 |
105 |
34,9 |
38 |
40,7 |
43,2 |
44,7 |
50 |
53,4 |
58,3 |
57,2 |
56,1 |
2105 |
36,8 |
40,1 |
43 |
45,4 |
47,1 |
52,6 |
56,4 |
61,8 |
60,8 |
59,8 |
5105 |
47,1 |
51,3 |
54,8 |
57,9 |
60,1 |
67,5 |
73,1 |
79,4 |
78,8 |
78 |
106 |
41,1 |
44,7 |
47,8 |
50,6 |
52,3 |
58,8 |
63,3 |
69 |
68,3 |
67 |
2106 |
42,9 |
46,6 |
49,9 |
52,8 |
54,7 |
61,4 |
66,2 |
72,3 |
71,2 |
70,3 |
5106 |
45,5 |
49,4 |
52,7 |
55,7 |
57,7 |
64,9 |
70,3 |
76,5 |
75,5 |
74,8 |
Додаток 4
Товщина захисту з бетону (в см.)
в залежності від кратності послаблення та енергії випромінювання
Кратність |
енергія гамма-випромінювання |
|||||||||||
послаблення |
0,1 |
0,3 |
0,5 |
0,7 |
1 |
1,5 |
2 |
3 |
4 |
6 |
8 |
10 |
2 |
4,7 |
9,9 |
12,3 |
12,4 |
12,9 |
13,6 |
14,2 |
15,3 |
16,4 |
18,8 |
18,8 |
18,8 |
8 |
7 |
11,8 |
24,6 |
26,4 |
28,8 |
32,2 |
35,2 |
39,4 |
43,4 |
48,1 |
48,7 |
49,3 |
10 |
8,2 |
19,7 |
26,8 |
27,6 |
29 |
34 |
37,6 |
43,4 |
47,5 |
51,6 |
52,8 |
54 |
20 |
8,2 |
21,4 |
29,8 |
33,6 |
37 |
42,5 |
47 |
54 |
58,7 |
64,6 |
65,7 |
69,3 |
50 |
9,9 |
25,1 |
35 |
39,4 |
44,6 |
52,1 |
58,1 |
66,9 |
72,8 |
81,6 |
83,9 |
89,8 |
80 |
11,5 |
27,7 |
38,7 |
43 |
48,1 |
56,4 |
63,4 |
74 |
81 |
90,4 |
93,9 |
100,4 |
100 |
11,5 |
28,9 |
39,9 |
45,3 |
50,5 |
58,3 |
65,7 |
77,5 |
84,5 |
95,1 |
98 |
105,1 |
2102 |
12,7 |
32,4 |
44,6 |
50,5 |
56,4 |
65,3 |
74 |
88 |
95,7 |
108 |
112,1 |
120,9 |
1103 |
15,5 |
39,2 |
55,2 |
62,5 |
70,4 |
81,7 |
92,7 |
110,9 |
120,9 |
137,9 |
143,2 |
155 |
2103 |
17,6 |
42,3 |
59,9 |
67,4 |
75,7 |
88,5 |
100,4 |
120,9 |
132,1 |
150,3 |
156,1 |
168,5 |
2104 |
21,1 |
51,9 |
72,8 |
83,1 |
94,5 |
110,8 |
126,2 |
152,6 |
167,3 |
190,8 |
201,9 |
216 |
5104 |
23,3 |
56,4 |
78,1 |
88,7 |
102,1 |
120,4 |
136,2 |
164,9 |
181,4 |
206,6 |
218,4 |
233,6 |
1105 |
30,5 |
64,6 |
82,8 |
93,5 |
106,8 |
126,6 |
144,4 |
173,8 |
191,4 |
218,4 |
231,3 |
248,9 |
2105 |
38,3 |
69,8 |
86,9 |
97,7 |
112,7 |
126,6 |
144,4 |
173,8 |
191,4 |
218,4 |
231,3 |
248,9 |
2106 |
67,6 |
84,5 |
101 |
113,6 |
131,5 |
157,8 |
179,6 |
213,7 |
237,1 |
272,4 |
287,6 |
308,8 |
1107 |
64 |
95,7 |
110,3 |
123,6 |
142 |
170,8 |
194,9 |
236 |
259,4 |
299,4 |
314,6 |
340,5 |
Співвідношення кратності послаблення та числа шарів
Кратність послаблення |
2 |
4 |
8 |
16 |
32 |
64 |
128 |
256 |
512 |
1024 |
Число шарів половинного послаблення |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
Додаток 6
Ліміти дози опромінення
Показник |
Категорії осіб, які зазнають опромінення |
|||
А |
Б |
В |
||
Dle (ліміт |
мЗв / рік. |
20 |
2 |
1 |
ефективної дози) |
мЗв (мБер) / год. |
0,01 (1) |
0,001 (0,1) |
0,0001 (0,01) |
ліміт |
DL lens для кришталика ока |
150 |
15 |
15 |
еквівалентної |
DL skin для шкіри |
500 |
50 |
50 |
дози(мЗв / рік.) |
DL extrim для кистей та стоп |
500 |
50 |
|
СИТУАЦІЙНІ ЗАДАЧІ
Задача 1
Розрахувати дозу зовнішнього опромінення, що створюється радіоактивним Cs137, активність якого становить 20 мгекв радію На відстані 0,5 м при роботі протягом 24 годин на тиждень.
Задача 2
Розрахувати кількість радіоактивного I131, з яким можна працювати без захисного екрану і маніпуляторів протягом 20 годин на тиждень.
Задача 3
В лабораторії радіоізотопної діагностики під час перевірки та градуювання приладів передбачається використовувати джерело випромінювання Со60, активність якого становить25 млКю. Визначіть відстань, яка забезпечує безпеку роботи з джерелом на протязі 36 годин на тиждень.
Задача 4
Оператор працює з джерелом іонізуючого випромінювання, активність якого становить 10 мгекв радію на відстані 2 м. Визначте допустимий час роботи з джерелом випромінювання під час робочого дня.
Задача 5
В радіологічній лабораторії необхідно захистити робоче місце екраном з свинцю, який знижує потужність дози з 1000 мР/год до 2 мР/год. Енергія випромінювання становить 1,5 МеВ. Визначте необхідну товщину екрану за таблицями.
Задача 6
В радіологічній лабораторії необхідно захистити робоче місце екраном з бетону, який знижує потужність дози у 100 разів. Енергія випромінювання становить1,5 МеВ. Визначте необхідну товщину екрану за таблицями.
Задача 7
В радіологічній лабораторії необхідно послабити інтенсивність випромінювання, енергія якого становить 1,5 МеВ у 100 разів за допомогою екрану із заліза. Знайдіть необхідну товщину екрану за числом шарів половинного послаблення.
Задача 8
В лабораторії радіоізотопної діагностики лікаррадіолог працює з препаратом Со60 енергія якого становить 2 МеВ. Необхідно послабити енергію випромінювання екраном з свинцю в 500 разів. Укажіть якою повинна бути його товщина?
Задача 9
Під час виконання наукового експерименту необхідно послабити потужність дози Sr90 енергія якого складає6 МеВ екраном, що виготовлений із заліза з 2000 мР/год. Знайдіть, якою повинна бути товщина екрана?
Вихідний контроль рівня знань студентів
1. Назвіть іонізуюче випромінювання, яке характеризується найбільшою іонізуючою здатністю:
Даценко І. І., Габович Р. Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології: Підручник. ― 2 видання: К.: Здоровя, 2004. ― С. 641.
*1). α-випромінювання
2). β-випромінювання
3). γ-випромінювання
4). Нейтронне випромінювання
5). Рентгенівське випромінювання
6). Потік нейтрино
7). Потік електронів
8). Потік позитронів
9). Потік мезатронів
2. Назвіть одиниці, що використовуються в радіаційній гігієні для вимірювання поглинутої у повітрі дози:
Гігієна та екологія: Підручник / За редакцією В. Г. Бардова. ― Вінниця: Нова Книга, 2006. ― С. 498.
1). Кюрі
2). Беккерель
3). Мг-екв. радію
*4). Рентген
5). Кулон/кг
6). Рад/с
7). Грей/с
8). Бер/с
9). Зіверт/с
3. Назвіть одиниці, що використовуються в радіаційній гігієні для вимірювання поглинутої дози:
Гігієна та екологія: Підручник / За редакцією В. Г. Бардова. ― Вінниця: Нова Книга, 2006. ― С. 498.
1). Кюрі
2). Беккерель
3). Мг-екв. радію
4). Рентген/с
5). Кулон/кг
*6). Рад
*7). Грей
8). Бер
9). Зіверт/с
4. Назвіть одиниці, що використовуються в радіаційній гігієні для вимірювання еквівалентної дози:
Гігієна та екологія: Підручник / За редакцією В. Г. Бардова. ― Вінниця: Нова Книга, 2006. ― С. 499.
1). Кюрі
2). Беккерель
3). Мг-екв. радію
4). Рентген/с
5). Кулон/кг
6). Рад/с
7). Грей/с
*8). Мілізіверт
*9). Зіверт
5. Назвіть одиниці, що використовуються в радіаційній гігієні для вимірювання активності радіоактивних елементів:
Гігієна та екологія: Підручник / За редакцією В. Г. Бардова. ― Вінниця: Нова Книга, 2006. ― С. 497.
*1). Кюрі
2). Мілікюрі
3). Част. у см2/с
*4). Беккерель
5). Кулон/кг
6). Рад/с
*7). Мегабекерель
8). Бер/с
9). Зіверт/с
6. Назвіть основні види променевих уражень:
Даценко І. І., Габович Р. Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології: Підручник. ― 2 видання: К.: Здоровя, 2004. ― С. 642.
1). Функціональні
*2). Соматичні
*3). Соматико-стохастичні
4). Внутрішньоклітинні
5). Морфологічні
6). Іонізуючі
7). Генетичні
8). Дезадаптаційні
9). Токсичні
7. Назвіть основні види соматичних променевих уражень:
Даценко І. І., Габович Р. Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології: Підручник. ― 2 видання: К.: Здоровя, 2004. ― С. 642.
*1). Хронічна променева хвороба
2). Домінантні генні мутації
*3). Гостра променева хвороба
4). Катаракта
5). Захворювання крові
6). Рецесивні генні мутації
7). Ураження центральної нервової системи
8). Лейкози
*9). Локальні променеві ураження
8. Назвіть основні види соматико-стохастичних променевих уражень:
Даценко І. І., Габович Р. Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології: Підручник. ― 2 видання: К.: Здоровя, 2004. ― С. 642.
*1). Скорочення тривалості життя
2). Анемії
*3). Лейкози
4). Міопія
*5). Новоутворення різних органів
6). Маразм
7). Гіпертонічна хвороба
8). Гастрити та гастродуоденіти
9). Ураження кістково-мязової системи
9. Назвіть основні види генетичних променевих уражень:
Даценко І. І., Габович Р. Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології: Підручник. ― 2 видання: К.: Здоровя, 2004. ― С. 642.
1). Хронічна променева хвороба
*2). Домінантні генні мутації
3). Гостра променева хвороба
*4). Хромосомні аберрації
5). Захворювання крові
6). Локальні променеві ураження
7). Скорочення тривалості життя
*8). Рецесивні генні мутації
9). Пухлини різних органів і систем
10. Назвіть основні групи “критичних” органів при радіаційному опроміненні у залежності від радіочутливості:
Даценко І. І., Габович Р. Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології: Підручник. ― 2 видання: К.: Здоровя, 2004. ― С. 641.
1). I група ― червоний кістковий мозок, центральна нервова система
2). II група ― гомілки, верхні кінцівки, шлунково-кишковий тракт
3). III група ― шкіра, хрящова тканина, жирова тканина, нервова тканина
*4). I група ― все тіло, гонади, червоний кістковий мозок
*5). II група ― щитовидна залоза, м'язова та жирова тканини, нирки, органи шлунково-кишкового тракту, легені, кришталик ока
*6). III група ― шкіра, кісткова тканина, кисті, ступні та гомілки
7). I група ― червоний кістковий мозок
8). II група ― мязи, внутрішні органи, шкіра
9). III група ― шкіра долоней та ступней, мязи
11. Гостра променева хвороба розвивається при опроміненні, еквівалентна доза якого дорівнює:
Общая гигиена: Пропедевтика гигиены / Е.И.Гончарук, Ю.И.Кудиев, В.Г. Бардов и др. 2-е изд. перераб. и доп. К.: Вища школа, 1999. С. 317.
1). Легка форма 1-10 мЗв
2). Легка форма 0,5-1 Зв
*3). Легка форма 1-2,5 Зв
4). Середня важкість 1-2 Зв
*5). Середня важкість 2,5-4 Зв
6). Середня важкість 2-6 Зв
7). Важка форма 2-6 Зв
*8). Важка форма 4-10 Зв
9). Важка форма 6-10 Зв
12. Хронічна променева хвороба розвивається при опроміненні, еквівалентна доза якого дорівнює; мЗв/добу:
Общая гигиена: Пропедевтика гигиены / Е.И.Гончарук, Ю.И.Кудиев, В.Г. Бардов и др. 2-е изд. перераб. и доп. К.: Вища школа, 1999. С. 317.
1). 0,05-0,1 мЗв/добу
2). 0,1-0,5 мЗв/добу
3). 0,5-1 мЗв/добу
*4). 1-5 мЗв/добу
5). 5-10 мЗв/добу
6). 10-15 мЗв/добу
7). 15-20 мЗв/добу
8). 20-50 мЗв/добу
9). >50 мЗв/добу
Проміжний контроль рівня знань студентів
1. Перерахуйте матеріали, що використовуються для захисту при роботі з джерелами рентгенівського випромінювання:
Гігієна та екологія: Підручник / За редакцією В. Г. Бардова. ― Вінниця: Нова Книга, 2006. ― С. 519,520.
*1). Свинець та чавун
*2). Просвинцьоване скло та просвинцьована гума
*3). Барит та барито-бетон
4). Оргскло
5). Алюміній
*6). Залізо
*7). Бетон
8). Бітум
*9). Цегла
2. Іонізуюче випромінювання з якісної сторони характеризується:
Гігієна та екологія: Підручник / За редакцією В. Г. Бардова. ― Вінниця: Нова Книга, 2006. ― С. 498.
1). Поглинутою дозою
*2). Видом випромінювання (корпускулярне, електромагнітне)
3). Експозиційною дозою
4). Еквівалентною дозою
5). Видом розпаду
*6). Енергією випромінювання
*7). Проникною здатністю
*8). Іонізуючою здатністю
9). Періодом напіврозпаду
3. Перерахуйте параметри протирадіаційного захисту, що визначаються розрахунковими методами:
Гігієна та екологія: Підручник / За редакцією В. Г. Бардова. ― Вінниця: Нова Книга, 2006. ― С. 513.
*1). Кількість радіонукліду
*2). Тривалість роботи з джерелами іонізуючого випромінювання
3). Відстань до джерела випромінювання
*4). Відстань, при якій не створюється доза опромінення, що перевищує допустиму дозу
*5). Необхідна товщина захисного екрану
6). Величина поглинутої дози
7). Рівень забруднення робочої поверхні
8). Величина экспозиційної дози
9). Токсичність радіонукліду
4. Назвіть дозову межу опромінення за рік для населення категорії Б, Зв:
Даценко І. І., Габович Р. Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології: Підручник. ― 2 видання: К.: Здоровя, 2004. ― С. 643.
1). 1 мЗв
*2). 2 мЗв
3). 10 мЗв
4). 5 мЗв
5). 15 мЗв
6). 30 мЗв
7). 100 мЗв
8). 0,5 мЗв
9). 250 мЗв
5. Які заходи, направлені на захист від іонізуючої радіації, можна віднести до захисту кількістю?
Гігієна та екологія: Підручник / За редакцією В. Г. Бардова. ― Вінниця: Нова Книга, 2006. ― С. 533.
1). Скорочення робочого часу персоналу
2). Збільшення тривалості відпустки
*3). Ліміти доз
*4). Допустимі рівні надходження радіонуклідів в організм інгаляційним, аліментарним шляхом
5). Відповідна кубатура приміщень
*6). Допустимі концентрації радіонуклідів в повітрі, питній воді
*7). Допустимі рівні забруднення радіонуклідами робочих поверхонь
*8). Регламентовані активності радіонуклідів на робочому місці
9). Використання кількох захисних фартухів
6. Назвіть дозову межу опромінення для населення категорії В, Зв:
Даценко І. І., Габович Р. Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології: Підручник. ― 2 видання: К.: Здоровя, 2004. ― С. 643.
1). 0,5 мЗв
*2). 1 мЗв
3). 0,05 мЗв
4). 10 мЗв
5). 0,025 мЗв
6). 0,2 мЗв
7). 0,15 мЗв
8). 0,005 мЗв
9). 0,01 мЗв
7. Назвіть мінімальну дозу короткочасного опромінення, яка може стати причиною виникнення гострої променевої хвороби (Зв, бер):
Даценко І. І., Габович Р. Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології: Підручник. ― 2 видання: К.: Здоровя, 2004. ― С. 642.
1). 0,01 Зв (0,1 бер)
2). 0,1 Зв (1 бер)
3). 0,01 Зв (10 бер)
*4). 1,0 Зв (100 бер)
5). 100 Зв (1000 бер)
6). 10 Зв (10 бер)
7). 0,02 Зв (2 бер)
8). 0,2 Зв (20 бер)
9). 0,0005 Зв (0,05 бер)
8. Назвіть ліміт ефективної дози за рік для осіб , які віднесені до категорії А (особи, які постійно або тимчасово працюють з джерелами іонізуючого випромінювання), Зв:
Даценко І. І., Габович Р. Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології: Підручник. ― 2 видання: К.: Здоровя, 2004. ― С. 643.
1). 0,01 мЗв/рік
2). 0,1 мЗв/рік
3). 0,01 мЗв/рік
*4). 20 мЗв/рік
5). 100 мЗв/рік
6). 10 мЗв/рік
7). 0,02 мЗв/рік
8). 0,2 мЗв/рік
9). 0,0005 мЗв/рік
9. Вкажіть прилади, які використовуються для визначення індивідуальних доз опромінення:
Гігієна та екологія: Підручник / За редакцією В. Г. Бардова. ― Вінниця: Нова Книга, 2006. ― С. 499-500.
*1). Конденсаторні дозиметри КІД-1, КІД-2
2). Рентгенометри та мікрорентгенометри МРМ-1, ДРГЗ-01
*3). Термолюмінісцентні дозиметри КДТ-02
4). Переносні радіометри СРП-68-01, СЗБ-03
5). Лабораторні радіометри РУГ-90, ДП-100
6). Лабораторні радіометри РУБ-91, ПП-16
*7). Фотографічні дозиметри ІФК-2,3; ІФКУ
*8). Хімічні дозиметри ДП-70
9). Стаціонарні та переносні радіометри для вимірювальних концентрацій радіонуклідів в обєктах середовища
10. Особливості впливу іонізуючого випромінювання і радіонуклідів на організм людини:
Даценко І. І., Габович Р. Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології: Підручник. ― 2 видання: К.: Здоровя, 2004. ― С. 641-642.
*1). Небезпека при внутрішньому опроміненні тим вища, чим активніша кількість речовини, що надійшла
2). Небезпека підвищується при збільшенні зросту людини
*3). Небезпека підвищується при зменшенні швидкості виведення радіонукліду з організму
*4). Небезпека підвищується при збільшенні періоду напіврозпаду
*5). Від хімічних властивостей радіонукліда залежить вибірковість його нагромадження в органах і тканинах
*6). Радіоактивний йод нагромаджується у щитовидній залозі
7). Радіоактивний йод переважно нагромаджується в кістках
*8). Радіоактивний стронцій переважно нагромаджується в кістках
9). Радіоактивний стронцій переважно нагромаджується в печінці
Кінцевий контроль рівня знань студентів
1. Вкажіть ліміт ефективної дози за рік для категорії А (особи, які постійно або тимчасово працюють безпосередньо з джерелами іонізуючих випромінювань) відповідно до норм радіаційної безпеки (НРБ-97):
*1). 20 мЗв/рік (2 бер/рік)
2). 40 мЗв/рік (4 бер/рік)
3). 2 мЗв/рік (0,2 бер/рік)
4). 10 мЗв/рік (1 бер/рік)
5). 5 мЗв/рік (0,5 бер/рік)
2. До органів санітарно-епідемічної служби звернувся громадянин Д., який працює на обєкті з радіаційно-ядерною технологію, з проханням розяснити принцип розрахунку ліміту дози для осіб категорії А. Завідуючий радіологічним відділенням відповів, що ліміт дози розраховується за сумою ефективних доз опромінення від усіх індустріальних джерел випромінювання. До цієї суми не включають (вкажіть найбільш правильний варіант):
*1). Всі перераховані дози
2). Дозу, яку одержують при медичному обстеженні або лікуванні
3). Дозу опромінення від природних джерел випромінювання
4). Дозу, що повязана з аварійним опроміненням населення
5). Дозу опромінення від техногенно-підсилених джерел природного походження
3. Для створення радіаційної безпеки медичного персоналу рентгенодіагностичного кабінету використані захисні засоби типу екранів: просвинцьоване скло на екрані рентгенапарата, велика і мала пересувні захисні ширми, запона та захисні рукавиці з просвинцьованої гуми. Які ще засоби екранування необхідні?
1). Обмеження тривалості робочого дня
2). Гумові чоботи з додатком свинцю
*3). Нагрудний фартух з просвинцьованої гуми
4). Дистанційне управління рентгенапаратом
5). Вказаних засобів досить
4. Зі скількох шарів половинного послаблення необхідно застосувати екран для зменшення енергії зовнішнього опромінення в 4 рази?
1). З 1 шару
*2). З 2-х шарів
3). З 3-х шарів
4). З 4-х шарів
5) З 5 шарів
5. У радіологічному відділенні для внутрішньопорожнинної терапії використовується гамма-установка типу «Агат», джерелом випромінювання якої є ізотоп кобальту, що знаходиться в стальній ампулі. Який з перелічених способів захисту персоналу від впливу іонізуючого випромінювання з урахуванням типу джерела необхідно використовувати в першу чергу?
1). Використання засобів індивідуального захисту та санітарна обробка персоналу
2). Герметизація установки
3). Заходи планувального характеру (зонування приміщення)
4). Планування приміщень з ефективною вентиляцією
*5). Екранування джерела
6. У радіологічному відділенні лікарні для лікування злоякісних новоутворень використовують гамма-установки променевої терапії типу “Агат” та інші закриті джерела іонізуючих випромінювань. Які з перерахованих заходів треба використовувати для захисту персоналу під час роботи з радіоактивними джерелами такого типу?
*1). Скорочення часу роботи та екранування джерела
2). Збільшення відстані до джерела та дотримання правил особистої гігієни
3). Систематичне очищення поверхонь від радіоактивних забруднень та скорочення часу роботи
4). Герметизація установок та організація вентиляції приміщення
5). Екранування джерела та використання засобів індивідуального захисту органів дихання
7. В Луганській обласній лікарні рентгенодіагностичного кабінету для створення радіаційної безпеки медичного персоналу були використані захисні засоби типу екранів: просвинцьоване скло на екрані рентгенкабінету, велика і мала пересувні захисні ширми, нагрудний фартух з просвинцьованого матеріалу. Які ще засоби екранування необхідні.
1). Гумові чоботи з додатком свинцю
2). Обмеження тривалості робочого дня
3). Дистанційне управління рентгенапаратом
*4). Запона та захисні рукавиці з просвинцьованої гуми
5). Вказаних заходів досить